VERTREKUREN ÜYT VOLGENDE STATIËN VERTREKURENI UYT AELST IVAER C FRANKS 'S JAERS. MGR DUPANUOUP, Denderm. 5-20 8 30 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 gj Gend, Brugge, Ostendo 6-37 8-28 10-45 12-28 LoKeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 3-15 6-18 le en 2e klas langs Dendermonde. Bruss 8 05 12-10 2-50-5-35 5-4-5 8-45 8-50 9-30 jf* Doornvk, Koriryk, Moescroen, Hyssel (langs Mccli. Bi ns. AiHvv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 gj Gcod) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Lcuv. Thienen I.uyk 5-20 8-30 9-45 3 20 6-27 jg Doomyk, Hyssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 Verv. Land. S-TruyCn 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3—1.7 6-18 9-01 Bci'gcn, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nieolncs, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idf.gem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vcrxrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen stil al de konvoys uylgenomen deze veimkkende van Aclst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van. Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. VAN I.OREREN NAER Dendermonde, Aclst, 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Alh. 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst. Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 4-30 7-25. Brussel Gangs Denderleeuw) 6-30 10-40 4-30' 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 4-30 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11-25 2-05 5-00 5-57 6-45 8-0. Vuiqiie &tium. VAN RRUSSEL NAEll .Aelst, Gend, 6-05 7-3(1 7-50 11-20 d 1-50 2-3.5 0-00 5-40 8-1S. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aalst) 7-25 2-20 5-15 8-10 ((aogs Meelt.) 5-4.3 8-57 10-05 3-40 0 00 7-50. Aclst 7-25 7-35 12-02 2-20 5-16 8-10 9-30. AELST, DEN 22 OCTOBER 1804. REDEVOERING VAM Bisschop van Orleansuytgesproken in het Kun gr es van Mechelen, den 51 Augusty 18(14. Eminentie, Hoogweerdigheden, Mynheeren, (Vervolg zie ons nummer van zondag.) Weiboe veracht men ons genoeg om zich in te beel den dat wy ehristene scholen zullen openen die geene christenen zouden voortbrengen Wat acngael dit deel der wet dat het lager onderwys betreft, ik zal er my bepalen vyf dingen te zeggen, welke men haer ten minsten moet dankwvlen immers het zyi: vry echt liberale uylwerkselen," in den vollen zin des woörds. 1° Zy heeft het minimum van dejaerwedde der on derwyzers verdubbeld, en zy heeft wel gedaen. Be noemt geene wereldlyke onderwyzers, of verzekert hun ecnen toestand die hun toelate* trelTelvk te leven. (Tocjuychingep 2° Zy heeft ten hunnen voordeele de stichting van voorzïcnigheydskassen bevolen. 3° Zy heeft de stichting van meysjesscholen verplig tend gemaekt. Wy die men beschuldigt de opvoeding der meysjes niet te begunstigen, wy hebben in 1849 en 1850 aengedrongen op de noudige stichting van mevs- jesscholen, in de gemeenten van meer dan 800 zielen. 4° Zy heeft de konkurrenlie, en wel zeer ruvmsehoots toegelaten, 5° lk voeg er bv dat zy het lager ondcrwvs buyten het politiek heeft geplaetst, de benoeming der onder wyzers overlatende aen de gemeente, welke de vereeni- ging der huysvaders en belastingschuldigen is. 't is le zeggen aen de ware belanghebbenden/aen de ware verantwoordelyken met len anderen het toezigt der school over te laten aen den Reelor, verlicht door eene verheven, onpartydigen en bevoegden raed. Zietdacr wat die wel gedaen heeft, tegen dewelke men zoo onreglveerdig geschreeuwd heeft. Die wet, 'l zy voor het lager, *t zy voor het midden- onderwys, is eene wet van vryheyd en van konkurren lie geweest. Dus, indien ik de' konkurrenlie niet gevreesd heb cei tyds, te midden des tempeests, waerom zou ik ze lieden vreezen Men heeft ons beschuldigd, met meer boosaerdig- licyd dan reglzinmgheyd, van de vryheyd en regiveer- digheyd te vragen voor ons, met hel achterdocht yan ze te weygeren aen de anderen, .eens dat wy zo zouden bekomen hebben voor wal my en u betreft, protesteer ik tegen die lastering. (Langdurige toejuychingcn.) De konkurrenlie is levens de wet der nattier en der samenleving in de natuer ontwikkelt zy de mensche- lyke krachtdadigheyd door te stryden tegen de hinder palen in de samenleving ontwikkelt zy de wedieve- ring door den stryd met de mededingers. Zulks is de kracht der zaken zulks is ook den stroom der eeuw. Ik volg daerin de voorschriften der II. Sehrifluer Gaet u niet verbryzelen tegen den loop van den stroom. Ne concris contra ictum fluminis. 'T is le zeg gen, volg den tyd op, niet om u door hem te laten be derven, maer om hem te reddeu door hem le verbeteren. Ik hoor dikwyls spreken van de hedendaegsche samenleving, en daer zyn zekere mannen die van dien naem afschrikken. Waerlyk ik weet niet waerom Is iedere nieuwe eeuw geene hedendaegsche samenleving? (Goedkeuring Wat is er dan te doen Zich verschrikken Neen. De waerheyd en de gezonde reden gebieden dat men in zynen tyd, in zyne eeuw moet zien wat er goed en wat er kwaed is dat men ze moet besturen mei ver sland en liefde zyn leven opofferen, als 't noodig is. om de gemoederen in te lichten, de zielen zalig le ma ken. Wat myaengael, ik moet het bekennen, ik kan my niet bezig houden met mvn hoofd te breken voor een woord, en hel eyude der wereld le droomen, om- dal cr eene hedendaegsche satrenleving is. (Bravos.) Ik heb de gewoonte van te zeggen wat ik denk, en ik zal bekennen dat, dewyl ik de wedievering goed ge loof in haer zelve om dat zy den icver van beyde kan ten en den vooruylgang onderhoud, ik niet gcern de scholen zoude zien bestierd worden door de geestelvk- heyd of religieusen, zonder eenige konkurrenlie. Zeker is het dat ik niet wensche dat dezo konkurrentie hun gedaen word door goddeloozen want ik zie er maer goed in voor zooveel zy hun gedaen word door goede en treffelyke wereldlyke porsooncn. Welligt zal men my hier zeggen Ge zyt sluw'! Ge vreest de mededinging or.zer scholen niet, omdat gy weet dat de huysgezinnen de uwe liefst hebben. Wat will ge Als het zoo is, als dit het natuergevoel der vaders en moeders is, ben ik het niet die zal zeg gen dat dit natuergevoel hen bediiegt. Ik zal u zelfs ter dezer gelegenheyd een feyt aan halen dat ik vernomen heb uyl den mond vnn'eenen ouden en achtbaren prefekl der Seine, M. deRamhuleau Hy begaf zich dikwyls incognito in de scholen der volwassenen, van Parys. Zekeren avond vond hy zich tegengehouden aen de deur eener school door oenen Broeder gehouden, Vvaei de leerlingen niet meer bin mui konden. Niet ver van daer was er nog eene andere school, gehouden door oenen vvcroldlyken persoon. Hy wendde zich lol ecnen werkman die omtrent hem stond en zegde hem Waerom gaol gy daer, naer de andere school niet, vvaer plaels genoeg is Ah 1 Mvnheer, ant woord hem den werkman, T is dal den öndervvyzer daer eenen heer is, zoo wat fier, en die maer denkt op een Kruysken te winnen. De Broeders zyn werklieden gelyk wy zy dragen eenen zwarten kiel, wal langer daer is T al (Gelach en tocjuycliingen.) Zeker, wil ik hier niet b owe eren dat de wereldlyke onderwyzers het volk verachten doch zeker is het dat het natuergevoel van dien werkman over de goede Broeders hem niet bedroog. Ik heb nog eene andere rede om van do konkurrenlie der goede onderwyzers niet hang te zyn. Eer ik bis schop was, had ik de ondervinding niet, welke sedert dien myne herderlyke omreysen in rnyn bisdom en myne bezoeken in de scholen my gegeven hebben. Maer heden, ik zeg het opentlyk sedert dat ik bisschop ben, de wereldlyke onderwyzers, als zy goed zyn, wel ver van my bang te maken, vervullen my met achting en vertrouwen. Ik heb er in rnyn bisdom ontmoet, en ik twyfel er niet tien of daer zyn er elders ook, die waerlyk bewon dering verdienen. Ziehier hoe ik de onderwyzers onderscheyde. 11c ver deel hen in dry klassen. Men heeft vooreerst, ik zal zeggen, de onbekwame en laet ons niet le lier wezen, daer zyn er overal. Daerna heeft men de misnoegde deze zyn talryk. Ik denk noglans niet dat er lieden ii; Vrankryk, gelyk in 1848', 46,000 onderwyzers zyn, var. welke M. Thiers met nadruk zegde dat hel 40,^.00 prieslerhalcrs waren, 40,000 pastors van het atheis- mus en het socialismus. Maer ziel, nu keeit men er wederom bet hoofd naer toe, hun toeroepende dat zy de hervormers van het meuschelyk geslacht zyn, en de onderwyzers van den Vorst, die het volk is. Ik hoop dat men hun dit niet zegt hy u, Mynheeren maer daer waer men het zegt, zyn die vleyeryën een schroomdyk gevaer De men sehen die zulke dingen zeggen, doeu een zeer slecht werk. Men heeft eyndelyk de' onderwyzers, die ik volgeern dehcyligc *$u noemen. Ik heb er gekend. Dnegs'voor rnyn vertrek, ontving ik eenen brief van eenen dier mannen, die wel geenen heyligen van het eerste orde is, zoo gy wilt, doeh die het misschien eens zal wor den, maer van het tweede of het derde, en ik verzeker u dat die plaels nog door veel lieden niet bekleed is. Nu, de gedachten en de gevoelens van dien zedigen man hebben my diep getroffen. Immers, ik zeg dat een eerlyk man, die zyne familie en de onze christèlyk opbrengt, belangloozen onder stand van burgemeester en pastor, zich verheffende door de diensten tot algemecne achting bewezen dat dien man eenen openbaren weldoener is. Voor hen, gelyk voor den priester, is het kind een gewyde wezen, een beschermeling van Hem die ge zegd.heeft: Laet de kleyne kinaeren by wy komen, eene onstcrfelyke ziel die moet verlicht en zalig ge maekt worden zy zyn als religieusen en worden door de religieusen bemind de konkurrenlie met hen is maer eenen stryd wie hel meeste goed zal doen. Ik herhael het, hetzelfde denk ik van de goede on- derwyzeressen, van de goede bestuerslers van loe- vlugtshuyzen. En wal is de Kerk, ten zy de vereeni- ging en vreedzame wedievering van alle degenen die, onder alle koslumen, het goed doen Ik bemin, ik roep, ik zegene deze konkurrenlie. Ik heb my van eene uytdrukking bediend, Myr.heeren, die u verwonderd heeft ik heb zulke meesters heyli gen genoemd, 't is myne overtuyging. Als ik hen zie. die arme onderwyzers, in den nood wacrin zy somtyds verkeeren, verwydei'd in liet diepste van een arm dorp in die zonderlinge afzondering van geest, ii; dien zoo gestadigen, zoo dorren, zoo schralen arbeyd indien zy moedig hunne pligl doen, lot het cynde'loe, ik zeg dal zy heyligen zyn, en ik heb geen hert genoeg om hen te zegenen en als ik er, van eenen anderen kant, vinde die tegen hunne droeve conditie in opstand komen, zeker zie ik daerin een groot gevaer voor de samen leving, doeh zy boezemen my nog meer medelyden in dan gramschap. Tol hier toe is elkeer. het eens, en degenen die ons nopens die punten aenranden, zyn slecht ingelicht of slecht ingeboezemd, blind, of kvvaedaerdig, ofondank- baer. Hel is hard het te moeten bekennen, maer die kwaed- nerdighcden worden maer gevonden in Vrankryk of in Belgiën. Overal elders, in Engeland, in Zwitserland, in 1 taliën, in Duylsehland, in Spanje, in Amerika, leven de school, de kerk, den onderwyzer, den priester, den kloosterling, den wereldlyken, den herder, den regent, in vrede, vereenigd, eens en onafscheydbaer. De wetten de overheden, de zeden bekrachtigen dit verbond en men leeft in ruste in die stille gewesten, waer, gelyk in een goed bebouwde veld, den landbouwer en den zaeyer achter elknér volgen den eenen de voor bcrey- dende, den anderen het zacd inwerpende, en beyden hunnen gomeer.zamen arbeyd en hunnen oogst aen God opdragende. Maer voor ons, onrcglvcerdigheyd, ondankbaerheyd. onophoudelyk vernieuwde twisten, zelfs nopens onbe twistbare en onbetwiste punten. Wal is het dan al3 er twist is als men, by voorbeeld, de zwaerwigtige kwesliën der kosteloosheyd en der verpliyting aenraekl V. De kosteloosheyd, de Kerk vreest ze niet, 't is zy die ze overal ingevoerd heeft eeniegelyk weet dal men de klooslerorders heeft moeten geweld aciidoen om zich te ploeyen naer hel princiep van den sohoolloon. Onzen. Theodull'e van wieii ik u reeds heb gesproken, den vriend van Karel-den-Grooleu, dengenen die van zyne pastors eysoiile dat ieder hunner eene school opende in de dorpen en gehuchten, verbood hun niet alleenlyk van iels daervoor le vragennihil exiganl pro hac re, maer zelfs van iels te ontvangen, ten ware, voegde hy er by, de ouders, uyl liefdadighevd en van lieverlede, hun iets acnboden...., een dozyn evers, hy voorbeeld, of een koppel kiekens, gelyk zulks*nog ge- beurl in eenige landen. Het zyn niet alleenlyk hyzondere bisschoppen, maer bisschoppen in algemeen i oncilie vereenigd, die zulke voorschriften hebben gedaen. Ziehier zelfs wat liet algemeen Concilie van Latranen zegt, in 1179, zoodanig wilde het alle de gcldelyke be letsels wegnemen die de verspreyding des onderwys konden belemmeren Dal niemand eene betaling eysche voor de toelating a van te ondervvyzon dat niemand, onder voorwend- sel van het eene of ander gebruvk, iets eysche van degenen die ondervvyzon, en dat men aen niemand die daerloe de bekwaamheden heeft en de vraeg doet, het regt onlzegge van te ondeiwyzen. Wy moeten liet bekennen het volstrekt kosteloos onderwys zoude thans eene hersenschim wezen, want, wat men ook doe, het ondcrwvs moet toch door iemand betaeld worden. Den besten onderwyzer, al ware hy eenen heyligen Paulus, kan loch by do lucht niet leven. Het is dus noodig dal er iemand iets hetale. De Kerk weel dal wel, maer zy wilt niet dal den armen hel doe. De Kerk wilt dal die iemand zy 4° De familie, als zy ryk is, opdat de ouders en hel kind den prys van het onderwys zouden kennen, dal de ouders eene opoffering doen en hel kind eene schuld van erkentenis aenga. 2ü. Als de familie arm is, vraegl de Kerk acr. de ryken dat zy voor de armen betalen. Integendeel, de demokralen vragen, onder den naem van kosteloosheyd, de betaling by middel van belastingen, 't is te zeggen de armen betalende voor de ryken, en den Staet in de plaels der familiën. Hel princiep is zienlyk slecht. Wal den uytslag betreft, klacr is het, ik herhael hel nogmaels, dal hel onderwys nooyl volstrekt kosteloos zal zyn. Hetgeen menzoeken moet, is.hel goedkoopc onderwys. Nu, daer zyn meesters en meesteressen die uyl zelfs- opoffcriiig onderwyzen, en die daervoor aen alles ver zaken op de aerde. Niemand ondervvyst beterkoop dan zy, en, ik voeg er by, daer is geen geld dal kan koopon hetgeen zy geven. Niemand kan hen voorguen in de kleyne gehuchten, en in deze laetsle arme gemeenten, waer men zich be- klaegl dat er nog geene scholen zyn. En dien schal, wie bezit er hein De Kerk, en ik ben yerpligt te zeggen de Kerk aileen. Zy bezorgt aen hel volk der sleden en velden hel bes'e onderwys door den besten nteester en bcstekoop. De vyanden der religie willen dat onderwys niet. Zy vragen geld en nog en altyd geld zy stellen gewoon'e en buytengewoone nelasiingcn daer, liever dan zich le wenden tot ons. Ik heb tfaer ongeloofbare voorbeelden van gezien, namelyk in een dorp dat ik heb bewoond, lk mag bet verbalen zonder van onbescheydenheyd te moeten be schuldigd worden gy kent immers rnyn dorp niet. Daer ik eenen der parochianen was, heb ik medegewerkt tot het stichten eener school en eene schuylplaets voor de arme kinderen. Maer ziet, eenigen tyd daerna is er daer iemand gevonden geweest die, opdat er geene religieu zen met dien dieii3l zouden gekist worden, eene aen- zienlyke som heeft doen stemmen, welke de arme boeren moeten betalen gelyk de rykc om eene andere schuylplaets te hebben en er eene andere onderwyzeres in te onderhouden. Ziel daer geld dat goed gebruykt is, niet vvaer lk som alles op dit woord Het kosteloos en goedkoop onderwys dat zyn wy. De belastingen,~~nllyd de belastingen, dat zyt gy. Maer de familien en de gemeenten, de ware belang hebbenden, worden er niet altyd aen bedrogen. 'T is tol ons, tol onze goede religieuzen dal zy hunnen toe- vlugt nemen, en wel zoodanig dat de fransche edelmoe digheyd en den christenen geest die zoo veel levensroe pen voortbrengen, er niet meer toe voldoende zyn. Ik heb u hiervan het bevvys gegeven door myne eygene ondervinding. Weet gy zelfs waerom wy eenige minder bekwame onderwyzers en onderwyzeressen hebben Onze be hoefte komt voort yan de uwe, die ons dwingt te haes- tig te werven. Nu kom ik tol hel verpligtend onderwys. Daervan zouden er duyzonde dingen te zeggen zyn. Ik zal vooreerst zeggen dat de verpliyting byna nominael is daer waer zy hestaet. Ik voeg er by dal men byna overal de oogen luvkt over derzelver uytvoering. Wal my betreft, ik heb altyd dit stelsel verstooten, als strydig zynde legen de vryheyd der familien en hot vaderlyk gezag, en ook als eenen strik. lk heb hooren zeggen dal er wèynig of geene moeye- Ivkheden zyn in Duylsehland, om twee redens ten eer sten, omdat er daer een ernstig genieentelyk leven is de gemeente is daer eene echte associatie der vaders van familie, iets wat zy altyd zoude moeten wezen hun gezag is er opregtalles word er gedaen door hen en voor hen, en alles geschied er gelyk in een huysgczin. Ten tweedert, omdat-de sehool *cn de kerk vereenigd zyn en zich de eene van de andere niet afscheyden. Wat er ook van zy, ik zal zeggen, voor wat Vrankryk én Belgiën bét reft, dat het verpligtend onderwys my daer eene onmogehjkheydsehvntik zou er bwoegen, boezemde dit woord my geenen afkeer in, eene schyn- heyligheyd, en kon ik denken dat onze tegenstrevers daer bekvvaem toe zyn maer in alle geval verzeker ik dat het bovendien en klaerlyk eene nuttelooshcyd is. 4° Eene onmogclykheyd. Waer is de bekrachtiging Hoe zal men de bewyzen leveren Is hel de acnvvezig- heyd der school die verpligtend zal zyn Hoe zal men zich ernstig daeraen verzekeren En "indiert men ver- schooningen aenneeml, zullen zy den regel te buyten gaen. En indien men eene boete doet betalen, wat zon derlinge slrengheyd tegen die arme kleyne kinderen en hoe zal men die boete invorderen Hoe voor het school duyl.en gevang, acnhouding der ouders, liaet voor immerIs het eenen zekeren graed van onderwys die zal vereyschl worden Hoe zal men dit onderzoeken Zietdaer een leger schoolopzigters die zich op de ge- gehuchten komen neérslaen, een millioen kandidaten onderzoekende, gedurende een millioen kwartierkens, en duchtig straffen in plaels van pryzen uytdeelende een dorps-baccalaureaet. en eene nieuwe konscriptie der kinderen van 8 tot 4 4 jaren oud, onuytvoerbare verwikkelingen of kostbare onvruchlbaerheyd. 2° Eene schynlieyligheyd. Men weet wel dat, in de overgroote meerderheyd der gemeenten, er maer eene enkele school is en kan zyn, de school van den Staet. De demokralen, by ons ten minsten, hebben nooyt de vryheyd van onderwys gewild. Dwingen naer sc'hool te gaen, 'l is dus dwingen naer de school van den Staet te gaer., of zy goed of slecht zy. Het is 't onderwys niet dat gy verpligtend wiii maken, maer wel het volgen van zulke school. Zal men er de Religie vinden Neen want gy wilt de Religie afscheyden van de School dat zegt gy opentlyk dus will gy de ehristene ouders en het geweten der kinderen geweld aen doen. Het is de verpligtende school niet die gy wilt, maer wel de ver- pliglende goddeloosheyd. Nooyt, nooyt zullen wy do zielen aen dit gevaer blootstellen, en dae'rom is het dal, in eenen onlangschen akt, in ceuen brief aen den cer- biedweerdigen Aertsbisschop van Freiburg-Brisgau, den Heyligen Vader verklaert dat het beter is de kinderen naer de sehool niet te zenden, dan ze te zenden naer de scholen waer hunnen godsdienst gevaer loopt. 3° Eene nulteloosheyd. Het eygenbelang, immers van den oenen kant, en den iever van allen van den anderen, zyn alleen toereykend en de cyfers wyzen uyl dal den vooruylgang snel is, 't zv in Belgiën, se'derl de wet van 1842, 't zy in Vrankryk, sedert'de wetten van 4833 en 4850. lil 4829 waren er in onze fransche seholeu 900,000 hinderen in 4 848, 3,700,000 in 4861, 4,800,000. In 1825 was er op het budget gebragt 50,000 fr. voor de lagere scholen. Zy kosten heden 69 millioen. In 1829 waren er 45,000 gemeenten zonder school op 37,500 in 4848, 8000 in 4863, 9l0 op dewelke 50' min dan 300 inwooners hebben. Ik heb die cyfers ontleend aen hel werk van eenen man dien ik gelukkig ben hier te noemen, M. Genteur (I) algemecnen sekrelaris van het ministerie van openbaer onderwys in Vrankryk, hy is meyer geweest van Orleans en ik heb nooyl anders dan my le beloven gehad over de kieschheyd zyner manieren met my. lk spreek u veel van Vrankryk vergeeft het my, Mynheeren maer wy zyn allen solidairs, in den goeden zin des woords ten anderen, wy gelyken ons zeer, Mynheeren, en ili wensch er my over geluk Ge ziet hel dus, den vooruylgang is snel, heel snel. Dus, waerom kostelykc en kwellende middelen zoeken om eene beweging le verhaasten die alleen gaet, om eenen uytslag le verzekeren die verzekerd is Maer laten wy die redetwisten over de kosteloosheyd en over de veipligting die noch regtzinnig, noch ernstig zouden wezen, daer, en komen wy eyndelvk tot het geen ik de hoofdpunten heb genoemd. Welk moet de rol der school en der schoolmeesters in de samenleving wezen, en welke moet de plaets der Religie in de school zyn Hier, op dit terreyn, ontmoet ik twee grove dwa lingen. Men overdryft de rol der school, en, bygevolg, des onderwyzers in de samenleving Men on toert en zou op niets willen brengen de rol der Religie in hel onderwys Ziehier de punten nopens dewelke ik in volle eensge- zindheyd ben met onze tegenslievers zy beweeren dal de sehool alles is, en zy willen ten zelfclen lyde dat den Godsdienst erin niets zy. Ik, ik zeg dal de school niet alles is, en ik voeg er by dat den Godsdienst erin niet genoeg is. VI. Zonderlinge zack wanneer men de hedendaegsche geschiedenis van Europa nogaet, vind men dat er niet een-^n nieuwen vorst is, die, by het beklimmen van den troon, niet haestig zy om twee nieuwe wellen te maken eene wet op de kiezmgen en eene andere op de scholen. Het schynl hem dat hy, door de kiezingen, het tegen woordige, en door de scholen, de toekomst als eene nieuwe munt gaet hersmellen en naer zyne beeltenis slacn. Daerna omringt hy zich van een meer of min sterke leger en, dit gedaen zynde, rust hy uyl, zeggende alios is wel. Ik neem Vrankryk en alle de gouvernementen die er zich opgevolgd hebben. Onder de Restauratie, wet op de kiezingen in 1817, wet op hetonderwys in 4846. (4) Redevoering vail M. Genleur, Monileur van den 20 nicy 4864.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1