MAEK PLAETS. Wal is er nu gaende regel van den geldminister zoo hoog geprezen he1)heo, moeten uu chapeau bas voor de poort van déu despotieken pacha staen lot dal het hen» believe hun het uytgesteken en outoereykend sominéke te laten geworden. Ondertusseheu zult gy, burgers, het te kort uylzweeten en zelfs ootmoedig voor de deur van 't stadhnys naer de betaling uwer l'eveianciën slaen te wachten lol dat er geld in de stadskas is Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond klagen en jammeren omdat wy het gevoelen van eenen regtzinuigen liberhater medegedeeld hebben no pens de postuer waerin zy de heeren De Rvck en Kyerman doen figureren nevens den burgemeester inden gemeenteraed! Beledigingen! zucht het koppel van twee. Onbeschoftheden! kermt het Och hecre, jongens, hoe deerlyk zyl gy te beklagen. Wy hebben waerlyk compassie met uwen droeven toestand, tot zoo verre dat wv, uyt medelyden met uwe lamentatie», ons artikel nog eens oplettend hebben overlezen met inzigt van al wat er, tegen onze intentie, onbeschoft of beledigend zou kon- iien ingeslopen zyn, te wederroepen maer wy hebben er volstrekt niets dusdadig in gevonden, eu wy moeten veronderstellen dat gy, fraey koppelke, ten gevolge van zekere omstandigheden, ons niet wel gelezen hebt. He wel, om ons nog meer van ons regtzinnig medelyden te overluygen, laten wy hier nog eens g'heol ons artikel volgen, u vriende- lyk verzoekende de zinsneden waerin gy belee- diging of onbeschoftheyd ten opzigte van uwe pej'üoonen of van die uwer opperbaz-en zond vinden, ielterlyk aen de wyzen wy zullen ons verhaesten dezelve in te trekken. Ziet hier ons artikel. Het is nog al aerdig, zegden wy verleden zondag, dat Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond, overal met dezelfde twee heeren voor don dag komen en zonder curieus Ie zyn, hadden wy wel willen welen waerom in 't bladje van 'l koppel van twee M. den Burgemeester, aen 't hoofd van den vcrecnigden gemeenteraed staende, tusschen den tweeden Schepen M. DE RYCK en het simpel Raedslid M. EYERMAN figureert. Eenen liberhaler, die wat regtzinmger dan zekere kopstukken is, komt ons zoo even eene nog al waer- schynlyke oplossing van ons raedscl le geven. Daer is, zegt hy, een spreekwoord dal zegt Olc-loi de hque je m'y mclte, MAEK PLAETS VOOR MY. Zou dit hier niet konnen het geval zyn Vleyerman en Belediger uyt 't Verbond schynen overduldig, omdat hunnen oorlog tegen het Catholicismus niet rap genoeg vooruytgact. Zouden zy misschien niet vvenschen onzen goeden bloed van Burgemeester te zien zvne demissie geven, en hem te zien vervangen worden door eenen dezer twee vremdelingen, die zy gedurig als de"twee fynsle tot het uytvoeren hunner solidaire plannen voor- uytsteken Dat het koppel van twee tot nu toe dit oogwit niet laet blyken, dit versta ik zeer wel de twee jannen zyn T niet eens in hunnen keus, elk van hun heeft zynen lieveling Belediger zou M. De Ryck willen omdat dezen zoolang op het stadhuys geschreven en zoo dikwils 't werk van den Burgemeester gedaen heeft, en Vleyerman zou den voorrang aen Iff. Eycrman geven, omdat hv dezen veel rapper vind om de klertkalen te nypen. Doch, voor dezen laetsten zou het meer moeyte kósten om te gelukken, ten eersten omdat betregl van aelsierschen burger nog te groen is en nog geen wortel •-gescholen heeftten twoeden omdat er voor hem niet een gat, maer wel twee gaten (T) zouden moeten geopend 1-JoarlAA ivn -Ho nao »j'r> den vos. Ondertusschen zal hetkoppel van twee, zoolang ;het niet beter overeenkomt in de zaek, M. De Gheest zeer slillekens aen 't hoofd laten, en zich vergenoegen bem overal tusschen de twee gemelde lievelingen te plaetsen, juyst gelyk den man van jaren in de fabel, aen wien eu jong meysken de witte hairen en eene oude hekse de zwarte uyttrok tot dal den sul ten lactslen -hoegenaemd geenen kam meer noodig had. Indien de uytlegging van onzen liberhater aen 't Ver bond niet behaegl, het bladeken heeft maer te spreken en eene betere le geven wy zullen ons verhaesten dézelve in ons blad over le nemen. He wel, koppel van twee, waer zyn onze onbe schoftheden? Waer zyn onze beledigingen? Nergens, niet waer, gy beroept u daer allyd op om te ver- schoonen van te antwoorden. Maer wy kennen u, vogels. Vond gy al ware het maer eene enkele belediging in g'ïieel den Denderbode't en is in uw bladje niet dat gy zo zoud ophalengy hebt ons le dikwils verwittigd dat er ANDERE "MIDDELEN zyn dan dat wy het ooyl zouden vergelen. (1) Den rofpiinnifjen liberhater doet ons opmerken dat bet Vbkbo^d, met te vragen wat M Kverman worden will, nner den bekenden weg vrnegi, en dal het bladje welligt eerlang zelf zal uylkrnmen op wat manier de iwee gaten zoo als, die waervan or kwestie is opengacn. SCIIOOXE KUNSTEN. Sedert lang zouden wy op nieuw een woord gerept hebben over onzen achtbaren stadsgenoot, den heer Clevenbergh, leeraer onzer academie van schoone kunsten. Thans doet d»e gelegenheyd zich op en wy verhaesten on3 er gebruyk van te maken om aen hel schitterende talent van dezen verdienslryken artist eene welgemeende hulde toe te zvvaeyën. De 14 StaDën van den Kruvsweg welke den heer Clevenbergh voor de kerk van Buggenbout komt te vol trekken en die wy met de levendigste aendoening bewonderd hebben, zyn waerlyk deaendachl der kenners en belanghebbenden weerd, zoo voor de edele als stoutmoedige uytvoering die in den ensemble der stukken beerscht, als voor het scheppend vernuft waermcó den schilder deze zoo uytgepuile stof heeft weten le hehandelpn. De afbeelding'van den lydenden Christus spreekt u aen 't herle, zyue zachtmoedige en dal het langs daer is. Gy ziel dat er eene Voorzienigheyd is om de misdadigers te doen kennen Beyden waren als ter neder geslagen. Men bond hunne handen nog steviger op hunnen rug cn drong den bosch binnen. Den Indiaen ging aen 'l hoofd der troep. Hy had ge- zeyd Laet my maer doen, en volg mvne stappen. Het wonderhaer instinct dier bosch b'ewooners ken nende, volgden zy hem met vertrouwen. Den gids ondervroeg met de oogen alles wat zich aen hem voordeed de versche slappen op het gras, de neérgerukte takken, het gebroken klimop. Eyndelyk zeyde hy Onlangs is hier iemand doorgekomen. Gaen wy voort. 'T was waerlyk verbazend om zien. Hy ging règt voor zich, langzaem, maer met vasten tred, steeds aendachtig -zoekende na u- het spoor dat hem tot ieyddraed zou strekken. Hy wist zich eenen weg te banen door hel diyste kreupeibosch. Soms bleef hy slaen, zeggende Wachtii wy eener oogenblik. Ah !'t angs hi$ hygin -veder-t alsof hy den weg, dien hy geuioedübemeeslerende houding verrukt u en doet in de ziel oiiuvtleggelyke gewaerwordingen onislaen. Met een woord het godsdienstig gevoelen heeft het penseel van den artist tot Ieyddraed gediend, M. Cleven bergh heeft uytgevoerd en allerbest gelukt. Wy vven schen er hem grondhertiglyk geluk over. Den Senaet heeft maendag zyne werkzaemheden her val. Den achtbaren Vertegenwoordiger van St-Nikolaes, déu heer Malou, heeft in die zitting een wets voorstel gedaen, strekkende om voorlaen onmogelyk te maken dal de valschc kiezers, anders gezegd gladzakkon, de .wet aen het Land stellen. Wy hopen dal dit voorstel by geen enkel lid der twee wetgevende Kamers tegenstand zal ontmoeten. Om kiezer le zyn, moet men, zoo als hel artikel 47 der Grondwet zegt, den door de kieswet bepaelden ceyns betalen, en betalen beduyd hier toch wel geld storten in de staelskus. Die betaling is het teeken van het staelkundig regt. Kan dus liet kicsregt aen de burgers, die niet betalen, behouden blyven De vraeg stellen, is die oplossen. Dat vraegde men na de zitting die den Senaet maendag hield. Op het verzoek van M. Tesch, minister van justieie had den Senaet besloten van dien dag het onderzoek te beginnen der roofwet, welke de Catholyke studiebeurzen steelt. Maer wanneer de redetvvisling moest beginnen, was minister Tesch afwezig. M. Osy wilde hem inlichtingen vragen doch den man was niet te zien. M. Rogier zegde dat hy belet was en verklaerd had de zitting niet te kunnen bywoonen. De heeren senaleurs waren misnoegd, en knorden nogal goed door. M. Vilain X1II1, die verslaen had dat M. Tesch ziek was, vraegde aen M. Rogier of hy ver hoopte dat den minister van justieie's anderdaegs zou hersteld zyn.—«Ik heb niet gezegd, antwoordde M. Rogier, dat M. Tesch ziek was, maer dat liy belet had om de zitting by te woonen 'T is eene uer geleden, voegde hy er by, dal hy hét my is komen zeggen, en ik verhael het u gelyk hy my het gezegd heeft. M. den baron d'Anelhan vraegde dan of M. Tesch 's anderdags komen zou, en M.Rogier antwoordde: morgen zal men andere uylleggingen geven indien M. de minister van justieie nog belet is. Verder verklacrde M. Rogier dat, indien M Tesch de zitting niet bywoonde, zulks niet toe te wyten was aen de wet die de Catholyke studiebeurzen steelt. De wet, zegde hy, blyft zoo zy is. Nu, welk mag er de oorzaek zyn der afwezigheyd van M. Tesch? Ligt het ministerieel huyshouden in ruzie Wilt den minister van justieie zyne getlen optrekken Is den koning niet gewillig genoeg? Heeft den brief van den prins de Ligne oneenigheyd onder de ministers verwekt Zoo vele vragen, zoo vele raedsels. Nu, nu, de benrzenroovers zuilen wel overeenkomen, en het moet niemand verwonderen indien M. Tesch zich bepeysd heeft, en zieh overgeeft aen den wil zyner makkers. Maer zal de roofwet passeren Wy weten het niet. Doch in geval van ja, zal ze den koning durven teekenen Wv wachten. 'S anderdags heeft den Senaet de redetwisting begon nen over de wel. De zitting heeft belang opgeleverd. Dry redenaers zyn gehoord geweest legen het wetsont werp. Het zyn MM. den baron Osy, Dellafaille en d'Ane lhan eenen alleen, M. Van Schoor, heeft de stem verheven ten gunste van het oi r gtveerdig en geweld dadig werk des kabinets. Den donderdag is de heraedslaging voortgezet. MM. Osy, Malou, de Ribaucourt en de Rodes hebben de wet met de krachtigste bewysredens aengernnd. MM. de Rasse en Van Schoor hebben dit gevrocht van onregt maer flauwelyk konnen verdedigen. vommen suuuag ia aimer, in aen ouderdom van 61 jaren, na eene langdurige ziekte, overleden den heer Ferdinandus Evil, notaris. De genaemde Francisca Van Styvendael, weduwe De Smet, oud 59 jaren, werkvrouw alhier, is donderdag rond den avond al naer de bleekery le gaen om er eenig waschgoed te leggen, in den dender gesukkeld en ongelukkig'lyk verdronken. Men heeft bet lyk gisteren morgend opgevischl. Het lyk van den genaemden Camille Meert, oud 16 jaren, dezer stad, is maendag insgelyks uyt den dender gevisehl. Meert lag in garnisoen te Leuven by het 2de jagers te peerd en was alhier in permissie gekomen. De heeren vikarissen-kapilularis van hel bisdom Gend, komen de volgende benoemingen te doen M. J. Bracq, onderpastor le Evergem, word algemee- nen besluerder van de Zusters der Visitatie des bisdoms. M R. Dc Smet, onderpastor te St-Amand, by Gend, word onderpastor te Evergem, en is te St-Amand ver vangen door M. L. Van Overbeke, oud-professor van hel kollegie te Dcndermonde. M. Ch. De Landlsheer coadjutor te Okegegi, word -onderpastor te St-Anna, hy Waesmunster. M. Ch. Dalschaert onderpastor te Kemseke, gaet in dezelfde hoedanigheyd over naer Grembergen. in eenen nacht der verledene week is er eene diefte met b.eklimmiug begaen by den genneuiden J. B. Joose, werkman té Hofslado. De dieven hebben uyt zyne Lamer eene som van 31 fr. geroofd; die in eenen koffer geslolen lagen. Dynsdag is het te Dendermonde kiezing geweest van twee gemeente raedsheeren de poogingen onzer vrienden zyn niet gelukt MM. Janssens en Verstappen, kandidaten der liberhalers zyn gekozen geworden door 2-29 en 2-27 stemmen, tegen 188 gegeven aen MM. De Bruyn en Hersen, Catholyke kandidaten. Men schryft ons uyt Hamme Iets wat men zelden aentreft. In de gemeente Hamme bestael er een huysgezin sedert den tyd van 60 jaren. Dit buys of dezen dorpel heeft nu onlangs hel eerste sterfgeval moeten aeuduyden in den persoon van de moeder, overleden in den ouderdom van 85 jaren, na 60 jaren huwelvk. Den achtbaren vader lelt nu nog met zyne kinderen 600 jaren. Eene belangryke plegtigheyd word te Gend be- revd. De oude leerlingen van het kollegie Sle-Barhara gaen den verjaerdag vieren van het 59-jarig beslaen dezes uylmuntende gestiebis. Op 4 december zal er in de kerk van gemeld kollegie eene plegtige mis gezon gen worden door Z. H. Mgr. Van Heule, die op työstip eenen oogenblik had gemist, had vvedergevonden. Nu keerde hy regis, dan weder links, doch steeds vvierd hy als door eene onziglbare hand geleyd. Intussehen waren de duysternissen op het punt van het zien in den bosch volkomerilyk onmogelyk te maken. Men hoorde het gescbuyfel der apen, die verbaesd waren dat men zoo laet in den avond hunne eenzaemheyd kwam verstooren de ontwaekte vogels lieten insgelyks een akelig geschreeuw hooren en de slangen schuyfel- den. Maer men volgde onophoudelyk den Indiaen, wiens oogen geenen duym afweken van den weg door de moordenaers gekozen, nadat zy hunne bloedige euvel- daed hadden volbragt. Den man was als door de Voor zienigheyd gelast met de openbaring cener misdaed die, zonder hem, in een ondoordringbaer geheym zou ge wikkeld gebleven zyn. Hoe dieper den Indiaen in den yslyken doofhof trad, hoe meer de twee negers van hunne schynbare onver- schilligheyd wierden onlvvaekt. Meer dan'eens zagen zy dal zy in 't vei derf waren gestort en dal Thun onmogelyk zou wezen de verdiende straf te ontvlugten, waren zy óp het punt geweest alles te veropenbaren. Verschcydene uyt Roomen zal teruggekeerd zyn. In den namiddag zullen de oud-leerlingen zich in een banket vereenigen. Eene brave en stillevende weduwe, woouachtig in de Kozyntjesslraet le Gend, heeft eenen zoon die, reeds verschcydene jaren geleden, zich naer de holland- sche Oost Indien heeft begeven, om aldaer de forluyn le beproeven. Deze is hem inderdaed gunstig geweest, en den schrandere» en werkzame» Geulenaer is, in een belrekklyk kortstondig tydverloop, eenen welstellehdeu koophandelaer geworden le Soeraknrta. Na gedurende eenige jaren niets meer van haren zoon vernomen te hebben, geloofde de bedrukte moeder hem dood, en beschreyde in christel'yke geialeuhëyd het verlies van haer teergeliefde kind, haer zoo vroeg ontrukt, en waersehynlvk in den Üeeaen, of door de pylen der Indiaen in den Oosten omgekomen. Doch hoe groot was hare verrassing, hare blydschap, toen zy, nu een viertal jaren geleden, eenen brief uyt Batavia ontving eenen brief van haren verloren zoon, die haer zyne goede gezondheyd en zyne welvaerl meldde, en" lot bewys hiervan, een hnnkbriefken van 1000 nederlandsche guldens aen zyne beminde moeder ten geschenke zond. Sinds dien lyd ontving de brave weduwe nog andere blyken van de dankbaerheyd haers zoons, zoo'dat ze geheel en al tegen nood en geurek beveyligd is. Thans is eenen nieuwen brief uyt de Oosl-lndiën door haren zoon overgezonden, om haer kennis te geven van zyn huwelvk met eene ryke planters-dochter le Soera- karta, en van de feeslelykheden welke by die gelegen heyd aldaer hebben plaets gehad. Dc goede moeder was voorop bekend met het buwelyk haers zoons, aenge- zien zy hare toestemming daerloe had moeten geven, en de noodige papieren opzenden, iels wal door de liefdadige zorgen van hel genootschap van den Heyligen Franciscus Regis, kosteloos voor haer verrigl is ge worden. Den verheugden bruydegom geeft eene korte beschry- ving van de maellyd, ten zynen huyze gehouden by gelcnheyd der plegtige voltrekking van zyn huwelyk, die bygèwooud vvierd door den achtbaren beer Presi dent of onder-gouverneur van Soerakarla en de voor- naemsto persoonen dier plaets, en Avaeruyt overluygend blykl dat men, onder die gloeyend heule luchtstreek, toch nog goeden eetlust móeten bezitten. Eene geheele koey, een schaep, 50 kippen (kiekens) en endvogels zyn daervoor gebezigd geweest als hoofd-gereglen. Die smakelyke brokken wierden besproeyd met Mailera-wyn brandy, Congo en Champagne, cn verkoelend fyri fruyt. 'S avonds was er een groot dansfeest, waeroa het avondmacl. Dal feestje heeft zoo wat 200^ neérlandsehe guldens gekost. Maer dat belet niet, dat hy den brief van kennis geving nogmaels een bankbiljet van 1000 Neêrlandsche guldens voor de geliefde moeder gevoegd was. Verscheydene brusselsche briefwisselingen kondi gen aen dat men dezer laelste dagen, aen 't Sladhuvs op een papier daer uylgehangen ingevolge dc wet betrek kelyk de akten van den Burgerstand, den naem las van den heer Aug. Orts, lid der Verlegenwoordigers-Kamer, en dien eener dame de Linge, gescheydcno vrouw van den advokaet van dien naem. Sedert dien is gemeld papier verdwenen, dank, zegt men, aen het aendringen der familie van den beer Orts. Dit voorval heeft veel indruk gemackt te Brussel. Er zyn te Brussel ongeveer 2000 hotels, restanra- tiehouders, h.erbergen, logisthuyzen, drankwinkels, enz. Het word van langsom vvaerschynlyker dal onzen prins, den graef van Vlaenderen, gaet trouwen met eene fransche prinses, met naem Mural. De middensectie gelast met het onderzoek des budgets van openbare schuld, is gisteren byeengeweest onder het voorzitterschap van M. Moreau, en heeft de lezing gehoord van het verslag van M. Bouvier. M. Moreau heeft ook de middenseclie voorgezeten die met het onderzoek vao den budget van biunenJandsche zaken is gelast. Menigvuldige inlichtingen zyn aen het gouvernement gevraegd. Men schryft uyt Nevele, 14 november Tusschen zaterdag en zondag nacht zyn er dieven langs eene venster, in de kerk van Nevele gedrongen zy hebben eenen offerblok uyt den pilaer gevrongen en medegeuomen, eenen anderen opengebroken, en de schael van den kerkmeester waerin er eenigo centen waren, geledigd. Zy hebben daerenboveu veel geweld gebruvkt, zoo het schynt, mei een breekyzer, om in de sakrisly te diingen, waerin zy. God dank, niet gelukt zyn. Hunne stoutmoedigheyden al bun geweld is slecht beloond geweest, want, volgens dat men kan rekenen, zullen zy maer 6 k 7 franks gev<mden hebben. Er moetin onze omstreken eene bende zyn van kerk dieven, want 'i is 14 dagen geleden dal 'er ook in de kerk van Meerèndré gebroken zyn,. en zoo men verze kert onlangs ook in de kerk van Somergem. Het is noodig dal de justitie eene waekzame oog hebbe. Opgepast zulle! - Als ge naer de herberg gaet en uwe jas of pallo 's avonds aen den kapstok hangt, houd dan een oog in het zeyi, oj ge smoort er eene pyp aen. De dieven maken gebruyk van hel kapollen-saizoen, en gaen ook naer de herberg. En als ze dan zien, dat ge in de politiek verward zyt, of met Pier of Pauwel krakeelt of schoone kaert in handen hebt, dan zeggen ze goeden avond, gaen ongemerkt naer den kapstok en verdwynen met uwen pallo. Zoo iels had zondag avond in cené herberg van den len wyk le Audenaerde plaets. Eenen burger zat er in de achterkamer met de kaert te spelen, tervvyl in de voorkamer eenen schelm zal, diode jas roofde met de vyf. Den iïederduylschen Bond van Antwerpen heeft een verzoekschrift gezonden aen de leden van den provin cialen raed om by deze aen te dringen, dat in de aen- staende zitting, er zou acht gegeven worden opdat den kandidaet voor het hof van beroep een lid zyn zou, welken den vlaming in zyne tael zou aenhooren en, medewerken om hem eeumael m zyne tael te doen vonnissen. Het schynt dal hel gebruyk van peerdenvleesch te eten meer en meer in voegen komt. Het gemeente- besluer van Verviers zal binnen kort een slagthuys voor peerden oprigten, welk vleesch tegenwoordig* word rondgeleurd en verkocht zonder hel minste nazigl, al hoewel er tegenwoordig gemiddeld 20 peerden per week door de werkende klas der stad worden geëten. Te Neêr-Glabbeek is zondag nacht, door de gebroe ders Paradis op den genaemden Konings, eenen vreeden doodslag gepleegd, by middel van een stuk hout 1 t/2 meter hoog, en ter dikte van 10 centimeters middellyn keeren wilden zy zich het hoofd tegen eenen boom ver- bryzelen, om er eene zachtere dood le sterven dan die van den brandstapel, welke hun was voorbehouden. Maer telkens kwam eene Slrael van hoop hun nieuw vertrouwen inboezemen. En ook men bewaekle hun zoo zorgvukliglyk, dat hel hun onmogelyk zou geweest zyn zich te zelfmoorden. Als men lang, zeer lang gegaen had, stond den In diaen eensklaps stil. Hy zoyde Halt 1 't is hier by dat Masra moet vermoord zyn. De twee gevangenen sidderden. Den Indiaen liet op eene zonderlinge wyze zyne blik ken rondom zich varen. Hy bleef eenige seconden als versteend slaen, vvaerna op eens als eene siddering door zyne lidmaten liep Zyne oogen gloeyden alsof eene verschyning, voor hem alleen zigtbaer, zich had geopenbaerd. Met gefronste wenkbrauwen en gespannen ooren .-cheen hy naer eene slem te luysteren welke hy alleen kon gewaer worden. Na eenen minuet van plegtige en verschrikkelyke verwachting, deed hy eene beweging, ecu stuk hout bekwacn om eenen os neer ie vellen. Daerby heelt men een mes gevonden, dat gebroken was. Hel slagtoffer is woensdag overleden. De moorde naers, die schynen den ongelukkige» afgewacht te hebben, zitten le Tongeren gevangen. Het geregt beeft zich ter plaetse hegeven om een onderzoek te heginneu. Hot getal bessems, dat ieder jner te Parys noodig is om de stralen te vagen, beloopt tot 25, 09. Den 7 november, rond 7 uren des morgends, heeft men le Borlogne-sur-Mér het lyk gevonden van een kiuil van 't mannelyk geslacht, sehynende oud te wezen 7 8 jaren, by de brug die men bezig is met de houwen op de Liane. Het lyk scheen maer oeuigo uren in 't water gelegen te hebben Te middag wierd het lyk van een ander kind van 't mannelyk geslacht, omtrent 4 jaren oud, insgelyks opgevischl omtrent do Barrage-brug. Die twee kinderen zyn slagtollers geweest eener afsehuwélyke euveldatd, en ziehier, volgens den Cour- rier du Pas-de-Ca!aisde omstandigheden die deïe mis- j dned vergezeld hebben Den genaemden 1 educq was ten 2 1/2 ure uyt Engeland aengekomen met den stoomboot van Folke stone, met de twee kinderen in kwestie. Hy heeft zieh met hen ii: de vvaehtzael der koophandelskamer begeveu voor het onderzoek der douaen, heeft zvne hagaedgen, bestaende in eenen koffer, eenen reyszaü en eene hoed- doos, by zyne wettige vrouw doen dragen, die te Boulo gne woont, in de rue dn Bras dVrhy is rond 7 uren des avonds, met de twee kinderen uyt de Koophandels- kamer vertrokken, en toen hy lussclïen 8 1/2 en 9 uren des avonds hy zyne vrouw aenkwam. was hy alleen. Het is dus in dien tusschentyd dat de misdaed is moeien bygaen zyn. Toen Leducq by zyne vrouw is aengekomen, was hy koortsachtig, zyne oogen rolden verwilderd in zyn hoofd, hy was barseh en sluerde zyne vrouw bedrey. gingen loe hy was ten overige ten haren opzigte allyd kwalyk gezind; zoodat zy niets buytengewoons in hem aen trof. - I Later in den avond verliet hy het huyszyne hagaedgen medenemende, en deed eenige stappen in de slrael, doch, na zich overdacht te hebben, keerde hy voor goed weer naer huyseyndelyk rond tieo ureo besloot hy zich naer zyn bed te begeven. In 't byzyn van eenen gebuer, om uyt te leggen hoe het kwam dat zyne broek gansch doornat was, heeft hy gezegd dat, toen hy van den stoomboot kwam, hy in 't waler was gevallen en dal hy gelukkiglyk eeüe koor de had kunnen vatten. Hy heeft eenen gerusten nacht doorgehragt, en 's anderendaegs morgends, toon zyne vrouw hem ten 7 uren wakker maekle, had hy de koorts en scheen mei le kunnen opslaen. Men liet hem slapen tot ten 11 uren hy stond dan op, maekle zyne loebereydselen om te vertrekken, en vergezeld van eene zyner wettige dochters, bega'f hy - zich naer den yzeren weg, om den treynvan len 11 f uren 20 m. te nemen 'T was juyst op dil oogenblik Jat men bet lykje vond \a.i hel klevnste der twee kinderen hy heeft hot volk moeten verg .dord zien op de brug welke hy moest overtrekken om zich naer den yzeren weg le begeven. Men dacht eerst dat dien peisoon was gelast ge weest door eene engelsclie familie met do plaetsing der j kinderen welke by by zich had. en dat hy zo welligl versmoord had om zich meester le maken van 't geld dat hem voor die plaetsmg was toevertrouwd geweest. Maer men is hetjthans zeker dat Leducq in Engeland mr( een ander vrouwspersoon leefde, van welke hy twee kinderen heeft gehad. Het oudste der gevondene kindo- i ren zou, naer het schynt, het tredende evenbeeld vm Leducq zyn. Alles doet ons veronderstellen dat het zyne 1 eygene kinderen zvn en dat hy er zich zal willen vafl ontmaken hebben door eeno misdard. Op hel uer dal de misdaed gepleegd is geweesf, waren de wateren leeg, en daer beeft eenen krach- tigen wil noodig geweest om dio arme kleyne schepsel- kens te versmooren. Zy zyn door hem in de Laine niet geworpen geweest, hy heefi ze zelf moeten ouder hel water houden lot dat zy dood waren. Den oudsten, wiens aengezigt een vveynig doorschrabd is, heeft zich fel moeten verweeren zyne armen wareo vooruyi"p> stoken, de handen open, als om zich tegen te bouden°of de drukking af te weeren. Het kleynste kind, van een wonderhaer vleesrb-1 kleur, heeft nog op dit oogenblik den bloes op de wac- gen, de oogen van een blauw klem, staen slvropen en den mond grimmend. Men zou meenen dal het gaet spreken. Daer het een kort rokje droeg, zal het water het gemakkelyker kunnen medevoeren hebben, iets wol uvtlegt waerom hel verder beneden de brug gevonden vvierd. Leducq is te Boulogne genoeg gekend hy was een jaer geleden, bedienden geweest in een badgeslicbt als gargon by is 41 jaren oud, van kievn gestalte, met eenen bruynrostachtigen baerd rond de kin en bruyi» hair. Den wysvinger van een zyner handen mist een lid by gevolg der vyt die hy heeft gehad. Men gelooft dat Leducq de rigling naer Montreml genomen heeft, waer hy eenen broeder heeft die dient of wel naer Moncavrel, waer zynen vader woont. De f vlyligste opzoekingen worden gedaen om hem te onV dekken. Latere beriglen melden dat den moordenaer is aan gehouden. HANDELS-OPERAT1ËN. ANTWLRPEN, 16 NOVEMBER, j- Granen. - Merkt voortdurend zeer kalm en met wey- nig zaken. Er wierd nieuwe winter poldergeorst afge- i daen aen f 6 3/4. Na dc beurs vernemen wy den verkoop van nieuwe zomer dito aen f6 1/2 per 62 kilos. Wy vernemen per telegraf, dat de merkt van Brussel zonder verandering cn zonder zaken was. ZADEN. Merkt kalm. Men belaeldo voortdurend voor het lynzaed f 14 3/4 per 68 kilos. MINERAELOLIE. Men belaelde de beschikbare klare strooykleur a f 66 1/2 half witte wierd gehouden a f 68 1/2 a 69 en geheele witte aen f 76 tol 72. Op de loopende maend wierd er belaeld tot f66 1/2. Wy vernemen den verkoop op levering van de maend december aen f 67 en op jauuary hield men tot uen Drys van f 68. Er was veel vraeg voor geheele witte mineraelolie, en men deed 300 vaten voor den uytvoer aen f 70 pef 100 kilos. Na de beurs meld men ons de afdoening van 150 vaten ruwe mineraelolie aen f43 1/2 per 100 kilos. bekeek de negers en rigtle zich raer eenen hoop van bladeren, zeggende 'T is hier dat gy Masra hebt verdoken. De beyde negers vielen op hunne kniën. Zy wareö ter néér geslagen en als verstomd door^ hetgeen zy kwamen te zien. Op de aenwyzing van den Indiaen begon men de bladeren te doorzoeken, en men vond het lyk van den planter een snydend wapen had zyn hoo*fd gekloven. Den aerd der wonde deed zien dat de moord was be dreven by middel der achtergeblevene byl. Dit wierd bevestigd door de bekentenissen der twee gevangenen. Deze wierden dan ook aen dc justieie overgeleverd. Het onderzoek deed blyken dat eenen der pligtigen veertien dagen te voren door zynen meester met stok slagen bedreygd geweest zvnde, beyde zich hadden gevroken door dengenen te dooden die de bedreygin» gedaen had. De moordenaers, tot r'e dood op den brandstnpc.i veroordeeld, ondergingen hunne straf met eene onwani kelbacrhevd die men hrldenmoed zou noemen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2