OJaei*. Zondag-, SJ7 November 1864. IV"9l»2. vi:«vsKs:iii su uyt aelst aai:is V E RT R E K UitEN UIT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAl-RS. De Beur zenknipper y. Een voorbeeld. Wal is de schijnreden SL5" Belangryk Nieuws. AI wederom moevaltlery. DEN DENDER-BODE beuderta. 5-20 8-30 9-45 1 ï-25 3-25 6-27 9-10 'Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 23 0-27 fiend, Brugge, Oslcnde 6-37 8-28 10-45 12-28 3-15 6- 8 I'en 2" klas langs Dëndcrmonde. Bruss 8-05 12-10 2-5o 5-35 5 45 8-45 8-50 9-30 Doornvk, Korlryk, Moescrocn, Ry.ssel (laics Weeh. Erus. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 fiend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Tbiene» Luyk 5-20 8-30 9-45 3 -20 6-27 -f Doornyk, Rvssel (langs Ath) 7-55 5-35 0-< 0 Verv. Land. S-Truyën 5 20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninovc, Gecrardsb., Ath, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-07 Berger., Quiévraiu, Namen, 7-55 2-40 5 35 VAN ANTWERPEN' NAER Sl-Nieolaes, Rokeren, fiend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokoren, Sl Nitolaes, Antwerpen. 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Ie»e staen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Ath 6-39 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gysechem staen stil al de konvoys uylgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 06 des morgens en 0-00 en van Dcndermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. te Santbergen staen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Dcildorleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 0-00 on 9-05 des avonds. Dcndermonde, Aelst, Ninovc, Geeraerdsberffen, 3-10 3-10 10 40 10-40 10 40 10 40 7-45 7-45 4-30 7 4-30 7 4-30 7 4-30 7 -25. 25. 25. Uukjiie Sun:». VAN LOKEREN NAER 7-00 9-30 A 111. 7-CO 9-30 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninovc, Aelst, Dendermondc, Rokeren 6-30 Lessen, Geeraerdsbergen, Nmove, Aelst 6-30 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 Goud, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 VAN GENT) NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naek aelst 7-20 11-25 2-05 5-00 5-57 6-i5 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, fiend. 6 05 7-30 7-50 11-20 11-50 2-35 0-00 Nmove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Mecli.) 5-45 8-57 10-05 Aelst 7 25 7-55 12-02 2-20 5-40 8- 5-15 8- 3-40 0 5-15 8- 7-50. 9-30. AELST, DEX 26 NOVEMBER 1864. De liberhaters senaetliecren hebben g'heel de Week bezig geweest met klappen, redeneren, discuteren, parlementeren om 't zevenste dei- tien Geboden te YEltlïËTI'IREN, al bet zelve met ben vernisken van schynwet te beleggen en liet aldus eene andere beteckenis te doen hebben, te weten eene liberhatersbeteekenis, gansch tegenstrydig met de beteekenis die God zelf er aen gegeven heeft. Waclit u van sleten ofonreglveerdig leven, leert het zevenste Gebod, dit is te zeggen dat wy altyd aeu elkeen het zyne moeten geven en laten, dat wy altyd en in alles regtveerdig moeten wezen, zonder ooyt onzen evenmeusch in't groot of in 't kleyn te benadeeligen. Zyt gy winkelier, wacht u de menschen te bedriegen, door te korte mate, te kleyn gewigt of vervalsching uwer winkelwaren. -Wacht u van stelenZyt gy koopman, wacht u wel van ooyt uwe aengegane verbindtenissen, uwe beloften of uw gegeven woord te verbreken. Wacht u van onregtveer- dig le levenZyt gy wetgever, oh zwigi u, zwigt u wel van ooyt wetten te maken die tegen 't zevende gebod stryden, want die wetten, in plaets van de samenleving legen de begeerlykheyd der menschen te beschutten, zullen dezelve enmogelyk maken en ze in eene verzameling van dieven en roovers veranderen. De kleyne zullen •zeggen De we/makers leeren dal het zoo nauw niet en steekt, dal, als men door eenen slimmen trek, door eene schalke uytleggirig van een kon trakt, door eenen draey aen 't zevenste gebod, zynen evenmeosch kan fóppén, zulks toegelaten is, en als dit toegelaten is, dan moeten wy ook zoo nauw- niet zien en maer pakken wat wy kfygen koniien. Als degroote mogen pikken, dan mogen wy, kleyne, die het meer noodig hebben, ook pikken, 't en steekt zoo nauw niet meer etc.. etcZoo zal liet, zoo moet liet vroeg of laet gaen, als 't Goddelyk gebod van regtveerdighèyd tiyl de herten der menschen gerukt word, als d'ic maétschappelyke waerborg vernietigt word. Let dus op, gy, liberhaters-wetmakers, want g'hebt ook nen stuyver te verliezen, en als ge, door de Wetten die gy zelve maekt, eens anders goed begeert, zult gy uw eygen goed verliezen en 't zal wel besteed zynQui borium alienutn appetil, imriti proprium amiltit. Iemand heeft een stuk land nagelaten dat een revenu van vyfhonderd franks opbrengt. Dit stuk land is bezet met eene fondatie of liever met den last dat die vyf honderd franks zullen besteed Avorden om eenen jongeling te doen studeren in eene Catholyke school, waer den godsdienst ge ëerbiedigd en onderwezen word. Daerby word er besproken dat den pastor der parochie gezament- lyk met den vrederegter van 't kanton, ten eeuwi gen dage, den jongeling zullen aenwyzen die deze gunst zal genieten. En opdat deze voorwaerden HET MATUOOZEX KIND. lu eene der aehtcrbuerlen van Rotterdam drukte een taan en vader zyno vrouw en zyn kind aen de borst. Dien man was eenen matroos, maer in zyn niatroozen hert hecrschlen meer edele gevoelens, dan somwylcn in de borst van eenen groolen der »erde Zyne vrouw was eene lieve blonde, uyl wier oogon de liefde voor man en kind straelde. Dat kind was hun eemg kind, een kuaepken van omstreeks acht jaren. O, wat stonden haer de tranen schóón, die ze thans stortte,want het waren tranen van liefde en als zo den vader omhelsd had, hoe innig drukte zy dan den kleyr.en knaep aen hol moeder hertc, als wilde ze zeggen Gy alleen zyt het die my de smert van 't scbey den kunt verzachten, want als ik u zie, zie ik hm. Berlhc, sprak den man, met eene door aendoening afgèlirokenc stem, Bérthe,Troost u, en slack uw schrcyr en en klagen. En ter sluyks pinkte hy den Iracu weg die er ook in zyn ocg was opgeweld. Ach Berëuds zuchtte de vrouw. Wanneer zult gy wederkomen Voor hoe la'ug' scheyd gy van my en ons kind Ik weet hot niet. Ik wil u niet met eene spoodige terukkomsl vlcyen, want waerschynlyk zal myn afzyn van langen duer zyrt. Maer, cn hy sloeg zyne oogen op den knaep, die thans zyne knieën omvat hield laet dan uwe hoop en troost zyn in de toekomst. Als ik terug kóm, mogt ik hem dan wedervinden als eenen braven en flinkschen hollandsthen jongen wel zouden uytgevoerd worden, heeft den gever zyne fondatie onder de bescherming van 's lands wetten gesteld al zich tot het gouvernement te wenden 't [welk deze voorwaerden aenveerd, goedgekeurd en zich verhonden heeft er d'uyt- voering van te bewaken. Van toen af bestond*er een kontrakt tusschen den gever en 't gouver nement, kontrakt waerdoor het gouvernement in regt en regtveerdigheyd verbonden is de bepa lingen van den gever te doen naleven. Ware den gever niet overtuygd en zeker geweest dat zyne gifte tot dit goed eyndé zóu besteed worden, hy zou ze niet gedaen hebben. Nu komt het liherliatersgouvernement van Belgiën met eene schandwet voor den dag, waer- hy een groot getal zulkdanig gestiehtte studie beurzen ingepalmd worden om die te besteden niet aen jongelingen die in scholen willen stude ren waer den Catholyken godsdienst geëerbiedigd en aengeleerd word, maer wel in scholen waer dien zelfden godsdienst verloochend, bespot, be schimpt en gelasterd word, waer men van gedacht is dat dien zelfden godsdienst in 't slyk moet versmacht worden Is dit regtveerdig- en treffelyk handelen Is dit het aengegane kontrakt uytvocrén? Is dit het zevenste gebod naleven Wy zeggen openlyk NEEN, en aenzien als eene welgeconditionneerde dievery aldus familiegoederen aen te slaen om ze te doen dienen tot een gebruyk dat gansch tegen strydig is aen't inzigt van den godvreezenden gever, want dezen zou er eenen gruwel voor opgevat hebben, had hy korinen voorzien dat zyne goederen zouden besteed geworden zyn om God en dezens Kerk te leeren verloochenen, ver drukken en vervolgen. Welke schroomelyke vér- antwo^rdelykheyd weegt dan op de wetgevers die zoo onbeschaemd de uyldrukkelyke voor waerden van de testamenten durven onder de voeten trappen en, door schynredens, de onregt- veerdigheyd, de dievery zoeken te wettigen Deo godsdiensthater en Kerkvervolger Josephus II, de kerk- en kloosterdieven van 1793, die alles pakten en roofden wat zy krygen konden, den koppigen Willem, die, door zyne protestantsche dweepzucht, tot alles aenged'revcn was dat den Catholyken godsdienst kon nadeelig wezen, hewel, deze hebben alle de gestiehtte studie beurzen geëerbiedigd, omdat de overweldiging van die familiegoederen hun een te hatelyk en te verfoeyelyk gruwelstuk scheen. Het was dan aen het magonniek liberhatersbestuer voorbe houden dien schandakt te plegen en roekeloos te vernietigen wat er op aerde onder de menschen geheyligd moet wezen en geheyligd moet blyven te weten den uytersten wil van eenen doóden die, mits treffelyke betaling, een uytsiekcnd goed en godsdienstig werk beveelt. De liberhaters trekpeerden van den ministe- rielen wagen vertellen dwaes weg dat, als de beursgenieters naer eene school moeten gaen waer den Catholyken godsdienst geleerd en geëerbiedigd word, men dan hunne vryheyd ver nietigt Ja wel, de vryheyd van naer eene Ik zal hem opleyden in eere en deugd, en hy zal myn zorgen niet onbeloond laten. Gaet vader weg, moeder vroeg nu de knaep schreyende, waerom kust vader my van óaeg zoo dik- wyls, en waerom weent gy zoo, moeder Kind, uw vader gaet naer do zee en hy komt in lang niet terug. En waer gaet gy naer toe, vader? Naer de Oost-Indien ga ik, Willem En als het dan begint te stormen en gy verdrinkt op zee, vader I Och neen blyf toch hier by moeder en by my. Zie moeder eens aen, vader, hoe ze sehreyt. 0, neen neen, vader! Gy zult niet naer de zee gaen, want moeder zou eiken dag weenen lot ze dood was, en ik ook. Willem, ik moet naer den' Oosten gaen, anders zou ik hel zeker niet doen. Beloof my dat gy uwe moe der voortaen zoo geliooi'zaem zult wezen, als gy hel lol heden geweest zyt, en dal gy eenen besten braven jon gen worden zult. Dat zou my veel plezier doen als ik terug kom. Ja, vader dal beloof ik u.... 6. geef my nog een zoen, nog één nog één... zoo... nu moeder nog één... Ecnige oogenblikken' later was den matroos vertrok ken, en in het huys'je bleef eene schreyende vrouw en een schreyend kind achter. Tien jaren zyn ér sedert verloopen. Wy treffen Bei the aen, niet in het zelfde huysje, waer zy afscncyd'van haren man genomen had, maer op een armoedig bovenkamertje, en helaes op hel ziekbed. Te vorgeefs zoekt zy er haren zoou Willem, want zyne drukke bezigheden op het kantoor van den heer B. laten hem niet loc voor tien uren by zyne zieke moeder te zyn, en hel is thans even negen uren in den avond maer magonnieke school van ziel- en hertverderf MET EENS ANDERS OORDEN TE GAEN, maer niet de vryheyd van er MET HUNNE EYGENE PEN NINGEN te gaen Eenen jongeling zou willen studeren, maer de geldmiddelen ontbreken hem. Nu, hy komt by u, geëerden lezer, en vraegt ofgy de goedheid zoud willen hebben hein jaerlyks vyf honderd franks te geven om zyne studiën te doen. Gy zegt hem "Ja. vriendje, dit wil ik volgeern doen, maer nog- tans onder voo.-waerde dat gy in die of gene school zult gaen, waer ik zeker ben dat gy zult wel leeren en braef blyven. Wat zoud gy doen als den jongeling u zou antwoorden Neen, daer wil ik niet gaen, wilt gy my alle jaren geld geven, ik zal naer eene andere schooi van mynen keus gaen, waer ik vry ben al te doen wat ik wil, waer ik zoo streng onder de wisse niet zal ge houden worden en waer ik, met een woord, myn eygen meester zyn zal Wy gelooven dat gy aen dien losbol zoud toeduwen. Wilt gy niet gaen, jongen, naer de school die ik verkies, en waer- voor ik wil betalen, ga dan naer de school cfie gy verkiest, maer zie dat ge zelf uwe onkosten betaelt en haest u maer dat ge buyten zyt Zoo zoud gy antwoorden en gy zoud wel ant woordenDeze is de kwestie waeraen de senaetheeren g'heel de week hebben verknoeyd. Wy vreezen dat de rampzalige roofwetzal aenge- nomen worden, omdat er voor het magonniek gouvernement niets meer geheyligd is en omdat het er stoffe in vind om zyne magt uyt te breyden, om de vryheyd van 't openbaer onderwys te ver delgen en om de jongheyd op zynen liberhaters- leest te konnen schocyën. Haet tegen Christus Haet tegen dezens priesterdom Haet tegen de Kerk Ziet daer de beweegreden der wetEn de meerderheyd van den Sennet zou dit niet zien noch gevoelen!... Belgiën ware te beklagen, want als wetten, die zulke gevolgen moeten hebben zoo maer onbesuyst weg zouden aengenomen worden, dan is het groot< lyks te vreezen dat den val der nationaliteyt aenstaende is. Nooyt zal eene natie straffeloos de onregtveerdigheyd bekrach tigen Gisteren is in den Seuaet, door de gelykheyd van stemmen, den artikel 49 van 't wetsontwerp die de studiebeurzen roofde, verworpen geweest. 28 stemmen VOOR en 28 TEGEN hebben dien uytslag gehad. M. den prins De Ligne was afwe zig en M. Labbeville lieeft zich onthouden. Den artikel in kwestie vervatte het princiep van terugwerking en 't was daeraen dat het magonniek ministerie meer hield dan aen g'heel de wet, want dien artikel was de ziel der wet. God zy gedankt, dit roekeloos en onregtveerdig princiep ligt in de vuylmande en Belgiën zal over die schroomelyke liberhaters gedrochlelyk- heyd niet te zuchten hebben. «Ion tyd verstrykl, hel word half tien, eyndelyk daer slacl de klok tien slagen Willem heeft gedaen en op de vleugelen der moederliefde snelt hy naer haer toe, want hy bemint haer meer dan zyn leven. Weldra heeft hy het armoedige kamertje bereykthy treed voor hel bed hy schuyfl de gordynen weg. Moeder, hoe is hel met u Maer geen antwoord. Memel, als zy eens dood ware Neen, God lof! Ze leeft, want hy hoort immers hare ademhaling. Zy slaept. Ze slaepl, spreekt hy fluysterend, myne moeder slaepl dat zal haer goed doen. O, wat is ze in de biet ste maond vermagerd, en wal was ze ziek Ach ze is ziek geworden van verdriet. En waerlyk, Berthe had in de laetste tien jaren veel, zeer veel geleden. In al dien tyd had ze nog niets verno men van den man, die haer hert zoo innig lief had, en ook nel gebrek had haer zyn pynigeuden geessel doen ge voelen, want acht jaren lang had ze met harden-arbeyd het brood moeten verdienen voor haer en voor haren zoon, die sedert twee jaren werkzaem was op hel kan toor van den hecrB.. en zyne slechts matige verdien sten thans geheel en a! besteedde om zyne zieke moeder te onderhouden, of liever, om haer geen volslagen gebrek le doen lyden, want immers zelf werken kon ze sedert een groot jaee niet meer. De lering die ver schrikkelyke, smertelyke kwael had hare krachten ondermynd en haer eyndelyk op het ziekbed gebragt, dat, ze wist het haer laetste ziekbed wezen zou. En van waer die verandering van wooning Reeds in het eerste jaer na het vertrek van Berends, had zc hel huysje, dal haer lief geworden was om dat ze er in gewoond had van haren trouwdag af, om dal er haren zoon in geboren was, vaerwel moeten zeggen en op hel Het liberbateisminislerie heeft in de kamer het welsonlwerpop.de Kerkfabrieken aengekondigd, hetwelk nagenoeg van zelfden kaliber is als het stelsel dal gevolgd wierd onder de regering van Josephus II. Dezen vorst had de moeyalcfery zoo verre gebragt, dat hy in de saci istyën alles regelde: by voorbeeld, hoeveel keersen er mógten branden voor 't lof, hoe veel Iepelkeps wierook in 't wierook vat mogten gedaen worden en meer andere beuzclaryën. Ja, zooverre was Joseohus II inliet moeyalspelen in de Kerk gegaen, dat /.ynen broe der den koning Pruyssen, hem BROEDER DEN KOSTER noemde, en dat dien spotnaem aen den Vorst gegeven hem overal ten schimp stelde lot dat hy eyndelyk eenen schop in 't onderste van zyn ruggebeen kreeg en door 't volk schanduliglyk 't land uylgpjaegd wierd. Welnu, met dergelyke dwaesheden zullen de Kamers zich in 't kort bezig te houden hebben. Er zal dus al wederom op 't klenkael, op de pastors gaen getamboerd en gebast worden dat het zal kraken, en de liberhaters afstammelingen van den Kcyzer-Koster zullen andermael hunne galle gaen uytbraken gedurende g'heele weken lang en zal er eenen kostelyken tyd verkwist worden aen zeeveren, krakeelen, en kyvèu. Maer wat zal er ondertUsscheh gebeuren? De verpletterende budgetten die alle jaren zwel len gelyk de krinolinen rokken zullen gestemd worden gelyk een fluylje van een ooi dje en 'l vólk zal betalen. De onregtveerdige belastingen op hel bier, den drank des volks, zullen blyveu gelyk zy zyn, en 't volk zal moeten plooyën. De schandige conlributiën op het zout, dat tien mael meer belast staet dan het weerd is, zullen behouden worden, en 'f volk zal mogen leggen. Hel willekeurig en onregtveerdig palenlregi za! nog vermeerderd worden, en t volk 't zal moeten uytzweeten. De rampzalige bloedwet of conscriptie zal ge- handhaefd blyven en 't volk zal niet alieenlyk het meeste contingent naer hel leger moeten zenden, maer 't zal bovendien zynen laetsten druppel bloed afgetapt ivorden De willikeurige en onregtveerdige barreelreglen zullen de landbouwers blyven plagen en kwellen, maer buyten dit zullen zy alle jareu langsom zwaerdere contribulien moeten opbrengen. De schandige geldverkwislingan aen de antwerp- gclie kazematten en lonktorens zullen voorlgaen, en t volk zal mogen zyne b>urs ledigen. De libei halérsgemeenteraden zullen aen theater spelen, aen goddelooze lelterkringen, aen yskel- ders, aen zwemscholen en soorlg -lykpn nutteloo- zen brol blyven subsidie op subsidié uyt de stads kassen geven en ondertusschen gedurig opcenten alhier, opcenten aldaer, opcenten te voete, opcen ten le peerde, heffen, en 't volk zal altyd mogen betalen, leggen en plooyen Met een woord, in de kamer gaet er al wederom klerikael gesloofd, klerikael gebraden, klerikae! gebakken, klerikael gezoden met g'heele schotels opgediend worden, en als die versehillige opdien- sels zullen verslonden zyn, zal de kamer eenen armoedig zolderkamertje gaen woonen, want... de buer van de oude wooning was le hoog. De kranke vrouw ontvvaekto. Willem Wat is het moeder Hoe gaet het Ik zal niet lang meer lyden, Willem Ik voel wel dal ik ga sterven. 0 God nu reeds Och, ik had geerne nog al wat willen leven, als 't geweest ware, voor u, Willem maer als ik dood beu zal ik niet meer lyden, en gy zult uwe verdiensten niet meer aen my behoeven le besteden. 0, moederspreek daer niet van. Haddo ik maer meer voor u konnen doen God zal u loonen, Willem vaerwelIk sterf. Blyf deugdzaam, en als gy uw vader nog eens weder- vind.. groet hem dan... Hier... boven Hier boven sprak ze. Ja, naer boven in den hemel zweefde hare zuyvore zitl henen Ze had niet konnen volayndigen. Zc was dood. Weder waren er twee jaren verloopen. Nog was Willcu Berends by den heer B. in dienst bare betrekking, en, sedert de dood zyner moeder, had dezen laetsten hem by zich in liuys genomen. En Wil lem Was hy thans gelukkig? Neen, al ware het niet geweest dat de gedachte aen zyne zoo jong gestorvene moeder zyn leven verbitterde - er was nog iets anders dat hem deed lyden. In het hert van den twintigjarige!) jongeling had zich dal ge voel gevcéligd dat den eenen, een hemel opent vol van hel zoetste genot... mder-dtn anderen een leven van de

De Denderbode | 1864 | | pagina 1