De Beurzenroovers rcTf^-r-p-. Nog grooier moer slecht nieuws. Uosli-Jyken Ivd verknenkHd hebben zonder dal er 'I volk iels /al bv winnet ten z.y plaets in den zak, want onze 'kamerheeren moeten dagelvks vet en duer belaeld worden. Hel rekeningsken van dit liberae! muziek zal naer de volkskas gedragen worden, de libei lialers kamerheejen zullen IVesle gehouden hebben op den rug \an liet kleiikalismus en, volk zul d'onkosten can bas. viool en trompH magen betul.-nEn dit heet men op onze dagen liberael besturen Het is spytigdat die liber- lialorsloule aen 't volk zooveel zweet, kommer, arbeyd en last kost. Er zyn onnoozelo menschen die denken dat de zoo gezegde volksverlichters al hunne ontwerpen uylvinden. Dikwiis deden vvy zien dat ze slechts armzalige Impisten zyn. Dit is ook het geval in de kwestie van den beurzen- rooi'. Wv lezen in do kerkelyke geschiedenis van Rohrbacher <i In 't jaer 800, vvierd den H. Ignatius, patriark van Konsianiinopel, van zynen zelel verjaegd door Bardas, gunsteling van den keyzer Michaël, een en zëdeloozen manPholius, welken Fleury als eenen volslagen huychelaer afschetst, handelend als eenen schelm maer biddend als eenen heyligen (wat loopen cr heden vele Pholiussen palmde, door de magl van Bardas, den zclel van den 11. Ignatius binnen. Door den Paus Nikolaes I, in den ban geslagen, wevgerde Pholius zich te onderwerpen of boclveer- digheyd to doen. Hy scheurde zich van de H. Kerk af en was den stichter van het oosterse!) schisma. Ailyd door den keyzer ondersteund, begon hy de Catholieken geweldig te vervolgen hy beroofde de eenc van hunne titels, de andere van hunne goederen andere verbande hy of zette hy gevangen, cn deed hun versehillige pynigingen oudergaen. Zoo spreekt Rohrbaeher. Boekdeel II, bladz. vau 't zelfde werk (te Luyk uytge ven) lees! men Om meer persoonen in zyn kamp te lokken, ge- hruykte*Pholius twee middels den eersten was door den keyzer te doen bevelen dat al de godsdienstige gillen, by testament gedaen, door zyne handen zouden uytgedoeld worden. Op die wyzo scheen hy GEHEEL LIBERAEL, wam ieder onderzocht niet of hy zyn geld dan wel dat van andere gaf, en al wie een testament maekle was gedwongen in zyne sccte te treden om er hem nytvoerder van te maken. Den anderen fynen trek was allen te verpiiglen, die by hem kwamen om de oietgodsdienslige wetenschappen aen te leeren, zich schriftelings te verhinden gnene andore geloofsbelydenis te hebben dan de zyne. Ook waren al zyne leerlingen gedwongen hem le ondersteunen en onder hun waren er van hoogen stempel. Men ziet het, de liberhaters moeten, by het binnen palmen der studiebeurzen, gelyk in zooveel andere .gevallen, zelfs de verdiensten der uytvindirig missen. Onzen achtbaren afgeveerdigden M. De Naeyer, heeft in de kamer de aendacht des gouvernemenls en der wetgeving op de ongelykheden in de verdeeling der grondbelasting ingeroepen. Het aendeel aengewozen verschilt than3 van provincie tot provincie. In Oost- Vlaenderen is de evenredigheyd der belasting tegenover tiet belastbaer inkomen heden nog fr. M-50 ten honderd lerwyl die evenredigheyd in Braband slechts fr. 11-06 is per 100 fr. Dit is eene schending van het grondbegin der evenredige gelykiieyd der belasting. Daerm zal spoedig moeten voorzien worden, en wy hopen dat de stem van M. De Naeyer door zyne kollegas van Oost- Vlaenderen zal 'gehoord en ondersteund worden. De Vlaendêren, zoo zeeveren de liberhaters-broodschryvcrs, zyn in domheyd en onwetenheyd gedompeld, zy zyn klerikalen en achteruvlkruypers etc. Maer zy worden door de patentroede gedurig ongenadiglyk gegeesseld, zy zyn ariner dan andere provinciën en daerby nog weet het gouvernement hun meer belastingen af le persen dan van andere provinciën. Is dit ook reglveerdig Hoe lang zal dit nog duren Kiezers, antwoord gy zelve op die vragen met de liberhaters knikkers af te koken en alles za! weldra vereffend zyn. Men bevestigt, volgens la Paix, dat den Koning eerst dynsdag avond, en na eenen langen wederstand, het wels-ontwerp heeft onderteokend legen het tydelyke der eerediensten. Z. M. had eenen alkeer van dezen maetregel, openbaer vyandig aen den godsdienst. Onge- Uvyfeld zegde den Koning dat het een slecht eynde was voor zyne legering, de politiek van Jozef II en van Willem I hierop te delven. Den aen houdend en invloed van de heeren Tescli en Frère is er eyndelyk in geluki, na vele moeyte den koninklyken wederstand le boven te komen. Maer dien uytslag is evenwel niet gemakkelyk verkregen hel is noodig geweest dat de twee Minis ters de kabihets-kweslie stelden, en zy verklaren dan aen den Kon ng, dit hunne portefeuille op de tafel lag, en zy die niet /.ouden heropnemen dan met let wets ontwerp tegen hel tydelyke der eeredicnslen, bekleed met 's Kunings handleeken zooniet, niet vreedste smerl. Willem beminde, en zyne liefde vond weêrklank in het hert van de brave dochter zyner keuze, maer, helaes! tusschen hem en haer stond eenen rykep vader, en hy was arm. Hy beminde.... de doch ter van den heer B. Zou hy het durven wagen aen dezen om hare hand le verzoeken? hyden kantoor-bedienden die niets bezat aen hem, 'die een ryk man was?Neen hy wist bel, het geld heeft eene breede klove gesteld tusschen den eenen inensch en den anderen. Hy mogl haer be minnen, ja, hy mogl haer zeif in 't geheym eengie woor den van liefde toclliuyslercr., maer voor de oogen des vaders moest alle3 verborgen blyven en ook voor hel oog der wereld, want, deze immers heeft zich ten wel gesteld Don armen zal geen deel hebben aen het genot des ryken Wel was den heor B. geen onrede- lyk ryk mcnsch, die, om der wille van het lieve geld, de banden van natuer cn godsdienst zou trachten te slaken cn die zyn er, cilaes zoo velen - maer Willem Berends was arm. Hadde dezen slechts een klevn vermogen gehad, hy zou hein zyne dochter geerne geschonken hebben, want hy was er. van overluygd Willem was eenen veetbelovenden eenen braven jon geling. Het was eenen heerlyken lente-dag cn omstreeks dry uren des-middags. Door de drokke straten van Rotterdam spoedde Willem Berends zich voort... Voort, naer buy ten de stad, want hy had een vry uer - het uer voor het eten eii zyn hert had er hehoofie aen, eene wandeling le gaen doen. Weldra was hy buylen. Hy zag hoe de naluer als ten nieuwen leven weder ontwaokle, en hy hoorde het Hel is enkel onder hel ge \igt dezm' bedreyging, dut den ouden Vorst eyndelyk heeft getcekend. Armen Leopold (Dien Public). He eerste zyde van ons blad was afgedrukt toen wy gisteravond vernamen dat, in de senaetzitting van dien dag, twee liberhaterssenateurs, die tegen den schandartikel 49 der beurzenknippery gestemd hadden, zich ter stemming van 't geheele der wet onthouden hebben. Zoodat die roofwet met twee stemmen meerderheyd is doorgedreven. De twee s'.immerikken die dit schoon spel ge speeld hebben, zyn MM. Michiels-Loos en Joos- tens van Antwerpen, die voorzeker Antwerpen niet vertegenwoordigen en daerom mag men zeggen dat die schandwet niet is gestemd maer op zyn liberhaters is geëscamoteerd. De catho- lyke Belgen moesten een algemeen petitionne ment inrigten om aen den Koning krachtdadiglyk en in mannelykc tael te verzoeken die wet niet. te bekrachtigen. Wy moeten beginnen door te spre ken of den liberhatersboel zal ons met krot en mot opeten. Nn is het nog tyd, dus aen 't werk al te samen, vooruyt Catholyken SCIIOOIYE KUNSTEN. Wy lezen in 't brusselsch blad La Belqique. Verleden zondag heeft eene belangryke plegtigheyd le St-Quinleiis-Lejinick, plaets gehad. De geeslelykheyd dier parochie bygestaen van een groot getal priesters der omliggende is, in 'l midden van eenen ontzaggelyken toevloed van geloovigen, overgegaen tot de inhuldiging van eenen Kruysweg. Hel schilderen van dezen Kruysweg was toevertrouwd geweest aen M. J. Meganck, welken naer't voorbeeld van Overbeck, zich op dit slach van composiliën byzon- deriyk heeft toegelegd. De godsdienstige schildering vereyscht van wege den artist, begaefilheden die het talenl alleen niet al tyd geven kan, en 't is datgene wat den weynig goeden uytslag verklaert wnermede zom- mige ten anderen aenbevelensweerdige schilders, hun nen arbeyd hebben zien bekroonen. Bestaligen dat de tafereelen van M. Meganck in eenen hoogen graed den stempel der godsdienstige "ingeving dragen, zou geen nieuws zeggen zyn aen deze welke in staet geweest hebben de werken var. dien artist te waerderen maer 'l is ons thans toegelaten er by le voegen dat den artist zichzelven, dit mael, overtroffen heeft. M. Meganck heeft zelden gelukkiger geweest. Onder welk oogpunt men ook zyne schoone tafereelen be- schouwe, is men gedwongen zich te buygen voor de bekwaemhe'yd des talents en voorde behendigheyd zyns penseels. Samenstel, kleur en leekening alles is in den volmackslen graed in hel werk van M. Meganck ver- eenigd. De toeneming die men bemerkt in de versehillige omstandigheden van hel evangelisch treurtooneel bewyst dat M. Meganck een diep gevoel van het onderwerp bezat. De Statiën van den schranderen Aelslerschen schilder geplaetst digi by de twee schoone schilderyën van Crayer, verliezen niets van de weerde die een stuk van mindere verdienste daer zou te vreezen hebben. Dit is 't beste bewys van de kunslweerde die de tafe reelen van M. Meganck bezitten. Men weel dat de kerk van Lennick door eenen grooten brand deels is vernietigd. Verscheydene merkweerdige schilderstukken zyn er in vernield. Wy moeten den heer pastor gelukwenschen hel goed gedacht gehad te hebben zich tot eenen taleetvollen artist te wenden om de verliezen welke deze kerk geleden heeft le verzachten. Verleden Maendag heeft alhier in de parochie kerk de jaerlyksche prysdeeling aen de kinderen onzer bioeyënde Zondagschool met den gevvoon- lyken luyster plaets gehad. Het is den eerw. heer Monfils, professor in 't kollegie van Geeraerds- bergen, die eene welgevoelde aenspraek over de stof heeft gedaen en het orischatbaer goed dat de Zondagschool te weeg brengt doen uytscliitteren. Gelyk al tyd waren de Pry zen schoon, goed en veelvuldig, zoodanig dat de Prysdeeling steeds in weerde aenwint en niet alleen aen de ver wachtingder liefdadige gevers beantwoord, maer dezelve nog overtreft. Er zyn hoven de 2100 Pryzen aen de kinderen van beyde geslachten uytgedeeld. MM. de vikarisscn kapitulnrissen van het Bisdom van Gend hebben de volgende benoemingen gedaen. M. P. De Roeck, pastor te Leupcgem, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Sarlardinge. La Paix doet opnerken dat de Hoogescholen van Luyk en Gend, die 3amen 655 leerlingen tellen, alle jaren aen 't land meer dan een milloen kosten, of meer dan 1500 f. per student. Daeruyl vloeyl dat iederen doctor, apotheker of advokaei aen het land ongeveer 9 1 ,000 franks kost. Wy vinden zoo'n officieel ondervvys fel gepeperd. En daer moeten vvy voor opbrengen. zoete gekweel der vogelen in hel uylbolteiide groen, als verheugden ze zich over dat ontwaken der naluer dat stortte troost in zyn gebroken hert, om dal, wan neer alles zich verheugt, den treurenden door die vreugde als mede gevoerd word, often minste een groot deel zyner smert vergeel. Met een verruymd gemoed en eene zoete hoop in de borst, dat zvn lot eens zoude verkeeren, nam hy den terugweg naer huys aen, en als onwillekeurig voerden hem zyne schreden... langs het oude buys, dat daer voor hein lag, droevige en levens zoeie herinneringen als het hem baerde. Daer immers was hy geboren, daer had hy de beste jaren des levens doorgèbragt, de jaren van kinderlyken eenvoud cn daer immers had hem zynen vader voor 'I laetst aen de breede borst gedrukt immers hy hield liet voor zeker, dat dien vader in de vreede golven de dood had gevonden. Als hy zoo mymerde, vvierd zyn hert vervuld met weemoed cn hy bemerkte niet eens dat eeucn officier dsr marine aen dnt huysje had gebeld, maer üe vraeg Woont vrouw Berends hier Wekte hem uyl zyn gepeyns. Vrouw Berends herhaelde het meysje, dat aen den officier de deur geopend had ;.neen, mynheer die woont hier niet Ze heeft hier toch gewoond, niet waer9 Dat geloof ik met, mynheer Wy woonen hier al dry iarenmaer, wy hebben nog van geen vrouw Berends gehoord in de-huert. Willem begaf zich haeslig naer den onbekoidpn, maekle zich bekend ale den zoon van de vrouw Berends en.. beyden vielen in elkanders armen. De vereenigde kommissiën van binnonlardscho zaken en justitie, aen welke den Senaet het onderzoek heeft toevertrouwd van den wetsvoorstel door MM. Malou en baron d'Anethan aengeboden wegens de wezentlyke betaling van den kiescyns, hebben dien voorstel aangenomen Twaelf leden waren aenwezig. Negen hebben het ontwerp aen gen omen. Dry hebben zich onthouden. M. Pirmez is verslaggever benoemd. Hel budget van oorlog voor 1865 Moopt tot de schrikkelyke som van vyf-en-dertig millioen, daer niet in begrepen de versterkingen van Antwerpen, de ge stemde kredieten op het eynde der buyteugewoorio zitting der Kamer, en al dat de toekomst- ons voor dien budget nog voorbehoud. Waer zal dat soldaetjêsspél ons dan naerloo leyden Betalen zult gy, al moest men uwe nnmbelkens verkoopen. Men weet dat Mr. de Kerkhove, burgemeester van Gend; dank aen 73 kiezers dij hunne lasten uiel kunnen betalen, in de Kamer zetelt, 't Is dezen heer die hel verslag heeft gemaekl over den budget der onweerdens, waervan do lastenbelalers het tekort zullen moeten aeuvullen. Men kon nooyt beter kiezen. Eergisteren, gedurende het lof, in St-Michielskerk tc Gend, is cr in het groot portael der kerk een pasge boren kind neergelegd Dii kind is gedoopt geworden onder den naem van Clemenee en heeft den toenaem van Michael ontvangen. Gisteren morgend rond 10 1/2 ure is er in, de de statie van den Slaets-yzcrcn weg t- Gend een droevig ongeluk gebeurd. Oen genoemden Constant Verhoeven, daglooner, oud 15 jaren, woonendc in de Bagetleslraet, is aldaer dwars in twee stukken gerrden door een» lokomotief die kwam aengostoomd op het "ogenblik dal by op de baen viel met van eenen wagon op eenen anderen te willen springen. Den ongclukkigen heeft maer eenige oogenblikken meer geleefd. Een vlaemsch blad kondigt aen M. Van Nieuwen- hiivse, gedeputeerden van Brugge, erg ziek ligt te Brussel. Brussel was donderdag getuyge van de droevigste onlslichtingen de solidaire begraving van eenen pries ter, Lodewyk Jozef Dupont, die sinds meer dan twintig jaren met interdictie geslagen was, en gestorven is weygerend van in den schoot der Kerk terug te keeren. Men vertelde volgens de getuygenis der geburen, dat groot dignitarissen der Vrvnictselary, die men luydop noemde, zich hy het sterfbed bevonden van den geex- eonimunieurden priester, die als apostaet het leven heeft verlaten In den nacht van den 18-19 zyn er kwaeddoeners in de kerk te Beleele gedrongen en hebben er zes offer blokken opengebroken. Zy hebben ook nog twee andere blokken oponvrongengeplnelst in eene kapel 600 metrrsvande kerk afgelegen. Het geslolene word op 103 fr. geschat. Eenen brand is maendag morgend le Room uvlge- borsten, in een oliefahriek, toehehoorendo aen de \ved Van den Brilhy heeft zeer veel schade veroorzoekt. 'Volgens men zegt, beloopt de schade op 80,000 anderen zeggen op 160,000 fr. Den brand was 's morgends ten 4 uren begonnen, en eerst ten 11 uren voor middag ge heel uytgedoofd. Alles was door versehillige maetschap- pyen verzekerd. De lndtpendance kondigt in haer nummer van don derdag zeven zeifsmoorden een. Men ziel dat de heden- daegsche denkbeelden goeden vooruytgang doen De rystblom word heden veel voor het voeden van het vee gebruykt. Verstandige landbouwers verkoopen hunne aerdappelen. boonen, beetwortels, enz., de go- woone, voeding der zwynen, en koopen grove rystblom die zy aen 12 fr. de 100 kilos bekomen, byna den prys van tarvven gruys. Om de voedende hoedanigheyd dier blom te doen schallen, haelt den Ceurrier de LEscaut de volgende proefnemingen aen Ik heb iederen morgend. alle zaterdagen, 21 jonge zwynen, voor het morgendmael gewogen, en dit gedu rende 10 weken. Zy eten zooveel zy konden. Den beko men uytslag was 15 kilos levend gewigt voor UlO kilos vorbruykle blom. De dieren waren wel le pas. Fene moordpooging is vrydag laetst te Bouden- Aimeries begaen. Zekeren Aug. Duriaux, smid begaf zich om 8 uren des avonds naer zyn werkhuys, wan neer hy eenen vremdeling ontmoette, die eene vrouw- sloeg Hy wilde deze ter hulp komen, doch het geviel hem slecht, want den vremdeling, die niemand anders was dan eenen zwervenden muziekant, met naem Edmond Flasman, woonende te Nederbrakel, gaf hem achter de linker oor eenen messteek en uum de vlugl, hem latende baden in zyn bloed en het bewuslzyn ver loren hebbende. Den dader van dit schelmstukis aen- gehouden. In de gemeente Horion-Hozémont, gelegen op dry uren afstands van Luyk, is eene schrikverwekkende misdaed gepleegd. In een gehucht dier gemeente staet een afgezonderd huysje, vier of vyf minuten van de andere vervvvderd, en waerin de weduwe BroneKarl woonde, eene 72jarige vrouw, welke doorging als in zekeren welstand levende. Zy woonde alleen; hare kinderen, welke de eene te Jemmnpes en de andere te Flenialle werkten, kwamen eiken zondag by haer doorbrengen. Een hunner had haer 400 fr. te bewaren gegeven. Verleden zaterdag "ging een kleyn meysje, dat er dikvvils kwam, naer de wooning der weduwe doch nauwelyks had zy de deur geopend of een afscluiwelyk schouwspel bood zich voor hare oogen aen. De onge lukkige vrouw lag beneden in de kamer, te midden van eeenen bloedplas, zielloos op den grond. Het meysje liep verschrikt weg en haestle zich om alles te gaen vertellen aen verscheydene persoouen, welke er zich spoedig heen begaven. Het lyk van vrouw Bronckart lag naest den heerd met het aengezigt ten gronde naest haer lag eenen omge worpen zelel waervan eenen der poolen was gebroken. Den vader had zynen zoon, den zoon zynen vader wedergevonden. Waer woont gy thans Warr is uwe moeder Is zy nog gezond Hoe gaet het l'huys Deze vragen wierden als Hi één adem door Berends aen zynen zoon gedaen. Wal zou Willen hierop ant woorden Hy zweeg, want hy besefte hoe diep het den goeden man smarten moest, als hy hoorde dat zyne vrouw mei meer onder de levenden op de aerde was Spreek, myn zoon Waer is uwe moeder Breng my naer haer toe Dat kan ik niet, vader En de vochtige oogen van Willem zweefden naer den blauwen hemel, en zyn vader begreep wal hy zeggen wilde. Zy gingen dan le samen naer het buys'van den zoons meester den zoon sloop 't kantoor binnen en den kapilevn vroeg naer den meester die welhaest afkwam. Mynheer sprak den zee kapiteyn Berends lol den heer B., mynen zoon bemint uwe dochter en uwe doch ter bemint mynen zoon maer, om een hiivvelyk aen le gaen, moet de toestemming des vaders niet ontbreken. Koniien wy nu op de zaek eens worden, dan zal er aen 't geluk onzer kinderen niets onlbreken. Ik zie aen uw gezigt, mynheer, dat gy zeggen wiltIk ken u niet. Nu, ik ben ook maer met de deur in 't huys gevallen, maer ik wil u wel zeggen wie ik geweest hen en wat ik thans beu.... Maer, mynheer! Ik.... Luyster, mynheer Ik w;as eenen armen malrnos van meet af ben ik zachtjes aen opgeklommen nu ben ik kapiteyn, zoo als gy ziet, ik heb twaelf jarjen lang Hot hoofd der weduwe was me! wonden overdekt, in den hals had zy vyf of zes wonden, welke men denkt met eene groolo byl loegobragt te zyn. Den ruggraet wa3 verhryzeld, den hals was lelterïyk doorgekapt en hel hoofd hing sleehls nog met eenige stukken vlresch aen het lichaem ganseh hel aengezigt was inaer eene wonde. Een d.-r laden van eene kas, welke in (Ip kamer stond was opengebroken, cn er was eene somme van 45 fr. in vyffraiiksiukkei) uyl geröhfd op de eerste vei dieping waren uyl eenen. koffer gestolen 400 fr. De rer'lerl\ke overheyd liet*ft ziel» ter plaets begeven, maer lol nu toe is men er niet in gelukt den dadt rle ontdekken. Alios dóet veronderstellen dat die misdaed in den avond van verleden vrydag is gebeurd. Vrouw Bronckart genoot voor haren ouderdom, eene goede gezondbeyd. Men denkt dal ze onverwachts langs achter is aenge- vallen, zoodal ze zich niet heeft kunnen verdedigen. Nadat de misdaed gepleegd was, heeft den moordenaer een groot aental lynwaed, dat hy in de kamer vond, op het lyk geworpen. Op de tafel stonden nog de toeliereydsels voor het a vond mael der weduwe. Op de kommode stond het bovenste eener lamp, geheel met bloed bemorst in den hof had den hond zyne koting half doorgetrokken, door de poogingen die hy gedaen had om zich op den moor denaer tc werpen. Den afstand vvacrop het huys staet, heeft belet dat men zyn gebas hooren kon. Deze afsohuwelykn misdaed heeft den omtiek in ver» slagenheyd gedompeld. Te Marseillo word het volgende geval verhaeld In hel koffyhuys Boduel zaten twee persornen domine te spelen Eenen ouden man zal op eenigen afstand der spelers en sloeg hen gade. Plotseling maekle dezeo eene beweging van ongeduld. Gy zond niet zoo ge speeld hebben, hernam den grvzaerd. Doch de beyde spelers gingen voort. Eenige minuten later, hernam den ouderling dezelfde beweging. Den speler dit ziende, zegde Gy gelooft dus wederom dat ik niet goed gespeeld heb 9 Zeer zeker, antwoordde den ouden ik zou veeleer dubbel vyf gespeeld hebben. Doch der. speler haelde de schouders op, zeggende Yous Mes une hullre (gy een oester). Den ouden man ver- wyderde zich. Men verbeelde zich echter de verwonde ring der spelers, toen zy van den koffyhuysknecht vernamen dat den ouderliug niemand anders was dan den koning der Belgen. Er is te Lyon eenen blinden hedelaer gestorven-, die zeer gekeild was. Hy stond aen eene brug en zyn® vrouw hielp hem door hem te zeggen als er eenen roor- byganger naderde, opdat hy terstond zou kunnen zyneq Onzen Vader lezen. Nooyt liet hy na te vragen Heeft hy gegeven En als zyne vrouw antwoordo Neen, mompeldo hy Nog al eenen Onzen \ader voor niet. BUVTEXLAIVDSCH NIEUWS. Woensdas 23 november. De belangrykste gebeurtenis die vvy heden aen te kondigen hebben, is de herkiezing van M. Lincoln tol het voorzitterschap der Vereenigde-Staten. Den posimael - uyt New-York van den 10, gisteren morgend to Sout hampton 3engekomen, heeft er de officiële tyding vaa medegebragt. M. Lincoln is herkozen geweest bv eene groote meer derheyd. Deze gebeurtenis, hoewel zy m niets deó toestand der zaken verandert, kan niet nalaten eenca zekeren invloed uyt te oefenen op den gang en welligt ook op de uvtkomsl dor groote worsteling tusschen hel Noorden en hel Zuyden. Ten minsten zal zy kort makeo met de aerzelingen welke eene andere benoeming koe doen opmen langs den kant van het Noorden to zy vernietigt volkomenlyk alle de verhopingen welke men al don kant van hel Zuyden te voorbarig g»bour. d had op de vermoedelyke aenkomst van eenen demokra- tischen voorzitter. Londen, 22 november. De tydingen uyt New-York, van iO november, be vestigen dat den voorzitter Lincoln herkozen is met eene meerderhe>d van ten minsten 400,000 stemmen. Op 234 stemmen heeft hy er 213 hekomen hy gezegepraelt in alle Staten, zelfs in dio van Louisiana en Tenesse nyl- gcnonien nogtans in Kentucky, New-Jersey en Delaware. Men beweert dat. in den staet van New-York, den generael Mac Clellan eene meerderheyd van 38, «6 stemmen heeft behaeld De kamer der Zuvderlingen is hyeeiigekomen, dea voorzitter Davis heeft eene redevoering nvtgesprokeo in dewelke hy verklaert dat den vrede onmogelyk is zonder de onafhankelykheyd. Hy keurt de konseriptie en du wapening der slaven af, uytgenomen »n. don uytersteii nood. Hy beveelt aen dat men de slaven zoo koopen die men noodig heeft. Alle de brieven uyl Roomen zyn het eens om de wonderbare gemoedsgerustheyd van Pius IX te doen uytschynen in 't byzyn der gevaren cn moeyelykhedeo des toeslnnds. En het Heylig Kollegie is al zoo gerust, al zoo kloek moedig als den Paus. Alle die ouderlingen lyden dezeffdc droefheden, koesteren dezelfde hoop, gevoelen zich stork door hetzelfde regt en zyn tol dezelfde worstelin gen bereyd. Nooyt is de oendragt grooter geweest dan tegenwoordig, onder de leden van het Heylig-Kollegie. De revolutie heeft alles in 't werk gesteld" om twee of dry kardinalen te winnen of ze ten minsten te kompro- mitleren. Zy had de oogen geworpen op de kardinale® Marim, Savelli, di Pietro, d'Andrea. De Lladen van Turyn waren voor hun vol klevne zorgen. Nu. de kardinalen Marini en Savelli zyn overleden, na pleglig geprotesteerd te hebben van hunne getrouwigheyd aen de zaek der Kerk den kardinael di Pietro geniet ganseh het ver trouwen van den Paus, en den kardinael d'Andrea heeft de trouvvelooze lofluygingen der turynsche drukpers met verontvveerdiging verworpen en leyd te Sorrente een onberispbaer gedrag. zuynig geleefd en myn overgegaen geld in den handel gelegd by eenen vriend van my, eenen koopman in de Oost-Indien, thans heb ik een vermogentje van ruym tien duyzend guldens, die ik bereyds aen mynen zoon geschonken heli Tien duyzend guidons is wel niet veel, maer waer zoo als gy wilt weten mynen zoon is eenen braven jongen geworden, en hy zal uwe dochter gelukkig maken. Maer, mynheer Ik weet niet wie uwen zoon is. Wel, mynheer dat is waer ook ik heb nog niet eens gezegd wie ik ben ik heet Berends, en mynca zoon is... uwen kantoor-bedienden. Ha, zoo Ik had hel gemerkt. Wat, mynheer Dat ik twee minnende in huys heb, maer... wy zullen de jonge lieden roepen. Een minuet later traden den jongeling en hel meysje binnen. Berends, sprak den heer B., bemint gy myne dochter, en gy. Lizebemint gy den jongen Berends Beyden bloosden, maer spraken niet. Ik heb het al gezien. Welnu, het zy zoo. Kinderen, weest gelukkig En den heer B. legde hunne handen in een. Goddank riep kapiteyn Berends nvt, en eenen groolen traen biggelde er langs zyne bruyne wangen. Goddank de zaek is goed algeloopcn.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2