I9de Jacr. Zondag 4 December 1864. IV" 9i>5 VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAFRS. Dit heel men eene wet l Laetste oogenblikken van Lodewyk XVI, Wat weerde heeft die wet DEN DENDEBBODE Dcnderm. 5-20 8-30 9-451 2-25 3-25 6-27 9-10 jg Gend, Rrugge, Oslende 6-37 8-28 10-45 12-28 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-25 6-27 3-15 6-18 le on 2° kins langs Dendermonde. ltniss 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 tfj Doornvk, Rortryk, Moesereen, Uyssol (langs Moch. Brus. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leuv. Thienen Luyk 5-20 8-30 9-45 3 20 6-27 Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 Verv. Land. S-Truyön 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 [g Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ jg Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokoren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Te Lf.de slae.n al de konvoys. 'Te Idegkm slaen deze verrekkende van Alh 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen stil al de konvtfys uytgenoraen deze venrekkende van Aelsl 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen slaen slil de konvoys van Alh 6-30 40-40 's morgens. 4-30 en 7-25 s avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Dendermonde, Aelsl, Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 9-30 9-30 6-30 6-30 6-30 6-30 3-10 3-10 10-40 10-40 10 40 10-40 7-45 7-45 4-30 4-30 4-30 4-30 (iiiquc Siiura. VAN LOKEBEN NAER 7-00 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokcrcn Lessen, Geeraerdsbergen,Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerdc, 645 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11-25 2-05 5-00 5-57 VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 6-05 7-30 7-50 11-20 11-30 2-35 0-00 5-40 8 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8- VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0 Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8 00. 00. 25. 25. 25. 25. -15. 1-15. 7 50. 9-30. AELST, DE1V 5 DECEMBER 1864. In ons Nr van Zondag lest zegden wy dat de wet die de studiebeurzen rooit is doorgegaen met twee stemmen meerderheyd. Ziet hier, hoe dit gebeurd is Donderdag stemden de antwerpsche senateurs MM. Michiels-Loos en Joostens tegen den artikel 49 van het .wetsontwerp, artikel die de ziel is der wet, omdat hy de terugwerking bekrachtigt, dit is te zeggen toelaet de van over honderde jaren gesticlilte studiebeurzen in te palmen en er 't gouvernement meester van te laten om er zyne scholen en andere gestichten, hoe goddeloos zy ook zyn konnen, mee te ondersteunen. Vrydag dan, of nauwelyks 24 uren nadien was er kwestie over het GEHEELE der wet te stemmen, den artikel 49 er onder begrepen. En wat doen de twee bovengemelde antwerpsche liberhaters-se- nateurs? ZY ONTHOUDEN ZICH IN DE STEM MING en doen aldus met twee stemmen meer derheyd eene wet doorgaen waertegen hunne consciëntie protesteert, die zy als slecht en Onregtveerdig alkeuren, want als zy de reden hunner onthouding moesten laten kennen, heeft M. Joostens zich in de volgende bewoordingen uytgedrukt en M. Michiels-Loos heeft die be-' ■woordingon goedgekeurd.- IK KEUR STELLIG LYK DEN ARTIKEL 49 VAN 'T WETSONTWERP AF, en ik zou er heden tegen stemmen gelyk gisterenindien wy niet in tegenwoordigheyd waren van den uytslag der eerste stemmingwelke, moest zy thans be- houden blyven, ongetwyfeld eene der zwaarste politieke verwikkelingen voor gevolg zou hebben. Dit beteekent in twee woorden dat MM. Joos tens en Michiels-Loos gewerkt hebben niet om 't. land van eene onregtveerdige sehandwet te bewaren die zy in geweten verfoeyën, maer om het ministerie aen 't schotelken te houden, om de liberhatery te redden van eenen gewissen val, om liet hatelvk despotismus der maconnieke landopelersparty ie doen voortduren, om de ver drukking van godsdienst en vryheyd in zwang te houden, met een woord om de geweldige hals- hrekerspolitiek die Belgiën ruineert en deszelfs laetsten druppel merg uytzuygt regt te doen blyvenZiet daer, de beteekenis der ont houding van MM. Joostens en Michiels. Ook heeft deze rampzalige handelwyze overal den pynelyk- sten indruk gemaekl en is men het eens om dezelve met de meeste krachtdadigheyd te ver- oordeelen en te schandvlekken.,Nogtans een deel doctrinaire liberhatersparty is opge- ruymd, jubelt en juycht net als hadden MM. Joos tens en Michiels een mirakel gedaenEn dit heet men eene wet Moest eenen catholyken zich zulke schandige kazakkeering veroorloven, ganscli de liberhaters- drukpers zou hem vervloeken en verwenschen tot in 't diepste der hel, de ma<;onnieke kassey- ziekte van 1857 zou met eene verdobbelde woede uytbersten en 't land zou te kleyn wezen om hem aen deszelfs vermaledydingen ten prooy te wer penMaer hoelang zal dit eerloos iiherhatersspel blyven voortduren Zoolang de KONING VAN VRANKRYK. De Conventie had hare uytspraek gedaen, en by eene meerderheyd van vyf stemmen over bel leven van eenen koning van Vrankryk beslist. Den doorluchligen gevan genen kende hel noodlottig vonnis nog niet, «oen zynen getrouwen kamerdienaer Clery hem boodschapte dat Garat, minister van justicie, en Grourellc, oud-secrelaris der bevelen van den Prins van Con dé, waren aenge- komen. Den eersten trad binnen met den hoed op het hoofd en las hem zyn vonnis voor; doch toen by liet woord doodstraf uylsprak, wierp liet slagtoffer eenen hemelsehen blik op de omstaenders, als om hun te ver zekeren dal de dood voor den ohscliuldigen niets ver- schrikkelyks heeft. Eenige" oogenblikken later stelde derf koning aen Garat de volgende nota ter hand Ik vraeg eenen uytstel van dry dagen ten eynde my voor tebereyden om in Gods tegenwoordigheyd te vcrschynen. Ik vvensch d»erom ongehinderd den persoon te kunnen Zien welken ik de gemeenlelyke Commissarissen.zal opgeven, en ik verlang dal dien persoon geene vrees noch oogcrustheyd zal behoeven te hebben wegens de liefdedaed welke hy te mynen opzigle vervullen zal. Twee uren later Irad Santerre lagebende binnen en berigtte Lodewyk XVI dal den uytstel geweygerd was waerop den koning lol Clery zevde Ik dacht aen het catholyken het geweld en de schandalen der Ipgiën zullen vreezen. Die wet heeft noch stoffelyke weerde, noch zedelyke weerde. De stoffelyke weerde ontbreekt liaer, omdat hare voornaemste bepaling, den art. 49 met gelykheyd van stemmen is verworpen geweest, en daerby omdat eenen afwezigen senateur voorop, by brief, had laten weten dat hy ofwel tegen dien artikel zou stemmen of zich onthouden, indien hy ter zitting kon tegenwoordig zyn. Wat de zedelyke weerde betreft, dacrvan is die wet ganscli en g'heel ontbloot, want, heeft zy stoffelyker wyze twee stemmen meerderheyd, die meerderheyd is haer gegeven door afpersing, door verstaefdheyd, uyt kazakkeering dan zelfs wanneer de verslaefden, de kazakkeerders den art. 49, de ziel der wet, verstooten, verfoeyd en verworpen hadden, omdat volgens hunne eygene belydenis, dien artikel stellig afkeurlyk was en zy slechts 't geheele der wet hebben gestemd om te beletten dat het liberhaters ministerski aem volkomentlyk in duygen viel. Wat meer is de twee kazakkeerders verheelden het kieskorps des arrondissements Antwerpen niet meer, en dit weten zy ook. vermits zy, van over lang, hunne demissie hebben willen geven en zich daerin hebben laten verhinderen door een impopulair ministerie, 'tgeen liun niet missen kan, omdat zy als twee oude liherhaterstrek- peerden den ministerielen wagen nioeslen helpen t'huys brengen. Hadden er twee senateurs in dm senaet gezeteld die de ware volksopinie van Antwerpen verbeelden, de wet ware stellig ver worpen geweest en T land zou de schande noch de schaemte moeten ondergaen van eene roofwet te zien stemmen doorliet aclitbaerste staelskorps, 't welk, uyt zyne natuer en by uytmuntendheyd, den verdediger van den eygendom moet wezen tegen de roofzucht van eene rampzalige seete die 't land naer den afgrond voert. Wy hebben het nog gezegd en wy zullen het herhalen telkens dat het te pas komt, dat name- lyk de samenleving onmogelvk word zoolmest de principen van regtveerdiglieyd, die God in de herten der menschen gegriffeld heeft, die Ily daerna met zynen goddelyken Vinger in twee steenen tafels schreef en later nog vernieuwde zooliaest die principen vernietigd en verkracht worden, zeggen wy, is er geenen eygendom meer; zonder eygendom geene familie zonder familie geene samenleving. Begrypen de senateurs dit grondprinciep van waerheyd niet, 't is omdat zy, verblind door den party drift, niet zien wacr dit rampzalig onregt naer toe leyd. Zy zullen het later zien, maer dan zal er tegen 't kwaed welligt geen hulpmiddel meer wezen en dan ook zullen zy d'cerste slagtoiTers van hunnen partydrift worden Men schryft uyt Brussel aen een blad van Luyk Alle? wal betrek heeft op de schandelyke draeying der lieercn-Loos en Joostens, moet van belang zyn voor hel land. Ziehier, ter dhr gelegenlieyd. cenige bezonderlieden welke my zyn medegedeeld geworden door een persoonaedge boog genoeg in liet liberliaters- kamp geplaelsl om te kennen alles wal er omgegaen is. gelael van Santerre te zien dal by my zeggen kwam dat den uytstel was verleend geworden. Den gevangen ging vervolgens, even bedaerd als gewoon!vk aen hel onlbyl. Groot was inlusschcn zyne verwondering, toen by bemerkte dat men hem zyn tafelmes had ontnomen. Men las hem dacrop bet besRivl der munieipaliteyt voor r Lodewyk zal zich bv zyne maellyden van mes noch vork bedienen aen zynen bedienden zal een mes worden toevertrouwd, len eynde, in tegenwoordigheyd van de twee Commis- sarissen, hei brood en vleesch te snyden, zullende hel mes vervolgens weder worden weggenomen. De ellendelingen riep hy uyt, welke denk- beelden hebben zy van my Welen zy dan niet, dat, wanneer ik ook al' laf genoeg ware my van liet leven te berooven, den godsdienst my zulks verbied. Op den middag va'n dei) 20 januury ontving den abt Edgeworlli de Firmonl eene uytnoodiging om zich naer de Tuileriën te begeven, alwaer den Uylvoerenden Raed zyne zittingen hield. Dadelyk begal hy zich naer het paleys, vvaer men hem eenen brief van den gevan genen overhandigde, waerby dezen hem verzocht hem de geestelyke hulpmiddelen* te willen toedienen. Zyt gy voornemens naer den Tempel te gaen, vroeg hem Gaial? Dit is voor my een dure pligt er, eene eer, ant woordde den braven priester. Hy vertrok daerop dadelyk met eerstgenoemden in een ryluyg naer den Tempel. Gedurende den overlogt hoorde hy uyt den mond van Garat eene groote lofrede op Lodewyk. Neen, zeyde dezen, de natner alleen is niet in slael om zulk eene Daer de twee Liborio-Romano van Antwerpen de laetsten 'moesten stemmen, wisten zy niet dat hunne stemming lot gevolg moest hebben de verwerping van den artikel 49 en der wet. Ook stonden zy.'in 't byzyn van dien uylslag, als verpletterd... Zy begaveii zich als dan by ill. Fiére', die, om my le bodièiien van eene be woording die in uw Walenland nog al gemeen is, huil or.-lving gelyk bonden in een kegelspel. Den almagtigen minister verklaerde hun dat ieder de veranlwoordelyk- lieyd zyner stemming mogt dragen en verzogl linn been le gaen. Onmogelvk le zeggen wat. schrik den loorn van den Jupiter der linkerzyde in de ziel der tvvee Antwer penaren joeg. Dezen echter kwam van zyne verbolgen- iieyd terug, en, den schrik le bael nemende dien hy veroorzackl had, zou hy de kuypery van vrydag hebben voorgesteld. Ge weel hel overige. De zedeles van dit verhael is dat eenen ministerielen gedeputeerden maer regt heeft van onafliankelyklieyd te hebben voor zooveel zy hem tol mets kan dienen maer dat van zoohaesl zy het ministerie belemmert, liet de eersle pligt is van den gelrouwigen hem dezelve uyt den weg te ruymen. Le Temps van Parys. een libcThatersblnd van de fynslc soort, valt de twee antwerpsche tuymelacrs byzonder op den bals. Ily zegt De politieke mannen, mei dubbplo bodems en springveèren, strekkeu geen een land lol eer, noch aen welke kamer, noch aen welke party ook, en wy liebbeu maer eene geheele klcyne achting voor die beheeringen welke al slapende komen. Wal er ook van zy, volgens het oogpunt van praktisch en onmiddelyk belang, hebben de twee onthouders eenen dienst bewezen aen de libe rale jförly maer wy denken niet dal, voor hare politieke eerlyt)ieyd.die party er hun ccne yroole danlibacrheyd voor verschuldigd is. Den [Journal d'Arum's deelt hel volgende stuk mede IIeer Opsteller, Alsninwooner van Antwerpen, gevoel ik my genood- zaekt om myne eygene eér Ie vrywaren, uyt al myne krachten te protesteren, tegen hel schandalig gedrag van twee senateurs onzer stad. Willende dus akte van goeden burger dnerstellen, verklaer ik luyde dal mannen van zulk karakter onweer- dig zyn myne geboortestad nog te vertegenwoordigen in den senaot, en ik druk den vurigeu wenscli uvt dat al de Antwerpenaars zich met my vereenigen en de slem verheffen om de lafherligheyd en ecrloosheyd van bun gedrag te schandvlekken. Alzoo, in bet aenschyn van ganscli het iand protes terende, zullen wy de bloedige belediging aen ons karakter toegebrngl afkeuren en wy zullen bevvyzen dal allen het besef hunner weerdighcyd en eer niet hebben verloren. Aenveerd, enz. Antwerpen, 27 november 1864. Wie zyn, vraegt den Journal de Bruxelles, de boeren Joostens en Michiels-Loos? Twee Senateurs die in den Senael blyven legen den wil hunner lastgevers. Deze hoeren gevoelen zoowel dal zy in vollen oorlog zyn met liet arrondissement, welk zy vertegenwoordigen, dat zy reeds meermaels hun ontslag hebben willen geven maer zy zyn telkens wederhouden geworden door poli tieke invloeden en door de belangen van der. ministeri elen winkel. Hel arrondissement, dat ze naer den Senaet sluerde, heeft voor den gemeente-raed, de provin tie en de Kamer der vertegenwoordigers, afgeveerdigden gekozen die uylsluytclyk gelast zyn den val var, liet kabinet te ver haasten. Reeds over lang beeft eenen derden Senateur van Antwerpen, den heer Van Havre, zyn onlslog om die reden ingediend. Hel kiezerskorps heeft den heer Van Havre vervangen door baron üsy, die liet kabinet onverpoosd bevecht. Waeroni vragen de heeren Joostens en Michiels-Loos veerkracht te geven zvnen moed beeft iets boven- mensclielyks. Welken invloed moet niet den Godsdienst hebben, wanneer zelfs zyne ergste vyanden dien erkennen Een treffend en herlroerend looneel had nu in de gevangenis plaets. Den priester, die het koninglyk slagtoffer met zyne vermaningen- kwam versterken en hem de krachten hergeven, welke eenen langen stryd bad uytgeput, voelde zich den moed ontzinken by bel zien van zoo veel rampspoed. Van smcrtelyken eerbied doordrongen, valt hy op de lcniën, weet geene woorden le vindén, maer kan alleen tranen storten, en liet is den gevangenen die verpligt is eenigo Iroostworden toe te voegen aen hem van wien by een heylig onderhoud en opbeurende raadgeving verwachtte. Den heer Firmonl, van zyne verwarring eeri wcynig hersteld zynde, sloot ziel) met den koning op, die hem driftig eenig narigt vroeg nopens den aei'tsbisscliop van Parys. Verzeker hem, zeyde hy, dal ik in zyne 'i gemeenschap sterf, en dat ik nooyt eenen anderen m" Hei der dan hem heb erkend. lie! gesprek viel ook op den hertog van Orleans Wat heb ik mynen neef gedaen, zeyde Lodewyk, dat hy my dus vervolgd? lk wil echter niet verstoord op hem zyntrouwens hy is meer le beklagen dan ik mynen toestand is wel droevig, maer al ware dien nog Veel treuriger, neen zeker, dan ook nog zouJe ik dien niet tegen den zynen willen verwisselen. Na dit onderhoud, kwam den abt de Firmonl op hel denkbeeld, om aen de bewaerders, voor Lodqwyk, do ook geene nieuwe krachten aen eené kies-herdooping Enkelyk omdat zy bet kabinet wilton regt houden, zolfs ten koste hunner parlementaire faem. Hel is dan door het toedoen van Senateurs, die door hun arrondisse ment verloochond zyn, dat bet Ministerie aen de schip breuk is ontsnapt," en dat het princiep der-inpalming van andermans goed tol eene wet gaet tiytgeroepen worden. Zulke zegepralen dooden de overwinnaers Is hel vvaer dat M. Joostens aen eenen hooggeplaetsten persoon zou gezegd hebben, dat by liever zyne beencn zou laten afkappen dan de beurzensnyderswel le stem men Zou dien lieer dan nu geene beenen meer hebben(Antwerpenaar.) In het arrondissement Leuvqn word een verzoekschrift in omloop gebragl, hetwelk reees met duyzende hand- teekens bekleed is, en strekkende om den koning te verzoeken aen de wet op de studiebeurzen zyne be krachtiging niet le geven. NIET VERANTWOORDELYK. Volgens onze Constitutie is den koning niet vernnt- woordelyk, 't zyn de ministers... maer deze zyn het ook niet, want de wet over de ministoriele verantwoorde- lykheyd is nog te maken. Maer wie is liet dan Wie, wie?... wel niemand. Maer zeker is bet niettemin dat den koning het regt heeft van de wetten niet le bekrachtigen. Dus, als hy eene wet bekrachtigt, geeft hy er zyne konmglyk'e goedkeuring aen... zonder veranlwoorde- lykheyd. No zyn er menschen die vragen Zal den koning de wet op de studiebeurzen bekrach tigen, die wet. welke door 2 stemmen meerderheyd gestemd is, ofschoon door de meerderheyd in den senaet slecht en onregtveerdig verklaerd Die vraeg schynl ons onnoozel, vermits den koning de wet op voorhand kende en hoeft doen aenbieden Den koning kan immers geene twee opnicn hebben. Zulks is mner goed voor de heeren Michiels-Loos en Joostens die in den Senaet het ministerie dienen, of schoon afgeveerdigden van een anti ministerieel arroa- dissemenl Men bevestigt dal den koning eerst, na eenen langen wederstand, bel wetsontwerp heeft onderieekend legen hel lydelyke der cerediensten. Men zegt dat den aen- houdenden invloed van de heeicn Tescb en Frère or eyndelyk in gelukt is, na vele moeyte den koninklykon wederstand te boven te komen. Openhartig gesproken, dien wederstand kunnen wy niet vallen. De wet is goed of slecht, reglvecrdig of onregtveer dig, nuttig of overbodig. In de dry eerste gevallen begrypen wy niet waerom zy wederstand moest vinden in do dry laetste kon den koning, zoo denken wy, door niemand gedwongen wor den de wette leek enen. Den koning is niet veranlwoordelyk, goed. Maer men zal ons toch loelaten te denken dat Z. M. geene wel zal leekencn of bekrachtigen propter finmam zonder dezelve goed te keuren. Hel stelsel van velen die bet koningdom als een ma dden beschouwen, kunnen wy niet zoo uyldrukkelyk aenkleven. De koningen moeten welen wat zy leekencn, zy moeten wikken en wegen of de wellen die men hun voorstelt, goede wellen zyn zy moeten bovenal de schael tusschen de verschillende denkwyzen in balans houden, vooral wanneer zoo als by ons de miste- lei'iele verantwoordclykheyd eene fabel is. Waerom toch is de koninglykc bekrachtiging der wellen uyt gevonden, dan om aen de overwegende parlyneygiiigen een hinderpael le stellen zoodra zy ge» vaerlyk worden vergunning te vragen, den volgenden dag de 11. Mis te mogen bywoonen, alvorens hy naer de strafplaels wierd geleyd uyt kiégchheyd verborg hy zulks voor den ge vangenen, ten eynde hem, in geval van wevgering. eenen te lievigen schok te besparen. De samenkomst, welke hy met de Commissarissen deswege was lang durig en ontsluymigzy maekten tegenwerpingen en zwarigheden over alle kleynigbeden. Wal gy vraegt is onuytvoerbaer, zeyden zy, want om de Mis le lezen, is er altyd eenen priester noodig. 0, dit is geene verhindering, antwoordde den heer de Firmonl, dien priester is reeds gevonden hy slael voor u. Maer bovendien, voegden zy er by, uw verzoek is aen vele zwarigheden onderhevig, want onder voorwendsel van Capet, de communie te geven, zou men hem kunnen vergiftigen de geschiedenis levert hiervan genoeg voorbeelden op. 0, vreest niet dat men uwen gevangenen zal ver- giftigen, voerde dien weerdigen geestelyken bun te gemoet, ik alleen zou die misdaed kunnen bedryven, en ik ben bercyd om in uwe banden als gyzelaer te blyven, tol dat gy te dezen opzigte volkomen zult zyn gerust gesteld. Hel onverzellelyk aenliouden van den heer de Firmont zegevierde eyndelyk over de kwaedwilligheyd, en de gevraegde vergunning wierd verleend. Zoodra den koning den uytslag vernam, stortte hy tranen van ont roering en omhelsde zynen biechtvader om hem voor zulk eene weldacd le danken. Hel was ook op dezen dag dat hy de gunst verwierf

De Denderbode | 1864 | | pagina 1