Hel Koppel van Twee en de Lastenhetalers van Aelsl. WY ZULLEN ZIEN. t Wy wilton dan ook niet zeggen of en wat wv betrel" fciiulé tie wet op de studiebeurzen hopen of niet hopen De küuiïiglyke voorregten moeten zich in hunne onbo- paelde vryheyd kannen uytoefenen de onparlydige geschiedenis krygt daerna liare beurt van oordeelen. liet is waerlyk ongelooflyk hoe de twee Verbonds- schryvers in hun blad tien spot durven dryven met de lastdragende burgers onzer stad. ïoen wy in ons voorlaetste Nr zegden dal de contribution Bchroomolyk verzwaerd waren sedert dat een liher- halersbesluer op hel stadhuys zeteltals wy de verpletterende s'adssehnlden benevens de zoo irat- telooze als dotnme geldverkwislingen deden opmer ken wanneer wv aen de burgers de nieuwe jaer- lyksche vermeerdering van 23,000 IV. zegge DRY EN TWINTIG DÜYZkNI) FRANKEN contributie- geld voor oogen legden en daerby de uoodzake- lykhevd en de mogelykhevd van gespaerzaemheden te doen, aentoondeu, wat antwoord gai hel koppel van twee dacrop?ONGERY.MDllEDEN, zeeverde het, KLEYNE BYZONDERHEDEN DIE ONZE AEN DACHT N1 ET WEERDIG ZYN juyst alsof eene verhooging van S3,000 fï. van de burgers jaerlyks af te eysschen niemendalle ware...Ja, zoo klappen die twee jannen, Vleyernvan en Belediger uyt 't Verbofid, zonder eens in te zien dat zoo een dwaes gesnater niets minder is dan eenen bitleren schimp geworpen naer T hoofd onzer medeburgers, die onder de contrihutielasten verpletterd liggen. Zy hebben liever, voegen zy er by, den budget van 1865 af te wachten om daerover te redeneren en te doen zien dat liet billyk, gegrond en vooral gerijmd is het volk tot zyne laetsle duyt uyt te persen en te doen leggen. Dit zal volgens het koppel van twee wel gerymd zyn en dit zullen zy aen de burgers zoo klaer bewyzen als twee en dry twaelf maken En dit noemen die twee fynaerds den Den- derbode m duygen slaenWaerlyk men kan niet schaemteloozer de gezonde rede beschimpen en niet onbeschofter met de burgers handelen, want T is als waren zy eene ellendige kalkoenenlroep die met de liberhatnrszweep voortgedreven word. Zal dit blyven duren, burgers van Aelsl? Daerop «uil gy zelve uytspraek te doen hebben. En wal antwoorden de twee jannen uyl't Verbond nog op onze gegrondde bemerkingen wegens den hatelyken taks waermede de regentie onze fabri kanten zou willen treffen Hoogmoedige, hatelyke en belagchelyke redens, reepen zy uyt en dacrmcê ligt den, Denderbode alweer in duygea. Is dit niet veel liberhaters spiri tus hebben, geëerde studsgenoteu Wy zegden dat de twyndersgaslen de belasting van dry franks per knecht aen hunne meesters op ty dringen, zelve zullen moeten uylzweelen, en dit is klaer. Ziet hier, koppelke van twee, een dilemma: Ofwel die dry franks per twyndersgasl konnen er af van de winst die de meesters doen, en in dit geval zullen deze liever de dry franks aen hunne knechten jonnen voor 't onderhoud van hun huys- houden, als aen de stad om er theaters, liberhaters lelterkringen en soorlgelyke nuttelooze prullen ineê ('ondersteunen, en daerdm zullen zy dit geld aen de stad weygeren en zy zullen gelyk hebben. Ofwel de dry franks konnen er niet van af, en dan zullen natuerlyk de twyndersgaslen die dry franks moeten uylzweelen En wat antwoord '1 koppel dacrop? Hoogmoedige of belagchelyke verklaring, zegt het, en '1 voegt er by dat hel veel liever gelooft dat de meesters zich aen de gemeene wel zullen onderwerpen. Welnu, dat de stad het eens beproeve en wy zullen malkanderen spreken is er, volgens het koppel van twee, meer voorspoed in de stadszaken, dien voorspoed bestael, volgens 't algemeen gevoe len, niet in 't welzyn der burgers, maer in T aen- groeyön der sladsschulden, dit is liberhatersvoor- spoed, hoe meer schulden, hoe meer contribution, hoe beier, want het koppel van twee heeft geen enkel \vooidek"n van afkeuring voor de verbazende verhooging van DRY HONDERD VYF EN ZESTIG DUYZEND FRANKS sladsschulden waermeê het liberhatersbestuer ons, sedert zyne aenkomsl, be- zwaerd heeltWaerlyk wy ondervinden van langsommeer dat het lifcerhatersverbond niet is het Verbond van Aelst, maer het Verbond TEGEN A eist Daer het Dynsdag toekomende, ten 2 uren na middag, openbare zitting van den gemeenteraad zal wezen om over den budget van 1865 te beraed- slagcn, zullen wy eens zien of onze sladhuysheeren nu et hunne voorgenomene verhoogingen van lasten en 'oontribiitiën zullen afkomen, in plaets van rgespaerzaemheden voor te di agen, gelyk hel volk zon"vnriglVk verlang; Indien tftfize gioote financiers denken de door ons uylgedrukle openbare denkwyze te mogen over om de koningin, mevrouw Elisabeth en zyne kinderen le zipn hier greep een stom onderhond plaets, wner tranen alle woorden verstikten. Den 21 january vroeg dén koning, na ccnen rustiger, macht te hebben'doorgebragt, aen Clery Is hel reeds vyf uren 9 Sire alle klokken hebben reeds geslagen, maer uwe pendule nog niet. Ik heb wel gerust, vervolgde den Vorstik had dit noodigden dag van gisteren heeft my vermoeyd wner is den heer de Fmnonl? v Op myn bed, Sire En waer hebt gy dan den nacht doorgebragt Op eenen stoel, Sire 0 dit spyt m.y. Hoc sire mogl ik in zulke oogenblikkcn dan aen myn zeiven denken Nu stond den koning op, en beval Clery zynen biecht vader te roepen, Eene la-tafel wierd lot nllner ingerigt zoodra dén priester binnentrad, verwyderden zich de Commissarissen in de voorkamereen»* der slagdeuren wierd loegedaen. en de Mis begon, liet was toen zes uren. Diepe stille heersclue gedurende deze li Gods dienstoefening. Lodewyk bad steeds eene edele houding en was in lieyhge overdenking verzonken. Ten zeven uren ging by met den beer de Firmont in zyn spreek vertrek, en zevde hem toen c. Wat ben ik gelukkig myne beginselen getrouw te zyn gebleven Thans is bet sterven zoelJa. hier boven leeft eenen nnomkoopbnren Regter, die my het regl ver set) a tie n zal wal de menscben my weygeren. Toen Clery binnengekomen was, vatte den koning hern by 't hoofd zien en maer effenaf opcenten alhier, op centen aldaer, opcenten alginler stemmen, dan zullen wy hun errinneren dat de besteiiuige depu tatie nog te Gend zetelt en dat de burgers hunne eygene belangen en niet die van de liberhalery raed plegende, zicli welecns effenaf lot die deputatie zouden konnen wenden, om daer die overtollige, nuttelooze en dwaze uytgaven aen te klagen en haer te verzoeken die en gene gespaerzaem heden Ie gebieden. Het is meer dan tyd dat er aen zekere verkwistingen pa el en perk gesteld worde hot is meer dan tyd dat er gespaerzaemheden in alles ingevoerd worden, gespaerzaem lieden die mogelyk zyn, gespaerzaemheden die zelfs gemakkelyk zyn als men maer van goeden wil is. Dit liberhalers- liedeken van contributieverhooging beeft al te lang geduerd dan dal de burgers niet zouden ontwaken, want 't en wilt niet gepeysd zyn dal eene regentie die, in nauwelyks vyftien jaren tyds, de slads schulden met DRY HONDERD VYF EN ZESTIG DUYZEND FRANKS verhoogd heefl, nu al weder om met DRY EN TWINTIG DUYZEND FRANKS s jaers opslag in de contributie voor deu beelel kome. Geven de groole liberhatersbazen van Brus sel het voorbeeld van de Belgen te pluymen en den laetslen druppel bloed uyt le zuygen, de burgers van Aelst zyn dit spel beu en willen dat daer waer zy iets le zeggen hebben er gespaerd en veel ge- spaerd worde. Wy zullen de hand aen alle mogelyke gespaerzaemheden leenen en de slem verhellen zoolang het zal noodig wezen Kampslryd voor de best gekweektegeplukte en ge droogde Aelstersche Hop van het gewas van 1864. De Leden van den Jury benoemd ingevolge artikel -1 der kampvoorwaerden welke door de Mnelschappy van Koophandel le Aelst op 16 Augusly laetsleden zyn'vast gesteld, hebben op 1 dezer innend, na een^ernstig over zigt en vergelyking der menige néórgelegde stalen, de pryzeii toegekend als volgt EERSTE AFDEELING. Prys Ferdinand Van den Plas, Teralphene. Michel Van Ilunsem, Esschene. Eervolle Benedietus Van den Bossche, Hofslade. Melding. J. B. Wynariï, Welle. TWEEDE AFDEELING. Prys Seraphin Daelman, Hofslade. Francis Scrgoorcns, Schepdael. Eervolle J. B. Uyllersprot, Moorscl. Melding. Petrus Joannes De Wolf, Moorsel. DERDE AFDEELING. p Cornelius Buys, Teralphene. Egidiüs Mergon, Aelsl Mylbeke. Eervolle A. De Bolseleir, Bakcrgem. Melding. J. B. Joos, Esschene. Do luysterryke Prysuytreyking zal. krachlens voor melde voorwaerden, plaets hebben op 16 Augusly aenslaende. Met genoegen mogen de hoeren Leden van den Jury en de verdere Hophandelaers aen de loewyzing der Pryzen aenwezig geweest zynde, betuygen dal sedert vorig jaer in verscheyde gemeenten al weder eenen zeer beduydenden vooruylgangin hel bewerken der hop zich aen doet merken. Zy moedigen in het algemeen de planters aen, de Knmpstryden in hunnen iever na le volgen en aldiis, in bun evgen belang, den voorspoed der Aelstersche; Hop teelt le helpen bevorderen, roet, door hunne zorgen ons gewas op eenen voet le brengén, dat hel overal tüel de vreinde produklen weerdiglyk kunne wedyveren.t De heeren vikarissen-kapilularis van het bisdom van Gend hebben de volgende benoemingen gedaeo M. F. De Poorter, onderpastor le Zele, is pastor le Leupegem benoemd, en word te Zele vervangen door M. Ed. Matlhys, onderpastor te Slckene. M. P. Bessems, onderpastor le Moerbekc, by Gcerards- bergen, gaèt in dezelfde hoedanigheyd naer Kcmseke, en word le Moerbeke vervangen door M. G Van Oost, priester in liet seminarie. M. L. Keycliier, onderpastor le Moerbeke (Waes), word onderpastor le Siekene, en is te Moerbeke ver vangen door M D.Saevs, onderpastor le Martens-Librae. M. F. Vnndingenen, onderpastor te Meirelbekc, word onderpastor te Lokeren, en is te Meirelbeke vervangen door -L. De Jaegher, oud-onderpastor le Denderhautem. M. H. De Smet, priester in het seminarie, is onder pastor te Sl-Marlens-Lierde benoemd. M. Frulsnert, pastor le Ploegslecrt, is pastorie Doltignics benoemd. Men sehryft ons uyt Denderhautem Ter gelegenheyd der kermis op de wyk Terwarent, gemeente Denderhautem, zal er aldaer gp den 8 decem ber 1864, eenen Festival gegeven worden, by plakbrie ven aengcduyd, ter herberg van d'hoer Moraye, door de maelschappyën 1° I)e Roos lusschen de doornen, van Douderliautem, 2° Eendnujt maekt mogl, van Nieuwer- kerken en De getrouwe Vrienden van Kerkxken, In den Namiddag zullen cr vefscheydeno nieuwe Volksspelen uylgevoerd worden. Het bureel van bet koncerl zal lei: 5 uren geopend woiden om stipt ten 5 1 pi ure le beginnen. Don 24 november beeft eenen brand te Wichelen dry liuyzen in assche gelegd, loebeboorende aen de gebroeders Eeckhaul, landbouwers. Hél verlies word geschal op 13,000 fr. Men sehryft uyt Brussel aen een blad van Charlcroy: M. prins de Ligne, belet van de zitting des Senaels by te woonen, heeft zich den uytslag doen brengen der stemming van vrydag laolsl. Op bel hooren van de ministeriele omdraeyiug der twee senaiedrs van Ant werpen, heeft den edelen prins hunne houding benoemd met een woord dat krachtiger dan parlementair was. zyne beyde handen, en zevde lk. ben zeer le vredon over u. 0 myn meester riep dezen uyt, lervvyl hy hem te voel viel, indien myne geheehlbeyd, mynen iever en myne zorgen u eenige voldoening bobben gegeven, dan durf ik Uwe Majeslevl, als eenige bclooning, smee- ken om my uwen zegen te geven weyger dit met, Sire, aen den laetslen Franschman die u hier gevolgd heefl. By het zeggen van deze woorden boog hy zich voor den koning, die hem den zegen gaf, en er byvoegde Deel dién mede aen allen die aen mynen persoon gehecht zyn zeg aen Turgy dal ik ook over hein le v red en ben. liet slaet negen uren de deuren worden met veel gedruysch geopend Sanlerre, vergezeld door zeven of acht stedclyke beambten, treed binnen met tien gendar men, die hy op twee ryen schaert. Lode wyk zegt hem met meer vastbeyd dan hy wel in de Tuileriën beloonde Wacht eenige oogenb'likken, en zyncn biechtvader in bet aengrenzend vertrek geleyd hebbende, wierp hy zich op den grond, en sprak deze schoone woorden Alles is vol bra gt geef my uwen laetslen zegen, en bid God dal hy my ten eyndejoe ondersletme. Clerv berstte uyt in tranen, lervvyl Sanlerre op zyne prooy vlamde den gevangenen trad nu met- defligbeyd naer dezen toe en zevde Lael ens vertrekken.» Vroeger bad men acn den trouwen dienaer beloofd dal hy zvnen meester zou mogen vergezellen, ten eynde hem te ontkleeden, maer eenen der municipalen was laeg genoeg om hem toe te douwen Neen, hlyf, den beul is goed genoeg voor hem. Ter kerk van Beernem is eene diefto gepleegd twee offerblokken, die 10 lol 15 franks konden behel zen, zyn geledigd geworden. Ook le Ruddervoordc is in de kerk gestolen daer wierd eene kleyno zilveren vaes, mei eene som van 30 franks geroofd, alsmede eenen offerblok, welk 12 lol 15 franks behelsde. Hel assisenhof dezer provinlie heeft in zyn verhoor van zaterdag tol de doodstraffe verwezen den genaem- den Bruno Claeys, winkelier le Meercndrc, voor moord uyt vraek. Zondag avond is tc Gend eenen man van rond de vyftig jaren, in slaet van dronkenschap, by de Kelel- poóiTbriig in de Schelde gevallen. Den genaemden Ed. Verslichclen, schipper, heeft den ongelukkigeu I J mu- nuten later uyt hel water getrokken naer de Byloke gedragen, is hy aldaer om 10 uren des avonds overleden. Zondag lest is le Eyne eene moord gepleegd. Bond 9 uren des avonds'hoeft den landbouwer K. L. Van den Broeck, na in eene herberg dier gemeente twist gehad tc hebben met eenen dagloouer, Uliaene gelieelen dezen by hel uyllreden uyt de herberg nengerand. en hem, naer men zegt, twee steken met een mes in de horst toegebragt. Den ongelukkigeu viel dood ten gron de. Den schuldigen is aengehouden. De groenten en de fruyihoornen met vzervvavel- zucrvvaler begoten, hebben wonderbare!uylslagen. De snyboonen winnen in dikte omtrenl:6d ten honderd, en zy zyn smakelyker. Onder de vruchten zyn degenen die er bet meest bv winnen de peeren. Voor'laen moei men liet oud yzer niet laten verloren, gaen devvyl met water gemengd, bel byna hetzelfde uyivverksel als hel mest oplevert. Zondag laetst heefl cr in de gemeente Sinay een beweenelyk ongeluk plaets gehad. Twee jongelingen die tc samen met de bol gespeeld en zich vrolyk verzet hadden, stelden eenen wedslryd onder eikanderen voor om ie verst mei de bol ie wer pen, Den eersten, na geworpen le hebben gael vooruyt om den uvtval na te zien en ongelukkiglyk wierp den tweeden de bol op het hoofd van den eerslen, mei hel belreurcnsweerdig ongeluk dat dien jongeling maer twee uren den slag overleefd heeft. Den 24 november, tusschen 5 en 6 uren, is den lieer Eng. Van Hellepulte, haverkoopman le Ellezele, op het grondgebied van Ronsse door vyf kerels a en ge rand geworden, die verdoken waren in de grachten langs lieén de grootc baen. Verrad el yk aangevallen, bekwam Van Hellepuvte eenen slag op hel noofd, viel ten gronde en wierd daerna beroofd van bet geld dat hy op zich droeg (3 franks). De baenstrpopers hielden zynen mond gesloten ten eynde te beletten dal hy om hulp riep. De plegers van die aenrandiug zyn tol heden on bekend. Men sehryft uyt Oslende, 23 november'. Het nen- deel onzer stad in de winsten der speelbank van Spa, voor bet baden tydslip van 1864, beloopt lol 52,0 0 fr. dat van Blankenbergbe lot 20,0'0 fianks, en dal van Chaudfonlaine tol 8,000 franks. Een feyt van aerd om al de aendacht der weten schap te vestigen, is den verschrikkelyken voortgang der zinneloosheyd. Sedert eenige jaren vooral groevl het aenlal zinneloozcn op eene onrust barende wyze toé Aldus was in 1846 bet getal krankzinnigen'in de departcments-huyzen van Vrankryk 10,525, lervvyl in ■1856 bet beliep lol 26,296, en heden 50,000 Men sehryft uyt Bouillon, 28 november Er is een ernstig jagtongeval, T welk het noodlot alleen sehynl le kunnen verklaren, dezer dagen gebeurd in den Bosch van Bouillon, alwaer de jagtmaelschappy groole klopjaglen gaf. Daer men den oorlog aen de wilde zwynen verklaerde, zoo bevonden de jagers zich naby hel digtste struykgewas. Eenen onder hen, graef dedie voorzeker geenen beginneling en onvoorzig- tigetv jager is, (geloofde in een digi slruykgewas een wild zwvn le ontdekken, dat men hy de klopjagl opge merkt had. Hy school en den kogel van zyn geweer trof eenen der boschwachlers in de volle 'borst. Oordeel over de smert, die dit ongelukkig voorval op al de schutters le weeg brngl, en vooral op graef d. den onvryvviliigen dader van liet ongeluk. Men zegt dat deu bosciiwichtcr twee uren nadien overleden is. Zynen noem is S.iennon, oud 50 jaren en buysvadcr. Middel om eenen deurwaerdcr te foppen. (Emanci- paleur) van Chambrav verbacil het volgende Eenen deurwaerdcr moest eene aenhouding be werkstelligen in de gemeente Villers Outréaux hy vroeg twee gendarmen om hem behulpzaem te zyn en den kommissaris des kantons, waervan de gemeente alhangt. In hel dorp komende word deu veldwachter bygeroepen, ten eynde de plaets aen le duydeii waer dén aen le houden kerel zit. Men verneemt dat hy aen 't werk was in eenen put van 38 meiers diepte. Waerschynlyk zal den man des middags boven komen om te eten, maer den klampvogel is ongeduldig om hem le vallen en men denkt hei mid del gevonden le hebben om hem le doen bovenkomen. Men zegt dat de toelating om eenen winkel van kruyde- nierderyen en sterke dranken le houden aengekoipen is. Dit word hem toegeroepen, maer den kerel rook lont en aenlwoord Ge zy wel goed, maer ik beu veranderd van gedacht, ik wil geenen winkel meer houden, ik blyf hier. a Wat gedacn Men poogt hem le overhalen, maer ja wel hy blyft iu zyn gedacht volherden. Men vernietigt het middel vvaerdoor hv lucht krygt, maer hy kwam eenig meiers hooger om de ongezonde reuken niet gewaer te worden; men drcygl naer beneden le komen hy wacht op zyn duyzend gemakken den deurwaerder af. Er viel niets aen te doer, en men moest zich onderwerpen. Eyddelvk was de zon onder en de vryheyd voor hem weer opgestaen, hy mogtvry den put uylkomen. Den deurwaerder en de gciularinen moesten niet ledige handen terugkeeren. Men zal dus de expeditie moeten hernieuwen.. Den koning, die van nu al' reeds martelaar wierd, uyttc een van die verheven gezegden, welke de sohoon- héyd van eene groole ziel verraden, en ten bewyze strekken welke-eene bovenacrdsche gelalenheyd den Godsdienst weet in tc boezemen. Immers aen de buylen- deur gekomen, en het rytuyg ziende dal hem naer de slrafplaets zoude voeren, riep hy uytHoe is hel geene schavotkar? Welke woorden in den mond van eeenen kleynzoon van Hendrik IV Het was een verschrikkelyk vveër. Den overlegt was treurig en stil. Onderweg bad den koning luyd de ge-* bruykelyke gebeden, welke den beer de Firmont beurte lings; beantwoorddeby hel afklimmen uyt het rytuyg zevde hv lot de municipalen, daer hy meer over zynen biechtvader dan over zich zeiven bezorgd was, op oenen gebiedenden loon Myne heeren, ik beveel u dezen beer aen draogl zorg dal hem, na myne dood, geene belediging geschiede. Met vasten tred beklom by het schavot en ontdeed zich zelf van zyne kleederen. Daer eenen der beulen hem de handen'wilde binden, ze.vde by, veronlweerdigd: Hoe will gy my binden my ik zal liet nimmer godoogen volbreng uwen last, maer binden zult gy my niet; denk er niet aen. De beulen hielden vol en schenen zelfs hulp le willen vragen, ten eynde den koning met geweld le binden dan in dit verschrikkelyk uyterste, kwam hem weder den Godsdienst le binnen. Hy zag zyuen biechtvader aen, die weenende hem toe voegde Sireik zie in dezen nieuwen hoon niets anders dan ccnen trek van gclykheyd te meer lus- BU YTE3I LA X DSCH NIEUWS. Woensdag, 30 november. Den maetregel van de aschntling der catbolyke kloos ters in Polen word bevestigd. Volgens deu Invalide, zal hy nogtatis maer toegepast worden aen de mannelyke of vrouvvelyke kloosters die min dan acht persooöen tellen, als ook aen degene die den opstand begunstigd hebben. De goederen zullen verbeurd, dóch acn de be- c hoeflcn der Kerk, des openbare or.derwvs en der wel- dadigheyd toegepast worden. De leden der afgeschafte kloosters zullen vry zyn van in andere kloosters te gaen f of naer den vremden zich te.begeven met een pensioen van T gouvernemeui. Den uytgever van den Pulriola cattolico, na meer dan twee maenden preventieve gevangenis, heeft eyudelvk de. gunst bekomen van te mogen geoordeeld worden. Hel beschuldigde artikel had gezegd dal het revoluti- onnair Nalionael Komileyl dal te Roomun zynen zetel houd, op dezelfde linie mogl gesteld worden als de brigands die de grenzen van hel koningrvk Napels onveylig maken, liet gouvernement van Vie'ior-Emma- nuel moet dit ongtiwyfeld voor eene persoonaliteyt genomen hebben. Hel heefl den hesteerder van deu Patriota doen verwyzen tol eene maend gevang en 100 franks boete. Zelden zegt de Gazette, des Tribunauxwierd er een diefstal in droeviger omstandig lied en verrigt dan denge nen welke' wy gaen aeuhalcn. Zeker kon den diefstal eene verschponing hebben, de reglbank zou ze in onderha vige geval gevonden hebben de uyluemende toege vend lieyd welke zy heefl laten blyken en de aendoening van M. den vooizitter Duparly, toen hy het vonnis uylsprak, zouden geupegzaem de verpiigiing geluygen van de wet le passen, zelfs dan wanneer de woorden van den achtbaren magistraet die vroede noodzakelyk- lieyd niet klaerlvk hadden doen uylschynen. Den betiglen is eenen persoon van zoo wal 41 jaren oud; Ity weent in stille en verbergt met eenen neusdoek zyn aengezigt voor bet publiek. M. den voorzitter. Gy zyt beligt van twee boekwerken genomen le hebben van hel kraem van eenen boekver- kooper, bekend gy zulks. Den beschuldigden Ja, mynheer; ik smeek de reglbank om bern hertigheyd. H. den voorzitter. Wat heefl er u kunnen bewegen dit misdryf le doen Den beschuldigden, zich opkroppende. Myne zieke vróuw en dochter, wy stierven van honger, ik was sedert lange zonder werk, ik heb alle mogelyke poo gingen aengewend om aen eene bediening te geraken in bet een of ander bureel, ik heb werk gezocht om le j, schryven alles verlorene moeyte Myne vrouw en doch lor, die naeysters zyn, zyn ziek gevallen, en het was haer niet meer mogolvk le werken Alsdan, Myn heer, is ons eene dier schroomelyke ellenden overge komen, dat er geen enkel stuk brood meer in buys le vinden was, 'l is in dezen toestand dat ik my bevond, toen, dwalende in de stralen van Parys, met wetende waer ik been ging en te beschacind om te vragen, ik my voor hel kraem van eenen boekverkooper bevond. Wat wilt ge? ik Verloor het hoofd, slak bevend mvnen s arm uyt, nam een boekwerk om bet te gaen verkoo- pen, ten eynde eenig eten naer buys le Kunnen dragt n. (Aendoening en getraen onder de aanhoorders). Weest medelydend, mynheeren, ik smeek u. Eene vrouw treed te voorschyn, gnnsch bevend eu zoo zwak dat men haer moest vasthouden om niet te vallen T is de vrouw van den betiglen. Die ongelukkige bied het roerendste tooneel der schamele ellende aen, dier ellende die zich verbergt, welke de klaarziende liefdadigheyd met eenen oogslag kan raden, maer welke zy vreest te vernederen door het aenbieden eeuer aelmoes. Myne dochter ec ik lagen lagen ziek en zonder 'brood, zegde zy al snikkende hy heeft het hoofd veria- I ren en gestolen om ons le beletten van honger ie ster- J ven vergeeft hem, mynheeren, ik vraeg hel u op myne kmen, hy zal het nooyt meer doen. M. den voorzitter, met eene ontroerde slem. Regl u op. vrouw de reglbank heeft eene strenge pligl te ver vullen, doch zy zal niet ongevoelig zyn aen uw ongeluk, noch aen het leedwezen van den betiglen. M. den keyzerlyken advokael Manuel doet kennen dal den politie-kommissaris, in zyne huyszoeking by den beschuldigden, de schroomelykste ellenden heeft be- staligd by beeft er een groot* getal brieven gevonden, getuygende alle de nuttelooze poogingen door den ongelukkigen aengewend om werk te vinden in deze omstandigheden verklaerl het openbaer ministerie dat hei slechts een diep medelvden kan gevoelen voor den man welken de reglbank geroepen is te oordeelen, en, gedwongen om legen hem de toepassing der wet te vragen, bid by de reglbank dat zy .met de grootste toe- gevendheyd deze toepassing zou doen. M. den voorzitter (na beiaedslaging en met eene bevvo- gene Stem) Daer zyn van die gevallen dat de justitie, in 't byzyn var, feylen door de wet verboden, met ragtveer- digheyd doch met spyt, oordeelt. Deze droevige en smertelyke zaek is daervan een bewys. Het feyt is misdadig en moet gestraft worden maer men 'moet herkennen, vooral in 'l byzyn der vruchlelooze poogin- gen door den betiglen aengewend om werk of bezighe den le vinden, ten eynde brood te bezorgen aen eene vrouw en een kind die er geen hadden, dat hy aen eene der hardste beproevingen der ellende ten prooy is ge weest. Hy moest niet bezwyken maer nu, in deze zaek, meer dan in alle andere, zvn er zeer verzachtende om standigheden de reglbank dus, na beraedslaegd te hebben, aen gezien bet feyt klaer en bewezen is, vind zich gedwongen den betiglen le veroördeelen doch, de meest mogelyke toegeving willende gebruyken, ver- wysl zy hem lot veertien dagen gevang. Den beschuldigden, snikkende en de handen samenge vouwen Dank, mynheer den voorzitter; dank mynheer. De aanhoorders zyn aen eene hevige gemoeds-oulstel- lenis ten prooy en alle oogen zyn vol tranen. sehen Uwe Majeslevl en den God die u tol zich roept. Nu sloeg den koning zyne oogen hemelwaerts, met eene onbesehrvvelykc «jyldrukkiog van smert, en zich tot zyne moordenaers keereude, zeyde hy Doel wat gy wilt, ik zal den kelk lol den bodem* ledigen. En aen den afstammeling van zestig koningen, vvierden nu de handen gebonden Hy sprak nogmaels eens en uytle deze merkweerdige woorden lk sterf onschuldig'acn al de misdaden die men my te laste legtik schenk vergiffenis aen de bewerkers van myne dood, en ik bid God dal hel bloed, hetwelk gy storten gaet, niet over Vrankryk kome. Sanlerre liet echter dadelyk den roffel slaen, dia 's kopings slem verdoofde. Den beer dc Firmont riep uyt Zoon van den H. Lodewyk, treed opwaerls ten hemel En liet hoofd des martelaers wierd reeds aen bel volk vertoond. Zoo was dan den Godsdienst welken Lodewyk XVI, toen hy op den troon zal, allyd had vereerd, ook in den laetslen stond zynen troost en de sterkte zyner ziel by had hem reeds twee dagen te voren dien bewon- derensweerdigen uylerslen wil ingegeven, welken niet op deze atrde sehynl geschreven-te zyn, en een onv'er- gankelyk gedenkstuk blyft van zyne goedheyd en deugd, zyncn moed en zyne zach.tzinnighe.yd, welke dnerom, als de beste lofrede op Lodewyk den XVI, by den lyk- dienst, die gedurende de regering der Bourbons door geheel Vrankryk op den 21 January wierd gevierd, cn welken jaerlyks moest worden voorgelezen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 2