aer. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. NON POSSUMUS. Ja maer, 'l is eene wet. Hoe zag het er uyt die schandwet doorging rtoe Dendcrm. o-20 8-50 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-25 6-27 g Bruss 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 Mech. Bras. Anivv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Leuv. Thienen Liiyk 5-20 8-30 9-45 3 20 6-27 Verv. Land. S-Truvën 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ceod 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ j£ Gend, Brugge, Ostende 6-37 8-28 10-45 12-28 3-15 6-18 le en 2e klas langs Dendermonde. Doornyk, Kortryk, Moescroen, Rysscl (langs Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Doornyk, Rvssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8-50 Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokeren, Si Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-15 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Alh 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Tc Gyse«hem stacn stil al de konvoys uylgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen slil de konvoys van Alh 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Dendermonde, Aelst, Ninove, Gecraerdsbergen, Alh, VAN 1.0KE11EN NAF.R 7-00 9-30 3-10 7-45 0-0Ö. 7-00 9-30 3-10 7-45 0 00. Chique Suum. VAN ATH NAER Gecraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 Brussel /langs Denderleeuw) 6-30 Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 VAN «END NAF.R Audenaerdc, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 7-21 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Meeh.) 5-45 8-5' Aelst 7 25 7-55 12-1 10-40 4-30 10-40 4-30 10 40 4-30 10 40 4-30 7-25. 7-25. 7-25. 7-25. 11-25 2-05 5-00 5-57 6-45 8-0. 0-00 2-20 5-40 5-15 10-05 3-40 02 2-20 5-15 8-15: 8-15. 0-00 7-50. 8-10 9-30. AELST, DEN 10 DECEMBER 1864. Dat het wets-ontwerp op de studiebeurzen eene schreeuwende onregtveerdigheyd of liever ee.ne hatelyke ontvremding van eens anders goed bevatte, daeraen hebben wy nooyt getwyfeld en nu twyfelen wy er nog veel minder aen, als wy vernemen dat Zyne Eminentie den Kardinael- Artsbisschop van Mechelen, zoo in eygen naem als in naem van alle de Bisschoppen van Belgiën, er openlyk tegen geprotesteerd heeft. Den hoogst eerbiedweerden Kardiuael heeft zich byzonderlyk verzet tegen de schikking die de wettige beurzen- vergevers afstellende, aen de Bisschoppelyke groote seminariën het bestuer toekent der beur zen welke voor de seminaristen geschikt zyn. Wat zegt den Artsbisschop van Mechelen Deze schikking de intentie der stichters mis- kennende en onbehoorlyk verkrenkende de verkregene regten der bestuerders door de fondatiëakten benoemd, zult gy, Mynheeren de Senateurs, al ligtelyk begrypen dat, wierd deze schikking voor de oude fondatiën behouden, myn geweten my niet zou toelaten my met het deel van uytvoering te belasten 't welk myne hoedanigheyd van opperhoofd myns semi'na- rie's my zou opleggen. Wat beteekent die protestatie, nu dat dit wets ontwerp zonder verandering is aengenomen Die protestatie beteekent veel, ja, zeer veel, want den eerbiedweerden kerkvoogd verklaert openlyk, in zynen eygen naem en ook in den naem van al de bclgische Bisschoppen, dat hun geweten hun strengelyk verbied mede te werken aen de uytvoering een'er wet, waer hun Bisschop- pelyk ambt hun een deel van uytvoering aenwyst. De Bisschoppen dan weygeren giadaf aen de uytvoering der wet op de studiebeurzen meê te werken, omdat hun geweten niet toelaet zich in eeniger voege pliglig of medepligtig te maken aen onregtveerdigheyd. Het zevenste der tien Geboden Gods zegt, zoowel aen de Bisschoppen ais aen den minsten der geloovigen Wacht u van stelen en onregtveerdig te levendit is te zeggen laet elk het zyne, en wacht u wel van op eene welkdanige wyze of zelve onregtveerdigheyd te plegen, of te helpen of toe te laten als 't in uwe magt is die te beletten of te verhinderen. Hel is dit groot gebod van God Wacht u van stelen en onregtveerdig te levendat onze Iloog- weerdige Bisschoppen de wet op de studiebeur zen doet veroordeelen en openlyk zeggen NON POSSUMUS, wy mogen-er niet aen meê werken, wy mogen ze nièl goedkeuren, wy moeten ze yerstooten, en geene onregtveerdigheyd bekrach tigen die door de wet van God verboden word.... Onregtveerdigheyd in 't vernietigen van aenge- gané kontrakten; onregtveerdigheyd in het schan- delyk schenden en verbreken van trelfelyke tes tamenten onregtveerdigheyd in het rooven van eens anders verworvene regten onregtveerdig heyd door de terugwerking onregtveerdigheyd in het princiep en in de toepassing uwer wet, zoodan zulke wet mogen noch zullen wy aenkle- ven, non possumits ia, 't is eene wet, doch 't is maer eene men- sehelyke wet die 'haren oorsprong niet heeft in het princiep van eeuwige regtveerdigheyd zonder hetwelk de samenleving onmogelyk is'; integen deel 't is eene wet die ze wilt vernietigen 't. is eene maetschappyvernielende wet gemaekt uyt driftuyt haet tegen God en tegen zyne Kerk 't is eene wet die tegen het geweten opslaet en aen hem die ze zal uytvoeren zal zeggen f gy zyt onregtveerdig, gy handelt niet treffelyk, gy weet dat gy eens anders regten verkrenkt enz. enz.... En is het dan te verwonderen dat de Bisschop pen zulke wet veroordeelen, verstooten en er alle medewerking aen weygeren Neen, dit moet niemand verwonderen, want de Bisschoppen toonen hiér dat zy zelve doen wat zy gehouden zyn ons te leeren, te weten dat men eerder aen God moet gehoorzamen dan aen de menschen. Eene schandelyke kazakkeering, eene ministeri ele woede, eene ma<?onnieke kuypery, eenen laf- bertigen partyslag konnen van eene onregtveer-, digheyd toch geene regtveerdigheyd maken.' Onregt is onregt en blyft'onregt, zoolang den genen legen wien het gepleegd word geenen afstand van zyn regt doet. Als men dit princiep van regtveerdigheyd 'afschaft, mag men ook de tribunalen afschaffen, de gevangenissen sluyten, de wetten opsehorsen en byzonderlyk de guillolien en de galg verbranden,' want dit alles is dan nutteloozen ballast die tot niemen- dalle meer dient. Gelyk men ziet, sleept de schandwel op de studiebeurzen de schroomelykste gevolgen naer zich, die, wierden zy door de senateurs begre pen, deze zouden aensporen uyt al hunne krach ten te werken om, door een energiek petitionne ment, den koning te beletten deze zoo rampzalige overtreding, van de regtveerdigheyd te bekrach tigen. Want als het zevenste gebod zal ophouden onder de menschen te heerschen, zal het riaer de kloosters, niet meer zyn dat de armen zullen heensnellen om te pakken en te stelen, daer zullen zy immers niets vinden, maer zy zullen naer de prachtige senateurshuyzen vliegen, zy zullen de welgevulde goudkoffers van die mag- tigen aenvallen, zy zullen de welvoorziene wyn- kelders der ryken instormen en zeggen 't is nu onze beurt, wy mogen ons ook eens weldoen, wy hebben immers noch wet, noch regters, noch gevang, noch galg, noch guillotien meer te vree zen, 't is nu. alles gemeen en wy zullen er van profiterenZiet daer, waer de afschaffing van hel zevende gebod ons naer toe leyd. Land genoten, verstaet hét wel, en verstaet het terwyl het nog tyd is, want een beetje- later zoud gy konnen ondervinden dat het late is DE LIEVE VROUW VAN TOLAS WATER. .San Pietro is een dorp in Spanje, by Sevilla gelegen. In 4830 nam er den heer Jacobo, eenen weerdigen, zes tigjarigen priester, de pastorcle bedieningen waer, wel ker inkomsten, zyn eenig middel van beslaen, zelfs beneden hel middelmatige waren. Ook was M. Jacobo, die veel gaf, zeer arm. Margaretha, zyne huyshoudster, en nog al dikwvls in haer oog meesteres putte zich uyt in redeneringen, om de edelmoedige bewegingen zyner ziel le bemaligen. Maer, voor heigeen de liefda- dighcyd aenging, kende den goeden priester geen ander gezag dan dat van zyn herten nooyt gebeurde het, dat de vermaningen van Margaretha in dal punt eenigen invloed hadden.. Op zekeren dag, omtrent tvvaelf uren ging Jacobo •h aen tafel zetten, om zyn ontbyt te nemen, toen en vremdeling, eenen onbekenden, de pastory waer- vaiJ de deur altyd open was, binnenkwam en tot in de eelpV, ,els drong. Met de bevalligheid en dun goeden toon w e"te een welopgevoed nienseh kenmerken opende liy liet -e^Prek me' ('eze woorden Mvnheer den pastor In het kamp van Belial is een oogenblik volle verslagenheyd geweest. De verwerping van het art. 49 der roofwet op de studiebeurzen verwekte alom in 't liberhaterskamp eene onbeschryfïyke verbaesdheyd. Van een tot al stonden stom en magleloos en zagen er uyt als kalkenbeelden. Het publiek was verschrikt op het zien der ver slagene kopstukken Rogier dien ouden school vos, die nogtaris zooveel waterkens doorzwom men heeft, was niet meer kennelyk zyne hairen stonden als breynaelden te berge gerezen, zyn ligchaem was komplet magteloos. Frère was schrikkelyk om zien, zyne oogen hingen eenen halven duym uyt hunne holen, het schuym van woede stond op zyne lippen en zyne tong bleef stom in zynen -mond. Tesch zag er wel honderd jaren oud uyt en lag krachteloos op zyne tafel neèrgepletst. Dry ter dood veroordeelden zouden er niet deerlyker kunnen uyt zien dan deze dry jannen er uyt zagen. Alle catholyke herten waren natuerlyk ver heugd om dien zegeprael der regtveerdigheyd op het onregthet Verbond tegen Aelst. zag dit met hertzeer en spyt, liet grolde gelyk neri hond maer had het in plaets van grollen' konnen klap- intlien gy het mv vergunt, zal ik met u onlbyten. By deze woorden dacht Morgarelha, door dc vrypos- tigc zelfuylnoodiging vcrontweerdigd, byna in onmagt te vallen, maer de vrees bedwong haer nogtans. Miudèr ontsteld en gastvryer dan zyne méyd zegde den pastor Margaretha, een tweede talloor. En ofschoon zy wel had willen tegenspreken, deed zy het echter niet, zy gehoorzaemde en men plaelse zich aen tafel. Den onbekenden sprak weynig, maer at des le beter. Om de waerheyd le zeggen was zyn uylwendige zeer zonderling, en men wist niet, als men hem aenzag, of men hem moest vreezen of betrouwen, lly was lang van gestalte, had een verheven gelaet, waer het voor hoofd door de lucht en de zon een weynig verbruynd was, een vurig oog, eenen zwarten en wilden baèrd, witte en wel gevormde handen, verslenste en gescheur de kleederen, eenen edelen gang. geschokte bewegin gen, onrustige gelaetstrekken. *Hy scheen onder den invloed van ernstige overweging'en hevige vrees. By het minste gedruysch, indien den wind eene deur toe sloeg, indien eenen vogel door de takken gierde, indien de boombladeren ruyschten, greep hy naer zyn geweer, pen, het zou bekend hebben dat vreugd over dit onverwacht geluk aen reglveerdige en redelyL menschen geoorlofd is*Maer neen het valt uyt tegen de verdedigers der regtveerdigheyd. liet klaegt M. Dellafaille aen als eenen Calholyken die de oogen ten hemel heeft durven verheffen Weg! met M! Dellalaile, dien sul, die d'oogen ten hemel heeft durven verheffen gelyk de uytraun- tende mannen Arago, Newton, Fenelon eet. Het Verbond zou lieyer gehad hebben dat hy, gelyk de koeyen en de 'ossen, do oogen zou ten' gronde geslagen, hebben om hooy en strooy te eten, of gelyk nen schoolknaep die zyne les niet weet, of misschien zou het nog veel liever gewild hebben had hy zyne oogen tot den diepen afgrond ge wend gelyk den legioenduyvel, aen welken Lau reilt van Gend zich komt te vergelyken zeggende: ik ben een legioen Weg dan met Dellafaille, (knort het Verbond) omdat hy nog durft zyn kruys maken terwyl de liberhaterskerkhofschenders het kruys, al waer zy konnen, onder de voeten stampen. Weg de dompers van Aelst, zegt het koppel van twee, met al wie uwe godsdienst en regtveerdigheyd durven voorstaen En waerom grolt het Verbond aldus Omdat de twee Senateurs van Antwerpen tegen het stelen der studiebeurzen gestemd hebben. Het is waer, die twee zelfde sena teurs hebben daerna de kap over d'haeg gesme ten en zich aen den kant gehouden om, langs hunne stomheyd, de roofwet te laten doorgaen. Doch dit is voor 't Verbond genoeg eli zoo scha'emteldos is het dat het in 't aenzigt der Aelstenaers durft zeggen noemt ons maer liber- haters, dieven, bedriegers, Cartouche Mandrins, zooveel gy wilt, daeraen laten wy ons weynig gelegen, als wy maer boven liggenHebben, is hebben en krygen is de kunst. Waerlyk in den stroopers- en dievenoorlog van onzen tyd, waerin de Vlamingen en alle ware belgische catholyken zich laten berooven van alle regt en vryheyd van onderwys, gemeenteraden, kerkhoven, kerkbesturen, beurzen enz. enz. was het troostelyk die vrome stemming van den Senaet le hooren en die roofwet te zien schand vlekken en verwerpenMaer eylaes van daeg zoo en morgen anders lieden wit, morgen zwart. Na de regtveerdige gewentensgetuygenis in den Senaet, wat ziet men Walgelyke lafber- tigheyd, beweenelyke onstandvastigheid, doe- mensweerdige kazakkeering, die 't goed aen 't kwaed, het regt aen het onregt overlevert. De twee anlwerpsche senateurs hadden openlyk verklaerd dat zy van den art. 49, die de beurzen- knippery voorstelde, niet wilden, zy hadden er beyde tegen gestemd en zagen dan, wel is waer, met eene zekere verschriktheyd dat hy verwor pen wierd, maer hun voornemen was simpele waterverwe die geenen hoegenaemden stand houd, want ziet hier hoe Als de drv ministersbazen nu een beetje van hunne bedwelming teruggekomen waren, sukkel den zy al spoedig en ten besten mogelyk naer buys. Zy sloegen raed onder eikanderen hoe zy den ministerielen wagen, die tot over de as in de doolage verzonken stond, wederom in Ireyn zouden krygen. Al de mnconnieke listigheyd wierd in 't werk gesteld, alle middels wierdén overwogen, men tapte tot den laetslen druppel van den liberhatersspiritus al, maer 't was al verloren, den wagen zonk langsom dieper in de doolage. Maer ziet, eensklaps verschynt er eene hoopstraelde twee antwerpsche plalbroeken doen zich by den opperbaes annonceren. Laet my doen, zegde Jupiter tot zyne makkers, gy zult dal lly uyt voorzorg lusscben zyne beenen had gehou den, en stelde zich iu slael van verdediging als tegen een dreygend gevaer. Margaretha zich een weynig achteruyt houdende be spiedde hem al bevende. Zoodra de maellyd geeyndigd was, stond don vierodeling, korlsachlig m de minste zyner bewegingen, eensklaps op. Dit hragt hy de be vreesde Margaretha eenen hevigen schok te weeg. Ilore beenen konden haer niet meer dragen, zy viel op hare knien, maekte hel leeken des heylig kruys en vouwde de handen te samen. Den vremdeling, getuyge der ver schrikking, waervan hy de oorzaek was, lïcrste nvt in lachen, trok eene beurs vol goud uyt zynen zak, en'met de eenigzins versmadende ongedwongenheyd eens vol- maeklen edelmaus, wierp hy die aen Margnrelha toe, welke haer met eene behendiglieyd opving die verdient gemeld le worden. Daerna w endde hy zich tot Jacobo, boog zich zeer bevallig voor hem, bedankte hem met sehoone woorden, drukte hein hertelyk de hand en ver- wyderde zich. Zoodra hy vertrokken was, begonnen Jacobo en Mar garetha, evenzeer verbaesd over zyne zonderlinge ver- die twee gaslen eens gaen in de pers gedraeyd zien, dat ze zullen piepen gelyk musschejongeus; en zynen hoogmoedigen kalm met de twee han den hervat hebbende, riep den opperbaes dat ze binnen komen De twee jannen treden al bevende de zael binnen en den vertoornden oogslag van Jupiter van Luyk niet konnende verdragen, vallen zy beyde op hunne Itniën en roepen med culpa, med culpaDit hadden wv nooyt gepeysd, anders zouden wy zeker voor den art. 49 gestemd heb ben, om den ministerielen heilewagen niet te doen verzinkenVergeeft het ons voor dezen keer, 't en zal nooyt meer gebeuren, en, kan de zaek nog hersteld worden, wy zyn bereyd Als den luykschen opperbaes'dit hoorde, gafhy eenen slag op zyn voorhoofd en zegde hun gaet buyten, wy zullen zien wat er te doen blylt. Den ministerielen trio zet zich al wederom ernstig aen 't beraedslagen en besluvt eyndelyk de twee antwerpsche koppigaerds, a'ls eén paer muylezels, alleen aen den verzonken wagen te spannen en hun als taek op te leggen den zeit en alleen uyt de doolage te trekkenDat die twee kwanten wederom binnenkomen, donderde den luykschen opperbaes, en hy las hun de volgende sententie af Ziet. gy, en gy alleen hebt ons ministerieel kraem verbrod gy, en gy alleen zyt oorzaek dat de catholyke studiebeurzen niet binnengepalmd syn I gy, en gy alleen hebt onzen wagen in de doolage gevoerd, en daerom zult gy er hem alleen uyttrekken en uw beste doen om gelyk twee oude muylezels den wagen 't huys te bren gen, zulde koml dus nader, 'k heb hier een koppel nieuwegebyten monden openZy openen en 't gebyt gaet er in. Nu, de kelens onder de kin en wel toegesnoerd, zulde. Toe, Rogier, pakt gy uwe beste kalkoenzweep, en gy, Tesfch, doet uwe scherpste sporen aen en ik als koelsier spring op mynen passée met de ieyteu- gels in d'handZyt gy klaer Allons u sus 1ju Machiel Ju 1 Joos ju ju ju iletst er op, Rogier, toe Tesch de sporen in de romp! ju! ju MachielJu! Joos!klits! kletskrrr.krrr.. krrr.. kr.. kr., ju ju en dan al krakende komt den wagen uyt de doolage. De twee jannen zweelen wel gelyk dassen, maer triomf! triomf! 't spel is gewonnen den wagen is er uyt, regt naer 't schotelken en daer zullen wy rusten en ons zweet afdroogen Ziet gy nu, koppel van twee, aen wat voor jannen gy eenen zoo uytzinnigen lof toezwaeyt en van welke gy durft uytkratnen dat zy dén schoonsten aki van liberliatery gesteld hebben en dat gy verhoopt dat 'l land hun daervoor een eeuwige dankbaerheyd zal betoonen?Foey! voor zulke ongehoorde toejuyehingen Maer er'is nog iets als gy zegt dat 't iand daervoor moet dankbaer zyn, zou 't misschien al beslist zyn standbeelden aen die plalbroeken op te regten Welnu, is't zoo, maekt de standbeelden maer hoog genoeg, op conditie dat ze geplaetst worden op twee hoeken van d'ezelsmerkt, d'eenigtsè plaets weerdig van uwe twee helden, Verbond M. Michiels-Loos, die door zyne onthouding, de wet op de studiebeurzen heeft doen aeniie- men, is kerkmeester von St-Antonius van Padua, te Antwerpen. Zyne schandelyke houding heeft de verontweerdiging der gansche antwerscbe be volking verwekt en byzonderlyk die zyner kolle- gas der kerkfabriek zyner parochie. Den Escaut an Antwerpen meld ons dat de kerkmeesters an St-Anton. eenpariglyk bun ontslag hebben gegeven om niet meer in aenraking te zyn met eenen persoon gelyk M. Michiels-Loos. schyning, zieli elk op zyne wyze. in gissingen Ie verlie zen. Den paslor dacht en Jlnrgarelba sprak, ofschoon niemand naer hare gezegden luyslerdc Laet ons erby voegen dal zy zich r,n van den vremdeling een ander gedacht gemaekt had. Op hel eerste gezigl had zv hem als eenen .iandlooper, ja zelfs als eenen slruvkroover beschouwd, en thans \ond zy hem wel, zeer wel. Zy bewonderde zyne weerdighèyd, zyne sierlykbeyd, de beseheydeuheyd zyner manieren, dé kicschlievd 'zyner liandelwys. Mel de hand deed zy zyne edele g'ebaerden na, en bemerkte niet dal zy in dezelve hand nog do beurs hield welke zy zoo behendig gegrepen had. Sedert twintig minuten waren Jacobo aen het over denken en Margaretha aen het kwinkeleren, toen zy, den eersten uyt zyne mymering, en de tweede uyt haer gekakel, door eene plolselyke (losbranding van wapenlnygen getrokken wierden. beyde stonden op, doch daer de stilte opjde loshersling volgde hervatten zy den loop hunner stilte of snapachtige overwegingen. Dit was maer voor korten tyd. Ken kwartier uers omtrent na de ontploffing, vvellte zy gehoord hadden, kwamen er acht gewapende gercglsdieuacra acn, eenen man aen

De Denderbode | 1864 | | pagina 1