- 1.9d" Jaer. Zondag, IJl Decern bei* 1864. IV' IKio. VERTREKUllfiN UYT A ff: LSI NAER VERTREKUREN UYT VOLGEXDE STATIËIY 6 FRANKS 'S JAERS. DE NIEUWE KIESWET. Eerste liberhaterskneep. Tweede liberhater skneep. Derde liberhater skneep. Vierde liberhaterskneep. Den brief ran den Koning. Slenderm- 3-'20 8-:'.0 9-45 12-25 3-25 6-27 9-10 jg fiend. Brugge, Oslemii; 6-37 8-28 10-43 12-29 i.'i. Lokeren 5-20 8-30 0-00 12-25 6-27 sg 3-15 6-18 I8 en 2° klas langs Dendcrmonrie. Bruss 8-03 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 Doornvk, Kortryk, Moescroen, Byssel -(langs m Mech. Brus. Antw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 (lend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18 Leuv. Tliienen Luyk 3-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Doornvk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 is Verv. Land. S-Truycn 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 S N'inovc, Geerardsb., Alb, 7-55 2-40 5-35 8-50 aB Gead 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-07 Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl.-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND N'AER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-35 6-13 7-00. Te I-eöe slaen al de konvoys. Te Idegem staen deze vertrekkende van Ath 6-30 6-00 s' (o-40 4-30 7-25 en al de konvövs vertrekkende van Denderleeuw, lie Te Gvseghem slaen stil al de kobvoys uytgenornen de/.e vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 6-00 en van Dendennondc ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 6-ÜO 8-20 's morgens, 3-09 6-00 on 9-05 des avonds. >n ui - ('aitjue Suuin. 9-30 •MO 7-45 0-00. 9-30 3-10 7-45 0 00. 6-30 10-40 4-30 7 28. 6-30 10-40 4-30 7-28. 6-30 10 40 4-30 7 25. 6-ïü 10 40 4-30 7-28. VAK r.OKKRF.N N A115 Dendcrmonrie, Aelst, 7-00 Ninove, Geeraerdsborgen, Ath. 7-00 VAN ATH NAP.R Gecraerdsbergen, Ninove, Aelst, DendermomJc, Lokeren Lessen, Gecraerdsbergen. Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GF.NI> NAFR Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst .- 7-20 11-23 2-05 3-00 3-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAFR Aelst. Gend, 6 05 7-30 7-50 1120 11-30 2-35 0-00 5-40 8-13. Ninove. Gecraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-13. VAN DENUERMONUE NAER Brussel (langs Aelst) 7-23 2-20 5-13 8-10 (langs Moeb.) 5-45 8-37 10-05 3-40 0 00 7-80. Aelst 7-25 7-58 12-02 2-20 3-15 8-10 9-30. AELST, DEN 17 DECEMBER 1864. Het liberhntersministerie heeft een nieuw ont werp van kieswet gefabrikeerd en aen de kamer voorgedragen. Dit nieuw ontwerp kenmerkt zich door de verregaende looze streken die het bevat en door de dwang- en vreesaenjagende middelen die het in handen geeft aen de agenten van het gouvernement. Eenen oogslag er op geworpen heeft vergenoegd om ons te overtuygen dat dit al wederom een werk is van duysternis, van schalkheyd en foppery. Wy zullen aen onze lezers eenige artikels onder de oogen leggen en er, de doortrapte liberhatersknepen van aenwyzen. Den art. straft met eene boete van 26 tot 200 franks al wie zich op eene bedrieglyke wyze zal hebben op de kieslyst doen stellen. Dit is wel, zeer welmaer het venyn steekt in den steert van dien artikel, vermits er onmiddelyk bygevoegd word nogtans zal de vervolging geene plaets mogen hebben ten zy op de vraeg van den gouverneur V\m zegt gy er van, landgenoten De uytvoe- ring of de nietuytvoering van eener\ wetsartikel word aen 't welbehagen van eenen agent van *1 gouvernement overgelaten. Is 't eenen klerikael die beschuldigd word van zich bedriegelyker wyze op de kieslyst te hebben doen slellen, oh dan zal eenen liberhatersgouvernenr voorzeker geen oogenblikske wachten den klerikael te cföen vervolgen en veroordeelen. Dit spel kennen wy van over ouds. Maer is 't integendeel eenen liberhater die zich met bedrog en looze streken heeft doen op de kieslyst brengen, oh dan zal 't aen den liberhalersgouverneur maer weynig moeyte kosten om de oogen toe te doen en van vervolging noch te kikken noch te mikken. Is dit niet fyn uytgepevsd Doch, er is nog wat meer: deze straf is niet toepasselyk aen de burge meesters, schepenen en secretarissen die val- sche kiezers zouden inschryven of op de lyst behouden deze die geen kicsregt meer hebben, ten gevolge van niet betaling. En dat zulks maer al te veel gebeurt daervan hebben wy meer dan een voorbeeld. En evenwel zyn die ambtenaers niet strafbaer voor de wet Den artikel 10 van dit nieuw ontwerp straft alle gifte, aenbieding of belofte voor doel hebbende op de kiezers invloed uyt te oefenen den art. laet enkelyk toe de kiezers te vervoeren. Zoodan, als alle gifte of aenbieding strafbaer zyn, dan zal het, op pene van boete, niet meer toegelaten zyn, op den dag der kiezing buyten kiezers aen zyne tafel te noodïgen of hun, in geval van ballotering, het logement aen te bieden. En waerom dien liber- hatersvossentrek. Enkelyk om de buyten kiezers van de stembus verwyderd te houden en aen de steden alle kiesvoordeel te schenken. Men zal de DE LIEVE VllOUW VAN 'T GLAS WATER. Gelyk hoi zoo natnerlyk is dengenen, die dorst heefl een glas traier aen te bieden, vlogen Bernard en Hicro- nynrus naer huys. Bernard bragt een flesch wyn en llieronymus een kruykje met frisch water, hy bedankte de kinderen en omhelsde hen met eeno leederheyd en aendoéhing, die verwondering baerdo. Na eenen oogen blik' slilzwygens. en eenigzins tot zich zeiven gekomen zynde, zeyde hy tot Jacobo Deze boyde kinderen, mynheer den Pastor, zyn waersehynlyk tiwe neefjes 0 noen, tnynhoer, neen het zyn, wel is wacr, myne nengenomene kinderen, doen niettemin myne zeer geliefde kinderen. Deze jonge lieden worden groot, mynheer den pastor, hebt gy nog niet aen lumne toekomst gedacht? Ja, monseigneur, ik denk er acn maer ben daer- mede -zeer verlegen. Ik ben weynig bekend met de tydclyke omstandigheden, en heb groolelyks verlichting en leregtwyzing noodig. Gy, monseigneur, die beter dan ik de zaken der wereld kent en dio zoo goed schynt gelief my toch daerovcr raed te geven. Zee» geerne wil ik u dien mededeclcn, mvnhcer den pastor. By do beschouwing dier jonge lieden vind ik dat zy zeer'lovcndig, geestig en moedig uyt zien. My dunkt, dat zy in de compagnien des konings wol zouden doen In do compagnien des konings, monseigneur, gy denkt er nielaen. Ik denk er zeer wel aen. Het is zoo moevelyk daerin te komen. Ik zal er u tóe behulpzaem zyn, mynheer den pastor. Hertelyk dank, monseigneur hcrtelvk dank. kiezers mogen vervoeren, zegt den art. 10. Dit is al wel. Maer wilt het gouvernement de kiezin gen waer, regtzinnig en zonder bedrog doen ge beuren, wel dat. het de kiezers in hunne gemeente of ten minsten in hunne kantonshoofdplaets late stemmen, dan zullen er noch maeltyden, noch logementen, noch vervoeringen moeten belet worden. Doch dit zal den liberhatershaspel nooyt doen. En waerom niet Omdat hy door regizin- zige, ware, en ongedwongene kiezingen, overal zou buytengecyferd zyn. Het is, door bedrog, door listen en geweld'dat die kliek moei leven, ontneemt haer die vuyge elementen en zy zal, als door eene subiete dood getroffen, van den eer sten keer van het kiestooneel weggevaegd zyn. Dit weet de liberhalery maer al te wel, en daer- om moei men er zich niet aen verwachten dat zy ooyt. t'oor de regtzinnigheyd der kiezingen zal werken maer altyd tegen Men zal eerder yzer Iceren zwemmen dan van de liberhatery regtzin nigheyd bekomen, en veeleer eenen ouden vos zyne streken ontleeren dan de liberhatery hare listen, geweld en bedrog doen laten. Den artikel 15, juyst het Judaspunt, straft met eene gevangzitting al deze die invloed op eenen kiezer zullen uytoefènen al hem te doen vreezen dal zynen persoonzyne familie of zyne fortuyn zouden konnen schade lyden. Let op, landgenoten, wat men met gevangzet ting bestraft: volgens dit arlikel zal het verboden zyn aen eenen kiezer te doen bogrypen dat hy wel moot toezien voor wie hv kiest want, kiest hy voor dè ministeriele ktrotUepoiien, voor kan didaten die altyd gereed zyn alle goddelooze wetten te stemmen, wetten die den godsdienst en den priester uyt de scholen jagen, wetten die de gewyde kerkhoven schenden, wetten die aen de Zielenherders verbieden hunne gewetens plig- ten te kwyten, wetten die studiebeurzen stelen, wetten die toelaten dat kerels zonder geloof, zonder zeden, zonder reputatie in de Kerken den meester spelen en op alle manieren de Pastors den duyvel aendoen, wetten, met een woord die 't volk niet, alleen vergoddeloozen, maer het bovendien tot den laetsten druppel merg uytzuy- gen, als men dit alles of iets diergétyks aen dén kiezer zal onder d'oogen leggen en't.komt uyt, seffens in 't kot en daerby nog nen g'heelen hoop proceskosten op den hoop, want zulks ware den kiezer doen vreezen dat hy schade in zynen per soon, in zyne familie, in zyne fortuyn zou konnen lydenGelyk men ziet, is dit den hoog- sten trap van dwingelandy willen beklimmen en de vryheyd van spreken", van zyn gedacht in materie van politiek of godsdienst te uyten, letter- lyk in staet van beleg verklaren. Men moei van den mac-onnieken dweepzuchtduyvel bezeten zyn om zulke vryheydsmoord'eiide ontwerpen te kon nen verzinnen. Door eene andere schikking van het nieuw wetsontwerp gaet men den kiezer achter een poschenia of marionettenkot steken om hem daer, zoo men beweert, de volle vryheyd te ver- leenen zyn stembriefke te verwisselen tegen een ander dat men zou konnen opgedwongen hebben Dit slach van pieperkensdnykspelen heeten wy effenaf belagchelyk en oogen verblindend, want 'l en is daer niet dat den kiezer de ware vryheyd bekomt, vermits er nog veel andere middelen blyven bestaen waeraen men den kiezer kennen kan. Dat men gedrukte stembriefjes gebruyke, eenslachtig papier, eene dubbele of tweedubbele kandidatenlyst, waerop men enkelyk de namen hoeve uyt te schrabben die men niet kiezen wilt, en dit wel mei eene enkele inktlyn zonder meer, en men zal aen den kiezer de volle vryheyd geven, het geheym der stemming en de regtzin nigheyd der kiezingen waerborgen. Maer dan ook dienen er aen'I. bureel te zitten niet leden alleen die gekend zyn om hunne liberhatersdenk- wyze, maer ook en wel in gelyk getal leden die aen de catholyke denkwyze toebehooren en daer- voor algemeen gekend zyn. Het is niet teveel eysschen met namelyk te vragen dat de twee partyën in gelyk getal vertegenwoordigd zyn om de opening der stemmen gade te slaen, en over de geldigheydder stembriefjes uytspraek te doen. Wy achten dit des te noodzakelyker, omdat het byzonderlyk met deze nieuwe w.et, zoo gemakke- lyk gebeuren kan dat er erreuren, ornissiën of nog wat anders gebeuren zou. Wy roepen op dezen laetsten maetregel de byzonderste aen- dacht onzer volksvertegenwoordigers en verzoe ken hun hierop ernstig te willen aendringen. Indien het ministerie wezenlvk de vrvhevd der Jsiezmgcu en oe regummgheyd oer stemming wilt, het zaTzïch verhacsten dezen voorgestelden middel aen te nemen. Verwerpt het denzelven, aan zullen de catholyken konnen oordeelen wat erop handen is. Wy willen hierin niet dieper ingaen, men verstaet ons genoeg, maer de catho lyke representanten moeten byzonderlyk doen gevoelen dat zy den zwakken kant der nieuwe wet kennen en verstaen, en dat zy zoo gemakke- lyk niet gefopt worden dan de liberhatery wel denken zou. Men schryft uyt Brussel dat M. Frëre-Orban dringende poogingen aenwend om den koning te dwingen den briefin te trekken die, namens Zyne M., door den intendent der burgerlyke lyst geschreven is geweest'aen M. den pastor- deken van Brussel. Den heer minister van o finanticn dringt hevig aen om te bekomen dat er eene nota door den Moniteur zoude aenge- kondigd worden welke M. den burggraef de Conway zoude blameren en afkeuren. Tot hiertoe zyn zyne poogingen vruchteloos geble- ven maer moesten zy gelukken, niemand zou zich misgrypen nopens het bereyk der terug- trekking voor het hoofd van den Staet beko mt men. Elkeen weet te Brussel dat M. burggraef de Conway, sedert vier-en-dertig jaren aen het Hof gehecht, een voorzigtig, verstandig en kiesch man is en die zich nooyt zoude veroor- Er is echter slechts eene zaek, inynlieer den pas tor, waermede ik u niet onbekend inng laien. De com pagnien des konings bestaen uyt jonge lieden, die lot do voornaemsle familien van Spanje behooren. Niemand word erin torgelaten, indien hy niet een jaerhksch inkomen heeft van 400 dukaten. Gy zult dus elk jacr 8900 dukaten moeten verschaffen. In dit geval, monseigneur, moet ik den raed, dien gv my geeft, niet als ernstig boschouwen. Gy kunt ligtelyk dojnken, dat eenen armen dorps-pastor in zulk eene "uylgave niet kan voorzien. Ik raedpleeg u in alle zorg, want ik heb die arme kinderen zoo lief, en gy lacht. -- Ik lach niet, mynhoer den pastor, ik spreek zeer ernstig. Indien gy my ook vracgdet wat ik van uwe pastory denk, zal" ik tl zeggen Werp dit oqiver, hel is u niét weerdig, en ik zou ernstig spreken. Wildot gy myne gedachten weten betrekkelyk uwe kerk, ik zou zeggen Breek dal af, het is den goeden God niet weer dig, dien gy zoo wel dient, en ik zou ernstig spreken, zoodanig zelfs, dal ik u de teekeningen en bestekken oener andere pastory en pener nieuwe kerk medebreng. Ik zal u zelfs zeggen dat uwe inkomsten niet loereykeiid zyn, noch voor u, noch voor uwe armen, welke gy zoo zeer bemintik zou u aenraden er eene jaerlyksche rente van 6000 dukaten by te voegen, en ik zou zeer ernstig spreken. Den goeden eenvoudigen Jacobo begreep niets van alles wal hy hoorde. Het scheen hem even zoo moeyelyk toe zulks ernstig op, te vatten, als dat hy hel voor eene boertery moest boschouwen. De aeugeduyde zaken waren klaerMykend onuytvoerbaer. En toch had den grooten vremden heer een zeer bescheydcn, weerdig vvolwiilend voorkomen.,Hv scheen ai te regtschapen te te zyn, 'om met eenen eerbtedweerdigen priester, door iedereen als den b2slen der vaders bemind, den spot te dry ven. Zyn. gezegde kon slechis een verdichtsel zyn, en bevatte zeker een raedsel. Jacobo in groote vorlo- genheyd gehragt. wachtte slechts op bykomende hulp ter zyner leregtwyzing. Den vremdeling, dio hevige aendoening intoomde, schepte behagen in de verlegenheyd, waorin zich den goeden pastor bevond, en terwyl hy het woord weder opvatte, zeydo hy hom Ik heb een gewigtig punt vergeten, mynheer don pastor. Indien gy erin toestemt zal uwe kerk heeten Onze Lieve Vrouw van het glas water. By deze woorden Ome Lieve Vrouw vin het glas water, sehoot or een lichlstrael door den geest van den hoer Jacobo. Hy herrinnerde zich het verledene en daerop nader het gelnet beschouwendo van den voorna men heer, welk hem reeds niet meer zoo.onbekend voorkwam, riep hy uytLieve hemel zoud gy Ja, mynheor den pastor, ik ben den vremdeling, dien gy over elf jaren gezien en aen uwe lafol toegela ten hebt welken gewapende lieden gekwelsl en byna stervend in uwe pastory gebragl hebben, wiens zonen gy met eene zoo teedére, zoo edelmoedige goedheyd hebt op-en acngenomen. Gy kent de algemeene omkeeringen en beroeringen, die sedert zoo vele jaren ons ongelukkig land leysleren. Op het bekende tydslip was do party, waeraen ik toe behoor, overwonnen ik was van myne goederen be roofd, vogelvry verklaard. Thans is die party zegepra lend. De gawapende mannen, die my alsdan achtervolg den en als op wild op my schooten. biedcn thans hunne wapens aen als ik hen voorby ga. Ik kom om u mvnen dank ie betuvgeö voor uwe edelmoedigheycl, die ik nimmer genoeg zal k»innen erkennen, en mv met u lofd hebben eenen brief te schryven gelyk den- genen die tien M. den pastor-deken van Sle- Gudula is gezonden geweest, zonder zich op a voorhand te verzekeren dat dien brief wel de uytdrukking der koninglyke gedachte was. Indien er dus eene "nota in den Moniteur moest verschynen, zou zy M. den burggraef de Conway niet kunnen treffen alleenlyk zou zy a eene nieuwe overwinning van M. Frère op de a onafhankelykheyd en de weerdig heyd der Kroon bestatigen. Wy hebben den briefin kwestie medegedeeld zonder er belang aen te hechten. Van den eenen kant zien wy den koning tcekenen het wetsont werp dat de catholyke studiebeurzen steelt en ministers behouden'weike alles wat catholyk en godsdienstig is verdrukken en benadeeligen welke aen eene party beboeren die schryft. dat men den catholyken godsdienst in 'l slijk moet ver smachten, welke rampzaliglvk de catholyke gewy de kerkhoven laten schenden enz. enz. En van den anderen kant zien wy den koning onder- standsgelden geven om een christelyk broeder schap te helpen nytbreyden en daèraeudoor bedoelden brief, zyne volle goedkeuring geven, dit alles, wy zeggen bet regluyt, verstaen wy niet en hechten er dus weynig ja, zelfs geenen prys aen dat er eene nota die dezen brief afkeure of intrekke in den Moniteur verschyne of niet. .Wy hubben sedert eonigen tyd te veel geleerd om niet klaer te zien. LauObu uw VO 4*o Eenen trcfïelyken landbouwer nvt het kanton Sottegem, die de r.aek van liet wefonds Dy onder vinding kent ener daerby al de noodige inlichtin gen over genomen heeft, heeft ons hieromtrent zyn gedacht en zienwyze laten gewoulen. Wy ver hacsten ons dezelve meê te deden verzekerd dat zy veel licht over bedoelde vraegsluk zullen sprey- den eu niet weynig zullen i>ydrug'*ti om, in T be lang van den landbouwer, die liateiyke belasting te doen afschaffen. Ziet hier hoe den schryvër zich nytdrukt Ik durf verklaren dat gezeyd landbouwersfonds, alhier onder de houders van peerden, .hoornhees- ten en schapen een algemeen misnoegen veroor- zaekt, by zoo verre, dat het van sommige een beestenfonds genoemd word, en van in 'I begin alhier, met verwondering en afkeer is beschouwd geweest Met verwomlei ing omdat het reeds de pioef gedaan had, en ond r't gewigt zyner menig vuldige misbruyken gevallen was. Met afkeer, om dat het niellegenslaende die menigvuldige mis bruyken, wederom even als eenen herkokten aen- gebranden hutsepot word voorgediend. Dus ware het niet te verwonderen, dat er in ons Kanton, op tien belanghebbende nog geen eenen, en misschien geen eenen op honderd het behoud van het provinliael veefonds vraegden, maer we! de afschaffing Deze denkwyze is nog meer geves tigd op de volgende beweegredens t i" Omdat het reglement regtvecrdiglyk onuyt voerbaer zynde, eene onreglveerdige belasting vereenigen, om de opvoeding onzer kinderen to vol- tooyën. I)il laetste woord was hel zachtste voor hut oor van den goeden Jacoho, en liet tooneei van vreugde, liefdo en erkentenis, dal erop volgde, was znyvor en onver deeld voor allon. Eenige maendon later verving eene nieuwe paslory, van de bevalligsle bouworde de oude, die onder den hamer gevallen was Op de plaels der oude. kerk verhief zich eene golhische kapel, in de zuyverstö en bevallig sle vormen. De inkomsten van den heer Jacobo waren zeer achmorkelyk vermeerderd; maer den goeden herder was daerom niet min arm, wanl indien hy meer bez.at, gaf hy meer. Lang nog bediende hy de parochie van Oiuo Lieve Vrouw van hel glas water. Hy verliet haer niet, dan om plaets te gacn nemen in de grooio cathe drae! des hemels, do heerlykste van alle, de eenige welker verovering hy had gcwcnscht en die hem weer dig was, die welke allen moeten drachten te verdienen. Om haer te verdienen nioel men geven. Indien er een woord bcslaet, zacht voor het oor, liefelyk voor het hert, alvermogend voor God en de menschen, dan is 't hel woord geren. Hel bevat in zich de wel en het geluk der liefde. Bewondereuwoerdigo zaek Hel be hoort zeer wel tot het gebied der armen als tot dat der ryken. Want om te gevon en edelmoedig te zyn, is het niet noodig ryk te wezen en veel te geven het is genoeg als men met een goed hert geeft. Walde weerdo der aelmoes uylmaekt is de vrywiiligheyd, de hertelyk- hevd, de opoffering en de kieschheyd. Het glas water onbekend, niet oen goed hert gegeven, bövat meer genade en verdiensten, dan do rykste offers, waenn ydelheyd, hoogmoed, snorkery, ja soms zelfs winstbejag doorstralen.

De Denderbode | 1864 | | pagina 1