19<le Jaer. Zondag', ii February 1803. N" 862. VERTREKUREN UYT AELST A A Eli VERTREKUREN UYT VOEGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. HET KIESBEDROG. Wetgevende Kamer. Pen liberhaterskring. DEN DENIIERMEË. Dendcrm. 5 20 8-30 9-45 IM5 3-55 6-27 9-iO jg Gend, Brugge, Ostende 6-37 8-58 10-43 15-28 Lokeren o-20 8-30 0-00 12 2" 6-27 $fj 3-15 6-18 te en 2" kins langs Dendermonde. Bruss 8-05 12-10 2-5») 5-33 5 45 8-43 8-50 9-30 tfj Doornvk, Korlrvk, Moescroeri, Byssel (langs Meeb. Brus. Amw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 jj GeiTd) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18. Leu v. Thienen Luvk 5-20 8 30 9-45 3 20 q-27 cfj Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-0(1 Verv. Land. S-Truyen 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 5-35 8 :.0 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ jg Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAER Lokoren, Sl-Nfcolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Te Lede slaen al de konvoys. Te Idegem slacn deze vertrekkende van Alh 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelsl 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. Te Santbergen slaen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. VAN LOKEREN NAER 7-00 9-30 3-10 7-45 o-oo. 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. NAER Lokercn 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10 40 4-30 7 25. 6-10 10 40 4-30 7-25. fuSque Sunn Dendermonde, Aelsl, Ninove, Gecraerdsbergcn, Alh, Lessen, Gecraerdsbergcn, Ninove, Aelsl Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (lahgs Lede). VAN GEND NAER Audcnaerdc, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aeest 7-20 11-25 2-03 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend. 6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 0-00 5-40 8-15. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-15 .8-10 (langs Meeli.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0 00 7-50. Aelsl 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30. 'iSS?6 ®eze onzer geëerde inschryvers die hunnen abonnementsprys voor 1864 en vroeger nog niet voldaen hebben, worden vriendelyk verzocht ons daertoe een mandaet op den post te zenden, om ons aldus tydverlies en onkosten te sparen. Al den tyd dien wy moeten besteden tot het maken en inzamelen onzer rekeningen, kon- nen wy aen bet schryven onzes blads niet beste den, en dien tyd is veelvuldiger dan men wel zou denken. Wy verzoeken dus andermael onze ge ëerde inschryvers ons zooveel mogelyk te ont lasten door het toezenden hunner abonnements- pryzen. AELST, DEN 4 FEBRUARY 1865. Wat zal het uytwerksel zyn van het nieuw wetsontwerp, door de liberhatery voorgedragen, onder voorwendsel van het kiesbedrog te be teugelen Ons duukens en naer de lange ondervinding- die wy hebben van de kiesoperatiën, moet die nieuwe wet, als zy doorgaet, onvermydelyk voor uytwerksel hebben 1° Van de kiesoperatiën buytengewoon lang te doen duren en de ballotering, in geval zy moet plaets grypen, den zelfden dag voor g'heel het kieskorps van 't arrondissement onmogelyk te maken. 2° Van de buytenkiezers verwyderd te houden i van de sternbus en de stedelyke kiezers in staet I le stellen zich alleen van de kiezingen meester te maken. 5° Van byzonderlyk het bedrog te begunstigen, j want wy zeggen het ronduyt, als er geen toezigt öf kontrole kan gehouden worden, dan hebben wy, Catholyken, geene de minste waerborg dat de kiesoperatiën deftig en treffelyk geschieden. Vele kiesbureelen konnen immers uytsluytelyk samengesteld worden uyt liberhaters heete kop pen die met regt en reden aen de catholyke denk- wyze geen hoegen'aemd vertrouwen inboezemen. Het is op dees laetste mogelyk geval dat wy byzonderlyk de aendacht der 'catholyke volks vertegenwoordigers inroepen en hun dringend verzoeken er uyt al hunne krachten tegen te wer ken. Als het gouvernement wezenlyk het kiesbe drog wilt intoomen, dan moet het niet bang wezen aen de regthebbende middelen te verschaf fen om dit bedrog te konnen naerzien en in geval het zich voordoet, te verydelen. Zonder kontrole, is zulks volstrekt onmogelyk. Men zal ons mis schien opwerpen dat wy nog al vermeten en haestig zyn om dit of geen bureel te verdenken van onregt of bedrog. Maer wy zuilen antwoor den dat na al de gepleegde akten van geweld t tegen de catholyken waervan 't land getuyge is i geweest, na de overgroote poogingen die' deze hebben moeten aenwenden om in hunne regten EEN GEVAERLYKElY NACHT. Het was op ccnen lieelen zomer namiddag, den russi- schen graef Damidolf bevond zich in een open rytuyg op zyue terugreyze naer St. Petersburg, van welke hoofdstad hy nog omtrent dertig mylen verwyderd was. Hy was'slechls van eenen enkelen bedienden*vergezeld. Weldra pakten dreygende onweerswolken zich boven zyn hoofd te zamen, en hel dof gerommel van den don der, vergezeld van eenen zwaren regen, deed zich reeds in de verte hóocen. Doornat en het avondduysler ziende vallen, steeg hy af in eene eenzame aen den weg gelegene herberg, welker uylerlyk er zeer falsoenlyk uytzag, met het voornemen daer le vernachten en den volgenden morgen vroeglydig zynen logt voort te zet ten. De lieden der afspanning beloonden zich zeer voor komend en geleyddcn hem naer eene kamer op de eerste verdieping, lerwyl zy beloofden hom een goed avondmael gereed tc maken. Van zync jeugd af aen een rondreyzond leven ge woon, had den graef de gewoonte aangenomen wan neer hy in deze of geene herberg vertoefde, zich onder de overige rcyzigers te mengen en gemeenzaem met eenieder om le gaen en te spreken. Aen een bevallig 'uyltcrlyk en edele gclaelstrekken, paerde by voorko mende manieren en eene onuylputtclyke vrolykheyd, zoo dal by allen, die hem ontmoetten, eene zekere be langstelling inboezemde. Aon zvne gewoonte getrouw, ging hy derhalve naer de gelagkamer en knoopte een gesprok aen met den woerd, eenen gewezen militair, en met diens vrouw, die een lief kind op den arm had. Gedurende hel gesprek ging eenen dienstknecht, die omtrent zestien jaren kon bereykl hebben, m en uyt de niet verkrenkt te worden, deze verdenking zeer natuerlyk en gegrond moet voorkomen. Boven dien, als men waerlyk van zin is treffelyk en regtveerdig te handelen, dan, wel verre van de kontrole te vreezen of ze te weygeren, men zal ze vragen en zelfs eysschen dat zy geschiede of ten minsten mogelyk gemaekt worde. Moesten wy heen of morgen van een kiesbureel deel maken, onzen wensch zou niet alleenlyk zyn dat de be langhebbende onzer tegenstrevers stipte en nauw keurige nota zouden houden van de kiesoperatie, maer wy zouden hun daertoe dringend aenspo- ren en hun zeggen let wel op, ziet al de stem briefjes wel naer, zorgt dat er u geen een ont- snappe, want wy houden er aen dat gy nim mer de minste reden zoud hebben het bureel waervan wy deel maken al ware het maer van eenen schyn van onregt te verdenken. Suum ccique, elk het zyne, dan heeft den kwaden niets. Wat meer is, uyt het onderzoek van het nieuw ontwerp blykt voor ons ten duydelykst dat liet een allerhatelykst stelsel van spióenery en aen- klaging tegen de catholyken invoert waervan deze onregtveerdiglyk slagtoffers konnen wezen. Volgens het wetsontwerp is dit stelsel van spióe nery en aenklagt zoo gemakkelyk, dat met een koppel kerels, zonder religie, wier geweten rekt gelyk eene saeyetten kous, men twee getuygen zou konnen voorbrengen die iemand valschelyk zouden beschuldigen van in 't een of ander punt de wet overtreden te hebben, en daervoor tot boete en kotzitting zou konnen veroordeeld wor den enz. enz. Dus alles wel ingezien, dringen wy andermael by de catholyke volksvertegenwoordigers aen dat zy de listen van 't nieuw wetsontwerp wel onderzoeken en onze vermoedens maer effenaf in de kamer op liet tapyt brengen. Dat zy de m.oge- lykheyd en zelfs het gemak van bedrog te plegen doen zien en gevoelen dat zy aen de liberhaters zeggen indien gy het bedrog niet zoekt, indien gy het bedrog niet wilt invoeren, dan moet gy in de wet stellige middelen bepalen om het te vóór komen. En, wilt gy niet, onder voorwendsel van 't geheym der stemming te behouden, dat men achter'het kiesbureel de operntiën kontrolere, inaèkt dal de kiesbureelen samengesteld worden uyt èen gelyk deel leden der beyde gezindheden, of dat de kandidaten die zich aeii de kiezers voor dragen het regt hebben alware liet maer eenen kontroleur te benoemen die het bureel zou toege voegd worden en gelast zyn de belangen van zynen magtgever naer te zien en desnoods te verdedigen. Èen belnngrvk incident, betrckkelyk de antwerpsche versterkingswerken, heeft de Kamerzitting van zaterdag laelst gekenmerkt. Het volgende voorstel was het bureel toegezonden De Kamer, bet nenbod aenveerdende welk door den beer minister van oorlog is gedaen geworden, noodigl hem uyt om aen de leden der Wetgeving de processen- kamer. Den graef gaf dacrop weyni': achtdoch den jongen bleef van tyd tot tyd gedachteloos slaen om den schóonen reyziger aen te staren. Hy scheui ui verruk king over zyne rvkq kleeding en vooral over zync gc laelstrekken. Twee malen naderde hy den graef bevende en op eene geheymzinnige wyze. als wilde by hem iets niededeelen doch den moed scheen hem tc ontzinken. Eyndelyk al zyne sloulmoediglicvd verzamelende, ging hy hern als by toeval voorby en Irok hem zachtjes by zyn kleed. Damidoff bemerkte dit aenstonds, wendde langzaem hel hoofd om, en zag dat den jongeling hem een toeken gaf, alsof hy hem wilde verzoeken van hem te volgen. Or.middelyk stond den graef op, onder voor wendsel van de frissche avondlucht le gaen mademen en verliet de kamer. Aen de deur trof hy den dienst knecht aen, die hem met den vinger den weg naer den hof wees, als om hem uyt le noodigen, zich derwaerts te begeven, en volgde hem toen onvervvyld. In 's Hemels naemmynheer, wees op uwe hoede zegde hem den jongeling zachtjesgy bevind n niet hy eerlyke lieden, gelyk gy schynt Ic vermoeden. Zy weten dal gy geld hebt. Zy zullen u dezen nacht bestelen en misschfen vermoorden want ik heb het gehoord, dat zy reeijs om hulp hebben gezonden. Myn leven is er mede gemoeyd, indien zy my verdenken doch ik zal niet gedocgen dat eenen persoon, zoo als gy, voor wien ik wezenlyk achting gevoel, zonder eygenlyk tc weten vvaerom, om hel leven zou gebragt worden. Neen, dit is onmogelyk gy zult niet omkomen. Doch wees op uwe hoede* en verraed my toch niet Deze woorden maekten op Damidoff eenen diepen in druk. Hy legde zync hand op des jongelings schouder en vroeg hem Gy zyt zeker van hetgeen gv my dacr zegt Helaes, mynheer, maer al te zeker, was het ant woord. Doch gy Kunt u welligl nog door de vlugt red- verbael te overhandigen der Commissie van zeven en twintig officieren, benoemd in 1859. Geleekend Tliibaut, De Naeyer, De Baels, Van Wambeke, Jnnssens, de Werode-Weslerloo, de Muele. lenaere en Thonissen. Den heer voorzitter heeft onmiddelyk dit voorstel aen den heer minister van finantiën doen loonen. Na die mcdedeeling heeft den heer voorzitter het voorstel aen den heer Tliibaut teruggezonden, hem beriglende dat hel gouvernement de processen-verbael in kwestie had nedergelegd. Weynig nadien meldde den heer voorzitter aen d« Kamer, dat hy eenen brief had ontvangen van wege den heer minister van oorlog, alsmede genoemde processen- verbael, welke het gouvernement altoos geweygerd had bekend te maken. Doch nu bieek alras, dat die do cumenten niet bestemd waren voor de Vergadering, maer wel voor den heer voorzitter zelf, die aldus zou hebben te controleren, of hetgeen den heer Chazal ge zegd had in vroegere discussiën, betrekkelyk de denk- vvyze der hoogere officieren, over de werken van Ant werpen, wacrheyd was. De voordragers van het hooger medegedeeld voorstel, te regt verwonderd over deze handelwyze, hadden reeds hun schrift naer hel bureel lerug doen dragen, loen den heer Chazal erin toestemde dal de leder, der Kamer insgelyks kennis van de pro cessen-verbael zouden kunnen nemen, evenwel aon allen de boscheydenhevd aenradende. Hel is te denken, dal. na inzage dezer documenten, belangryke veropenbaringen zullen geschieden, daer vele afgevcerdigden op de nederlegging dier stukken hebben aengedrongen. In 1862 was die mededeeling geweygerd geworden donderdag nog verklaarde den heer minister van oorlog, dat hy de processen-verbael niet. zou nederleggen dan krachtens ecre beslissing der Kamer. Dynsdag en woensdag is de beraedslaging ©ver den oorlogsbudget voortgezet, en eyndelyk is dien monsterbudget, ten beloope van rond de VYF EN DERTIG MILLIOENEN FRANKS, zonder aftrok, aengenomen. Het herte bloed ons van spyt dat er verscheydene catholyke afgeveerdig den dien volksverpletterenden budget gestemd hebben. De aenneming is geschied met 64 stem men tegen 29 en 8 onthoudingen. Den moed ont breekt ons om hieromtrent verdere bemerkingen te maken. «ui ii jjm1. i Den fameusen liberhaterskring heelt in de laet ste week van January op de groote zael van het stadhuys twee allerluysterrykste avondfeesten gegeven, op wiens kosten zal men seffens gaen zien, doch wy verhoesten ons te zeggen dal de penningen noch uyt de kas van den kring, noch uyt de beurs der kringheeren gekomen zyn. Ren woensdag avond had de eerste feest plaets ten voordeele der ongelukkigen van Dour. De rondhaiing heeft 535 franks opgebragt, wel- den, \ocgdc hy er by - Neen, mynen vriend, dat mot sprak den graef op beraden loon. Nog nooyl heeft my iels vrees aengejnegd en mv op de vlugt konnen dryven. Ik wil dal spelleken hier wel eens afzien, en zal in alle geval myn leven duer verkoopen. Den knecht inaekte geene verdere bemerkingen hy zweeg, en was op hél punt van heen te gaen, loen den graef hem by den arm vatte en hem zegde Nog een woord, edelmoedigen jongelingleeft uwe meesteres in goede verslandhouding met haien man O ja, mynheer, -zy heeft hem als den appel harer oogen liefik hen overt uygd, dal zy voor hem gewillig de dood zou te gemoel treden. Het is wel, mynen vriend4 indien ik ongehinderd vin hier mag vertrekken, is uwe forluyn gemaektzoo ik sterf, zal uwe vertrouwclyke mededeeling met my in hel graf dalen. Den jongeling keerde naer zyn werk terug, lerwyl den graef weder in de kamer trad, zonder dat men hel minste aen hem kon bemerken. Hy vroeg zyn avondeten en noodigde zeer beleefd den-woerd en zyne vrouw er deel aen te nemen en hem gezelschap le houden, Avolk aenzock na ceuige klevne tegenwerpingen wierd inge willigd. Nndal hot avondmael was afgeloopcn, beval den graef aen zynen knecht eenen koffer te gaen halen, weikon hy in hel rytuyg had achtergelaten. Hy keerde zich ver volgens lol den weerd en zeydc hem Mynheer, dit koffertje beval omtrent twee hon derd roebels. Om hel in zokerheyd te stellen, geloof ik niets-beters le k:« men doen, dan het 11 toe le vertrou wen. Ik heb nog eene kleyne rcys lo doen en kom bin nen eenige dagen hier terug. Gy kunt op eene goede.be- loouing n-keiicn. ke som, zegt het Verbond, aen den heer Burge meester van Dour zal gezonden worden zonder eenigen aftrok, Al, DE ONKOSTEN ten laste van den kring blyvende. En waerih bestonden al deze onkosten De stad gaf de zael, vuer en licht gratis de troepskinde ren speelden gratis M. Scohy hield zyne confe rentie gratis MM. C. R.. en L. V. D. S. zongen gratis bet jong liefhebbertje G. V. D. S. en M. F.speelden gratis Waerin bestonden al deze onkosten Wilt gy het weten, lezer In het GLAS WATER uyt de pomp dat voor M. Scohy stond O onuytsprekel.vke mildadig- heyd van den liberhaterslelterkring Den volgenden Zondag bad de tweede avond feest plaets even luysterryk en even kostejyk voor de kas en de beurs "der heeren van den liberhaterskring, want bier zyn wy de betalers; wy catholyke burgers, die jaerlyks 500 franks moeten helpen opbrengen voor de goddelooze klappers die alhier in den liberhaterskring ge roepen worden en voor wier praet wy een deel van den loon van onzen zureu arbeyd moeten besteden om de sladhuyszael te verlichten en té verwarmen. En wat soort van klapper was er ditmael uytr genoodigd I-let was den beruchten Ban'ceL van Brussel, die alle weken in de Christus zael der hoofdstad zynen ongodsdienstigen klap uyt- braekt. Den verdienstelyken schryver van den alomverspreydden Courrier de Bruxelles had zich de penitentie opgelegd eener dier domme confe- rentiën te gaen bywooncn om er met waerheyd en kennis van zaken te konnen over oordeeleh; Ziet hier hoe by er in zyn laetste Nr over spreekt en wat meester Bancel daer al afgeeft 4 Tot verachting der geschiedenis en der regt- veerdigheyd, Zwingel, JanHus, Calvyri, Lulher, al de kopstukken van het protestantismus ver te heerlyken in een vuyl smaedschrift der XVI eeuw walgelyke schimpwoorden byeenrapen om ze naer 't aenschyn des Pausdoms te smy- ten uytroepen dat den mensch zynen priester is, dat het christianismus op zyn' eynde gaet, d dat het Evangelie zynen tyd gehad "heefï, dat de Kerk van het toekomende het; groot franc-. maconsgenootschap is; by dit alles eenige «t ronkende zinsneden ondereenmengèn tegert het despotismus zich voorstellen als slagtof- fer van de onverdraegzaemheyd der priesters, 1 als martelaer, en verklaren met accompagne- ment van groote gebaren en verbliksemende blikken dat men altyd op de bres zal biyven om het regt te verdedigenziet daer^ het recept M. Bancel draeyt in dien kring gedurende k dry kwartieren en ontrolt er traegzaem een bollen woordenprael, waervan de ten beene versletene gemeenheyd op eene zonderlinge wyze afsteekt met den plegtigen toon op wel- ken dit alles afgegeven word. Het is onmogelyk van niet verbaesd en gekwetst te zyn door eene andere strydigheyd als men M. Bancel de christelyke leerstelsels boort aenranden op het a spreekgestoelte dat men hem ten stadhuyze Don weord bedankte honderdmaal den graef en be loofde den koffer als zyn ovgen geld te zullen bewaren. Vervolgens mackle by zich gereed, zynen gast tot aon de deur zyuer kamer to geloydeu, en ging hom tot dat eynde met een licht voor. Tervvyl hvde keers op eene tafel by bet venster nederzette, greep Damidoff een ge weer met dubbelen loop, dal bv by zyne komst aen den mucr van zyne kamer bad gehangen, en zich tusschen den bacs en zyne vrouw plaotsende die haren man van naby was gevolgd, riep hy dezen laetsten op droygen- den en ernstigeu loon toe Wy zuller. elkander nog zoo spoedig niet verlaten. Gy. hospes, zult den nacht hieraeii deze tafel door brengen. Maer, mynheer, merkte den wcerd op, wat be- duyd dit Maer wat gact er loch gebeuren voegde cr de vrouw by. Niels, hervatte den graef, gy loopt hier geen ge- vaer, dit beloof ik 11 plcgiig doch de minste bedrey- ging, hel minste gerucht aen de deur mynor kamer, een enkel gcbicr zelfs zullen my genoegzaam zyn 0111 dezen tweeloop op u ios ie branden. Geene opwerpingen, hospes dit is zoo myne ge woonte op rcys. Indien dezelve u niet bevalt, doel zulks my leed doch bet is zoo. Gy, weerdin, ging hy voort, zoek geene hulp ik zou onder de overmngt 'kunnen bezwyken mier uwen man zal in dat geval bel eerst omkomen houd dit voor gezegd. Geene mcnscbelyke mngl is in staet my te beletten hem het hoofd lo verliry- zelgn, zoodri men my zal komen aeuvallen. Daerby heb ik nog twee goedé pistoolen, welke nog nooyl hun doel misten. Ga, nu heen; vrouw, zegde by tol de weerdin, doet voor mync peerden zorgen en maekt dal myn ry tuyg morgen vroeglydig gereed zy. (Word voortgezet,

De Denderbode | 1865 | | pagina 1