i9ik tJa.et\ vertrekuren uyt aelst naer O. VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRANKS 'S JAERS. Dc Wet tegen de kerkfabrieken ZESDE PUNT. ZEVENDE PUNT. Ten Slotte Logenstraffing. Kerkhofkweslie. K» Gend. Brugge, Oslende 6-37 8-28 <0-43 12-28 3-15 6-18 le en 2e klas langs Dendermonde. J Doornvk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs Gend) 6-37 8-*28 12-28 3-15 6-18. tfcnderm. 5-20 8-30 9-45 12-25 3-25 6-27 9-40 jokeren 5-20 8-30 0-00 12-23 6-27 Kpuss 8-05 12-10 2-50 5-35 5-45 8-45 8-50 9-30 j Meeb. Brus. Aniw. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 m «'end) to-ói ö-2ö 1 sme* 6-10 0-10. Leuv. Thienen Luvk 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 |g Doornyk, Ryssel (langs Alh) 7-35 5-35 0-00 Verv. Land. S-Truvën 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Ninove, Geerardsb., Ath, 7-55 2-40 5-35 8-50 Geü(j 6.37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-0/ jg Berger:, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 [VAN ANTWERPEN NA ER Sl-.Nicolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 40-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NA ER Lokeren, SI Nieolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. I Te Lebe staen al de konvoys. Te Ideghm slaen deze vertrekkende van» Ath 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvöys vertrekkende van Denderleeuw. Tc Gyskghem staen stil al de konvoys •uytgenomen deze vertrekkende van Aelst 0 00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00 00. I Te Santbergen staen stil de konvoys van Ath 6-30 10-40 's morgens. 4-30 en 7-25 's avonds. 1 Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgeus, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. VAN l.OKKKEN NAER 7-00 9-30 3-10 7-45 0-00. 7-00 9-30 3-10 7-45 0-lH). C'uique Suum. Dendermonde, Aelst., Ninove, Geeraerdshergen, Alh. VAN ATH NAKR Geeraerdshergen, Ninove, Aelst. Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 4-30 Lessen, Geeraerdshergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 4-30 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-30 Geiul, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-lü 10-40 4-30 VAN GF.NI» NAF.R Audcnaerde, 6 45 9-30 1-30 6-00 8. naeh aei.st 7-20 11-25 2-05 5-00 5-57 0-45 8-0. VAN BRUSSEL NAF.R Aelst, Gend. 6-05 7-30 7-50 1120 11-50 2-35 0-00 5-40 8-15. Ninove. Geeraerdshergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-15 8-JO (langs Mech.) 5-45 8-57 10-05 3-40 0-00 7-50. Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 9-30; 25. 25. 25. 25. AELST, DEN H MEERT 1865. Tot nu toe stond het aen de bisschoppen vry in de kerken omhalingen te bevelen voor gods dienstige en liefdadige werken. Het nieuw wets ontwerp van 't gouvernement komt hun zulks in 'i algemeen verbieden, daer het hun slechts toe- laet voor godsdienstige redens omhalingen te doen. Zoodat de omhalingen voor den St-Pieters- penning, voor de catholyke upiversiteyt van Leu ven, die de liberhatery van in den beginne als politieke zaken verstooten, misjond en gedwars boomd heeft., zullen verboden zyn. Nogtans blyf't. het burgerlyk bestuer het regt behouden van de kerken ontvangershuyzen te maken en er armmeesters of andere persoonen in aen te stel len om inzamelingen te doen voor de armen ol andere liefdadige gestichten. Wat meer is het nieuw wetsontwerp verleent diplomer» of brevetten van catholiciteyt juyst gelyk de exaemjury's diplomen van bekwaemheyd èn den staet brevetten van uytvindingen verlee- nen. Krachtens dit regt, welk het wetsontwerp aen de burgerlyke magt. toekent, beslist deze dat al wie als catholyken op de doopregisters der kerk gebragt is, zelfs al ware hy namelyk geëx communiceerd, bekwaem is om het ambt van inzamekter tc bedienen, alhoewel, volgens de kanonieke wetten, den ingang der kerk aen de namelyk geëxcommuniceerden verboden is en zelfs de goddelyke diensten seffens moeten on derbroken worden, met den oogenblik dat zulke kerels zich in de kerk bevinden. Zoo leert ons den bisschop van Luvk in den merkweerdigen brief dien hy aen den justicleministér heeft ge schreven om tegen het schandig magonniek ge- vrocht van godsdienst- en vryheydsverdrukkiiig te protesteren. Den president der kerkfabriek en den tresorier konnen in hetzelfde geval van namelyke excom municatie wezen én aldus met godsdienstige onbekwaemheyd getroffen zyn. Nogtans 't wets ontwerp belast hun met het dagelyks bestuer der kerk en in die hoedanigheyd hebben zy eenen sleutel der kerk en konnen naer welbehagen in dekerk komen, het tabernakel openen, de heylige vaten handelen om over de noodige reparatiën of herstellingen ie oordeelen. Gelyk men ziet, zyn 't de bisschoppen of de pastors niet meer die in de kerk meester zyn, maer wel de wereldlyke magt. Toe, zegt ons nu eens, gy, schynheylige liberhaters-leugenaers-en volksbedriegers, waer is uw spreekwoord nu waermeê gy zoo dikwils de eenvoudige menschen bedrogen hebt, den pastor in de kerk en den bur gemeester op het stadhuys Wat kracht, wat waerheyd wat regtzinnigheyd heeft die spreuk nu, nu dat gy oordeelt sterk genoeg te wezen om al de catholyke region onder de voeten te trappelen Maer wat willen wy u van regtzin nigheyd spreken geveynsdheyd is uwen aerd, bedrog is uw element en geweld is uw leven. Gelukkiglyk dat dil alles niet kan blyven duren. Als eene willekeurige en zelfs revolutionnaire overweldiging der pauslyke en bisschoppelyke magt moeten wy hier ook aenstippen en er uyt al onze krachten tegen protesteren, het regt en de magt welke liet nieuw wetsontwerp aen den staet wilt toekennen van namelyk geestelyke pa rochiën in te rigten en de omschryvingen of grenspalen van parochiën en bisdommen te ver anderen, te vergrpoten of te verkleynen. Die liberhaterspretentie stryd regtstreeks tegen de artikels 2 en 9 van het konkordaet. Het nieuw wetsontwerp miskend de eerste wetten der ca tholyke Kerk het bepaelt zich by het advies van de bisschoppen te vragen, mifer de bisschoppen hebben noch het regt. noch de magt door hunne toestemming een bisdom te vergrooten, te ver kleynen of te veranderen; dit regt komt den Paus alleen toe, en 't is den Apostolyken Stoel die zich dit regt alleen voorbehouden heeft. Zoo is 't ook met de inrigting van geestelyke parochiën of kapellen gelegen, waervan 't regt aen het bis- schoppelyk gezag alleen toekomt. Van den ande ren kant, aennemen dat den staet het regt heeft geestelyke parochianen in te regten, is hem ook het regt en de magt. toekennen van geestelyke parochiën af te schaffen, als hem zulks goeddunkt of als hy het geradig oordeelt, zoodanig dat den staet zou geroepen zyn om als oppermeester over de geestelyke noodwendigheden der Belgen te oordeelen. Nooyt heeft het willekeurig en catholykhatend protestantsch despotismus van Willem den koppigen de oubeschaemdheyd zoo verre gedreven, en nogtans elkeen weet waer de godsdienstverdrukkery van den hollander op uyt j gekomen is. Wy staken hier onze beknopte ontleding van het zoo hatelyk als ongrondwettig en vryheyds- overweldigend wetsontwerp tegen de kerkfabrie ken 't welk onze liberhaters zullen poogen te doen doorgaen en misschien door de verslaefde meerderheyd der kamer zulien gestemd krygen. Maer wy zullen hun vragen Vooraleer gyonregtvèerdiglyk de kerkelyke goederen aenslaet en inpalmt Vooraleer gy kerels zonder geloof, zonder reli gie, zonder zeden, als besluerders en meesters in de kerken aenste't Vooraleer gy bisdommen verandert, geestelyke parochiën inrigt ol' supprimeert Vooraleer gy de regten en de magt van Paus en bisschoppen vernietigt Vooraleer gy onbeschaemdelyk het Heylig der Heyligen opent Vooraleer gy met uwe heyligschendende han den remonstrantie», kelken, ciboriën en andere gewyde zaken ontëert, peyst gy misschien dat eene enkele stemming eener godsdicnsthateiide meerderheyd u daertoe sterk genoeg zal maken Peyst gy misschien dat gy geene hinderpalen op dien weg van sacrilegie en regtsversmading zult. ontmoeten Ah mannen van den maconnieken liberhatersboel, gy zult u bedrogen vinden, want moesten de zes bisschoppen van Belgiën hel ge dacht krygen vanondanRs de stemming van kamer en sen-aet, in korps by den koning te gaen en hem te zeggen Ziet, Sire, wy zyn hier met. zes bisschoppen om te protesteren tegen de schandwet die uw ministerie, door zyne verslaef de meerderheyd, heeft doen stemmen; wy komen uwe Majesteyt eerbiediglyk vragen van toch dien rampzaligen akt, door uw koninglyk handteeken, niet te bekrachtigen, want het zou eenen zegel van schande zyn bevlekt met heyligschendende kerkdievery, met onpolitieke grondwet verkrach ting, met gevaerlyke judasdriften, waertegen de negen en negentig honderste uwer onderdanen met ons zullen protesteren, als wy hun openbaer- lyk zullen moeten te kennen geven dat ons ge weten en onze bisschoppelyke pligten ons opleg gen ons tegen die roofwet zoo krachtdadig moge- lyk te verzetten. Wy zyn hier, alle zes de bis schoppen van Belgiën, en wiltgy, Sire, overtuygd zyn dat onze protcstatie degene is var. de over- groote meerderheyd uws volks, zeg het ons, binnen de tien dagen zullen wy hier niet met zessen, maer met zes, met acht honderd duyzend Belgen voor uwen troon staen, en aller, zullen geene uytdrukking van verontweerdiging te hard vinden om in uwe koninglyke tegenwoordigheyd die wangedrochtelyke wet le veroordeelen. Moes ten de zes belgische bisschoppen in 't gedacht krygen, zeggen wy, zullen maetregel te nemen en in 's konings tegenwoordigheyd nog al veel meer en veel krachtdadiger te spreken dan wy hier schryven, gy zoud eens zien, gy mannen van den liberhatersboel hoe zeer gy in uwe meening zoud bedrogen wezen. Dan zoud gy voor goéd onder vinden hoe waer het is 't geen keyzer Karei van de Belgen gctuvgde, dat zy namelyk getrouwe onderdanen zyn, maer geene slaverny verdragen. Groot en kleyn, geleerd en ongeleerd, ryk en arm, immers al wat catholyk in Belgiën is zou op den eersten roep der bisschoppen opstaen om hun naer Brussel hy den koning te vergezellen, om daer eens het boeksken van de impopulaire ministers voor goed te openen en aen den souve- reyn ronduyt te verklaren hoe moede het volk is van de maconnieke' godsdienstverdrukking, en hoe zeer het walgt van die snoode en rampzalige phariseënpolitiek, door welkers roede het niet alleenlyk den laëtsten druppel merg en bloed uvt- gegeesseld word, maer die het nog bovendien niet gerustelyk in zyne vertroostende godsdienst gevoelens kan laten leven, sterven en begraven worden Wy zouden hieromtrent breeder uyt wyden, maer die stof zou ons verder leyden dan wy zou den willen, daerom wachten wy wat er zal vol gen, verzekerd dat er toch maetregelen zullen genomen worden om die landontrustende wet in de vuyimande te doen werpen. Men leest in de anlicatholyke Pt esse van Parys a Het vraegstuk der kerkhoven blyft in Belgiën het onderwerp der dagbladpolemiek.... Wy be treuren, de belgische liberale pers de onverdraeg- zaemheyd, die zv de catholyken ten laste legt, met eene voor 't minst gelyké onverdraegzaemheyd te zien beantwoorden. Wat meer is, het zyndoor eenen treffenden terugkeer van den partygeest, de catholyken die heden in de vryheyd zyn daer zy de sclieydiiig der kerkhoven vragen, terwyl de libe ralen, in naem van wy weten niet welke gelvk- heyd voor de dood, beweren hen op het kerkhof ten mogen kwellen. De Indépèndance beige verzaed zich iederen morgend aen dien thema. Wy vragen, wy, de vryheyd voor de dooden even "goed als voor de levenden Dat. de belgische liberalen er acht op geven! het is door die vergezochte beweegredens van partyschap, dat men den openharen geest eener natie vervalscht, en haer het gevoel der vryheyd doet verliezen. NIEUWE SCHANDALEN TE LEUVEN. Zondag hebben er te Leuven wanorders plaets gehad, ter oorzake van den laetsten knrnavaldag. Eenen wagen waerop een twintigtal beunhazen van 't liberalismus, deelden karikaturen uyt tegen de studenten. De studenten hebben de kerels ontmaskerd en zonder de tusschenkomst der politie zouden er grove feyten zyn gebeurd. Maeudag avond hebben oOO studenten zich ver een igd in den Café dés Brasseurs; de policie heeft liet lokael doen onlruymen en sluyten. Men heeft ook zedelooze karikaturen, alsook andere tegen de priesters en Jesuiten rondge- strooyd. Wat zegt gy van dien vooruytgang en van die volksverlichting? Moeten wy nu niet eenparig roepen Leve de liberhaters-solidairen In eene der laetste zittingen der Kamer heeft M. Rogier gezegd dat het. wat heter en treffelyker ware voor onze officieren van 't leger, dienst te gaen nemen in Mexiko dan hier als luyerikken in de straten te paraderen en geene andere bezig heden te hebben dan cigaren te rooken. Zoo 't schynt, zou M. Rogier voor die woorden een leelyken neus gekregen hebben by den koning en zouden de officieren van 't leger ten uytersten misnoegd zyn over zulke vernederende tael, ge houden door eenen minister in de Kamer. BLIEVEN UYT MEXICO Men leest is het Handelsblad van Antwerpen: Den heer Van Praet, minister van het huys des Konings, zou een bezoek in de bureelen der dagbladen hebben afgelegd, om het stilzwvgen over die belgisch-mexikaensche kwestie te Ver zoeken. Dry der grootste zwygers, tusschen de heeren redacteurs, zullen begrepen zyn in do benoemingen tot dc orde van den Mexikaensc-hen Adelaer Ziedaer een bewys hoe onafhanklyk de rninis- teriëele drukpers in Belgiën is! Dergelyke deco ratie zal in allen gevalle geen eereleeken zyn. Alle denkwyzen, zegt-den correspondent, zyn te eer biedigen, den lof gelyk den hlaem; maer het stil zwvgen.... L'Echo du Parlement heeft eenige onbeduy- dende byzonderheden uyt Mexico doen kennen; dat zyn waerschynlyk "de gezifte tydingen. Wy deelen er het volgende uyt meé: Eenen brief uyt Mexico meld, dat het belgisch regiment bevel bekomen had om te gaeri deel nemen aen het beleg van Oajaca. De 2° compa gnie, gekommandeerd doo" kapiteyn Visart de Bocarme, en eene fransche compagnie van 420 man, waren aengeduyd, met den knpiteyn-adju- dant majoor Chazal, om een poerconvoy èn ande ren voorraed, voor Oajaca bestemd, te escorteren. Den luvlenant-kolonel commandant moest liet overige van het regiment volgen, en majoor Tydgadt, in marsch op Mexico, had le Puëbla order gekregen om van richting te veranderen, en naer hetzelfde doel te marcheren. De Patrie kondigt aen, dat het corps van Valdés geslagen en verstrooyd is door de troepen tegen hem afge zonden, en dat die troepen bestonden in twee compagniën Belgen en keyzerlyk Mexikaensche troepen. Den wensch onzer landgenoten is dus voldaen ze hebben liet. doopsel des vuers ont vangen. Den volgenden brief is door den heer burge meester van St Gillis-Waes aen het liberhaters prulblad van St-.NicoIaes, welk zoo schaemteloos den eerw. heer pastor dier gemeente belasterd had, toegezonden. Het Verbond van Aelst, dat de lastering had opgenomen, zou ook dienen de tereglwyzing op te nemen. Doch daeraen ver wachten wy ons niet, omdat liet liberliatersmode is alles te verhalen wat tegen de geestelykheyd keert, en nimmer iets wat deze verregLveerdigd. Gelukkiglyk dat het publiek deze snoode liber haters mode begint te kennen en dan ook nog het tiende niet gelooft van 't geen de priesterha- tende drukpers tegen de geestelykheyd afgeeft. Ziet hier bedoelden brief St. Gilles-Waes, 22 february. Mynheer de uytgever, Uw blad van zondag laetst, vermeldende het overlyden en begrafenis in deze gemeente van J. Temmerman bygenaemd den zoeten inwooner alhier, bevat eene misgreep. De lieer pastor heeft zich geenzins tégen de begraving in gewyde aerde verzet, want hy zelf had den grafmaker belast het graf te delven in de ry die op liet kerkhof gevolgd wordt voor al de begrafenissen. Ik heb slechts den veldwachter gelast het lyk naer de begraelplaets te vergezellen ten einde desnoods de goede orde te handhaven. Ik kan noch wil dus den lof aenveerden dien gy my in uw aengehaeld blad toegekend hebt. Ik heb dien niet verdiend. UI. zult. my verpligten het verhael in uw blad van zondag lest gedaen in een aenstaende N' te willes herstellen of deze letteren in te lasschen. in dit vertrouwen etc. De Burgemeester, BONGAEKTS. Men weet dal den gemeentriard van Mechelen een hesluyt genomen heeft by 'I welk hy gebied van op liet catholyk kerkhof te begraven alwie komt te overlyden. zonder het minste onderscheyd van religie le maken. Dit hesluyt zoo tegenstrydig aer. de vryheyd der catholyke religie als aen de .wel, komt verbroken en vernietigd le worden door de bestendige depu tatie van den provintialen raed van Antwerpen. De deputatie, na kennis van de beslissing va» Mecbelen genomen te hebben, heeft b'epaeld, dat die beslissing onwettig is, acngezien de wet vaa prairial jaer XII nog allyd bestoet en de kwestie dér kerkhoven regelt dat alzoo liet genomen he sluyt niet kan in uytvoering gesteld worden. Alwie echten minnaer der vryheyd is, zal aen de beslissing van dc Anlwerpschc bestendige deputatie loejuvchen. Den gemeenteraed van Mechelen is dyasdag dringendheydshalve byeen geweest, ten eynde te heraedslagen over eenen brief van M. deo gouverneur der provinfie Antwerpen. F.enen voorstaender van de ondereenmeiiging der begrafenissen, M. Devos, heeft den eersten het woord genomen, lly heeft aen de bestendige deputatie het regt geloochend van zich, in deze omstandigheyd, met de gemeente zaken te be- moeyen. Verders heeft. M. Devos trachten te bewyzeu dat den gemeenteraed van Mechelen in deze gelegenheyd mogl staet maken op den steun der ministers en des heeren gouverneurs der provirt- tie welven. Gaen wy dus stoutelyk vooruyt, riep hy, houden wy zonder vrees onze beslissing staende en iaet ons aen de bestendige deputatie die ons als minderjarigen wil handelen, maer antwoorden door eene krachtig geposeerde voor- afgaeridelyke kwestie. Den heer De .lode is vervolgens regt gestaea om te spreeken ten voordeele der voorafgaendé kwestie door den heer Devos voorgesteld. Voor hem heeft de Constitutie het dekreet van prairial afgeschaft. Niemand meer het woord vragende, zoo heeft den lieer burgemeester Verliaghen vervolgens de voorafgaendeiyke kwestie in stemming gelegd; zy luydde als volgtZyn er redens om te he: rnedslogcn? Zeventien leden hebben neen ge antwoord, en dry i'MM. Broers, Ketelaere Vau Arker' ja. Wy wachten riaer den uvtslag.

De Denderbode | 1865 | | pagina 1