19de Jaei*. Zondag, 16 April 11166. Ai° 974. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRAMES 'S JAERS. Een tweegevecht. Men vraegt. Ziel hier nu de byzonderheden Vooruytgang van 't Verbond. Ter Zaek. Denderm. S-20 8-30 9-45 1-2-25 3-23 6-27 9-10 Gend. Brugge, Oslendo 6-37 8-28 10-45 1-2-28 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 23 6-27 S 3-15 6-18 1° en 2' Idas langs Dendcrnioiido. Bruss 8-05 12-10 2-50 5-35 3-45 8-45 8-80 9-30 jg Doornyk, Kortryk, Moescroon, liyssel (langs Mech. Brus. Annv. 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 Gend) 6-37 8-28 12-28 3-15 6-18 Leuv. Thienen Luvk 5-20 8-30 9-45 3 -20 6-27 ;g Doornyk, Ryssel (longs Alb) 7-Sa 3-3i. 0-C0 Verv. Land S-Tru'yên 5-20 8-30 9-45 3-20 6-27 gj Ninovc, Geerardsb., Alh, 7-55 2-40 3-35 8-50 Gend 6-37 8-28 12-28 3-17 6-18 9-01 g Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-40 5-35 VAN ANTWERPEN' NA EK Sl-Nieolaos, l.okeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 0-10 0 00. VAN GENB NAEK Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10-20 2-35 6-15 7-00. Te Lede staen al de konvoys. Te Idegem slaen deze vertrekkende van Alb 6-30 0-00 10-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gyseghem staen stil al de konvoys uylgenomen deze vertrekkende van Aelst 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendermonde ten 0-00 's morgens en 00-00. Te Santbergen slaen stil de konvoys van Alh 6-30 10-40 s morgens. 4-o0 en 7-25 s avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 0-00 on 9-05 des avonds. Eiiique Suiiiii. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeruerdsbcrgen, 9-30 3-10 7-45 0-00. 9-30 3-40 7-45 0-00. 6-30 40-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 7-25. 6-30 10-40 4-30 8-00. VAK I.OKEKEN NAER 7-00 Ath, 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninóve, Aelst, Dendermonde, l.okeren Dessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 4-30 6-00 8. naer aelst 7-20 11-25 2-05 5-00 5.-57 6-45 8-0, VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 41 20 41-50 2-35 0-00 5-40 8-45. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-45 8-45. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-25 2-20 5-45 8-10 (langs Wecli.) 5-45 8-57 40-05 3-40 0-00 7-50. Aelst 7-25 7-55 12-02 2-20 5-45 8-10 9-30. AELST, DEN 15 APRIL 1885. Eene zoo ernstige als diep le betreuren gebeur tenis heeft zich zaterdag morgend in de hoofd stad van Belgiën opgedaen en is, gelyk bet mot alle ergernissen gemeenlyk gaet, bliksemsnel 'I land door verspreyd, by de eene zulke, by de andere gene gevoelens verwekkende. Wy zullen inaer dadelyk ter zaek komen en zeggen dat die rampzalige gebeurtenis een tweegevecht is ge weest met de pistolen tusschen den Volksverte genwoordiger van Antwerpen 51. De Laet, en den Minister van Oorlog, generael Cha'sal!De redens welke tot dezen uyterslen-akt van geweld hebben aenleyding gegeven waren woorden van smaed en eerkwetsing door den oorlogsminister uytgesproken legen den volksvertegenwoordiger, M. De Laet, nopens de kwestie van tussclien- komst onzes gouvernements in de inrigting van het belgisch-mexikaensch legioen. Vooraleer wy de byzonderheden van dezen liale- lyken aenslag legen 't leven van twee menschen neêrschryven, komen wy er liier uyt al onze krachten tegen protesteren, t' omdat het tweege vecht openlyk strydig is aen de wet van God, die de moord en 't geweld veroordeelt, en aen wien 'Izy verbied zich te vreken;2" omdat het tweege. vecht in de oogen der Kerk eene zoo schroome- lyke misdaed is, dat de kerkelyke wetten de excommunicatie tegen de tweevechtqrs hebben uytgesproken en de geestelyke begraving weyge- ren aen deze welke in dergelyke gevechten ge dood worden; 3" omdat bet tweegevecht eene voorbedachte schending is der burgerlyke wetten die de moordenaers ter dood veroordeelen, zon der deze er uyt le zonderen die dit fcyt in een tweegevecht begaen; 4° Omdat het tweegevecht renen vermeten opstand is tegen 't openbaer gezag, 'twelk aen elkeen verbied zich zeiven regt te doen; 5° Omdat het tweegevecht een iirutael geweld is 't welk slechts steunt op een misverstaen van 'l punt van eer, liet familiege voel verdelgt en meest alt yd de rampzaligste ge volgen voor de lieyde kampers naer zich sleept... Zommigen heweeren dat het tweegevecht in zekere gevallen geoorlofd is door de wet der natuer, die de regtvoerdige verdediging van zich- zelven toelael; inaer die zoo spreken, bedriegen zich. De verdediging van zichzelven is maer regt- veerdig als eenen mensch aengcrand word door eeuert vyand zonder hem uytgedaegd te hebben en zonder er zich vrywilliglyk aen blootgesteld te hebben; maer de verdediging is zoo onregt- veerdig dan de aenranding, als den oenen het tweegevecht voorgesteld en als den anderen het aenveerd heeft, als zy overeengekomen zyn no pens den tyd, de strydplaets, den keus der wa pens, etc.; of of liever liet tweegevecht is eene voorbedachte wederzydsclie aenranding en niet oene verdediging door de noodzakelykheyd op gelegd. Maer dezen die weygert den stryd aen te gaen onteert zich, zegt men.... Hy zal zich misschien ontëeren by deze die noch reden, noch godsdienst noch waer eerepunt kennen; en de acliting van zulken ten prvze van eene moord willen winnen, dit mag effenaf liet toppunt der dwaesheyd ge noemd worden. Wat meer is, een man, wiens moed ten anderen bewezen is, heeft de goedkeu ring der dwazen niet noodig om zyne faein te be houden. Ja, men vraegt, en dit met zeer gegrond- de redens of er dan in de kamer geene politie geene regeltucht,, geene reglementen meer bc- staen, of de wetgevers en de ministers daer aen elkander smaedwoorden en beledigingen mogen naer 't hoofd werpen, of er daer geenen president is die de overtreders der reglementen bestraft en tolde orde roept? En eylaes! daerop valt te ant woorden dat, sedert dat de ljberhatery de meer- derheyd in de kamers gekregen heelt, de regel tucht en de onpartvdigheyd daer zooveel avary hebben geleden, dat' zy voor geene gezonde wa ren meer konnen gehouden worden. De liberha- tersmeerderheyd behandelt de minderheyd daer dikwils gelyk een woedende soldatengespuys de burgers eener veroverde stad behandelt. Liber- hatérspart'yakten, onbèschóftheden, beledigingen én smaedwoorden dit alles maekt deel der be- racdslagingen onzer wetgevende kamer, en als de gehoonde calholyken zich da'erover beklagen en rcgl êysclién, dan is't alsof' zy aen eenen leereboom spraken die noch ooren, nocli mond ïeeft. Doch de kan gaet zoolang te water lot dat zy eyndelyk breekt en hier is zulks 't geval. Den sa'belsleper Chazal beledigt zoo schande- lyk als koelmoedig eenen gekozenen der natie omdat dezen hem door de kracht der waer- lieyd zoo zeer in 't nauw brengt dat hy boogen of bersten moet, en wal doet Chazal? Hy werpt hem onbeschaemdelyk 't woord EERLOÓSHEY'D naer 't hoofd/! En wat antwoord den voorzitter der kamer op de regtveerdigfi reklaem van M. De Laet tegen die brutale smaedlael Den voor zitter zwygt of liever hy vermeerdert den smaed al aen Chazal liet woord voort te verleenen Was dit eenen berekenden liberhaterstrek om zich door eenen kogel of degensleek te ontmaken van een en tegenstrever dien men door de rede nering niet kan meester worden Wy welen het niet, maer 't geen wy weten, is dat do Catliolyken niet te veel tegen zulke mogelykheyd op hunne hoede konnen zyn. En wat heeft de kamer gedaen? Geheel de kamer heeft gezwegen en is aldus medepligtig aen de bejammerensweerde schandvlek die de belgische wetgeving voor eeuwig zal bezoedelen. Dank zy den hemel dat er geene daedzakelyke moord "te betreuren is die d'eene of d'andere familie in den diepsten rouw zou gedompeld heb ben doch dat er de kamer uyt leere maetregeleu le nemen om zulke schroomelykheden in 't ver volg te beletten, door, dit inaèi, bare pligt met volle gestrenglieyd te vervullen al slryders en getuygen voorbèeldelyk le doen statten. Want moest liet -röoVhttmiTg ftrj t'orrgnsu «xfl Irlj ven, til.». slecht voorbeeld dat van omhoog komt zou zich als eenen verslindenden kanker onder de min dere klassen uyfhreyden en ontelbare familiën in rouw, droefnis en wanhoop dompelen. Den hertog De Sully, verschrikt over de ver woestingen door het tweegevecht, in zynen tyd aengerigt, had den moed van lnydop zynen vorst, Henricus IV, te berispen omdat dezen zoo ge- makkelyk de straf tegen 't tweegeveciit had afge schaft. Ook in 101)7 rekende eenen stadssecre taris uyt dat, sedert de troonbestyging van dezen prins, in eene lydruymte van 18 jaren, er VIER DUYZE3ND jonkheeren door het tweegevecht wa ren vermoord geworden. Eenen anderen schry- ver, zegt P. Gardil die over liet tweegevecht ge- sclueven hecR, verhaelt dat er meer dan DRY HONDERD slagtoffere dier tweevechtzuchttydens de mindérjarighcyd van Louis XIV gevallen zyn. En volgens de berekening van Theophile Raynaud wierden er in eene tydruymle van dertig jaren in tweegevechten genoeg menschen vermoord om cr een g'hcel leger van te maken. Dit alles dwong Louis XIV de oude strafbepalingen over dit onmenschelyk wanorder le vernieuwen en te verzwaren: de slrengheyd niet dewelke hy ze deed uytvoeren verminderde zeer veel hel getal der tweegevechten. Dat de kamer, dan om den misslag barer zede- lyke mcdepligliglieyd te herstellen, eene wet make die zoo tweevechters als getuygen verval len, afgesteld en onbekwaem verklare van en tol alle ambt, eerepost, wcerdigheyd of bediening, en welhaest zal liet, zoo misplaetst als belachelyk valscli eerepunt verdwenen oin plaels le maken voor tie zedelyklieyd, aie vóór alles de wet moet beheersclien. Den Journal de Bruxelles rand de partydigheyd van den beer Voorzitter der Kamer aen. Door den lieer De Laet le laten beledigingen, door den lieer Chazal niet den eerbied te lierriiineren, dien hy aen de Kamer verschuldigd is, heeft den voor zitter eens te meer bewezen, dat hy enkelen alleen eenen plSrlyman is. Wat den lieer Chazal aengaet, dien zou'de Kamer des te meer dienen le eerbiedigen, daer hy er geen lid van is, en er de plaets inneemt als commissaris der Kroon. Laet ons eens nagaen wat er eygenlyk in dc Kamer gebeurd is, volgens de Annates parlemen- taires Den 4 sprak den beer De Laet van eene minis- têriëele circulair van 23 july laetstleden, over de werving voor Mexico. Die circulair bevat den volgentien paragraf fi" De verlofbrieven voor dry maenden: (men zal dc datums in blanco laten) zy zullen later ingeschreven worden, alsmede de ministeriele magliging, krachtens welke de congés worden afgeleverd. Hierop beeft den beer De Laet gezegd Dit artikel is belangryk ik verzoek u, bet <i niet uvt het oog te verliezen, als wy straks o over den jongen Crimmers zullen spreken. Was den datum in blanco eenen middel om later deserteurs of verlofgangers te maken, vol- gens de manschappen al of niet de zee wilden oversteken. Ziedaer alles, wat den beer De Laet vroeg er was by die woorden geene beweging, geene onderbreking, geene proteslatie van wege Kamer of ministermaer den volgenden dag komt den heer Chazal met de volgende aenranding in de Kamer Ter dezer gelegenlieyd beeft den heer De Laet eene insinuatie gemaekt, tegen welke ik protesteer. Hy heelt gezegd de datums in blanco, waren gereed gemaekte desertiën. Hoe! men heelt durven zeggen in deze- Kamer, dat den minister van oorlog, die als den geboren beschermer van zyne onderhoorigen is, eene desertie kon gereed maken, om ze nadien te straffen. Alleen zy, die bekwaem zyn voor der- a gelyke eerloosheden (infamies) kunnen er ande- ren van beschuldigen. Wat doet den president by dezen uytval? Niets. Hy blyft stom ais nen visch. Den heer De Laet vraegt bet woord. Ziehier wat er gebeurde vol gens de Annates Den heer-De Laet. Ik vraeg liet woord Den lieer Chazai,, minister van oorlog. Ik geef bet u dadelyk. Den heer Voobzitteb. Den beer De Laet is in geschreven. Stem. Den minister van oorlog staet hem het woord af. eene herroeping tot het reglement. Den heer Vookzitteh. Gy hebt liet woord voor eene herroeping tot liet reglement. Den lieer De Laet. Ik wensch te vragen, of bet reglement der Kamer liet gebruyk van liet woord eerloosheyd (infamie) toelaet, welk den minister gebruykl heeft, zinspelende op myne woorden van gister. Den lieer Voorzitter. Het woord is voort aen den minister van oorlog. Den beer De Laet, Is dat liet eeuige antwoord, hetwelk mv gegeven word?.... Hoe! dén lieer Van den Peereboom was zoo parlydig, in dezen plegtigen oogenblik niet te antwoorden op die regtveerdige vraeg En de Kamer sprong niel als een man op, om te prote steren tegen zoo veel hoon en belediging Nooyt is de wcerdigheyd der Kamer zoo diep miskend gewórden. (Handelsblad). Ziethier nog eepige inlichtingen ovcr't tweege veciit dat tusschen MM. De Laet en Cliazal heeft plaets gehad. Wy ontleénen ze aen 't Handelsblad van Antwerpen De getuygen van 51. De Laet waren in den aen- vang 51M. Nothomb en Hayez den laetsten ech ter heeft zich terug getrokken, uyt hoofde van de persoonlvke positie waerin hy zich opz'igtens 51. Chazal bevind. 51. den graëf de Liedekerke heelt, op bef terreyn, zyne plaets ingenomen. De getuygen van den minister van oorlog warén 5IM. Soudain de Niëderwerth en Slerckx, den laetsten aide-de-camp van baron Chazal. Het tweegevecht heeft plaels gehad in de ry- schoöl achter liet Observatorium, op twintig passende twee pistolen wierden op het signael, snel achter elkaef gelost. Den kogel van den minister is op zeer geriugen afstand nevens hel hoofd van M. De Laet gevlogen dien van den volksvertegenwoordiger heelt integendeel den minister in dc zyde gekwetst. Zyt gy gewond, Mynheer de Laet vroeg den minister. Neen, generael 1 was het antwoord. Ik ben hel in de zyde doch't is slechts eene ligte schramp [wie égralitjmire). Na dien uytslag is er door 51. Chazal voorge dragen liet gevecht voort te zetleu, doch de ge tuygen, die alleen in dit geval konden beslissen, hébbeu zich daer tegen verklaerd, en de voldoe ning aen weerskanten vvierd als genocgzaem aenzien. 51. De Laet beeft, daerop dc band gereykt aen 51. Chazal, die deze weerdig heelt aengenomen. Wy zullen over hel princiep van het tweege vecht hier niet spreken hetzelve is en blyft in onze oogen af ie keuren, niet. alleénlyk omdat het onwettig, maer ook omdat liet een onzedetyk grondbeginsel is, dat in een beschaefd land geene plaets zou moeien vinden. Wy hebben liet gebeurde echter onder een ander oogpunt te zien, en in dit get al denken wy de ui tdrukking te zyn van het publiek. Het is bctrcuronsweerdig, dal de parlementaire redetwisten tot dit uylerste hebben aenleyding gegeven hel tweegevecht is geene redenering welke liewyst dat deze of gene party gelyk of ongelyk heeft. Het pisloolschot kan in eene half wilde Kamer van Amerika een overtuygingsmid- del zyn, maer niet in liet beschaefde parlement van Belgiën. De brutaliteyten, het spotgelach en de beledi ging, die sedert eenigen tyd in de Kamer eene gewoonte schynen te worden, die het parlement vernederen, moesten eens dat uyterste tot gevolg hebben maer de ontmoeting 'var, zaterdag kan misschien en wy hopen hel ook tot uytslag hebben, dat men nu weer tot den eerbied van de Kamer zal terugkeeren. Het land vraegt eene kalme, weerdige rede- twisling maer geene brutaliteyten, welke door zekere mannen lot een vast stelsel schynen inge richt te worden. In ons laetste Nr hebben wy twaelf zoo domme als lasterende verwytingen aengehaeld die het koppel van iwee uyt 't Verbond naer 't hoofd onzer hoogweerde Bisschoppen gesmeten heeft. Nogians, alhoewel het koppel jannen die verwyt- lilanie meestendeels uyt den liherhaters égout du Parlement hadden gecopieerd, voelden zy door het aeneenknoeyen derzelve hunne twee koppen zoodanig vermoeyd, dat het hun scheen alsof hunne hersens in louter slym versmolten waren. Ondertusschen moest hun bladje opgevuld wor den Wat gedaen Cito een artikel uyt den muts."" Dit artikel heeft voor opschriftl)e Vooruyt- gdng, en behelst niets anders dan eene onnoozele 'ontwikkeling, op zyn liberhatersch, van de vol gende zinsnede waermeê het artikel begint De gene die na u bomt moet MEER ZYJS DAN GY, oj hy is achtcruyt. Vooraleer wy op de ontwikkeling h la facon Vleyerman en kompagnie eenen oogslag werpen, laet ons eerst een oogenblik de zinsnede in haren echten zin ontwikkelen, endoen zien wat voor domme leerstelsels die jannen aen hunne lezers opdisschen. Zoon, uwen Vader was schepen gy die na koml moet burgemeester zyn, of gy zyt achteruyt Dochter, uwe moeder was schepensvrouw gy moet met den burgemeester trouwenof gy zyt achteruyt!. Jongen, uwen vader was metserdiendergy moet meester metser zyn, of gy zyt achteruyt Meysken, uwe moeder was keukenmeyd gy moet jofvrouw zyn, of gy zyt achteruyt Vader, gy werkt op de fabriek uwe zes zonen moeten fabrikanten zyn, ofzy zyn achteruyt Moeder, gy maekt kantjesw.erk: uwe vier doch ters moeten koopvrouwen in kanten zyn, of zy Zyn achteruyt Vleyerman en Belediger, gy zyt gazetknoeyers in 't Verbond uwe erfgenamen moeten in dc grrrroote Independence of in defl égout du parle ment schryven, of zy zyn achteruyt En gy, M. Frère-Órban, gy zyt eersten minis ter uwe kinderen moeten koningen en koningin nen zyn, ofzy zyn achteruyt Hewel koppel van twee, aenveerd gy deze* natuerlykc gevolgtrekkingen uwer zinsnede Zoo niet, bekent eens voor goed dat gy moet leeren peyzen vooraleer gy schryft, en dat een ander willen leeren iels wat men zelf niet kent, rt werk is van eenen hooveerdigen kneukel. Nu eciiige woorden over uwe liberluUersche ontwikkeling der zinsnede Niemand wilt aclHcruytgaen, zegt gy. alles streelt vooruyt. En boe liewyst gy dezen voor uytgang? Laet ons zien. 1" Er besteen beden met bonderde maet- schappycn zegt gy alsof in de voorgaende eeuwen niet de bloeyendsle ambachlgenoot- schappen en ieverigste gilden bcstaen badden, bvwetke de hedendagsehe maelschappycn nog zéér veel zouden te loeren hebben, en wel byzon- derlyk de regelmatigheid in '1 werk. den to'erey- kenc'lcn ioon, de treffelvkheyd in den handel, en de volle eendragt in de nuttige vermaken. 2" Alles streeft vooruyt, zegt gy, niel alleen i in het sloffelyke, maer ook in het redehjke en ver standige. Indien het verstand bestaétin onbe- schaemd le liegen, le bassen en te tieren tegen Kerk- en priester gelyk gy byna wekelyks in uw vuvlbladje doet, ja, gy gaet vooruyt in het ver- standi geEn indien hel redelijk is den "gods dienst eener geheele natie op alle manieren iff

De Denderbode | 1865 | | pagina 1