iO'1'' »Iaer. ^onoag*, 7 O. VERTREKUREN UYT A EEST A A ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRANKS 'S JAERS. Wat doen zy mei 'tqeld? De liberhalers ondemvvzeis eis de religie. Waer is 'l geld Verdere byzoiiderheden. t-j» Demlcrm. 5-20 8-30 9-4.3 12-25 3-23 6-27 9-10 fiend. Brugge, Oslendi! 6-37 8-28 10-45 12-28 Lokeren 5-20 8-30 0-00 12 25 6-27 1 3-15 6-18 t« on 2« klos langs Dendernionde. VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 6-10 7-30 10-30 3-00 6-10 0-00. VAN GEND NAEU Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 6-10 9-05 10 20 2-33 6-15 7-00. liete) Te Lkoe staen al de konvoys. - Te Idegem slnen deze 'vertrekkende van Ath 6-30 0-00 lu-40 4-30 7-25 en al de konvoys vertrekkende van Denderleeuw. Te Gtsec.hem staen stil al de konvoys uytgenomen deze vertrekkende van Aelsi 0-00 des morgens en 0-00 en van Dendernionde ten 0-00 's morgens en 00 00. en at Te Santbergen staen slil de konvoys van Atli 6-30 10-40 s morgens. 4-30 en 7-25 s avonds. Van Denderleeuw 0-00 8-20 's morgens, 3-09 6-00 en 9-05 des avonds. Dendormonde, Aelst, Ninove, Gecraerdsbergen, Alh, ('«Sque Suuni. VAN LOKEREN NAEJt 7-00 7-00 VAN ATH NAER Gceraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendennoiide, Lokeren Lessen, Gceraerdsbergen, Ninove, Aelsi Brussel Hangs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN (SEND NAER VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 6-05 7-30 7-50 1120 11-, Ninove. Gceraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-25 2-20 5-15 8-10 (langs Meel).) 5-45 8-5" 10-03 3-40 0 00 Aelst 9-30 9-30 3-10 3-10 7-45 7-45 0-00. 0-ÜU. 6-30 6-30 6-30 6-10 10-40 10-40 10 40 10-40 4-30 4-30 4-30 4-30 7-25. 7-25. 7-25. 8-00. 11 -25 2-05 5- -00 5- 57 6-45 2-35 0-00 5-40 8-15. 7-30 2-20 5-15 8-13. 7-25 7-55 12-02 2-20 5-15 8-10 7-50. 9-30. AELST, DEN 6 MET I860. La Paix deelt otis het volgende berigt mede: Eenige leden der Kamer, wenschende het een- vormig brievenport aen 10 centimen te zien invoeren, hebben zich over eenige dagen daertoe tot twee ministers gewend, en tot antwoord ontvangen dat den tegenwoordigen tarief onbe- paeldelyk moet behouden blyven, om het even- wigt der schatkist niet in gevaer te stellen. Geene andere lastenvermirtdering zal ook toege- staen worden. Wy zyn zoo zeker niet, dat de rechtstreeksche belastingen niet zullen aen- groeyen. Zoodan, dat de drukkende lasten, drukkende lasten zullen blyven, lasten zonder verligting, zander verzachting, integendeel lasten met vrees van opslag, vermeerdering en verzwaring Als de liberhaters zich in 1846 gereed maekten om aen 't roer te komen, riepen en zongen zy op alle toonen in gazetten, in herbergen, in byeen- komsten, in kongressen enz. dat er gespaerzaem- heden in 'tgouvernement moesten ingevoerd wor den, dat dien en genen budget te veel gezwollen was, dat, deze en geene contributie moest afge schaft of verminderd worden, dat de Belgen eens vry moesten adem halen en onder den last der imposten niet mogten gekromd blyvenIm mers, de liberhaters gebruykten liet looverwoord ijespaerzaemheyd in alle omstandigheden, 'twas altyd het, zelfde liedeken: gespaerzaemheifd voor dejeuner, gespaerzaemheifd voor 'tnoenmael, ge- spaerzaemheyd voor de collatie, gespaerzaemheyd voor den souper, met een woord, die gespaer- zaemheyd wierd met eed bevestigd en g'heel de wereld dacht dat Rogier en zyne aenhangers een geheyrn recept ontdekt hadden, waermëê zy een gouvernement h bon mdrché aen 't land gin gen schenken en 't welk ons allen zou gelukkig maken Maer wat is er gebeurd Kv weet het, landgenoten van zoo gauw de liberhaters aen 't soholeikeu zalen, begonnen zy leening op leening te vragen; de contribution, in plaets van verminderd te worden, wierden alle jaren verhoogdde oene afpersing kwam na de andere, de vragltarieven op den yzeren weg wierden verhoogdhet hier en den genever wierden met dobbele regten geslagenmet een woord, al wal de liberhaters beloofd hadden wierd juyst averechts toegepast, en in plaets van een gouvernement a bon marché, hebben zy ons een gouvernemt van drainering geschonken, 'f geen onze zakken en kassen behandelt gelyk men met natte meerschen en natte gronden doet dit is te zeggen 't geen met draiueeihuyzen van eónlributiëii onze zakken en kassen zoo droog trekt., dat er geen druppeltje muntolie meer in blyven kan Maor niet alleenlyk zyn de coTitribiitiëlasten zoodanig verzwaerd, dat "zy ondragelyk geworden zyn, bovendien zyn de andere inkomsten van den staet op eene zoo verbazende wyze vermeerderd dat de wezenlyko ontvangsten altyd de voorziene ontvangstenhoe hoog deze ook geschat waren, alle jaren verre overtroffen hebben, zoodanig dat men mag zeggen zonder vrees van met grond geleugen'straft te worden, dat de wezenlyko in- komsten van den Staet een goed tiende (ie ver onderstelde inkomsten zyn te boven gegaen En noglans, wat is er in de kasse? Niets, volstrekt, niets ten zy vermeerdering van schulden, want sedert 1847 tot i860 zyn de staetsschulden met meer dan honderd millioenen franks vermeerderd, verdikt en gezwollen, en dit ondanks al de jaerlyksche verhoogingen van contributiën, ondanks de gedurige vermeerderin gen van de Staetsinkomstcn enz. enz. En wat hebben zy met al dit geld gedaen? vra gen wy aen 'thoofd van dees artikelDoch daerop kon non wy slechts antwoordenwy we ten het niet, maer't geen wy wel weten, is dat, de jaerlyksche ontvangsten van honderd vyfiig tot zestig millioenen franks zyn gaen schuyfelen en dat de Belgen met al de liborhatersheloften niets anders geprofiteerd of gewonnen hebben dan plaets in hunne zakken en kassen...... En uil heeten de betaelde liherhalersgazetknoeyers vooruytgang, verlichting en liberalism us Wy zouden zeggen dat dit nog al net siaet, ware het niet dat het zoo schroomelyk duer kost Om een staelken te geven hoe zeer de hoofd mannen van het slaetsonderwys de religie toege negen zyn, en om te bevvyzen wat trouw de ouders mogen stellen in dit. ondcrwys, hebben wy hen maer te verzenden naer hel koninglyk atheneum van Gend. Over eenige jaren zey den diepbetreurden bis schop van Gend. Mgr Delehecque zaliger, dat dit gesticht, geene waerhorgen genoeg opleverde voor de catholyke huysgezinnen. Gy had moeten hoo- ren hoe de liberhaters gazetten uytvielen tegen dezen achtingsweerdigen kerkvoogd En wat zien wy thans gebeuren? Den zelfden prefektdie reeds aen 't hoofd van 't atheneum was toen Mgr Del- becque er van sprak, belet dat zyn dochtcrken van 12 jaren oud de heylige Sacramenten ont- vangehy laet dit onnoozel kind sterven, beroofd van de vertroostingen van onze catholyke religie, en hy doet het delven zonder kruys of priester net als eenen hond die in d'aerde gesteken word!.. En het is dienzelfden man die moet naerzien of de christelyke leering in zyn gesticht regelmatig gegeven en of er volgens de voorschriften der christelyke leering gehandeld wordHet is zooveel'als belastte men den wolf met de be scherming der schapenOuders die kinderen in de officiële scholen hebt, weest op uwe hoede: uwen dieptreurden herder, Mgr Delehecque, heeft uvermaend, den grooten bisschop is by den Heer, maer zyne opwekkingen en raedgevingen moeten by u blyven, gy moet ze eerbiedigen en volgen, wilt gy'niet te'laet beklagen dat uwe kinders de eerste nagels uwer doodkist worden. Iedereen weet, sedert dat't fransch dievengou- vernement, in de jaren 90, de kerkgoederen en kloostergoederen heeft gepakt, de kerken en kloosters in ons land, een allerkleynste getal uytgenomen, weynigof geenen eygendom be zitten. Dat belet de logiën niet 't gerucht overal ie verspreyden dat de geestelykheyd en kloosters magtig ryk zyn. En dat word geloofd Daer zyn geene leugens, als ze maer schaemtevry en aenhoudend rondge- leurd worden, die niet eyndigen met geloovers te vinden. Ten bewyze. Een liberael fransch blad, te New- York, in Noord-Amerika uytgegeven, den Messa- ger franco-americain, schryfta In Belgenland zyn byna al de titels van "renten en industriële aktiën in .de handen der priesters. Daeruyt volgt dat de beurze van Brussel volstrekt niets is daer zyn nooyt weerdyen ter plaets. Wal zegt gy van zulke domheyd Dat maekt ons indachtig wat eenen onzer kennissen over tvd vertelde. Binst zyn verblyf te Booinen, liet hy zynen baerd afdoen. Den barbario, al zwee- pên, smeeren en klappen, wenschte Belg te mogen zyn. Waerom Omdat, zeyde hy, gy, Belgen, volle vryheyd hebt in alles en geene be lastingen moet betalen. Geene belastingen Den armen Figaro weet niet dat de ryksuytgaven thans beloopen tot 160 millioenen. De uytgestrekte estrade, in het kruys der kerk trapsgevvyze opgetimmerdwas geheel en al bezet. Wy bemerkten er de burgerlyke, regter- lyke en krygsoverheden den heer Gouverneur der Provincie in officiéél kostuem met verschey- dene leden der bestendige Deputatie de heeren Voorzitter en raedsledcn van '1 Hof van Beroep, mede in plecïitgewaed den bestuerder-toezich- jter der Universiteyl van Gend, en al de ópper- officieren des legers, te Gend, in garnizoen, in groot uniform verders al wat de stad Gend edel en deftig bezit. Den aenblik dezer estrade was verrukkend schoon de prachtige toiletten der dames staken naest de schitterende uniformen der overheden, en boven de prachtige roode tapyten wuermede het middeldeel der estrade, voor de altaren, belegd was, eerlyk uyt. Den ganschen middelbeuk was bezet met geestelyken, ieden der verscliiilige kloosterorden, pastors en onderpastors van buytcn de stad de twee zy- beuken waren voor het volk toegankelyk ge- maekt. De plechtigheyd der wyding is onder eene groote aendoening van al de aenwezigen voltrok ken. Mgr. Faict, van Brugge, en Mgr. de Montpcl- lier, van Luyk, bygestaen door de eerw. heeren vicarissen-g'enerae! van ons bisdom, hielpen by de wyding. Na de Misse, die in heerlyk muziek, met vol orkest, wierd uytgevoerd, heeft den stoet, in de orde zooals hy gekomen was, zich weder naer het bisschoppelyk paleys begeven. Troepen der bezetting vormden buyten en binnen de kerk de haeg. WYDING VAN MG li. DEN BISSCHOP VAN GEND. Maendag morgend, van 8 tot 11 uren, heeft in de Kathedrael de plechtigheyd der hisschoppe- lyke wyding plaets gehad. Eenige minuten voor 8 uren begaf zich den stoet, uyt het bisschoppelyk paleys naer de Hoofd kerk, onder het zingen van Lilaniën dezen stoet was samengesteld uyt de leerlingen van "t Semi narie, de heeren pastors van de stadsparochiën, het kapittel der kanoniken, en de volgende pre laten Mgr. Sterckx, Kardinael-aertsbisschop van Me- ehelen Mgr. de Montpellier, bisschop van Luvk Mgr. Regnier, aerlshisschop van Rameryk; Mgr. Labis bisschop van Doornyk Mgr. De II esse He, bis schop van Namen Mgr. Faict, bisschop van Brugge; Mgr. Ledochowski, pauslyken Nuntius te Brussel, met zynen gehcymschryver eti nudi- leur Mgr. De Ham, rector m.rgniticus der Uni versiteyl van Leuven Mgr. Van den llecke, pro- tOnotaris aposfolir.uc: Mgr. Hendrik'Frans Brarq den te wyrien prclaei voor hel Gendsch bisdom. TPtlOMFTOGT VAN MGR. BR ACQ, in zyne bisschoppelyke stad. Ecre, eere, drymael eere aen de siad Gend Welligt nooyt heeft, de stad eene feest gevierd, zoo glansryk, zoo prachtig, zoo hertelyk en zoo geestdriftig als die van dynsdag. De verwachting was groot, maer volmondig bekennen wy dat die verre, boven mate verre is overtroffen geworden. Waer waren ze dynsdag, zy die waenden dat door hunne vermetele en stoutmoedige uyttartin- gen, door hunne goddelooze leerstellingen in conferentiën, dagbladen en vlugschriften ver- spreyd, het volk eyndelyk eenen afkeer had ge kregen van den godsdienst, waerin hel. is opge voed, en dien het als heylig pand van zyn voor geslacht had overgeërfd Waer waren ze, de waenzinnigen, die meenden dat de zoo lang hy- procritisch beraemdc vervolgingen, en de onlangs meer brutale en openbare aen rand in gen, tegen het catholykdom, de goedkeuring, de bekrachti ging, van de burgery hadden bekomen dat de religie, zoo als is geschreven geworden, in het slyk en de modder moest en zou versmacht wor den dat de geestelykheyd slechts oneer, afkeer en verachting by het volk meer inoogstte Waer zy waren Duydelyk is het nu gebleken men heeft gezien, in hoe groot getal de ongeluk- kigen zyn, die den droevigen moed hebben de Kerk met hunnen haet en hunne wraekzucht te vervolgen elk heeft, ze, met eenen enkelen oog slag, kunnen tellen Wierd ooyl Koning met. zooveel liefde en geest drift door zyne onderdanen onthaeld en gevierd, als Mgr. Bracqgekomen in den naem des Heeren om den geestelyken vader zyner diocesanen te zyn Heeft ooyl liet hert zoo krachtig, zoo onge- veyrisd, zoo toomloos-vreugdig zich 111 tranen en gejuyeh uytgespat* als by de nadering van den edelen, weerdigen en geleerden liervoogd, die wel oud van jaren, maer nog jeugdig van gevoel en moed, daer in stille majesteyt. zegenend heen stapte? En wat. is er, buyten liet Catholicisinus, in staet een feest te vieren, waerby de ziel zoo oncynriig het ydele en zijmelyke overheerseht De handelwyze van den Burgemeester van Gend wierd "onder alle klassen der bevol king op de meest krachtdadige wyze geschand merkt. Op zyn bevel, is de klok der gemeente stom ge bleven, terwyl de gansche gemeente juyehte en jubelde en hy zelf, beschaemd, en diep verlegen om zich voor het aenscbyn der menigte te too nen, is naer Brussel vertrokken, onder voor wendsel de zitting der Kamer by te woonen, waer hy, zoo eenieder weet, alleen bekwaem is de rol van doctriuairen jaknikker te vervullen De les, die hy en zyne twee iuhlazers dynsdag van honfierddnyzefiden hebben ontvangen, ifi ge streng en verpletterend geweestgroot en kleyn, ryk en arm alien hebben gewedyve.vd om dé be- tóoging ontzaggelyk te maken. Den adel, den wezenleken, onverbasterden adei, die niet. sa menspant met die betaelde ellendelingen, \vrlke. op zekere oogenblikkcn, dronken van genever, zich aen eene vigilant spannen 0111 Baes Kimpe voorttetrekken den goeden, ouden vlaemscben adel heeft dynsdag op zyne beurt, algemeen tegen het gedrag van dengenen van hunnen stand ge protesteerd, die tot de laetsle prestige ervan zou doen verloren gaen, en die op zulke beklagelyke wyze de aloude spreuk: noblesse oblige, lot eene Togen heelt gemaekt. Indien den heer De Kerchove Delimon nog eenig gevoel van schaemte over hem heeft, dan is hy, na het gebeurde van dynsdag zedeiyker wyze gedwongen, zyn ontslag te geven als Bur gemeester der stad Gend. Maer wacht daer naer, 't. zal nog al lang aenloopen. De kiezers moeten hem afkoken. Om uere was den toegang der straten waer den sloet moest voorby trekken, byna onmoge- lyk geworden, en langs alle kanten zag men de putatie!), muzieken, geestelykheyd enz., toe- vloeyen. Hoe uvtgestrekt den stoet ook was, wierd hy gemakkelyk en goed ingerigt, dank aen de wyze en verstandige voorzorgen die men ge nomen liatl Op de Vrydagmerkt stonden er detachementen van het genie-regement, lansiers en artilieurs. Op de Roornmerkt bevond zich een bataillon van het 2' linie-regement. Het opperbevel der troepen was toevertrouwd aen den kolonel De Jaegher. Daeromtrênt op de- gestelde uer, kwam Mgr. Bracq, vergezeld van zyne eerbiedwéerdige koller gas,, in St. Jacobskerk aen, waer hy door het kapittelen eene talryke goestelykheyd ontvan gen wierd. Hy en de andere prelaten trokken hun bisschoppelyk gewaed aen, en om 5 uren stelde den stoet zich op gang; doch hy kon zeer moeyelyk door de straten, het gedrang" des volks te overgroot zynde. Eerst kwamen het muziek en een peloton van het regiment lansiers, voorgegaen door eenen pólitiekommissaris en eenige agenten, die daer ten minsten order hielden. Zy wierden gevolgd door de deputatien der verscliiilige patroonagien der stad, die vaendelsen wapenschilden droegen verbeeldende het kapitel, de stad, de provintie, Belgiën en den H. Stoel, zich vereenigde in eene gemeene hulde aen den nieuwen herder be wezen. Het muziek der patronagiëu van St-Anna en hetgene van St-Joaunes-Baptista verluyster- den den stoet door hun bly geschal. De steden en de bisschoppelyke kollegien van Lokeren, Eecloo, Ronsse, Audenaerde, Dender- monde, Aelst, Geeraerdsbergen, St-Nicolaes en het gentsch kollegie van Ste-Barhara hadden talryke deputatien gezonden, die meestal met muzieken vergezeld waren. Allen hadden onder scheidene eereteekens, vaendels en wapenschil den/die aen den stoet een vry heerlyk uytkomen verschaften. De deputatien van den Catholyken Ki ing van St-Vincentius a Paulo, van den H. Franciscus Xaverius en van St-Pieterspenning, waren zeer tairyk en hoogst voortreffelyk. He zoo voortreffelyke middelbare scltool van St-Amandus, bestuèrd door de Broeders der Christelyke Leering,had zich belast met. de inrig- ting der jonge leerlingen die de wapenschilden droegen der 21 eerste' bisschoppen van Gent: dit deel van den stoet wierd zeer geprezen, en 't was verdiend liet leverde een prachtig uytzigt op. Wat nog eene byzondere melding verdient, was eenen groep jongelingen in rood en wit gewaed, ook door gemelde school ingerigt en iüe bloemen wierpen voor de voeten van Mgr Bracq. He wapenschilden der aenwoztge prei den wierden gedragen door leerlingen van het kolle gie Stc-Barbara, en na hen, kwam de geestelyk heyd en het kapittel, gevolgd door Z. II. den nieuwen bisschop van Gend gaende onder een gehemelte, en door Z. 'Em. den kardinaal, dt? bisschoppen van Kameryk, van Lu>k, Brugge, en van den pauseiykefi nuntius, die liet volk zegen den. Eene deputatie catholyken van Cend en van het bisdom, met een peloton rüyfery sloten den stoet. Meer dan SO meesterrytfiygen volgden den stoet; zy waren alien te genioet gereden van Mgt' Bracq tot aen St-Arnand. Van op de YrvdngmorU tot aen het pcrtael van St-Bael's-kerk, is Zyne Hoogw. gestadig bejegend door de luydruchti'gsle vrcagdvgeroeocwleve ?h'onseii/neurleve Zyite ÏJoor/weerdwhéyiihebben gedurig veergegalmdde damen rtie de vensters der luivzen 'bezctlede.il, zwaeyrlen hare zakdoe -

De Denderbode | 1865 | | pagina 1