|9<lc Jacr. Zondag', 16 July 1660. 1\° 9SI7. iMt WÊÊÊ VERTREKUREN UYT A EEST NA ER VERTREKUREN IJYT VOLGENDE STATIËN iSlp|É| 6 FRANKS 'S JAERS. ■Solidaire!»- (ïanma^sis- vrydenkers. Wat is daervan Ziet hier den brief: DE KAMER. S.iberale heldcadaed. OEN DENDER-BODE tionilerm 5-ïO 8-4* 9-tü 1-2-20 3-10 6-169-12 H Gend,Brugge, Oslende 7-47 8-45 (8-44 0-4» Sercri 5-40 8-28 0-00 1Ï 40,6.16 Goud) 14-39 3-10 3-18 8 16 6-39 8-37 9-18 Brussel. 6-39 E M'e 4° c'i) 8-0» 8 12 9-38 11-»8 Boornvk, Kortryk, Moescroori, Hyssel (langs 19-152-382 r.8 8-27 K(1« 2» c') 8-40 8-80 8-50 (Jcnrl) 6-47 8-44 14-») 3-18 6 3D 8-30 Meelt. Aniw. 8-40 6-39 7-88 9-45 12-10 12-31 Dóornvk, llvssei (longs Alh) 7-5» 5-3» 0-00 3-10 3 20 5-50 6-16 6^-1h-fc 8-;>0 g Ninovè, Gfierardsb., Alh, 7-85 4-55 5-35 8-50 'TwIm» 3 10 Borgen, Qniévrtiio. Nomen,- 7-55 2-55 5-35 VIN ANTWERPEN NAER Sl-N'icoloes, Inkeren, Gcnd, 5-00 8-30 11 -00 2-30 4-00 7-' 0 MO. V\N GEND NAER Rokeren, SI-Nicolacs, Antwerpen, 4-09 0-30 9-20 10 35 2-25 0-25 7-25. Te Rede slaen al de konvoys uylgenpmen de vertrekken nvt Brussel van 7-15 8 05 12-00 0-00 8-05 en die van Gcnd 6-12 11-25 2-05 5-00 0-02 8-05 Te In kg km en Santbergen slaen al de siacn slil de konvoys. Te Gysegiiem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaew nl de konvoys iiylgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-n5 8-40 en uyl Aelst 0-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-OS 6 03 0-06 9-05. Dendcrmofrde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergèh, Alh, Eiiiqne ^iiiin VAN I 1 K Kitf'N NA131 I 7-011 9-30 3-05 8-0(1 0 00. 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00 VAN ATH NAÉR Geeracrdsbergcn, Ninove, Aelst, Dendermonde, Rokeren 0-30 10-40 1-40 4-35 7-25. hessen, Geeraord3bergen, Ninove, Aelst 0-30 10-40 1-40 4-35 .7-25. Brussel Hangs Denderleeuw) 0-30 10 40 4-35 7-25. GcndBrugge, Oostende (langs Rede). 0-30 10-40 1-40 4-35 7-_5. VAN iiF.NI> NAER Audenaerde, 0-45 9-30 1-30 6-00 8. naf.r aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 8-00 8-57 6-45 8-0. VAN BRUSSK1. NAER Aelst,-Gcnd.-7-15 7-25 8 00 8 05 II 20 12-09 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8 10 8-40 Ninove. Gceraerdsbergen, Atli (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONnF. NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mecli.) 5-45 0 37 8-00 10-05 3-30 7-31). Ae|sl 7-30 7-55 H-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 15 JULY 1865. Er is niets ter wereld dat aen den christen 'meer schrik inboezemt dan de onboetveerdige 'dood van eenen solidair, francmacon ofvryden- ker. De acnhangers dier rampzalige secte zoowel als wy zyn daervan overtuygd, en daérom is T dat, als er eenen van de hunne komt te sterven, de solidaire vrienden en schryvers altoos iets of wat vertroostend zoeken by te brengen, om alzoo den schrik en gruwel van zulke dood weg te ne men, in hoop misschien van door dit middel, nog hier en daer een verblind, slagtoffer voor die schroomelyke secte aen te winnen. Als't Verbond in een zyner laetste Nrs de doöd van den ongeiukkigen schilder Wierts aenkondigde, die zonder priester gestorven is, waerom voegt liet bladje er by dat, toen de dood hem aen de kunst ontrukte,' by eene kopy begonnen had van een schilderstuk: men zal zicli in den liemel terugvin den? WaeroTn voegt liet Verbond hier't gedacht Van den hemel by eene zoo ongelukkige en benau- welyke dood? Zou dit wel zyn om den schrik van van die dood weg te nemen en aen anderen wys te maken dat eenen solidair, die God, Kerk, Ge loof, Sacramenien etc. verzaekt heeft, na zyne dood, den hemel ingaet om met Christus in de glorie te heerschen? Is dit uw inzigt, Verbond, spaer u die moeyte, zy is vruchteloos, aen geen enkelen Catholyken t'er wereld zult gy dit doen gelooven.... Welhoe! in zyn leven schreeuwen en lierenVerp'eflert den eerloozen, den godsdienst moet in 't sly liversmacht worden, den vrede der ziel put men in de verloochening van God en meer an - dtjre gniwelykheden, en daerna by Christus in den hemel zyn, kan dit samenstaen, koppel van twee? Legt óns dit geheym eens uyt, gy die zoo veel dingen wilt uytleggen tot Pauselyke Ency clieken toe? Maer wat vragen wy uytleg over geestelyke za ken aen mannen die zooverre gekomen zyn, dat zy deel maken van eene secte die het bestaen van God zei ven durft in stemmen leggen Onlangs is in de oppeiiogie te Parys de vraeg gesteld of de francmacons het bestaen van God nog aennemen? Er wat is èr op die yslyke vraeg geantwoord 85 logiën hebben NEEN geantwoord, 86 hebben JA geantwoordZoodat de aenneming van Gods bestaen onder de fransche francmacpns slechts van TWEE stemmen heeft, afgehangen Hadden er 85 NEEN geantwoord, al de andere logiën hadden zich aen die enkele stem meerder heyd moeten onderwerpen gelyk slaventroepen die op de zweep van den meester, gelyk kalkoenen vooruyt moeten marcheren. Over eeriige dagen heeft te Brussel eene verga dering van moortelbroers plaets gehad, om te be slissen of er nog wel èenen God hestaet of niet, en't heeft maer van 45 stemmen afgehangen of dien goddeloozen nest besloot dat er geeuen God is Immers 54 waren TE iEN God èn 47 waren VOOR Landgenoten, wat zegt gy van zulke gruwelak- ten? En nogtans zyn het de francmagons dié in Helgiën onze zonen en dochters willen onderwy- zen en opvoeden Verstaet gy het, ouders, welk schroomclyk ongeluk u in uwe kinderen be- dreygt, als gy dezelve aen zulke meesters toever trouwt, en wat vreeslyke rekening gy aen God zult le geven hebben. Wy sidderen by de enkele overweging dat. het Catholyk Belgiën die helsche secte zooverre hebbe laten komen, in plaets van ze, in liaer op komen, onder den algemeenèn vloek te versmach ten! Konden wy de klapkrane doen werken, wy zouden aen 't Verbond vragen door wie de logie van Aelst in de 'francmapons vergadering te Brus sel vertegenwoordigd is geweest, en in welken zin zy daer heeft doen stemmen: VOOR of TE GEN God Dan zouden wy krachtdadiger dan ooyt onze medeburgers korinen vei'manen hunne zonen van die onheylspellende secte verwyderd te houden en aen de verblinde jongelingen zelve den gapen den afgrond toonen, op wiens slibberiggen rand zy wandelen, zonder welligt eens te denken dat zy er voor immer konneiï in verzwolgen wor denZal de klapkrane in 't publiek werken en o'iize vragen beantwoorden? Wy hopen'het niet, maer 't geen wy hopen, is dat de burgers van Aelst welliaëst zullen klaer zien en zoo moedig als krachtdadiglyk en eensgezind werken om, met. de aenstaende kiezingen, de oorzaek van dit onevndig kwaed weg te nemen al dit vergiftigend onkruyd tot in den wortel te doen verdroogen. Medebui'gers en landgenoten, groote en kleyne, burgers en ryken-, weest op uwe hoede, over weegt met kalmen gemoede met; wat ongeluk de francmapons ons catholyk vaderland bedrevgen Ziel wel in hoe hardnekkig zy den oorlog voeren legen God en zyne Kerkwat zy doen met onze gewydde kerkhoven en catholykè studiebeurzen wat zy van zin zyn te doen mei de kerkgoederen en met de opvoeding dei jeugdwat zy schryven en drukken tegen onze wèerdige kerkvoogden en priesters; peyst, van den anderen kant, hoe zy den toom loslaten aen alle slechte driften en zoe ken de Belgen te verlevden door komedien, ballen volksboekeryën, goddelooze predikanten en pre- kantinnen, immers door alles wal de hel in hare woede tegen Christus en zyne kerk hun ingeeft. Opdat gy echter wel moget verstaen wat de solidairen secte is, leest den volgenden brief, die uyt Brussel aen de catholykè dagbladen nopens de dood van den ongeiukkigen Wierts is meêge- gedeeld, en dien wy uyt de Gazette de Liége over nemen. M Wierts behoorde aen niet een solidaire ge nootschap toe, maer telde versclieyde solidairen onder zyno vrienden Wanneer deze vernomen hadden dat hy gevaerlyk ziek lag, hebben zy zich van zyne vvoonstè meester gemaekt, en eene zieken diensier die ook soli dair was, bv zyn1 bed geplaetst. Van den eersten dag zyner ziekte vi-acgde M. Wierts om te mogen M. S. zien, uylmuntenden schilder, met wien hy van jongs al door inr.erlyke vriendschap vereenigd was, en wiens gods dienstige gevoelens door eenieder bekend waren. Mén bleef door aen zyne vraeg. Des anderdags riep hy uyt dat hy verwonderd was M. s. niet te zien tol hem ko men, en versohcyde mael, oer hy gestorven is, her- haelde hy deze klagt met spyt. Zoo haest de tyding. zyner dood verspreyd wierd. M. S. kwam met h3esle geloopen, deed zyn en naein kenn.n, en vernam van de zieken dienster dat den overleden öikwils van hem gesproken had daerna ging hy in zyne kamer en vond daer een crucifix, eene reli- (juickas, en een beeld van O. R. Vrouw. Als men zich daer by herinnert de schoone godsdienstige schilder stukken welke di n uylmuntenden kunslenacr gemaekt heefl, liet is ons toegelaten te gelooven dal hy hel slag toffer geweest is van een voorbedacht schelmstuk, liet geen*dit gevoelen nog meer versterkt, is dal den ge- neeshcer die hem bezorgde tot den lactslcn oogenhlik uylgesleld heefl van hem zynen gevaerlyken slaet le doen kennen, en dat zoo haest den zieken dit hoorde, hy zich bcklaegde dat men hem geenen lyd liet van te sterven. Voeg daer nog by, zegt de Gazette do Liége, dat men in den hof van den ongeiukkigen Wierts, twee solidairen in sameiispraek gehoord heeft, waer van den eenen tol den anderen zejrde hadden wy Fontainas zoo nauwkeuriglyk bewaekl als dezen hy zou ons niet ontsnapt hebben. Gy ziel het, by alle de vrylieden die men ons ont neemt of betwist, wilt men nog do vryheyd der ster venden ontnomen. 'T geen komt te gebueren aen den heklagensweerdigen Wierts. doet klaer zien dal er hy de solidairen een helscli leerstelsel hestaet, 't geen reeds door versclieyde dnedzaken is bewezenDen vcr- horgen invloed der solidairen heeft de onderdrukking van geweten tot stand gebragl;'hy maekl zich meester in de woonsten der huysgezinnen, komt er door zynen woedenden hael de laetste oogenhlikken der stervende slooren dat de stervende niet meer vrylyk mogen pcyzen op de ecuwigheydü Is er wel ooyt schandélyker boosheyd te zien ge weest? Zou satan zclven, indien hy mogt op aerde komen, aen de verdoeming der zielen werken, grooler kwaed konnen aen 't mensclidom doen, dan die nooyt genoeg vermaledyde seele en zou hel niet meer als IyJ zyn dal alle onze eerlyke en deugdzame bevolkingen die goddelooze splielmen, de bewerkers van bedrog en logen, die versmaders van vryheyd en menschelyke weerdighevd, eendie schenders der woonsteden, zou het niet lyd zvn, zeg ik, dit satans gehroedzel door eenpa rig geweld le doen terugkeeree in dien donkeren franc- mac-onskuyl waeruyt zy nooyt zouden hebben moeten te yoorscliyn komen. kiezers van dón buyten reeds naer buys. 'T is dan de helft der kiezers die haren wil aen de algemeenheyd oplegt, en daerom stelt. M. den graef de Tlièux de volgende wyzingen voor De kiezingen hebben plaets by stemlyst en met bet grootste getal stemmen. Het zou dan niet meer noodig zyn van de vol strekte meerderheyd te bekomen om gekozen te wezen 't ware genoeg meest stemmen verkre gen- le hebben. Slechts te voll^digen en te zeggen dat, in geval van gelykheyd van stemmen, den oudsten kanrlidaet zal gekozen zyn. M. Delcour heeft voorgesteld de zittingen der Bestendige Depuliën met opene deuren te doen houden, wanneer er gehandeld word over kio- zings-reklamaliën. Onder andere, heeft, M. Delcour. T voorbeeld aengehneld van eenen 'sieur Ganlier, op de kie- zersiyst van Kortryk gebragt, als patent beta lende, door de gemeentelyke regering en op die zelfde lyst behouden door de brugsche deputatie, mei legen staende de verklaring van den ontvanger der diVekte belastingen bevestigende dat Ganlier geene palent. betaelde. Wy zouden niet verwonderd zyn ware het liberïiateryspel slagtoffer zyner evgene fopzucht en wierd het zelf in^ de netten gevangen die het aen de catholyken zoekt te spannen. Daervoor uyten wy den wensch en voorzien dal het zoo zal wezen. Het is met afkeer dat wy de beraedsla- gingeri volgen. In den proyintiaien Baed van Henegouw is eenen voorstel gedaen tegen de vermeerdering yan: grondbelasting, welke voorkomt uyt de her ziening der cadastrale schattingen. De vlaemsche provintiën zyn gedurende dertig jaren overschat geweest, en nu, wanneer men aen hare reclamation regt doen wilt, spelen de Walen op hunnen poot. Wy vragen niet dat zy overschat, worden, maer dat men ons verlosse van hel deel, dat wy, ten profyte der waelsche provinciën gedurende dertig jaren bctaeld hebben. Geheel deze week is de beraed sla ging over het kiesbedrog voortgezet. Yerscheydene leden heb ben verbeteringen voorgesteld, maer allen zyn verworpen. De liberhatersmeerderheyd toont, zich zonder genade en aldus zal die partywet doorgaen. Den achtbaren lieer de Theux heeft eenen voorstel gedaen die strekt om de ballotering in de kiezingen af te schaffen. Men weet dat de bal lotering nu op eene- vry antiliberale wyze ge schied. Den avond nadert gemeenlvk wanneer zy word aerigëvangen, en doorgaenn zyn ajle de TWEEGEVECHT VAN iH.V. DE LA ET EN CIJAZAL' Uytspraek van bet vonnis, 't Is, eergisteren dat voor de vereenigde ka mers van het hof van Cassatie, de zaek is opge roepen van M.-G.-J. Delaet, letterkundigen lid der Vertegenwoordigers- Kamer voor het arron dissement Antwerpen, en den baron P.-E.-G. Chazal luylenant-generael, minister van oorlog en derden adjudant des konings, beyden betigl van in tweegevecht geweest te zyn, zonder dat er wonden uyt gevolgd zyn, te St-.loost-ten-Noode, in de ryschool der officieren van het garnizoen, den 8 april 4865, misdaed voorzien door de art. 1 en 4 der wet van 9 january 4844. M. de prokureur-generael heelt zyn rekwisitoir voorgedragen, zeggende dat M. Delaef moest aen- schouwd worden als den uytdager, en dus voor hem de grootste, straf vragende. Hel hof heeft zich verwyderd. De'mondeling- sclie instruktie der zaek, in het. verhoor, had slechts^eene halve uer geduerd. Na eene beraed slaging die al niet minder dan eene uer heeft ge duerd, is liet hof in de zael teruggekeerd, en M. den eersten voorzitter heeft het vonnis uytge- sproken, 't welk veroordeeltM. De Laet,, lot 5 maenden gevang er. 500 fr. boete, met. lyfsbe- dwang gedurende 8 dagen in geval van niet be taling der boete en kosten den generael Chazal lot 2 maenden gevang en 200 fr. boete of 8 dagen gevang in geval hy deze niet betaelt. Beyden so- lidairlyk tot. de kosten van liet proces. Het verhoor heeft in zyn geheel twee uren ge duerd. Men schryft uvi Brussel aeu een antwerpseh blad De bclgische wet op het tweegevecht word waerlyk eene scherts. De onderofficieren die laetst veroordeeld zyn geweest, hebben kwyt- schelding bekomen MM. Defuisseaux en Van Schoor komen gewaerschuwd te worden dat zy ook zullen genade bekomen, en MM. De Laet en Chazal zyn wel zeker van geen kwartier gevang te doen. M. Chazal, die den toestand Zyner getuygen MM. Soudain en Sterckx heeft willen inzien, heeft voor goed de kleyne wonde ingetrokken welke M. De Laet hem den 8 april hcell toege- bragt. Zoo dat maer hy en zynen achtbaren te genstrever zullen veroordeeld worden, en daer de straffe onbeduydend zal wezen en onmiddelyk worden vernietigd door een koninglyk besluyt dat reeds gereed ligt, zal hy zyne poriefolie kun nen behouden. x Men zegt dat den koning ernstiger ziek is dari dë officieuse bladen het willen zeggen. Z. M. kan niet meer vergaeti en Tuen heeft veel moeyte om hem in de breede rytuygen te dragen met dewelke hy een of tweemael per week kleyne uyttogtjes' dpet in de omstreken van Brussel. Deze verergering is de oorzaek dat de reys naer Zwitserland welke Z. M. ontworpen bad, onbe- paeldelyk blyft uytgesteld. Daerentegen gaeh den hertog van Braband en den graef van Vlaenderen hunne internationale reyzen hernemen. Men scliryft uyt Dendermonde, 8 july De liberalen.' die de burgerlyke godshuyzen dezer stad besturen, komen eene nieuwe helden- daed uyt te voeren. In dé verledene week zyn de weeskens der fondatie Verpletsen die, volgens de voorschriften van liet testament der siiehter'es, aen de zorg der godvruchtige dochters van gemeld gesticht toe vertrouwd waren, aen dezelfde onttrokken ge worden. Dynsdag laetst, in den voormiddag, zyn: den poliiie-kommissaris, Trompetta, bestuerderin- tendent. der Hospilien, en den surveillant in het Weezenhuvs, vergezeld van wagens, de meubels van het gesticht. Verpletsen gaen opladen; de overste der godvruchtige dochters wélke sedert meer dan vyftig jaren in.de fondatie aengenomen is geweest,"'en die aen eene deftige familie toe behoort, heeft verscheydene voorwerpen aenge- wezen, als aen haer persoonlyk toebehoorende men heeft haer gevraegd: dit door kwittantien of schriften te bewyzen, en daer de overste het niet doen kon, heeft men allés mogelyk op de wagens geladen. De eerbiedwcei'dige overste, welke aireede eenen hoogen ouderdom bereykt, en de twee andere godvruchtige dochters waren byzonderlyk getroffen en weenden bitterlyk toen men het porlret van jofvrouw Joanna Verpletsen, de stich teres oplaedde. Nu blyft er niet m.eer over dnn de godvruch tige dochters met geweld aen de deur te zetten. O! liberalismvs, testamenten miskennen en ge stichten vernietigen, ziedaer uwé heldendaden. Den Nouveïïiste van Gend vertelt ons een geval dat by bet openen van den provincialen raed plaets had aen het banket door M. den gouver neur Dó Jaegher gegeven. 't. Nageregt was opgediend, den gouverneur slaet regt en stelt voor op 's konings gezondheyd te drinkenhy sprak als volgt Mynheeren, ik heb d'eer u een gezondheyds- dronk aen Zyne Mafesteyt den koning voor te stellen. Naer mate dat den vrede zich Europa ver ft sterkt, er komt in 't leven der volkeren een oogenhlik waer datwaer dat.... Den redenaer blyft stom, ziet naer de balken, regis en links, en na ecnige stonden herneemt: Er komt in 't leven der volkeren een oogen- blik waerwaer dat Nog niet te doen, liet wilt er niet uytkomen, den redenaer slaet kort, slaet de oogen in de vier hoeken van den plafond, vaegt zyn zweet af en met nieuwen moed herbegint voor den derden keer: Er komt in liet leven der volkeren een oogen- blik, waer dat.... waer dat.... O ongenadig uoodlot! hy valt wederom in 't slot, by zweet water en bloedeenige hadden medelyden, anderen hielden den buyk vast van lagclien, tot dal eyndelyk, om den redenaer, den eersten magistraet der provintie, uyt de pyn to helpen eenige tafelgenoodden zich aen 't roepen zetten:Op de gezondheydLeve den koning.... Maer wat gebeurt er Tot Verbazing van ailen, doorbreekt M. den Gouverneur eensklaps liet. geroep: Neen, neen, mynheers, zegt hy, zoo niet, 't. js hiermee niet genoeg, en hy trekt oen papier uyt den zak ('t was'de geschrevene im provisatie) en begint met onverstaenbare stem eenen rimram van korte en lange, dikke en dunne zinsneden af te lezen zoo onverstaenbaer als zyne stem en daermeê was 'tlieken uyt... Had M. den gouverneur de klapkrane ten zynen dienste gehad, het zou er gemakkelyker uyt ge komen zyn, wel te verstaen als zy niet zou ver stopt geweest zyn gelyk deze van M. Eyerman, wélken, sedert nieuwjaer, door de stad Aelst uyt- gedaegd, om te zeggen waerin de opvoeding der Aelstersclie jufvrouwen onvolledig en onvoldoende is, zoo stom blvft als een hondenkot. Is 't omdat

De Denderbode | 1865 | | pagina 1