I 19de Jaer. ^oiiciag, September lillik. n 3' VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. Zy zouden ons geern foppen. Let dus op, landgenoten. Posiippji en wal er gevonden word. Is t daermeè al «9» fuiquc Sunm, T ni; IK Denderm. 5-20 8-28 9-45 42-20 3-10 6-16 9-12 Gcnd, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokcren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 gj Gend) 12-39. 3-10 3-48 6 46 6-39 8-37 9-48 Brus. 6-39 E(le2ccV8-05 8-42 9-38 14-58 12-15 jp Doórnvk, Korlryk, Moescroen, Rvssel (langs 2-38 2 55 5-27 E (1" 2* c') 5-50 6-20 8-50 9-33 Gcnd). 6-47 8-44 12-39 3-48 6-39 8 39 Dili illccli. Antvv. 5-20 6-39 7-5o 9-45 4 2-40 12-34 [)oomvk Rvssel dan°"s A lib 7 53 3 33 0 00 (5-5(1 3-10 3 20 5-50 6-46 6 24 8-45 8-50 n>lai1fs, Ain> 0,) 0 0 1.3 1.CUV. Tiiicnen Luyk Vcrv. L»od. 5-208-12 9-38 1 Ninove- <'™rardsb., Alh, 7-55 2-56 5-35 8-50 9-45 12-15 3 10 gj Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 iselie VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 41-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen. 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. er. Tc Lede staen al de konvoys uytgcnomen de vertrekken uvt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 ;lieydl 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen al de staen stil de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. I V'A Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 fi-00 8A5 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. VAN I.OREREN NAF.n Dendermondc, Aelst, 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. Ninovo, Göcraerdsbcrgen, Alh, 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbcrgen, Ninove, Aelst, Dendennonde, Lokeren 6-30 40-40 4-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsltorgen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 4-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 4-40 4-35 7-25. VAN GEND NAER Audcnaerde, 6-45 9-30 I-30 6-00 8. naer aei.st 8-00 9 00 11-35 4-35 5-00 3-57 6-45 8-0» VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gcnd, 7-15 7-25 8-00 8-05 1! 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8 40 8-40 Ninove. Gceraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-30 Aelst 7-30 7-55 41-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 25 SEPTEMBER 1865. lüSlllj HEI) :t isv.) Ijezl sllliii l« l'nii (11 ll'lt e zij huid Xlilj my f!ef «p (S«j kc «ij' IfiSl' Rclif" 416: l'ï'l mm iiisniii IM. 'ijJCi 114,8 'l tol kicj.j Lwiif marA clilil L)e onalltanglyke bladen hebben de ernstige aendacht der contributiebetalers ingeroepen op de overdrevene kadastrale herschattingen der ey- gendomnien die thans gedaen worden en de groote verzwaring doen zien der lasten die uyt deze werking zal voortspruyten. Op de meer- maels herliaèlde alarmkreten door de caiholyke drukpers aengeheven, is den geldsmid van Luyk, minister Frère, eyndelyk uyt zyn bedde gekomen om een woordje in den Moniteur te lossen. Doch, verpletterd door de onwederlegbare bewysredens der onafhanglyke dagbladen, beeft dien anders zoo stoutmoedigen liberbaters geldbaes slechts eenige met honing bestrekene zinsneden in den Moniteur durven afgeven,- om de lastenbelalers wat gerust te stellen hun zeggende dat de fon- cière contributiën door de kadastrale herschat- tingen niet zullen verhoogd worden. Maer den waelschen vos heeft de grootste zorg van te zwygen boe die overdrevene lierscbattingen an ders de borze der sehatpligtigen zullen aentasten en zelfs stormenderhand innemen. Doch opdat de lastenbetalers door de zeemzoete woorden van den luykschen geldsmid. niet op 't onver wachts zouden gefopt worden, zullen wy bun de zaek wat klaerder uyteendoen en bun doen begry- pen hoe waer het is dat liberhatei s-iiinistersbe - loften en rotte appels evenveel weerde hebben, en dat menschen foppen by de liberhaterspenlakeyën eene maconnieke deugd geworden is, waerop zy zich ex professo moeten toeleggen, willen zy van den bu'dgetrestelier niet weggedrommen worden. Indien het waer is, gelyk de liberhatersgazetten zeggen, dat de fonciere contributiën niet zullen verhoogd worden, en daervan nemen wy akte en goede nota, dan vragen wy of bet ook zoo waer is dat de meubelaine of personnele contributiën en tevens de sucressieregten niet zullen verzwa ren Dit gaen wy zien en verzoeken de foppende liberliatersschryvers bunnen bril op te zetten bun tevens uytdagende het volgende te wederleggen. Het is waer dat bet kadastrael inkomen jüyst niet dient als basis om de contributie der liuër- waerde aen te wyzen deze word door de schat-, ters des bestuers vastgesteld. Nogtans zullen de schatters voorzeker geene huerwaerde kor.nen aendüyden die minder zy dan het kadastrael in komen. Het is eygen aen de schatters en andere geldagenten des bestuers altyd eenen overdreven iever aen den dag te leggen om de sehatpligtigen Ie nypen zooveel zy konnen, in hoop daervoor oenen vlasdank en eene verbetering van positie te bekomen, of in andere woorden om eenen Onze lezers hebben meer dan eens van Pompoji (Ita- Jjcn) gelezen eene stad die 79 jaren vóór Christus- gehorte onder de assche van den vuerspuwenden berg Vesuvius, begraven vvierd en waer nu weêr eetn aental kliriosileyten gevonden zyn, namelyk in den tempel van Juno, naby het altaer, eenige honderde lyken. Wy gaen onze lezers met Pompeji wat nader bekend maken, ter gelegenheyd van dien nieuwen vond. Pompeji was eene* kieyne stad van ongeveer 30,000 inwooners maer eene stad die veel wclvaert bevatte. Pompeji lag, even als de sleden in Zwitserland, schil derachtig ineen schoon dal. Het was de verblyfplaets van menige voorname familie, maer vooral den zetel van kooplié en handelaers Het was de stapelplaets van Nola, Nocera en Atella. De haven van Pompeji kon eene gehoele vloot bergen. De burgers van Pompeji waren romeynsche burgers zy erkenden Roomen als hoofdstad, als vaderland de plaelsclyke 'wetgeving was dus ook aen de romeynsche wetgeving onderworpen maer toch was de stad vry en onafhanglyk, had een verklcynden Senaet en ceno ey- genc aristocratie. Zy benoemde zelf hare priesters, befte zelf belastingen, maekle burgerlyke wellen. Het was, zoo als men zegde, een Roomen in minialuer. 93 jaren vóór Christus-geborle was Pompeji door eene aerdbeving getroffen. De tempels, bel forum, de theaters, huyzen en graven waren ingestort. Prachtig wierd de stad herbouwd. De corinliscbe-romeynsche bouworde wierd algemeen aengenomen. De tempels van Jupiter en Venus vooral waren prachtig de huyzen waren hernieuwd met fresco's beschilderd handel en arbeyd waren in vollen gang, toen, zooals wy zegden, 79 jaren voor Christus de vreeselykc uytbersling plaets had, die heel de stad onder de assche begraefdc, en haer eeuwen lang voor de opsporingen der geleerden verborgen hield, grooteren slok uyt den pot van den staet te kry- gen. Die mannen dan zullen zooveel herschattin gen doen als mogelyk zal wezen. De contributie op het meubelair der verhuerde huyzen zal bet zelfde lot ondergaen, want voor die huyzen word liet meubeiair niet geschatmen stelt het vast op vyfmael de huerwaerde, 't welk meest van lyd zal voor gevolg hebben dat de schatting der huerwaerde ten minste de meubelaire contributie zal verdobbelen. Iloud u dan maer gereed, gy gedrukte lastenbetalers, uwe laelsle duyt moet er aen, want als den liberhalersmaeonnieken zuyger in volle fonctie en beweging komt, moogt g'er u aen verwachten dat uwe horzen zoo plat en zoo droog zullen getrokken worden als een slukje land, dat met bonderde kannebuyzen van alle grootten dooi'kruyst is. - Neen, 't en is nog niet al, want als de liberba ters slokzucht haer werk begint, dan slokt zy zoo gulzig en zoo rap, dat zy altyd eerst haer volle goeste heeft. En inderdaed, den Moniteur rept geen enkel woordeke van bet successie- of erfnegt. Het is nog al waer dat, voor wat de doodschuld betreft door de kinderen over degoederen hunner ouders aen den staet te betalen, de erfgenamen niet gehouden zyn, Jiet kadastrael inkomen als grondslag hunner verklaring te nemen maer als zy dien grondslag niet nemen, dan stellen zy zich bloot, aen kosielykeprocessen die bet betsuer bun zal aendoen. Want als liet bestuer zal zien dat zy den gewoonen weg van declaratie der nalaten schap niet volgen, kan bet klaerblykelyk zicli op bet kadastrael inkomen beroepen, de successie- declaratie verlioogen en nog bovendien eene zware boete aen de erfgenamen opleggen. Men zou konnen tegenwerpen dat 't vermenig vuldigd ngscyffer kan verminderd woiden. Maer zal bet verminderd worden Is men zeker dat liet gouvernement die tweede herziening zal be velen In geval dat ja, wanneer zal zulks gebeu ren? Binnen een jaer, binnen vyf jaren, binnen tien jaren en nog langer?In afwachting dezer tweede lrerzienning, zullen de sehatpligti gen niet alleenlyk het dobbel, maer zelfs dry- en vierdobbel meer regten betaeld hebben dan zy nu verpligt zyn te betalen. Verstaet gy nu, landgenoten, waerom den Mo niteur zoo slim en schalk den bek in de pluymen boud en alleenlyk spreekt over de grondlasten Dit zyn liberhatersstreken om 't kieken te konnen pluymen zonder dat het veel schreeuwt. En wat remedie is daertegen Met d'eerste kiezingen al de liberbaters knik kebollen, de verslaefde kalkoenen afdanken en mannen naer de kamers zenden die het volkster- gend en uytzuygersministerie durven tegenspre ken, bestrydeu en dwingen zynen zetel te ver laten. Wel heeft keyzer Tilus deslyds het voornemen opge-, vat, de stad te laten ontgraven maer ernstiger moeye- lyklieden beielteden, dit, en, wy zegden hel reeds, het spoor waer Pompeji geslaen had was zelfs verloren. 0p hel eynde der 16eeeuw legde den architèkl Fon- lano een onderaerdsch kanael aen, om liet water van dc Sarnó, naer Torre Aununzia to hrengen hy hoorde dwars door de muren en straten van Pompeji, ja trof zelfs opschriften aen, maer niemand dacht er aen, dal men hezig was eene begraven stad terug te vinden. De boeren waren wyzer dan de geleerden, en zy noemden de plaets la Civita. In 4748, onder de regering van Karei 111, ioen men te Herculanum eenige oudheden had opgegraven, toen er zelfs eenige standbeelden waren te voorschyn geko men, deed eenen kolonel der genie Rocco Aleubierre, de vracg aen den koning om eenige opzoekingen te doen. Den koning gaf hem zyne toestemming en stelde 42 galeyboeven ter zyner beschikking. Aen dit begin heeft men de geheele ontdekking te danken doch hoe ongelukkig wierden die eerste op zoekingen besluerd Traeg en ellendig gingen de op gravingen voort. Eerst in 1813, toen de Franschen Napels kwamen bezetten vvierd er ieverig cn druk ge werkt, 476 werklieden wierden er toen gebezigd. Later, toen de Bourbons weer op den troon terugge keerd waren, wierden de opgravingen weór slapper en slechts als dezen of genen koning, die Napels bezocht, verlangde Pompeji te zien, wierd er iets gedaen, of eygenllyk gaf men dan eene schynverlooning. Men graefde alsdan eenige der reeds gevonden voor werpen weêr in den grond, on, in legenwoordigheyd van den vorst of.prins wierden die voorwerpen weêr opgegraven, alsof zy pas gevonden waren. Mundus vult DE'TPI. Dal was niet alles wal men vond, keurde men zelfs niet waerdig bewaerd te worden koning Ferdinand IV Doet gy dit niet, kiezers, de groote pluymope- ratie js aengekondigd en zy zal voltrokken wor den, want men zal konnen zeggen wy mogen geld, vèel geld en langsommeer geld vragen, bet volk is er meê tevreden, want het behoud de mannen welk niet alleenlyk al die vragen maer zelfs de eyndelooze steerten goedkeuren Peyst er wel op, landgenoten, want als gy zelve de roeden maekt om u le overgeesselen, dan hebt gy 't regt niet meer te klagen als de geesse- laers wat te hard doortrekken. Eene nieuwe en schitterende proteslatic komt gedaen te worden tegen bet hatelyk wetsontwerp over het vvereldlyke der eeredienslen. Men herin nert zich dat, te samen met alle zyne eerbied- weerdige kollegas Mgr De Hesselle in krach tige bewoordingen gereklameerd bad tegen dit werk van roovery en ongeregtigheyd, monstrueu- sen aenslag tegen de weerdiglieyd en de vryheyd der Kerk. De geestelyklieyd van bet, bisdom van Namen komt in de banden yan M. den vikaris- kapitularis Poncelet een adres van volkomene byidevingaen dien akt van den aflyvigen bisschop neer te leggen. Omtrent nepen honderd priesters, slechts de stem huns geweten acnhoorende en sterk van de regten van God cn zyne Kerk, ver klaren met eene deftige kraehtdadigheyd dat zy gereed zyn om, des noodige gevats, alle'de gevol gen te ondergaen welke hunne weygering van tot de uytvoering eener ongeregtige wet mede te helpen, naer zich kan slepen. Zal het ministerie niet eyndigen met de oogen te openen en te begrypen dat liet zich gewaegd beeft in dfcnen weg die tot den afgrond leyd Het zal misschien trachten door de vervolging den lydelyken wederstand te overwinnen; de geschie denis van alle eeuwen leert ons dat dc vervol gers altyd eyndigen door zich met schande te overdekken tot dat zy eyndelyk bezwyken, ler- wyl de zegeningen van hemel en aerde de edele en moedige slagtoffers der pligt beloonen. Ziehier het adres der geestelyklieyd van Namen: Mynheer den Yikaris-Kapitularis. De Vertegenwoordigers-Kamer is bevangen met een wetsontwerp waervan de inuytvoerings- stelling de Kerk zou berooven van het bestuer en den eygendom der goederen tot de uytoefening van den godsdienst bestemd. Dc voórnaemsle schikkingen hebben reeds in de sektieii de goed keuring van de leden der meerderbeyd bekomen. Monseigneur De Hesselle, van geëerbiedigde en godvruchtige gedachtenis, heeft, te samen met de andere bisschoppen van Belgiën, kracht- dadiglyk geprotesteerd. In het byzyn eener ongehoorde schending van de regten van God, van de regten der Kerk, zoo als die waermede liet land is bedreygd, zou de geestelyklieyd des bisdoms van Namen gelooven aen hare pligt te ontbreken, indien zy niet hoogc- lyks kwam verklaren dal zy zonder wederbouding oordeelde zelfs dat 250,000 franken die er aen de op graving hesleed wierden le veel wnien en verminderde die toelaeg met 100,000 fr. In 1860 kwam Fiorelli, den bekwamen ingenieur, aen 't hoofd der opgravingen, en nu gaet het werk regelma tig voort, ofschoon hel derde van Pompeji nog slechts is bloot gemaekt. De doodc stad is weêr levend gewor den. Nu wandelt men door de straten van Pompeji, want dc daken zyn weggebrand en ingestort, en men kan zich overluygen, dat de beschaving en kunst in die dagen lol op eenen hoogen voet geklommen waren, én wy, in onzen lyd, in pracht verre ten achter slaen. Men vind er honderd dingen, die wy denken dal lot onzen tyd behooren, en die destyds, byna eene eeuw vóór Christus-gehorte hestonden. De godin Venus was de beschermster van Pompeji. Haren tempel, die nu is blootgelegd en waervan nog aelit-en veertig kolommen regt slaen, moet prachtig zyn geweest. Behalve andere tempels heeft men bloot ge maekt, de beurs, de geregtszalen, de gevangenissen, enz. De standbeelden, triomfbogen en kolonaden, welke men er vind, zyn talryk en met buylcngewoon veel kunst bevveikt. Het is ook daei dat men den tempel van Jupilci heeft ontdekt, die in corinlische bouworde is gemaekt en met de bovengezegde monumenten, eene majesleyl doet zien, welke indruk op ieders gemoed maken moei*. Pompeji lelde 8 poorten, vvelbgl zelfs 9, de poort van Herculanum heeft dry doorgangen de twéé aen weers kanten waren ongelwyfeld voor de voetgangers be stemd De stralcr. zyn over het algemeen moer eng de grootste breedte zeven ellen. De gaeiipaden liggen eenigzins hooger en zyn. gekalseyd naer gelang des rykdoms van de hevvooners der huyzen. Hier zyn hel onregelmatige brokken steen, ginder zyn zy van mar mer. De stralen zyn wel degelyk voorzien van riolen even de protestatien van het belgische bisschoppen- korps bykleeft. Onveranderlyk vereenigd met onze geestelyke overheden, zyn wy, gelyk zy, gereed om, des noodige gevals, alle de gevolgen te ondergaen der weygering onzer medehulp tot de uytvoering eenër wet welke ons geweten verwyst en do Kerk veroordeelt. (Volgen 881 handteekens). Men leest in eene korrespondentie der Amster- damsche Courant Op de u bekende brochuer van den ex-minister Decbamps kom#ik nog even terug, om uwe den- dacht te vestigen op eene opmerkelyke plaets welke men daerin aentreft. Den scliryver zegt dat graef von Bismarck, dezer dagen in gesprek zynde met den hertog de Gramont, tot hem ge zegd zou hebben«Waerom neemt den keyzer Belgiën niet, en waerom verplettert hy niet dien demokraten nest? Niemand zal er zich tegen verzetten! Ik geloof, en niet zonder grond dat dit waer is. Overigens is bet den lezer der Amsterdamse/ie Courant niet onbekend, dat den beer von Bismark zich uylgelaten heeft op eene wyze, onrustbarend voor Nederland zoo wel als voor Belgiën. Den prys der eetwaren opslagen is ten allen tyde gemakkelyker geweest dan donzelven ver minderen; dit is altoos gebleken. Thans willen de beenbouwers hun vleesch in prys opslagen, en God weet, eens verhoogd, wanneer het zal afslagen. En waerom dien opslag? Om reden der runderpest. Maer brengt deze ziekte bet getal hoornbeesten op een minder getal voor de verbruyking cn slaet den prys der beesten op? Neen. Belgiën voert meer hoornvee naer bet buytên- land en voornamelyk naer Vrankryk, dan wy er uyt den vremden ontvangen. Eywel den invoer van vremd vee in Vrankryk is verboden en by- gevolg zullen de talryke koppen vet hoornvee die dagelyks naer Vrankryk gevoerd wierden in ons land blyven en tot 0112e verbruyking moeten dienen. Volgens de officiëcle statistieken van den koop handel, beeft ons land in 48(»4 maer liet totael van 55,o2o hoornbeesten uyt den vremden ont vangen, daerin nog de magere dieren begrepen die voor de slachters niet bestemd zyn. Gedu rende hetzelfde jaer voerde Belgiën naer bet buytenland 61,747 koppen. Dus, ten gevolge van liet verbond van invoer aen beyde zyden der grenzen is liet getal dieren voor de verbruyking grooter geworden. Het aenbod vermeerderende den prys moet natuerlyk dalen. Dezen regel zal in dit geval niet liegen, want wy zien reeds dat den prys van liet vee op de markten vetiauwt en vermindert. als in onzen tyd. De huyzen waer eenen winkel gedre ven wierd, hadden hun uylhangbord even als nu. Zoo verraed eene geyt in gebakken steen hoven de deur, eenen melkwinkeleenen molen, eenen graenhandel twee mannen die, aen eenen slok op den schouder, kannen dragen, eenen wynkooper, enz. enz. Dal de beeldhouwers het heel druk hadden op den oogenblik der uytbersling, blykt uyt de talryke onafge werkte beelden, die men in hunne ateliers vind. Onder de merkweerdigste vindsels telt men die van eenen bakkersoven toen men dezen oven opende, vond men er 81 brooden in, zeker wel oudbakken, maer nog in hun geheel, en geschikt zoo als den 23 November van het jaer 79 vóór Christus-geborle, in den oven gelegd. De brooden hadden over liet algemeen het gcwigl van een pond, waren rond, en in denzelfden vorm als tegenwoordig nog gebakken word in Sieïliën De opschriften, welke men in de straten vind, annoii- ceeren tooneelvertooningeri in het amphitheater, mel den verkiezingen, rokomniandeerep kandidaten berig- len dal cr huyzen te huren zvn, enz. Andere opschriften komen voort van ondeugende voorbygangershet eene zegt: Oppiusden lastdrager is eenen dief, eenen schelm Hel andere meld Er is verloren eene kan wyndie haer terugbrengt by Va rins, krygt eene beloouing, maer die den dief vangt krygt bel dubbele. Meirziet cr waren te Pompeji spotvogels eu schelmen even als tegenwoordig. Pompeji had twee openbare hadhuyz^n zy bevatten prachtige zalen met schoone fresco's, beeldhouwwerk, standbeelden en arabesken. Overigens alles doet zien dat de kunst le Pompeji in den hoogslen graed beoefend wierd en zy uytmunleiidc leckenaers, schilders, beeld houwers had dat de kunst byna algemeen op de nyver- heyd wierd toegepast. Wy moeten hier nog twee opgravingen vormeiden, welke belangryk zvn. Verleden jaer vonden de werklie den in.ccne klcyne. slrnel, eene ledige, vlakte, op wel kers grond zy overblyfsels van meiiselien meenden te

De Denderbode | 1865 | | pagina 1