I9de Jaer. Zondag, .12 November illöél. Mv' 1004. m VERTREKUREN UIT AELST NA ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN G FRAXKS 'S JAERS. 7 Aelslersch verslag van 1865. Saincnspra k lusschcn non FRAXCMAG0N en MEUTEN zyncn schrynwerkcr. Studenten kongres te Luyk. IProteslatie. i. V' - v' (J) wiviiuy u-ri o—r-r 11.-UO •t-iu >i"UJ U'UJ Mecli. Antvv. 8-40 6-391-85 9-45 «-tü «-31 Doornyk, Uvssel (langs Alb) T-85 5-33 0-0 3-10 3 20 5-50 6-16 6-2-4 h-lo 8-o() Ninnvn r»wnpiUh Alh 7 G> KK <-*< 8 Ieuv. Thicnen l.uvk Ver-. Land. 8-268-12 9-38 Nlll0ve- Getiniüsb., Alh, 7-88 2-55 8-35 8-8 l*t nnnrrnn I I n i n* i««i i n \n in n "T V. li J) ïiS ïi 9 9c,derm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12^ Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokcren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 Gend) 12-39 3-10 3-18 6 16 6-39 8-37 9-18 llrus. 6-39 E(le2ceV8-05 8 12 9-38 11-58 12-15 g Doornvk, Kortryk, Moescroen, Ryssel (langs 2-38 2 55 5-27 E (lc 2e eft 5-50 6-20 8-50 9-35 jjj Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 00 5-50 9-45 12-15 3 10 «erger., yuievram, namen, <-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER St-Ni'colacs, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN' GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. To Lede.slaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6 12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbeugen stacn al de slaen stil de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uvtgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 fi.00 8-05 8-40 en uyl Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-OS 6-03 6-06 9-05. Dendcrmonde, Aelsl, Ninovc, Geeraerdsbergen, Alh, 9-30 3-05 8-00 0-00. 0-00 3-05 7-45 0-00. 6-30 •10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10 40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Unique Suum. VAN I.O KEREN NAER 7-00 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, DGudermou.de, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninovc, Aelsl Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenacrde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10 8-40 Ninove. Geeraerdsbergen, Atli (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Meelt.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-30. Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN H NOVEMBER 1865. Den Francmacon. Hevvel, Merten, 'k ben bly dat ge van daeg komt werken, want 'k zou geern met u een beetje klappen ge zyt gy zoo nog al nen neuswyzen en ge gaet zoo nog al hier en daer. Meuten.M. ^k ben ik altyd gereed om zoowat te parlussanten, maer 'k inoel mogen myn ge dacht zeggen. Francm. Ja, ja, Merten, dit is verstaen, want als er twee klappen moeten alle beyde vry en liber zyn. Zeg my nen keer, hebt ge 't boeksken al gelezen dat de liberale regentie heeft uytge- geven Meuten. Wat voor een boekskert is dat? Francm. Wel dat boeksken dat de regentie alle jaren uytgeeft over de stadzaken. Meuten. Ah, ja, dit heb ik gelezen eti dit word my nu ook gezonden sedert dat ik op eene belagchelyke wyze kiezer geworden benen ik'zie met verwondering dat ze dit boeksken verslatnoemen. Maer 'k 2ou willen weten met wal iiizigt de regentie onze eenten verknoeyt om z-»c een onnöozel boeksken te doen drukken. Francm. Wel om de kiezers te verlichten en le doen zien dat de stad wel bestierd word. Meuten. Hewel, de kiezers verlichten, dit is eene schoone zaek, cn de stad wel besturen is nóg1 eene schoortere, doch om u regtuyt te spre ken 'k en heb er nog 't een noch 't ander in ge-, vonden. Francm. Ge zyt gy nen uylWat! g'en hebt er noch 't een noch 'l ander irt gevonden Merten. Zoetjes, zoetjes, M. mack u niet kwaed, ge weet ge wel dat ik ook lezen kan, en daerby onder geen hoender gebroed en ben. Ik heb niet geern als ik myn gedacht zegdat men seffens opspeelt en een gezigt trekt net als ware er eenen vollen mostaerdpot op ge stort. Francm. Nu, nu, Merten, wat is uw gedacht? Merten. Ik vind in dit verslag vele dingen die voor ons zooveel te pas komen als 't hair in de soepe. By voorbeelddat er zooveel kiezers van de kieslvst afgesehrabt of er op gebragt zyn. Dit alles zegt niemendalle; had mendenamen gegeven, dart zou men ten minsten konnen welen of alles volgens regt gedaen is, of er geene noten met hollekens tusschen loopen. Francm. De Burgers zullen dit konnen naer- zien in April als de kieslysten aengeplakt zyn. Merten. Ja, gaet gy in April, als 't regent en waeyt, sneeuwt en hagelt, in de poort van het DEN ROODEN RUITER. ligsli Het was ongeveer ten 9 uren, op eenen avond in au- gusly, dal een eenzamen ruylcr, op een zeer hoog, zwart peerd gezeten, stil hield voor dc deur van de Wf/fc Zwaéh, eene kleyne doipsherberg, op ongeveer vyf mylèn afstand van Portsmouth. Geheel zyne gestalte was verborgen in eenen wyden donkcrkleui'igen reysmantelop zyn hoofd droeg hy ceuen zeer breed opgeslagen hoed, en zyne gespoorde leerzen reykten hem tot aen de kniën. Hy steeg lang- zaein van zyn peerd, met zyne reusachtige zweep in de hand, en riep den welgestelde» herbergier by zynen naem. Laet.de beest in den stal brengen, voegde by er by| voeder het goed wy komen van eSne lange roys en ili zal hel goed betalen. Als gy klaér zyt, moet gy my bcscheyd brengen. Vervolgens greep hy zelf den mantelzak en nam dien mede naer de- gelagkamer, waer hy door den herber gier wierd gevolgd. bigt by de schouw zat den schoolmeester van het dorp, een kleyn en mager man, met eene gepoeyerde pruyk en kleyne donkere oogen. Hy rookte smakelyk zyne pyp en vermaekte zich met dc rookwolken voor zich heen te blazen. Tegenover hem zal den burgemeester van hel dorp, een kort, gezel man, met een kael hoofd. Hy was gëltëël'in 't zwart gekleed op zyne schoenen blonken groote gespen. ben ontvanger zat tusschen hen heyden en naest hem de weerdin, eene vrouw van ongeveer vyf-en-derlig jaren. Toen den vremdeling met zware slappen binnentrad, stadhuys staen schilderen om de namen van d'ingeschrevene of d'uytgeschrable kiezers tus schen 600 andere namen uyt te .ziften het trekt daer gelyk in '1 gat van d'helie. Merci van die weldaed.... Francm. Wel gy, moeyelyken kwant, wilt ge daer niet gaen staen, blyf 't liuys, wy hebben toch het vertrouwen van de meerderheyd der kiezers. Meuten.Als 't waer is M. maer weet wel dat het toch met uw verslag niet is, want wat alfairen hebben de burgers met'L geen het ver slag verteltdat M. Cumont een held, M. V. D. Bossche een eenvoudigen mensch, en M. Ferd. Evit een gansch buytengewoon verstand was dat er 25 zittingen gehouden zyn en dat er in 't secretariaet 4379 brieven geschreven zyn dat Francm. O gy dommen kneukel! da'k my niet inhield, 'k greep u by de krage Merten. Zoo gauw niet, M. want ik zou er by zyn, van zulke francmaconsargumenten ben ik niet bang, 'k heb ook vuysten aeu myne armen, zooveel te meer dat ik nu 't een en *'t ander ge hoord heb in publiek estaminet waerby gy wel- haest met g'heel uw boelken gaet op llesschen getrokken worden. Francm. En wat hebt gy zoo al g'hoord Merten. Wal ik g'lioord heb, is van Wannes en Bellarmien, twee mannen waer peper in zit. Francm. Ja, Wannes en Bellarmien! twee dommekoppen, .die altyd schreeuwen en tieren eii geen verstand hebben. Merten. Dit zey er lest ook nen liberael, maer Wannes begon met den slimmerik te klap pen, en vulde hem zoodanig den bek, dal hy stond te reykhalzen gelyk nen kalkoen die nen g'heelen patat wilde inzwelgen. E11 zoo zou hy met u doen moest, gy in zyne handen vallen. Francm. Allons, Merten, geeft nen keer af, wat vertelde Wannes zooal over 'l verslag? Merten,Ja ik en ben ik gcenen Wannes, maer 'k errinner my dat hy onder ander zeyde luystert nen keer hoe zy u met dit verslag in den nek schuppen ik heb het liberael verslag van de dry leste jaren overzien, en wat heb ik er in ge vonden? Twee jaren achtereen juyst dezelfde som in gemeene ontvangsten, zonder nen centiem verschil. En daer by in twee achtervolgende jaren juyst de zelfde sommen in ontvangsten, uytgaven en overschotIs dit rekening geven of met de burgers spotten? Waeris't huyshouden, al ware- het maer van vier menschen, dat twee a dry jaren lang zyne inkomsten, uytgaven en overschot zoodanig juyst kan passen, dat er gee- nen halven centiem verschil in is. En wat is dan een huyshouden van vier menschen te vergelyken bv een huyshouden van 19,000, zegge NEGEN TIEN DUYZEND inwooners Francm. Merten, g'en moet naer dien zeever niet luysteren. Meuten. Ha g'heet gy dit zeever Verstan dige menschen zegden nogtans dat die bemerking vol waerheyd was. 'T zal voor u waerschynlyk ook zeever zyn 't geen hy er byvoegde namelyk waren al aenstonds aller blikken op Item gerigt. Hy zag er ook vremd en wonderlyk genoeg uyt om met achter docht beschouwd le worden. Zyn breeden hoed over schaduwde een groot gedeelte van zyn aengezigl; hel andere gedeelte wierd bedekt door de kraeg van zynen mantel. Zyne lange sporen rinkelden mei eenen zonder lingen klank, terwyl hy voortstapte, en zyne gestalte was van de reusaehligsle soort. De met vrees vermengde nieuwsgierigheyd der gasten uyl de Witte Zwam groeyde met ieder oogenblik aen, toen den onbekenden den herbergier verzocht hem be- hulpzaom te zyn in hel afnemen van zynen mantel. En nu zagen zy een reusachtig gevormd man van mid delharen leeflyd met rood rost hair en was geheel in '1 rood gekleed. Zyn kleed, zyne vest, zyne broek, zyn halsdoek, zelfs zyne handschoenen alles was helsch rood. Myn God, alles rood stamelde de vrouw van den herbergier lot den schoolmeester. Dal merkt gy le regt op, sprak den schoolmeester mei zeer veel wyshcvd den man is geheel en al rood. Maer nu zagen den schoolmeester en de weerdin met schrik, dat den vremden gast de laetste woorden had gehoord, er. dal hy zyne oogen grimmig op den school meester rigtte, alsof hy hem wilde doorhooren. Den cerlyken magister kon zyne pyp niet meer sma kelyk uytrooken hy bevond zich in eene onaengename verlegenheyd. Baes, eenen leerzenlrekker riep deu vremdeling. Den hoslelier deed wat hem was bevolen^ en den vremdeling trok zyne hooge leerzen uyl. Doch nu hadden de aenwezigen nog meer reden om zich le verbazen, want 's mans kousen waren vuerrood. Den herbergier en den ontvanger zelteden groote oogeti open de weerdin schudde hel hoofd; den burge dat het verslag jaerlyks een overschot aerikon- digt va 11 boven de 21 DUYZEND FRANKS, maer als er waerlyk zoo een overschot is, wal heeft de regentie dan noodig gehad aen de burgers, in een zoo kort tydslip, 55 ten honderd nieuwe op centen af te persen Francm. Die opcenten waren er noodig voor publieke werken en voor het onderwys. Meuten. Publieke verkwistingen, riep Wan nes uylby voorbeeld het voltrekken van liet marionnettenkot aen d'hoppemerkt heeft ons ZEVEN DUYZEND VIER HONDERD 24 FRANKS gekost, het verslag bekent dit. En voor wat hel onderwys betreft, zeyde hy, elkeen weet hoe er l'alle kanten geloopen, gesmeekt en gebeden is geweest 0111 de kinderen uyt de vrye scholen naer de gemeente scholen te lokken, en dan nog zyn de verslagmanuen onbeschaemd genoeg te durven uytkramen dat zy door kunne wenschen naer de uytbreyding der bijzondere scholen trachten! zy die ons jaerlyks ACIIT EN DERTIG DUYZEND VYF HONDERD EN EUF FRANKEN doen leggen otn meesters cn meesterssen naer hunnen smaek te betalen Francm. De wet verpligt hun scholen op te regten. Merten. Dc wet verpligt hun, zegde Wannes, gelyk hunne voorzaten aen arme kinderen het kosteloos onderwys te bezorgen maer hiertoe is er geene krinolien van doen die jaerlyks DRY EN TWINTIG HONDERD FRANKS kost om 50 on- noozele kinderen, aen 4(> franks per kind, ie be waken hiertoe was er geene middelbare meys- jesscliool noodig aen DRY DUYZEND ZEVEN HONDERD FRANKS, om aen onze byzondere deftige en wel onderwezene schoolmeesterssen het dagelyks brood te ontnemen hiertoe was er geene'middelbare jongensschool van doen die aen slaet en stad, dit is te zeggen aen ons arme contributiebetalers, boven de ZEVENTIEN DUY ZEND ZES HONDERD FRANKS kost en geen veertig leerlingen telt, want het meeste getal zyn primaire kinderen, die leeren lezen en schryven en wier dry meesters te samen nog geen VIER DUYZEND FRANKS trekken Francm. Hoor, Merten, 'k zal u eenen goeden raed geven vlugt dien vuylen Wannes gelyk de pest, want hy zou u nog konnen klerikael maken, overleest mét attentie het verslag en gy zult overtuygd zyn dal de liberalen niet anders zoeken dan het welzyn der burgery, dat sladsBestier, hospicen, weldadigheyd, onderwys, wetenschap pen, schoone kunsten, publieke veyligheyd, mei een woord alles in vollen bloey is en dat de regentie de dankbaerheyd der burgery verdient. Merten. Van g'heel de litanie die gy daer afleest, vind ik dal er maer eer» ariikel in vollen bloey is, en dit is de openbare vuyligheyd Francm. Stommerik'k en spreek ik niet van openbare vUyligheyd, maer wel vEyligheyd Merten. Excuseer. M. kwalvk verstaen doet kwalyk antwoorden, en g'en moet u daervoor in geen kolere stellen, want gv zoud my doen meester riep onwillekeurigook al rood en den schoolmeester li»d er ook goerne een woordje byge- voegd, hadde de vrees hem niet wcórhouden. Den reyziger schoof nu een sloel tusschen den her bergier en den ontvanger, on hy wierp er zich dreunend op neder. Thans heerschto er eene diepe stihe in de gelag kamer. leder gaf zich over aen zyne eygene gedachten. Eenige oogenblikken had dit pynlyk stilzwygen ge- duerd, loen den nieuw aengekomenen uyl zynen mari- lelzaek eene vuerroode nachlmuls uain met ten paer roode marokvnen panloirels. Nu hielden de arme dorpshewooners hel niet langer uyt. Rood en alles rood! riepen zy als uyt eenen mond. Den ongekenden riglte zyne doordringende oogen naer de rey af op ieder, die den mond had open gedaen eii vroeg toen drootges: Zyt gy zoo verbaesd over myne pantoffels? Ja antwoordde den schoolmeester, moed grypende de pantoffels zyn zoo rood, zoo rood Nu wierp den vremdeling ïiogmacls een vernietigen den blik op den schoolmeester. Doch den burgemeester die niet kon begrypen wacr- om hy op zyn eygen dorp zyne meening niet zou mogen zoggen, kwam den schoolmeester Ier hulp. Uwe pantoffels zyn hel niet alleen, sprak hy, maer gy zyt geheel rood en 'dal komt ons zonderling voor. En gy zyt geheel zwart, antwoordde den akeligen vreemdeling met eene toffe stemlaet ieder zich maer mot zich zeiven bemoeyen. 1 Er heerschie nu wederom eene diepe slilto; niemand der' aenwezigen gevoelde zich op zyn gemak, uvlgeno peyzen dat ge wat op uwe lever hebt. Wat uwen raed betreft van Wannes en Bellarmien te vlug- teu, 'k en ga hem niet volgen al benaemt gy my myn werk, ik zal hem alles vertellen wat*hier onder ons oragegaen is. Francm. Merten, 'k trek u den kop af als ge dit durft doen die twee kerels zyn in stael my publiek in d'herberg aen te randen, en dan zou bet op uwen toren luyën, want ge weet dat ge van my g'lieel en gansch afhangt. Merten.Nieltegenstaende al uwe dreyge- menten, zal ik het doen, gy zult met my ook een eyken te pellen hebben 'als ge met geweld te werk durft gaen. Salut. De leerlingen der staetsuniversiteyt van Luyk hebben, dezer dagen, een kongres gehouden, waerlöe zy alles wat liberliatei'sch was, bier in Belgiën en in den vremden, byecngetrommeld hadden. De meeste afschuwelykheden zyn in die vergaderingen van eerstebroekpolilieken uytge- braekt zoo tegen God als tegen de religie, zoo tegen de samenleving als tegen den eygemdom zeiven, derwyze dat g'heel 't land door deze ge beurtenis'verergerd, geschokt is geweest, en met schrik de schroomelyke vruchten van het staets- onderwys ziet voortbrengen. Bellarmien en Wannes zyn aen den Denderbode eene audiëntie kumeii vragen, 0111 üaerover eil nog over andere zaken eens te spreken. Den Denderbode heeft dit verzoek toegestaen en eer lang zullen de twee brave mannen hem hunne bemerkingen maken, waerop hy zyne tegenbe- denkingen zal afgeven. Hel is meer dan tyd dat de ware Belgen de oogen openen en zicïi onder het.vaendel van Godsdienst, Yryheyd en Orde scharen om legen den steeds overweldigenden stroom der b'oosheyd eenen magtigen dyk op te werpen en aldus de samenleving van eenen gewissen ondergang te redden. De brutale schennissen der vryheyd van gewe ten die de brusselsche francmac-ons gepleegd hebben, met de kinderen der gemeentescholen te doen zingen Geen geloofspunt meer! Geen Mes sias meer! heeft veel opspraek verwekt in de hoofdstad. Naer wy vernemen, zyn verscheydene ouders klagten gaen doen by de schoolmeesters, en hebben hun gevraegd wat regt zy hebben om hunne kinderen die catholyk zyn, ja, waervan er eenigen opgeschreven waren voor het Vorm sel alzoo te verplichten hun geloof te ver zaken. Het schynt dat de meesters hunne schou ders hebben opgesteken en aen de ouders heb ben geantwoord dal het hunne schuld niet is, en dat zy zich lot den burgemeester moeten wen den. Wy zyn nieuwsgierig om te vernemen op monen den rooden gast, die eene pyp had aengesloken en zich niet digle rookwolken omliulde. Eyndelyk kwam den stalknecht binnen, en zegde dat het'peerd gevoederd was. Dan moet ik zelf naer den stal riep den rooden ruyter van zvneu stoel opstaende. en met deze woorden liep hy de deur uyt. liet spreekt van zelf dat aller longer, losraekten, nu zy niet meer door de aeuwezigheyd van deu vremdeling in bedwang werden gehouden. Wie is dien rooden man? vroeg den burgemeester. Ja, wie is dien rooden man? herhacldcden school meester. Een stuk van eenen spioen, zegde den ontvanger. Als hy maer niets erger is, zuchtte Je weerdin, terwyl zy de handen vouwde, maek hem maer niet boos^ ik bid hel u, het kou lot ons ongeluk wezen. Maer als herbergier moei ik er toch het regie van welen. Ik zal hem obewinpeld vragen wat hy wilt: cn als hy my geen voldoende antwoord weel te geven, dan vvys ik hem de deur. Wees toch voor/.igtig, smeekte zyne vrouw. Ik heb hier eenen slok, viel den ontvanger hem in de rede. Eenen slok herhaclde den vremdeling, terwyl l.y wéér binnentrad, en zyne vorige placts in nam, waerby hy den ontvanger weder op denzelfden doordringenden blik onlhacldc. Den bevreesden ontvanger liet spoodigden arm zinkcu waermede hy den slok had opgeheven. Wederom eene diepe stille. De dorpshewoom rs waren zoo verschrikt, dat zy «een woord meer durfden spreken. lnlusseheii was toch den herbergier van meening dat hv zich hier goed moest houden. (eyhde nadien).

De Denderbode | 1865 | | pagina 1