Leening der stad Brussel va o 1855. Be Runderpest in Engeland. Eenige Naemlooze, te Aelst. 7,00 H. Vader, wy verzoeken uwen zegen over ons allen. Maria Josepha Podevyn, te Aelst. 5,00 J. B. De Rudflere, ib. 5,00 M. P. en A. Podevyn, ib. (1,00 Maria Van de Velde, ib. 10,00 YVea De Coninek, ib. 10,00 Jud. De Smet, ib. 10.00 Verscheydene naemlooze, ib. 22,00 M. Matliys, ib. 5,00 Aen PiusïIX,,betuyging van èer- bied en liefde. Een naemlooze/te Aelst. 10,00 M. Dom. Callebaut, ib. 10,00 Mrac \ve De Laroyere, ib. 10,00 M. Jesepli De Glieest, ib. 10,00 H. Vader, zegen myne familie, myne studiën, ons vaderland en on zen welbeminden koning. Een leerling van het kollegie van Aelst. 10,00 jVie den H. Vader kent, geeft uyt goed herte. Een naemloos te Aelst. 100,00 Aen Pius IX, Paus en Koning. M' en Mm° Leirens-Eliaert te Aelst. 50,00 11. Vader wilt den zegen geven aen uwe toegenegenste kinderen. MM. P. Leirens, te Aelst. 5,00 M. Leirens, ib. 5,00 L. Leirens, ib. 5,00 Til. Leirens, ib. 5,00 H. Leirens, ib. 5,00 C. Leirens, ib. 5,00 Uyt liefde en eerbied voor Z. H. den Paus Pius IX. M. Ed. Vanden Bossche, te Aelst. 10,00 Lang leve Pius IX, Paus en Ko ning. M. Fr. Possemiers, te Aelst. 12,00 Uyt ware genegenheyd vooronzen H. Vader. M. .1. B. Vander Maeren te Aelst. 5,00 H. Vader, wilt ons zegenen in alle onze ondernemingen. Mr en M™ Brisard, te Aelst. 10,00 Ontvang, H. Vader, dezen kleynen penning. Eene dienslmeyd, te Aelst. 00,50. Ik geef zeer geern myn ontvan gen nieuwjaers geld aen mynen vader. Pauline-Hendrickx dienslmeyd te Aelst. 5,00 Leva- manus tuas in superbias eorum in finem quanta malignatus est inimicus in Sancto? Ps. 73, V. 5. M' et M'"c Byl. 15,00 Het koppel van twee uyt 't Verbond had Zjjndag lest eenen slag van den molen gekregen die de twee fynaerbs heeft doen raeskallen. Ziet er hier dry staeltjes van 1° Het koppel van twee maekt bekend dat Burgemeester en Schepenen, om reden van GE- VOÉGLYKHEYD, die-door iedereen zou gewaerdcerd geworden zyn, geene officiële bezoekingen zouden ontvangen hebben. Of lipt koppel last ontvangen had die onnoozelheyd af te kondigen, dit weten wy niet en, willen liet zelfs niet onderzoeken. Maer 't geen wy weten, is dat de burgers van Aelst die reden van gevoeglykheyd op eene g'heele andere manier gewaerdeerd hebben, en zich in geener voege naer dit slaeli van onthoudingsbevel, door het koppel uytgeveerdigd, geschikt hebben, want elkeen heeft, volgens gewoonte, nieuw- jaersvisieten aen vrienden en kennissen afgelegd, 'lederen vogel heeft over die gekke streek van T koppel zyn voosken gezongen, en niemand kon zulks aen den openbaren rouw toeschryven, gelyk het koppel scheen te insinueren, wyl burgemees ter en schepenen, om die zelfde reden, zouden hebben dienen te beletten dat, g'heel dien zelfden dag, trommelaers, orgeldraeyers en zelfs het janklaeskot de stad dooi liepen. Zoo gaet het, als den ezel de bevalligheyd van't schoothondje wilt napoesten, slaet hy zynen lompen poot in zyns meesters aengezigt en stampt hem eene oog uyt. 2n Het koppel vertelt, ten tweeden, dat de stu denten der brusselsche francmaponsuniversiteyt metde gene van Gend en Luyk eene deputatie naer den koning gezonden hebben om hem geluk te wenschen, en datd en Vorst zich zeer verwonderd toonde er de studenten van Leuven niet by te vinden Is 't dat het koppel den ministerieler! Egout du Parlement wilt naapen, die onzen nieu wen koning voor eenen onnoozelaer heeft willen doen doorgaen, wy zullen aen die twee slimme gevoeglykheydsmannen antwoorden dat gansch Belgiën'een ander gedacht heeft van Leopold II, en niemand twyfelt of Zyne Majesteyt zou aen- stonds de onbetamelykheyd begrepen hebben die er zou bestaen hebben, hadden de studenten der eatholyke universiteyt van Leuven, na hel goddeloos en revolutionaire kongres van Luyk, zich vervoegd hy de gene der dry andere univer- siteyten waeronder de francmaponsuniverse- teyt, welkers woelgeesten aldaer onlangs zulke walgelyke ergernissen uytgebraekl hebben. Maer wat is 't, als nen gescheurden pot zynen klank laet hooren, is 't altyd nen valschen. 3° Eyndelyk liet koppel, niets meer in zyn eygen breyn vindende, is een hoofdartikel in den Lierenaer gaen opzoeken, en heeft daer wonder- lyke dingen in ontdekt. Gy zoud het nooyt raden, lieven lezer. Weet ge wat Den Lierenaer zegt dat de ministers Frère, Bara en compame de hraefste menschen der we reld zvn, en dat g'heel het land hun levenslang den innigsten dank en de warmste verknocht- lievd verschuldigd isEn waerom? Waerom? Omdat deze brave ministers, na de dood des konings, acht dagen lang de oppermagt bezeten hebben, en dat zy gedurende deze acht dagen lang die oppermagt njet gebruykt hebben, om al de kloosters te plunderen, de pa ters en nonnen op straet te smylenom de kerken te sluyten en de kerkgoederen in te pal men om overal het christelyk onderwys der jeugd te vervangen door een francmapons soli daire onderwysmet een woord om revolutie nwkcn, den lierlog van Braband met g'heel zyne familie over de grenzen te jagen, de consti tutie omverre te werpen, en de onbepaelde Op permagt voor hun alleen te houden Is dit niet eene opregte liefhebbery, landge noten Dankt den moordenaer omdat hy zich vergenoegd heeft u g'heel uyt te stroopen, zonder u de keel af te snyden Indien iemand by het koppel van twee uyt het Verbond kwam en zegdeMyiiheeren, ik heb onlangsjj de schoonste occasie van de wereld gehad u van alles wat gy bezit te berooven, ja, zelfs u te vermoorden ik heb het] niet gedaen duszytgy mv, volgens uwe eygerie getuygenis, levenslang den innigsten dank en de warmste verknochtheyd verschuldigd. Wat zou 't koppel doen Het zou dien lompen quidam naer den bliksem zenden, en (dit doen wy ook ivoor slot mei het koppel, den Lierenaer en andere kwan ten van zelfden kaliber, hun verzekerende dat zy voor dielte van verstand nooyt eene veroordee- ling'te vreezen hebben, want simia semper simia, dit is te zeggen dat het verlorene raoeyte is frikadellen te gaen zoeken in een liondenko't. In zyne schooue troonrede zegde den Koning Myne grondwettige zending plaetst my tus- sclien de staetspartyen, latende aen het volk van tusschén liaer te oordeelen. Iedereen verstaet door deze woorden dat hy hei doctrinarismus niet toegenegen is. Hy wacht naer de groote stem van het kiezers-korps om een nationael ministerie te vormen, dat wilt zeg gen, dat hy eenen oproep zal doen aen het volk en dat den keus zal vry gebeuren. Men verzekert dat den Koning van zin is eenen byzonderen raed samen te stellen uyt de vyftien ministers van Staet die nu in het land bestaen. Het volgende ontleenen wy aen den Mechelschen Courant: Z. M. Leopold I, is in 1817, in Engeland, vry- mapon geworden hy had den graed van R.-. K.-. D.'. (Ridder Kadosch) 30sten graed. Onder het hollandsch gouvernement had het grootmees terschap van de Logien in Holland zynen zetel, waeruyt volgde dat, na de revolutie van 1830, er zoo vele vrymapons en liberalen orangist bleven: eenen vrymapon is eerst vooral vrymapon, en hy moet denkfii en werken zoo als hem van wegens de Logie word voorgeschreven. Hy heeft afstand van zyne vrylieyd gedaen. Den Koning Leopold had weldra bemerkt dat daerin een gevaer voor Belgiën was besloten lij- legde dan alles in het werk om het groot-mees terschap naer Brussel over te brengen, ofwel om er een nieuw in te rigten. Dit laetste gelukte ten voile. Het doelwit des Konings was van aen het Belgisch element in de vrymelselary de over hand te geven, om langs dien kant geen gevaer meer te vreezen te hebben. Hy aenzocht diens volgens al de opperhoofden des legers en al de staelsmannen, er deel van te makenen zoo kwam liet dat er hier en daer een cathoiyken uyt welwilleiidheyd voor den Koning, deze sekte was bygetreden. Als protestant bekommerde den Koning zich weynig of de vrymelselary nadeelig was aen de eatholyke religie, ja of nietzyn doelwit, voor hem, was de vrymelselary aeri de gehoorzaem- heyd der orangisten te onttrekken. In 1848 gaf den Koning zyn ontslagdoch om de aenge- kleefdheyd der mortelbroeders niet te verliezen, beloofde hy den byzonderen beschermer der vry- metselaers-Logie te blyven. Nu, waerom gaf Leopold I zyne demissie? Was het misschien omdat de Logien zich te publiek tegen liet catliolicismus verklaerden, en de revo- lutionnaireu der vremde landen te veel waren toegenegen Wy weien het niet. Maer wat zeker is, is dat hy in 1848 zyn ontslag heeft ingezon den, en des noods zouden wy de bevvysslukken er kunnen van mededeelen. Hier dient opgemerkt te worden, dat de vry- metselary (wier innig doel, men vergete liet niet, is van de eatholyke religie te bestryden, en ware het mogelyk, liaer in het slyk te versmachten), aen het hoofd der zaken stond, onder de laetste jaren van Willem's regering, zoo als zy deze laetste jaren den gouvernements wagen in ons land bestiert. Niet te verwonderen dan dat het volk, zoo als toen, klaegt over dezelfde grieven, over dezelfde onregtveerdigheden, welke het hollandsch beslier zoo halelyk hadden gemaekt. Het is te hopen, ja, wy hebben er schier de ze- kerheyd van, dat er onder de regering van Leo pold II, aen al de burgers, lietzy cathoiyken of protestanten, regt zal geworden, dat de ongods dienstige en vryheydkrenkende alleenheersching der vrymetselary een eynde zal nemen, en dat de leus van 1830 gelykheyd voor allen en in alles, weer op nieuw waerheyd zal worden. Den Moniteur behelst den volgenden brief de gouverneurs derprovintien toegezonden: Brussel, 30 december, 1865. Mynheer den gouverneur, De bepalingen welke den afstand vaststellen voor de bouwingen welke men rond de kerkho ven opregt, worden dikwyls verwaerloosd, voor- namelyk als men eene plaets zoekt voor pasto ryen, kerken en andere openbare gebouwen. Om dit in het vervolg te vermvden, verzoek ik u, M. den gouverneur, aen de gemeentebesturen de regelen te herinneren welke in deze gelegen- heyd moeten gevolgd worden. Gelief ook de provintiale bouwmeesters te ver zoeken dat zy, telkens zy een plan aenbieden voor het maken van een opeubaer gebouw, na- by eene begraefplaets het getal meiers aenduy- dèn welke deze sclieyden van de gekozene plaets voor de afteekeniiig van den omtrek. Den minister van justitie, Juuus Bara. Den minister van 't inwendige. Van den Peereboom. Wy hebben volgens de Sentinelle, een aental brieven publiek gemaekt over liet kerkhof van Borgerhout, en waerin bewezen wierd door ge- teekende brieven, dat de schennis van het kerk hof zeer goed had kunnen vermeden worden maer dat men aen hooger hand niet wilde luys- teren naer de officieren der genie. M. Brialmont loochent de eclitheyd dier brievenM. de Mahieu doet de redaktie der Sentinelle een proces aen, Zeer goedwy vrachten den uytslag van dit pro ces af; maer wy moeten van nu al opmerken, dat het fransche blad'zich gereed verklaert de eclit heyd der brieven te bewyzen. Wy begrypen dat de publiekatie van soortgelyke dokumenten niet welkom is aen de vrienden van M. Chazal. (Handelsblad.) Zaterdag heeft de uytloting plaets gehad der af te lossen obligatien, ten gelalle van 509, waervan 40 met premien en 469 aen pari. Ziehier de nummers der obligatien uytgekomen met premien Het nummer 54,969 betaelbaer per 25,000 franks. Het nummer 20,677, betaelbaer per 40,000 franks. I)e nummers 5292, 4543, 20540, 21224, 25047, 27582, 52957, 43029, 59047, 60287, betaelbaer elk per 900 fr. De nummers 43396, 47777, 25068, 25546. 30524, 30342, 33475, 33447, 37474, 47841, be taelbaer elk per 500 fr. De nummers 55608, 54826, 61423, elk betael baer per 300 fr. De nummers 2135, 7754, 45426, 24779, 29470, 34470, 36844, 57544, 42897, 43658, 50087, 54825 65588, 64424, 68868 elk betaelbaer per 200 fr. Die obligatien zullen den 34 maert '4866 door de gemeente-kas van Brussel betaeld worden. Volgens de laetste berichten uyt Engeland, zouden daer reeds ruym 55 duyzend runderen door de longziekte zyn aengetast geweest, waervan 42 duyzend verloren gingen: de eene bezweken, de anderen afgemaekt. De ziekte zou ook in onrust wekkende mate toenemen: bet getal der aenge- taste runderen, volgens dezelfde berichten, beliep voor december in de eerste week. 4 duyzend. tweede 5 derde 6 vierde 8 a 9 Terwyl er grond zou bestaen om te vreezen, dat de kwael in uytgebreydheyd nog zal toene men. Den engelschen geneesheer Dr. Parson beeft geruymeu tyd toegewyd aen de studie der oorza ken van de runderpest, en is tot bet besluyt ge komen dat zy niets meer noch minder is dan pokken in eenen onderdrukten vorm. Het is hem gebleken dat geneesmiddelen weynig ot geene uytwerking doen, maer het middel, dat zich als van zelf aen de band doet, is de inenting, welke zyns inziens het eenige is om de kwael te be stryden. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. D. M. te Doel, 47 fr. 60 cent. en eenen deftigen nieuwjaerwensch dien wy uyt ganscher herte wederwenschen. Item van M. W. D' te Moerbeke 5 franks. Geëerden Vriend V. uyt LZend dit met gelegenheyd, dit presseert niet. Wel bedankt over uwe goede wenschen en van gelyke. Besten Vriend uyt H. wel bedankt over uwe waerlyk curieuse inlichtingen. Ik zal erop tyd en stond een omzigtig en diskreet gebruyk van maken. Ik ben content van M. P. en gy moogt het hem zeggen. Beweging der bevolking gedurende 4865. Bevolking op 34 December 4864 Geboortens, 659 Persoonen welke zich alhier hebben nedergezet, 699 49,856 Overlydens, Persoonen die de stad heb ben verlaten, 4358 445 Vermeerdering, 687 4432 226 Bevolking op 31 December 4865 200,82 Gedurende het zelvejaer hebben 145 liuwely- lyken plaets gehad. Een koninglykbesluyt van 26 december meld. Het hospitie der krankzinnige manspersoonen te Aelst zal voortacn uytsluylelyk dienen voor kost gangers. Den heer de Pauw, bestuerder van dit gesticht is gemagtigd om twintig krankzinnigen van die klas te aenveprden. By koninglyk besluyt van 26 december zyn de volgende pensioenen verleend 2047 franks aen M. Cools, gewezen pastoor te Be veren (Waes); 384 fr. aen M Verhelst, gewezen onderpastoor te Hans- beke; 808 fr. aen Mev. Eloise Descamps, weduwe van M. Goethals, in leven vrederegtei- te Rousse- laere; 698 fr. aen Mev. Pauline Van Neste, wedu we van M. Verbeke, in het leven kommiesgreffier te Kortryk. By koninglyk besluyt van 25 dpzer, is M. F. Claus, agent der schatkist te Auderiaerde op zyne vraeg. van zyn ambt ontslagen en hy vermag zyne reglen op een pensioen te doen gelden. M. E. Willems onderbureeloverslen in het minis terie van finantiën, is benoemd in vervanging van M. Clans. Men schryft uyt Brussel Alles toont aen dat wy thans eene meer schitte rende hofhouding zullen verkrygen, dan het vroe ger het geval was. Den koning heeft uyt Engeland acht schoone peerden ontboden, en men verzekert dat de stallen op een veel ruvm ïr voet worden in- gerigt. Men schryft uyt Brussel aen de Meuse: De jagt op de patryzen is sedert 34 december 4865 in al de provintien van het land gesloten, in gevolge art. 5 van bet ministerieel .besluyt van 40 augustus jongstleden. Verleden dynsdag heeft te Dendermonde de aenbesleding plaets gehad van eenige verbeterings werken aen de verslerkingswerken dezer stad uyt te voeren. De begrooling is 250.000 fr. Den heer Giyson, dier stad, is aennemer verklaerd. mits afslag. In de korrespondentie van een hollandsch blad treffen wy liet volgende aen Omtrent den inhoud van het testament des konings Leopold is een aental geruchten verspreyd, die voor een groot deel ongegrond zyn. Men heeft een aental legaten opgesomd, terwyl in het testament slechts twee persoonen worden vermeld, namelyk de burggraef" de Conway en M. Van Praet, minister van hel him des Konings. Dedomeynen zyn aldus verdeeld, dat den koning het landgoed van Ardennen den graef Vlaenderen des konings eygendommen in de Kem pen en de kevzerin van Mexiko het landgoed by het meer van Coma in eygendom zullen ontvangen. De laetste is overigens de minst bedeelde. Het cy- fer van liet vermogen des konings kan nog niet met juyslheyd worden opgegeven den overledenen had namelyk al'zonderlyke bestuerders in Silezien, Bohemen, Amerika, enz., wier verslagen doorko ning Leopold I persoonlyk wierden gekonlroleerd.. INu zes a zeven jaren geleden, stierf M. Wyns oud-burgemeester van Brussel, eene fortuvn van twee a dry millioen franks nalatende. M. Wyns was niet getrouwd en liet voor eenige erfgenamen na de kinderen van zynen broeder en zuster. De forluyn viel voor de helft te beurt aen M. Zaman. senateur, en voor de andere helft aen de vier kinderen zyns broeders. Na het overlvden, vond men een testament dat al; neven en nichten onterfde, ter uylzondering van 51. Saman, die in bezit kwam van de overgroote for- tuyn des overleneu. Vruchteloos zocht.de andere familie middelen om; het testament te verbreken. Eyndelyk heeft zv ont dekt dat een der getuygen van hel testament, "opge- maekt door den notaris Bourdin in het huys van dezen laetstgenoemde werkte gedurende den tyd dien hy vry had, en dat hy er al en somwylen bleel slapen. Is dat een loonlrekkenden dienaer in den zin der wel? Is hel testament daerom nietig? Dil is de kwestie voorgedragen aen de regtbankvan eersten aenleg te Brussel die er uytspi aek over zal doen. Een kleynen woordentwist, die op den 15; december laetst in het paleys der Natie tusschen! de heeren Van Schoor, senateur, en Dumortier,! lid der Kamer, plaets greep, heeft haest ernstige gevolgen gehad. Den heer Dumortier, sprekende van den senaet, die voornemens was in uniform die plechtigheden van den 16 en 47 by te wonen, had aen den heer Van Schoor gezegd, dat hy dit onbehoorlyk incon- venanl) vond. Dezen laetsten daerin eenebeleediging ziende voor het corps, van hetwelk hy deel maekt, gaf een bit sig antwoord, en het zou op een tweegevecht uyt-! geloopen zyn, zoo den heer Dumortier niet ver klaerd dat hy aen het woord inconvenant enkel de| beleekenis had gehecht van ne convient pus, en dal indien die uytdrukking een beledigend karakter had, hy er zich niet zou hebben van bediend. Den heer Van Schoor had reeds zyne getuygen, doch na de verklaringen van den heer Dumoitier, hebben deze verklaerd, dat er geene persoonlyke belediging bestond, en aen de zaek geen verder ge volg mogt worden gegeven. In den nacht van den 30 tot 31 december,; heeft een brand waervan de oorzaek niet gekend is te Ninove in assche geleyd een gebouw dienende tol werkplaets, als ook eene groote hoeveelheyd hout en sciirynwerkershalm, toebehoorende aen Joannes Liessens, herbergier dezer stad. Het verlies word geschat op 2500 franken en zal door de kompagnie La Belgique vergoed worden. Den Notaris die de opbrengst der hem toe vertrouwde verkoopingen niet vermeld, of die de' hem in bewaernis gegeven gelden niet gebruykt tot het bepaelde doel, stelt zich bloot aen tucht-; straffen, en loopt gevaer, volgens de omstandig heden, afgesteld te worden. (Hof van Luyk, 2 november 1865). Den eygenaer, wiens putwater bedorven is door de indringing eener naburige zeepziedery, heeft uyt dien hoofde eene actie van schadever goeding, zonder dat den fabrikant kunne doen gelden dat hy recht heeft op zynen eygendom te doen wat hem belieft. Het is aen den nyveraer, te beletten dat de onge zonde wateren zich niet verspreyden op den eygendom des gebuers, en niet aen dezen, hem daerlegen te hoeden. Het maekt dus weynig, dat den put van laetst-; genoemden in een slechten grond gegraven, en slecht gebouwd zy dat hy niet door eene bron gevoed worde, en maer geopend is na de oprig-' ting der zeepziedery. Hof van Gend 2 nov. 4865). Den kooper, aen wien geen tydsverval is ver leend voor de betaling, kan niet opkomen tegen den verkooper, als dezen zyne verpligting nietver- vult om de verkochte ware te leveren, indien hy, van zynen kant, de eerste niet begint de zyne te voldoen, om te betalen, of indien hy, ten minste, niet aenbied den vastgestelden prys te betalen. Handelsrecht van Antwerpen, 4 december 1865). Hy die koopwaren beeft gekocht, welke hy, krachtens de bepalingen des contracts, gehouden is te doen afhalen, op eenen bepaelden tvd,' dwingt den kooper daertoe, zonder opeyssching, alleen door het leyt dat liy zich aenbied 'om leve ring te doen. {Idem)\ Een stouten diefstal is zaterdag avond ten balver acht ure gepleegd in 't magazyn van d'hecrj Haghe-Haghe, geldwisselaer en handelaeb in gou-| den en zilveren voorwerpen, woonachtig in de Yeldstrael te Gend. Eenen persoon, die het uyt- zigt had van eenen dienstbode uyt een treflyk huys, kwam de uylwisseliug van twee actiën der Bank- van Vlaenderen vragen tegen eene banknoot van duyzend franks. Hy hield die twee weerdyen in eene gazet gevouwen in zyne hand. Den heer Haghe afwezig zynde, antwoordde zyne vrouw, die met het winkelmeysje achter den loog stonden, dat zy op den oogenblik geene belgische banknoot van 4000 fr. by de hand had, doch de zelve by eenen anderen wisselaer of bankier zou doen halen. Den kalant gezegd hebbende dat hy eene bank noot van 1000 francs had zien hangen voor het

De Denderbode | 1866 | | pagina 2