Nieuwjuergifte» aen PiusIX. Studiebeurzen. Den gemeenteraed van Ronsse had goed ge vonden de officieele middelbare school dier stad af te schaffen, omdat zy aen hare bestemming niet beantwoordde, omdat het getal leerlingen gedurig verminderde, en omdat die school aen de stad nuttelooze lasten oplegde. Ten anderen, er was, door vrye scholen, zeer goed in de behoeften van het onderwys voorzien. Maer de beslissing van den gemeenteraed vari Ronsse heeft grootelyks mishaegd aen minister A. Van den Peereboom, die den grootsten en hardnekkigsten vvand is der vryheyd, en een Besluyt, in den Moniteur van Zondag geplaeist, vernietigt die beslissing Met een dergelyk stelsel, wat geword er van de gemeentelyke vryheyd Hoe eene school zal geene redens van bestaen meer hebben, en de gemeente zal ze moeten behouden om dat zulks aen eenen minister behaegtïDie school zal tot last en tot niets anders dienen, en zy zal in voegen blyven Nog eens, wat blyft er over van de gemeentelyke vryheyd Maer wilt willen wy van gemeentelyke vry- hedeu spreken de liberhatery heeft ons zoo verre gebragt, dat al wat naer vryheyd riekt of smaekt moet verdrukt- en ten gronde verdelgd worden, uytgenomen nogtans de vryheyd van 't kwaed, de vryheyd der zedeloosheyd. Gaet naer Brussel en beziet daer de vensters, ge zult er printen en gravuren ten toon gespreyd zien hangen, waer de roekelooste zedeloosheyd en de meest verergerende schimpernyën u 't herte zullen doen walgenGaet naer yele theater spelen, en daer zult ge zaken zien en hooren die een eerbaer gemoed van schrik en afkeer zullen revolterenGaet naer vele herbergen en koffy- huyzen, en ge zult er dingen hooren tegen den godsdienst, tegen de religieusen, tegen de pries ter, dingen die u van schaemle en verontweer- •diging zullen doen in den grond kruypen Doch voor dit alles bestaet er vryheydEn dit heet men liberalen vooruytgaiig, verlichting en beschaving!Maer gemeentelyke vryhe- den Allons done foey daervoor, dit zyn mis- bruyken, eener andere eeuw, dit zyn historiekens van den ouden tyd die ten beene versleten zyn.... Doch, de Belgen zullen wel klaer zien als het zal te late zyn Met de meeste voldoening zien wy dat de nieuwjaergiften aen onzen H. Vader, PiusIX, in onze stad en omstreken eenen allertoffelyksten byval ontmoeten. Wy porren onze landgenoten aen deze sohoone gelegenheyd waer te nemen om een bewys van hulde en verkleefdhevd te geven aen den besten der Vaders, en tevens van geloof en verknochtheyd aen de vegtveerdigste en heyligste aller zaken, deze der Catholyke Kerk, in welkers scheots wy geboren zyn en wenschen te sterven, om tot'het eeuwig leven te verryzen. Wy zullen dus voortgaen, de giften, klevne en grootc met evenveel dankbaerheyd te aenveerden en de namen af te kondigen van de waerlvk tref- felyke catholyken die zich 't herte geraekt voelen op de noodkreten des Opgerpriesters van ganscli de christene wereld. Tweede en derde lyst. De Vlaemsche Congregatie van Aelst. 25,00 M. De Loozè, ibid. 5,00 Naemlooze, ibid. -5,00 Maria Guns dienstmeyd, ibid. 1,00 Eene Dienstmeyd ibid. 0,25 S. Père, bénissez-nous et nos enfants. M. et M™ Van den Hende, ibid. 50,00 A S. S. Pie IX. Témoignage d'amour et de dévouement. M. et M™" De Hert, ibid. 20,00 Sta op, O Heer en handliaef niet alleen onze, maer uwe eygene zaek. Ps. 6. H. Vader, zegen myne kin deren. M"'° Van den Steen, ibid. 10,00 Th. Gie dienstmeyd, ibid. pao St. Père bénissez-moi. Anonyme, ibid. 5,00 H.. Vader, gelieve ons uwe zege ning te geven, op dat wy zonder vrees maer met moed de leering van de ware kerk mogen naleven. Od. en Marie Van der Haeghen ibid. 20,00 De vaderlyke zegen aen vyf kin deren. id. 5;00 Uyt verknochtheyd aen den H. Vader. Naemlooze ibid. 55,00 Eer en liefde aen den grooten Paus Pius IX. Naemlooze, ibid. Naemlooze, ibid. Naemlooze, ibid. Een werkmam, ibid. Twee naemlooze. ibid. God weet hoe, ik myne Moeder de H. Kerk bemin nremlooze Aelst. 5,00 Myn geweet die my geleyd. M. HoeymSssen, pastor te Ker'kx- ken. 10,00 Van der Eecken, onderpastor, ibid. 5,00 Salus jnstorum a Domino et protector eorum in omni tempore tribulation's Ps. oil. M. Den Pastor, van Haeltert. 20,00 M. Wassenhove, onderp. 10,00 M. Den Pastor, van Heldert. 10,00 Onderpastor. ibid. 7,00 M. den Pastor van Baevegem. 5,00 ld. Borsheke. 10,00 ld. Erondegem. 25,00 ld. Bambruggbe. 10,00 ld. Sorinegem. 5,00 ld. LeUerhautem. 10,00 ld. Herdersem. 10,00 II. Vader, verleen uwe zege ning aen onze nieuwe stichting, lie Zuster-, van den H. Joseph erdersem. 10,00 Den eerw. lieer P. F. Lepe- seere pastor van Idderghem. 10,00 2.00 2,50 1,50 1,00 2.50 Eene tweede jonst uyt Ottergem van S. V. 5,00 M. De Vos pastor Nieuwerkerken. 10,00 M. Vermoesen onderp. 8,00 M. Van de putte, pastor Erpe. 20,00 M. Venneman, onderp. ibid. - 5,00 M. Dé Coen, pastor Melle. 20,00 M. Van Damme pastor, Welle. 5,00 Supplement van de H. geestely- ken van Aelst. 17,00 Et fiet unum ovile et unus pas tor! M. De Smet. pastor Erembode- gem. 25.00 M. De Backer, onderp. ibid. 5,00 M. De Grave, id. Moorsel 5,00 M. De Coninck pastor Lede. 10,00 M. De Sadeieer onderp. ibid. 5,00 M. Antheunis onderp. ibid. 5,00 Au grand Pape Pie IX. M. Van de Velde, vicaire Oordegem. 5,00 Deus consilium pravorum dissi - pal. Jor, is v is. M. B. Eeckliout onderp. Ilofstade. 12.50 M. Bens pastor Baerdegem 5,00 Usque in tempus sustinebit pa- tiens, et postea redditio jucundita- tiS. Ec(X. 1 V. 29 11. Steppe, onderp. Ste-Lievens- Hautcip. 10,00 St. père bénissez-moi et mes Pa- roissiens. M. Van Puyvelde curé ii Gyseghem. 10,00 Ponam inimicos tuos scabel- lum pedum tuorum. Ps 109. Le directeur èt les professeurs de 1' institution de St- Louis de Gon- sague, ibid, 40,00 Ipsi peribunt, tu autem per- manebis. M. Deiebuicke, directeur des sceurs de St Vincent de Paul. ibid. 10,00 St-Père daignez bénir la congre gation des sceurs servantes des pauvres ibid. 50,00 A. Pie IX Pontile et Roi. M' Van GrasdorffBourgm. ibid. 15,00 St-Père, bénissez-moi. M'"c Sophie van Bieseri ibid. 10,00 H. Vader, geliefd my te zegenen. Aug. Verbustel, ibid. 30,00 La Vierge immaculée, qui a écrasé la tête du serpent, hatera votre triomplie. M. et M™ lie Clippele ibid. '10.00 Au triomplie de la Ste-Église, Mr et M™ Van der Cruyssen. i bid. 10,00 Dominus illuminatio et salus mea quern timebo? Psxxvi V. 1. M. D'hauwer, pastor Hamme-Zogge. 40,00 Tot meerdere eer en glorie Gods en den zegenprael der Heylige Kerk. M. Philippe Lievens, Aelst. 10,00 H. Vader, zegen my en al de gene die my good gedaen hebben, opdat wy ware kinderen zyn van onze moeder de li. Kerk. Eene Dienstmeyd, ibid. 7,00 Avertaniur retrorsum et erubes- cant qui volunt mihi mala. Ps. lxix. De Broeders, van Maria, ibid. 20,00 De Sion tuealui' tePs. V. 3. 4. Colle pastor des Begynhofs, ibid. 10,00 Bidden wy God, dat zyn Heylig- heyd Pius IX, zegepraele over de vyanden der II. Kerk. Wauthier major 5,00 H. Vader geef my en myne mees ters uwen zegen. Eene dienstmeyd i frank. 1,00 Auxilium meum a Domino. M. Cuyl, pastor Liefferinge. 20,00 II. Vader zegen onze huysgezin- nen. Opbrengst eener kaertparty. 4,00 11. Vader, zegen my en myne fa milie. Virginie Boxtael, dienstmeyd. 10,00 Je désire que notre St. Père bé- nisse mes enlants a fin qu'ils soieut toujours vertueux, et pour ma fa milie résignation dans les peihes qui l'accablent. Anonyme d'Alost. 15,00 Onder de giften gedaen, ter gelegenheyd van het Nieuwjaer, aen Z. H. Pius iX, bemerken wy de volgende opgenomen in den Ami del'Ordrè, van Namen Voor de genezing van eene arme dochter en voor de zaligheyd der mynen. Gifte van eenen naemloozen van het' kanton Walcourtopgedragen aen den H. Opperpries- ter Pins IX.Vyfaklien van 1000 fr. van de pauselyke leening, 5000 franks. Uyt Brussel word aen den Temps van Parys geschreven, dat het niet onwaerschynlyk is, dat de gedeeltelyke kiezingen, welke in'juiiy moeten plaets hebben, hervormd zuilen worden in alge- meene kiezingen. Dat zou overigens overeenkom stig zyn met de constitutionneele tradiliën in andere landen gevolgd. De soiidairen kunnen het niet vergeven, dat de Hertogin van Braband zich, by het sterfbed van den Koning, als de moedige vrouw uyt het H. schrift gedragen heeft. Ziethier wat de Vérilé, van Doornyk, het troetelblad van minister Bara, durft drukken: Welke glorie voor de Hertogin, van Brabant, de laetste oogenblikken van haren; doorluchtigen schoonvader te hebben gestoorden, de vryheyd van geweten miskennende, aen zyne zwakheyd eene bekentenis afgeperst te hebben, die in zich de erkenning besloot van de huychelarigedu rende eone loopbaen van dryviorde eener eeuw. Den Moniteur, van zondag, kondigt de konink- lyke besluyten af, by welke liet bestuer der stu diebeurzen in de provinciën Antwerpen, Brabant, Oost-Vlaenderen, Luxemburg en Namen, toege kend word aen de nieuwe kommissie, door het gouvernement ingesteld ingevolge de wet by koninklyk'besluyt van 7 maert i860: Voor de provintie Antwerpen beloopt liet cyfer dier stichtingen tot 55; voor Brabant, tot 152; voor Leuven's Universiteyt, tot 82; voor Oosi- Vbienderen, tot 23; voor Namen, tot 13. Naer loffelijke gewoonte, kon ligt bet Staetsblad enkel maer de namen af der beurzenstichters, omdat bet bsschaemd is de hoedanigheyd der begiftigers te doen kennen, waervan verreweg het grootste deel geestelyke persoonen zyn ge weest, onder anderen, voor Oost-Vlaenderen, kanoniken der hoofdkerk van St.-Baefs, enz. Den Staet, die alles wilt centraliseren, heeft sedert liet liberale Ministerie aen het roer gekó- meu is, van 50 (vyftig) lagere en nyverheyosscho- len welke in de vooruaemste onzer steden be stonden, 50 MIDDENBARE SCHOLEN gemaekt die, volgens de wet, aen het geestelyk toezicht niet moeten onderworpen worden. L'Abeillela Belgique et sa Révolulion). Het bof van beroep van Gent heeft uytspraek gedaen in een belangryk proces. Den graef Des Cantons de Montblanc was als eenigen erfgenaem aengesteld van de twee laetste barons van Plotho van Vlaenderen, heeren van Ingelmunster. Hy dacht in die hoedanigheyd recht te hebben op de goederen, welke de'barons Plotho in Pruysen bezaten. De vraeg van den graef de Montblanc wierd in Pruysen afgewezen en hy wierd op zyne beurt door de barons Plotho van Pruysen aengerand en veroordeeld hun eene groote som te betalen, als schade en intrest voor de wyze, waerop hy eeneo bosch van bet familie- domevn bad geëxploiteerd. Dat proces, iri Pruysen in 1836 begonnen, is aldaer maer in 1854 geëyndigd, om weldra op nieuw in Belgiën te herbeginnen op de vraeg, die aen de rechtbank van Kortryk wierd gedaen, in uytvoering van de veroordeeling, door de pruvs- sische regtbanken uytgesproken, ten laste van den graef de Montblanc, baron van Ingelmunster. De regtbar.k van Kortryk- verwierp de vraeg op grond, dat de aktie van de barons von Plotho van Pruysen, strekte om de feodaliteyt in Belgiën hierop te richten. Het is dit vonnis, dat door het Hof van beroep van Gend is gewyzigd, 't welk verklaerd heeft, in stryd met de conclusiën van het openbaer ministerie, dat de vraeg van den baron von Plotho van Pruysen, niet in stryd is met instellingen en wetten in Belgiën in zwang, en dat zy door de regtbank kan worden aen- hoord. Heeft de partyen voor de regtbank van Brugge verzonden. MM. De Linge, van de balie van Brussel, en d'Elhougne, van Gent, hebben het beroep verde digd, dal door M. Rolin, vader, wierd bestreden. Den 10 december laetstleden zaten de ge- naemden Van der Hulst en Van Win, soldaten by hei 2e regiment jagers te peerd, in de herberg der weduwe Verhoeven, te Leuven, een glas peeterman te drinken, toen Van Ilool, schoen maker, woonende te Erps-Querbs, gansch be dronken in de herberg kwam en twist tegen hen begon te zoeken. Alzoo zegde hy boer legen Van Win, die hem van zynen stoel Wierp. Van Hoof stond op en begon de twee soldaten op nieuw te verwyten. Van der Hulst greep hem by dé borst en duwde hem het huys uvtden ongelukkigen viel achterover en bleef beweegloos op 'tgaenpad liggen hy was aen het achterhoofd gewond. Eenige voorbygangers namen hem open wasohten zyne wonde aen de pomp vervolgens wierd hy door stadssergeanten naer,het gasthuys gedra gen, alwaer hy in den nacht van 11 tot 12 decem ber overleed, zonder een oogenblik het bewust- zyn te hebben terruggekregen. Voor deze feyten verschenen Aran der Hulst en Van Win, op zaterdag 6 dezer, voor den krygs- raed van Braband. Den eersten wierd, voor on- vrywilligen doodslag, tot dry maenden gevang zitting verwezen Van Win wierd vrygesproken. Volgens afkondiging, heeft zaterdag laetsl 6 Ja nuary, in het locael der Maelsehappy tol. verbete ring van de Hoplantmg ingerigt, onder de voorzit ting van de* heer Bom. De Wolf, en in het by we zen van de sledelyke overheyd. den jaerlykschen pryskamp plaets gehad vooi* de beste bezorging ininner hop, aen de hopplanters van het zoogezegde land van A°lst, geopend. Den kamp word door de aengestelde Heeren buytengewoone experten, en de andere, daertoe benoemde leden beslist, en de pryzen zyn aldus verdeeld geworden In de eerste afdee'ing, bekomt voor het uyt- mnntendste produkt den eerprys door den heer Chs. Woolloton van Londen geschonken, Joseph Vandenplas, te Theralphene, en Petrus Podevyn, te Aelst-Mvlbeke. Eervolle meldingen worden verders toet veel voldoening toegestaen voor hunnen goeden en zuvveren pluk aen Sergoorens, te Schepdael, Van- de Voorde, le Eyseringen, Petrus Vanden Steen, te Lennick Sle-Quintyn, Charles Matlhys, te Aelst- Mylbeke, Benoit Van Mol, te Moorsel, Jean Calle- haut, le Hekelgem, Michel Van Hotinsem, le Es- schene, Seraphin Daelman, te Ilofstade, J. Schoon, te Teralphene, Jean Vauden Flauwe, te Teralphene, J. B. De Clippele te Erombodegem, Dom. Herre- mans, te Teralphene, Ferdin. Vanden Meersche, te Moorsel, en Adr. Coppens te Erembodegem. In de tweede afdeeling worden de pryzen be- haeld dooi G111II. Luypaert, te Esschene, en J. B. Uytlersprol te Moorsel, en Eervolle meldingen door Gelir. Podevyn, le Aelst- Mylbeke, en Gelir. Verdoodt, te Erembodegem. Voor de derde afdeeling, zyn de o /erwinnaers de volgende Frans Coppens, te Erembodegem, yHenri De Bruycker, te Esschene, Eervolle meldingen. Chs. Mahieux, te Assehe, August De Ciercq le Nieuwerkerken. Fiet collegie van Burgemeester en Schepenen van Gend berigt de belanghebbenden dat de peer- denmerkt, gezeyd van Halfvasten, zal plaets heb ben den dynsdag 6 meert aenslaende en volgen den dag, en dat ter dier gelegenheyd, ingevolge de beraedslaging van den Gemeenteraed van 15 december 1849, de barrakken en kramen, zullen mogen geplaets worden op Sl-Pieters-pleyn. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. D. M. te Hamme, 6 fr. Item van M. V'. D. te WTaerschoot 12 fr. met I hertelyke bedankingen over zyne beste wenschen. Item van M. V. te Opbassèlt 6 fr. Item van M:"e V. R. te Melsele 6 fr. Item van M. J. V. C. te Brussel 6 fr. Hem van M. W. te Cailoo 6 fr. Tit Zaterdag heeft te Zellick, by Assche, de eerste verkooping van hoppe-perssen "plaets gehad. De eerste kwaliteyt is verkocht geweest aen fr. 1-10 het stuk. Het Bisdom van Gend telt tegenwoordig 114 soldaten in de rangen des Pauslyken legeis; sedert den 1HD november laetslede, zyn meer dan 50 jonge Vlamingen naer Rome vertrokken. Verleden zatei- kag hebben zich de heeren Ernest Kervyn de Vol- daerbeke, Felix de Hemplinne en Amand Lejour, alle dry lol aenzienlyke familiën van Gend behoo- rende, op weg begeven. Aleer te verirekken, heb ben zy de Misse bygewoond, door den Mgr. Bracq te hunner inzidile in de kapel van hel bisschoppe- lyk palevs gelezen, en de H. Communie ontvangen, waerna den eerwaerden Prelaet hen, en de hen verzeilende leden hunner familiën, eene vrome toe- spraek heeft gedaen. Het voorbeeld dier edelmoedige jongelingen van ons land zal vruchten dragen een groot getal hun ner vrienden hebben het voornemen opgevat, zich mei hen rond de banier van den Paus-Koning te gaen scharen. Maendag zyn er uyt Gend 42 jongelingen vertrokken naer Roomen, om in het pauselyk leger te gaen dienen. Het reglMrlyk onderzoek ovpr de brieven le Luvk ontstolen, word ook le Gend voortgezet, by gevolg dezer omstandigheyd dat twee bankhuyzen dier stad het eene 5000 en het ander 3000 fr. door die diefte verliezen. De bevolking der stad Geraerdsbergen be liep, op 31 december, tol 9628 inwooners, waer van 4566 van het mannelyk en 5062 van het vrou- welyk geslacht. Gedurende hel verleden jaer, zyn er 314 ge boorten geweest, 158 jongens en 156 meysjes. Hetzelfde jaer zyn er 219 persoonen de stad gaen bewoonen. Men heeft 206 overlydens bestadigd 105 van het mannelyk en 101 van bet vrouwelvk geslacht. 221 inwooners hebben de siad verfalen. Er is dan eene vermeerdering van 106 zielen. Te Brussel is eene politie in omloop waer by de werklieden den gemeentelyken Raed van Brussel verzoeken de hervorming van bet kiesregt by de wetgevende Kamers te ondersteunen en het algemeen stemrégt te vragen. Zy verlangen dat den arbeyd zoo wel als liet kapilael zyne vertegen woordigers hebbe. La Paix klaegt over het fabrikeren van valschen belgisehen nickel in hel hnytenlandvooral in Engeland. Het schynt dat hel namaken en den invoer van die valsche munt, groote voordeelen geeft aer. die vremde fabriekanten. Den 3 dezer, 's namiddags, is een schip met kolen geladen op de Schelde naer Gend varende, te Moerzeke gezonken. Men heeft de lading kunnen redden maer de eygenaeres van liet schip, Amelie Buyssens, woonende te Chate- lineau, is verdronken. 'S anderendaegs heeft men haer lyk opgevischt. Het schip was verzekerd voor 8000 fr. door eene kompagnie vt\n Brussel. In eene gemeente van het arrondissement Eecloo, is eenen vader zyne dry zoonen by den pastor komen aenbieden'om dienSt. te nemen in het pcTuselyk leger. Den man betreurde dat zynen vierden zoon, uyt hoofde van ziekelykheyd, voor den krygsdienst ongeschikt, en hy zelf daertoe te oud geworden was. Een onheyl dat nog zwaerder gevolgen had kunfien hebben, is zondag nacht op de Schelde gebeurd. Twee stoomschepen, toebeboorende aen eene fransche compagnie en den dienst verrigtende het een tusschen Antwerpen en Bor deaux, zyn naby Terneuzen tegen elkander ge- loopen. Den schok is zoo geweldig geweest, dat delwee schepen gezonken zyn. Het scheepsvolk is kunnen gered worden, behalve den mekanicien van de beyde stoomschepen die ongelukkiglyk versmoord is. De stuermannen behoorden toe aen de haven van Terneuzen. Met gerucht loopt dat ter gemeente Moor- seele eene moord, gevolgd door eene zelfmoord, zou gepleegd zyn. Ziethier in welke omslanden Eenen jongeling van Moorseele, verliefd op eene sehoone boerin, zou eene ongelrouwheyd van harentwege vermoed hebben. Op verleden maendag haer in eene herberg van Moorseele ontmoet hebbende, namen zy er eenige verfrisschingen hun gesprek was niet zoo vriende- lyk: zy bragten elkaer verwytselen toe, en in eenen aenval van woede sloeg den "boer het meysjes dood. Na die misdaed zou hy zelf zich met een pistool van het leven hebben beroofd. Een 13jnrig kind wierd te Yperen op niemv- jaerdag door zyne ouders gezonden, om eene pint hrandewvn te halen; ondervvege ledigde hel de flesch, en toen het terug kwam, was het in eonen gevorderden staet van dronkenschap. Den jongen- viel op den weg en bleef liggen. Een liefdadigen persoon droeg hem naer huys en hy wierd op zvn bed gelegd. IIy viel in slaep, en 's anderendaegs, toen men hem ging roepen, gaf hy geen antwoord men naderde bet bed en men vond slechts een Ivu I Ziedaer een vroegtvdig slagtoffer van den drank. Welke les \oor de ouders Maendag is de regterlyke overheyd van Arlon overgegaeri tot 't ontgraven van hel van P. Schor'- gen, daglooner te Heynstert, aldaer den 29 october 1865 overleden. Een naemloozen brief liet parket loegestuerd had Marie Koob, weduwe Schortgem, aengeklaegd als de dood van haren man veroorzaekt te hebben door eenen slag op het hoofd. De geneesheeren Valerius en Tedesco, die de lykschouwirig d«'den, hebben eeue breuk aen den hoofdschedel bemerkt. Eenen trevnwachler, die den dienst doet op den treyn, welke das morgends om halfzeven ure nyt deze stad vertrekt, wilde, ter slandplaets van Thienen gekomen, van li t convoy stappen, toen k

De Denderbode | 1866 | | pagina 2