Nieuwjaergiften aen Pias IX. Sprekende cyfers. ?:TS3 Wy verheugen ons te zien hoe deftig onzen op- 'roep tot het ondersteunen van den H. Stoel by de catholyken onzer stad en omliggende gehoord word. De giften die ons toekomen stippen wy met groote blydschap aen, en twyfef.ën geenzins of het zoo voortreffelyk voorbeeld door velen onzer achtbare medeburgers en buytenbewooners gegeven, zal steeds meer en meer gevolgd wor den, en ten grooteren bewyze strekken dat onze streek inniglyk aen onze Moeder de H. Kerk is 'verknocht. Het is dus met volle vreugde dat wy de vol gende giften afkondigen, de achtbare gevers ver zekerende dat de zegeningen welke den H. Vader hun zal jonnen tevens de zegeningen des hemels met zich zullen trekken en hun den gees- telyken en tydelyken voorspoed verschaften. Ziet hier nu de vierde lyst: Bedrag der voorgaende lysten fr. 1988,75 Pro sede Petri et fide catholica. Mr et Mmc Moens k Alost. Uyt goeder herte gejond aen mynen H. Vader. Eene dienstmeyd Ibid, Wv gegeven zeer geern aen Pius IX, Paus en Koning, op dat hy zou mogen zegepralen over zyne vy- anden. Uwen zegen over ons, H. Vader. 31' en Mme J. B. Temmerman, ibid. Wy zullen ons verheugen in uw heyl. Eene dienstmeyd. ibid. T'is den Heer die onzen 11. Vader versterkt in alle zyne beproevingen, 't ook Hy die hem redden zal. Een jufv. beggyntje ibid. H. Vader, zegen myne oude ge- brekkelyke ouders, opdat ik hun nog lang mag bezitten. Eenen armen knecht, ibid. H. Vader, zegen myne twaelf kin deren, opdat zy in wysheyd mogen opgroeyen. Petrus Verhegge, koster Erembo- degem. O Heer, gy die heerscht over de magt der golven, sta op, en kom den H. Vader, en de H. Kerk ter hulp! De leden van het genootschap van den H. Franciscns Xaverus ibid. H. Vader zegen ons en onze kin deren. De ouders Daeleman. Tot uwen zegenprael, H. Vader. Eene dienstmeyd. Met Pius IX wil ik blymoedig het kniys helpen dragen. Eene dienstmeyd, ibid. God zal Sion redden Naemloos. Gedenk den smaed dat is de beledigingen u den ganschen dag aengedaen: Ps 6* ifsr" if" ffiï0I£""W}KOT en rot schande worden, dié hem kwaed willen. Ps. 2, Naemloos ibid. Dat de vvaiiden verstrooyd wor den als stof voor den wind. Eene dienstmeyd ibid. Een christelyk huysgezin dat bid voor den luystervan de H. Kerk. De belangen van de H. Kerk, zyn onze belangen Eene familie. H. Vader, zegen my en myne familie. Naemloos, Dry dienstboden bezield met de zelve gevoelens van verkleefdheyd aen den II. Vader. Maria zonder vlek ontvangen, haest u, om onzen H. Vader Pius. IX, te helpen. De viaemsche Congregatie der jonge dochters te Aelst, 2dc gifte. H. Vader, zegen my en myne kin- Mmc We Christiaen Mabilde, Let- terbautem. Dyt liefde en eerbied voor zyne H. Paus Pius IX. M. Louis Schoup, ibid. H. Vader, zegen my en myne kinderen. M™ \V' Schoup ibid. H. Vader, ik verzoek uwen zegen. Eene dienstmeyd, ibid. H. Vader, zegen ons alle opdat wy in deugd mogen voortgang doen, zegen ook ons werk, opdat wy toe komende jaer u een vele schooner nieuwjaar mogen schenken, De meyskens der fabriek van M. Leirens-Eliaert, Aelst. H. Vader, zegen ons, onze kin deren en kleyne kinderen. Eene werkvrouw ibid. H. Vader, zegen my opdat ik al- tyd een getröuw kind der li. Kerk moge blyven. Eene kantwerkster ibid. H. Vader, ontvang dezen kleynen penningen geef ons uwen zegen. Naemloos. De Pastor van Vleckem. De onderpastor van Meire. 18,00 00,23 8,00 1,00 20,00 4,00 8,00 - 122,00 4,00 4,00 2,80 10,00 18,00 1,00 10,00 10,00 10,00 6,00 134,61, 10,00 2,40 2,40 1,00 12,30 0,80 0,63 0.28 10,00 18,00 PAROCHIE VAN ERPE. Hulde van eerbied, liefde en aengekleefdheyd aen den 11. Vader, Pius IX Paus en Koning. Boelaert .Tos. fr. 8,00 Beygaert P. en J. 8,00 Coppens huysgezin. 5,00 De Boeck Chr. 8,00 De Boeck Fr. 8,00 De Boeck J. 8,00 De Boeck L. J. 3,00 De Boeck Jul. 8,00 De Nys Jos. 8,00 De Sadeleer C. 5,00 De Schutter huysgezin. De Swaei weduwe. De Taey Al. De Vos G. Hosseiaer huysgezin. Lopus huysgezin. Lopus Ivo. Mabille huysgezin, Meulemau weduwe. Parewyck J. Parewyck weduwe. Peerling-Coppens. Rasschaerl B. Rasschaert weduwe. Roeland t J. Schellaert P. Schokkaert huysgezin. Van Droogenbroeck J. Van Sande L. Van de Velde Fr. Van der Eist huysgezin. Van der Elsl .1. Van der Gueht huysgezin. Verhoeven weduwe. VanlmpeJ.B. Verbrugghen F. Vermassen J. De Coninck A. De Smet C. L. Van Damme Fr. Twee dienstmeyden. 11. Vader zegen my en alle myne parochianen. F. Van de Putte pastor 2d- gifte. 8,00 8,00 8,00 10,00 5,00 8,00 5,00 8,00 10,00 8,00 5,00 8,00 5,00 5,00 5,00 5,00 5,00 5,00 5.00 8,00 5,00 8,00 5,00 5,00 5,00 8,00 5.00 3,00 2,80 2,80 4,00 20,00 PAROCHIE NIEUWERKÉRKEN. J. Wed: Callebaut. 10,00 M. Fr. Matthys. 8,00 M. E. De Kegel. 8,00 M. Rasschaert. 8,00 Eene dienstmeyd. 8,00 M. Redant. 2,50 M. L. Van der Gucht. 2,50 M. D: W. Baeten. 2,00 .1. 't Kint. 2,00 M. J. De Sadeleer. 2,00 M. J. D'haseleer. 1,00 Eene dienstmeyd. 1,00 M1 Constant De Sadeleer, Haeltert. M' Jaques De Sadeleer, ibid. M' Fredericq De Sadeleer, ibid. H. Vader, geef my uwen zegen om te vol herden in het goed. Maria Cooman, te Aelst. Ileere, verhoor ons gebed, en dat onze smeeking tot u kome: Be scherm den Paus en verhaest den zegeprael der H. Kerk. De gebuerte van de Pontstraet- poort Aelst-Mylbeke. omhaling door twee Congreganisten. S' Père, bénissez-nous pour que nous puissions faire dignement no- tre - première Communion et de bonnes études. Aimé et Léon Limpens, d'Alost. Jofv. Reyns, Baerdegem.,, zyn van ons huysgezin en tot lafenis der zielen van het vagevuer. Twee gezusters. 11. Vader, zegen my en myne overledene familie. M'"e Wc F. B. Beeckman, te Aelst. H. Vader, zegen;onze Congrega tie opdat zy ook moge mannen le veren tot verdediging van onze Moeder de H. Kerk. Een Congregauist, te Aelst. Een kind van Maria, ibid. M' C. J. Sulmon, pasto.r, te Aygem M' C. L. Maussens onderp. ibid. M' Lippens, doctor, ibid. Judoca D'haseleer, ibid. Nathalie Kerremans, dienstmeyd te Aelst. Den lieer Van Germeersch, pas- tor Denderhautem. Mejuffr. Judith Van Germeersch Denderhautem. Mejuffr. Virginievan Germeersch, beggyntje, Aelst. Mejuffr. Colette Van Germeersch, Aelst. H. Vader, zegen my, opdat ik wel mag leeren. Robert Van Hoorde, te Aelst. Aen Pius IX, Paus-Koning Beggynhof van Aelst, Eene Naemlooze van Nieuwer- kerken. Cadent ii latere tuo mille, et de cern. millia h dextris tuisad te au- tem non appropinquabit. Ps. 90 V. 7. De Congregatie der jongelingen tc Aelst, II. Vader, zegen myne zuster, Léontina, en my, opdat wy mogen opgroeyen als ware kinderen der H. Kerk. Maria Van Ypersele. Leve Pius IX Paus en Konink. J. en C. V. M. ZeerH. Vader, wy smeeken eer- biediglyk uwen zegen af, voor onze familie, ons vaderland en onzen welbeminden Koning. Eenige naemloozen te Martens- Lierde. Een naemlooze te Aelst. 10,00 10,00 8,00 5,00 40,88 3.00 5.00 10,00 10,00 2,00 2,00 10,00 8,00 10,00 1,00 2,00 30,00 10,00 10,00 10,00 8,00 80,16 7,30 80,00 1,00 8,00 8,00 11,00 Den korten zittyd, dien wy nog tot mey heb ben, zal waerschynlyk niet zonder politieke dis- cussiên eyndigen: het Ministerie voelt dat bet van zyuen zetel glyden heeft den heer Orts gelast zynen party-voorstel te doen hervoorbren- gen, strekkende om in de waelsche gewesten een grooter getal Volksvertegenwoordigers te doen kiezen. Wy hopen dat de oppositie op hare hoede zyn zal, en de doctrinaire cyferingen eens goed zal napluyzende ridders van het licht en de vryheyd zyn immers ook voorstanders van vry onderzoek en vrye discussie De Independence kondigt aen dat de uytvaert welke de francmaqons te Brussel gaen doen voor Leopold 1, uytgesteld is tot daegs voor karnaval, 10 february. 'T was onmogelyk van een behoorlyker tydstip te kiezen als hetgene van den karnaval voor die krankzinnige vertooningen der moortelbroe- Het koningryk Napels kon geld krygen zooveel als het wilde aen 4 ten honderd, en op langen tyd van terugkeering; Roomen aen 4 4/2 ten honderd Turyn aen 5 4/2het hedendaegsch koningryk Italiën, dat de Italianen zoo gelukkig moest maken, kan nog geen geld krygen aen 16 per honderd en op kortstondige wedergaef! Volgens eenen brief uyt Roomen van 8 january zou eenen franscheii kommissaris uvt Parys in de eeuwige stad aengekomen zyn, gelast met ge- zamentlyk met M. den graef de Sartiges de mid delen te beramen om aen den H. Vader twee duyzend fransche vrywiilige soldaten te bezorgen. Deze aenbieding beantwoordende, zou Zyne Heyligheyd aen Z. Em. den kardinael Anionelli bévolen hebben de duyzend mannen te aenveer- den, maer tevens zou den kardinael aen het' fransch gouvernement doen kennen hebben dat den H. Stoel met de hoven van Weenen én van Madrid schikkingen genomen had voor het aen- werven van 1500 a 2000 oostenryksche en spaen- sclie soldaten. Den Paus zou aldus verdedigd zyn door de vry wiilige verknochtheyd zyner soldaten en door de gemeenzame bescherming der catholyke mogend heden. Die tyding geven wy nogtans zonder dezelve te waerborgen. UYTWISSELING DER BELGISCHE KRYGSGE- VANGENEN INMÉXIKO. Den heer L. Visaert de Bocarmé, kapiteyn by het bataillon der Keyzerin, schryft uyt Morelia- Michoacan, den 28'november, den vclgenden brief: Het is met geluk, dat ik meld dat de uytwisse- ling onzer krygsgevangenen stellig ten laetste den 5 of 6 december zal plaets grypen. Volgens goede inlichtingen, zyn er enkel dry der krygsgevangenen te Huetamo overleden. De uytwisseling, aen welke ik op bevel van maerschalk Bazaine moet voorzitten, zal te Acnitzeo gebeuren: een gehucht, halfwege Tacam- buro en Morelia. Den kapiteyn de Savoye zal my met 80 mannen van het corps vergezellen, en de juaristische krygsgevangenen tot aen die plaets begeleyden. Die tyding zal yoorzeker in Belgiën vele Yami- liën gerust stellen. Onze geabonneerden die over 1865 en vroeger nog niet voldaen hebben, worden vrien- delyk verzochi ons hunnen inschryvingsprys in een de moeyte, de onkosten en werk van inzameling le sparen. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van M. 31. te SleenhutFel 6 franks.— Idem van 31. V. B. te Ooslmalle 6 fr. Idem van 31. G. le Merxplas 6 fr. Idem van 31. C. te Beir- velde 12 fr. Idem van M. D. te Mechelen 6 fr.— Idem van M. F. te Maria-Lierde 6 fr. Item van 31. V. D. 31. te Thollembeeck 6 fr. 31. D. Van Houck, pastor te Orroir, is pastor te 3Ioorsel benoemd; hy word te Orroir vervangen door 31. Van den Haute, onderpastor van St-Her- mes te Ronsse. 31. D. Willems, onderpastor van Geeraerds- bergen, is onderpastor van St-Baefs te Gend be noemd. Den 10 dezer, om 10 uren voormiddag, is Rosalia Dhaese, oud 46 jaren, dagloonster te Lede, aldaer in de suykerfabriek der heeren Hayois bezig zynde met kuyscben, by hare kleede ren door den trekker van het groot stoomtuyg gevat, en met hetzelve medegesleept en veronge lukt. De dood was oogenblikkelyk. De ongeluk kige was gehuwd. Den 14 dezer maend, is het lvk van den genaemden Leonardus Van Hecke, oud 52 jaren en woonachtig te Wet,leren, uyt het water ge lrokken van eenen gracht der gemeente Laerne; men vermeent dat hy er toevalliglyk is ingesuk- keld uyt hoofde der duyslernis. Den eerw heer C; Schelstraele, geboren te Drongen den 4 april 1800, is gisteren te Gend over leden. Hy bediende het ambt van kappelluen ia SMlichielskerk te Gend. Verledene week is liet pachthof der broeders en zusters de Raedl, te Aspelare, afgebrand met al wat het inhield. Ongeveer 30 beesten zyn in den brand omgekomen; van vyf werkpeerden, is er maer één gered geworden, en dan nog was het zoo deerlyk verbrand, dat men het moeyjelyk in leven zal kunnen houden» Men kent de oorzaek van den brand niet. Den 11 dezer, 's middags, is te Eyndhoven den bliksem geslagen op een der torens van de in aenbouw zynde Recoletle-Kerk; zonder schade te veroorzaken, is den bliksem langs den bliksemaf- leyder neërgcdaeld. Den 10 dezer zyn le Ramskapelle twee huyzen en eenen stal afgebrand, ten gevolge van den slech ten toestand der schouw. Zy waren bewoond dooi de weduwe Detouse en D'Haenens. Al de meubels zyn verbrand geworden. Den stal bevatte 8 hoorn beesten, die insgelyks in de vlamman zyn omgeko men; zy behoorden aen den landbouwer Van Uontte. Het verlies aen de gebouwen, die toebehoorden aen mevrouw de Glerque-Wissoc, te Gend, word op 3000 fr. geschat, en dat voor de huerraers op 5000 fr. Niets was verzekerd. Den 11 january is le Overmeire brand ont- staen in twee aeneenpalende pachthoeven, toebe- hoorende aen de genaemde J. Van 3Iossevelde en J. Coossens. Het vee is kunnen gered worden. Er is voor 15,500 francs schade. Den oudsten belgischen prelaet is 3Igr; Labis, bisschop van Doornyk, geboren te War»' coing den 2 juny 1792, en bisschop gewyd den lfli mey 1835. Daerna komen: ZyneEm. Mgr Sterckx, kardinael-aerlsbisschop van Mechelen, geboren le ophem den 2 novem ber 1792, en gewyd den 8 april 1852 Mgr Bracq, bisschop van Gend, aldaer geboren1 den 26 february 1804, en gewyd den 2 mey 1865; 1 3Igr de 3Iontpellier, bisschop van Luyk, gebo ren te Vedrin den 24 mey 1807, en gewyd den i november 1852; Mgr Dechamps, bisschop van Namen, geboren; te Melle den 6 december 1810, en gewyd den 1 October 1865. 3Igr Faict, bisschop van Brugge, geboren te Leffinge den 22 mey 1815 en gewyd den 18 Octo ber 1864. Op hevel des Ministers is de kudde van 91 schapen, door den besméttelyken typhus aenge- rand, en loebehoórende aen den pachter K. Pro-' voost, landbouwer te Leffinge, eergister afgemaekt geworden. Het vleesch dier schapen is verkocht om aen de verbruyking te worden overgeleverd; nogtans zyn vyf dieren in de huyden gedolven ge worden. Den prys van ieder schaep op 70 francs brengende, komt men aen een verlies van 6440 fr, voor den eygenaer. 31en leest in eene briefwisseling uyt Brussel, aen den Amsterdamsche-n Courant van 11 january: In verscheydene bladen word berigt dat gene- rael Chazal ontslag heeft genomen als minister van! oorlog, omdat den Koning weygerde kolonel! Chirac tot generael Ie benoemen. Dit is onwaer:: ziethier wat gebeurde: als altoos tegen het eyndej des jaers, moest tot een groot avancemenl by hef leger worden overgegaen. Den minister van oorlog; had voor zynen vriend, kolonel Chirac, de gene raels-epauletten gewenscht, maer de inspecteurs- generael deden hem opmerken, dat den kolonel eerst den negenden was inde volgorde naer ancien- neteyt, en na eene langdurige correspondentie drong den heer Chazal er niet verder op aen. De benoeming van kolonel Chirac tot generael wierd dus door hem aen den koning niet voorgedragen, By deze geleger/heyd is in herinnering gebragt dal in 1848 den heer Chirac, toen majoor, in last kreeg uyt. te rukken tegen de bende republikeynen, die uyt Parys was gekomen om Belgiën te be schaven en op het eerste kanonsehot in het dorp Risquons-Tout uyteen stoof. 3Iajoor Chirac ant woordde dat hy, als geboren Franschman, zyutj landgenoten niet kon bestryden. Dientengevolge: wierd hy op non-activiteyt gesteld, en hierdoor; heeft hy verscheydene dienstjaren verloren, zoodal hy eerlang als kolonel zal moeten gepensionneerd! wordeu. 31aendag zyn er wederom vyf en-twintig vry- willigers uyt Gend vertrokken, om deel te makec van het pauselyk leger. Vyftien kwamen van 's Her-i togenbosch, tien uyt het bisdom Gent en één van. Iseghem, bisdom Brugge, Te Brussel zyn zy vervoegd geweest door Iwaelf* andere vrywilligers, waeronder nog vier Holland dersde acht anderen behoorden aen de verschil- lige bisdommen van Belgiën toe. Negen-en-dertig obligalien van den Grand- Luxembourg, den 15 der loopende maend verloren, zyn 's anderendaegs 's morgens door eenen eeriv' ken letterzetter Arnold Van Craenenbroek gé-, naemd, van St.-Jans-3Iolenbeek, by den eygenacf terug gebragt. Die daed van eerlykhevd is des (e schooner daer den vinder, die een huysgezin van zeven meest alle nog zeer kleyne kinderen heef!, spoedig opsporingen gédae.n heeft om den evgenaer van die verlorene obligalien le vinden. Den opge spoorden eygenaer heeft hem, tot belooning, vyf honderd franken gegeven. Het hof van beroep van Gend, kamer van in- beschuldiging stelling, heeft den 29 december voor het hof van assisen verzonden den burgemeester van Caprycke, beschuldigd van onwettige aenhou- ding, Den burgemeester der stad Antwerpen heeft een berigt uytgegeven, meldende dat de schapen- pest zich vertoond hebbende in eenen stal der stede, niet een schaep meer uyt de stad mag gaen, en dat de veemerkt lot verder bevel is opgeschorst. De Indépeadancc mag weder in Vrankryk komen, doch op voorwaerde dat zy voor dit land eene uytgaef doet, overzien, veranderd en merkelyk gebonaparliseerd. Al. V. kwam maendag avond, te An!werpen tusschen 8 en 9 ure, met zyue hondje laugs liet Kasteelpieyn. Eensklaps wierd hy gewaer dat het hondje was achtergebleven, en ofschoon hy liet riep, wilde het niet komen. Terug gegaen zynde, vond hy het riekend by een zakje slaen, dat op den weg lag, en waerin hy by nader onderzoek een lvkje vond van een pasgeboren kind van het mannèlyk geslacht. 31. V. gaf er kennis van aen de politie en het lykje wierd naer het gasthuys gebragt. Het is lieden eene eeuw, dat de Oostende en op het vasteland den eersten oesterput wierd gemaekt. Den oesterput, toebehoorende aen de weduwe Van der Heyde en Cie, wierd in 1766 gebouwd. Laetsmael heeft men het gemeene kerkhof van Brugge, welk niet meer beantwoordde aen de noodwendigheden van den tyd, byna de helft ver meerderd. Den gemeenteraed verzócht dezer dagen 't besluer des bisdoms het nieuwe deel van 't kerk- hof in te wyden het bestuer des bisdoms verzocht van zynen kant den gemeenteraed hein de verzeke ring le geven, dat het decreet van Prairial, jaer XII, aen 't nieuw kerkhof zal toegepast worden. Wy vernemen uvt goede bron dat de zaek ter wederzydsche voldoening geregeld is. De afgeveer- digden van 't bisdom en van den Gemeenteraed hebben samen het kerkhof in dry vakken verdeeld, waervan het grootste, welk de zegening der Kerk zal ontvangen, uytsluytelyk zal bestemd zyn voor kerkhof der catholyken het tweede zal dienen lot begraefpiaels der protestanten, en het derde tot begraefplaets dergenen die buyien allen eeredienst sterven. By liet sterfgeval van eenen persoon, welken de calliolyke Kerk onder hare kinders niet kan aen- veerden, zal den heer pastor, op wiens parochie dit geschied, er kennis van geven aen den heer schepen, belast met de politie van 't kerkhof, die de nytvoering der overeenkomst zal handhaven. Brugge zal dus beginnen den catholyke in deze zaek te laten regt wedervaren.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2