iges Waer is 't geld Const. Joostens Vervalschisig van brood. O Maria zonder vlek ontvangen, liid God almaglig voor onzen 11. Vader, Pius IX, opdat liy zegeprale over de vyanden der H. Kerk. Naemloos Aelst. H. Vader, Paus en Koning, bid God dat lly met u zy en u doe zege pralen. Zegen my en myne familie. Eene dienstmeyd, ibid. 11. Vader, zegen my, opdat ik eene weerdige eerste Communie mag doen, en dat vvy den geestelyken en tydelykén voorspoed bekomen. Aioise De Bolle, Aelst. Saint Pèreveuillez-bénii une familie hieii ëprouvée. Anonyme, li Lede. Een Naemloozen, te Aelst. M. Domin. Roelants proprietaris Haeltert. M. Benoit Roelants, llaeltert. Twee Gezusters van Aelst. MM. Eugene en Constant Ver- bi'ugglien, Alost. Mejufvrouwen Scbouppe, Haeltert. Daignez, St. Père, agréer ce laible hommage de' Pieté filiale et m'acor- der li moi et li ma lamille votre très-sainte Benediction CU1" Piret, Alost. Voor de H. Kerk stryden, is zege pralen voor de goddeloosheid is 't vernedering en schande inloopen. •lan Cobbaut, Aelst. Hi in curribus, et hi in equis, nos autem in nomine Domini Dei noslri, invocabimusDomine, salvum fac regem et Pontificem Romanum. J. Q'hondt Pastor te Uessegem. H. Vader ik vraeg uwen zegen voor my en geheel myne familie. Eenen onbekenden. De knechten uyt 't collegie, te Aelst. PAROCHIE HOFSTADE. Genootschap van den 11. Francis- cus-Xaverius. De Congregatie der dochters. M. Fr. Callebaut. Amelia Schuddinck. Joanna Lanckman. Naemlooze. J. Pannekoeek. Naemlooze. Naemlooze. .1. Van Poel. Callebaut, Pastor 2°e gifte. In ons vorig N' hebben vvy gemeld Den on derpastor van Meire fr. 15,00 Het moest zyn M. den Pastor van Meire 10 fr. en M. den Onder pastor fr. 5,00. Suum CumuE. 00,50 00,50 1,00 4,00 10,00 50,00 5,00 5,00 10,00 10,00 20,00 10,00 5,00 25,00 11,00 fr. 50,00 22,00 20,00 5,00 2,40 5,00 5,00 40,00 5,00 5,00 5,00 En daerop zingt den Prücurseur viktorie; maer voor ons, zeggen vvy met iiet Handelsblad, is dien brief liet. bewys 'dat la Belgiuue en andere bladen precies niet nevens bet ey sloegen, en al zou er niets zyn dan de verklaring van M. Joos- tens, dat hy gereed is om op eene lyst te teelte nen, om de calliolyke universitcyt te vergoeden, dan nog is de wet'op de studiebeurzen in hare zedelyke weerde doodelyk getroffen, openlyk veroordeeld door diegenen welke liaei, door eene onbegrypelyke tuimeling, hebben doen doorgaen. Den brief van MM. Joostens en Michiels- Loos' is, in plaets van eene iriomfkroon, eenen zwaren steen, die den Phécltisecii en l'Echo od Parlement, het ministerie en de wet zelve op het hoofd valt. Ter gelegenheyd van de hooger gezegde kwes tie vragen vvy, ol'MM. Miciuels-Loos en Joostens dan nog langer denken hun mandaet van sena- teurs te kunnen blvven behouden? De dulibele rol, die >V spelen en die de kiezers van Antwer pen zoo hevig tegen het hoofd sloot, moet op houden. MM. Joostens en Michiels zyn vaudaeg voor Antwerpen, wat zy gisteren waren, zegt een bladwanden die misbruyk maken van een wettelyken 'titel. (Handelsblad). i r i Ja, liet ware ongelooflvk, vernamen wy t niet uyt den mond van de Indépendame zeive. Victor- iEmmanuel, koning van het gestolen Italiën, die zoo menig huysgezin in diepen rouw en drpef- lieyd gedompeld heeft, zit te weenen gelyk eene Magdaleen en is in zyn hert getroffen door eene groote smert. Den lezer zou lastig raden voor welke oorzaek dien woesten kerkvervolger Ira- nen heeft, gaf gemeld blad ons dezelve niet te kennen. Hewel, de reden is het verlies van een dikke bolle toot van een vrouwpersoon, dochter van eenen tambour-major, welke hy voor zyne kamenierster, ol'zoo iets, genomen had, en die hem een paer gedenkstukken achterloet. 'T is schoon Het blvkt uyt eene bereking, op vaste eyfers ■zewond, zegt la Vaixdat onze Nationale Bank gedurig beschikt over 50 millioen (ranks in klin kende munt, en toebehoorende aen den Staet, zoodat die instelling, overgroote winsten doet, niet alleen mei het crediet, maer met het geld van den Staet. Er zyn dus 50 millioen beschik- baer, en men zegt dat er geen geld is- om het materieel der yzeren wegen te vermeerderen I Er zyn dus 50 millioenen beschikbaer, en onder voorwendsel dat er geen geld is, verhoo- o-en de contribution gedurig en worden er aen- houdend fiscale of atpersingswelten gefabrikeerd! Voor 't minste dat er is moeten de burgers leg»en ...en de Nationale Bank zit met VIF- Tff MÏLLIOENEN in de vuysten, waermeê zy overgroote winsten doet!v Dit is allemael zoo aerdig dat wy er niets meer aen verstaen, maer nu toch weten wy waer 't geld is, doch wy zvn er vet meê, zullen de burgers zeggenen zy zullen zeer wel zeggen alhoewel zy er niets zullen hy winnen. Wy lezen in la Paix De borigten zyn liet op verre niet eens over de politieke inzigten van het ministerie. Dewyl zekere leden der meerderheyd beweeren dat de partywetten ten minsten zuilen uytgesteid wor den andere persoonagiên, die ook kunnen zeg- o-en'dat zy goed onderligt zyn, verzekeren dat de echte kopstukken van bet ministerie het vast besluvt genomen hebben van vooruyt te gaen, kost wat kost, in den-weg in 1857 geopend. In deze laetste veronderstelling zullen de catholyke studiebeurzen vast verbeurd wezen, het tydelyke van den godsdienst zal in eenen zuyveren we- reldlvken zin bestuerd worden, en den voorstel van M Orts, die eene versterking van twee a dry stemmen belooft aen het parlementair ministeria- lismus, zal gedurende dezen zittyd gestemd wor den misschien' voor de Paeschvakantie. SCHITTERENDEN ZEGEPRAEL IN VRANKRYK BEHAELD DOOR DE LEERLINGEN DER BROEDERSCHOLEN. Den franschen .1loniteur heeft onlangs den uyt- slag vermeld van den kampstryd van teeken- kunde, ingerigt tusschen al de leerlingen der onderwysgestiebten der lyceums en der fransche collegiën. De leerlingen van de Broeders der christelyke scholen hebben uytgemunt in dien kampstryd. Het keyzerlylt Gouvernement heeft aen de overwinnaers behandigd dry gouden me- daliën, vyf zilveren medaliën van eerste klas, twintig zilveren van 2" klas, en het heeft dry honderd eervolle meldingen toegewezen. De leerlingen der Broeders hebben behaeld een gouden medalie, vier zilveren medaliën van eerste klas, tien medaliën van 2C klas en honderd dry-en-vyftig eervolle meldingen. De werken der leerlingen, die deel genomen hebben in den kampstryd, zyn te zien geweest in het Nyverheydspaleys te Parys. groot getal bakkers en maelders dezer stad en omstreken hebben zich by hem aengeboden om die aerde te kunnen koopen als mengeling moe tende dienen om de bloem te verzwaren en te vervalschen. Het schynt dat de porceleynnerde lot die fyn- heyd gebragt wel geene noodlottige uytwerksels op de gezoudheyd kan hebben maer dat zy ook niet de minste voedsloffen vervat, en heel bedek- telyk met bloem kan worden gemengeld, haer kleur witter en hare zwaerte omtrent dubbel makende. Uwe lezers zullen met my bekennen, heer Opsteller, dat de bakkers en bloemverkoopers die zich aen zulk bedrog zouden pligtig maken, verdienen vervolgd en gestraft te worden, nu byzonderlyk dat de pryzen der granen zoo leeg en die van liet brood tamelyk hoog staen. Is het misschien aen eene rede van zulken aerd toe te wyten, dat er in onze stad zooveel smakeloos brood word verkocht en geëeten, in welk men noch geur noch kleur van graeu kan ontdekken?.. Voor myn deel, het is eene ware kerremis als ik buyten in een dorp een stuk brood mag proe ven daer zit graen en smaek in. Uwen lezer X. (Volkslem). CORRESPONDENTIE. Ontvangen Van M M. te Meenen 6 fr. Idem van M. Ch. L. te Zeveren 6 l'r. Idem van M. S. te Mechelen 6 fr. Item van M. L. te Turnhout 6 fr. Idem van MF. te Martens-Lierde 6 l'r. Idem van M. V. D. D. Ie Thollembeeck 6 l'r. Idem van onzen geëerden Vriend M. te Kemseke 6 fr. met welgemeende bedankingen over zoo goede vela's en wederkeerige gelukwenschingen van onzen kant. Vriend Van N. kunt gy *t vei lies niet herstel len? liet zon myn aengenaem zyn. Wel bedankt over uwen schoenen brief, en geef u herlelyk de vyf. B. Z. A. te II. Ik kan deze maend by u niet komen, doch 't zal niet lang aenloopen. Zeg aen ravnen Vriend W. dat hy toch wat patiëntie hebbe, dut ik hem zeker niet vergete en nooyl zal ver geten. De hertelykste komplimenten aen g'heel 't huysgezin, byzonderlyk aen M. T.. Ik moet "hel zelve zeggen aen mynen Vriend van 11. die my al zoo lang verwacht. Het is myne schuld niet dat ik zoo overlast ben. Item nog liet zelve aen den vriend van H.-Z. die ook niet raag kwaed zyn. In 't kort zal ik alle nala tigheden Irachlen te herstellen. M. tl. te G. Neen. Volgens tydingen uyt New-York, staet het leger van Grant aen de Rio-Crande gereed de rivier op het eerste teeken over te steken, indien Keyzer Napoleon, in stryd met zyne belofte, in zyne troonrede mogt nalaten de ontruyming van Me'xiko door de franschen in die liaesle toekomst aen te kondigen. Het revolutie-spel in Spanje is geëyndigd. Generael Prim bevind zich met zyn opstandelyk troepje op 't grondgebied van Portugal. Hy is eerlyk genoeg geweest, eerst de gestolen peerden en de wapens terug te geven aen de Spaensehe overheden op de grenzen. De bepaling, dat eene verzekering uyt volle regt zal vernieuwd worden indien, vopr liet ver loop des contracts bepaelden tyds, geene tegen- strydige verklaring is gedaen geweest vanwege den verzekerden of vanwege de compagnie, is in regte geldig, en moet hare uytvoering bekomen. Het'is aen den verzekerden die beweert eene tegenstrydige verklaring te hebben gedaen, het bew ys dier beweering voor te brengen. (Hof van Brussel, 22 meert 1S6S). Den Precvrselr kondigt eenen brief, af dien wy bier ietterlyk vertalen: Antwerpen, 21 january. Mynheer den Opsteller. Om een eynde te stellen aen den pennentwist die ons betreft, verklaren wy dat den 26 decem ber M°'i' Laforet by een onzer, by M. Joostens, wmiddagmaeld beeft in gezelscliaii van eenen ge- meenschappelyken vriend, geestelyken zooals hv dat dit (amiliemael zoo w-eynig het karakter had van eene konferentie, dat M. Michiels-Loos er niet tegenwoordig was. Ofschoon de vriend- scliappelyke gesprekken niet tot liet publiek be lmoren willen wy er byvoegen, dat men gespro ken heeft van een (uitwerp om eene mscliry- Vinsrslvst te laten rondzenden ten voordeele der citholvlte universiteyt; dat M. Joostens gezegd heeft (lat, als hemde lyst wierd aengeboden, hv daerop teekenen zou en dat hy geloofde te kunnen verzekeren dat M.Michiels-Loos hetzelfde d°Ontvang M. den opstelier, onze hoogachtende zroetemssen. Michiels-Loos. Men verzekert dat het beruchte proces Claes binnen kort weder voor de regtbank zal op geroepen worden. Het verslag der scheykundigen is geëendigd, en moet enkel nog afgeschreven worden, liet beslaet van 60 tot 80 bladzyden in folio. Men zegt dat na die zaek eene andere zal komen van den zelfden aerd die aen den baron de St. Symphorien. Men verliaelt daerover eene nog al zonderlinge geschiedenis. De accynsbedienden, die een fynen neus heb ben, dachten dat er iets loensch was, na de ge- tuygenis van den baron in bet proces Claes. Na inlichtingen genomen te hebben, kwam men te wete, dat hy gedurende eenigen tyd eenen fran schen metser'bad gebruykt, zonder men wist waeraen by hem werk had gegeven. Een ambtenaer "begaf zich aenstonds naer Vrankryk en verzocht den metser, mits hem goed te betalen, hem te helpen om eene geheyme sto- kerv te maken. Men heraedslaegde eerst over de voorwaerden, en vervolgens over de middelen, en eyndelyk maekte den metser het nauwkeurig en breedvoerig plan eener geheyme stokery van den heer de Symphorien. Heer Opsteller, Ik kom iets te ontdekken wr.crop het goed zou zyn in uw geëerd blad de aendachtvan het volk te roepen. Een achtbaren en regtzinnigen koopman van Antwerpen heeft onder andere handelswaren fyn gemalene porceleynaerde voor verschillige ge- bruyken bestemd hy stelt die te koop in zinken doosjes gesloten en verzekert my dat eenen kilo dier'aerde maer tot 5 centimen beloopt. Een M. P. Braet, onderpastor van St.-Joannes- Baptisla te Gend, is iu dezelfde hoedanigbeyd be noemd te Geeraerdsbergen, hy is te Gend vervan gen door M. F, Naudts, onderpastor te Beveren (Waes). De giften ten behoeve van den Heyligen Vader komen meer en meer toe in het bureel van den Tyu van Amsterdam. Met nummer van dit blad welk zaterdag avond verschenen is, vermelde eene som van 110 000 guldens welke meer dan 250,000 franks uylmaekt. Maendag zyn er uyt Gend nogrnaels vyf-en- twintig jongelingen vertrokken om dienst te gaen nemen in net pauselyk leger. Te Brussel moest er een dergelyk getal bykomen, zoodat er donder dag een vyftigtal te Marseille zullen inschepen. Meestal de groote steden des lands hebben reeds den Koning en de Koninklyke familie uvtge- noodigd, om haer in den aenstaendeu zomer met een bezoek te vereeren. De stad Brussel zal dit jaer eene buytengewoone prachtige kermis vieren die in july. niet het naem- feest der Koningin, samenvalt. Den gemeenteraed zal beweert men, eene som van 50,000 fr. voor de te bonden feesten stemmen. Een arrest van het Hof van Cassatie heeft beslist dat de seminarien, als openbare gestichten, van de grondbelasting niet kunnen vrygesteld worden. Diy weken geleden, gingen de kopstukken van den Grooten Oosten (francmagons-Iogicn) eenen grondwcltigen koning vinden, en dun rouw schen dende waerin den vorst zich nog bevind, booden zy henï de vrymetselaers-eereteekens aen dieapn zynen vader toebehoord hadden. Den koning ont ving ze beleef'delyk maer hy gaf hun de volgende zoo wyze antwoord Henen grondwettigen koning doet maer eenen eed in zyn leven, dezon van gelrouwheyd aen de Constitutie. En hy voegde er al grimlachende byLaet my uw regelement dat ik niet ken; ik zal het eens lezen. Men schryft uyt: Brussel, 20 dezer aen de F olïsische Zeitüng Wy vernemen dat M. Bara, minister van jus tice, voornemens is aen den Senaet voor te stellen, ter gelegendheyd der beraedslaging over het straf wetboek, van de doodstraf af te schaffen en ver zachtingen te brengen aen de voorafgaende gevaug- zitling. Tnssehen Itegem en Berlaer, ter plaetse ge- naemd Uillebrugis woensdag een smertelyk onge luk voorgevallen. Den genaemden F. Schoelers, wonende te Konings-Huyckt was met eenige zyner kennissen, le paeVd gaen ryden. Eensklaps ont- waerden zyne makkers dat. Schoeters achter geble ven was. Hierover ongerust keerden zy terug en vonden hem met't hoofd verbryzeld en zieltogend in eenen gracht liggen. Men denkt dat hy zyn paerd over eiTnen gracht willende doen springen, uyt den zadel zal geworpen zyn, en dat het paerd ht m hel hoofd zal verbryzeld hebben. Den eerw. h er pas tor van Berlaer en M. Roëll, doktor, waven spoe dig ter plaets maer niettegenstaende alle aenge- wènde pogingen gaf hy den geest. Schoelers was omtrent 40 jaren oud. Dit ongeluk heeft aldaer een diepen indruk gemaekt. Eergisteren morgeud vroeg, hoorden de be- wooners van een huys, naby de Zavelstraet te Leu ven, eenig gerucht op hunnen zolderen toen zy gingen zien wat er gaende was, vonden zy zeven mannen in hel strooy liggen. Onmiddelyk wierd de zolderval gesloten en men liep de politie verwitti gen, zoodat de kerels wierden aengehouden. Men zegt dat het lediggangers zonder woonplaets zyn. Men schryft uyt Antwerpen Er bestaet in onze stad een komiteyt van voordragten, ouder 't presidentschap van M. Ar- nould, een der redaklnirs van den prêcurseur. Gisteren avond sprak in die voordragten M. Gallet, advokaet, over de vryheyd van religie, enz. Dewyl de zitting publiek was, waren ook twee onderpastors dezer stad in de zael gekomen een aental aenwezigen hebben echter vergeten, dat zy aen iedereen eerbied verschuldigd zyn, en men is beginnen le fluyten. Een der geestelyken vroeg liet woord, zonder twvfel om te antwoorden aen het geen den spreker z.egde. De voordragleo noemen zich liberael. dat wilt, volgens ons zeggen, dat het woord er vry is; welnu dat schynt daer het geval niet te zyn, want men wilde de woord vragers niet aenhooren. Een deel van de vergadering was er echter voor het woord te geven; anderen wevgerden, en er ontstond een lawyt, dal zeker geen argument is. De vryheyd van het woord vond in de vergade ring veel voorstanders; dat laet zich begrvpen, doch men weygerde, zeggende dat men zicli acht dagen te voren moest laten inschryven, om het woord le voeren. Volgens eenige beweerden, was de zael opge propt met zoogezegde Vincenliussen. Alles blykt dat dit niet zoo is; maer men moet niet vergeten dat de liefde voor het vrye woord niet versmacht is in ons werkvolk, en dat men overal en altyd voorstan ders hiervan vinden zal. Wy bepalen ons voor het oogenblik by die weynige regels. (Handelsblad). Verleden dynsdag hebben er te Schelle zware ongeregeldheden plaets gehad, waervan men ons de volgende byzonderheden meêdeelt In den loop van den dag was er een officier be graven, en zoo als naer gewoonte wierd er op het graf een salvo gelost. Dewyl er rekruten by waren, gingen de gew'eerscholen niet te gelykerlyd af, en daerom wierden de soldaten door eenige boeren uytgelachen. De soldacen, om deze bespotting ver gramd, liepen al de herbergen rond, en door den drank opgewonden, zwooren zy zich op de spotters te vreken. Te vergeefs poogde men ze tot stilte te brengen. 's Avonds kwamen zv in eene herberg, waerin zich eenige landlieden bevonden, en onmiddelyk zoehten de soldaten twist tegen hen sloegen het herberggerief een stukken kapten met hunne sa bels op deuren en vensters en bedreven nog andere bald?digheden. In de worsteling tegen de landlie- wierden er, naer men beweert, vier of vyf dezer gekwetst. M. clen burgemeester van Schelle heeft tegen de baldadigen proces-verbael doen opmaken. Nu eenige dagen geleden, vond men eenen brandbrief by het" pachthof van den heer Van Houlie, schepen le Ramscapelle, by Nieupoort. De.politie zocht den schryver op van dien bedrey- gingsbrief, toen vrydag avond een begin van brand plaets greep in het wagenkot van gemelde pachthof. Men gelukte er in aenstonds het vuer uyt te dooven. Zaterdag morgend wierd men vuer gewaer in eene hooymyt op 100 meters van het pachthof gelegendaer ook kon men de vlam blusschen. De bedreyging was dan verwezentlyktmen verzekert dat de gendarmerie te Pervyse eenen achtienjarigen jongman aengehonden heeft als pligtig aen deze misdaed. Indien wy het gezegde gelooven mogen, zou hy niet loochenen den schryver te zyn van den brandbrief en van de dubbele brandstichting; dit, zegde hy, was hem door den duyvel ingegeven. In eenen brief, door eenen soldaet van liet belgische-mexikaensch korps geschreven, op 25 november uyt Moralia vei zonden leest men de volgende regelen Het gerucht loopt hier op nieuw, dat men ons in het mexikaensche leger gaet versmelten. Den kolo nel, den majoor en de andere officieren zyn om die reden naer ïYlexiko vertrokken, en men verzekert dat al onze officieren voor de m-aend july te Brus sel zullen terug zyn. Men zegt. niet, of wy hen zullen mogen volgen ofwel dut men ons met de Oostenrykers en de Mexikaensche laten zal; dit alles riekt hier slecht, en wy zyn nog niet ten eynde onzer misrekeningen.... Men schryft uyt Thielt, 24 january: Gisteren avond, is alhier sehielyk overleden den zoon van Ludovicus Van Zieleghem, landbouwer. Hy is al met een keer van zynen stoel gevallen, heeft eenen grooten schreeuw laten hooren en heeft daerna geen leeken van leven meer gegeven. Den jongeling was in den bloey zyner jeugd, want hy had nauwelyks den ouderdom van twintig jaer be- reykl. Eenen voorval dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, heeft donderdag morgénd, om 8 uren, indestalie van Sinl-Ghislain plaets gegre pen Een lokomolief is alleen uyt bet magazvn van Quiévrairi geloopen, zonder dat er iemand op was om ze te geleyden, en de voorname spoorbaen nemende, ïs zy in vollen draf te St-Ghislain in de statie gekomen. Daer vond zy den koopwaren- waggon die het. eynde moest uytmaken van den tre'vn van Quiévrain naer Charleroi, sloeg hem in duyzond stukken, en haren weg voortzettende, wierp zich op het konvoov dat men bereydde. vernietigde de vyf eerste waggons, klom met de twee eeiste wielen op den zesden waggon en bleef daer stilhouden. Men beslatigde zoo even dat er niemand gekwetst was. Een bedienden was juyst nvt eenen waggon gekomen toen de lokomolief denzelven raekte. Den schok is zoo geweldig geweest dat een ge wig', dienende om de waggons le verzwaren en 700 a 800 kilos wegende, op eenen afstand van 150 meters geworpen is geworden. Van den eer sten aengeraekten waggon blyft er hyna niets meer over. Men siddert al denkende op de ongelukken die men te beweenen zou gehad hebben, ware de loko molief op eenen reyzigerstreyn geloopen. BUYTEN1 LA DSCH iYIEUWS- Men leest in den Temps van Parys F.enen brief uyt Roomen van den 8 meld, het volgende Men heeft hier uyt Parys eenen Iranschen kom- missaris gezonden," gelast met M. de Sartiges het middel te zoeken om aen den H. Vader 2000 vry-

De Denderbode | 1866 | | pagina 2