Nieuwjaergiften aen Pius IX. Beloop der voorgaende lysten fr. 4522,68 A Pie IX, Pontile et Roi. Anonyme, Alost. fr. 20,00 H. Vader, geweerdig my te zege- Hen. Naemloos, ib. 7,00 Anonyme, ib. 20,00 Anonyme, ib. 10,00 Eenen armen Israëliet, Aelst. 4,00 Gonfundantur superbi, quia in- juste iniquitatem fecerunt in me. Mr Van Weymeersch, bestierder van het Apostolinenklooster te Ber- chen by Audenarde. 5,00 H. Vader, zegen my en myne kin deren. P. Fransois, steenbuyse. 4,00 Het zoontje Sclioesitter, Ste Anne By flamme. 1,00 Fl. Vader, gelieve te zegenen ge heel de familie Van Wassenhove, te Meire. 40,00 Uwen zegen, H. Vader, voor myne genezing. Gene dienstmeyd, van Meire. 00,50 Een kind van Maria te Aelst. 2,00 De We H. Covens en hare kinde ren. 42,00 handelsrecht. Flet gebruyk van verseheydene-afzonderlyke ge bouwen in dezelfde gemeente, tot uytoefening eener enkele nyverheyd, geeft geene aenleyding lot eenig patentrecht. Belgisch Verbrekingshof 31 july 4866). Eenen persoon, geboortig van Appels, en woouende op St-Onoifs-dyk te Dendermonde, is verleden dynsdag avond toevalliglyk in de Schelde gevallen en verdronken. Den bezonder zachten winter, dien wy lot heden genieten, is niet zonder voorbeelden, zegt men. In 4 472 was den winter zoo zacht, dat de boomen bladereu kregen, de vogelen legden eyeren #>n hadden jongen in February. In 4289 was er geenen winter. In 4424 bloevden de boomen in meer! en de wvngaerden in Apiil. De kersen rypten in April en de druyven in Mey. In 4538 waren a! de hoven in January vol bloemen. In 4572 was T een winter gelyk in 1472. In 4585 waren er te Paschen koornhouwen. De jaren 4607, 4609, 4643 en 1647 zyn door hunne zachte winters merkweerdig.In 4659 en viel er geen sneeuw noch Ten vroos.In 4662 en wierd er iu Duytsch- land 's winters geen vuer gemaekt voor de koude. Hel bisdom van Gend telt tegenwoordig 244 zouaven in het pauzelyk leger. Binst de maend jaiuiary zyn vertrokken van Brussel, in het geheel 204 pauzelyke soldaten en men weel dat er alle maendagen een vertrek plaets heeft gehad en dit is geschied in de volgende orde Den eersten maendag42. Den tweeden 23. Den derden 33. Den vierden 44, waeronder 26 Belgen en 45 Hollanders. Den vyfden 93, waervan 25 Belgen en 68 Hollanders, maekt allegader 204. Wonderen voortgang. Onder de vrywilligers dezer dagen naer Roomen vertrokken, bevind zich M. Desiderius Van Crombruggge, van Sotteghem, die den post gaen hernemen is welken hv reeds twee jaren be diend heeft. In 4863 met zyne jongsten broeder vertrokken, moest dezen nvt hoofde van ziekte Boomen verlaten. Een oudsten broeder kwam hem vervangen en had de eer onder het vaende! van den Heiligen Vader te sterven. Desiderius Van Combnigghe kwam terug na zynen diensttyd ge- eyi.digd te hebben. Fly vertrekt nu nogmaels om de zaek der religie te gaen dienen. Den genaemden Bené L. inwooner der gemeente Ecommoy, is aengehouden en in het gevang van Mons opgesloten. Dezen persoon is T voorwerp der zwaerste beschuldigingen. Tot Parigné-rEvéque geboren, en 40 jaer oud wezende, is hy, naer twee- mael sveduwaer te zyn geweest over dry jaer her trouwd. Hy word beschuldigd van dry zyner kinde ren te hebben doen sterven, of wel door vergift of wel met hun het noodige voedsel niet te verschaf fen een vierde kind zegt men, is op het punt van te sterven. Zyne vrouw zou het voorwerp wezen zyner vreedstc mishandelingen het stilzwygen de zer laeiste word slechts toegeschreven aeu de vrees welke hy haer inboezemde. Onze lezers welen dat er te Brussel een onderrichtingsbond bestaet om het belgisch volk eene onehristelyke opvoeding te geven. Onder de 150 vrymetselaers en solidairen, die de statuten van dit genootschap geteekend hebben, vind men den naem van juffrouw Gatli de Gamond, die te Brussel eene solidaire school voor meysje houd. In deze school gaen wy eens les bvwoonen, ver gezeld van eene voorlrelfelyke dame, die op zich neemt inlichtingen te verzamelen. 'T is eene dame, die zich veel met het ondenvys der doehterkens bezig houd, en zy heeft oorlof verkregen om dit vrouwen-collegie, uytgepeynsd door de goddeloos- heyd onzer eeuw, te bezoeken en te onderzoeken. Zy tracht de leerstelsels voor de verschiilige vakken van 't ondenvys te kennen. Aen het artikel Godsdienst, ontvangt de dame tot antwoord van juffrouw Gatli. dat men aen de scholieren geeuen stelligen godsdienst leert. Wy vergenoegeft ons, voegt zy er by, met te spreken van den Schepper en zyne werken, van de magt van den eenen, en van de groolheyd en schoonheyd der anderen. Maer, zegt de dame, het gebed Eygenlyk gezegde gebeden, was het ant woord, k Muien \vv niet, maer wy verwekken by onze leerlingen zekere verzuchtingen tot den On eyndigen tot het Opperwezen, den Schepper van 't heelal. Benige oogenblikken later gaet men over tot de geschiedenis, en men verzoekt een meysje van 13 jaren eenige namen van weldoeners voor 't mensch- dom op te zeggen. Het kind begint zonder aerzelen met de volgende zeldzame namen: Zoroaster, Confucius en Mahomet. Kent gv geen andere? Ja, 'k, juffrouw, Vincent a Paulo. Vergeet gy niemand meer, myn kind. Wel, ik vergal Christus. Wv waerboi'gen volstrekt de echlheyd dezer omstandigheden, zegt den Courrier de la Sambre en zonder uytleggiug onderwerpen wy die aen de vaders en moeders. Wy zyn bcdreygd, zegt eeri blad, met eene nieuwe werkstaking van de pompiers van Brussel. Gisteren, zyn er zeer levendige prolestalien ge- daen, binst liet appel, door een zeker getal mannen, tolken van hunne gezellen. Zy hebben verklaerd zich niet meer te willen onderwerpen aen zekere korveën en oefeningen die al te dikwvls vernieuwd worden. Den dienstofficier heeft niet aengedron- gen. De zaek is zoo verre gebragt, maer de pom piers schyuen een vast besluyt genomen te heb ben. Men schryft uyt Brussel aen een Iuyksch dagblad, dat men een derden stoker zou ontdekt hebben die door aenzienlyke fraudatien de open bare schatkist beschadigde. M. den gouverneur van Oost-Vlaenderen heeft den volgenden brief aen de geineenle-beslu- ren gezonden Mynheer den burgemeester, 'T is ter myuer kennis gekomen dat sommige burgemeesters, in liet gedacht dat de getuyg- schriflen van circulatie voor de hoornbeesten be stemd om lei merkt te worden verkocht, niet meer worden geeyschl, weygeren dergelyke certifikaten aen hunne onderhoorigen af te leveren. De oogenblikkelyke opiiouding der ziekte, heeft die dwaling kunnen veroorzaken. In het bywezen der onlrustende tydingen die, uyt naburige landen toekomen nopens de vererge ring van de schrikkelyke kwael. oordeel ik het nut tig u te herinneren, M. den burgeineesleidat de schikkingen van het koninglyk besluyt van 22 sep tember laelst en de voorschriften bevat in den n^inisterieelen omzendbrief die dit besluyt verge zelt, geenzins veranderd zyn geweest en de nauw keurigste uytvoering moeteh blyven ontvangen, Den gouverneur De Jaegiier. De ministeriele gazetten loochenen dat mi nister Chuzal aen den koning veréuvering zou gevraegd hebben voor eenen zyner zoonen Adolph Chazal, luytenant by 't peerdenvolk maer den koning zou die vraeg geweygerd hebben toe te staeu, daer d'heer A. Cliazal eenen der laetsten van zynen graed is, en er voor hem officieren zyn die door welgekende bekwaemheyd meer regt tot vereuvering hebben als den zoon van den generael minister. Daeruyt zou men eenigzins mogen besluy- ten dat den koning de voorentrekkingen gewaer word die er in hel leger en in het bestier bestaen en er middel zou in schaffen. Den hoofdopsteller van den minislerieelen Echo du ParlementM. Ph. Béde, is zondag in het water gevallen en versmoord. De lndcpendance beige, het jodenblad, raag alweer in Vrankrykgaen sedert 1 February. In den Monde vind men de volgende inlich tingen over de societey Jesu. Het order telt lieden 21 provintien 3 van die provinciën, van Sicilien, Piemont en Napels, zyn gansch van een geschey- den twee andere, van de kerkelyke Staten en Veneliën, gedeeltelyk maer de eerste heeft nog vele gemeenten. Het order heeft veel coliegien en residentien in al de deelen der wereld, en de 24 provinciën ver deeld in 5 assistentiën hebben '1 volgende getal leden Italiën, 4610 Duylschland, Belgiën en Holland, 2042 Vrankryk en de Coloniën, 2364 Spaujen en Zuyd-Ainerika, 1067 Engeland en Noord- Amerika, 782 te samen 7,956 waeronder 3389 priesters, 2,237 noviciën, en 2,325 broeders. In 1834 telde de Societeyt 2,684 'eden in 1844, 4,455 leden in 1854, 5,510 leden en in 1864, 7,754 leden. De heeren Dumorlier en de Merode-Wester- loo zullen eerlang naer Rome vertrekken, om den Paus zyn portret aen te bieden, geschilderd door den heer Gallait, en niet het geld der belgische catholieken gekocht. In de avonden van 26 en 27 der verledene maend, en den 2 en 3 february, zyn op eenen openbaren weg te Loochiisti vyf persoonen aenge- rand. De booswichten waren gemeenl.yk met dry. Zy hebben den heer Ch. Buyts, bouwmeester al- daer, een fr. uyt den zak zyner vest gestolen, doch de andere aengerande persoonen hebben kunnen ontsnappen door de kerels met geweld af te sloo- ten. Een groot ongeluk is donderdag morgend op de vischmerkt geschied, te Leuven. Eenen pachter van Rotselaer, den genaemden Hi^ronymus Portauw, geleydde met de hand zyn peerd in eene kar gespannen eensklaps geraekt het peerd op hol en sleept zynen geleydermede die met geweld legen de koetsdeur des rytuygs van Mev. Van Espen geworpen wierd; het wiel der kar liep hem over het lichaemin het hospitael van den Fl. Petrus gebragt, bezweek den ongelukkigen welhaesl aen zyne wonden. Portauw was 58 jaren oud en laet eene vrouw en zes kinderen achter. In de voorledene week is de gerafineerde pe trololie van 94 a 98 franken per 400 kilos, te Ant werpen, afgeslagen op 80 a 84 franken. Indien den afslag zoo voortgaet, zal die brandstof welhaest zoo goeden koop zyn als in den eersten. Men schryft uyt Kluvzen, 29 january in den nacht lussclien 24 en 25 dezer maend, hebben op het hof van Jan Ba p lis te Dewaele, alhier dieven of moordenaers willen in het huys breken. De honden basten en schreeuwden op eene schrik kelyke wyze; om hen te stillen, hadden de boos wichten die beesten geslagen en hun trachten te verschrikken. Den knecht was op het gerucht opgestaen om te zien wat er gaende was; maer zoo haesl hy buylen kwam, sloeg een der booswichten hem eenen ploegkouter naer het hoofd gelukkiglyk was hy maer wevnig getroffen, zoo dat hy om hulp roepen kon. Alsdan namen de dieven de vlugt, zoo dal men er met den schrik van af is. Zaterdag, is het parket van Kortrvk naer Rousselaere gegaen, om er de ontgraving ie doen van een kind, oud 3 jaren en 8 maenden, sedert den 50 january laetstleden begraven, kind der weduwe Van der Meere. Het blykl uyt de verklaringen der geneesheeren dal het kind gestorven is by gevolg van eene hersënuytstorting veroorzaekt dooi' ge weldige slagen. De weduwe Van der Meere en den kerel met wien zy leefde, zyn m den nacht van 30 tot 51 january, gevlugt. Men weet niet welke rigling zy genomen hebben. Dubbele moord. Men leest in den Journal de Churleroy, van gister By het ter pers leggen van ons blad ontvangen wy uyt Sivry eene gewichtige tvding. Er is dezen nacht eene dubbele moord gepleegd. De vermoe- delyke dader is den genaemde Hosselet, merinos- wever, welken men beschuldigt van zyne vrouw en zynen meestergast om hals te hebben gebragt. Flet nieuws welk wy hooger mededoelen word stellig bevestigd. De slagtolfers zyn vrouw Hos selet en sieur De Cot, op heeler daed van over spel door den man betrapt. Hosselet, met eene byI gewapend, heeft maer twee slagen toege- brag'.met den eersten slag kloof hy den schedel zyner vrouw met een tweeden slag liouwde hy om zoo te zeggen liet hoofd af van den medeplig- tigen. Na zyne vraek volbragt te hebben, ging Hosse let den pastor van het gebeurde kennis geven, en stelde zich in de handen der wet. Reeds lang verdachte Hosselet zyne vrouw van heymclyke betrekkingen te hebben met den ge noemden De Cot, meesterknecht, die by hem te huys was, en op de tweede stagie sliep, terwyl hy ën zyne vrouw beneden woonden, elk in eene kamer, maer de eerie aen de andere palende. Hosselet is aengehouden geworden. Het parket van Charleroy is eergisteren tot Sivry aengekomen om onderzoeking te doen. Eene diefte, met beklimming en braek, is donderdag nacht te Luyk in de voorstad Sinte Mar- gareta, teil nadeele van den heer Fl..., koopman, gepleegd. Den boosdoener hoeft eene ruyt gebro ken en is langs de opening in den winkei gedron gen, vanwaer hy de andere vertrekken bezocht, de sloten der deuren brekende. Fly heeft uyt eene som van 600 fianks in goud en zilver gestolen, alsmede een gouden zakhorlogie met kelen. De dienstmeyd van eenen notaris van het kanton Flèron begaf zich in een namiddag van een dezer dagen naer het bureel der registratie te Chênée, draegsler eener blikken doos, die acten en eene som van 300 fr. inhield. Op eenigen afstand van het kantoor des barreels gekomen, op den weg van Bois-de-Breux naer Chênée, sprong een man van groote gestalte naer haer toe, die haer met een mes dreygde, en haer de blikken doos wiide ont nemen. Op de kielen der vrouw, die zich verweer de, kwam den ontvanger des barreels aengeloopen; doch den aenvaller, hem ziende komen, nam de vlugt. Men zegt dat de gendarmerie op het spoor is van den pligtigen. BUYTEXLAIVDSCH NIEUWS* Volgens eene officiële opgave van het bestuer der in- en uyigaende regten, bedroeg de weerde der in 1865 in Vrankryk binnengevoerde goederen niet minder dan 2782 millioenen frs. of ruvm 254 millioenen franks, meer dan in 1864. Den invoer heeft eene vermeerdering van 275 millioenen on dervonden in vergelyking met 4864, en van 4273 millioenen in vergelyking met 4861. Voorts wierd in 1865 voor eene weerde van 233 millioenen aen edele metalen meer in- dan uylgevoerd. Onder den titel Den Gierigaerd en zynen sehat leest men heden in 't paryzer blad Le Droit Den politie-kominissaris der wyk Picpus, Dynsdag verwittigd zvnde, dat den heer C., oud 73 jaren, ongehuwd, woonende op deu boulevard Reuilly, sedeit twee dagen niet meer gezien was, begaf zich naer zyne woning, waervan hy de deur door eenen slotmaker deed openen. Hy bevond zich in een logement, samenge steld uyt twee kamers, welke op de ellendigste wyze gemeubeleerd en onbeschryflyk vuyl waren. Den heer C. leefde alleen en ontving niemand. Hy maekte zelf zyn eten gereed. Bleek, gehavend en slecht gekleed, klaegde hy aenhoudend over zyne armoede, en zegde dat hy vreesde van honger te zullen sterven. Men had medelyden met hem, en bewees hem somlyds kleyue diensten. Den dag voor zyne dood had hy 2 franks van eene arme werkster, zyne buervronw, geleend, en had haer dezelve des. avonds teruggegeven, zeggende, dat hy een weynig geld getiokken had. By het opzoeken der papiereu om de indenti- leyt van den overledenen te bestaligen, ontdekte men eene oude kas nevens het bed deze was met pakken oude vodden opgevuld. Den polilie-kommis- saris bemerkte dat den grysaerd met het gezicht naer dien kant lag. Er was langs daer, inderdaed, iets aentrekkelyks, waerop C. in zynen laetsten oogenblik moest gedacht hebben. Zy bevalteden titels van renten, waerdyen in actiën en obligatiën van yzeren wegen, en verder eene som van 45,000 fr. in goud en zilver geld en andere muntstukken. Al deze waerdyen wierden zorgvuldig ingeza meld en aengenonien. C. laet slechts eenige bloed verwanten als erfgenamen achter, welke verre waren van zich aen zulk een geluk te "mogen ver wachten. Brieven uyt St-Petersburg melden dal in eene myn in Siberien, eenen put waer in de voor politiek veroordeelde Polakken werkten, is in gevallen, alle degene die er in waren begravende. Allen zyn vergaen. Onder de slagtoffers bevinden zich M. de Fluchowski en eenen catholyken pries ter van het gouvernement van Plock. Men schryft uyt Berlyn dat eenen dierentem mer, wedyveraer van Baity, over eenige dagen van zyne beesten is opgeëten, in den dierenkring van Renz, in hel aenzien van het publiek. Zyne diergaerde was samengesteld uyt vier leeu wen en eene leeuwinne. Toen hy deze laetste hare muyldeed openen, beet zv hem in zyne hand. Het zien en den reuk van het bloed dat uyt de wonde vloevde, ontstaken by de wilde beesten hare vreede geaerdheden welke lang beteugeld |en over meesterd geweest waren door den Bierentemmer zy sprongen alle vyf te gelyk op hem en verslonden hem op een oogenblik zonder dat men hem hulp toe brengen kon. Hel publiek heeft met schrik en yzing dat af- schuwelyk vertoog bvgewoond, hetwelk men beter kan begrypen dan besehryven, Men schryft uyt Maestricht dat er aldaer valsche vyffrancsstukken, met 'l afbeeldsel van Na poleon lil en het jaertal 1859, in omloop zyn. Zy zyrc wel nagemaekt, wat lichter en grooter dan de goede stukken. Te Alrècht spreekt men over de aenhouding van eenen persoon der omstreken, die over twee jaren eenen beenhouwer zou hebben vermoord. Den zoon der vrouw, met welke hy in innige betrekkingen staet, zou achter het gebeym dezer moord geraekt zyn. Van dien oogenblik besloot den misdadiger zich van dit kind te ontmaken. Zulks wierd door hem dan ook gepoogd door den knaep in de rivier van Rebreuves, naby Houdain, te werpen. De voorzieniglieyd heeft echter gewild dat dit slachtoffer den moordenaer zou ontsnappen, dank aen de duyslerheyd van den nacht. Het kind geraekte uyt de rivier en ging eene schuvlplaets zoeken by eenen pachter der omstre. ken, die de verklaring ontvangen heeft van den knaep, welken door den val eenige kneuzingen aen het hoofd heeft ontvangen. -- Een dagblad van Montreal (Canada) brengi ons de tyding aen der dood van den Eerw. p, Tellier, van de societevt Jesu, overleden in liet kollegie der Fl. Maegd, in den ouderdom van 70 jaren. Sedert 4859 vervulde hy de bediening van algemeenen oversle» der amenkaensche zen dingen. Hv was zeer bemind in Canada en Anie- rika. Te Quebec is er een geweldigen brand ont- staen waerby een gedeelte van hel. lage der stad vernield is. De Zusters der Congregatie van den 11. Roclius hebben byzonder veel geleden van die ramp welker schade berekend word op 500 OOG ponden sterlings makende 7 1/2 millioenen franken, Een duytsch dagblad deelt het volgende mede omtrent den tabaksoogst in de Vereenigde-Slaten van 4865: De opbrengst word op 467,707,000 pond begroot, en in 4860 bedroeg zy 428,124,000 pond. De uytzichten voor 4866 zvn zeer ongunstig; Virginia, de voornaemste producent, leverde in 4860 eene hoeveelheyd van ongeveer 424 millioen pond, en in het vorige jaer nagenoeg niets. De kwakzalvery van de uythangborden word in Engeland nog verder gedreven dan te Parys. Een drogist te Londen heeft onder zynen naem geplaelst: Gebreveteerden verdryver der weegluyzen van Hunne Majesleyten. Boven eenen zeer eleganten winkel leest men: Hier woont den leverancier der ezelinnenmelk van 11. K. K. II. H. de hertogin van York, en de hertogin van York, en de hertogin van Clarence. Men verhaelt dat den hertog van Kent aen eenen draeyerden titel ontzegd heeft van: Fabrikant van houten beenen van Z. 1( H. den hertog van Kent. Er is te Parys eenen fabrikant van clisteerspuy- ten, op wiens uythangbord men leestHofleveran cier van Z. }1. den Keyzer. Men meld dat Mgr Dupanloup zyne begraef- plaels bereyd heeft. 'T is niet dat den* roemweer- digen prelaet ziek zy, vermits hy op dit oogenblik te Marseile predikt, maer hy heeft zelve vooraf zyne begraving willen regelen gelyk M. Beiryer voor de zyne gedaen heeft- Mgr Dupanloup is in Savooyen geboren in het begin van january 4802. Den Romeynschen korrespondent van Monde verzekert, dal het aenwerven van vrywilli gers voor den pauslyken krvgsdiensl met het besle gevolg word voortgezet, en dat vooral Belgiën zich onderscheyd door de kloekmoedige zolfopoffe- ring zyner jeugdige geloovigen. Ook in Vrankryk nemen vele jongelieden dienst. Men schryft uyt Roomen, 34 january, aen de Indépendance Het pauselyk leger groeyt aen en zal welhaest het cyfer bereykt hebben van 12,000 mannen T welk een soldaet uylmaekt op 50 inwooners. Ik denk niet dat eene Staet van Europa eenen zoo aenzienlyke evenredigheyd hebbe. Iedere week brengt den stoomboot komende van Maiseille 200 tol 300 rekruten aen uyt Vrankeryk, Belgie, Zwit serland enz. Het batailjon zouaven welk lol een werkelyk getal gedaeld was van 400 mannen is tot hetgene van 4200 verhoogd. 'T is niet meer dit aristokratisch korps-beslaen- de uyt zonen van franco-belgische kruysvaerders het zyn vrywilligen in al de deelen der wereld aen- geworven en in de maetschappelvke klassen men ziel er zelfs negers. Het batailjon van vrenide ka- rabyniers is ook zeer versterkt, het is byna een re giment. De gendarmen zyn vermeerderd van 1200 tot 2500 mannen. Het inlandsch regiment alleen ver groot niet, omdat men aen grondstoffen ontbreekt en ik geloof dat men het vurig zoekt. Wanneer het batailjon door Vrankryk beloofd, zal aengekomen zyn, zal men de werkelyke niagt hebben die in 4860 beslond. Verhopen wy dal het nieuw leger geen ander Caslelfidardo zal vinden, ik zal 11 daer- enboven zeggen, dat Vrankryk alleen een eenslag- tig batailjon zal bezorgen. Oostenryk en Spanje houden zich te vrede met afgezonderde mannen te zenden. Het laetste nummer van de Revue Britannique behelst een artikel nopens het nieuwe landschap Pretroliën, een deel van Pensylvaniën dat, in eenen omlrfk van dertig mylen, reeds hedendaegs meer steden telt dan men er over vier jaren gehuchten kon vinden. Dit artikel toegeeygend aen M. Rus- selle, den korrespondent van den Times deelt belangryke byzonderheder» mede nopens de exploi tatie der pelrolie, eenen rykdom veel grooter dan dan al het goud dat men in Californiën en Auslra- liëu heeft gevonden. In die landstreek, zegt den schryver, kan men putten booren die dagelyks aen hunne eygenaers hondeid duyzend franken opbrengen, met het voor- uylzigt dal de bron twee of dry jaren aenhoudend zal springen. Wat de weerde van den grond be treft, 500 bunders, vroeger duyzend dollars be- laeld, gelden nu twee millioenen dollars. Daer word in Amerika nieuwe munte geslegen waerop te lezen staetWy betrouwen op God. Die spellen de lesse aen onze francmagons en solidairen die durven zeggen da» den vrede der ziel maer te vinden is in 't verloochen van God. Uyt alle deelen var. Zuyd-Amerika, merkt de New-York Commercial and Financial Chronicle op, vernemen wy van toeberevdselen tegen den aenstaenden katoenbouw en, voor zoo verre wy daernaer kunnen oonleelen, zal er te veel aen worden gedaen. De katoenspeculatie schynt thans inde plaets te zullen treden van die in petroleum. Zoo de opbrengst ruym mogt zyn, zullen de lage pryzen waerschynlyk voor menigen een noodlottig gevolg hebben. Eenen heer uyt Tennessee bericht ons, dat flien Staet, by gunstige omstandigheden in het volgende jaer de dubbele hoeveelheyd katoen van vroeger zal opleveren. Ook in het Noorden van Alabama, Georgia en Zuyd-Carolina worden toebereydselen op groote schael gemaekt voor den bouw; Florida belooft eveneens veel. Uyt andere streken hebben wv geene zoo voldoende inlichtin gen, maer de furore schynt vry algemeen te zyn. D like! jadi met was D pryi beu H den mid 470 V 423 ho 11 opsl D en der Ken sex i 0 fr. 415 C Mei 'scli; llai zvn 12a .gisl 100 I koe l

De Denderbode | 1866 | | pagina 2