Nifi'u jaergiflen aen Pius IX. A. De Pril, Meire. 11. Vader, zégen my en myne fa milie. Eene dierstmeyd. H. Vader, zegen my, myne ouders broeders en zuslers. Eeuen dienstknecht. S' Père, priez pour moi et pour toute ma familie, eu particulier pour mes chers parents. Anonyrne. Eene diènstmeyd vraegl uwen zegen, 11. .Vader, en geeft u eerie aelmoes. Eenen student uyt 't, kollegie van Aelst. 5,00 1,00 0,50 10,00 0,50 6.00 PAROCHIE 5IAMMEA-70GGE. Ch. C. D'hauwer, Pastor, 2" gift Ludovicus Dë Smet' Philippus De Smet. Joseph Teisbrood. Maria Theresia Dierickx. Petrus Joannes Van Damme. De weezen P. J. Van Haver. Fr. Bonnarens. P. Ramdonck. Maria Lambrecht. fr. 10,00 20,00 15,00 2,00 10,00 10,00 6,00 2,30 2,00 2,00 Beloop der voorgaende 102,50 lvsten fr. 4642,18 Totael fr. 4744,68 Wy sluvten heden onze lyst van Nbuwjaergif- ten aen den H. Vader, nogtans, indien er nog liefdadige persoonen zyn welke begeeren bunne jonsten aen onzen algemeenen Vader te toonen, wy zullen ze bereyds ten onzen bureele ontvan gen en ter bestemming doen toekomen. Wy bedanken uyt ganscher herte al de acht bare'inscbryvers en inschryfsters die onzen op roep beantwoord hebben en verzekeren hun dat de overvloedige zegeningen van den grooten Pius IX, hun geestelyk en tydelyk welzyn zullen by- breugen. 'T geen zy met liefde aen den paus ge geven hebben, is met geloof en hoop aen God ge leend, en nimmer zyn deze die in God gelooid en gehoopt hebben beschaemd geworden. Men deelt ons den volgenden brief van vier con- greganisten mede Veletri 5 February 1866. Zeer Lieve Ouders, Voortaen is den dag aengekomen L. O. als dal wy de pen in de band genomen hebben om le schry- ven onze reys die wy gedaen hebben lot Roomen. Groot was de droefheyd als wy allen onze ouders en vrienden verlaten hebben en de stad Aelst. M,aer onze blydschap is veranderd als wy Brussel verlaten hebben toen wy in Parys gekomen zyn. Ik kan die wonderheden en schoonheden niet uyt- drukken welke wy allen ontmoet hebben. Nu L. O; wy hebben veel pleisier gehad op onze reys. Na twee dagen en twee nachten gereysd te hebben zyn,wy tot Marseille aengekomen. Donderdag's morgens ten negen uren zyn wy in Zee gegaen zoo stout als wy naer de kermis gingen; wv hebben twee dagen en twee nachten op Zee geweest met vieren jongens hebben wy daer geëlen gedronken. Wy waren daer met 58 Belgen en 10 Hollanders, en 8 Franschmans, 64 nvt Zwitser land waeronder 4 Barons waren en 2 Seminaristen. Zoo zyn wy tot Roomen gekomen in de schoone stad van Onzen iléyligon Vaderr, wiens aenzigl. wy niet aenschouwen als in de goede week dan zullen wy in permissie gaen om onze Medalie bv d«.n Heyligen Vader en den zegen te ontvangen. Wy hebben' maer dry dagen in Hoornen mogen verbly- ven wy zyn seffens gekleed om naer Velelrie te gaen. Ik kan geene beschryving van de stad Roo men doen, want zy is te schoon wy zullen u in kort mondelings uyteendoen van 't volk en van hunne werken. Wy waren zoo fris en gezond als wy van de Zee gekomen zyn. Nu gaen wy een weynig van onze kleeding uytl^ggen wv hebben ontvangen 2 hem- dens, 2 cal'econs, een gilet die van zvën vastgaet, eene broek tot aen de knien, een Garibaldi gelyk de kinders en gelten, den hals bloot en op de bórst sleutels van den Heyligen Petrus met een ketiiig aen twee trensen vastgemaekt. Gy zult ons wel zien wanneer wy ous portret afzenden, nu hebben wy den tyd niet om hel laten té trekken, wy moeien onze excercicie eerst leeren. Nu L. O. asten wy ons gelukkig want wy zyn by onze beste vrienden var. Belgen gevallen wy zvn alle vier onder de Congregatie van Onze Lieve Vrouw en zyn met dry zangers. Zondag toekomende iloen wy ons opdragt, ik zou u noch meer moeten schrvven maer nen tyd is te kort. Geliefde Ouders, bid voor ons en voor den Heyligen Vader opdat wy zouden voortgang doen in het Pauselyk leger. Ik kan niet meerede complementen aen onze Ouders Broeders en Zusters en aen geheel de familie en alle onze vrienden en de Congreganislen. Den tyd is te kort om te schrvven, want ik vergeet hel een'met hel ander. Uwe 4 getrouwe kinders. Ons adres is, Veletri Zouayes Pontificaux. Gustaef BAUAIONT lslc compagnie. CORRESPONDENTIE. Ontvangen van MM. le Martons-Lierde 6 fr. Item van M. D. te Leeuwergem 6"fr. Hem van M. V. te Wondclgem 6 Ir. Item van M. G. te Neygem 6 fr. Item \an AI. V. D. S. te Sl Cor nell s-Hoorbeke 6 IV. Item van AI. V. D. G. te Lokeren 6 fr. Item van M. S. te Meylegem 6 fr. Item van S. P. te Worlegem 6 fr. Den volgenden brief is van eenen anderen Congre- «anist aen zyne vrienden geschreven Veletri den 11 February 1866. Zeer Beminde Vrienden. Wy laten u welen den slael van onze goede ge- zondhevd en wy verhopen van u het zelve. Als ik in Veletri aengekomen was den donderdag 's mor gens om 6 uren, Rastiaens, Van Mattieren, Bomon en Van der Meersclien wachtten my af. Mei was schoon om zien Zy namen myn geweer van myne schouders, zy dragen myuen ransel en namen my by de hand. Het was schoon wy waren al verblyd. Wy hebben hier goed leven en den moed verliezen wy niet, goede courage, goeden wyn en goed eten en drinken, den calfé word aen ons bed gebragt met suyker in, wy zyn wel te pas want ik ben zeker dat ik met eenen huyk zal afkomen gelyk eenen grooten major. Het is plaisirig om zien als wy gaen eene flesch wyn drinken in de herberg dari siaen zy allen beschaemd en benouwd dat zy zich alle 'êrbergen. Wy bevelen ons in uwe gebeden. HET SPRINGEN VAN HET POERFABRIEK TE WETTEREN. Dynsdag tnsschen 4 en 5 tire namiddag, heeft, eene veischrikketyke ontploffing plaels gehad in de Buskruydfabriek van Welleren. Al de kleyne woningen die dit gesticht omringen zyn in de lucht gesprongen Er zyn dooden en een gioot ge- lal gek wet In. Hel gerucht der ontploffing is tot in de stad Dendermonde gehoord geworden. Ziel hier verdere byzoriderheden 'T is dynsdag, lus. ehen 4 en 5 ure nanoen, dat dik groot ongeluk heeft plaets gehad de ontplo ffing was verschrikkende; de lucht bleef zeep lang overdekt met rook, sleeueri, hout, glas en andere puyiien van het gebouw en van de omliggende wooningeu die omhoog gew rpen wierden. Eenen algemeenen schrik beving geheel het dorp van Weiteren: "eenieder vei liet zyn huvs; om le vernemen water omging; doch het raedsel duerde niet lang; zoo even vermoedde, men dal de ontplof ling ontstaen was in het b'us.kruydfabnek. Eerst durfde men de fabriek niet naderen uyt vrees dal er nog andere ontploffingen zouden plaels hebben; maer de begeerte van hulp le bie den overwon welhaest de vrees, en men kon aldus de uytgestrektheyd der ramp bestaligen, Dry werkwinkels der poerfabriek waren ge sprongenin dezelve bevonden er zich 400 kil. buskruyd. Hoe zulks gebeurd is, weel men nog niet. Alen beweert dat het moet toegeschreven wor den aen de verhitting van de draeyas van OV^rbren- tpNg* Het groot magazyn is gescheurd lot in zyne grondzuy.lenhel sloomluyg is byna ganscli vernie tigd. De deuren en vensters zyn verbryzeld. Te Welleren zyn er vele vensters gebroken. Alen be groot de schade op 100,000 fr; niets was verzekerd, de kompagnien geene zoo gevaerlvke gestichten willende waerboigen. Doch hel is niet alleenlyk stoffelyke schade dat het onheyl veroorzaekt heeft, maer men heeft ook menschens-levens le betreuren: acht werklieden zyn vei gaen in die ramp; andere zyn min of meer gekwetst. De lyken der slagfofïers zyn schrikkelyk ver minkt. Er is een werkman waer men de overblyl- sels viudeu hangen heeft in eenen boom staende op meer dan vyltig slappen der onlploffings-plaets. Een persoon alleen, die sedert 40 jaren in het ge sticht werkt, is het als by mirakel ontkomen: hy bevond zich in het gebouw waer de ontploffing ge schiedde, en daer men zelfs het Ivk nog niet terug gevonden heeft van zynen kamerraed die by hein werkte, is hy er ongehinderd uytgekomen. M.den Pastor Beuckel, bygestaen door zynen onderpastor M. Goethals is aenstonds Ier plaets ge sneld, en beyde deze ieverige priesters hebben alle mogelyke rnoeyte aengewond om de stervende de HH. Sakramenten toe te dienen, de gekwetsten te bezorgen en hunne familieu te vertroosten. Eenie der spreekt hel hun lof. Men siddert by het gedacht der nog zwaerdere gevolgen die de ramp had kunnen hebben. Hel groot magazyn behelsde meer dan 30,000 kilogram men buskruyd. Op een vyfliglal stappen van hel. gebouw, waer de ontploffing plaets greep, bevond zich een wagen met 5000 kilogr. poer geladen. Alen heeft hem aenstonds verwvderd. M. Van Cromphaut. besluerder der fabriek, is in de grootste neêrslagtigheyd. Hy heeft aenstonds alle mogelyke zorgen aen de gekwetsten doen toe dienen en miidadige hulpaen de fa mi lien der slagt- olfers geschonken. Alen verzekert dal. dank zy aen zyne liefü&dighey.d, de werklieden hunnen vol len loon zullen trekken gedurende den tyd dat do fabriek zal moeten stil liggen. Een groot getal nieuwsgierigen begeeft zich ter plaets, en de gendarms hebben inoeyte 0111 ze van de onheylsplaets af te weeren. Men meld ons nog uyt Weiteren: De stoffelyke schade is, in vergelyking met het: verlies vmi menschenlevens, gèring. Indien geene groote onhe.ylen- le betreuren zyn, is men dit ver schuldigd aen de koelbloedigheyd van twee bedien den des geslichts, de heereu Victor Galmaert, be sluerder der werken, en Joseph Van Dunne, boek houder, en aen den mcerl en de geeslestegenvvoor- digheyd vau den stoker Frans Van Bevere, die de klep van den kokenden ketel heeft geopend. Den heer Paimaert deed ondertusschen den busVruydwagen onmiddélyk acnspanhen door den voerman Drieghe, die onbesehroomd op den bok sprong, en met de aenziënlyke lading bnvlen be- reyk reed. Om 5 uren des ochtends vertrok hy er mede naer Bergen. Den 8 dezer, om 4 uren 's namiddags, vonden er twee persoonen van Welleren, in dronkenschap zynde, hun vermaek in hunne kloppers naer de voorbygangers te werpen, liêlgene den veldwachter wilde doen eyndigen door zyne tusscbenkomst dezen laels'en ontving eenen zoo geweldigen sehup dal het been gebroken wierd. De twee pligtigen zvn aengehouden enter beschikking der justitie; wat den veldwachter aengaet, zynen sjtaet neeft de vervoering veroorzaekt naer liet hospilael der plaels. Den Ami de VÖrdre hee.ft van eenen edel- moedigen naemloozen eene som van 4000 fr. ont vanger' voor Nieuwjaergift aen den Paus. Een nieuw konvooy van 143 vrvwiljigers heeft dynsdag Brussel verlaten om zich naer Roomen le begeven. Aleer dan de helft, van deze jongelingen behoort aen Holland; de anderen zvn Belgen en, voor het meesfendeel, Vlamingen. De werkingen van het w rvings-komileyt zyn, gelyk men het ziet, zeer ylytig gewordende dienstoffers zvn overvloedig. Den heer Pieter Jan Ameye, geboren te Deerlyk, en sedert meer dan 31 jaren pastor te Watervliet, is aldaer den 9 dezer, na eene lange ziekte, in 67 jarigen ouderdom overleden. In den Groot-Oosten van België heelt zondag avond den vrymelselacrs-lykdienst piaets gehad van Koning Leopold I, of liever van broeder Leopold. Uyt verscheydene deelen van het land waren de broeders naer Brussel gekomen, om die zooge- naemde plegtigheyd by te wonen, welke om 7 ure begon en eer at om 9 -2 ure eyndigde. Broeder Dëfré heeft, geklapt, lie artisleii en hel orkest van van den koninglvken .Muntschouwburg hebben eene cantate uytgevoerd, welke voor deze gelegen- heyd was vervaerdigd- Woensdag morgend is in de statie der Guillemins een groot ongeluk gebeurd. Twee werk lieden droegen een stuk yzer weg. op dén oogen- b I ik der aen komst van den uyt Brussel komenden treyn; zy wilden zich haesten om de bami over te stappen, maer een tier arbeydets viel, en kon ongelukkiglyk niet opstaen, aleer den 'revn daer was. De wielen-plellerden hem het hoofd, dat van den romp wierd gcscheyden. Zeer stoutmoedige dieft en zyn zaterdag te Gend begaen geworden by Al. Willems, Sl-Jycobs- Nieuwsirnel en by M. Hemes, koi fleerde»*, korte Dagsteeg. Eene dame, rykelyk gekleed, zeggende de vrouw te zyn van eenen bouwkundigen van Ant werpen en 24 jaren oud, had by den eersten koop waren gestolen, en by den tweeden, had zy uyt den zak iler dame van het huvs eene som van 380 fr. in goud genomen, die gewikkeld was in eene kwittan- tic van het gaze-gesticht. Door .4. Willems onderrigt vau de diefte ten zvnen nadeele bedreven, heeft de politie de dief egge aengehüiidi n toen zy met convoy vau hel Land van Waes ging vertrekken, T was toen men liaer betastte, dal men op liaer de kwitlantie vari AI. Remes vond als ook de som van 380 fr. Alen heeft de dame in liet gevang gebragt. Zaterdag avond ten 10 uren, heeft in de Alagd.ilena-kerk te Brugge eene gansche engelsche familie het anglikaeii^'li geloof afgezworen, om de Boomsch-Catholyke Religie te omhelzen. Terzelf der tyd is het calholyk huwelyk tusschen vader en moeder voltrokken. Er is in sommige dagbladen van Brugge waerschynlyk uyt gekscheerdery, vroeger gemeld dat men eenen aenzienlyken vond van geld gedaen had by het afbreken van een der huvzen op de Kraenplaets aldaer. Heigeen toen eene gekscheer dery was, is gisteren iudmdaed gebeurd by de delviugen, gedaen in het huvs, vroeger de afspan ning den Grooten Jacob, in den Oudenzak al daer door den lieer Aug. Lauwersudvocaet gekocht. Alen heeft er eenen pot, opgedolven, in houdende voor meer dan duyze.nd franks weerde in zilver, oude munt verre de weerde in zilver van het gevondene overtreffende. Op het eynde der vorige maend is een pis toolschot gelost op Armand Tack, zoon, pachter te Syseele, wanneer hy, midden in den nacht, naer zyne woonst, terugkeerde. Gelukkig wierd hy niet getroffen. Den pleger van die hinderlaeg, gebeurd le St-Kruys, is gekend. Alen scliryfl uyt Lernbeke, 8 February Ziehier een zeldzaem geval, en dal daerom wel der melding weerdig is. Vrydag laetsl is de tweede vrouw van Jan Willems, tapper alhier in het Gou den Zuileken, bevallen van eenen frisschen zoon daerin ligt niets bnytengewoons maer met zynen vaderlyken broeder, die zelf verscheydene kinde ren heeft, welke reeds getrouwd en omtrent zoo oud zyn als hunne stief-groolmoeder Antonia Goet hals geborligvan Eecloo, verschilt den nieuwgebo renen meer dan vyltig jaren in ouderdom Ziedaer toch iels buyteugewoons. Gisteren, ronci 8 1/2 ure des avonds, was den genaemden Jan Pauwéls, oud 47 jaren, dag- daglooner te Heusden, dronken, en ging op den yzerenweg van Terneuzen, bnvlen de Dampoort, met eenen kruywagen niet strooy, nieenende dal. hy naer zyn huvs ging. Hy wierd door de locomo tief getrofei, en de voeten met een gedeelte des ImkerbeeiiS gepletterd. De eerste zorgen wierden hem door doctor Van Wetter toegediend, waerna hy naer de Byloke is gevoerd. A'ien zal hei been moeten afzetten. Ziedaer eene dure les voor eene drinkparty In den nacht van den 5 February is er te A'Iaklegem, op het gehucht Kleit eene moord- pooging begaen op de genaemde Amelie Martens, oud 22 jaren, dochter van den landbouwer Karei Martens. Bond middernacht drong eenen booswicht langs het zoldervenster net huvs binnen tot in de kamer alwaer Amelie Martens te bed lag. Plotse ling op haer toespringen, greep hy het meysje by de keel en poogde haer te verworgen. 'Er ontstond eene hevige worsteling tusschen den dader en zyn slagtoffer. Om haer te beletten Le schreeuwen, zocht hy haer zvne geslotenc vuysi in den mond te duwen doch hierby beel Amelie hem een vingerlid af. Op haer geschreeuw, kwamen haer vader en ile iiaeste geburen toegeloopen, ler- wyl den booswicht de vlugt nam. De eerste zorgen wierden in der haesl aen Amelie Marters toegediend. Zy verkeerde in eenen deernisweerdigen toestand: aen de keel had zy verscheydene wondendoor de worsteling was zv gansch uytgeput ep door den schrik als buyten zichzelve. In den namiddag wierd den vernioedelyken da der van dezen la'fheriigen aenslag aengebouden. Bv het slagtoffer gebragt wierd hy door haer her kend doch hy loochende de misdaed begaen te hebben. Hy wierd onmiddélyk ter beschikking gesteld van den heer prokureur des konings le Gent. Den veriAoedelyken dader is eenen weggezonden dienstknecht van den landbouwer Marlens. De vraek zou de dryfveer tot dit schelmstuk zvn ge weest. Geheel de gemeente van Mont-snr-Alarchieu- ue is ontsteld. Twee gewigtige gebeurtenissen, twee schelmstukken, zyn er gebeurd Eenen ouderling van 77 jaren, den genaemden llonoreus De Clercq, woonde met zyne dochter on zynen schoonzoon. Den ouderling gebiste zich mel de keuken. Een dezer bietste avonden, had hy eene salade bereyd voor hel gemeene avond- niael. Nauwelyks had zyne dochter er van geëlen, of zv vond er eenen vremden srnaek in en wev- gerde voorts te eten. Onderzoek gedaen zynde door De Clercq zelve in tegenwoordigheyd zyner kinderen, ontdekte men, met de salade vermengd, eene zekere hoeveelheyd fosloorieke kopkens. Eenige dai;en nadien, verlieten Hen schoon zoon en de dochter van den ouderling lienfe en veranderden v:vn woonst. De ontdekking van foslooi kens in de spvzen bereyd door De Clercq wierd welhaest o pen bóer gekend en men sprak van eene pooging van vergiftiging. De overheyd vernam dit gerucht, en gisteren morgenu, om 8 uren, verscheen de gendarmery vergezeld van den oversten der plaetselyke politie aen de woii ning van De Clercq om een onderzoek le be<ri& nen. Na vruchleloos geklopt te hebben, beslot de gendarmery de deur te openen en bevon zich in de tegeriwoordigheyd van De Clercq dit had opgehangen en wiens lyk nog waraj die de ge lii If F. zich was. Den anderen voorval heeft eene niet minder- beweging veroorzaekt. Sedert lang leefde eenen hovenier van Monl- sur-Marchiennes, wiens naem óns tot hiertoe onb kend is en die de piaets bewoont in oneéniglieyl met zyne vrouw welke hy aenhoudend braef afroy te. Een dier avonden,* wierd de gebuerte wedn ontsteld door een dier droevige tooneelen i|= vrouw riep om hulp Eenen brouwers-knecht df werkt by AI Danianet, luieslte zich om Ier plaela te ioopen, en wilde den man beletten van de niisj handelingen op zyne vrouw le blyven begaen I» kwam er slecht van af, want hy ontving op lie hoofd verscheydene slagen van een snoeymesj maer begaefd met eene buylengewoone krachf gelukte hy er in, alhoewel zonder wapens do;- echtgenoot te overmeesteren welken hy zoo dappe sloeg dat hy een oogenblik dacht hem omgebrl te hebben. Den onpligtigen nogtans moest het bekoopcr Den echtgenoot was leeds's anderendaegs hei stolcl, dewy! den moedigen brouwersknecht ae zyne wonden bezweek.. De pastors van Dour eu Baizieux zyn ver oordeeld door de regtbank van Bergen, om Al pliglen te vervullen die hun opgeleyd worden doii de wet der studiebeurzen, en indien zy dezelve nitj volbrengen binst de veeitien dagen om solidairlji en by lyibedwang 20 franks boete voor iederen dat verloeving te betalen. Alen leest in den Journal de Charleroy tte heer Hosselet, den dader der dubbele moord,ir den nacht van zondag tol maendag gepleegd oJ zyne vrouw, en den minnaer dezer laelste, welke| zynen meesterknecht wasis gisteren morgesj naer de celgevangenis onzer stad overgebrad Hosselet voelt geen berouw over hetgeen hy m da en heeft; het schynt, dat zyne vrouw hem k leven ondrugelyk niaekte, en den waren meester Iiuys was den jïnecht. De echtgenoot en Hosselet hebben maer eene kleynen jongen van 17 jaren, die in eene aenpa lende kamer sliep. Zoodra zyne vraek voltrokke: was. heeft Hosselet het kind by zynen grootvade te Sairu (Vrankryk) gezonden Hosselt en zynen meesterknecht zyn van fraii sclie afkomst. B 8JYT E i\T LAM S> S S-I NIEUWS- Parys, 15 February. Ziehier zonder twyfel eene allervremdste n terzelver tyd gewigtige zeek gelyk AL den a'dvo- kaet-generael Oscar de Valiee het deed aenmerken In 1855, sprak liet keyzerlyk Hot van Angrr de echtschevding uyt van twee jonge echt gen ooi en AL enMev'X.., getrouwd sedert weynige jaren Twee kinderen waren uyt het huwelyk geboren eenen zoon en eene dochter, die omtrent 4 tol jaren oud waren. Hel arrest beval dat de l\v& kinderen zouden toevertrouwd worden aen d< gen hunner moeder tot den ouderdom van 9 jam dat de jonge dochter op dit. oogenb'ëk ie Paiysn hel klooster der Vogelen zou geplaolst worden en dal den zoon in St-Barbara zou treden Al. X wevgerue de schikking van het arivst uvl le voerw bcirekkelyk de kinderen; den dag zeiven op welt de beslissing gegeven was, nam hy ze mede mie een vremd land, en-de poogingen der nioetlei der politie om ze te ontdekken zyn tot hieria vruchleloos geweest. Niet alleenlyk is Mev. X... sedert tien jaren vai hare kinderen beroofd maer zy heeft zelfs van hei geene ty dingen ontvangen. De arme tnocdfi vermeende in 1856 verpligt te zyn eene nieuw pooging te doen legen haren man, eene veroordee- ling reklamerende van schade en intrest. Hrt hoi'van Angers deed regt aen hare aenspraek, M. X... wierd veroordeeld om aen zyne echlge noole 100 franks té betalen voor iederen da: vertoeving in het aenbrengen der kinderen, alles b eef vruchteloos. VI. X... week daerom niet. Het regt zyn werk vervuld hebbende, was out' wapend; de schade en intresten vermeerderde! van dag tol dag. Zy beloopen heden tot meK dan 360,000 franks. Ongelukkiglyk, indien Al. X.. ryke ouders had, zyne persoonelyke forluyn was Den vader van X... is het verledene jaer gpstor- vee, en hel erfdeel van zynen zoon zou beloopei tot omtrent 400,000 fr. Deze lyding vernemende deed Mev. X... aenspraek op hel erfdeel eyschle de betaling van schade en intresten dit haer verschuldigd waren. Men stelde legen hare viaeg eene gill voor van 400,000 Ir. gedaen dooi den overledeu aen zynen zoon in 1662. Alen haeldf zelfs eenen nolarieeien akt aen verklarende dal de som belaeld was geweest aen X... binst leven van zvnen vader. Ten gevolge, had haer zoo genaemden*man niets meer te eyschen op het erf' deel- Mev X... bragt de zaek voor de regtbank ea hield slaen dat de gift niet regtzinnig was; dat zy het gevolg was van eene valsche overeenkomst lus sclien haren man en zyne ouders,, met het doel wit van X..., na de dood van den vader, te ont lasten van de betaling der som die hy aen zy« vrouw sehuldig was. De regtbank der Seine oor deelde in dien zin en verklaerde de onwettiglieyö der gift. In dien staet is de zaek verschenen voor öt eerste kamer van het hof, voorgezeten, dooi 31 den eeisten voorzitter Deyienne. Alen heeft M' Aiathieu gehoord voor de erfge namen van X..., vader. AP Senard heeft gephi voor Al. X den man der eyschter. AP Lachaud, advokaet van Mev. Xheeft vurig het aenge- rand vonnis verdedigd. M. den advokaet-generael Oscar de Vallee heeft besloten tot. de bekrachtiging van het vonnis der eerste reglers. In haer gehoor van zaterdag laetsi, heelt ue le Kamer van het hof het oordeel bevestigd van de regtbank der Seine. Doodstraf Dew Mcssager franco americait meld ons dat de doodstraf, die over eenige jaren, was afgeschaft, in den Staet van Wisconsin, gnet hersteld worden omdat de moorden in getal ver meerderd zyn sedert de afschaffing-der galg.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2