<4O"1*' Jaer. Zondag, 23 February I»(ï(l. Ai" 1019. V Maijonnieke uytvaert van Leopold I. VFHTIIEKIREA FYT AELST AA ER S JAKRS V F It Til E li F11 E A FYT VOLGENDE STATIE A G FRANKS Mommery der Francma$ons. Liherhalei's Weldaden. Allyd uylstel. DEN DENDERBODE 7-47 8-25 (8-44 9-45 18 6-16 6-39 8-37 9-18. inaderm 5-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12 Si Gend, Brugge, (telende 'lokeren S-20 8-28 0-00 12 20 6-16 Goud) 12-39 3-10 3-1 Órus 6-39E(lf2ecV8-05 8-12 9-38 11-58 12-15 te Dooriivk, Kortrvk, Moescroert, Rvssel (langs j-38 2 55 5-27 E (l« 2« e') 5-50 6-20 8-50 9-35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 MeeltAlllw. 5-20 6-39 7-55 9-45J2-10 12-31 |)00rnyk, Ryssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 3-10 3-20 5-50 6-16 6-24 8-45 8-o0 J Ninove Geerardsb., Alh, 7-55 2-55 5-35 8-50 leiiv. ThienSn Luyk Verv. Land. 5-208-12 9-38 9-45 42-15 3 10 Bergen, Quievrain, Namen, 7-5o 2-dd 5-3o VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 41 -00 2-30 4-00 7-'0 9-00. VAN GENi> NAER Lokeren, Sl-Nicolaes,.Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-42 11 -25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 fi-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-3S 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6 03 6-06 9-05. t-iiique Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 7-25. 7-25. 7-25. VAN LOKEKEN NAER 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 Brussel Gangs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-# VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-03 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mec-h.) 5-45 6-37 8-00 1M-0S 3-30 7-38- Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 24 FEBRUARY 1866. Onze geabonneerde» die over 1865 en vroeger nog niet voldaen hebben, worden vriendelyk ver- 7oclil ons hunuen inschryvingsprys in een man- daet op den post te laten geworden, om ons de moeyte, de onkosten en werk van inzameling te sparen. De belgischè truweelmannen hebben er, kost wal kost, aen gehouden den overleden Koning openlyk als eenen hunner broeders te doen door- 'gaen én hem als eenen getrouwen moortelknecht alle schilderen. Niet te vreden van onmiddelyk na de dood van den eersten Koning der Belgen «ene soort van Bulle uyt te veerdigeu geteekend door den grooten rabbyn der opperlogie van Bëlgiën, waerin er gladaf gezegd wierd dat Leo pold I met de yskoude gevoelloosïieyd van den fraiicmucon gestorven was, heeft de seote nog jgo'èd, geoordeeld zvne gedachtenis juyst met den vastenavond te vereeren met een slach van mom- wend poesjenellenspel, dat slechts in het apen- j land zou te pas komen. De belagchelvkheyd en geestbekrompene prul- Jen' die dat volksken, in de zoogezegde macon- liieke uytvaert van Leopold I, aen den dag geleyd heelt, zyn zoo aenstootelyk, zoo onnoozel, ja, zoo I uyltermate dvyaes, dat wy ons zelve moeten ge- I weid aendoen om er wat plaets in ons blad aen te verleenen, en dat wy onze lezers moeten ver- seliooning vragen van hun dergelyke smakelooze gekscheerderyën voor te dienen. Maer als de dwaesheden te groot zyn, hebben zy somtyds eenen goeden kant, al dikwils de oogen te openen aen deze die niet slim genoeg zyn zich met door koordendanssërs- of tandentrekkerstoeren te la ten begoochelen. En dat hier zulks 't geval is, daerover zullen onze geëerde lezers zelve oordeelen uyt het om standig verhael dat wy hier laten volgen van de hespottensweerdige maskerade waeraen de franc- tnaC'Ons den naem van uytvaert geven. Ziet hier hoe dit beschimpelyk apenspel in eenen brief uyt Brussel verteld word Zaterdag 10* dezer, was geheel de moortel- bröéders-bende in deLogie van den Grooten-Oos- ten te Brussel vergaderd. Den senateur van Schoor, die den tytel neemt van doorluchtigen nationalen Meester, zat dit spel voor. Bomfa- eiüS Defré, die vroeger alle de koningen verma- ledydde' en die verklaerde den koningmoorder Mazzini bbotvoets tot op het eynde der aerde te willen volgen, was belast met de lofrede van wylen den koning uyt te spreken. Er waren afgëveerdigden der francmacons- logiën van Antwerpen, Gend, Aelst, Luyk, Hoei, Ch'arleroy, Namen enz., naer Brussel gekomen. Andere hadden laten weten dal zv zich in de gedachten en het hert, by het feest aensluyten, doch er niet 'naertoe kwamen. Verscheydene vremde logiën waren er ook vertegenwoordigd. Zoohaest den opper-raed van Belgiën was iu- geleyd wierd er hem welkom gewenscht en men voegde erby, dat het gewigt van de droefheyd ligter wierd, als het gezamentlyk wierd gedragen. Dan begon de rouw-ceremonie. Na eenige oogenbliken overweging vroeg den Groot Meester Van SchoorBroeder, len loezigter, hoe laet is het en het antwoord van den toezigter was liet ver icaerop het eynde het begin geworden is. En M. Van Schoor zegde 'T is de wet der natner zy drukt op allen zy is onverbidde- lyk. Myne Broeders, doen wy onze pligt. Dit gezegd zynde, begaf men zich in de plaets die de truweelgasten de graf-zael. noemen. Daer was eene lykbaer geplaetst., versierd mei de teekens van den maponnieken rouw. Toen al de moortelknechten hadden plaets genomen, vroeg den Groot Meester waer den beminden enweerdi- gen broeder Leopold I was? De toezigters ant woordden met gebaren van ontmoediging, waerop den grootmeester zegde Hy die ieverig de vrymet- sehry verdedigde, is in de logie niet. Afsdan ver zocht hy de toezigters den verloren broeder te gaen opzoeken, en na eenige stappen regis en links gedaen te hebben, ontmoetten zy elkaer aen do lykbaer. Den venerabelen zegde alsdan Myne broe- ders, wy zochten eenen welbeminden meester; wy wilden hem nieuwe onderrigtiugen vragen. Een onlangs geopend graf doet zich aen onze blikken voor. Maer is alle hoop verloren Zou onzen broeder voor altoos deze wereld verla- ten hebben Hy hoorde geerne onze stem hy minste leven overblyft. Laten wy zyHP^Sl ondervragenlaten wy trachten zyne asch te bezielen. Broeder Leopold I, antwoord ons nen keer Deze vraeg wierd door de toezigters herhaeld en daer er geen antwoord kwam, hernam den eersten spreker Den meester is doof gebleven aen de stem zyner broeders. De treurige we- zenlykheyd doet zich voor ons op. Broeder Leopold is niet meer. Deze woorden wierden gevolgd dooi' eenen slag op de tamtam, even als by de aenroeping der geesten in Jiobert le Diable. En M. Van Schoor zegde: Myne Broeders, 't is vruchteloos dat wy in het Oosten van den tempel den meester zoeken die ons met zoo vele goedwillighevd zyne hooge bescherming verleen de. Doch zyn geheugen zal getrouwelyk onder ons bewaerd worden. Ik leg op zyn graf deze kroon neder, zinnebeeld der gedachten die ons bezielen. Zy is geinaekt van bloemen die verbeel den de gestadige vriendschap, onveranderlvke geheugenissen en liet eeuwig spyt. En hy legde een stroobloemenkroon op de lykbaer. Na die zotte poetsen, wierd het woord gegeven aen Broeder Bonifacius Defré, die gedurende eene uer en half op eenen weêr zoodanig zat te zagen, dat de zeven achtsten der omstaenders in slaep vielen. Toen by eyndelyk zyn gezaeg had afgeduwen, kwam meester Van Schoor op nieuw ten voor- schyn, en hy zegde: Het leven van den mensch op de wereld is maer eenen doorgang. Ziet dees koornair (Hy toont een koornair) Zy is onder de zeyssen van den maeyër gevallen alzoo valt den mensch onder de zeyssen van den tyd. De koornair is verdroogd, maer met vernietigd. Dit graen in de aerde gesteken, zal een nieuw leven krygen. Niets is voor den a grooten bouwmeester der werelden verloren. Broeders toezigters, laten wy naer hel graf van a onzen venerabelen meester wederkeeren. Laten wy hem in den naem van den Gr. Oosten, dien hy zoo zeer heeft lief gehad, en waervan hy hy zoo zeer bemind wierd, hem een laetste en broederlyk vaerwel gaen zeggen. Drymael wierd het woord vaerwel door de moortelmans haerhaeld. Broeder, zegde M. Van Schoor, broeder Leopold is niet meer, laet ons krysschen En allen herhaelden Laet ons krysschen (1) Broeders, Leopold I zal niet meer by ons komen, laet ons zuchten. En allen herhaelden: Laet ons zuchten (2) Broeders, zegde hy nogmaels, de ziel van onzen venerabelen broeder is weergekeerd van waer zy gekomen is. Laet ons hopen. En allen riepen nogmaels Laet ons hopen (3) Alsdan wierd de zwarte gordyn weggeschoven, en in eene naburige zael, schitterende van licht, stond het borstbeeld des konings, tusschen bloe men en planten. Dat was hetgene de moortel- gasten noemen den tempel der onsterfelyk- heyd. Het muziek begon ie spelen, en na dat een ieder een takje van eenen acaciaboom op de lykbaer had neêrgelegd, kwamen ze die zael binnen. Grootmeester Van Schoor deed eene aenroe ping aen den oppervorst der werelden, den grooten bouwmeester van den aerdbol, de tooueelspèlers en looneelspeelsters van den groo ten theater, zongen een liedeken, men bedankte de schootveljannen en de moortelkomedie was uyt. lachelyke vereyscht zulks nietmen doet het u ZQQ we] ontvangen: gy hebt ons kennen, en regt is er geschied. Men deelt ons den volgenden brief mede die met veel belangstelling zal gelezen worden Roomen, Colégio Pio lnglese 6 February 1866. Beminde ouders en zuster, Ik moet u nog veel verhalen over myn verblyf te Parys, Lvon, het Karthuyzer-Klooster der Alpen, Mar seille en* Civita-Vecchia maer dit alleS lot eenen ande ren keer; nu 'tonzeggelyk geluk beschreven welk ik kom te genieten Te Roomen kwam ik toe zaterdag avond 2 february, 'ik ging logeren in 't Hotel de Minerva melden heer Bcnoit, vikarisgenerael vau Weyneforlh in Amerika, met vvièii ik de beste kennis gemaekt had op den boot. Zondag ben ik ten 1 ure naer den Pio gegacn. Onmidde- Ivk óntmoel ik eene kennis die my zegt dat den Paus er ♦fvlisdag den eerstén steen komt leggen eener nieuwe kerk. Den dag verscheen. Om tien uren komt de Eore- wactil van.den Paus, samengesteld uyt Zwilzers, hunne schoone kleeding kan ik niet bcschryven. W'elhaest komen ook toe alle de groote mannen van Roomen prinsen, graven, bisschoppen, enz. Om 10 1/2 ure volgen den koning en de koningin van Napcis. Den koning is tamelvk'van gestalte, lief yan aenzien en zoer zacht. De (1) En zy kreessclien allen alsof zy .eene geheele mande ajuyn gepi.-ld hadden (2) En zy zuchtten allen gelyk eene lokomolief die honderd, zwucr geladcno waggons achter zich le slepen had. (3) En zy hoopten allen dal hun hair omhoogging gelyk bessomrys. Het. koppel van twee uyt 'i Verbond, dat zoo eerlyk en ïvgiziimig koppel, 't geen nooyt durlï liegen noch bedriegen, dit koppel zegde ons zon dag eene van die schitterende waerheden welke maer alleen in den moorlelbak te vinden zyn. Het zegde ons met zyne gewoonlyke en wydbekende regtzinnigheyd dat de liberhatershazen van Brussel zooveel goed gedaen hadden aen de buytenlieden en landbouwers'.... Wie is er die daeraen ooyt getwy- feld heeft Jan en alleman, hemel en aerde zyn er ten vollen van overtuygd. Sedert dal meester Rogier boerenscholen heeft gesticht die nu, eylaes in duvgen liggen gelyk zyne fameuse Britisch-Queen, sedert dat hy te Brussel knollen en karotten, pataters met rapen, ajuynen en komkommers g'exposeerd heeft, is er nog wel een levende ziel op de wereld die niet weet dat de liberhaters eerste jannen zyn om goed aen den buyten te doen Peyst gy dat het voor niet is dat Rogier den naem van verlosser der Vlaend eren draegt? Hy heeft ze waerlyk verlost, wel te verstaen van '1 gewigt hunner duyten, by zooverre, dat ze nu iedereen gemak- kelyk kan dragen. Docli die verlossing is nog niet ten eynde, laet de kadastrale vermeerdering maer komen en dan zal den pachter voor goed verlost wezen. Ja. zoo is 't, dien franselien schoolvos is tot ons land overgewaeyd tot groot geluk der ïlelgen, even gelyk het koppel van twee alhier aengewaeyd is om de Aelslenaers te leeren dansen. Dit alles ingezien, blykt, het klaer dat wy aen dè liberhatersmoortelbroers veel eerbied en dank- baerhevd verschuldigd zyn, dit gaept gelyk nen oven. Het koppel wekt de buytenlieden op aen die heylige pligt niet te mankeren. En inderdaed, 't zyn de liberhatersmoortelbroers die de buyten lieden met de grootste weldaden overladen.... 'T is uyt liefde voor die menschen dat zy hun alle gemak verleenen om hunne kiespligten te konnen kwyten, in afwachting van nog grooter gemak wanneer zy geen hoegenaemd kiesregl meer zul len hebben. En hoe gemakkelyk nog voor de buy tenlieden van nu met verlichtte mannen le kon nen spreken, mannen van den kaliber van het. koppel, eerste kerels om de catholyke landslieden liuime geestelyken te leeren verachten en ver smaden, want andere tael kennen zv niet, dit blykt genoeg uyt al hunne gazetten. Daerom ook geven zy aen de buytenlieden alle gemak om nu en dan liberhatersgazetten te konnen lezen. O wat groote weldaed 't is immers daerin dat men leert geloof en zeden verliezen met de moortel- gasten uytroepen weg met den Godsdienst 1 weg met 't Geloofweg met den Messias En eyndelyk, 't zyn die zoo brave en goedaer- dige moortelbroers die aen de buytenlieden dé zoete hoop geven van eens in den grond te mogen edolven worden gëlyk de verpeste koeyen en wel rotte dorpen genoemd en ploegen die in God gelooven, maer wy zullen 't u al vergeven, want uwe wel daden zyn toch zoo groot, dat wy ze nooyt zullen vergeten.... YVilt gy nu weten, buytenmenschen, waerom het koppel u die weldaden voor d'oogen legt? 'T is omdat het. gevoelt dat liet grond verliest iri de stad, en dat zyne meerderheyd in de gemeente kiezingen gezonken is van 100 op 40. Het koppel word met reden benauwd en hoopt zyne aen- staende afkoking door die rotte dorpen en door die dommerikken nog wat te verschuyven, zy peyzen dat hun liedje zal waer wezen den boer zal 'f al betalen. Maer hola den boer zal ook zyn liedje zingen en zeggen als den vos de passie preekt, boer wacht uwe ganzen koningin is statig, niinnelvk, maer zy is koningin van manier en gang; hare zuster was met liaer, beyden zyn groot en bevallig Om elf uren min een kwart nadert eene purpere koets. Vier edele Ruylcrs volgen in groo- len draf, 'l is den sekrelaris van den Paus die tier minu ten te voren hem komt aenkondigen. Eyndelyk, acht edele wachten, blinkende van goud en zilver, komen in vollen galop voorby de deur gereden zy geven hunne oecrden aen de knechten en slappen (lor de zael binnen. Nog een gerucht'T kruys des lleeren, vier ruyters, zes schoone ryk gckleede peerden gevoerd door twee koet siers, gekleed geheel in Trood gaen voorby, de koels staet, eene gansch vergulde koels en zoo blinkende dat men er schaers de oogen kan op vestigen, want de zon doet ze zoo ongemeen schitteren, dat zy door dien wederkaetsenden spiegel iémand verblinden zou. Myn hert beefde van aendoening! ik onnoozel scbep- sel/zoridigeri dienacr van den Heer! ik ga den man aenschouwcn, den heyügeó ouderling, op wicn de Kerk steunt, Hy den steun van God's heylige Kerk, llv die den Vader cn meester is van staten en landen, van keyzers en koningen! De deur der koets gaet open, en Pius, den hevligen Paus van Roomen, staet daer lachend voor ons Hv zegent zyne kinderen, die nedorknieten cn de oogen op zyne zoete gelaatstrekken vestigen. Den Paus gant voorby, wy volgen hem, eenen troon was hem bereyd, en als ik' hem in volle pracht gekleed zag, dacht ik dien roomschen Zetel van waer elk woord nederdalende, oufaelbaer is. De plegligbeden van dc eerste sleenwyding zyn le lang om te heschryvenal wat ik zeggen kan, is dal den H. Vader noch van manieren, noch van stem eenen ouderling is Hy heelt alle die ceremruien gedaen zon der vermoeyd lè schyncn. Zvnen slap is vlug, zyne sletiT zacht er, geheel zvne 'manier heylig en uylgekozen; er is iets in zyn wezen dat zoo hemelsei) en bovennaluer- lyk is-, dal liet onmogelyk zou zyn zulks te beschryvcn Als den eersten steen hg, heeft den Paus eene aenspraek gedaen, de schoonste die ik ooyt gehoord hadde, 'i was in Tilaliaensch. Den Paus spreekt zoo gemakkelyk, zoo schoon, zoo wel. dal hy icthreen vervoert, ook word hy aenzien als den grooisten italiaenschen spreker onzer tvden. Heden was hy zelve zoo aengedaen, dat de tranen uyt zyne oogen vloeyden en dat zyne woorden alle de omstanders tol weencn dwongen. Menig groot man en manhafligcn soldaet stond met den zakdoek in de hand. Den Paus was als door God ingegeven en sprak zoo klaer dat eenieder' het met verwondering nen- hooi'de, en niemand zou verwonderd geweest hebben hadde dien heyligcn man door mirakel van den grond Verleden jaer beloofde den oorlogsminister op de stelligste wyze dat hy weihaest een verslag aen de kamer zou ingediend hebben over onze militaire inrigting, en 'twas op die stellige belof te dat de kamer nog eens den reeds gezwollen en steeds zwellenden oorlogsbudget stemde. Thans is dit verslag .opgemaekt en bevind het zich in de handen des konings, welken begeert het zelve rypelyk te overwegen; om te zien of het niet noodig is de militaire inrigting te wyzi- gen en of er geen middel bestaet gespaerzaem- heden in dien verpletterenden budget te verwe zen lyken. Ons ministerie wilt echter naer dit. koninglyk onderzoek niet wachten, en door eenen zyner kompeers heeft het doen voorstellen den budget van oorlog seffens te doen beraedslagen, welken voorstel door de meerderheyd is gestemd ge worden. Wy verstaen niet waarom het liberhatersmi- nisterie dit. verslag vreest waerom het benauwd opgerezen en zyne woorden bestempeld door een zichl- haer leeken van God, le midden dier beroerde menigte en getroffene herten. Den eersien steen bestaet in eenen s",hoonen blok wil marmer in welken eene blikken doos gezel is met de noodige voorwerpen. De kapelle is toegewyd aen den H. Thomas van Kan- lefbcrg. Na het leggen van den steen, moeslen wy met. linesl 'ons rokkel afleggen en onzen zeer wyden maniol opwerpen. In de.verkocling-zael (want hel is hier zeer warmj hebben wy gehoor gehad. Den H. Vader heeft verscheydene myner gedenkenisvoorwerpen gezegend, o;ider andere het kos-oleijcn of hairka>ke. Ik heb den pauz'.'lyken zegen ontvangen voor myne ouders, hröf- ders ei) zustors, enz hi ;rbv eenige vio'eljens door den Paus gezegend en die zyne tafel versierd hebben. Na de voütenknssing hebben wy, met alle de Roomscbe Inys- terryken aanwezigen der feest, ys genomen. Ziedaer, Beminde Ouders en Zusters, een kort en onmagiig beschryf der schoone feest aen welk ik van de eerste dagen myns verblyfs iu Roomen tegenwoordig heb geweest. Door deze plegtigheyd zal ons Kollegie allyddurend gezegend blyven. Lwon onderdanigen zoon en toegenegen broeder tl. Van Doorke.

De Denderbode | 1866 | | pagina 1