In eene briefwisseling uyt Brussel, gericht aen den Précursvur, lezen \vy het volgende: Ik verneem uyt goede bron dat den minister van oorlog onlangs aen den Koning 17 benoemin gen in de Leopoldsorde voor het leger heeft voorge steld, en dat deze voorstellen door zyue Z. 1V1. zyn van de hand gewezen. Den Koning heeft aen de achtbaren minister verklaerd, dat hy voornemens was de Leopoldsorde niet toe te staen dan voor wezenlyke diensten, aen hel land bewezen, en hel hem onmooglyk was dit karakter te erkennen in de akten, die den minister wilde doen beloonen door de Leopoldsorde. Mgr. Parisis, bisschop van Atrecht, is in zyne residentiestad overleden. Ken vrouwspersoon is den 4 dezer te Gee- raerdsbergen door de politie aengehouden, 0111 haren beminden geweldige slagen toegebragt te hebben. Men zegt dat zy hem eenen steek met een mes in den nek heeft toegebragt. De wonde is niet gevaerlyk, doch de heldin is in hel droog gehouden tol dal de regtbank haer geleerd hebbe wat beloo ning er aen zulke daed verdiend is. Een heerlyk weder begunstigde dynsdag de Gendsche paerdenmerkl, die zeer levendig is geweest. Men telde er 1,137 paerden, 61 veulens, 258 wagens, 97 kleyne wagens, 12 ezels. De mid- delprys voor de paerden is 7 tot 800 franks ge weest. De merkt was voorzien van veel trekpaerden. Een groot getal dravers van eerste hoedanigheyd is door duytsche kooplieden aengekocht geworden. Buyten de Dampoort zyn een 50 tal paerden ge kocht voor de omnibussen te Parys. Talryke wandelaers bezoeken het oud voorge- borgte der Antwerpsche poort en den Siut- Amandsberg, alwaer de schoone paerden van weelde en de rvpaerden gestald zyn, en aenhou- dend nog verkocht worden. Maendag omtrent 4 uren 's namiddags, is het reeds verrotte Ivk van den genaemden Jos. Van den Move, barrierwachter aen de statie van Sant bergen. te Gend uyt de Schelde getrokken, aen de kleyne Kuyperstraet, en naer de Byloke gevoerd. Men vermeent dat dezen ongelukkigen, zat zyn- de, in het water zal gevallen zyn, den 5 february laetst, na uyt de wachlzael van c!'*n vzerenweg ge- jaegd te zyn, waer hy stoornis veroorzaekte. Binnen eenige dagen zullen de groote wer ken, der kanaliseering des dend'-rs en den yzeren weg van Braine-le Comte naer. Gent, welke reeds den verleden zomer begonnen zyn, weder wor den aengevangen om gedurende den loop van dit jaer te eyndigen. Den tunnel onder den berg te Geeraerdsbergen, vordert snel; men heft hem leeds doorboord en over eenige dagen het goed gelukken dezer grootsche onderneming door kanonschoten aenge- kondigd. De kanahseering des Denders zal groote veran deringen aen het benedendeel der stad, doen ontslaen, en aldaer de afbraek van vele huyzen noodzakelvk maken toch niets dan voordeelig voor de eygenaers. Het schynt dat er brandbriefkens te Vlamer- tinge rondgestrpovd zyn geweest. Dry hofsteden zyn bedreygd met brand. Volgens men zegt, zou er op dezelve geschreven staen, dal, hoe meer men waekte, hoe liever men hel heeft. Wy hopen dal, indien zulks waer is de politie deze kerels by de kraeg zal vatten, en aldus hen zal beletten hunne schrikkelyke ontwerpen ten uylvoer te brengen. Er zyn te Antwerpen valsche vytfrankslukken in omloop. Zy zyn zeer goed nagemaekt en dragen de beelutenis van Louis Philippe metjaertai 4832. Maendag morgend heeft men uyt de Herent- halschevaert hel lyk getrokken van den genaemden Hubert H. geboortig van Turnhout en koopmans klerk le Antwerpen. M. 11. was 26 jaren oud hy had eenige dagen geleden het bureel waer hy werkzaem was, verlaten. In de zvde had den jonge ling eene steek, die tot zyne dood zal hebben by- gedragen. De persoonen waer hy inwoonde, heb ben hem zien uytgaen met zyne horlogie op zak doch deze was verdwenen. Integendeel had hy geld in zyne lesch. dat voortkwam van het bezetten in den berg van zyn uerwerk, waervan hy «liet berg- briefke in zynen zak had. Het lyk is naer het gast- huys gebragt, en er een geneeskundig en regterlyk onderzoek begonnen. De sociélé Immobilière cTAnvers, alias maet- schappy van d<i'i heer Ybry, heeft per exploit den heer Jan van Byswyck voor de regtbank gedaegd, wegens zyne twee artikels, waerin liy de Société Immobilière beredeneert onder 't opzicht der soli- ditevt voor degenen die er hun geld willen in wagen. De Societeyt van den heer Ybrv vraegt van den heer Van Byswyck 50,000 franks voor schade en intrest. Wy vernemen dat er een regterlyk vervolg is ingespannen tegen de gemaskeerde persoonen die op kurnavaldng eerlooze liedekens te Leuven uytged'-eld hebben waerop er noch iiaem van,op- sleller noch naem van drukker le lezen was. In hare zitting van woensdag 28 february laetsthden heeft de correctionnele regtbank van Leuven verwezen, ieder tot dry maenden gevan genis, den genaemden Augustus V!... herbergier te Thienen; Joseph Jkoopman in beesten le Zctrud Lummen, en Joseph 0..., landbouwer le Goidsenhoven. uyt hoofde van overtreding van het art. 12 van het koninglyk besluyl van 8 february dat de geheyme merkten voor de rundbeesten, verbied den eersten om liet verkoop van vee in zyne herberg geduld, en de twee laelste om ze er le koop aengeboden te hebben. Wy gelooven dat het nuttig is van dees vonnis ter kennis te brengen van de buytenlieden, die zouden geneygd zyn om het voorbeeld der verwe zen? te volgen, opdat zy zouden weten aen welke zware straffen zy zich blootstellen. De wet straft het. houden van geheyme merkte» vonr de rundbeesten met eene gevangenis van 3 maenden tot 2 jaren en van 100 lot 1000 Ir. boete. Men scliryft uyt Luyk dat er een geweldigen brand is iivtgeburslen by den heer Clcssel-Welle- kens, fa brik-int van wolle. Het vuer was ontslaen aeu den droogoven, en in korte oogenblikken was hei gebouw, eene breedte hebbende van 50 meters in twee stagiên, de prooy der vlammen. De pompen kwamen aenstonds op de plaets der ramp, en na twee oren van eenen gesladigen arbeyd wierd den brand gebluscht, en de nabnrige woo ningen gered. De verliezen zyn aenzienlyk; zy worden geschat op 50,000 franks. Alles was verzekerd. Maendag, om 7 ure 's morgends, is den ge naemden Aloysius Wolgraeve, oud 40 jaren, visch- verkooper, geboren en woon-nile te Korlryk. ver pletterd geworden door het konvooy komende van Poperinghe. Dit onheyl word toegeschreven aen de onvoorzigiigheyd van het slagtoffer. Hy laet eene vrouw en dry kleyne kinderen achter. De zaek ten laste van M. den baron St-Sym- phorien zal voor de korrektionnele regtbank van Bergen dynsdag 15 dezer opgeroepen worden. De boet gereklameerd door het bestuer van fi- nantien, beloopt lot 440,800 franks. Men schryft uyt Braine-rAlleud aen het dag blad van INyvel Ik heb 11, vyflien dagen geleden, gemeld dat eene jougedochter, Van Bil genaemd, gestorven was ten gevolge eener koorts van eenige uren en op eene zoo buvlengewoone wyze, dat het regt zich verpligt achtte hier te komen om het lyk le openen. Den persoon by wien deze ongelukkige doch ter, op hel punt van moeder te worden diende, is zondag door de gendarmen van Waterloo aenge- hodden en in het gevang onzer stad gelevd. Er word gezegd dat de opening van het lyk het best aen van een schelmstuk heeft ontdekt, dat er stellige sporen van vergiftiging bestatigd zyn, en aat de geruchten welke ik u aengeduyd heb, wel zouden kunnen gegrond zyn vermits het regt zich vermeend heeft eenen persoon le moeten aen- houden die belang kon hebben in zich te ontmaken van deze welke hy verleyd had door de belolte van huwelyk. Het regt, schynt het, is op eene zonderlinge wyze deze week in beweging gebragt. By de droe vige zaek welke onzen briefschryver hier meld, voegen er zich daedzaken van een uytzonderlyk ge- wigl die nog aeuhoudingen hebben veroorzaekt. Eenen vleeschhouwer kwam onlangs by eenen advokaet en zeydeMvnheer, ik wenschle wel uw advies in zekere zaek in te winnen. Kan ik den ey- genaer van eenen hond, die worst uyt mvnen win kel heeft gpsrolen, tot schadevergoeding dwingen? Zeker.In dal geval wees zoo goed my 12 stuy- vei'S te betalen, want zooveel worsten h- eftuwen houd by my weggenomen. Den advocaet haelde het geld. Een uer later kwam den klerk van den ad vocaet by den vleeschhouwer, en evschte3 fr. voor een advies wegens diefstal van worsten en den vleeschhouwer moest lot zyne groote ergernis, de gevraegde som betalen. Men belooft ons voor den 51 maert eenen zeer merkwaei'digen maeneklips. Dien dag zal, van 3 uren 54 minuien tot 5 uren 52 minuten des morgends, de maen volledig in de schaduwe der aerde zyn. Zy zal 'er maer volledig uyllreden by haren ondergang, die 0111 o uren 45 minuten des morgends plaets grvpt; daer de zon dan 0111 5 uren 45 minuten ops'aet, zoo zal men de twee hemel lichten op den ge/.ichteynder zien, het eene oost- waerts en het ander weslwaerts, met een deel hun ner schyf in de schaduw der aerde verborgen. Den 27 heeft te Bouchoule, in het gemeente- huys, de aenbesteding der nieuw te houwen kerk plaets gehad. Er zvn dry aenbiedingen gedaen, te weten: door den Ridder-Lejeune, van Bouchoute, voor 129,000 fr. door den heer Bouwens, van Mariakerke, voor 126,000 fr.; en door den heer Marlens, van Afsné, voor 125,000 fr. Bygevolg is den heer Martins aennemer verklaerd. Dc kerk moet in het jaer 1868 voltrokken zyn. Men schryft uyt SintTruyën. V'Tledene week kwam een zeer bevallig meysje in de wooning der vrouw T. koopvrouw in oude kleeren, en bood haer eenen zyden rok te koop. Ileloisa B. kwam haien rok verkoopen, om iets te hebben 0111 te kunnen dineren. Zulke dagen komen er in het menschelyk leven voor. De koopvrouw wilde slechts 3 fr. voor den rok geven. Heloisa aenveerdde. Hoe kon zy weygeren. Nauwelyks was Heloisa uytgegaen, of de vrouw T. wierp den rok eene leerlinge toe, en gebood haer denzelven los le maken. Deze zette zich onmidde- Ivk aen hel werk; doch na verloop van vyf minuten hief zy eenen schreeuw van verrassing. Zv had een biljet van 1000 fr. gevonden, hetwelk zoo dun mogelyk onder het rygsnoer van den gordel ineen gerold was. De meesteres maekte zich spoedig meester van het biljet. Hel jong meysje vond een tweede. Een derde. Er waren 150 derzelfde rollekens op die wyze ingenaeyd. Honderd duyzend francs. Dit is al te veel voor de.deugdzaemheyd eener koopvrouw in vodden. De viouw T. legde aen het jonge meysje het slilzwygen op. Doch hel kind had eene goede opvoeding genoten; het meysje eyschte de onmid- delyke teruggave, onder bedreygirig van aenklagt by de politie. Vrouw T. was tegen haren dank gedwongen Heloisa B. te doen opzoeken. Doch hare opzoekingen waren vruchteloos. Het is onmo- gelyk geweest haer terug te vinden. Woensdag nacht is te Pervyse eene yselyke moordpooging gepleegd op den persoon van de wed Van de Casteele, landbouwster, oud 65 jaren, door haren neef L. Decat, oud 32 jaren van Schoore. Ziehier eenige bezonderheden over deze mis- daed De weduwe Van de Casteele, eene brave en deugdzame vrouw, die door allen, die haer kennen, geacht en bemind is, bewerkt met medehulp van haren neef L. Decat, soon van eene treffelyke fami lie, eene hofstede, gelegen op een kwaerts uers af stand der dorpplaets van Pervyse. Woensdag avond toen al de dienstboden rond het vuer vereenigd zalen en zich op eene geestige wyze vermaekten, zou D»-cal op eens gezegd heb benEr zal hier dezen nacht iets voorvallen. Op deze woorden geen acht gevende, begaf zich elk ter rust Rond middernacht, hoorde men een vreeslyk ge- huyl en getier, de twee nieyden, die nevens de kamer sliepen van waer het gerucht kwam, spron gen uyt het bed even als een dienstknecht, die op dezelfde kamer als Decat sliep; deze verwonderd Decat niet te ontwaren, loopen naer beneden. Zy ontsteken licht en wat zien zy? Decat in zyn nacht- gewaed, gewapend met een stoel, en op den grond hunne meesteres byna levenloos nylgeslrekt in hare slaepkamer, overdekt met schrikkelyke wonden en algryselylc verminkt aen den hoofdschedel. Den knecht loopt ter dorpplaets een geneesheer halen en de politie verwittigen, de meyden snellen insgelyks om hulp naer een naburig hofstedeken; gansch de hoeve was in eene woelige beweging. Decat was inUisschentyd op een gewelf gevlugt. al waer de toegesnelde menigte hem gekoord en ge bonden heeft. He slagtoffer verkeert in een bedenkelyken toe stand. Wat den Moordenaer betreft, dezen is naer het gevang van Veurne overgevoerd. De oorzaek dezer laffe daed is tot alsnu onbe kend. Latere tydingen berigten ons dat Decat, sedert eenigen tyd, vlagen van krankzinuigheyd kreeg. BUYTEXLANDSCH NIEUWS» De gravin Kouchelef word voor de burger- lyke regtbank van Parys, door hare naeyster, Mev. Gourdon, vervolgd welke haer eene rekening aen- biedt van 5,640 fr. Zy heeft den graef Kouchelef in de zaek betrokken, welke in de dagbladen een be- rigt heeft doen afkondigen, d it hy geeiie schulden van zyne vrouw erkent die na 1 jauuary 1863 ge- maekt zyn. Hy versclmyll zich achter de wetten van 'zyn land In Rusland is den man niet verplicht de schulden zyner vrouw te betalen, ieder der echte lingen is voor zyne eygene schulden verantwoorde- lyk. De burgelyke regtbank van Parys heeft den graef buyten zaek gesteld doch de gravin, bv ver stek, veroordeeld om de rekening te betalen. De Nazette de France kondigt aen dat de 59® en 71e regimenten infanterie de stad Rome tegen liet midden der maend april zullen verlaten, om naer Vrankryk terug te keeren. tenis van Leopold I, op karnavalavond, bemod- derd hebben. Niet alleen onze koninglyke familie en al de haer verkleefde Belgen zyn er allerpyn- lykst door aengedaen geweest, maer zelfs uyt den vremden hoort men hoe leeg liet belgisch bestuer in de openbare denkwyze aldaer gezon ken is by het vernemen van een zoo belachelyk apenspel. Inderdaed, als men mannen, die aen 't hoofd van 't bestuer pronken, ziet aenkomen met een voorschootje, een truweelken en een winkelhaek, andere met eenen d «odskop en met de kenspreuk overwinnen of sterven, andere nog met nog klucli- tigere arlequirisvodden, en als men die mannen ziet handelen gelyk hansworsten van foorebarak ken of kwakzalvers die zeep tegen alle vette plek ken verkoopen, hoe zon men zulk poesjenellen- spel niet zoo belagchelyk als vernederend vinden. Den Senateur Van Schoor, B. V. kopstuk der liberhalers in den Senaet en ook in de francma- <?onslogie vraegt hoe laet is het. E11 in plaets van op zyn horlogie te zien, wacht hy zoo serieus als nen 'pruymelaer de dwaze antwoord af't is de uer op welke het eynde hei begin geworden isAlsof men hem wilde zeggen baes. uwe komedie zou al moeten ten eynde zyn en zy begint nog maer. Dan, alsof koning Leopold nog leefde, vraegt Van Schoor waer den Koning te vinden is En de logiemannen geven hem voor antwoord wat lyk- biddersgrimatsen Verder laet hy hooren dat hy den begraven Leopold wilt doen herleven Hg bemint'onze stem, spreekt hy, indien hg nog leeft hy zal ons antwoorden. En hierop begint hy luyd- keels le schreeuwen gelyk nen dooven en de moortelmannen schreeuwen meê Broer Leopold, Broer Leopold, antwoord onsMaer aengezien Grootmeester Van Schoor nog de rnagt niet heeft om de dobden te doen verryzen, staet hy daer te kyken gelyk nen uyl onder een koolblad en zegt 'eyndelyk op solemnelen toon Leopold blyft doof aen de stem zyner broeders Iiy is niet meer!.... Eenen hamerslag op den lesser.aer doet al de moortelbroers verschieten en gezigten trekken als waren zy door de runderpest aengedaen. Is dit en nog andere aperyën niet genoeg om eenen vorst, al ware hy den grootsten en wysten vart g'heel Europa geweest, ten uyterste belag chelyk te maken Wy gelooven van ja, doch wy vragen hoe het mogelyk is dat groote menschen zich door zulke onnoozelheden konuén laten fop pen en zich de dupen laten maken van eenige slimmerikken die in de vuyst achter de gordyn over de menschelyke dwaesheden zitten te lag- chen. CORRESPONDENTIE. - Ontvangen van Mr L. te W. S. E, 6 fr. Item van M. V. 1). 11. le Asper 6 fr. Item van Jofv. P. te Idegein 6 fr. Item van L. A. Vurste 6 fr. Item van M. D. S. te Biévene 6 fr. tot 1 augusty 4865. M. D. De Sadeleir. onderpastor te Bassevelde, is tot onderpastor der primaire kerk van Sint-Ni- kolaes (Waes) benoemd en word te Bassevelde ver vangen door den heer T. Serjeant, koadjutor te Watervliet. Wy vernemen dat, over korten tyd, eenen deurwaerder aen den eerw lieer d<jken van Veurne eu aen den pastor van Sl-Walburgjs, de titels is ga en afvragen van de beurzen, die hun by testa ment toevertrouwd zyn. Die heeren hebben beyden geweygerd die af te leveren, voor reden gevende dat hun geweten hun niet toelaet eenigzins meê le werken tot het uylvoeren van die oniegtveerdige en goddelooze wet. Men schryft uyl Roomeh, aen den Tyd Zyne Heyligheyd heeft eyndeiyk den dag vast gesteld, waeröp de heyligyerklaring van de marte laren van Gorcum zal plaets hebben. Voor die belangryke plechligli yd namelyk heeft den Paus uylgekozen den 29 juny vau "t jaer 4867. Het is de moeyte weerd op dien datum acht te geven. Op de eerste plaets omdat Z. H. op denzelfden dag tevens «d"? ISlionderdjarige herinnering vieren zal van het martelaerschap van de HH. apostelen Petrus en Paulus. Op de tweede plaets, omdat Pius IX le midden van de on/ekerlieyd, waerin hy leeft, en niet zeker schynt van eenen dag. er.niet tegen opziet om dit groote eeuwfeest'van het mar telaerschap der prinsen der apostelen reeds nu te bepalen en le vereenigen met de heyligverktaring van de martelaren van Gorcum, als hadde hy niets le vreezan van al de gebeurtenissen, die in uentogt schynen. Eene petitie aen M. den minister van oorlog toegestuurd, en vragende dat er maetregelen geno men worden om de hoopen buskruyd le vervvyde- ren die in de magazynen van Deiidermonde liggen, word in die s'ad rondgedragen en met .talryke handteekens bekleed. zich van dien aerd aen zyne deur vertoonde, met harde woorden weg, en zvne pvp le roeken, stond dan allyd door de venslergordynljes le zien, met een gezigt zoo koud als ys. Een region kniezer is hy, zegden de moesten. Eenen vrek, riepen anderen. Eenen uylzuyger, die een steen heefl, waer anderen eenen hen hebben, zeg den nog anderen. Maer liefde heeft den man voor niemand.En hy is zelf toch een bedelaersjongen ge weest, merkte wéér iemand aen hy moest dus welen hoe een armen menseli te moede is Met den ouden Üeirik was nel namelyk aldus gele gen Zyne ouders waren in hun leven doodarme dag- looners in die stad en kwamen met moeyte van den eenen dag lot den anderen. Zy hadden slechts een kind onzen Deuvik. Beyde ouders stierven kort na elkan der, en een verren bloedverwant, een broeder van de naestc gemeente, die met zyne vrouw hel land afliep, om lompen voor papiermolens op te zamelen, nam hem by zich. Nu was hy zoo goed als aeu zich zeiven over gelaten; want de door en door losbandige voddenrapers lieten hem zynen gang gaen en zwierven dikwyls weken lang buyten huys rond, zonder naer den jongen le vra gen. Toen bleef het kind niets over dan bedelen, daer in het minst niet voor hem wierd gezorgd, ofsehoon de stad ryk was. Den knaep zal toen juyst tien jaren oud zvn geweest, en men heeft my wel verteld, dal hy een flinke» gezonden] ongen was. Op zekeren morgend was den jongen weg en nergens cenig spoor van hem te vinden. De politie zoo min als den stedelyken raed vroeg waer hy was gebleven, en liet duerde ook misschien een heele poos, voordat men zyne afwezigheyd bemerkte. Kort en goed, er kraeyde geenen liaen naer den armen knaep. Dezen had inlus- schen, zooals men zegt, den weg onder de voeten ge nomen, eh wilde de wereld eens bekyken, die aen zyne edele geho.orleslad lag, waer men zoo vaderlyk voor de armen zorgde. Dat zou in onzen tyd, nu de politie een fvnen neus heeft gekregen, meer gevvaegd zyn geweest dan 111 tyd van Deuvik, toen men nog vrygevig genoeg was om ieder le lalcn gaen, waerhe- n hy verkoos. Van deze viyheyd maèkle Kaspar Deuvik het onbepaeldst gebruyk, en trok zingenden fluylend, en onder de hand bede lend, de vvyde wereld in. Geene menschenziel kreeg het 111 het hoofd, om hem dat le willen beletten. E11 daer hy alle dagen wal nieuws zag, was dal juyst een kolfje naer zyne hand. Hoe liy verder zou voortkomen, dacrover maekte hy zich niet ongerust. Brood gaven hem goede menschen. Water leverde hem den school eer aerde, door bronnen, pullen en beken. Eene slaepplaeis vond hy op de boer- deryen, waer men nog de clirislelyke herbergzaemheyd betrachtte. Kleederen, om zyne naektheyd te dekken, en schoenen aen dc voeten, bedelde hy wanneer hy ze noodig had. Wind en weêr. koude en liiltc kon hy, by zyn gestel en opvoeding, uylnomend verdragen, en trek- naer huys kreeg hy niet, daer hel hem hier buyten beier ging, dan bv den voddenraper en zyne vrouw, by wie hy meer slagen dan eter. kreeg. Zoo trok hy onge hinderd door hel lieve duytsche ryk, dat toen nog regt bouwvallig, als'een oud vvyf, voortstrompelde. Na velerley avonturen kwam Kaspar op zekeren dag te Rosioek. Daer was veel le zien, en de zeeschepen waren voor hem vremde vogels, die hem echter met hunne groote zevlvleugels maglig aentrokken Toen by nu eens zoo op den havendam van Warnemunde in eènen boek zal, kwam hem den wensch voor den geest, om ook eens op zulk een schip de zee in ie zeylen. Terwyl hy daer zoo zat, en met zyne heldere oogen zoo yers'andig naer de haven, de schepen en de zee keek, trad eenen man naer hem toe en vraegde Wat doet ge daer jongen Wat hy daer deed, daer had hem nog niemand naer gevraegd. Hy zag derhalve den man verwonderd aen, en dacht misschien Wat kan het hem-schelen Hy antwoordde eehler stout weg Dat ziel ge immers. Ik zie naer de schepen Was het om het stoute antwoord van den knaep of was het om zyn innemend gelaet. zyn flink voorkomen, of iels anders, het zy zoo hel wil den jongen beviel den man. Hy was eenen scheepskapileyn uyl het zoogegenaemde mecklenhurger visciilanci, die juyst eenen scheepsjongen noodig bad. Waer zyt gy vandaen vroeg den man verder, daer den jongen eenen duytsclien tongval sprak, dien hy niet kende. Had den man zyne vraeg op eenen barschen toon gedaen, ik gejoof dal Kaspar hem een kwaed antwoord zou hebben gegeven maer in de stem zoowel als in het voorkomen van den man lag veel goedaerdigheyd. Kaspar zag hem weder aen en zegde Myne ge- boorleplaets ligt aen den Rhyn. j> Aen den Rliyn? vroeg den man verbaesd Zyt gy dol, jongen Kaspar, die naer de schepen bleef zien, zag thans den man weder in hel aengezigi en zegde. Gy hebt my gevraegd, en ik heb u eerlyk geantwoord, zooals het is. Als gy my niet gelooven wilt, mogt gy hel laten. Dat was lomp, en een ander zpu heen gegaen zyn, of zich ten minste niet verder met den jongen hebben in gelaten. Geen van beyde deed echter den man hy bleef by den knaep staen, die hem iedereu oogenblik beter beviel. «Zyt gy van uwe ouders vveggeloopen kind? vroeg hy verder. - Neen, antwoordde Kaspar, die zyn dood Heeft niemand u tot zich genomen, besten jongen vroeg den man wederen ditmael toen hy besten jongen/zegde, zag Kaspar hem vriende- lyker in het gezigt, want zoo had op zyne geheele reys nog niemand lol hem gesproken. Eylaes, neen zegde hv. met een gevoel, dat hem vremd was. Arm kind riep den zeekapiieyn bewogen Zoo is hetsprak den knaep nog meer bewogen. Nu zweeg den zeeman eene poos en liet zyne gedach ten den vryen loop. Daerop zegde hyZond gy op zulk een schip wel eens willen meevaren de zee m By deze woorden sprong den knaep overeynd, en er slraeide vuer uyt zyne oogen. Ja riep liv, dat zou ik heel geerne! Maer... antwoordde den man, en Kaspar bezag hem van het hoofd tot de voeten. Gy, zegde hy, moogt gy dan Zeker mag ik, antwoordde den zeeman. Wel, ik hen den oppersten van 't schip, wien de anderen moeten gehoorzamen. Kaspar had er het zyne nog niet van, en vervolgde ZooMaer wat zoud ge met my dan willen uylvoeren Gy zult scheepsjongen worden, en als gy u goed houd. matroos en dan hangt het verder van u af, om eyndeiyk sluer- man. ja zelfs kapiteyn te wordenDan ga ik meê riep den knaep met vaslheyd. Den kapiteyn vertelde hem nu, wal hy als scheeps jongen te doen zou hebben, en hy vooral niet aen gemak moest denken maer dat kon Kaspar niet meer van plat» afbrengen. Hy vergezelde den kapiteyn naer de stad, waer dezen in der haest nog eer. seheepspakje voor hem kocht, waerna hy hem des avonds mede aen boord nam. (Word voortgezet).

De Denderbode | 1866 | | pagina 2