De runderpest te Merxem. AHyd geltl. Tiet francma^onsministerie in de naeste kiezing zal afgeschaft worden. Het land is beu van uwe afgeschaffers en Koning Leopold II ook. Gy zelve word dit gewaer en daerom zoud ge geern de boeren foppen met uwe afgeschafte barreelen, daerom zoud gy geern de kieswet den nek om- vringen om, als ge kunt, aen 't scholelken te bly- ven, het zelve gedurig uyt te lekken naer mate gy ons langs alle kanLeu praemt het altyd aen te vullen, en ons dan ten langen laetste gelyk eene kalkoentroep met de zweep te doen dansen gelyk gy schuyfelt. Is 't genoeg Mynheer Den libekhater. Pachter Jan, gy leest gy zeker den Uenderbode, 't is daerin dat gy g'heel die rote geleerd hebt Pachter Jan. 'K lees ik verscheyde gazet ten. Maer dit is geene wederlegging. Weet gy anders niet te antwoorden, 'k moet u zeggen dat ge van versland niet zult openbersten. Salut. tieele gevolgen die zy kunnen hebben, en tevens, beter de uytvoering te verzekeren der wettelyke bepalingen in zaek van gezondheydspolilie. 'T is om dit dubbel oogwit te bereyken dat ik de eer heb aen Uwe Majesleyt voor te dragen van, door hier nevens gevoegd besluyt, hetgene te volledigen van 9 february 1866, genomen in uytvoering der wet van 7 derzelfde maend. Den Minister van 't inwendige, A. Van den Peereboom. Zondag lest heeft den heer advokaet Woeste, in den catholyken letterkring alhier, eene schit terende conferentie gegeven. Den achtbaren re- denaer heeft met uytgelezen talent en zeldzame •welsprekendheyd gehandeld over de pligten der catholyken en deze ten krachtigste aengespoord een wettig gebruyk te maken van dry voorname vryheden onzer constitutie, namelyk devryheyd van onderwys, de vryheyd van drukpers en de vryheyd van vereeniging. Zoo onderrigtend, zoo klaer, zoo verrukkend en verheven waren des sprekers denkbeelden, dat, ofschoon hy vyf kwaert uers gesproken had, niemand van het talryk en uytgekozen gezelschap dit tydverloop gewaer was geworden, maer dat de aendacht van allen steeds was aengegroeyd en dat op aller aenzigten de bewondering benevens de meeste voldoening te lezen stonden. Wy bedanken den geleerden spreker uyt gan- scher herte en durven hem verzekeren dat zyne heylzame opwekkingen niet in dorren grond gevallen zullen zyn. Verleden woensdag heeft er op de groote zael van her stadhuys aihier nog eene andere confe rentie plaets gehad. Daer is eene italiaensche krinoline komen preken over de opvoeding der vrouw. Wy wisten niet dat onze aelstersche Damen en Jofvrouwen zoodanig gebrek aen .op voeding hadden, dat eene vremdelinge haer dit moest komen leeren. 'T is te denken dat die predikaniinne beter zal gelukt hebben te Aelst dan te Leuven, want wy weten uyt den mond van eenen barer leuvensche aenhoorders dat er na vyf a tien minuten klappens, rond de twee honderd harer aenhoorders hun hoedje en hunne beenen gepakt hebben en zyn aengegaen, zeg gende 't is misère et compagnie. Zaterdag is den budget van oorlog aenveerd geworden door 47 stemmen tegen 25 en 12 ont houdingen. Onder de 47 voordeelige stemmen zyn er 8 en onder de onthouders 7 der leden van de catho- lyke pprty, te samen 15. Men voege dit getal by dit van 25 dergenen die tegen den budget stem den, en men komt tot 40. Nu, daer men, in onze veronderstelling 8 leden van de 47 zou moeien afrekenen, blyven er maer 59 meer, zoodanig dat het nogmaels de catholyken zyn die het ministe rie staende hebben gehouden. Het spyt ons dezen uytslag te moeten melden, omdat er al wederom eene allerschoonste gelegenheyd is voorbygegaen van 'tgehaet doctrinarisministerie inden grond te booren, en omdat den armen contributiebeta ler al wederom die toegevendheyd zal moeten uytzweetenDoch die stemming is een voorteeken van het aenstaende eynde der volks- opelers, en daerom hebben wy geduld tot dat den definitiven doodklop zal gegeven worden. Misschien zyn wy wat haestig en zullen niets verliezen met wat te wachten. Wy zullen zien. Den Moniteur behelst de volgende stukken Verslag aen den Koning. Brussel, 10 maert 1866. o Sire, den besmettelyken typhus, waervan men vollediglyk het land had kunnen verlossen heeft eenen nieuwen inval gedaen in de provintie Antwerpen. Er volgt uyt de feyten ter dezer gele genheyd bestatigd, dat in het meestendeel der gevallen, de ziekte zich veropenbaerd heeft by verdachte dieren, onlangs gekocht zonder dat den eygenaer de. vereyschte voorzorgen genomen had om zich te verzekeren van de plaets van waer zy kwamen en van hunnen gezondheyds- toestand. Den Staet mag niet te lyden hebhen door zulke onachtzaemhedenen het betaemt dat men de noodige inaelregelen neme om de openbare sehatkist te vrywaren, tegen de finan- LEOPOLD, II, Koning der Belgen, Op de voordragt van onzen minister van bin- nenlandsche zaken. Wy hebben besloten en besluyten: Art. I. De schadeloosstelling voorzien by arti kel 3 van het koninglyk besluyt van 9 february, zal slechts toegestaen worden voor zooveel 1° Dat de eygenaers der algemaekte dieren ten gevolge der besmettelyke ziekte, vervuld hebben boven de verpligtingen, door het gemeld artikel opgeleyd, al de wettige voorschriften in zake van gezondheydsorde 2° Dat zy, binst eene maend voor de verschy- ning der eerste teekens van ziekte in goede ge- zondheyd. al de dieren hebben in bezit gehad, by welken het bestaen der besmettelyk ziekte be statigd word. In het geval dat, voor deze laetste rede, men de schadeloosstelling niet zou kunnen toestaen, zal er besloten worden door eene byzondere be slissing van onzen minister van inlandsche zaken Art. 3. Onzen minister van 't inwendige is ge last met de uytvoering van het tegenwoordig be sluyt, dat verpligtende zal zyn van den 15 meert Gegeven to-Brussel, 11 maert 1865. heetcn zoo-als het wilde. Toen had men eens moeien liooren, hoe de kwade tongen los gingen-! Aen den gebeden kapileyn Deuvik bleef g«en zierke goed, al was hel maer zoo groot als den kop van eenen bakkerspeld. Toen hy ten laelsien aen den bedelaersjongen niet wilde geven, was hel glad gedaen. Niemand wierd echter meer benyd dan den geeslelyken, die alleen met hem omging, alleen met hem uytreed, en alleen den ouder, man bezocht. Hy was byna zoo oud als Deuvik zeil. Niemand viel het in het oog, dal den geestelyken die bovendien een region vader der armen was, thans nog ruymer giften noer de vvooningen van arme zieken droeg, nog meer dan vroeger zoogenaemde huyszilleode armen onder steunde. Niemand viel het in, duerby aen den ouden Deuvik te denken, die nu eenmael de zaek had bedor ven, omdat hy met niemand uyt het volk, da', hem zoo laslig maekle. te doen wilde hebben. Den oudcc Deuvik was miuwelyks een jaer m de stad, loen hy buylen de poort een veld kocht, dat heelemael woest lag. u Aha 1 riep men: nu gael hy een kasteel bouwen. Dat deed hy ook maer het was op eene vremde vvyze ingerigt. Ilcl vormde cvgenllyk vier uylgeslrekte gehouwen die een gemeenzaem, groot binneopleyn om ringden ln het midden van dit binnenpleyn - de vva- lerrykc streek 'maekte het hem gemakkelyk liet hy ccnc prachtige fouteyn oprigten, en ieder der vier ge bouwen had eenen grooten tuyn voor zich, of liever, er liep eenen invn rondom al de gebouwen heen. door eenen muer omsloten. Net als wy dachtenriepen myne lieve stadsgeno ten Of liever, zoo erg hadden wy ons toch niet voorge steld. Hy is niet alleen een ergen vrek, maer eenen zot Aen de poorten van Antwerpen, in de gemeen te Merxem, is dezer dagen de schrikkelyke run derpest uytgeborsten in de stallen der stokery van Bal en Cle. Die stallen bevatteden 156 stuks vee van welken er reeds maendag laetstleden 90 waren aengerand door de ziekte en onmiddelyk geslagt. Ziedaer eene betreurenswaerdige ramp, die, moest zy zich verder uytbreyden, schrikkelyke gevolgen, en zelfs hongersnood kan te weeg brengen. Het staetsbestuer geeft, wel is waer, aen de eygenaers van het geslagte vee, eene schadever goeding gerekend op de twee derden der waerde. Docli men bemerke wel dat zulke vergoeding weynig of niets kan baten: een pachter verliest zyn vee, hy kan of durft er zich onmiddelyk geen ander aenschaffen; zyne stallen blyven dus een en geruymen tyd ledig, zyne winst houd op, hy heeft noch melk, noch boter, noch mesthet voeder dat op zyne vélden staet, is hem van geen nut.... Zieldaer wel bet ergste van de zaek; en voor dit onschatbaer verlies kan hy geene ver goeding bekomen. Den minister van binnenlandsche zaken heeft in de Kamer een wetsontwerp neêrgelegd, waer- by aen zyn departement een krediet word geo- van fr. 275,753,36, bestemd tot de betaling der lykplechtigheden van Leopold I, even als eenige uylgaveu voorlspruytende uyt de inhuldiging van Leopold II. Ziehier hoe dit krediet verdeeld word. A. Kosten der begrafenis, bevattende de lykver- siering, het bouwen van eenen planken tempel te Laken, het openen en het sluylen van het graf.fr. 121,965-26 B. Lvkwagen40,128-76 C. Werken van gelykmakihg der baen, langs waer den wagen moest ryden10,483-55 D. Versiering der dreef en der brug te Laken en der Martelarenplaets. 14,620-20 E. Indemniteyt voor den kosteloozen e doortocht aen den ondernemer van den tol, aen de brug te Laken. 2,000-00 F. Herstelling-en toepassingwerken der kapel van den zerksteen. 42,072-37 G. Aenkoop vau-geschiedkundige do cumenten en inschryving op ver- schillige beschryvingen derlykpleg- tigheden8,533-85 II. Kosten betrekkelyk de inhuldi ging va Koning Leopold II. 20,995-00 1. Kosten, onnoodig14,957-56 Koninglyke besluyten van 8 maert staen aen de gemeente-besturen de volgende subsidien toe voorde verbeteringder buertwegen: Landscau- ter, fr. 780. Moerbeke en Stekene, 10,000. Mel- sen, 480. Ursel, 650. Lemberge en Meirelbeke, 2,000. Adegem 8,000. Deynze, 290. Sini-Denys- Westrem, 1000. Wanegem-Lede, 700. Oost-Eec- loo, 800. Astene, 500. Huysse, 1500. Cluyzen en Sleydinge, 6,000. Landscauter en Moortzeele, 2000. Lemberge en Bottelaerea 4000. St- Laureyns en Ste-Marguerite, 10,000. Bellem en Somergem, 5000. Wannegem-Lede 2500. St-Jan-in-Ereino, (f500. Genlbrugge, 5000. Lembeke, 1100. Olsene, 5000. Caprycke, 700. Moecbeke, 11000. Eecloo, 350. Landegem, 3500. Drongen 1000. Idem, 800. Machelen, 500. Adegem, 800. Oostwynkel, 400. Bouehaute, 4000. Baelegem, 300. Nevele, 200. Lovendegem, 2500. Schelderode, 1100. Belcele, 5000. Grembergen, 394. Lebbeke, 1500. Wiebelen 2380. Appels, 500. Dendermonde, 800. Moorsel, 200. Erpe, 1000. Ottergem, 150. Kieldrecht, 7000. Erondegem, 150. Nieuwerkerken, 3500. Opdorp, 1700. Buggenhout, 900. Baesrode, 500. Ooide- gem 150. Moerzeke, 1700. Wieze, 5500. Cruybeke 400. Moorsel, 2500. Stekene, 12,000. Hamme, 2500. St Gillis-by-Dendermonde, 1400. Gysegem, 2000. Bonsse, 2000. Sulsique, 530. Voorde, 5380. Denderhautem en Erembodegem, 1000. Gee- raerdsbergeri, 300. Kerkxken, 800. Melden, 500. Volkegem, 500. Woubrechtegem, 900. Welle, 3500. Grootenberghe, 500. Velsique-Buddersho- ve, 250. Okegem, 250. Haeltert, 700. Wortegem, 4000. Denderleeuw, 2000. Petegem, 500. Herzele, 400. Erembodegem, 500. Oultre, 500. Toen Gonslantinus den Grooten Keyzer van Bomen geworden was, dankte hy al de hofbe dienden af die geene religie hadden. Hoe zul len zy my getrouw zyn, zeyde hy, indien zy God ongetrouw zyn? Zal onzen koning ook alzoo handelen met Frère, Rogier, Bara en soortgely ken Hy zou wel willen, maer die kerels houden zoodanig vast aen hunne zetels, dat zy die niet zullen laten schieten, vooraleer zy een felle schudding zullen gekregen hebben. En wie zal hun die schudding geven? De kiezers, met den konin in hand te werken, en met voor de provineie-en gemeente-raden en voor de Kamers, mannen te kiezen die religie hebben, mannen die bereyd zyn de belangen van den Godsdienst voor te staen en te verdedigen. Verstonden de kiezers wel hunne plicht, zy zouden aen den koning en aen liet Vaderland den grootsten dienst bewyzen, en het vrymetselaers gespuys zien verdwynen gelyk sneeuw voor de zon. De stad Aelst komt thans verrykt te worden met het nieuw gebouwd prachtig en uytgestrekt pensionnaet en externaet voor jonge Juffrouwen bestuerd door Religieuse Damen van den heyligen Joseph. Dit pensionnaet, digt by het midden der stad is voorzeker een natevolgen model voor de bewoonsters,, door zyne uytgestrektheyd en wel geschikte verdeeling der menigvuldige plaetsen als spatieuse klassen, refters, muziek,- speel- en slaepzalen, kapelle voor den Godsdienst met wyde en allerfraeyste toegangen, allen voorzien van locbtvernieuwingbuyzen, die er eene gedurige frischheyd onderhoudengroote hovingen en recréatie plaetsen. etc. etc Wy durven zeggen dat dit zekerlyk het gezondste 'gesticht is dat er kan gemaekt worden, waer alle de welhebbende ouders met zekerheyd hunne kinderen mogen vertrouwen tot het bekomen eener volledige en schitterende opvoeding, zoo voor wat kunsten en wetenschappen betreft, m het aengename en het nuttige, benevens dezuyvere principen van zede- lykheyd, die aen de Damen van den H. Joseph eene zoo welverdiende faem verworven hebben. Dit gebouw is gemaekt naer de plans en onder 't bestuer van den hoogst verdienstelyken bouw meester, M. J. J. Soudan, woonende te Gend, die hier reeds zoo veel bewyzen van ryp overleg, diepe bekwaemheyd en voortreffelyke bouwken- nissen gegeven heeft. De nieuwe kapel der Con gregatie van de jonge dochters alhier is eene perel van schoonheyd en aengenaem gemak, die. wy de kenners en belanghebbende aen raden te gaen bezigtigen daer en in 't klooster der Damen van den H. Joseph zullen zy zien waertoe den kundigen heer Saudan bekwaem is. Het is met de meeste voldoening dat wy dezen uytstekenden bouwmeester deze hulde toezwaeyën. Totael. 275,753-36 Van zvnen kant vraegt den Minister van buy- tenlands'che zaken een krediet van fr. 70,000, tot bekostiging der missiën, afgezonden uyt Brussel naer de vremde hoven, ten eynde er de dood van Leopold l te aen kondigen Wat kost dit al veel geld voor weynig nut bovendien. Wanneer is het iemand ooyt ingevallen om zulk een leelyk ding te laten bouwen, als hy doet? Geen mensch weet wat hy daermeé wilt. Er is niet eens eon broeykas by Het plan bad den ouden Deuvik zelf gemaekt. Hot bouwen bestuerde hy. liet werkvolk betaélde hy ook. Wie maer werken wilde en kon wierd aengenomen. Men zag den ouden heer den ganselien dag, in zynen vvyden slaeprok, met zyne pyp in den mond, rondgaen en Valentyn zyne bevelen geven, die dan, als een dwaellicbt, nu hier, dan daerheen wipte, ofschoon zyne beenen anders oud genoeg waren. Dal de menschen eyndelyk toch op het denkbeeld kwamen, dal den ouden Deuvik iets anders bouwde dan een kasteel, dal kon niet missen, want het liep ieder in het oog. Nu zegelen zy, dat het eene fabriek zou wor den, en dnerop begon hel beoordeelen en veroordeelen op nieuw. Wat hy wilde fabrikeren, en of het der stad tot voor- of nadeel zou strekken, dal alles gaf weder ryke stof lot gesprek. Den geeslelyken, Denvik's vriend en helper, wierd met vragen beslonnd. Maer den grysaerd zegde kort en goed. dat den kapileyn pen man was, die niet van klap pen hield; hy zelf wist nauwelyks wat den kapileyn m het hoofd voerde, en wat hy wist, mogt hy niet zeggen, want hy had zyn woord gegeven. Den acnleg 'van hel gehoele gebouw was op zulk eene groote scliael, dal hei boe langer hoe meer aller oogen tot zich trok, zelfs van buyten af. Met moest eene groote som kosten want niets wierd door den ouden Deuvik gespaerd, ooi het gebouw duerzacm temaken Eyndelyk was het gereed. (Word voortgezet.) M. Glorieux. coadjutor tot Heldergem, is pas tor benoemd te Smetlede. M. C. M. Arents, pjiester in het seminarie is coadjutor tot Heldergem benoemd. My koninglyk besluyt is de aengebodene de missie van Mr J. Schelfhout u!s muziekleéraer in de gouvernements-schoo! alhier aenveerd, en is. Mr Van Mol tot zynen opvolger benoemd. Den 9 dezer, heeft een brand om 5 ure 's na middags. tot. Iddergem. twee aenpalende huyzen in assche gelegd met al watzy bevatten, (oebehooren- de aen verschillige eygenaers; de schade beloopt op 1050 franks; er was niets verzekerd; de oorzaek dezer ramp was nog onbekend. Den zelfden dag, omtrent 5 ure namiddag, heeft eeu brand het hoofdgebouw in assche gelegd van het pachthof als ook een kleyn aenpalende hiivs gelegen le Overmeire en loebehooieride aen 11. Nies; alles wat zy bevatten wierd door de vlam men verslonden; de schade word gerekend op 3000 franks; alles was verzekerd. Men schryft uyt Gend 14 Meert De vernietiging van Sinl-Laureynskgodshuys is reeds geschied. Gisteren morgend, ten 10 uren, is dit beweene- lyk feyt gepleegd. De politie belette den toegang van hel godshuvs juyst al of er kwestie ware ge weest van kwaeddoeners. De geregtsdienaers der ollicieele weldadigheyd zyn aenstonds het lokael binnen getreden en hebben achtervolgens de pro veniersiers doen uytgaen. Ter zeiver tyd naderde het volk de poort, en buylen eenige schaersche uvtzonderingen, berispte het eenpanglyk met eene echt volkryke krachldadighevd, den akt van woest en boos wandalismus waervan het getuyge was. Veracheydene proveniersters uyt het hospice ge- bragt, waren zoodanig verzwakt door den ouder dom. de ziekten en de aendoeningen van dit halelyk schouwspeldat men ze met de armen onder steunen moest. Den geneesheer Fredericq, onder anderen, heeft eene dezer goede vrouwen in een hnérrytnvg ge- plaetst, en uyt vrees van ongeluk op dien korten weg van St-Fhnraildeplaets tot aen het St-Anlonius hospice, heeft hy haer niet. durven verlaten. Dry andere kostgangers van het hospice-Weneinaer ,yn op eene berrie door kommissionnarissen ge dragen diegelïgl waren om dit uienschlievend werk le vervullen. Eene dezer ongelukkige zieken was 88 jaren oud. De verjaegde arme waren zeer neêrslaglig. Ver- scheydene stortten tranen Den vaerwel dezer arme vrouwen aen de zusters die haer met zoo veel op offering verzorgden, waren waerlyk hertscheurend. Hare tranen, hare liefderyke omhelzingen ant woordden op eene welsprekende wyze aen de laste ringen Waervan deze weerdige zusters het voor wei p zyn geweest van wegens de drupers van M. den burgemeester. Aen het St-Anlonius hospitie gekomen, wierden er de verjaegde prebendiers'ers ontvangen, door Adolf Dubois. Deze persoohagie heeft gepoogd haer te doen verstaen dal men zo uyt hel Sint-Laureyns- godshuys verjaegd had voor haer grootste goed. Nalueriyk heeft den valschen kardinael haer meer schrik dan geruststelling ingeboezemd. Zy zullen altyd de schuylplaels beweenen uyt welke zy ver jaegd zyn. Wy vernemen dat de vertegenwoordigers der stichters van het Wenemaershospicio een reglerlyk vervolg inspannen tegen de kommissie der bur- gerlyke hospicen, mei het doelwit, van dezelve te doen veroordeelen om het hospice le behouden welk in 1325 door de echtgenooten Wenemaer-'s Brune gesticht is. Een dagblad van Doornyk doet bemerken dat terwvl de aen de Kamer voorgedragene stuk ken daerstellen dat de citadel van Doornyk wel- haest zal afgebroken worden, men de herstelling- werken heeft aenbesteed die er te doen zyn aen dit gebouw voor eene som van 9 tot 10,000. fr. Waerom vraegt het zelfde dagblad, nog het geld verkwisten om heden te herstellen dat men morgen zal vernietigen De brusselsche politie heeft eene aenhouding gedaen die voornamelyk belangryk is uyt hoofde der menigvuldige dieften, welke eene stoute dieveg ge bedreven heeft. Deze, zeggende naeyster te zyn hield de kleyne mevsjes staen, leydde ze van den weg af, en in eene afgezonderde plaets, nam zy hare oorringen af, beloovende er schooner le ge ven en er koraelsieraden bv te voegen of onder voorwendsel van beter de oorringen vast te maken-, die zeyde zy, op het punt waren los te gaen, en duyzend andere redens die haer altyd zeer wel ge lukten. Eergisteren nog, wierd het mevsje van eenen herbergier der Hoogst raet op de zelfde wyze be drogen in de kerk der minderbroeders, waer de dievegge het kind geleydde. Deze vertelde de zaek aen haren vader die aenstonds de deugeniete ging opzoeken. Zyne moeyte wierd beloond. IWe vrouw wierd in de straeL herkend door de dochter van den herbergier die de dievegge vast nam en ze naer hel polilieburee! der tweede afdeeling geleyd de, waer zy de zaek poogde te loochenenmaer de oorringen op haer gevonden zynde, bekende zy het eyndelyk. Een bezonk in haer huvs gedaen, bragt de ontdekking te weeg van zeven briefkens van den berg van bermhertighevd de opbrengst harer voorgaende dieften vaststellende. Deze vrouw heeft hekend dal zy sedert de laetste maend november had beginnen te stelen. Een tweegevecht heeft zaterdag morgend plaets gehad in het ffosch Ter Kanieren, tussch-n den zoon van eenen der oudste generaels van het belgisch leger en eenen fransman, die op reys was te Brussel. De twee vechters zyn gekwetst, den eenen zeer ligt aen de schouder, den anderen zwaerder aen het hert. Hoe lang zal dit schandael nog duren? De vrouw des schippers van den boot Albert, liggende in den nieuwen dok te Antwerpen, heeft zondag een kind ter wereld gebrugt met twee hoof den, van het mannelvk geslacht; dit kleyn wange drocht, om het aengenomen woord te gebrnyken, is in een zeer goeden staet. De moeder is ook zeer gezond. Men zend het volgende aen hel Handelsblad: Verleden zondag namiddag hebben onze zoo gezegde solidairen of vrydenkers zich pligtig ge maekt in onze stad, aen eene schaemteloosheyd zonder weerga. Wy wisten wel dat men van zulke lieden alles mag verwachten, maer dat zy hunnen godsdiensthaet zoo verre zouden hebben gedreven, durfden wy nooyt denken. In de Schiittershofstraet, was een werkman gestorven, met nanje Gerard den laelsien dag zyner ziekte had hy eenen catholyken priester doen roepen en met vryen wil en volle verlangen de Sa- kramenten der Kerk ontvangen. y> Dit was wel eene chrislelyke dood; en nogtans zyn de solidairen op liet lyk gevallen als roofvogpls hebben hel aen de catholyke plegtigheyd ontroofd en met hunnen kinderachtigen prael naer het kerk hof gevoerd. Zulk gedrag dient men te schandvlekken, en aen zulke schaemteloosheyd moeten palen worden gesteld. Men schryft uyt Doornyk, 4 maert, Verleden week heeft in deze stad de mihcie-lo- ting plaest gehad, en gedurende twee dagen en nachten heeft men niets anders gezien en gehoord dan iotelingen die de straten doorliepen al zingen de en lawyt makende van vreugde of verdriet, om dat zy een goed of slecht nummer hadden getrok- zooals het overigens in alle sleden geschied. Ziehier een feyt waervan wy de echlheyd verze keren, en dat nog eens te meer doet zien wat in druk die bloedwet op zekere lieden onzer werken de klas te weeg brengtOnder de lotingen was er een werkjongen, den oudsten eener familie van zes kinderen. De moeder was sedert lang ziek en den noodlotligen dag der loling maekle waersehyn- Ivk zeer veel invloed op haer: want zy wierd slechter en slechter, zoo dat zy eyndelyk stierf, en men haer verleden zaterdag naer hare laetste ver- blyfplaets overbragt. Donderdag trok den zoon een slecht nummer. De moeder is dood, en binnen 'eenige weken zal den oudsten zoon soldaet zyn. Den vader blyft met vyf minderjarige kinderen, waervan niet een in staet is. le werken, en het jongste 4 jaren oud is. Die dingen zyn pynlyk om te verhalen; zy breken hel hert, zy verontweerdigen maer het is de pligt

De Denderbode | 1866 | | pagina 2