2O'1' Jaer. Zondag, 154 Meert 1866. N" 1625 VERTREKUREN UYT AELST N A ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. ALTYD UYTSTEL. MAER. Wiltuigen van den lïberha- ters-letierks'ing. ER30DE Denderm. 5-20 8-28 9-45 42-20 3-10 6-16 9-12 9 Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 U Gend) 42-39 3-40 3-18 6-46 6-39 8-37 9-18 Brus. 6-39 E(lu2ecV 8-05 8 12 9-38 14-58 12-15 tg Doornvk, Kortryk, Moescroeri, Ryssel (langs 2-38 2 55 5-27 E (le 26 c') 5-50 6-20 8-50 9-35 ffi Gend) 6-47 8-44 12-39 3-48 6-39 8-39 Mech. Amw. 8-40 6-39 7-35 9-45 42-1» 14-31 Doornvk, Ryssel (langs Ath) 7-S3 S-3S 0-00 *8-14 9-38 1 GoJrards,, Alk, T!» 4-33 3-33 8-30 9-45 42-15 3 40 Bergen, Quievrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 van ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 41-00 2-30 4-00 7-'0 9-00. VAN GEND NA ER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 40-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uvl Brussel van 7-15 8 05 42-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-42 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40,en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8—17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. Culque Suuni. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN LQKEREN NAER 7-00 7-00 9-30 0-00 3-05 3-05 8-00 7-45 6-30 40-40 4-40 4- 6-30 10-40 1-40 4- 6-30 10 40 4-35 7- 6-30 40-40 4-40 4- VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 4-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 41-35 4-35 5-00 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-Ó0 S-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), VAN DENDERMONDE NAER 35 7-25. 35 7-25. ■35 7-15. 5-57 6-45 l-§8 05 8-40. 7-30 2-20 5-15 8-45. Brussel (langs Aelst) 7-30 Aelst i-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 8-00 40- 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8- ■05 .3-30 7-30. 25 9-45. AELST, DEN 24 MEERT 1806. yrr^rr-rrr^ Onze geabonneerden die over i\\V 1865 en vroeger nog niet voldaen hebben, worden vriendelyk ver zocht ons hunnen inschryvingsprys in een man- daet op den post te laten gewordenom ons de moeyte, de onkosten en werk van inzameling le sparen. Sedert dat de liberhaters aen 't schotelken zitten, hebben zy schier nog anders niet gedaen ■dan gezorgd voor zich zelve en voor hunne vrienden. De openbare belangen, de vryheden des volks, de gespaerzaemheden in de uytgaven, de rust onder de gemoederen, den vrede des lands, dit alles is allyd gelyk de bekeering by de verouderde zondaers, uytgesteld geworden. Als men hun sprak van de militiewet, die hate- lyke bloedcontributie, die den geringen burger byna alleen betaell te veranderen of af te schal len, de liberhaters stelden het uyt. Sprak men hun van de verdrukkenden wetten op het zout, op het bier enz. te veranderen, zy stelden het uyt. Vroeg men hun om den verpletterende oor logsbudget te verminderen en aldus de lasten der arme contributiebetalers te verligten, die vraeg wierd uytgesteld of naer den vergeetboek verzonden. Vroegen 800 duyzend petitionnarissen van het land om de gewydde kerkhoven tegen de mapon- nieke schenderyën en ontberingen te vrywaren, die vraeg was voorde liberhaters van geen be lang, en zy wierd uytgesteld of in de vuylmaude. geworpen. Wierd er hun gevraegd om de kieswet te ver anderen en de schandelyke onregtveerdigheyd te doen ophouden die aen den buy ten maer 11 kiezers geeft op 1000 inwooners, terwyl zy er aen steden 41 op -1000 verleent, al wederom uyt- stel. Wierd er hun bewezen dat het een schreeu wend onregt is dat de buytenkiezers van vyf tot twaelf uren wegs moeten afleggen en tyd en' geld verkwisten om hun kiesregt te konnen uytoefe- nen, terwyl de kiezers der steden op hunne pan- toeffels, nevefi hunne deur en zonder de minste kosten hun regt konnen uytoefenen, en vroeg men hun om die hatelyke privilegie te doen op houden, 't was al wederom uytstel of van de hand gewezen. Petitionneerde men tegen de hatelyke wetten op 't onderwys, die 't land ruineren en ongeloof, tvvyfelleer en goddeloosheyd aen -de jongheyd ingieten, die petitiën wierden met verachting óp de zolders der kamer geworpen en later als vuyl papier verkocht. Wierd er gevraegd om de testamenten onge schonden te bewaren, en den wil der testateurs te eerbiedigen, foey dan, 't was de moeyte niet weerd, de vraeg wierd verschoven en in de vuyl- •mande geworpen. DEN BEDELAERSJOAGEIV. EENE VERTELLING. Toen reed op zekeren dag den ouden Deuvik naer het j taedhuys, vvaer het juysl zilliog was, en trad onver wacht de zael binnen., met den geestelyken by zich. Den burgemeester, die het meest over hem te zeggen had gehad, zette een gezigt zoo vriendelyk ais hy maer kon, en bood hem eenen stoel aen, vvaerop Deuvik zonder komplimeulen plaets nam. Heeren, begon hy, ik heb niets meê te deelen. Daer ik echter geen vriend van lange redenering ben, zal ik met de deur ia huys vallen. Gv weet, ik ben hier geboren, en zou er misschien van honger zy» omge komen, daer myne vaderstad en haer edelaehlbaren raed geen lust betoonden om voor de armen, weezen en noodlydenden te zorgen. Zoo ben ik de wyde wereld ingegaan, en God heeft my gezegend. In deze myne geboortestad is het echter geen hoir beter geworden. Gy zyl rykc lieden, en doet niets voor de armen. Voor weduwen en .weezen word niet gezorgd, en niet eene armenschool bezit gy. En de stad heelt middelen genoeg. Waer nu de stad en den raed niets willen doen, heb ik zelfde handen uylgesto- ken. Gy weet dal ik de vier huyzeu daer buyleii de poort heb gebouwd, en ik zal ze in kort laten mèubele- ren en voor gebruyk geschikt maken, in zoo ver dit nog fiifct geschied zy Het eerste, het digst bv de poort, is voor een burgerhospitael of gasthuys bestemd, opdat ■arme en zieke burgers, des noods ook hier ziek gewor- Wierd erMaer 't is al genoeg, vragen wy, met een woord, wat goeds de liberhaters gedaen hebbenEn de antwoord is: niets, niets, vol strekt niets. Indien wy vragen wat kwaed zy gedaen hebben, dan zouden de feyten en daedzaken ten antwoor- de, bewyzen dat eenen g'heelen boek zou ontoe- reykend zyn om dien liberhatersgeessel te bevat ten. Nemen wy nogtans eenige punten op. 1° Zy hebben de jonge militianen naer Ant werpen gezonden om ze er als ongelukkige last dieren, in de moerassige kazematten en koorts- verwekkende foutifikatiën, te doen slaven en arbeyden dat 't zweet hun van den rug liep en dal zy welhaest met 't polderkalf op'flyfnaer huys gezonden wierden, om er tot last in plaets van onderstand aen hunne arme ouders te die nen. 2° Zy hebben de wetten op het zout en bier zoo drukkend gemaekt, dal den armen, die schier altyd palaten te voet moet eten, er nauwelyks, een graentje zout kan hy voegen zonder er gróote contributien voor te betalen, en dat den werk man zich nauwelyks nog met een glas goed bier kan versterken. 3° Den oorlogsbudget hebben zy zoodanig doen zwellen, dal ons land er jaerlyks meer dan het derde zyner inkomsten moet zien aen verslinden. 4° Zy hebben door alle middels de kerkhoven geschonden en laten schenden, en hierdoor zulke schandige ergernissen laten indringen, dat de geeslelyke overheyd verpligt is van haer mi nisterie tot het wyd'en van nieuwe kerkhoven te weygeren, omdat zy geene waerborgen meer heeft van de gewydde aerde tegen de heylig- schenderyën eener gevloekte secte te zien vry waren. 5° Zy hebben eene nieuwe kieswet voorgedra gen, waerdoor zy 7 a 8 duyzend hunner betaelde slaven als nieuwe trekpeerden aen den liber- hatersvvagen konnen spannen, om hem uyt de modderige doölage van de verrotte liberhatery te konnen trekken daerby nog een ander wets voorstel doende om het getal van libcrhaters- knikkebollen in de kamer le vermeerderen, die wetten zullen konnen stemmen om godsdienst en vryheyd, zedelyk en stoflëlyk geluk des volks etc. den nek te kraken, en van ons schoon catho- lyk vaderland een rampzalig tweede Piemopt le maken. 6° Zy hebben het land als met eene net over spannen met eene menigte scholen en gestichten waer God en zyne geboden, de Kerk en hare wetten, het geloof en zyne weldaden op de bru- taelste en boosaerdigste wyze buytengesloten zyn, en dus waer de jeugd is overgelaten aen haer zelve en ten prooy aen de rampzalige gevol gen van eenen mensch zonder God. 7° De testamenten die in alle tyden, in alle landen, door alle secten zyn geërbiedigd geweest, de testamenten die aen de bloedigste omwente lingen, aen den stroom der yslykste goddeloos heyd waren ontsnapt, omdat die monsters ver schrikt waren er d'hand aen te slaen, die testa menten ziet men nu, onder bet impopulaire en den vremdelingon, er in kunnen worden verpleegd en genezen. Eene apotheek moet er by wezen, als ook eer, byzonderen doktor. Voor alles is en word gezorgd, en voor hel onderhoud is een kapilacl vastgesteld. Ik de poneer de akte, waerby ik het aen de stad ten ge schenke geef, niet de noodige voorwaerden hier Ier plaets, en merk nog alleen maer aen, dat een en ander door de regering des lands bereyd is gezien en goed gekeurd. liet tweede gebouw is door my tot een weeshuys bestemd. Voor eene doelmatige mrigting is gezorgd. Ook dit zal van liet noodige worden voorzien, terwyl ik liet kapilael reeds heb vastgezet, voor eenen vader, moeder, en al wie er verder noodig mogl wezen. Hel derde is een huys voor oude, zieke en hulp behoevende lieden, iuzouderheyd voor de lammen en kreupelen, die hier in de stad op de hoeken der straten en aen de kreupelen, die hier in de stad op de hoeken der straten en aen de kerkdeuren slaen bedelen. Zy kunnen daer verpleegd worden tot aen hun zalig eynde. Jk heb ook hier alles lang te voren overwogen, en ge zorgd dat zy aen niets gebrek hebben. De geneeshee-ren en heelmeesters ontvangen voor de zorg aen hun lig- chaem, en de geestelyken voor die aen hunne ziel be sleed de noodige vergoeding. Dit alles is in deze akte vastgesteld en bcpneld. a Het vierde g houw is tot werkhuys bestemd voor gezonde menschen, die anders loopen bedelen zy mogen kinderen uf volwassen zyn ingsgeiyks tot ver- belerhuys voor dronkaerds, dagdieven, en al de zooda- nigen die niet willen oppassen. Gc ziet, mynheeren dat is een ruym veld, inzonderheyd als men het wilde uytbreyden tot menschen als gy en anderen, die niet gehaet liberhaterdom, in volle 19dc eeuw, inpal men, vaneenscheuren en opslokken, dit ten spyte van Grondwet, van regtveerdigheyd en van Gods geboden zelve. Als gy dit alles ziet en overweegt, landgenoten, is 't dan niet meer dan hoog tyd dat er eynde gesteld worde aen de verdrukkingen die de liber- liaters-francmaponsecte op u doet wegen ts het niet meer dan hoog tyd dat er pael en perk ge steld worde aen dien stroom van ongeregligheyd die bedreygt ons catholyk vaderland te verzwel gen Gy zegt ja, welnu, den tyd nadert op welken gy, gewapend met uw kiesregt, zult kunnen zeg gen geenen duym verder meer, 't is gedaen, ge moet weg of onzen naem zal geen Belg meer wezen Dus de liberale Aelstersehe damen, die sedert larig met spyt gevoelden dat hare opvoe ding, volgens de lieftallige uyidrukking van M. den grooten verslaggever Eyerman, niet volledig niet voldoende was deze damen hebben onlangs, door de zorg van den liberhalerskring, op ons stadhuys een krachtig supplement van opvoeding gekregenHet geklap der vremde predikan- tinne duerde vijf kwaert uers lang, zeggen de twee heeren opstellers van 't Verbond, en de damen zaten daer als geboeyd onder de beloovenng van een dikmaels geestigsomtijds schertsend woord. De oudste en de dikste waren de meest betooverde: men zag ze gapen alsof zy met iedere zinsnede eene g'heele schotel rystpap gingen inslokken. Ook heeft de predikantinne wondere dingen ver teld. Om maer een enkel puntje aen te halen, volgens de twee heeren uyt 'l Verbond zegde zy dat, om een goed huyshouden te vormen, de vrouw in vollomehe gemeenschap van denkbeelden mei haren man moet levendit is te zeggen dat, als den man goddeloos of francmapon is, de vrouw ook noch van God, noch van zyn gebod mag weten; dat als dien man zynen paessohen niet houd, de vrouw zich ook wel moet wachten' van tot den biechtstoel te'naderen; en onder de arme klas, (waermeê 't madameke zich ook bezig hield) dat de vrouw van eenen zatlap zich ook moet konnen zat drinken, om aldus, met hem de worsteling le kunnen aengaen, die haer door 't Verbond word aenbevolen, om haer te redden... Aengezien onze liberale damen zich zoo ligt door een geestig en schertsend woord laten boeyën en betooveren, zal waerschynlyk den liberhalers kring in 'tkort de gelegenheyd waernemen van haer ook zekeren brusselsehen predikant ie laten hooren, die te Doornyk en elders over het lugchen in de kunst fransch en vlaemsch ondereen gebab beld en zoodanige godslasteringen en schimper- nyën legen al wat heylig is uytgebraekt beeft, dat de veroniweerdigde damen hem het woord polisson toekenden, en dat. een protestantschen heer luydop riep: e'est infame, en een professor c'est ignoble doen waertoe zy van Gods en reglsplege verpligt zyn. Over hel doel van dit huvs is een inzender stal nol ont worpen en door de regering goedgekeurd. Ook hier is voor alles gezorgd. ic Nu deponeer ik al deze akten, als schenkingen aen de stad, hier ter plaetsmaer ik liet» my het oppcrloe- ziglvoorbehouden zoolang ik leef. Sterf ik, dan treden anderen, die ik dacrloe verzocht en benoemd heb, in myne plaets en wel met gelyk regt. Nog eene zaek. Het werkhuys is kant en klaer. Eenen opzigler heb ik omboden hy is er reeds. Ik vorder van. u, krachlens de volmagt, die ik van de regering heb ontvangen, dat le beginnen met morgen, door lusscheukomsl der politic, alle bedelacrs, zonder uytzondering, aen mv worden afgeleverd. Hier is de Ivst waerop de dronkenlappcn er. zwervers in deze stad slaen opgeteekend. Ik verwacht ze alle morgen vroeg! Den burgemeester en dun edel-achtbaren raed zalen te zien of ze gek waren. Zoo iets was hun nog nooyt voor gekomen. Toen Deuvik had uytgesproken, stond den burgemeester op, hoes.Le drymael, en wilde goh begin maken mei het houden eener dankrede maer Deuvik stuylte hem koi taf. Geef u geen moeyte, zegde hy. Dank begeer ik niet; slechts pliglvervulling verlang ik. Ik weel hoe men n)y hier over den hekel heeft gebaeld, omdat ik aen geen bedelaer iets geef. Jk weel ook, uyt eygen ervaring, dat hel bedelen ligchaem en ziel ver deelt. Ik ben hcdelaersjongcn geweest, ofschoon lang niet van de ergste soortintusschen weei ik waer hel bedelen naer toe leyd. Gods genade heeft my gi-red daeiom wil ik helpen' vvaer ik kan. Het bedelen te ver- bicden, zonder voor de armen en verdommen te zor gen, is eene pn.monschelvkheyd. Zy willen leven. Mogen De twee heeren uyt 't Verbond schynen oen onzen eerw. heer Deken te willen leeren wat hem zou te doen staen indien er hier te Aelst een protestant kwame te sterven. Om by hun, en vervolgens ook by onze stadhuysbazén voor een treffelyk man en vveerdigen geestelyken aen- zien te worden, zou hy moeten stiptelyk de vyf volgende puntjes naleven. 1° De klokken van de kerk doen luyden. 2° De weezen van beyde geslachten en andere kinderen uyt de schooien doen deel maken van den lykstoet. 5° Het lyk in gewyde aerde doen begraven. 4° Als pastor van de parochie de begraving bywooneu in pastoreel gevvaed en met al de tee- kens van den catholyken godsdienst. 3° Indien er eenen protestantschen Domine verschynt, hem in de kerk den dienst laten doen er. hem zelfs op den predikstoel laten klimmen om zyn sermoentje af te geven De twee heeren uyt 't Verbond verheffen tot in den derden hemel de zwilsers van Soleure, die hunnen bisschop voor de deur van zyn paleys door liet gepeupel hebben doen uytjouwen, omdat den prelaet bovenstaende vyf puntjes niet toege laten bad voor de begraving van eenen protes tant die, by geval, in een gansch catholyk dorp gestorven was. Hierby wenschen gemelde heeren dat overal het openbaer gevoel('tis te zeggen den oproer van 'tgepeupel) zulke poogingen zou on derdrukken en de verdwaelde kerkvoogden tot hunne pligt van broederlyke liefdadigheyd terugroepen Wy moeten hier byvoegen dat het vertelsel van 't Verbond vol leugens is, dat den goeden bis schop voor het enkel door ons aengebaeld feyt zich in levensgevaer bevind, en waerschynlyk zal moeten vlugten, en dat eyndelyk al de liber- haters-francmaponsbladen even gelyk het Ver bond de oproermakers loven en pryzen, verkla rende dat liet, een werk van broederlyke liefda digheyd is zulke oproermakers op te' hitsen te gen de bisschoppen die hunne piigten kwyten,.,. Den Grooten-Oosten der francmacons te Brus sel heeft een wydloopig verslag uytgegeven over het fameus apenspel der vereenigde logiën ter eere van koning Leopold I. Dit verslag bevestigt volkomen alles wat wy nopens deze zoo dwaze als belagchelyke komedie in ons blad verliaeld hebben, benevens nog ver- scheydene even zoo curieuse omstandigheden, onder andere, dat. er wel 1000a 1200 fraricinapons tegenwoordig waren, verdeeld in dry benden of kolommen, en dat M. Eyerman van Aelst aen 't hoofd van de noordsehe bende of kolom te pronken stond, en dus 300 a 400 francmapons mulei' zyn kommando had. M. Eyerman groeyt in grootheyd: Groolverslaggever in den genieente- raed, Grootredenaer in de Alliance, Grootfranc- mapori in den Grooten-Oosteu-Öosien Profi» eiat, cathuiyke burgers,.,.. zy niet bedelen, zoo als zy gewoon zyn, dan worden zy dieven. Uier kunt gc echter het bedelen verbieden want er is voor alles gezorgd. Alhreeht, den geestelyken zal my vooreerst met raed en daed hystaen. Doel gy nu ook öwe pligt, heeren en daermede vaerwelHy ging heen. Kort en bondig was hy, maer beleefd om den weörga niet. Trouwens, den edel-aehtbnrcn raed. had, wet beschouwd, niet beiers verdiend, en den zeeman was gewoon zoo le bandelen. Kort en goed, en op d,en may at', daer was hy eenen liefhebber van. Den eerweerden heer Aibrecht bleef, om nu den raed alles te verklaren en uyt te leggen. Wat Deuvik verlangd had, gebeurde. Eiken hedeiaoi'. die zich den anderen morgen zien liet, wierd opgeljgl en naer bet werkhuys ovcrgebragl Hier moest hy eersl in een had gaen, daema kreeg hy nieuwe kleuren en ver volgens was hel Die niet werkt zal niet etenMen kon een beroep kiezen zoo als men wilde. Er was eene kieérmakcrs-, eene schoenmakers-, eene timmer«n.aus- werkplnets, eene drneybank, ee.tie smederv; kortom, van alles, en by elke slond eenen meester oen het hoofd. Weldra waren allen aen d.en gang. De oude van dagen, die geen ambacht kenden, wierden aen het we ven van grof linnen gezet; daer viel niet veel aen te loeren. De jongens kregen aHen een meester; het was een geschaef, een geklop, een gepiek, een gedracy, dat het een lust was. De meysjes waren aen belander eynde van het huys bezig en hadden genoeg mei bet klaer maken van den pol te doen; naoyen en breven leerden zy in de tusschen-urcn. Ook hadden zy 'zoo wel als dé jongens, hare uren, waerin zy by d n mees ter in het werkhuys onderwys in bet lezen, schryye^

De Denderbode | 1866 | | pagina 1