20de Jaer. Zondag, 8 April 186©. N" 102 O» VERTREKUREN UYT A BEST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. WA EROP MIKKEN ZY1 En hoe zoo Bellarmien en Den Dender- bode. DEN DEN Denderm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-1 6-16 9 12 m Gend, Brugge, Ostende 7-47 8-25 (8-44 9-45 j| Gend) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 Lokeren 5-20 8-28 0-0u 12 20 6-16 Brus. 6-39 E(le2ecV8-05 8 12 9-38 11-58 12-15 Doornvk, Korlryk, Moescroeri, Rvssel (langs 2-38 2 55 5-27 E (1°2e c'J 5-50 6-2(»_8-50 9 35 jg Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Mech. Aniw. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10 12-31 Doornyk, Rvssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-60 3-10 3 20 5-50 6-16 6 24 8-45 8-50 g v. til a ov D „A I.euv. Thienen Luyk Verv. Land. 5-208-12 9-38 g N,nove> Geerardsb., Alh, <-o5 2-55 5-35 8-o0 9-45 12-15 3 10 j§ Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, jokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen slil al de de konvoys. - Te Gyseghem slaen slil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-n5 8-40 en uyt Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6 03 6-06 9-05. VAN I.OKEREN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 9-30 3-03 8-00 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Atb, 7-00 0-00 3-05 7-45 0-0O. VAN ATIl NAER Geeraerdsbergen. Ninove, Aelsl, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Ooslende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN GEND NAF.R Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 8-00 9-00 11-33 4-35 3-00 3-57 6-45 8-4; VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend. 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-09 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-13 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 S-00 10-05 3-30 7-3#, Aelsl 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. fnlque Srmiïi. AELST, DEN 7 APRIL 1866. Eerstdags zullen onze kwit- tancien van abonnementen etc. door den post worden aengeto- den aen degene onzer inschryvers die nog niet voldaen hebben. Wy verzoeken hun vriendelyk dezelve te betalen om ons alle verlorene onkosten van terugzending en moeyte te besparen. Door de schandwet die de liberhatery komt te smeden, welke aen liberhatersneslen meer repre sentanten gaet laten kiezen dan grondwet, billyk- heyd en regtveerdigheyd toelaten, door 'die schandwet, zeggen wy, mikken de liberhaters op de versterking der liberhatersmeerderheyd, die hun zal toelaten eenen g'heelen reessem partyakten, kwellingen, knevelaryën en dwinge- landige maetregels legen de catiiolyken uyt te voeren en zich aldus aen het schotelken te houden. Be maconnieke liberhatery wilt 1° Al hare ontwerpen in de roofwet der stu diebeurzen verborgen, verwezenlyken. 2° Het wetsontwerp op de kerkfabrieken door- dryveri, om bisschoppen, pastors, katbolyken en al wat aen de kerk vastgehecht is, te pynigen, te kwellen en van allen invloed te beroovèn. 3° Eenen doodslag aen de calholyke gevoelens toebrengen met de gewydde kerkhoven te out êeren en te schenden, om de afschuwelyke lee ring der solidairen in te voeren. 4° Overal de opvoeding der kinderen overwel digen om deze volgens de zoogenaemde onaf- kanglgke zedeleer, dit is te zeggen, zonder God en zonder religie, op te kweeken. S° Den predikstoel laten bewaken door eenen champetter of anderen betaelden spioen van de maponnieke kliek. 6° Het bestuer der openbare liefdadigheyd teeneinael in d'handen stellen van gasten die van de francmaponsprincipen doorweekt zyn. 7" Eyndelyk eenen geheelen reessem ontwer pen die vyandig zyn aen dien godsdienst als wetten doordryven, om te konnen zeggen dat de mannen der Iogiën niets anders doen dan de wet uytvoeren, dit is te zeggen den wi! des volks, en aldus de geestelyke overheyd en de catholyke bevolking onder de francmaponsroede te doen plooyën. Alle maetregels zyn genomen om de vlaemsche bevolkingen te verpletleren. De iaetst gestemde wet bewyst dit duydelyk. Twaelf nieuwe leden gaen iy de wetgevende kamers gevoegd worden, en van die twaelf, is er GEENEN EENEN voor de Vlaenderen!Het is eene genomene maconnieke beslissing van name- lyk de vlaemsche volksvertegenwoordigers lot stellige minderheyd te vernypen, om deze te beletten zich nog te doen aenhooren en onze principen en belangen te doen geldenLet er wel op, kiezers der beyde Vlaenderen, uwe be langen zoo geestelijke als tydelyke gaen effenaf op het spel gezet worden, en voorzeker verliest gy, verpletterd onder de meerderhevd, indien gy uiet al uwe krachten inspant en "niet met eene onverbrekelyke eendragt, met eene oridempelyke stoutmcedigheyd de handschoen opraept om uwe maconnieke verdrukkers en dwingelanden op eeue wettige wyze, door de kiezingeu, te ver pletteren. Den oogenblik is daer van te willen en zoo krachtdadiglyk te willen, dat niets kan vveder- staen aen 'igeen gy besloten hebt van namelyk te stryden tegen deze: Die u uw geloof en uwe vryheden willen ont- rooveri Die uw regt van eygendom verscheuren eri inpalmen Die uw regt van op gewyden grond begraven te worden vernietigen Die u tot de schandigste slaverny willen ver nederen Die uwen godsdienst in 'Islyk willen ver smachten Die u eyndelyk den laetsten druppel merg en bloed zoeken uyt te zuygen door vraekroepende senandcontributiën, welke gy eyndelyk niet meer zult konnen betalen. 4a, den oogenblik van te strvden is daer; laet ons catholyke meetings houden gelyk te Luyk te Antwerpen en in andere plaetseu; 'laet ons daer #e grieven blootleggen du» wy tegen den alles- overweldigenden francmaponshaspel te doen gelden hebben, en nemen wy daer al te gelyk bet onverbrekelyk hesiuyt van als eenen man te werken voor den triornl van Godsdienst, t ryheyo en Vaderland. Willen de catholyke genootschappen van Vlaen deren tegen de onregiveerdige wet op de ver meerdering van bet getal représentanten by den senaet protesteren en voor de herstelling van dit vraekroepand onregt en schandige verdrukking der Viaenderen petit ionneren, zv mogen zeker zyn dat zy zullen gelukken, want de vlaemsche liberhaterssenal.eurs zouden tegen die petitiën niet mogen werken, zonder zich aen eene onge nadige afkoking bloot te stellen, want dan zou den de kiezers zoo liberhaters als 'calholyken moeten klaer zien en begrypen dat hunne last hebbers in den Senaet niets anders zyn dan stompe fopmaclnnen, uyterlyk goed om den mi- nisterielen wagen te smeeren en deszelfs kra kende wielen nog wat in gang te houden. Overweegt wel wat wy u zeggen, kiezers der Vlaenderen, want van de uytvoeriug of verwaer- loozing dezer raedgeving zal alles afhangen Wilt gy u redden, ge kont, wilt ge niet, gy zult het beklagen, en beweenen en het willen doen als het zal te late zyn. Bellarmien.Denderbode, 'k en kan niet meer wederstaen u eens te komen spreken over liet onnoozel apenspel der francmapons, 't geen gy onlangs in uw blad beschreven hebt. Denderbode. Ge zyt my wel gekomen, vriend Bellarmien. Zet u neêr en vraeg inaer al wat gy weten wilt. Beul:!k zou willen weten waerom de moor- telbroers zich met zulke belachelyke momineryën bezig houden, die hun veeleer voor eenen hoop krankzinnigen dan voorredelyke meuschen moe ten doen passeren. Dend.Dit is gemakkelyk om verstaen. Zy doen dit t" om dupen te vangen, die meenen', gelyk er nog al in 't publiek gezegd word, dat er by de franemapons geen kwaed bèstaet2" omdat zy toch iets moeten doen om in hunne vergade ringen den tyd te |iasseren en de oogen van de dommerikken te blindlapper. 5° omdat deze niommaryën zeer geschikt zyn out aen de nieuwe dupen te doen gelooveu dal hunne gelieymen zoo erg niet zyn dan den Paus en de bisschoppen voorhouden. BeLL. Zyn er dan onder de franemapons dupen die in de Iogiën geen kwaed bemerken Dend. Voortyds was 't nog al mogeiyk dat protestanten en flauwe catholyken, zelts s'ouve- reynen en ander groot volk er zoo groot kwaed niet in vonden, omdat de kopstukken der t'ranc- mapoiis hun gelieym doelwit zorgvuldiglyk ver borgen hielden er bestond nogtans altyrt groot kwaed in den schrikkelyken eed van gëtrouwhëyd en geheyinliouding dien zy moesten afleggen, en door den welken zy aen onbekende kopstukken IN ALLES moesten gehoorzamen. Bell. Gy zegt voortyds, Denderbode maer hedendaegs? Dendekb. Hedendags hebben de kopstukken byna overal het masker afgelegd, en is hunne samenzweering tegen onzen heyligen godsdienst zoo klaerblykelyk geworden, dat' alwie francma- pon word, wetens en willens aen dezelve deel neemt. Bell. Is dit dan toch zoo erg geworden Dend. Ja, vriend Ik zou er u menigvuldige bewyzen konnen van geven. Ik wil u voor den oogenblik maer vragen of gy hier of in andere plaetseu, wel eenen francmapon kent die voor nen halven centiem religie heeft Bell. G'hebt gelyk, Denderbode. Men ziet er wel hier en daer die somtyds naer de kerk eens gaen, maer zy zouden er Veel beter uvlbly- venwant 't is schande hoe zy er zich gedragen. Dend, En niet alleen hebben zy geen religie, maer in alle omstandigheden ziet' men ze alle middels aenwenden om de religie hatelyk te maken en zooveel mogeiyk uyt te roeven. Bell. Maer, Denderbode, hoe komt het dan dat treffelyke jongelingen, kinderen van christe- lyke ouders en brael opgebragt, zoo ligt francma pon worden Dend. Ge zult dit gemakkelyk verstaen, vriend. Dit gebeurt voornameiyk op plaetsen waer de kopstukken hunne zendelingen hebben, die van wege den Grooten-Oosten of Opperfraric- maponsbestuer belast zyn er rekruten te werven en eene logic Ie stichten. Niets is lieftalliger, vriendelyker, bereydwilliger om aen iedereen dienst té doen, dan zulken zendeling bemerkt liy zelf crgèns of word er hem eenen jongeling aengewezen die zoo ehristelyk, zoo Ijraef ol ker- kelyk niet meer is dan hy plagt, den zendeling zoekt alle gelegenheden om dien jongeling naer zich te trekken. Hy bewyst hem vriendschap, hy vleyt zyne neygingen en driften, zoekt hem smaek in te boezemen voor de maponnieke leerstelsels, en brengt hem eyndelyk zoo verre, dat hy hem niet aileenlyk voor goed vast heeft, maer hem ook kan gebruyken 'om andere zyner kamaraden in 't net te krygen. In weynige jaren tyds kan zulken zendeling eene g'heeie stad onder hel francmaponsjok bren gen en er alderhande maetregelen doen uytvoe- j ren ten dienste der samenzweering tegen de religie. Overal waer de fraucmapons meester zyn, stich ten zygoddeiooze scholen om onze kinderen aen den godsdienstigen invloed te onttrekken zy stelen onze catholyke beurzen om er in hunne universiteyten godsdiensthaters en priesterver- sinaders meé te smeden zy sleuren onze bis schoppen en pastors voor de regtbanken omdat deze weygeren lot stelen ineè te helpen zy be- rooven ons van onze gewydde kerkhoven om de catholyken niet hui). Ie. samen in eenen zelftlen Vuyliïispüt te délven zy zyn op 't punt zich van onze kerken zelve met alles wai ze inhouden meester te maken en er de pastors van alle gezag, van alle magl, van allen invloed te beroovèn zy zyn openlyk vyandig aen den Paus en als ware Chrisfusbalers hoort men ze de schroomelykste goddeloosh- den legen alles wat beylig is uylbra- ken.... Eyndelyk zy werken onophoudelyk vol gens de voorschriften welke onlangs den vene rabelen eener logie in de volgende bewoordingen algal Wy moeten aen het werk vallen. Ten allen kante is den VYAN.) bezig met zich goed in slag order te stellen te vergeefs weenden wy ons te mogen beloven den EEBLOOZEN dit is te zeggen, Christus en de catholyke i eligie, verpletterd te hebben in de i8li' eeuw DEN EEBLOOZEN herleeft ster ker en onverdr.tegzamer dan oogt. Wy moeten dan Autaer legen Autaer stellen, en onderwijs tegen onderwys géven. Bell. Gy zoud my wel doen twyfelen of zy nog aen God gelooveu. G'hebt ons meermaels gezegd dat ze in hunne schriften nooyt van God spreken, maer aileenlyk van zekeren ingebeelden groeten bouwmeester'van 't heelal. Dend. Heden gaet liet nog erger. Ge weet wat ik zondag lest verhaeld heb nopens het aen- veerden van eenen francmapon In de logie te Brussel. Bell.Ja, hoe hem den Venerabelen gevraegd heeft of hy aen eenen God gelooide, en hoe, op zyne antwoord dat hy aen niets gelooide dan aen het mensclidom en van geene religie was. den Venerabelen hem daerloe volkomen vry verklaer- de, zeggende dat den God der francmapons den God der priesters niet is, maer de» genen der rede of den grooten bouwmeester van 't heelal. Dend. Eu dat er ten gevolge in 'tkort te Brussel eene algemeene vergadering van al de Belgische fraucrrapouslogiën zal gehouden wor den, om eens voor all.yd lo beslissen of de moor telbroers verpligt zyn aen eene godheyd te ge looveu en aen wat voor eerie. Bell. Nu, als zy van onzen lieven Heer God met meer willen, zy hebben maer eenen onder huil voor afgod te kiezen, by voorbeeld, aigod Frère, afgod Bara, of algod Rogier; want die kerels zyn wel stout tegen den Almagtigeu God, Schepper van hemel en aerde, maer ze zyn inte gendeel nedrig en kruypend aen de voeten der bazen die aen 'tschoteiken zitlen. Dend. bit laetste laet zicli begrypen, 'tis om er een sloksken uyt te krygen en er den zwier in de wereld te konnen meè maken, en 'tis juyst daer de pest die 't land verwoest, verderft "en naer zynen ondergang leyd. Daertegen is er maer eene remedie te weten, dat de kiezers overal de kamers, de provincie- en gemeentera den zuyveren van al wat francmapon is; alsdan mogen wy verzekerd zyn dat de afgoden Frère, Bara, Rogier en andere algodjes van minderen kaliber maer van zelfden deesem, met g' heel bunnen aenhang voorgoed in 't stof zullen vallen om zich in de wanhoop dood te spartelen. Er word thans veel gesproken van eene alge meene kiezing in juny en van het afstellen van t' ministerie, zegt den liien Public. Men geef) voor reden dat onzen nieuwen vorst, die tus- schen de Belgen geen onderscheyd wilt maken, van gedacht zou zyn hel publiek gevoelen ,te rnedplegen nopens een staetsbestier t' welk deze gelykheyd der Belgen volstrekt miskent. Wy laten ons in politieke zaken niet ligt misleyden'. nogtans wy hebben van eersten af geloofd en gelooven nog dat dezen akt van regtveerdighevd zeer mogeiyk, ja, zeer waerschynelyk en zeifs noodzakelyk is. Den ligt/ut du Parlement, zoo iedereen wel be- grypt, is daer over misnoegd, en doet zyn beste om dat gedacht aen den kant te stelleu. Wel boe, zegt het liberhatersblad, den koning zou het land raedplegen?... 'Tis om te lagchen Wie heeft u zulke leugens opgedraeyd, t' is wel te zien dat gy u met den i april hebt laten foppen.,. Wat meer is zegt den ministeriëlen Egout, ik verklaar u dat t' ministerie niet meer van zin is liet scbotelken te verlaten dan den Paus zyn tydeiyk bestier af te staen, Lezers, wat zegt gy van deze vergelykenis, is zvniet weerdig van dei) Egout? Gaet dit niet wat verre, als gy hoort dat de beeren Frère Rogier en Bara onalzettelyk, en op den rang der koningen gesteld worden, en by gevolg dal Belgenland veroordeeld is voor altyd onder den goddeloozeti liberhatersgeessel te moeten .zuchtenWaer toe dient dan de constitu tie? Staet er niet uyldrukkelyk gezeyd: Den koning noemt zyne ministers eii zet se af. Maer nu, sedert den doctrinairen vooruylgang is dit geheel anders. Het koningdom is algeschaft, of beier wy hebben nu in de plaets zes alleen ge bieders zes oppervorsten, zes liberale Pauzen, onfaelbaer in hun bestier en die aen den koning zelve, indien hy hun wegzond, zouden antwoor den, non Possumus. Sire, 'tkan niet zyn, wy vertrekken n et! T'is al zoo veel als gezeyd dat den koning in Belgenland niet meer is dan een gekroonden dienaer aileenlyk belast met de oliiciele akten te onderteekenenWaerlyk men moet ministerielet} pennenkueebt zyn om de on- beschaemdheyd zoo verre te durven dryven en zuike roekeloosheden te durven uytkramen. En wie zyn die ellendige schrwelaers? 'Tzvn juysi deze die voor slechte burgers uytgevën alwie zich voor de maponieke lykbaer van Leopold I niet plat ter aerde nederyverpt. Dat de doctri naire moortelmannen den overleden koning op hunne wyze heyligverklaren, dit staet hun vry, maer dit is geen reden om den levenden koning, als 't hun lust, te ontlroonen. Wy lioopen dat deze schaemtelooze tael, die de inzigten der macomiieke opperbazen vèrraed, aen de aendacht des konings niet zal ontsnapt zyn en dal dezen tegen alie gevallen op zyne hoede zal wezen. Wy raden 't de Belgeivook aen De twee lieeren uyt 't Verbond storten kroko dillentranen omdat wy him le regt beschuldigen van de oproermakers te loven en te pryzen, die le Soleure hunnen bisschop uytgejouwd heb ben!.... "fis, zeggen zy, 't gepeupel van Bazel niet dat den bisschop uytgejouwd heeft, maer 't zyn 5000 burgers met fakkelen en muziek die te Soleure eenen charivari zyn komen houden voor de deur van eenen grootvicaris, wiens gedrag den bisschop afgekeurd heelt. Hewel, lieeren op- stellers van 't Vei bond, uwe 3000 burgers en uwe gewaende al keuring zyn een koppel leugens ge lyk een koppel olifanten, en deze uytdrukking zult gy zelve niet kwalyk nemen, aengezien gy zoo gewoon zyt le liegen, dat bet by Ui. eene tweede natuei geworden is. Noch bisschop, noch groolvicui'is hebben 't algemeen verbod gegeven dat gy hun toeschryft, maer den grootvicaris heelt geantwoord op de vraeg van den pastor eener ganscli catholyke parochie, die buyten 't kanton Soleure ligt en den bisschop heelt de antwoord goedgekeurd, en daerotn heeft eenen iiberhaterskwant eene menigte oproermakers uyt alle hoeken byeengetrommeld, die, gelyk bet belgisch liberhatersgespuys van 1837. de 'beyde hoogweerdige geestelyken hebben uytgejouwd".... Ziet daer de waerhey.1. Maer wat willen wy u van waevheyd spreken, 'tis roozen voor de zvvy- nen strooyën. Om de Verbande beeren, die gedurig over vrv- heyd en vertlraegzaemheyd zeeveren gelyk de kinderen die boktauden krygen, te doeii zien lioe hunne medeliberhaters van Zwitserland de vryheyd verstaen, zullen wy hun eenige inlich tingen geven die wy hun deileren te wederleggen of met grond te loochenen. Zet dus uwen bril op en leest, maer leest wel

De Denderbode | 1866 | | pagina 1