3 30<lu *Saer. Zondag-, 1 o April 1866. N° 10120. ste VERTREKUREN UYT AELST NAER WissmssÊi VËR TILEKUREN UYT VOLGENDE STATIËN"': 6 FRANKS 'S JAEIiS. ■DEN BUY31 OP BE WONDE. DE KIEZIKGS'POOKEN. Eerste spool-;,de zaek delioev. Tweede spooSi, de küoos- lerwet. Il'et lasid begint klaer te siep. Zy zyn overal dezelve DEN DEN [llendcfm. b-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12 ffi Gend, Brugge, Ostende 7-41 8-25 (8-44 9-45 Eokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 Gend) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 llrus. 6-39E(1'2ecV8-05 8 12 9-38 11-58 12-15 fe Doornvk, Kortrvk, Moeseroen, llvssel (langs 6Hi 2-38 2 55 5-21 E (1- 2» i9) 5-50 6-20 8-50 9-35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Mech. Arttvv. 5-20 6-39 1-55 9-45J2-10 12-31 Oooruvk, Rvssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 lt\ 3-10 3 20 5-50 6-16 6-24 8-45 8-50 ffi 'dhenv. Tliïenen tuyk Vorv. Land. 5-208-12 9-38 I *move' Geerardsl)., Alh, ,-So S-So a-3» 8-r,0 f 9.45 12-15 3 10 Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 pvaN ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7-' 0 9-00. KaN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00,6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. I/V''-Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 i 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idege'm en Santbergen slaën stil al de de konvovs. Te Gysëghem slaen stil al de konvoys. f'j'e Denderleeuw slaen al de konvoys uvtgënoinen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 I 6-00 8-05 8-40 en uyl Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. ['Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6 03 6-06 9-05. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, 3-05 8-00 0-00. 3-05 7-45 0-00. (j'iitqnc Snnat. van i.oKeuen naer 7-00 9-30 7-00 0-00 VAN ATII NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, Dendermonde, Lokëren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0 j VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. van dendermonde naer Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 8-00 19-05 3-30 7-30. Aelsl 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEIV 14 APRIL 1866. luyl) ivadf 'der!) 'Het zoo gematigd als treffelvk en onwederleg lieégclyk schrift dat onze hoogweerdige bisschoppen irliet hebben uytgegeven öm bunnen wederstand te igeoj verregtveerdigentegen de roofvvét der catholyke L f studiebeurzen, heelt zoodanig de gal geroerd en :de woede ontsteken van de nni(;oniiieke opper wazen* clat deze aen al hunne betaelde pennelek- ker's bevel gezonden hebben dit schrift met alle l;geweld aen te randen. De bezoldigde livreygaslen 'der maconnieke Jiberhatery hebben zich dus in de hemdsmouwen gezet om met volle bandgrepen modder en slyk naer 't hoofd der belgiscbe bis- schoppen ie smyten. Waren onze boogweerde "prelaten niet volstrekt ongenaekbaer voor die vuylniswerpers, en ware het tevens die vóortref- felyke mannen niet vernederen met daerin hunne verdediging te nemen tegen het stinkende scbuym '2oe| der drukpers,wy zouden ons de moeyte geven de beesteryën èn dwaesbedèn die de liberba- lersscbiyvélaers ter verdediging lener wet van onregt en schande uytbraken, eens duchtig door den hekel te trekkenMaer wat zouden wy ér by winnen Niets, volstrekt niets. De catholyke Guns bevolking van Belgiën. beeft volle vertrouwen in andft de bisschoppen, en als deze zich in consciëntie iclrt vérpligt gelooven gehoorzaembeyd aen'eene biir- ziek| gerlyké wet te weygeren, 't is dat die wet onregt- sjarJ veerdig is, 't is dat die wet stryd tegen de opper- jn i ste wet, tegen de wel van God, aen de welke den rmensch eerst en vooral moet gehoorzamen. ujsl l Mei het schryyen dezer weynige regelen, heb- m ben wy enkelyk willen bestatigen dat de woede, j de razërny en de dolzinnige uytvallen der liber- batersgazetten tegen de bisschoppen maer eeiïe 1 d« enkele zaek bewyzen, te weten dat de bisschop- heerf per, (jen duym juyst op de maconnieke wonde ge legd hebben en al bet hatelyk der beurzen roofwet 200 klaer en tastelyk hebben doen uytschynen, dat, voor al wie niet hoorende doof en ziende blind wilt wezen, het stellig en vast is dat deze wet letterlyk opdruyscht tegen het zeven ste der tien geboden Gods, en dat al wie aen derzelver uytvóering medewerkt, zich pligtig maek't van eene groote zonde van onregtveerdigheyd. En wat is eene zonde van onregtveerdigheyd Volgens de uytdrukking van den geleerden en I lieyligen kerkvader Augustinus, is die zonde eeiiè zonde met nen steert, dit is te zeggen dat zy niet kan vergeven worden, ten zy men de onregtveer- ntiektr diglieyd herstel le. Si! u' hoe zullen "de medewerkers aen de wet, 'rir-gaf die eens anders goed rooft, hunne onregtveerdig- lerhdj beyd herstellen ,.erdo11 Dit is hunne zaek, daer komen wy niet tns- leeneï sc'len> meer a's genoeg is 't voor ons dat niet iVdi alleenlyk de belgiscbe bisschoppen maer tevens ,lbmi ook de bisschoppen van Ierland en van Holland, ikoraei en wat meer is, den bisschop der bisschoppen, a "S het Opperhoofd der H. Kerk, Pius IX zeiven, 0„,i- verklöerd hebben dat de maconnieke beurzenwet ;ebmik een gemaekt regt is tegen het princiep van eeu- epM wjgé reglveërdigheyd, 't geen dé ziel is der rüaët- 'JJJLi scliappelyke samenleving, en 't geen deze steeds staen, moet eerbiedigen en onderhouden; wilt zy niet bruikt; eerlang in volle ontbinding vallen, riet gelyk een 6: zielloos ligehaem, 't. geen welhaest tot dëafschu- K ^elyksté verrotting overgaet. Ap GIL' M. V. doof- 4,816:1 leren. 'R. <1" inip el; ;heden 18.721 allard lenden jsddel 1 kile eoooU rincXi «tgf 60,00» btigsw Mgr dë Bisschop van Namen heeft aen de gees- iélvkheyd van zyn bisdom den volgenden om zendbrief gezonden waerop wy de bvzorideré aendacht onzer lezers inroepen Namen, den 3 april 4866. Mynbëeren, Wy hebben de eer u het Schrift, te zenden on- derteekend door Z. Em. den kardinael-Aerisbis- scljop en de bisschoppen der kerkelyke provintie van Mechelen, wegens onze weygering van mede werking aen de wet betrekkelyk de studiebeurzen en andere fondatien die het onderwys raken. Wy bevelen u dringend wel te overwegen al hëtgene dit schrift bevat. Gy zult gedachten in vinden bekwaem van deze te verlichten die u zullen r'aedplegen en gegronde redens om deze beter te onderrigten die ons gedrag zouden kun nen berispen. Maer vermits er voornamelyk een punt is nopens welk verscheydene wereldlyken in dwa ling worden geleyd, willen Wy op dit punt aen- 'Inngen, om u in sta et te stellen van ze beter te overtuygen van de waerheyd en de gew igtigbeyd der pligt, die Wy noodzakelyk te vervullen heb ben. Het is geooTlofd en soms roemryk aen zyn eygen regt te verzaken in het gene waërvan men meester is en over hetwelk men by gevolg vrylyk mag beschikken maer liet is ongeöorlofd en veraclitelyk met zyn regt en zyn goed de regleii van anderen te slagtoffere»! alsook de goederen waerover men de vrye beschikking niet bezit. De panden zyn geheyligd, en de wet verklaèrt ze onschendbaër. Aldus zyn in de banden der geestelykei) of wereldlyken de goederen mits zekere vvellige voorwaerden onder de magt en met de waerborging der \vet gesteld. Deze zyn in het byzonder de fondatien van beurzen voor de priesterlyke studiën, 't is te zeggen voor de kennissen van letterkunde, wysbegéertë en gods- geleerdlieyd, noodzakelyk aen allen die zich tot liet geestèlyk ambt bestemmen. Daer zyn nog de fondatien van studiebeurzen waervan het bewe zen doelwit is aen catholyke jongelingen den middel te geven van, in de bronnen van het catholyk onderwys, de wetenschap te putten die eene bereyding zyn voor de verschillige maet- schappelyke standen. De stichters hebben niet toegestemd er liunne góedei en aen toe te wydèn ten zy op voorwaerde dat zy nooyt van hun doel wit afgetrokken wierden, en dat Hunne beslem ming hare waerborg vond in hel bestuer en bo venal in het regt van vergeving toegestaen aen catholyke persoonen die een bepaeld karakter hebben. Die inrigtingen, met.al hare voorwaer den, zyn aen de wettige tydelyke magt voorge steld en er door aenveerd geweest. Uyl de toe stemming van de oppermagt óntstaet er hier meer dan eene wet, er volgt een konlrakt. uyt. Nu ten zy men boude slaen dat het oppergezag voor zich noch aen trouw noch aen wet vérpligt is dewyl in hetzelve de maetschappelyke bekrach tiging lieerscht. van alle de verbindtériissen, moet men herkennen dat den band van het konlrakt welk het aenveerd en onderteekent, dezen is waer aen men het meest mag twyfelen 't zy in het tegenwoordige, 't zy in het toekomende.' Nu, in de grootste aldwalingeu van de oefening van liet oppergezag, is de schending der kontrakteri altyd aenschouwd geweest, als de grootste overdreven- lieyd van het misbruyk en van de onregtveerdig heyd. Deze overtolligheyd heeft zich overigens zelden aerigeboden, en in de tegeriwoordigheyd der regten die wy lieden verdedigen, heeft men de yerschilligste gouvernementen zien buy geil zelfs dit van' Willem I, zoo weynig geschikt nog- tans om oiis regt ie doen. Den akt dus die de vergevers van beurzen door de stichters benoemd, van hunne erkende, ontvangene regten berooft welke door de open bare magt gewaerborgd worden, miskent en schend opentlyk een onvervremdbaer en on- verbreekbaer regt, en het geweten hier op de wezenlykheyd steunende, op de zeker beyd van de pligt, verbie'd deel te nemen aen de uytvóe ring van eenen dergelyken akt. Moet de duydeiykheyd van het regt èn de pligt hier niet zeer zegepralend zyn, opdat men zich schikke, om die rede te doen gelden met de val- sche hoop van zë te verduysterenIndien er by ons, zegt men, van de fondotiën van liet hey- denscli Roomen ten gunste der Vestalen, fonda tien gevonden wierden toevertrouwd aen liet bestuer en de vergeving der priesters van af goden, zou de openbare magt hel regt niet hebben er lieden over te beschikken op eene nuttigere wyze aen de maetschappy? Maer moet men op eene dergelyke rede antwoorden Indien, hetgene onmogelyk is, het christen dom niet meer bestond, en het, Catholicism us van de wereld verdwenen was, indien er geene leerende noch onderwezene Kerk meer^ be stond, noch universiteyten noch semmariën, noch scholen, noch catholyke famihen, indien de vergevers ontbraken gelyk de priesters van het oud Hoornen, en indien de familiën van stichters uytgestorven warén, de openbare magt zou beschikken over 'talgemeen nut der goede ren die geene bestemming noch bèstemmers meer hebben, noch regtbezitters, noch verge vers hunne regten puttende uyt het konlrakt welk wy even melden, lntusschentyd, grootelyks verschillend van de godsdiensten die voorbygaen, leeft den eeuwigen godsdienst en is over du we reld uytgestrekt, de chistelyke studiën bioeyën, de middelen om hel doelwit der catholyke fonda tien te bekomen bestaen by ons, en opdat dit doelwit by voortduring bereykt worde, moeten de vergevers van beurzen hunne regten blyven uytoefenen. In liet kort, Mynheererv, ziehier wat er moet verstaen worden, eri wat gy zult trachten te be- grypende bestuerders vergevers van beurzen vervullen eenen last en besturen eenen pand wet tiglek daergesteld door het kontrakl vrylyk ge sloten tusschen de stichters ën de openbare ver mogens. Ziedaer waerorn hun geweten hun niet toeldet vrywilliglyk de titels af te staeu waervan zy de bewaerders zynziedaer waerorn zy zich voor de regtbaiiken laten dagen, opdat er wettig- lyk bestatigd worde, dat zy, slechts gedwongen, cle gevolgen oridergaen van eene \vet, in welke onbëtwislelyk de princiepen van regtveerdigheyd en de vergunde regten miskend worden. Geweerdigt, Mynheeren, de verzekering te ontvangen van onze reglzinnige toegenegeuheyd. f Victor-Aüguste, Bisschop van Namen.' Den tyd der kiezingen nadertde zwarie spoo- ken beginneh aftekomen. \)e L'nrenuei t-n 'l Ver bond hebben er reeds twee ontmoet die hun eenen overgrooten schrik hebben aengejaegd. Leest, eenvoudige menschen, en oordeelt hoe verschrikkend zy zyn, en in welk gevaer gy u stelt van levende ingesiokt te worden, gy en uwe kinderen, uwe neven en nichien, uw erfdeel en g'heel het land, indien gy voor de catholvkeu kiest. 'T woord is aen 't Verbond. Aen wie is de schuld van de ontervingen wejke som tv ds, gelyk die van De Boey, de bevol king lot fn haer diepte schokken In zulk geval is het niet genoeg te zeggen wy zyn niet voor de erfdeelroovers, men moet er tegen opkomen, als men een regtscha- pen hert in het lyf heeft, men moet de ont- blootte familie ondersieunen en de oiitroóvers niet door slechte uytvluchisels trachten te ver- ontschuldigen, en dan alleen kan men zeggen dat men er geen schuld aen heeft. Het kwaed verbergen en het altlus aen moe digen, is zich zelve plichtig maken. 'T is hetgeen de tegenparty altyd doet. Eri cm geheelde waerheyd te zeggen, Verbond waerorn voegt gy ei' niet by maer onze party nooyt? 'f is wel waer, gy hebt tot. hier toe nog geeri enkel woord geschreven tegen eene andere on terving die ook de bevolking in haer diepte geschokt heefttegen eene onterving niet van neven eri nichten, maer van echte kinderen, tegen de on terving veiuiaegen maer er bestonden hier voor uw reglschapen hert gezonde redens 0111 in zyn diepte niet geschokt te zyn; immers meester Ver- haegen, van solidaire gedachtenis, was uweri dooriuchtigen moortelvader en de onterving ge schiedde, niet ten voordeele van. een klooster, maer ten voordeele van uwen moortelwinkei. Dus, kiezers, wilt gy niet dat uwe kinderen onterfd worden, wacht u wel van voor do kleri- kaleri te stemmen. Maer laten wy het woord aen de heeren van' 't Verbond. De kloosters magligen om op gelyken voet. met de familie en de andere burgers te erven, dit was het doel der halelyke kloosterwet die zoo veel opschudding voortbragt.,.. Wat zoude het zyn indien eens die wet voor lien was en hen ondersteunde in hunne poogingen om de erfgenamen te ontblooten, en het geld der neven en nichten tóeester te worden Daer bestaet een groot gevaer.... Versiaet gy, kiezers Verslaet gy waer het groot gevaer is Indien de memorie van die twee Verbondschry- vers zoo getrouw ware ais hun hert regtschapen is, zy zouden zich errinneren gelyk iedereen, dat er in die zoogezegde kloosterwet niet meer kwestie was van hetgene zy zeggen, dan van hun eene patent te geven om vry te konnen liegen. Nu, die wet welke zoo veel opschudding voortbragt, ligt. begraven onder hunne opgeschudde kalsystee- nen, en zy zyn nog niet te vreden zy willen ze nog doen weerkomen onder de gedaente van een zwart, spook. Kiezers, zyt op uwe hoede, en wacht u, niet van die spooken, maer van degenen die ei- u den schrik willen van aenjagen. gaen plaets hebben. Overal hoort men zeggen 't ware te wensehen dat onzen nieuwen Ypist met 't begin zyner regering de Kamers ontbonde, de ministers afstelde en het land-zich eens vrye- lyk in eene algemeene kiezing liet uyten, dan zou den Koning de waerheyd kennen en zien hoe zeer het land vermoeyd is van onder het partydig 1'rancmaQons jok gebukt to gaen. Deze algeméene beweging baert onrust aen de ministeriele libera- lersgazetten, zy trachten den Koning en het volk de oogen te verblinden en willen doen gelooven dat eene algemeene kiezing onnoodig is, en dat bet land nooyt beter en gelukkiger is bestierd geweest. Idereen verslaet die liberhaterstael, iedereen, weet dat die ministeriele broodschry- vers alle belang hebben o'm zoo. veel mogelyk de algemeene kiezing aen den kant te zetten en de lrancmaporisministers te behouden. Maer er zyn nog ander belangen die moeten waergenomen worden Leopold II iieeft ook zyne belangen, hy is Koning der Belgen, zoo wel der catholyke Bel gen als dei liberhaters, en beeft uytdrukkelyk verklaerd dat hy tusschen de Belgen geen lioege - naemd verschil wilt maken. Die woorden zeggen veel, en zyn als de veroordeeling van die onop- houdelyke vervolging en van dien onregtveerdigen handel die ten opzigte der dry vierden der Belgen gepleegd worden, en dit alleenlyk om dat zy ge trouwe catholyken zyn. Daer op komen wy terug. .fa, eyndelyk begint het land de oogen te ope nen. Overal ziet, men dat 'i publiek gevoelen zich ernstig bekommert met do kiczingen die in .I.uuy De liberhaters gaen voort, in naem van hun li- beralismus, mei overal de godsdienstige scholen te vernietigen.- Te Dinant bestond er sedert 25 jaren, een bloeyend kollegie, onder toezicht van het gouver nement en hetwelk onder al opzicht liet vertrou wen der burgers verworven had. Het kostte slechts 2000 fr. aen de stad. Dat alles kon het van de dood niet redden Het moest verdwvnen en door een liberael gemeente kollegie vervangen worden Op 26 Meert I. I. wierd het doodvonnis uyt- gesproken. En welke zyn nu de gevolgen daervan? Den liberalen M. Lambert, schepen der stad, gaet het ons zeggen. Hy heeft ouwederleggejyk bewezen 4° Dat de onkosten van eerste inrigting tot de somme van 20,000 fr. zulftn beloopen. Dit is eene gewiglige kwestie .zegde hy, en ik weet waerlyk niet waer wy op dit oogenblik dit geld zullen halen. 2° Ily heeft bewezen dat, ten gevolge dier nieuwe lasten, de jaerlyksche uytgaven der gemeente met een tekort van 46,000 fr. zullen sl uyten! De iiherliaters hadden ook gesproken van zekere klagten die opziclitens- het kollegie ontstaen wa ren. Welnu, M, Lambert, beeft liun herliaelde malen gebeden eu gesmeekt die klagten te doen kennen. Eri niemand heeft den mond geopend. Dit was hun immers onmogelyk. eene enkel klag^ by te brengen. Gedurende de 25 jaren dat bet kollegie bestaet,.heeft er niémand, nocli buiv gei', noch gouvernement, over. geklaegd, eri de oftjeieeie stukken zyn integendeel, daer om des- zelfs inrigtingen schitterende zegepralen inde algemeene pryskampen te bestatigen. M. Lambert (en men vergete niet. dat M. Lam bert een liberael is) heelt, in dezer voege geëyn- rligd: Er is hier geene kwestie van party of poli- tiek. Gy kent myrie opinie; zy is de uwe. Maer ik heb de zaek, ik zweer het u, buyten allen partygeest onderzocht. Wat ik wil, is geenszins den zegeprael van de klerikale zaek; daer is geen kwestie van. Maer wat ik wil, en wat wy allen moeten willen, dal is het belang, den voorspoed onzer stad, en wy mogen haer op geene nuttelo.oze onkosten jagen waervan wy de gevolgen niet. kunnen' voorzien Maer niettegenstnende dit alles, wierd de afschaffing van het oud kollegie gestemd. En waerorn zouden wy ons verwonderen Zyn de mannen overal, te Mechelen, te Brussel, te Lier, te Diriant, te Gend, te Aelst enz. dezelfve niet? Wat gelden de belangen, bel welzyn van stad en staet, wat liaet het hun dat eene stad zich ruyneert en 20,000 fr. in plaets van 2000 fr. moet opbrengen, en dat niet één jaer, maër. jaerlyks moet opbrengen, als zy hun doel. maer bereyken. En dit doel in kwestie van onderwys, is, men; weet hetl>en priester het catholyk onderwys buyten de school 11

De Denderbode | 1866 | | pagina 1