Wisten hel de Sjuytenlieden. Pouah En daerom; betaelt maer kiezers en burgers, anaer wacht er den eynd van af indien er aeri deze maconnieke verwoestingswoede geen pael en perk gesteld worden. GOD VERLOOCHEND DOOR DE FRANCMAQÖNS VAN LEUVEN. Wy lezen hel volgende in een franmagons-blad van Londen, getiteld la, Chaine (VUnion. Dit Siulc toont hoe verre de iogie van Leuven gekomen is. In do rouwp'lcgligheyd in den Grooten Oosten van Belgiën gevierd ter gedachtenis van den F.-. Leopold koning der Belgen, Ridder.-. K D.\, hebben al de broeders de volgende spreuk kunnen lezen die boven hel zangkoor uylgeplakl was .- De ziel uyt God {/esproten is onsterfelijk. Bemerkende dat het vry gedacht door de belgische tLogicn in 1854 aeugenomen als grondbeginsel: Bemerkende dal de aenveerding-van dit princiep de :groolslo verdraegzaemhoyd gebied voor de gevoelens •van alle de vrvmetselaers Overwegende dal den Grooien-Oosten, als eenige zinspreuk dezen grondregel aennemonde: De ziel uyt God gesproten is onsterlelyk, stellig miskend heel't -den eerbied oie men verschuldigd is aen de overluy- gingen der broeders die de geestenleer niet aenveer- 'den- a Protesteert de Logie la ConstanceOosten van Leu ven". kraehtdadiglyk legen de aenrauding door den -Grooien-Oosten gedaen, wegens de grondbeginsels van •vry onderzoek en verdracgzaemheyd die de grondslagen ;zyn der belgische vrymclselarv. (Volgen 'de handtekeningen.) Deze proteslalie aenhalende, bevestigt hel fraucma- •Cons-blad de lydingdat er een moortelbroeclers-koneilie gacl plaets hebben om te beslissen oyer hel bcstaen van 'God. Dat zal kurieus zyn. Ja, wisten zy, zegt de Gazette van Thiilt, dat men op vyf miljoen Belgen dry miljoen zeven lionderd vyftigduyst buytenlieden en ontrent een -.miljoen en hall steêlingen lelt, en dat zy niet te- genstaende hunne meerderheyd allyd uytgelag- elien, bespot en geslagtofferd zyn, langer zouden :zy de mannen die aen het roer zyn niet verdra gen. De misachting der ministers voor hen is toch 'te verre gekomende twee laetste partydige en teenemael onregtveerdige wetten zyn er nog een :klaer bewys van. Meii heel't eene vermeerdering van 't getal ikiezers voor de provincie en voor de ge meente aenveerdmaer deze moeten Steê lingen zyn. Men heeft eene vermeerdering van le den voor de wetgevende Kamers gestemd, en nog eens moeten deze door Steêlingen gekozen wor den. Ziedaer een zoo groot getal Belgen door een zoo lileyn gelal onder de voeten getrapt 1111 Wisten het de buytenlieden zy die de ryks-kas zoo boog moeten vullen en er' zoo weynig uyt ■trekken zy die het grootste getal slagtoffere van de bloedwet leveren moeten, zy die nooyt ver boord maer altyd verstopten zyn wanneer zy bunnen nood aen liet gouvernement klagen, on- getwyleld zouden zy hunne oogen openen en in de kiezingen van juny al die liberale kopstukken naer de mane zenden. Alsdan zou men de minis ters en hunne aenhungers onder de .partywetten zien bezwyken, en in België» zou "liet bestuer van willekeur en bae.tzucbt door dit van vryheyd «n regt vervangen worden. Ministers Bara en Rogier verlangen den bloey van den godsdienst. Dit zeggen zy in de Kamer. Anders spreken zy in hunne gazetten. In den ininisteriêlen Echo du Parlement staet het vol gende le lezen Zondag aenstaende zal er in de synagoog eene vergadering plaets hebben van Brussel- sche Israëlieten belast met over te gaen tot de de kiezing van eenen grootrabbyn. Elkeen zal eene stelling verdedigen. Den prys zal komen aen den bekwaemsten, aen den verstandigsten aen den bestsprekenden, 't En is niet ten volle zoo als bet te Hoornen gaet. Daer, den groot- <i rabbyn, dit is den Paus, word benoemd door een konkiave samengesteld uyt kardinalen, eters en drinkers, die hun lief hebben op het opera. Dit heelt het ministerieel blad gedrukt op goe den- vrydag...... Pouah EENE AVERECUTSCHE ONTSTICHTING. Brieven uyt Roomen melden dal onzen graef van Vlaouderen zich aldaer vertoont niet alleen als tourisle, die de wonderheden van de Wereldstad beschouwt en waerdeert, maer dal hv zich daerenboven als voorbeel- digen christen gedraegl. Zoo schryft men onder anderen dat hy den tweeden dezer in de Sixline kapel zyne Paesehpligl heeft vervulden de II. Gommunie ontvangen uyt do handen van Pius IX zelve. Dal moet voorwaer eene zware ontstichting zyn voor onze liberhalersche vrydenkers, solidairen, matjous on al dat vies gespuys, welk uyt den grond is gekropen en den kop zoo hoog verheft, sedert dat een ongodsdienstig ministerie de zon van den Grooten-Oosten over Belgiën heeft doen schynen. Onzen edelen Prins toont zich een waer kind van Belgiën, een'echten graef van hel ealholyke Vlaenderen, en strekt lol een voorbeeld, dat weerdig is nagevolgd' te worden. Gelyk hy moeten wy ons slechts loonen wal wy zvn en den bras geven van al hel gelier en gekwack van een vyandig ongedierte, dat maglig meent te zyn omdat het zonder schaemte is en veel lawyt maekl onder de bescherming onzer landregeerders. (Den onafMvghjken.) CORRESPONDENTIE. Zeer geachten vriend T. uytS. wy zullen de misvatting die gy my aenwyst en die gegrond is, later wel arran geren. Ik zou u voorzeker niet geern verliezien. Wel bedankt voor uwen minzamen brief. Ontvangen van K. N. B. le Geeraerdsbergen 18 franks voor Mu'c D. en Mr M. le Bievene. Maer besten K. ik ken den naem niet van Mr B. le Galmaerde voor wien gy ook 6 fr. betaelt, die gy on vangen hebt van M. H. Dae'rover zullen wy in 'i kort malkander spreken. - Item nog onlv. van M. V. L. te St.-L.-Essche 6 fr. tot 1 augusty 4865. -Item van M. D. C le Oelinghe 6 fr. - Item van M. G. te St. Pieiei's-Capelle 6 fr. •M. en Vriend' A M. te Geeraerdsbergen, il< errinner my niet uwen brief ontvangen te hebben, ik woel er niets van. Gelieve iny te schryven al wal gy geern zoud hsfcbes- l>e rek. van M. D. K. te B. was weg.* Deze onzer geëerde iuschryvers t\\V die ons sedert eenige dagen post- v\\V\^rsiii t mandalen of postzegels gezonden hebben lot betaling van hun aböhnement, mogen niet kwalyk nemen als deri postbode hun eene kwitlaneie aeubied. Zy mogen deze betalen of vveygeren betalen zy, het zal voor 't loopende jaer zyn betalen zy niet, dc kwiltanciën zullen ons terugkomen. Als de borderee- len opgemaekt en de kwiltanciën door den post wegge zonden zyn, koruiec wy dezelve niet meer veranderen of intrekken, 'tis daerom dat wv altyd dry maenden van het volgende jaer wachten onze kwiltanciën weg te sturen. Zondag, 22 April, in de kerk van hel kollegie, begint eene drydaegsche plegligheyd ter eere van den Gelukzaligen Joannes Berchmaus, van de Soeielevl Jesu- De fransche sermoenen zullen gepredikt worden door den Eerw. Pater Moreels tS. J. en de vlaemsche door den Eerw. Plaileau S. J. By koninglyk besluyl van 1 dezer, zyn aenge- steld: t° Tot regtcr der koophandel-reglbank van Aeïst, M. D. Levionois, fabriekant alhier, 2" Tol hyregter der zelfde regtbank M. II. Leclercq, negociant le Aelsl. M. Raparlier. hoofd-konimies in het poslbu- reel te Korli vk, is bcstuerder van het poslbureel van Dendernionde benoemd. Die vervordering zal goed aenveerd worden door alwie dien voortrellë- lyken amblenaer kent. Den hoppekweek word in Belgiën merkelyk uytgebreyd. Dezen oogst, gelyk veel anderen bied allyd zulke voldoende uylslagen niet aen dan deze hel verleden jaer bekomen, maer het blyfl nogtans stellig dat er geen kweek in ons land zooveel op brengt. In de stad Aelst, heeft het plaetselyk be stuer hel bestaligd van omtrent 250,000 planten op eene oppervlakte van 696 heklaren, evenredighevd die zelfs in andere plaetsen overtroffen word. Nu gelyk den oogst van 4865 buylengewoon geweest is, mag de volledige opbrengst geschat worden op 190,000 kilogrammen die verkocht zyn aen den middelbaren prvs van 400 franks de 50 kilogram men, aldus eene inkomst voor de gemeente van 380,000 franks. Den 2 april is er te Zele by den horlogiema- ker-gotidsmid den heer Hertekaml, eene gouden medalie gestolen. Den kwaeddoener had, om zyne diel'le le plegen, eene ruyt gebroken. Maendag zyn vier jongelingen uyt Somergem naer Roomen vertrokken om dienst te gaen nemen in het pauselyk leger. Pieter De Beu is aen zynen derden dienstermyn (zonder te spreken van zynen dienstin 't belgiseh leger). August De Kesel en Eduard Bekaerl. hebben twee jaren onder de roineynsche vlag gediend, den vierden nog een August De Kesel, is 15 jaren en vier maenden oud: 't is een kleyn wonder van gestalte en kracht; hy zal den Benjamin des legers van den Paus, en er weldra den Goliath van zyn; aen den leeftyd van liet kind paert hy de gestalte van eenen tamboer majoor. Zaterdag hebben zy eene plechtige misse doen zingen voor hel welzyn der Kerk en de eeuwige rust van hunne overledene wapenbroeders; na het eyndigen van den dienst, wierd hun door eenen achtbaren ingezetenen een ontbyt aengeboden. De weynige persoonen, welke in den nacht van zaterdag lot zondag, over den boulevard kwamen, langsheen de Troonplaets, achter het koninglyk paleys, wierden eensklaps verrast, door over het gaenpad eene proeescie te zien treden, uyt een honderdtal persoonen samengesteld, in groot toilet: de heeren met witten halsdoek, habiet en de damen met bloemen in het hair, allen eene brandende keers in de hand houdende. Een der voorbygangers, nieuwsgieriger dan de anderen, waegde het de processie le volgen en drong alzoo mede in eene kapel, waer de russische gemeente het paeschfeest vierde. Deze kapel was geheel en gansch tol aen het gewelf, met bloemen en groenten versierd en boven hel allaer stond eene scliildery, verbeeldendede verryzenis van Christus. De grootste ingelogenheyd heersebte weldra en den olïicieerenden pope, in wit en gou den piegtgewaed gehuld, zette de ceremonie voort. Onder de aenwezigen bemerkte men prins Orlolf, gezant van Rusland, by het hof te Brussel vergezeld door de prinses Orloff en door gansch hel persooneel der legatie. Het walmeer dan 4 ure toen hel feest eyndigde en den pope gaf alsdan aen al de aenwezigen den broederkus. Twee nieuwe zelfmoorden le Brussel: een 47jarigen jongeling en een vyftigjarig man, beyde werklieden.'Gevolgen der ongodsdienstigheyd. lUBILÉ VAN ONZE LlEVE VllOUW VAN' H.\LLE. liet jaer 1866 zal heugelyk zyn in de godsdiens tige jaerboeken van Belgie door de plegtigheyd van den zeshonderjarigen Julnlé der aenkomst in ons land van hel mirakuleus beeld der Heylige Maegd, dat te Halle vereerd word. Men weet dal dit gods dienstig beeld door de Heylige Elisabeth van Hon- garien aen hare dochter Sophia, hertogin van Bra- band, gezonden wierd, die de kerk van Halle met hetzelve begiftigde. Het wierd in die stad aenge- bragl door de jonge prinses Aüce, dochter van Mathilde, gravin van Holland en schoonzuster dei- geelster. Alle vrydagen begint nu de lvnwaedmerkt te Gend, des morgends om 8 uren en de vlasmerkt om 7 uren. Gisteren namiddag, heeft den veldwachter van Moerkerke ter beschikking van den prokureur des konings le Brugge gesteld de genaemde Isabelle Pollet, vrouw Henneman, landbouwer aldaer, die twee barer kinders de keel zou afgesneden hebben. Een derde kind, 6 a 7 jaren oud, zou slechts zyn leven behouden hebben met door de venster te springen. Daerop zou de ontaerde moeder op het kind eene pisloolscheut gelost hebben, doch zonder liet te raken. Die vrouw, welke men beweert zinne loos te zyn, is in liet gevang opgesloten. Een der kinders was dood, en het tweede zwaer- lyk gekwetst is later ook gestorven. Donderdag morgeiid bad te Brugge een ont zettend tooneel plaets in de volgende omstandig heden De weduwe van eenen marinier was over zekeren tyd door onze rechtbank tol gevangenisstraf ver wezen, voor rncdepligliglieyd in eene correclion- neele zaek, en om zich die strafte onttrekken, had zy zich te Ryssel ga"n vestigen, waer zy welhaest betrekkingen aenknoopte met een aldaer verbly- venden Vlaming, die, naer men zegt, onbewust was van de rekening, welke zyne aenstaende nog' met do justitie le vereffenen had. Deze vrouw was door liet overlvden van haren mail gepensioeneerd, maer kon le Byssel haer geld niet doen toekomen. Denkende dat hier de justitie hare schuld reeds zou vergeten hebben, besloot zy haer pensioen te komen balen, en kwam dus don derdag met haren beminden alhier aen. Den amblenaer, gelast niet de pensioenbetaling iiad een mandaet van aenhouding in zyn bezit, zoodat hy oumiddelyk eenen politieagent, die zich juysl naby zyn bureel bevond, gelastte de vrouw naer bet parket van den procureur des Konings te vergezellen, waer hy zegde, dat ze zou betaeld wórden. Wat men begrypen kan, gebeurde: de vrouw, die zeer wel gekleed was, wierd van hel paleys van justitie in eene vigilant naer hel gevang gevoerd, gevolgd door eene groote menigte en door haren ininnuer, die, het geheym der zaek niet kennende onophoudelyk de bitterste jammerklaglen liet hooren, gepaerd mei uytvallen van gramschap. Dit onverwacht voorval had de snaren van zyn minnelyk hart geraekl, en hel voorpleyn des ge- vangs verlatende, zegde hy, onder het storten van tranen: O God! de eenigste engehn, die ik op aerde bemin, zit nu daerin Nog een slagtoffer van den drankgisteren morgend, heeft men Hendrik Lejeune, werkman le Oostende dood gevonden aen den voet van den trap zyns buys. Hy was den nek gebroken, al vallende toen hy 's nachts t' zynen in staet van dronken schap keerde. Te rekenen van 45 april lot nadere schik king, zulling de regimenten ruytery en artillery, in garnizoen te Brugge, Gend, Brussel, Mechelen, Leuven, Yper en Antwerpen rypeerden en trek- peerden aenkoopen welke in Belgiën geboren en gekweekt zyn. Den vermoorden kapiteyn baron d'Huart, welken met eenen kogel getroffen is van de bri- gandsbende die het belgiseh afgezanlschap had aeugerand, belast met den keyzer van Mexiko de troonbeklimming van Leopold II te gaen aenkon- digen, was een der schitterendste officieren onzes legers. Eenige dagen voor zyn vertrek uyt Brussel had hy met een zyner vrienden hel volgende gesprek Gy gaet naer Mexiko, ik wensch u geluk. Och, spreek er mv niet van, ik ben er bedroefdom. Ik weet niet welke droevige voorgevoelens mynen armen vader kwellenhy heeft al het mogelyke gedaen om my terug te houden. Maer blyft, wie noodzaekt u le vertrekken? Het is eene kwestie van eygenliefde, vriend, men zou zeggen dat ik bevreesd ben. En den jongen kapiteyn vertrok. De voorgevoelen van zynen armen vader be drogen dezen moedigen officier ongelukkiglyk niet! Den kapiteyn d'Huart, op eene zoo ongeluk kige wyze in Mexiko omgekomen, is den neef van den oud-minister van finatieii, reglzweer van den schoonzoon van M.den senateur Malou. Allen die dezen jongen officier gekend hebben, pryzen uyteriiiale zyn karakter. Sedert de sluyting der muntovereenkomst tussclien Belgiën, Yrankryk, Zwitserland en Italië», beslaet er geene reden meer om de Zwilsersche franks te weygeren, gekend onder den naem van Engelkens. Degenen, die ze weygeren, doen bet helzy uyt onwetendheyd, lietzy uyt speculatiegeest, en deze laetslen zullen natuerlyk het moeylyksl le bekeeren zyn. Een groot ongeluk is woensdag morgend om 8,40 geschied op de hoogte der papierfabriek, van Slockhem, naby den wegpael nummer 492. Den reyzigerslreyn uyt Jeinelle komende heeft eenen gemeengden Ireyn ontmoet die uyt Arlon vertrokken was. Melden wy spoedig dal er geene gevaerlyke wouden ontstaen zyn. M. Faucheur, provintialen opzigter der konlri- butien heeft eenen schok ontvangen die hem veel bloed beeft doen storten. N? byna dry uren buyten kennis geweest te zyn, is hy naer Habay kunnen teruggevoerd worden. Eene vrouw is aen de borst gekwetst. Een inwooner van Neufchateau is aen de hand gewond en eene dame zyner familie heeft eene kneuzing aen het hoofd bekomen. Den treynwachter Evrard is het linker kropbeen gebroken. Andere bedienden en reyzigers hebben eenige klevne schrabben ontvangen. De stoffeljke schade is weynig aenzienlyk. Men schryft uyt Luxemburg, 4 april, aen een dagblad van Arlon Den cholera heeft de stad Luxemburg gansch verlaten, waer by overigens verwoesfingen gedaen heeft- Uytgenomen bet dorp van Neudorf, waer de kwael altyd woed, zyn de omstreken er van bevryd geworden. Daerentegen ontvangen wy uyt Diekircli droevige tydingen. Men verzekert dat er in den dag van maendag tot dynsdag, 30 persoonen gestorven zyn. De voorteekens zoo het schynl zyn dezen van den cholera van Asien. De aengerande persoonen zyn byna allen op twee ure tyds overleden. Men schryft uyt Willz, den 5 april, aen een dagblad van Arlon Gansch de streek is in droefheyd gedompeld. Den cholera veroorzaekt de grootste verwoestingen te Diekircli en in de omliggende dorpen. Van zondag avond lot woensdag morgend be liep bet getal overlydens tot boven de honderd, en dit op eene bevolking van omtrent 2000 zielen Alle de middelen gebruykt om de kwael te be- stiyden, syn onmagtig. Om de lucht te zuiveren, ontsteekt men groote vuren in de straten, men vervult de huyzen met water chloorkalk. Niets helpt er aen. De ontmoediging is algemeen eenie der vlugt. Hel schynl dat deze schrikkelyke ziekte, die ontstaen is te Clemency, naby Arlon. daer aenge- bragt is door eenen werkman uyt Parys gekomen. Daerna heeft zy zich voortgezet toi aen Manier, Eich, Doinmèldange, Weymerskirch, Luxemburg en Diekirch, de leegte en walerloopen volgende. Dynsdag heef! men in cie kerk le Scherpenheuvel, eenen persoon aengeliouden, welken bezig was met slokjes, waeraen teer kleefde, geld uyt den offerblok le halen. Op heeter daed door den koster betrapt, wierd liy in verzekerde bewaring gesleld. Na nauwkeurig on derzoek beeft men bevonden dal hy uyt verscheydene offerblokken geld moet geliaeld hebben, aengezien men munslslukken heeft gevonden, waeraen nog pek was. Oen dader is uyt Bohemen afkomstig. Maendag morgend bevond er zich in de Lombard- slraet le Ypercn eenen soldaet der ruylersehool, die, in slael van dronkenschap, eenen mestwagen geleydde. Men hyschle hem op zyn peerd, maer welhaest verloor hy hel evenwigt, en viel onder de wielen van den wa gen, die hem op eene schrikkelyke wyze verpletterde. Hy wierd naer hei militaire hospilael gedragen, waer hy slechts tol zich zeiven kwam om de laelsto H. Sacra menten le ontvangen. Hy stierf korts nadien. Den 6 dezer, rond 7 ure des avonds, is het lyk der genaemde Barbara Paelinck, oud 23 jaren, dochter van Serafien, werkman te Loochristi, die geheel den dag alleen t'huys was geweest, door hare zuster in eenen bloedplas gevonden, met eene zware wond aen den hals, die toegebragt was by middel van een tafel mes, dat nog in de wonde stak tot eene diepte van 9 centimeters. Het parket van Gend, dal de lykschouvving gedaen heeft, weet nog niet of hier eene moord of zelfmoord gepleegd is. Men verzekert dat sedert de vermindering van den prys der telegrafische dépêches, de ont vangster. meer dan verdubbeld zyn. Onbeduidende of zonderlinge dépêches worden van den eenen kant van het ryk naer den anderen kant gezonden, voor de geringe som van vyftig centiemen. Zie hierr een voorbeeld van. Eene dame op reys verwittigd hare mevd met de volgende dépêche: Vergeet niet de kal op te sluyten. Dezer dagen zou op het kerkhof te St-Mara een lyk ter aerde worden besteld m een der alge- meene graven. Op den oogenblik dat men de kist zou doen nederdalen, vernam men een zeer hoor- baer geklop. Aerivankelyk wist niemand de zaek te verklaren, tol dat het bleek dat. het geluyd uyt de diepte opsteeg. De bovenste lykkist wierd uyt- gehaeld, en weldra wierd daeruyt ten voorschyn gebragt een levend wezendut al de teeke- neu van grenzelooze wanhoop op het gelaet ver toonde. Een der lyders van het Rudolph-zieken- huys, dien men dood waende, had men in den ochtend ter aerde besteld; hy was ter juyster ure ontwaekt en bevind zich thans, niettegenstaen- de den geleden angst, zeer wel. Waerschuwing voor hospitalen en hospiciën. BÜYTENLANDSCH NIEUWS. Prins Napoleon is heden naer Florenciën terug gekeerd. Men bemerkt dat hy op denzelfden dag als den koning en den oorlogsminister generael de la Marmora in de hoofdstad is toegekomen. Men beweert dat zyne raedgevingen uylnemend vredelievend en strydig zyn t£gen alle verbond tusschen llaliön en Pruysen. Den lieer B. Dumorlier heeft aen Z. H. den Paus het Adres der Belgen aengeboden, in hetwelk betreurd word dat de revolutie de slaelkundige hervormingen in de Kerkelyke Stalen ten jare 1848 onderbroken heeft. Paus Pius IX heeft geantwooid dal de eerste jaren zyner regering inderdaed de gelukkigste zyn geweest maer dat Hy zich overtuygd houd, dat den vrede de verwezenlyking zyner plannen veel zou vergemakke- Ivken. Men schryft uyt Roomen, 4 april. De Paeschfeesteo zyn geeyndigd en de vreni- delingen verwyderen zich stillekens langs alle kanten van den Pauselyken staet. Roomen heeft gedurende eeu veertiental dagen, een voorkomen gehad eener groote hoofdstadhet gaet zyn ge woon uvtzigt hernemen. Het getal der dryvende bevolking wierd op eersten Paeschdag geschat op 50,000 persoonen. Gy kunt dus gemakkelyk bere- keneii wat geld die reyzigers van eenige dagen in omloop gebragt hebben en u een gedacht maken van de beweging die zy in onze straten veroorzaekt hebben. Den graef van Vlaenderen is altyd te Roomen, waer den broeder van onzen koning de genegen heden van alle de eerlyke lieden bekomen heeft door de buytengewoone gescbiktheyd zyner manie ren en zyner lael en door de ingetogenheyd met de welke hy de plegtigheden der Goede-Week by- gewoond heeft. Te Hamburg legde de politie dezer dagen de hand op eenen jongen Pool, die by eenige ju weeliers aenkoopen had gedaen, tegen betaling in papieren roebels. De meening dat deze valsch waren, wierd spoedig bevestigd. Den Pool in hech tenis genomen zynde, gaf voor niet le hebben ge weten dat die papieren valsch waren, en ontkende er meer te bezitten. By een nauwkeurig onderzoek van de door hem bewoonde kamer vond men echter eeu groot getal dier papieren roebels onder het lapyt verstopt. Nu hielp geen ontkennen meer; hy bekende dan zoo ze ontvangen te hebben van eenen onbekenden in Belgiën, waer, naer men weet, dat de groote fabriek der valsche roebels bestaet. Een Gierigaerd. M. Gutzwiller, politie- kommissaris der wyk Picpus, wierd eergisteren verwittigd, dat men Jan-Baptist L.. oud 65 jaren, die in de Avenue du bel Air, 45 te Saint-Mandé, alleen en op de geringste wyze leefde, sedert ver scheydene dagen niet meer gezien had. Dien magistraet begaf zich met eenen genees heer naer de aengeduydde plaets, en deed de deur zyner kamer openen, welke langs binnen gesloten was. In een bed, samengesteld uyt een ouden stroo* zak, stukken laken en dekens, vond men L. leven loos uytgestrekthy was aen eene beroerte be zweken. Er blykt uyt de inlichtingen, welke er ingeza meld wierden, dat dien grysaerd slechts van brood en kaes leefde. Zynen ellendigen huysraed en de stukken kleêren, welke zyn toilet uyimaekten, zouden eenen bedelaer beschaemd hebben ge- maekt. Men vond eerst slechts fr. 2-40 in geld doch by liet onderzoeken der papieren vond den kom- missaris in eene oude kommode, onder eenen hoop vodden, 353 titels in aktien en obligatien van yzeren wegen en andere weerdyen aen den drager dezelve bedroegen een kapitael van 480,000 fr. Deze weerdyen zyn aen den vrederegter van het 12° arrondissemnt overhandigd, welken den zegels op de wooning van den overledenen heeft gelegd. Wy ontleenen aen de Ere nouvelleeen blad uyt Mexiko, de volgende byzonderheden over de aenranding van het belgiseh afgezanlschap. Men besteeg de hoogte die de standplaets van Rio- Fno voorafgaet, toen er op den kant van den weg een tvvaelftal gewapende mannen verschenen, die aen den eersten koetsier bevolen stil le houden. M. d'Huart antwoordde op dien eysch door een pis toolschot. !)e bandieten beantwoordden die losbranding en M. d'Huart viel dood. Hy had eenen kogel in den kop gekregen. Een soort van regelmatig gevecht is alsdan onstaen tusschen de andere reyzigers en de baenstroo- pers die de kogels vermeden met zich achter de wielen l te verschuylen. Dit ziende, sprongen generael Fouryen zyne gezellen uyt het rytuyg en vielen op de ellendigen met den sabel in de vuyst. Hel was die schiclykébe storming gopaercl met de aenkomst der tweede koels,

De Denderbode | 1866 | | pagina 2