20dc Jaer. Zondag, 22 April llUiö. IV 1027. VERTREKUREN UYT AELST NA ER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. AEN DE CATHOYKE BELGEN. De kiezingen yan Juny. En inderdaed, DEN DENDER-BODE. Drndorm 5-20 8-28 9-45 42-20 3-40 6-16 9-12 S Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-af) 8-28 0-00 12 20 6-4 6 Gend) 42-39 3-40 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 lïi-us. 6-39 E(4e2ec') 8-05 8 42 9-38 14-58 12-15 s» Doornvk, Kortryk, Moescrocn, Ryssel (langs •2-38 2 55 5-27 E (l« 2» c') 5-Ö0 6-20 8-50 9-35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Ulecli. Anlw. 5-20 6-39 7-Ö58-45 12-10 12-31 f Doornyk, Rysscl (langs Atll) 7-55 5-35 0-00 3-10 3 20 5-50 6-16 6 24 8-43 8-50 Pg f,t o -n leuv Tliienen I.uvk Verv. Land. 5-20 8-1-2 9-38 g t"oove> Geerardsb., Alh, i-d5 --55 o-35 8-o0 945 12-13 3 10* berger., Quievrain, Namen, 7-53 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 H-00 2-30 4-00 7-t 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 40-35 2-25 6^25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 14 -25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegëm en Santbergen staen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Tc Denderleeuw slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-45 8-05 42-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-47 .12-10 42-28 3-08 6-03 6-06 9-05. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, CiiSque Suhidi. VAN LOKEHEN NAKR 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. 7-00 0-110 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokoren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-23. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 t0-40 1-40 4-33 7-25. VAN GEND NAER Audennerdc, 6-46 9-30 1-30 6-00 8. naer aei.st 8-00 9-00 11-35 4-35 3-00 6-57 6-43 8-6, VAN BRUSSEL NAKR I Aelst, Gend, 7-13 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 '2-35 4-33 5-00 3-15 6 00 8-05 8-1», Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-13. VAN DENDERMONDE NAER Brussel pangs Aelst) 7-30 7-35 2-20 5-05 8-25 (langs Meelt.) 5-45 6 37 8-00 10-03 3-S0 7-36. Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-23 9-43. toe (lemokratieke inrigtingen te verheffenom dtierop te dryven het algemeen stemregt zonder vooiwanden. W.v zullen nogal schoonere dingen hooren, in dien men de vergoddeloozing, laet verderf en de verleyding des volks liet voortgaen met zyne godsdienstige gevoelens uyt te dooven. In eene meeting onlangste Brussel gehouden wegens de kiesbervorming vinden wy bekente nissen goed om te worden aengeteekend. Zy be- wyzen dat de straetschenderyen, mishandelingen levensaenrandingen en plunderingen van toen hel. werk zyn van onze meesters voor welker matigheyd, eerlykheyd, onpartydigheyd, wetten- eerbied, M. Vanden Peereboom in aenhoudende bewondering is. Den eerslen spreker van de meeting, M. Coek, hoofdman van een versprevdingskomiieyt, beeli de zaek, zonder omweg klaer en duydeiyk, be kend. Een werkman van Verviers lieefi gezeyd: Als 't, er op aenkomt den oorlog te verklaren aen de kloosters, en de plaets net te maken voor andere, dan niaekt men gebruyk van onsen daeraebter loochent men onze souvereyne reg- ten! Een derden spreker heeft gezeyd 'k En zal niet haperen de vernieuwing aen te raden der tooneelen van 1857, om onze regten te bekomen. Wy moeten wy, voor ons, bet wapen bezigen waervan de huydige ministers ons 't gebruyk hebben geleerd voor hun. Deze woorden zyn met geestdrift toegejuycht geweest. De ministeriële gazetten zvyygen algemeen over dit voorval. Ook wat zouden zy zeggen? WAERTOE DIENEN DEN PRIESTER EN DEN KLOOSTERLING? Deze vraeg gaen wy laten oplossen door de Yoix du Luxembourg, een blad dal gedrukt word in de nabyheyd van een ramptooneel, waer de verschrikkelyke geesselroede van den cholera- morbus de grootste verwoestingen aenrigt. Hoort, lieve lezers, en gy byzonderlyk, priesterhaters, religieusenlasteraers, kloosterversmaders, luy- slert, en als gy nog een graentje reglzinnigheyd in uw hert bezit, oordeelt dan of er woorden of uytdrukkingen bard en krachtdadig genoeg konnen gevonden worden, om uwe eerlooze las- terwoede, uwen snooden haet, uwe verfoeyelyte vervolging tegen priester en religieus te schand vlekken. Wy lezen in de Voix du Luxembourg Den cholera berst te Diekirch uyt. Hy woed. met een nyterste geweld en rukt honderd slagtof- fers op eene week weg. Een onbeschryflyken angst bevangt de inwóoners dezer klevné stad. Buyten eeuige mannen begaefd met de kracht der liefdadigheyd ziet men eenieder vlugten. De kwael nogtans blyft zich scbrikkelyk voort zetten. Wie bezorgt er de zieken Wie dient hun de hulpmiddels toe Wie lenigt de laetste uren der stervenden Wie bereyd ze om te verschynën voor den Opperregter? Wie troost liun en toont bun van verre den vrede aen van een beter leven? Wie begraeft er de dooden Wie leyd ze naer bet kerkhof? Wie delft er hun een graf? Wie ontziet er de kwael niet? Wie geeft het vertrouwen weder aen de herten door den angst vervuld. Priesters, kloosterlingen van beyde geslachten. Ootmoedige maegden'goen de kwael te gemoct en verachten dezelve, terwyl mannen haer verschrikt ontvlug- ten. .AELST, DEN 21 APRIL 1866. Onzen Welbeminden fleyligen Vader, Pius IX, j zicbinde onmogelykheyd bevindende in de thans buytengewoone uytgaven, door de tegenwoor dige omstandigheden veroorzaekt, te voorzien, ziet zich aridermael gedwongen eenen oproep tot zyne kinderen te doen en hunnen bystand af i lesmeeken. Doch, doordrongen van erkentenis tot zyne eatholyke onderdanen voor al de opofferingen die zy met zooveel bereydvvilligheyd als liefde ten voordeele van den Paus onlangs gedaen hebben, heeft den Pauslyken Stoel ditmael beslo ten eene leening aen tè gaen die voor de deel- i nemers zeer voordeelig en profytig zat wezen, ten duydelykst bewyst dat den Paus in grooten nood verkeert en dat Hy er aen houd zyne aenge- i gane verbindtenissen 'reglveerdig- en eerlyk te volbrengen. Zullen de bemiddelde catbolyken, den oproep van den algemeenen Vader der christenheyd niet aenbooren? Zullen zy zyne smeekbede ongemerkt f laten voorbygaen Dit durven wy niet onderstel len integendeel wy koesteren bet vast betrou wen dat zy in hunne principen'van geloofde zekerheyd puttende van de onverganklykheyd en reglvecerdigen handel des Pausdoms, zich zullen verbacsten eene behulpzame hand toe te steken, om aen den II. Vader te bevvyzen niet alleenlvk daf zy Hém als. ware kinderen teederiyk bemin nen, maer, dat zy tevens volle trouw hebben in wisselbrieven die door eene zoo deftige als regt- schapene hand ondérteekend zyn. Hierover lange artikels schryvers of er lang dradige en ronkende opwekkingen toe doen, dit aerizien wy als volkomen, nutteloos, ja, zelfs als cenigzins beledigend voor de ware eatholyke Belgen deze weten dat, als zy aen den Paus geld leenen, zy aen den Paus nooyt iets zullen verliezen en dat de eerste en grootste bekom mernis van Pius IX is en steeds zal wezen de i schulden, gemaekt tot welzyn, tot voorspoed en bevordering van Kerk en Godsdienst, te betalen en tot de laetste duyt te kwyten, Dus, steunende op deze bemerkingen, laten wy bier eenvoudiglyk de ons toegezondene voor- waerden der leening volgen, en nemen op ons i kosteloos alle welkdanige stappen te doen om de j welhebbende catbolyken, die den Paus toegene gen zullen zyn, beliulpzaem te wezen. Men mag zich tot den demderbode wenden om alle verdere uytleggingen en inlichtingen te bekomen. Ziet bier de voorwaerden der ROOMSCHE LEENING VAN ZESTIG MILLIOENEN FRANKS. By pontificael rescript van 14 april 1866, heeft Zyne Heyligheyd den Paus Pius IX, by middel van openbare inschryving, de uytgaef eener lee- ning besloten, bestemd om den dienst der schat kamer te verzekeren. Zyne Heyligheyd heeft aen de persoonen die Haer zullen ter hulp komen om de tegenwoordige moeyelykheden door te komen, geene opofferin gen willen vragen gelyk degene welke zy zich voorgaendelyk hebben opgelegd den Paus heeft besloten de leening aen te gaen onder voorwaer den die overeenkomstig zyn met de geldelyke omstandigheden van den dag. Dezen oproep zal aenhoord worden door at de catbolyken die nog eens te meer willen bewyzen dat den H. Vader zich nooyt vruchteloos tot i hunne verkleefdheyd wend. De leening word uytgegeven aen den taks van 66 ten honderd, en de genieting van I april, in titels van 5ö® franks norninaei kapitael, gevende eenen intrest van 95 FRANKS by jare, betael- baer den 1 april en den 4 October. De inschryvers zullen betalen voor eiken titel van-23 franks rente, 330 tranks, te weten 100 franks op den dag der inschryving 400 franks den 45 july 4866 430 franks den 45 October 4866, met afrekening van den coupon van 42, fr. 50 c. tot 4 October. Faculteyt van de twee laetste stortingen te es- s compteren aen 5 ten honderd. De intresten van veraebtering van storten aen 8 ten honderd. Den drager die de vervaliene stortingen niet ral gedaen hebben dry maenden na de vastgestel de tydstippen, zat van alle regt vervallen maer ook van alle verpligting ontlast wezen, en de betaelde sommen zullen ten profyle van de paus- lyke schatkist blyven. De aflossing door herinkoop zal geschieden binnen de zestig jaren te beginnen van 1870. By de eerste storting zullen er voorloopige titels aen drager afgeleverd worden, de definitive titels met de laetste storting. De inschryving zal open zyn. maendag 23 april. VOOR VRANKRYK: by M. Edward Blount en Cie, bankiers, belast met do uytgaef der leening, VOOR BELGIÉN te Brussel, by MM. Brugman Zonen, bankiers, Arembergstraet N° 9 ten dezen eynde aengesteld, en in de provinciën by hunne korrespondenten aengeduyd in de plaetselyke gazetten. De inschryving zal gesloten worden zoohaest de leening zal volzet wezen. De vragen toegestierd vóór den 23 april zullen begrepen worden in de inschryving van dien dag. Alle inschryving zal moeten vergezeld wezen van eene zending van 400. franks par titel van 25 franks intrest. De inschryvingen voor Aelst en omliggende zullen ingezameld worden door M. Lienaert- Pauwelaert, bankier, kapellestraet, te Aelst. Zal den Koning van zyne constitutionnele reg ten gebruyk maken, zal hv de Kamers ontbinden,' om, door eene algemeene kiezing, het gevoelen des lands te kennen Deze is de vraeg die g'heel 't land door in een ieders mond is. Wat er de liberhatersgazetten ook van zeggen, wy gelooven dat den Koning den wensch van het land zal involgen, dat hy zyn ministerie zal af danken en door eene algemeene kiezing den volkswil zal raedplegen. En waerom gelooven wy zulks Omdat Leopold II, by zyne troonbeklimming, in zyne redevoering te verstaen geeft dat hy verre is in alles van het gedacht zyner ministers te wezen. Immers, is er iets dat meer tegen elkan der stryd dan, van den eenen kant, die vreed zame woorden van onzen Vorst, als hy zegtdat hy tusschen de Belgen geen hoegenaemd onder- scheyd wilt maken, en van den anderen kant, tusschen die onophoudelyke aenrandingen van een ministerie, dat tegen alle regt en reden de catholyken als verworpelingen behandelt, en ver stoot? Den Koning en de constitutie zeggen dat alle Belgen gelyk zyn voor de wet, en de liber- hatersministers, door hunnen uytsluytenden par tygeest, tellen de catholyken voor niets goed ten zy om gedurig te betalen. Daerom denken wy dat den Koning zyn ministerie zal afdanken en de Kamers ontbinden, om aldus zyne woorden door zyne werken te vestigen, of wel wy zouden moe ten zeggen dat de koninglyke woorden woorden in den wind zyn. Maer zoo is 't niet als den Vorst zegt dat hy geen verschil tusschen de Bel gen wilt maken, wy mogen" met reden betrouwen dat hy de partydige handelwyze zyner ministers zal doen ophouden, dat hy de 'catholyken in hunne regten zal herstellen en alzoo doen zien dat onze grondwet eene waerheyd is. G'heel het land is verontweerdigd over de politieke zedeloosheyd die ons beheerschtniet alleen zyn de tegenwoordige ministers langs hoopen kasseysteenen aen 't bestuer geklauterd, maer zy hebben nog bovendien hunne magt, die door de constitutie bepaeld is, zoo verre mis- bruvkt, dat zy deze in eene ware opperheer- schappy verkeerd hebben, spyts de constitutie. Hun bestuer gelykt zooveel aen een grondwettig bestuer als een kalken beeld aen een levenden mensch gelyken zou. Waerop trekken al die zittingen onzer Kamers die nogtans zooveel geld kosten Waerop komen meest al die redevoeringen uyt? Wat goed of voordeel brengen zy aen 't land voort Eylaes de eatholyke representanten hebben schier an ders niet te doen dan gedurig te protesteren tegen onregtveerdige inbreuken die de liberhatersmeer- derheyd onophoudelyk pleegt tegen onze door de grondwet gewaerborgde vryheden. Meestendeels vevnzen de ministers met hunne versloefde meerderheyd niet te luysteren als zy tegengesproken worden. De eatholyke party ver- moeyt zich met worstelen tegen de verslaefde liberhaters, tegen de partydige stemmingen die reeds voorop besloten en vastgesteld zyn, onver let en gegrondste wederleggingen en d'inwendigc overtuyging hunner gewetens. Moeten wy hier die -sehandige komedie ophalen waervan den Senaet getuyge is geweest, ter gelegenheyd der roofvvet van de eatholyke studiebeurzen, en nu nog onlangs de Kamer ter gelegenheyd van den voorstel Orts, welken niettegenstaende zyne poli tieke zedelooshey d blindelings gestemd is gewor den, en schaemteloos de tastelvke regtveerdig- lieyd aen den bekrompen partygeest heeft geslag- toffërd En den Koning zou zulken handel als een grondwettig bestuer konnen aerizien "f is om te lagchen. Veronderstelt dat de Kamers afge- schaft waren, ofwel dat zy alle jaren eens zouden byeenkomen en aen de ministers zeggen doet maer al wat gy wilt, wy onderteekenen van nu af aen al wat gy van zin zyt te doen. Welnu, wy vragen liet, wat verschil zou er zyn tusschen zulk een bestuer, en 't bestuer dat wy nu onder- gaen En is 't niet openlyk met 't land spotten als men komt spreken van evenwigl der magt, van landbestuer door het land Dit zyn ronkende woorden die gebruykt wor den als blindlappen om 't land naer der magon- nieken zin te leyden en het vroeg of laet in den revolutionnairen afgrond te storten, gelyk de Irancmagons van 1793 gedaen hebben. Wy zullen op deze bemerkingen, waervan er eenige aen den Bim Public ontleend zyn, lerug- keeren en verhopen dat eyndelyk't land en den Koning deze ook zullen gemaekt hebben en hun de oogen zullen openen. Den 22 november 1863 maekten de twee lieeren uyt 't Verbond groot lawyt met achttien beschul digingen tegen de geestelykheyd van Bastogne, provincie Luxemburg, terwyl M. Van Hoorde, gekozen volksvertegenwoordiger van dit arron dissement, reeds den 17 der zelfde maend, in de kamer, hm volle bewezen had dat deze achttien feyten, van 't eerste tot 't laetste, even zooveel onbeschaemde en schandelyke leugens waren. Den 14 april 1866 maken die zelfde twee Ver- bondsheeren nog eens zooveel lawyt met zes fondatiën van studiebeurzen, die eertyds in de zelfde provintie Luxemburg, door byzondere be- stuerders, geestelyken ol andere, ten deele of ten geheele zouden ingepamld geweest zyn. Nog tans ditmael zyn de heeren voorzigtigzy'spuwen wel ter dezer gelegenheyd al hun venyn en g'heel hunne gal uyt tegen het klerikael, want voor deze kerels zyn alle occasiën goed, maer zy voe gen er by dat zy de verantwoordelykheyd laten van hunne aenhalingen aen den leugenachtigen Echo du Luxembourg Onderlusschen weten wy reeds dat eene dezer fondatiën waervan, volgens de Verbondsheereri, den bestuerder het vyfde der inkoms't zou inpal- meiii gesticht is op voorwaerde dat den bestuer der altyd bloedverwant van den stichter zyn zal en in deze hoedanigheyd dit vyfde genieten 'moet. Tot. nu toe zyn deze voorwaerden stiptelyk onderhouden geweesten den tegenwo irdigèn bestuerder geniet nog het Vyfde deel der inkom sten van de goederen in Vrankryk geiegen die 't grootste deel der fondatie uytmaken De Wet Baraheeft hem maer 't belgisch deel konnen ont nemen, 't geen hy met alle regt eene snoode roo- very noemt. In 't vervolg zullen waerschynlyk de uytleggingen der andere fondatiën komen, want Luxemburg is nog al verre van hier en er is tyd noodig om alles te onderzoeken. Maer de Ver- bondsmannen zullen wel weten te zwygen als de inlichtingen hun niet aenstaeh. Rekent dan op 't geen die heeren zoo serieus schryven Thans werkt men te Brussel om 't werkvolk in beweging te brengen ten voordeele van 't alge meen stemregt. In dezen zin spreekt een fransch vlugschrift., voor titel voerende; Brief van een borger aen 't werkvolk. Den schryver wilt het algemeen stemregt, ver- pligtend en kosteloos onderwys zonder gods dienst, de afschaffing van de begrooting der eere diensten, de afschaffing van 't leger. Om daer te komen wilt hy, als 't noodig is, de vernieuwing der tooneelen van 1857. o De heeren Frère. Tesch. enz., zegt hy, heb ben oris in 1857 de kastanjen doen halen uyt het vuër om herop te klimmen tot het bestier. Trekt voordeel uyt de lessen die zy ons hebben gege^ ven. Maekt voortaen nuttig gebruyk van het werktuyg, dat afhangt van uwen wil, niet om grootheydzoekende inzigten te dienen, om aen 't hoofd mannen te plaetsen, maer wel om daer- Ah in die schrikkelyke omstandigheden vep- toonen zich de grootheyd van den moed der leer lingen van Christus en de lafheyd der lasteraers van zynen godsdienstin die plêgtige oogenblik- ken bied zich de waerheyd in vollen luyster aen de oogen van eenieder. Terwyl den algemeenen bestuerder van justitie, uyt 'den hoek van zyn kabinet schreef, aen de beambten die uyt Die kirch gevlugt zyn; Komt weder en blyft. op uwen post, begaf zich Monseigneur den bis schop van Luxemburg, wetende dat den goeden herder zyn leven moet geven voor zyne schapen, naer de bedroefde stad en ging door zyne tegen- woordighevd de kloosterlingen aen moedigen d ie er hem voorgegaen waren. Aen deze was het geenszins noodzakelyk te zeggenblyft; er moést hen zelfs niet gezegd worden gaet Wy zullen ons wel wachten het gedrag in die moeyelyke omstandigheden van iemand te beris pen dit is ons inzigt niet. Wy verstaen zeer wel dat achtbare beambten getracht hebben hunne familie en zich zeiven tegen de schrikkelyke plaeg te bevevligpn H ls n.»tuerlyk. Deze korte regöleft

De Denderbode | 1866 | | pagina 1