Is dat eerlyk Hoppemerkten. -schryvenöe hebben wy alleenlyk aen onze tegen strevers gepoogd te toonën waertoe de priesters, kloosterbroeders en kloosterzusters dienen en hun te bewyzen dat den chrisielyken ongehuw- ^len staet soms nuttig is aen de maetschappy. Al de briefwisselingen welke ons uyt Antwer pen, Namen, Leuven, enz., toekomen, dringen aen op de gewigtigheyd van de kiezing te Gend. "t Is daer dat wederom, gelyk men zegt, de kat op de koorde zal dansen. Ik kan u niet genoeg aen- wakkeren om geene pooging onbeproefd te laten die iets bydragen kan, om den zegeprael der catholyke denkwyze in uwe stad te verzekeren. MM. Ansiaux, Jouret en De Vroede, liberale vertegenwoordigers van het arrondissement van ■Soignies, verwyderen zich. Deze verwydering word toegeschreven aen den gedurig aengroey- •enden invloed der catholyke party: Van nu af worden die heeren gewaer dat den zegeprael hun ontsnapt. M. J. Jouret verwydert zich ook te Ath. Zyn onze liberalen dan van 't hand Gods ge slagen Het. is de gewoonte van de ministeriele gazet ten, met bedekte woorden te spreken en gevallen te insinueeren, die lasterlyk zyn voor de geeste- lykheyd en de Kerk. Een korrespondent te Brus sel van den Journal de Charleroy vertelt het vol gende Den achtbaren senateur van West-Vlaende- reu, die my deze byzonderheden zeil heeft ver- haeld, is burgemeester in de gemeente X., waer hy. zyn verblyf heeft on waer het tooneel plaets had. Den senateur in kwestie is een godvruchtig man alhoewel liberaelEiken zondag, by het eynde der mis, had hy de gewoonte in den offerblok der kerk eenen frank te steken. Evenwel tot zyne groote verwondering, wierd telken jare, by het opmaken der rekeningen van de kerkfabriek, de opbrengst van dien offerblok maer voor eene som van rond de 40 fr. in ontvangst gebragt. Den senateur zegde lot zich zël ven, dat het aerdig was, daer hy voor zyn deel alleen daer meer in had gesieken, maer hy durfde niet rekla- meren, uyt vrees dat men hem op den hoop toe nog voor eenen beurzenroovei zou hebben uyt- gemaekt. Evenwel waegde hy het zekeren dag tê vra gen, dal men den offerblok van een dubbel slot zou voorzien zoo als het 'L dekreet van 1809 wilt on dat een der sleutels aen eenen kerkmeester wierd toevertrouwd. Men durfde die vraeg niet afwyzen en sedert dien brengt den offerblok alle jaren 500 fr. op Dat dit nieuws geheel de ministerieelf pers doorloopt, zegt het Handelsblad, is niette verwon deren. Een gendsch blad voegt er zelfs by, dat dit, voorzeker het eenigste geval niet is, dat in dien aerd bestaet. Men insinueert dus, dat de geeste- lykheyd van die gemeente den offerblok bestolen beeft en dat zy die nog op andere plaetsen be steelt.... Indien het geval waer is, dient het openbaer gemaekt, vervolgd en gestraft te worden doch men wacht zich wel den senateur te noemen men durft evenmin de gemeente met den naem aenduyden men zegt enkel de gemeente X.., in West-Vlaenderen, en men laet aen de lezers over le denken, dat de pastors heel Belgiën door, dieven zyn. Indien zoo'n oneerlyltheyd bestond en de doc- trinairen wisten het, ze zouden zich wel haesten naem en toenaem bekend te maken, om alzoo een nieuw scbandael te verwekken. Wy zeggen op alle die trouwloosheden, wat een liberael schrift van zekeren ministerieeien redakteur zegdeEene eerloozere eerlcosheyd dan deze, heb ik nooyt gezien 1 De laetste berigten uyt Mexiko melden dat ge heel een bataljon fransche troepen door deJua- risten onverhoeds overvallen en verslagen is. De fransche bladen zeggen dat gemeld bataljon zich op twee honderd uren afstands van allen onder stand bevond zy voegen er naif by, dat generlei Douai 'savonds na die moorddadige worsteling ter plaetse is gekomen. De uren moeten dan wel kleyn zyn in Mexiko, ofwel beeft generael Douai de botten geërfd, met dewelke men 7 mylen in éénen stap voorwaerts gaet Dep i budget van Mexiko is in 't licht versche nen; men zou hem moeten betitelen: Wat een Key- zer kost.Den laetsten budget van Juarez was in ronde cyfers maer 60 miliioen; dien van Maximi- liaen befeykt de onzaglyke som van 267 miliioen! En zeggen dat geheel die ellendige, goed-en bloedverslindehde Mexikaensche expeditiën, die inisdaed van hoog volksverraed, aen dewelke ons Ministerie zoo onvoorzichtig en onwettig, deel heeft genomen, slechts gepleegd zyn gewor den om de betaling der buyterilandsehe schuld te verzekeren. Welnu, wat is ervan die schuld? Den 16 augusty 1861. beliepen de interesten er van nog tot geene vyftien millioen 's jaers. Thans zyn deze reeds geklommen tot twee en zestig mil lioen, waerby 25 miliioen jaerlyksehe renten aen Vrankryk, 7 12 miliioen voor onkosten der geld- leeuing te Parys; 20 4/2 miliioen voor de hof houding van keyzer Maximiliaen: dus een totael van 112 miliioen, buylenlandsohe SCHULD, in plaets van 14 miliioen Vive l'Èmpereur. Den 10 april overleed le Vilvoorde, in den ouder dom van omtrent 63 jaren, M. C. Piron, vlaemsehen lellerkundigen, oud-gebcymschryver der maclschappy van Hofbouw en Boomteelt te Sl Nikolaës (Waes), lid van verscbeydeue vlaemsehe letterkundige genootschap pen, een man vol verdiensten, die le regt. de achting genool van al wie bem gekend hebben. Zvne laetst'e Jevensbeschryving van uylslekeiule Belgen, is, een werk van moed, kennis en voortrelfelvke onparlydighevd "i geen aen Mr Piron veel arbeyd heeft gekosl en voor deszelfs wetensebappelyke weerde in alle hiblioieken mag prykeu. Wy betreuren de vroegtydige dood van dien opregten Icllervriend. - Men schryfl uyt Brussel aen de Mme: m Gy herinnert u dat hel gouvernement, aen de Kamer een krediet vragende voor de betaling der uytgavcn wegéns den lykuienst van Leopoldl bet verlangen uyl- drulte va d it ontwerp le zien verzenden lot bet onder zoek der reReningskommisse, voor rede van dringenden nood. Er is nu reeds meer dan eeue maend verloopen, en de rekeuiiigskommissie heeft baer verslag nog niet aengeboden. Deze vertoeving moet uylsluyleiyk toege- evgend worden aen den lyd die er verevscht was om vat: naby de rekeningen le onderzoeken, die men zeer overdreven gevonden heeft, en men verzekert dal het verslag zich in zeer strenge voegen zal uyidrukken, nopens de soort van explioleering, waervan hel gouver nement het slagtoffer is, telkens dat men verhoopt dat hooge geschiktheden eenen redetwist zullen beletten te onlslaen. Een lid der reglerzyde heeft zeer hevig den ellendi- gen staet gehekeld van den tempel in welken de gods dienstige plegligheyd plaets had, zeggende dal hy zich geluk vvenschle dat eene dergelyke zaek onder een calholvk ministerie niet onlslaen was. Men zou hel beschuldigd hebben, zegt hy, van den proleslanlschen godsdienst te hebben willen in hel slyk versmachten. Hel is stellig dal die soort van geinaekt wagenkot, loe- gankelyk aen alle winden, en zelfs aen alle de honden, niets sta lig ver loonde, en slechts den dag na hel uytvaert voltrokken is. Dit belet niet dat men er volgens de geloonde rekeningen voor meer dan 40UU franks vvaskeersen verbrand heeft! Twee priesters, M. Heuehling, pastor te Schieren, en den eerw. P. Redemptorist Ki-ier, die zich naer üiekirch hegeven hadden om de cholcra-ziek'-n le ver zorgen, zyn de slagtoffers hunner verknochlheyd ge worden, en beyden zyn bezweken aen die vreede ziekte. Het gerucht loopt dat het ambt van opperbevel hebber der burgerwacht van hel koningryk, opengeval len door het overlyden van den baron Van der Linden d'Hooghvorst, zal toevertrouwd worden aen Z. K. 11. den graef van Vlaenderen. Wy zyn verzekerd dal onze stedelyke soldaten geluk kig en trots zouden zyn den broeder des komnge tot hoofdman le hebben. (Gazelle Beige.) Een besluvt van den minister van 's lands werken van 10 april, meld dat, de scheepvaart zal onderbioeken worden Op den Dender, verschillige sekiien, van 15 juny lot 30 juny voorde eerste seklie, lot 14 augitsty voor de tweede sektie, tot 13 september en 15 October voor de der.de en vier sekiien. De eerste kamer des Beroepshofs van Brussel heeft de ordonnanlie bekrachtigd van den beer voorzit ter der Regtbank te Brussel, by welke den eysch van Ben. De Buck, orn tegenwoordig te zyn by de ligling der zegels en don inventaris der nalatenschap van vvvlen den advokaet Valentyns, in hoedanigheyd van schuld- eyscher dier ualaleusehap, van de band gewezen ge worden. Men herinnert zich dat de Buck zyne hoedanig heyd van schuldeyscher grondde op het voor de Antwerp- sche reglharik hangende proces, dal, volgens hem. hem ten minste voorvvaerdelyken schuldeyscher van Valen tyns maekle. Te rekenen van den le mey aensiaende, zal er eene nieuwe statie ingei'igt worden liissehcn Wetteren en Melle, onder den naem van quatreeht. (Moniteur.) De voorbereyder.de werken voor bet leggen van den spoorweg van Brussel naer Dcndermonde langs Merchtern, worden met. vlyt voortgezet. Wy lezen in de brusselscbe korrespondentie van een dagblad van Luyk .- Den koning heeft het programma van zyne revs in de provinciën opgemaekl. Dc koningin zal 'hem verge zellen Htl. MM. zullen eerst vooral Gend bezoeken; zy zullen er de dagen van 9 en 10 july overbrengen. Luyk zal den 18 en 19 july door hunne tegenwoor- digheyd vereerd worden en Vomers den 20. Het koninglyk bezoek van Antwerpen is„vastge- slekl op t8 augusty. Die reyzen zullen duren lot omtrent de september feesten. Binst de maend july en augusty, zal de koninglyke familie te Oostende verblyven, die stad zal, om zoo te zeggen het hoofdkwartier' zyn van het hof. Eene achtbare familie van Antwerpen had over dry maenden eene kindermeyd in dienst genomen voor een zoonljen en een dochlerken. Sedert hare aenkomst wierden de kinderen, die lol dan eene goede gezond- heyd genoten hadden, flauw, ziek, en weygerden te eten De geneesheeren wierden ontboden,'maer alles was vruchteloos, want de kwael verergerde eiken dag, zonder merkelyke teekens aen le duyden. De ouders wanhoopten, en de kindermeyd kon ook hare tranen niet houden. Wy! dit den vader verveelde, wilde hy kost wat kost de oorzaek der kwael kennen, hy deed het huys -onderzoeken door bevoegde mannen om over zyne gezonde hoedanigheyd te oordeelen. Na lange opzoekingen verklaarden deze, dal zy niets ontdekt hadden, maer raeddeo nogtans eene verande ring van woonst en lucht aen. Dezen raed wierd gevolgd de ouders veranderden zelfs van slachter, van bakker, in een vvoordf van alle leveraers. Maer de onbekende kwael zette zich onge nadig voorts. Deze laetste dagen besloot den vader een onderzoek le doen in de kamer van de kindermeyd hy ontdekte <er verschillige itóozen bevallende, gekleurde pocyers, en deze dochter ondervraagd hebbende, beleed zy hem... dal zy zich blanketle. Acnstonds liep den vader hy eenen scjreykundigen, die de pocyers onderzocht, en er de aenwezigheyd in beslatigde van een vergift, dal de kin- ders met de meyd le omhelzen eiken dag als de dood inademden. M. X... heeft de kindermeyd weggezonden, maer men isallyd ongerust nopens hel levensbehoud der kiëyne ongelukkigen. De regtbank van eersten aenleg van Leuven heeft den 18 november 1865 een vonnis verleend, by 'twelk zy verklaert dat eenen ontvanger der kontributien ten onregte gewevgerd had exiraklen af te leveren uyt de rollen der kontributien van eenen derden persoon, zoo als het art. 16 der kieswet het hem gebied; daerenboven heeft de regtbank dien ontvanger veroordeeld tot de kosten van het proces beloopende tot fr. 151-39, daer in niet begrepen de beteekening, Twelk ook beslist dat men de hoedanigheyd van kiezer niet moet hebben om die extrakten te vragen. Vrvdag heeft het geregl zich op nieuw naer Cha- pelle-a-Wa tines, provjntie Henegauwen, hegeven, ter onderzoek van het bloedige drama, hetwelk aidaer heeft plaets gehad. De misdaed van Chapelle-h-Waltines herinnert de doenwyze der italiaenschc bravos: er is een ouden oom, op wiens erfdeel zynen neef eenen begeerlyken blik siaet, doch die den noodigen moed niet bezil om door eene moord tot zyn doel le geraken: dan heelt men den moordeuaer welken voor geld dood, den laffen moorde- ii3or welken zyne proov des nachts aonrand, en na de volbragte misdaed met den bloedprys beöngaet. Door wyselvk berekende vragen gedrongen, over- tuygd door de klaerblykelykheyd der legen hen opge stapelde feylen en door de iegenslrydigheyd hunner verklaringen, hebben de twee pligligen volledige be kentenissen gfedaen. Pouehau heeft hekend dat hy, 113 lange onderhande lingen met Dedessus-le-Moustier, rin dikwyls over den prvs van de moord gesproken le hebben, er eymlelyk had in toegestemd, om Adrian voor 50 franks le ver moorden. Deze afschuwelyke overeenkomst gesloten zynde, zoo was er kwestie om den dag voor de uylvoering van het misdryf te bepalen, en liet is op een duvsteren avond toen den ongelukkigen grysaerd voorby den afgelegen weg moest ga en, genaemd den Calvarieberg der viililiens, (lalden moordenaer zich moest verbergen en het mis dryf uytvoeren met eenen zvvaréü kassey in eene kous. Ponchau bekent meest alle deze byzonderheden en hy voegt er by, dat hy op liet oogenhlik der misdaed niet alleen was; geen'en moed genoeg hebbende, deed hy zich door zynen medepligligen vergezellen, en hy verklaei'l zelfs d3l dezen aen den grysaerd de eerste slagen met den kassey heeft loegebragl, cn toen den ouden man leu gronde gevallen was, heeft Ponchau hem verder afgemaekl, door hem met den met yzer beslagen hiel van zvne'n schoen, al stampende het hoofd te verbryzelen. Eerst* loochende Dedessus-le-Moustier alles- doch overwonnen door de stellige beweeringen van Ponchau, heeft hy insgelyks bekentenissen gedacndoch hy be weert dal hy by de moord van zynen oom wel tegen woordig was, maer er geen deel aengenomen heeft. Ponchau boud het tegendeel slaende; hy is, zegt hy, in zyn afschuwelyk werk geholpen geweest door denge nen die hem belaeld had om liet ten uytvoer le brengen. Het is ten gevolge dezer bekentenissen dat hel geregl zich op nieuw ter plaets heeft begeven; de. be weerin gen. van den belaelden misdadiger sehynen jiiysl be vonden'te zyn, als men ten minste de gerüculen geloo- ven moet, die le Chapelle a-Walline in omloop zyn, een dorp dal voorlaen eens treurige vennaerdhoyd heeft bekomen. Een f|§veenJ.vk ongeluk is over twee dagen ge schied op de linie van Bergen naer Manage, naby de gestichten van Bois-dn Luo. Eenen werkman ziende dat twee koopwëeiTre.vnon op malkander aankwamen, wilde, van den waggon springen op welken hy zich bevond en viel onder de sporen. Toen men hem opnam had by zeer gevaerlyke wouden aen den hals, het hoofd de borsL en een gansch verbryzcld hand'. Dezen werk man die Bergen bewoont, heeft slechts den ouderdom van 29 jaren bereykl en is vader van twee kinderen. Men wanhoopt van zyn leven. Wal de ontmoeting der twee korivooyen betreft, zy was geweldig, want men verzekert dal vier waggons volkomentlyk verbryzcld zyn. Men sohrvft uyt Diest: Woensdag is alhier voor de wet, maer niet voor het geestelijk - getrouwd, de dochter van den heer Duprez, direkleur der middelbare school. Volgens men verzekert zou bet geestelyk huwelyk gecelebreerd zyn in den prolestauteu tempel te Brusse'. Sedert dat. onze sladhuysheeren den priester, die hel geestelyk ouderwys in de middelbare sëbool gaf, weg- gejaegd hebben, zyn hel de professors, die, zoo men men verzekert, aen dc kinderen den calhechismus moe ten leeren. Maer hoe zal M. Duprez dit doen, hy, vader des liuys- gezins die zyne dochter van dc kaïotyke leligie laet naer de protestanten ovei'loopen, om te trouwen Dit vragen zich de ouders die voor de toekomst hiuiuer kin deren bezorgd zyn. Eenige dagen geleden stond iemand voor den winkel van een' koopman jn oud yzer, de aidaer uylge- stalde goederen le beschouwen. Eensklaps zag hy daer een geheel verroest slotje liggen, waerop te lezen waren de woorden Lud. XVI me fecit (vervaerdigd door Lode- vvyk den XVle) Hy kocht het voor ruym 2 frs., waerop hy zich met hel Joor hem gekochte siol begaf Daer een koopman in anliquileyten in de voorstad St-Germain, aen wien hy het wedërverkochl voor 2490 frs. Den ge- gelukkigen verkooper was eerlyk genoeg om dc helft dier som oniuiddeilyk aen den koopman in oud yzer te brengen. Het drama van Moerkerke. Reeds hebben wy gesproken over deze vroede gebeurtenis. Heden volle- digen wyonze inlichtigen. De namen der vermoorde kinderen zyn Maria Henne- man, oud 7 jaren en 9 maenden, en Alexis, oud 9 jaren en half De eclftgenöolen Pelurs Henneman hadden vier kinderen, waervan het oudste, een knechtje van 11 jaer, des morgends vroeg met zynen vader naer Damme was meêgegaén. De ontaerde moeder, Isabella Pollet, had inderdaed de yselvke slaglery sedert eenigen tyd beraemd Zy had twee plans voorgenomen hel eerste bestond in hei om hals brenger, van al hare kinderen, vervolgens den jong man Dousselaere met een pistoolschot te treffen, en dan haer zelve met een scheermes de keel af te snyden by liet tweede plan zou zy zich bepaeld hebben met vier of vyf siagloffers en haer zelve niet het leven le benemen, verhopende dal God haer vergiffenis zoü geschonken hebben, en dat zy hare vreedo misdaden in het gevang zoü boeten, terwyl haer man aen zyn nadenken wierd overgelaten. Dit laetste plan heeft zy dus maendag ten uytvoer beginnen brengen, maer het is gedeellelyk mislukt. Als het.. Hoofd dier vreede vrouw niet op hol is, moet zy inderuaed geene menschelyke ingewanden in het lyf hebben; hel zou eerder een monster zyu. Alles had zy goed voorbereydzy had schoone hem dekens in gereedtieyd gebragt om de lyken af te leggen, en, alvorens de kinderen naer de eeuwigheyd gingen, wilde zy hun het genot van een smakelyk ontbyt 'geven zy wierden koekebolerhammen voorgezet.De levre- denheyd heersehte by die schepselen die binnen eenige oogenblikken geslagt gingen worden, en mei een vrien- delyk gelaet vroegen zyMaer mooder, vvaerom wor den wy van dage zoowel gelracteerd En de vraek- zuchtige antwoordde: Kinderen, '1 zou heden den laet sten keer kunnen zyn... w Natuerlyk beseften de ongelukkigen de beteekenis dier woorden niet, en de levredenheyd vermeerderde nog, toen eensklaps den boozen geest zich van de moe der mcusler maekle. Hel jougsio kind vvicrd het eerst aengegrepeö hel ontving eene snede in de keel; hel schaepken worstel de tegen zyne vreede moeder, hot geraékle uyt de han den, en liep naer buylen, de handen ouder de kin hou dende, en terwyl het kind buylen huyze was. wierd zvr. broertjen op het bed geworpen, en is eens onbermhertig de ke,el afgesneden. Na de volvoering van dit gruwelstuk, liep het mons ter lol op eenen afstand van 15 lol 20 meiers hel ge wonde kind achterna, liaelde hel in op het veld bragt hel terug, en wierp het ook op hel bed, waerop zy het voor dood liggen liet, na wederom gruwclyke sneden toegebragt le hebben. 'T is intusschen dat den oudsten knaep, die tTiüys was welken ook reeds eene messnede aen de baud had, door de kamervenster ontsnapt is. Men verhaell ons (lalde moordenares den landbou wer Dousselaere van aen bare woning op zyn veld zien kon. Het pistoolschot beeft den lak van eenen boom ge- Iroffen. De justitie beeft dien tak doen afkappen en naer de greffie doen brengen, als bewysstuk dat het schot kracht genoeg had om van verren afstand den landbou wer te doodeti. Toen den veldwachter ter plaets van het bloedig too neel kwam was den man verschrikt over de gruwelen, hy sidderde, toen by de moordenares bond öm haer naer bel gemeentehuys over te brengen, enzezey: Maer garde, waeroin beeft gy zoo Niettegenstaende de vreede euveldaden en het smar- lelyk verlies zyner lieve kinderen, had den man der moordenares nog medelyden met zyne vrouw. Het af- scheyd in het gemeentehuys, toen zy naer Brugge ging gebragt worden, was hartroerend Henneman wilde nog eens zyne vrouw omhelzen, terwyl hy uytriep Ach, Bello, wal hebt ge gedaen Henneman verkeeit in een wanhopenden toestand, die aen zinsverhyslering grenst, en men heeft hem nog geenen oogenhlik alleen durven laten. Den Journal du Centre meld dat M. Wincqz, in eene vergadering van hel liberael genootschap dat zondag 8 aprii te Soignies heeft plaets ge had, lezing heeft gegeven van dry .brieven dooi welke MM. Jouaet, Ansiau en Devroede de verga-» dering berigten dal zy alle kandidaluer weygerden voor de vernieuwing van hun manduel. Het liberael Genootschap van het arrondisse ment van Soignies vergadert weder zondag aen siaende 22 april, en men verhoopt inlusschen- tyd de dry gemelde vertegenwoordigers van ge» dacht te doen veranderen. BUYTENLAtfDSÜH NIEUWS* AENSLAG OP HET LEVEN VAN DEN KEYZER VAN RUSLAND; St-Petersbiirg, den 19 april. Heden, rond vier ure van den namiddag, op dort oogenhlik dal den Keyzer, na zyne Wandeling in dëii Zomerluyn, in zyn rytuyg wilde stappen, heeft een on bekenden persoon een pistoolschot op Z M. gelost. Deii Keyzer is niet gekwetst. Het geregl onderzoekt. Den redder van den keyzer is eenen landbouwer; Ossip Ivanóvv genoemd hy heeft het hand van deil moor|euat r verwydei'd. Tot belooning van zyne schoone daed, is hy lot deii adel verheven. ben pligtigen is eenen rus. De korrespoudeiilien uyt Algerien melden, dat dë stad Bona eu nare omstreken den 5 dezer dooreenen stoim verwoest zyn. Sedert twee dagen was den top van het gebergte Edough door donkere misten overdekt; de bossoheit waren in wolken gehuld, liet scheen dal de lucht zich met de hellingen vereenjgde. Men voorzag dat er iets buytengewoons zou voor vallen. R -eds den 5, in den morgen wierden de wolken zoo dik, dat. de inboorlingen dachten dal er eene eklips zou plaetshebben en dal de nioorsehe vrouwen om de geheymzinnige geesten af le weeren, de lucht met hare kreten en het slagen op den tamtam vervulden, die welke dit instrument niet bezaten, sloegen op hun keu kengereedschap. Van de hoogte van hel terras van myn huys, zegt den korrespondent, hetwelk iu het midden van de ara- bische wvk ligt, hoorde ik dit gedruys uyt al de vvoonin- geu der inboorlingen opslygeiilusschen dit gedruys vermengde zich hel gerommel van dén donder. Het kwaert voor 4 uren was het byna gansch don ker gewordenom zoo le zeggen kon men nog slechts van den biiKsem zien liet hagelde met een gedruyseh dat nog grooter was dan dal van den donder. Al de venslerruylen van hel gebouw der vvesterlyke tentoon- slelliug wierden gebroken. Er vielen hagelsteenen ten grootte ecner noot cn daerna gelyk een ev. Men raepte er op, welke een halven kilo wogen. De vrees dei' moo- ren was ten top gestegen. Er zvn verseheyden persoo- nen van schrik gestorven. Alles wierd tol op eene uyt- gestreklheyd van meer dan zes kilometers verwoest 'ea twee kinderen wiorden dooi' de hagelsteenen gedood. Men leest in de Abeille cauchoise: Over eenige dagen ging een deurwaerder uyt het arron dissement Y'vetol over tol de verknoping van meu belen, ten gevolge eener inbeslagneming. i\l. den pastoor (men verzoekt ons den naem der gemeente met le melden), ging er voorby, ontmoette de vrouw van den aengeslageneri, moeder van verschey- dene kinderen, welke aen de deur hunner wooning weenden en vernam naer de oorzaek hunner droef- hevd. De moeder zegde hem, dat zy door hunnen grondeygenaer vervolgd wierdén voor het belgleu van liün huei'loon. Den pastoor begaf zich onmiddelyk naer den deurwaerder zegde hem, dat hy de som niet by zich had welke er noodig was om de schuld van den ongelukkigen huysvader te betalen; doch dat, indien men de verkoopitig wilde staken, hy zich verbond die som le voldoen. Dit edelmoedig aen bod wierd zonder aerzeling aengenomen. Een uei' later voldeed den weerdigen geeslelyken aen zyne belofte dooi' 130 fr. by den ministeriëlen officier te storten. Hoe lang kan een menSch zyn zonder sla pen? Deze kwestie is gemakkelyker te doen, als dezelve op te lossen. Zy is nogtans gedeellelyk op gehelderd door eene mededeeling welke gedaen wierd aen een èngelsch huys, en die de barbaer- sclie wyze van kastyding besfenryfl by de Chinezen iu gebruyk. Een chineesch koopman te Amoy was pliglig herkend zyne buysvrouw vermoord te hebben, en wierd veroordeeld otn te sterven door de berooving van den slapp. Hy wierd in het kot opgesloten, onder de waek- zaemheyd van dry policiebedienaers, welke zich beurtelings van uer tot uer aflosten, en die, dag en nacht den veroordeelden beletten zich een enkel oogenhlik aen den slaep over te leveren. Dezen ramspoedigen leefde aldus negentien dagen, zon der eenen minuet te slapen. Bv den aenvang van den achsten dag, was het lyden van den boeteling* zoo afgryselyk en zoo on- verdragelyk geworden, dat hv van de overheden de gunst afsmeekte om verwurgd, verbrand, ver smoord of door den kop te mogen geschoten wor den, eyndelyk de dood te mogen sterven naer gelie ven hunner nienschelykhevd of hunner vreedhéyd. Dees feyt, dat als authentiek word medegedeeld; kan eene gedachte geven vari de vselykheyd dei* dood by berooving van slaep. Aelsl 14 april. Op onze laetste hopmerkt waren hel by voorduring nog slechts de luytelaers die eenige zakken te koop boden, ten pry ze vari 115 a 120 fr. Buylen word weynig gekocht. De facteurs betaelden 112 en 113 fr. Poperinghe, 43 april. Sedert acht dagen word er weynig of niets gedaen; Den vooiraed is zoo verre uytgepul, dat men er zich byna niet meer meö bezig houd. Bergen, 13 april. Ter merkt van heden wierd de hop verkocht aen 239 fr. de 100 kilog. Namen, 44 april. Ter merkt van dien dag verkocht men de hop 240 fr. de 400 kilog. Londen, 44 april. Merkt kalm; weynige zaken worden afgedaen. Dc pryzen blyven nagenoeg dezelve. Botisies, 40 april. Ten gevolge van afslagslydingen uyt den vremdeB, heeft men hier de goede hop aen 100 fr. de 50 kilog verkocht. Bischwilier, 4 4 april. Dezer dagen beeft men hier groote partvën hop ver kocht aen 120 a 4 25 de 50 kilog. Vele planters willen aen die pryzen niet verkoopen en wachten naer opslag. Nurenbcrg, 4 4 april. Sedert 4 0 dagen zyn de aenkoopen voor Engeland opgeschorst, en ten dien gevolge gaen de zaken kalm voort. Nogtans zyn de pryzen niet verminderd. Nancv, 4 4 april. De zaken blyven kalm. er is geene verandering in de pryzen. Meeheeft eenige partvën bop van Tland ver kocht aen 90 fr. de 50 kilog.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2