<iO" Jaor. Zondag 29 April i960. 1\ 1028 VERTREKUREN UYT AELST NAER mmm VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN (i FRANKS 'S JAi-RS. DE KIEZING EN WAN 12 JUNI. Kan den koning daerin niet voorzien Maer lel op DE G LB G ilenderra'. 3-20 8-28 9-4S 12-20 3-10 6-16 9-12 ffi Gend, Brugge, Ostende 7-47 8-25 (8-44 9-45 lokcren 5-20 8-28 0-00 12 '20 6-16 'J Good) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 Itnis. 6-39E(le2ee'_J8-05 8-12 9-38 11-58 12-15 Doornvk, Kortrvk, Moesereen, llvssci (langs 2-38 2 53 5-27 G (l« 2' c') 5-50 6-20 8-50 9-35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Jlecll. AiHW. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10 12-31 Doornvu #VMe| (langs Alt)) 7-55 5-35 0-00 3-10 3 20 5-50 6-16 6 24 8-45 8-30 i f., j.euv. Tllienén Link Ver». Land. 3-208-12 9-38 tt fioove, Geei'ardsl)., Ath, 7-a5 2-55 5-35 8-o0 9-45 12-15 3 10 Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7-< 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-OC 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Tc Lede staen al de konvoys uylgejiomen de vertrekken uyt Brussel van 7-i5 8-05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 612 11 -25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen stil nl de de konvoys. - Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw slaen al de konvoys uylgenomen do vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-3S 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-0S 6-03 6-06 9-05. V Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 9-30 3-03 8-00 000. 0-00 3-05 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-40 4-33 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10 40 4-35 7*23. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Vii'tjiie Smm VAN I.OKERBN NAER 7-00 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEN'I) NA BR Audcnaerdc, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aklst 8-00 9-00 41-35 4-35 5-00 5-57 6-43 8-0 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-45 7-25 8-00 8-05 II 20 12-00 1-20 2-35 4-35 3-00 5-43 6 00 8-05 8-16. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-13 8-45. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-35 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.j 5-45 6-37 8-00 40-05 3-30 7-30. Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-23 9-43. AELST, DEX 28 APRIL 1866. Men moet niet veel verstand, bezitten noch «doorslepen politiekeo zyn om te verstaen hoe gewiglig de aenstaende kiezingen zyn, en hoe- voel er van afhangt voor'tgeluk of'tongeluk van Belgiën..,. Men heeft macr na te gaen met welke snoode wetten van gewetensverdrukking, van godsdienst.plagery, van dwingclandig geweld en volksuytzuygende geldafpersing 't land bedreygd is, indien den frauemapotishaspel meester blyft. Die wetsontwerpen liggen gereed maer nog eenigzins verdoken, omdat den maconnieken kwelduyvel naer den uvtslag der kiezingen wacht. Valt dien uvtslag in den liherhaterszin, de kop- stukken zullen die wetsontwerpen door de liber- hntersbende doen stemmen en deze zullen dan met al de mogelyke strengheyd uytgevoerd worden. Want de bende zal dan met eenen scbyn van waeriieyd zeggen: 't volk wilt bet nl/.oobet beeft genoeg alles op voorhand geweten, de catholyke gazetten hebben 't ge noeg uytgebazuynd,' de klerikalen hebben liet genoeg in herbergen en andere openbare verga deringen voorzegd en doen kennen, immers de bisschoppen en de pastors hebben 't alomme verkondigd, zoodanig dat wy gerust mogen voort- gaeu 't volk. van 't.weik alle magt komt, beeft ons zynen wil doen kennen, en 't is onder dezen wil dat gy, bisschoppen, pastors en catholyken zult bukken, zelfs al moesten wy de geweidige en doorslrenge middels van Josephus II, van Willem den Koppigen, van VanMaanen, van Van Gobelsehroy rampzaliger gedachtenis gebruy- kdiiGy zult plooyeu onder de liberale roede, of de tribunalen, de geldboeten, de proceskosten en de kotzitling zullen er u toe pramen. Dit «Mtholiek spel is hier uyt, 'tis nu voor goed de beurt der francmncons en deze zullen nu nen keer doen zien dat ze van al dit klerikael lawyt niet benauwd zyn 'Zoo zal de maconnieke bende spreken en ban delen, indiende kiezingen in eenen liberbaters- zin uyt,vallen. Nogtans hier valt natuerlyk eene vraeg te doen te weten Ja, zonder den minsten twyfel, als liy wilt. Maer zal by willen? Onderstellen van neen, ware den nieuwen vorst de bloedigste belediging die men kan uyt- donken naer 't hoofd werpen en hem aenzien als eenen koning die 't geluk zyns volks niet wilt, integendeel die het allergrootste deel zyner on derdanen geern onder de ongenadige geesselroe- de van een handvol stoutmoedige partykerels zou willen zien bezwvken. DE\ SCHOOLMEBISTER. VAN BENCHURH. I. Benchui'h is een schilderachtig dorpje op de hooge krippen van Venlnor (Engeland). Daer woonde een armen schoolmeester, met name John Burnside, dje zich door cvgene oefening in de gewoone beginselen der welen- schappen had onderrigt. liet was zynen lust de kinderen niet alleen vverktuygélyk lezen, selnyven en rekenen te leeren, maer ook hunne zedclyko en verstandelyke ver mogens te ontwikkelen. Gclyk allen in zynen stand, had den meester in zyne school te kampen met jongens, die niet konden leeren, en met anderen, die niet wilden. Eenen onder dezelve, Harry Jackson, had den besten aenleg hy kon leeren maer by was clikwyis zoo onbandclbaer en zoo vol guy- tenstreken, dat den goeden meester byna geenen raed niet hem wist. Echter gaf hy den moed niet op, om den Kiiaep lo verbeteren, daer hy belang in hem stelde, aen- gozien hy een weeskind was en iets goeds scheen te beloven. Harry, zie mv eens acn, zeg le don meester op ze keren dag gy heb.l gisteren avond bv bacs Walson .ap pelen geroofd*. Als gy zoo voortgael, zuil gv lot een slecht eynde komen. Waermede, meester, met myne appelen vroeg Harry op half spotlenden loon, waerdoor de andere leerlingen allen in luyd gelach uytbersllen. Kóm hierriep thans Burnside vergramd lerwyl hy de plak van zynen lesscnaer greep; houd uwe hand open! Liever "niet, als het u hetzelfde is, antwoordde Harry, lagchende. Houd uwe hand open, zeg ik u, deugniet Koelbloedig deed Harry 1111 zulks, en ging, na van de plak bekomen le hebben, mei een gemanktai ai uner zyne plaels. Maer hoe zal den koning die nationale ramp kon nen voorkomen? Dit is gemakkelyk en doodeenvoudig, met na- melyk het algemeen gevoelen, den natioualen wensch in te. willigen, aide kamers te ontbin den, zyn ministerie, dal onder den algemeenen volksvioek gebogen gaet, af te danken en het ge dacht van 't land te raedplegen door algemeene kieziugen, waerin noch invloed van minister's, nocli van gouverneurs, noch van distriktkommis- sarissen, noch van burgemeesters noch van welk- danige openbare ambtenaers, onder straffe van onmiddelyke afstelling, zou mogen tusschenko- men. Dezen maetregel van wege den koning is van eene des te dringender noodzakelykheyd, omdat don vorst ter oogen uyt moet zien dat zyn tegen woordig ministerie niets anders beoogt dan de catholyke party in Belgiën gansch te verpletteren en ze in alles onder de dwingelandige hevelen en willekeurigheden der francmagouslogiën te doen bukken. Dit moet hy zoowel zien dan wy het maer al te veel ondervinden. De liberliatersmeer- derheyd der kamer, in plaets van de belangen des volks, de intresten van't land té verdedigen, in plaets van het despotismus en de dwingelandy van 'L ministerie tegen te kanten of te matigen, rnaekt zich integendeel meclepligtig, met slavelyk op alles wat de ministers voorstellen, ja te knik ken, met hun in te volgen en te ondersteunen. Daeruyt volgt dat hel ministerie, in plaels van 't land volgens de constitutie, dit is regtveerdig- lyk en zonder partygeest te besturen, integen deel zooverre gekomen is, dat het zelfs de waer- borg van 't algemeen regt niet meer eerbiedigt, dat. liet, om zyn doel te bereyken, middels ge- bruykt die door de grondwet verboden zyn. Daer uyt volgt nog dat de maconnieke valschheyd, d'arglistigheyd en de onzedelyke drukking op het volk zooverre gedreven zyn, dat de vrve bewe ging vaii 't onenbaer gevoelen garisch verlamd is en dat meestal de kiezingen ol' dwingelandige stemafpersing, ofsnoode leugentael, of omkoo- ping moeten genoemd worden. En daervan zyn de liberhaters zelve zoodanig overtuygd, dat de plaetszbekers, de gunsijagthonden, de betaelde kiésinakelaers zich, by elke liberhatersoverwili ning, over huniie slimme streken, over bun listig bedrog en hunne bedriegeryën durven beroemen, in 't gedacht dat den slok," dien zy uyt het geld- kommeken verwachten, te grooter zal wezen. Wat moet er noodzakelyk uyt zulke schandpo- litiek volgen? Juyst het tegenstrydige van 'tgeen den koning wilt. En wat wilt den koning? Den koning wilt de gelykheyd van al de Belgen voorde wet, en de ministers willen ze niet. De ministers verdeelen de Belgen in gunstelingen en verworpelingen, in francmncons en klerikalen. Ik voel wel dat dit dc manier niet is om dien jongen le verbeteren, zeyde den meester na den scliool- lyd lol zyne zuster, die in eenen ziekelyken toestand verkeerde. Maer, wal zal ik anders met lieiïi doen Hy is vol moed en list, cn als de leerlingen twist onder elkander hebben, zyn allen bang voor niemand dan voor hem. Uwe plak za! hem geen goed doen antwoordde de zusier, maer wel geduld, goedheyd, onderrigt en lyd Den jongen, geloof ik, weel dal gy liet goed met hem meent, en hy geeli meer om een enkel zacht woord van u. dan om tien slagen met uwe plak. En daerhy word de wees door zynen oom, den smid, al ruym genoeg mishandeld. Gy kunt gelyk hebben, antwoordde den school meester, lerwyl hy zachljes mompelde De deugome- len van jongens zy spannen alles in 'I werk oni my te kwellen Die nagels van myne doodkist Op zekeren morgen legde Harry Jackson zyn boek ter zvde, ging vau zyne plaels naer hel venster, dat op de zee uytzag, en siaerde naer een oorlogschip, dat de kust was genaderd, om, gelyk den knaep had geboord, de bemanning ach tc vullen, door in de dorpen zeelie den te pressen want men was toen met eene naburige niogendheyd in oorlog. Harry stond op zyn gemak te zien; wanneer eensklaps den meester hem vroeg Wal doet gy.daer waer is uw boek hebt gy uwe les geleerd Neen, meesier, was het antwoord. Dan zult gy eene dubbele les leeren, eer gy moogt gaen eten. Ik leer geerne twee lessen, zeyde Harry, ging weder op zvne plaels zitten, en eer de school geevndigd was, had hy zyne dubbele lack vast in bet hoofd en nog ceuigc oaoeyeïyke sómmen gemaekt immers hy had, dooi zyn vlug begrip, alles gemakkelyk. Den ui. ester zag hem met eene mengeling van mede- lyden, spvl en bewondering aen. De gunstelingen en francmncons genieten alle voordeelen, krygen alle plaetsen, worden in alles bevoorregtDe verworpelingen of klerikalen worden gedurig gekwollen, vervolgd, verdrukt en hebben maer alleen liet regt van zware en gedurig aengroeyënde contributiën te betalen. Den Koning wilt de rust en den vrede in het landen de francmaconspolitiek zoekt niets anders dan twist en tweedragt, door liet gedurig schenden der catholyke vryheJen en bet aenliou- dend overweldigen onzer geheyligdste en duer- baerste regten. Den Koning wilt dat de constitutie, die hy voor God en voor de natie gezworen heeft te onderhouden en getrouwelyk te handhaven en den doctrinaireii boel scheurt ze in reepen en vellen vaneen en bied hem gedurig wetten en maelregels te onderteekeuen die door de consti tutie verboden en veroordeeld zyn. Den Koning wilt dat den catholyken godsdienst, waerin zyne hoogst deugdzame moeder hem heeft opgekweekt, en dien hy zelf opentyk belyd, geëerbiedigd wordeen den maconnieken has pel verdrukt, versmaed dien godsdienst en maekt zich gereed om, gelyk hy de eerloosheyd gehad heeft openlyk te schryven, hem in modder en slyk te versmachten Den Koning wilt dat de catholyken die hem her, grootste deel zyner evgene jaerwedde betalen, die 't grootste deel der jaerwedden zyner minis ters, gouverneurs en andere duyzende ambtenaers betalen, volgens de verdeeleude mgtveerdigheyd,. liuri paert uyt de staetsvoordeelèu genieten de liberlialery wilt hun alles onttrekken, ze van alles berooven en ze tot do schandelykste slaverny vernederen. Al de gelykheyd en regtveerdigheyd voor alle Belgen te willen, wilt den Koning flat de buylen- lieden ook het regt genieten zich zoowel als de stedelingen in 's lands wetzael te doen vertegen woordigen, en dat het schreeuwend onregt ver- dwyne 't geen nu aen de steden 41 kiezers op 1000 inwooners geeft, terwyl het ev aen den buvten slechts 11 op 1000 toestaet; het fra'ncmaconsbestuer wilt aen den buyten noch regt noch billykheyd laten wedervarenhet kent. den buyten maer goed ,om te slaven, te zwoegen, en te zweeten, en bovenalom de dry vierden van den tol aen de hatelyke bloedwet op te brengen en voor rampzalig kanon- vlèesch te dienen. Hel. fraucmaconsbestuer, in plaets van opgemelde schreeuwend kiesonregt te doen. verdwynen, wilt het nog verzwaren en schreeuwender maken, met aen de steden nog een grooter getal kiezers te schenken, met aen betaelde pennelekkers, verslaefde ambtenaers, en uytzuygers van alle slach, die geen roode duyt te vergelden hebben, het kiesregt gratis en voor niet geven, om aldus de ministeriele medewer kers in getal te konnen vermeerderen. Den Koning wiltmaer 'L is al genoeg voor heden, wy zullen deze grievenlitanie eyudigen met vier puntjes, waerop wy, gelyk nog op an- Arinen jongen, zeyde hy, o indien gy wist, hoe zeei' ik uwen voortgang, uw geluk beherlig W;it zoud gy verre geraken zoo gy ieverig leerdet en uwe ondeu gende en dwaze sLreken liet varen Uarry wiord sebaonirood zyne oogen nikkerden en wierden voublig le gclyk. Hy keerde zich om, ging de school uyt. en zegcle onderwege Ziedaer, nu zal ik alle dwaesheyd laten varen, on den meester en iedereen laten zien wal ik doen kan. Ik ben vyfiiea jaren oud en zal dus al spoedig voor my zei ven moeten gaen zorgen. Eu dal zal ik gaen beproeven want den meester zegt dat ik verre zou kunnen geraken, en dit gelool ik ook ik voel hel Maer waeroin is myn oom steeds zoo hoos op my Waerom kryg ik geen enkel vriendolyk woord van hem Wat knaod lieh ik hem toch gedaen Ach, had ik nog myne goede ouders Met hel vaslbepaelde verlangen naer verandering en verbetering van zyn lol, bereykto Harry eyndelyk de wooning van zynen oom en trad binnen. Tante, zegde hy, kunt gy my niet een weynig geld geven Geld antwoordde zy, hem verwonderd aanblik kende, vvaertoe hebt gy geld noodig Vraeg my daer niet naer, lante gy zult zien dal ik hel u eens tiendubbel zal teruggeven. Eene geweldige oorveeg deed den knaep suysélend- tegen den muur botsen. Daer stond zyn oploopendon oom met gebalkte yuvst cn niet een gezigt door dron kenschap geheel misvormd. Dal zal u leeren. om geld vragen, bulderde by, terwyl nog eenigc slagen en scheldwoorden vo grien. Den jörigén ontsprong het, maer bleef middelerwyl in de kamer staen en zeyde Sedert de dood mvner ouders hebt gy rav niets gedaen dan mishandeld. Ik heb u nooyt kwaed gedaen, en ik wil dit niet langer verdragen. dere, zullen terugkeeren, omer't snood uytwerk- sel van ie bevechten. 1"« PUNTJE. Den Koning weet dat de catholyken, volgens de grondwet, de vryheyd van ond'ervvys moeten genieten, hy ziet, hoort en verneemt dat zy hunne scholen stichten met hun eygengeld. Maer hy ziet, hoort en verneemt ook dat de fraucmaconsminis- ters ailes aen wenden om die vrye scholen tegen te kanten, te doen verkwynen en vallen, niet met hun persoonlyk geld, niet met 't geld der franc- maponslogiën of der liherhatersklubsen, maer met het eygen geld der catholyken zelve 1 Dus eene snoode vryheydsmoord, welkers schandvelk de constitutie onlêert, ofschoon den Koning, krach tens zynen solcmnelen eed verbonden zy haer te eerbiedigen en te doen eerbiedigen, 2-" PUNTJE. De catholyken hebben hunne gewyde kerk hoven, krachtens de constitutie, die d'e vryheyd van godsdienst waerborgt. De francmafonsminis- ters zyn aen 't roer gekomen en stralfeioos wor den die gewyde kerkhoven oniëerd en ontheyligd, door kerk- en roligieversmadende indelvingen van kerels die, binst hun leven en tot op hun sterfbed, God, gratie, sacramenten, priester en al wat heylig is vervloekt, verwenscht en verma- ledyd hebben. Dus eene tweede schandvlek die modder en smaed werpt op die zelfde constitutie, welke den Koning gezworen heeft te onderhou den. y PUNTJE. De catholyken hebben hunne kerkfabrieken, hunnen eeredienst heeft zyn wettig bestaen. is geyvaerborgd en door het 'konkordaet, en door de constitutie, en door het opeubaer regt. Maer ziet, de francmncons komen aen 't besluer eu seffens zoeken zy naer eene wet waerby 't kerk goed aengeslagen word en zy als meester de sacristy mogen indringen en autaer eu preekstoel beklimmen, om, volgens de woorden van een francmagonskopstuk, bet. wereldlyk gezag boven het gezag van Paus en bisschoppen te stellen. Ziet daer eene derde schandvlek die in ontwerp is, maer die welhaest zal voltrokken worden ge lyk zy nog door de jacobins en sansculotten van 1793 is voltrokken geweest, als den Koning en de kiezers er geen kille la op leggen. 4"" PUNTJE. De catholyken hadden hunne studiebeurzen, meestendeels geslicht doorpriesters, kanonikken] dekens en bisschoppen, en dit wel om het catho- lyk onderwvs en de prjncipen van religie uyt te breyden en te handhaven. Maer wat gebeurt"er De schootveldragers worden meester en zy maken eene wet waerby die beurzen gerooid wor den om ze te besleden aen 't bevechten van het catholyk ondervvys, aen 't vernietigen der catho lyke principen, immers aen het nooyt genoeg God, wat lircngf die dronkenschap loeb ellende en luiysst'lyk verdriet aen, zegde de vrouw, tnrvvvl zy begon te weenen.' Wat zult gy? schreeuwde den smid, op Harry met eenen stok toespringende; ik breek u nog... Ker hy liet woord geoyndigd had, vvierd eensklaps de detrr geopend, en den schoolmeester trail binnen. On- willekeuriger) eerbied voor den goeden man deed den smid zich bedwingen ook Harry begon lo weenen en te beveu. - Maer wat is hier toch te doen vroeg Burnside. Den smid mompelde er.nige woorden, terwyl zyne vrouw hem den stok uyl de hand nam cn zeyde Hel is bedroevend, zy hebben a I lyd ruzie. Maer, tante, gy weet dal ik niets gedaen heb, sprak Harry. Meester, voegde hy er by, van u houd ik veel gy zyt goed voor my geweest, en daer zal ik aen denken. Maer wat myiieu oonraengael, diens brood zal ik na dezen dag niet meer eten. En in een oogenblik was den knaep verdwenen. Eeuige uren later kwam den mr ester te buys en vcr- liaelde met eenige ongerusthey.d aen zyne zuster wal hy in de wooning van den smid gezinn en wal Harry by liet heêngaen gezegd had. Die ongerusliieyd nam toe toen het gerucht' door hel dorp liep dal Harry Jackson vei mist wierd er nergens le vinden was. Wanneer der. avond was gevallen, gingen de dorpe lingen met licht langs de verschillende wegen zoeken docli alhoewel zv hunne opsporingen tot riiiiJdernafbi. voortzelteden, bleef alles vruchteloos. Waer zou hy toch gebleven zyn vroeg den eenen bueimon acn den anderen. Is hy tol eene wanhopige d'ied overgegaen of heeft de zee hem. ingezwolgcn Langzamerhand slaeklen allen het zoeken behalve den schoolmeester, die nog overal navcrschingen bleef doer.. Maer eyndelyk liet hy ook de hoop varen en koe sterde dn treurige overlnyging dal Harrv voor afivd verloren was. (Word voortgezet).

De Denderbode | 1866 | | pagina 1