420'u' «Jaer. Zondag, fi Mey 1866. r\" 1029. KIESMAXOE UVERS, Waf meer is, Ja, Maer! VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAFRS. AELST, DEN 5 MEY 1866. Met het naderen der kiezingen, putten de liber- haters al hunne schalkheyd en venynige streken uyt, om den indruk weg te nemeu'dïeu de hate- lyke roofwet der studiebeurzen op liet gemoed van 't volk gemaekt heelt. Zy worden gewaer dat hunne politieke zedeloosheyd. en hunne ouregt- veerdige wetten nooyt in een eerlyk land, gelyk Belgiën, zullen pakken. Wat het catholyk en eer lyk Belgiëu eerst en vooral wilt, zyn zedelyke en regtveerdige wetten, maer geene roolwetten gelyk als deze van 19 december 1868, die maer stout wegliet zevenste der tien Geboden Gods afschaft. Be liberhaters gevoelende dat die vraekroe- pende wet der studiebeurzen het volk ten uyter- ste verbittert en hunne goddelooze plannen very- delt, .denken een goeden middel gevonden te hebben, met te doen 't geen hunne voorgangers van 1793 gedaen hebben om het kerkëgoed te stelen. Zy roepen en schreeuwen in al hunne gazetten dat de studiebeurzen slecht bestuerd wierden, dat er met hoopen misbruiken beston den, ja zelfs dat vele fondatiën effenaf bestolen wiérden, zoekende aldus bun eygen modder van schande en dievery de priesters aen te vryven. Hun byzonder inzigt is aen 't volk te doen ge- looven dat de byzondere bestuerders slecht, roof- en pakzuchtig zyn, eu dat zy liberhaters alleen bekivaem zyn de zaken op eene regtveer dige en vólmaekte wyze te besturen. Welnu, de ministers mogen Jjet kwalyk nemen of niet, wy zeggen indien liet waer is', gelyk de liberhaters- boweeren, dat er hier of daer eenig misbruyk bestaet, dit is niet toe te schryven aen de byzon dere bestuerders, maer wel aën de bestuerders van 't land, terwyl zy zelve 'getuygen dat, gedu rende 12 jaren (van 1850 tot 1862), de studie beurzen eerlyk en regtveerdiglvk zyn bestuerd geweest, en dat de vergevers én byzondere be stuerders der beurzen met iever, goed oordeel tui voikomene treffelykheyd hunne pligt gekwe ten hebben, niet alleen in deze of gene provincie, maer in al de provinciën des ryksOordeelt nu hoe valsch, hoe lasterend en hoe ouverschoon- lyk die snoode beschuldigingen der ministeriele gazetschryvelaers zyn. Maer als de schaemteloos- lievd met de betaelde boosaerdigheyd in eene l)ai'ty gepaerd gaen, dan mag men er alles van verwachten, zelfs dat zy zou vlekken in de zon zien en de consciëntie liarer opperbazen witter vinden dan verscli gevallen schreeuw, al ware deze overigens zoo zwart als lien koolzak. Willem I, in een koninglyk besluyt van 26 de cember 4818 art. 9 zegt dat de akten van fondatie op een register zullen geschreven en ter greffie der provinciale staten gedeponeerd worden, ter inzage van iedereen. Verder zegt een koninglyk besluyt van 23 november 4823 Iedere foiulatie zal hare bijzondere bestuerders hebben, belast met het onmiddelyk toezigt over dezelve onder 't be- STUER DER PROVINCIALE OVERHEYD EN ONDER DE HOOGE 0 WAEKZAEMHEYD VAN DEN MINISTER VAN OPENBAER ONDERWYS. DE\ SCHOOLMEESTER VAN BENCHURH. II. Twintig jaren verliepen, en de wyze waerop den knaep aen zyn eynde gekomen of ten minste verdwenen was, bleef een raedsel. Den smid was ten gevolge van het onmatig gebruyk van sterken drank overleden, terwyl zyne vrouw een paer jaren later stierf. Ook de zuster van den meesier i bad liet lydelyke meL bet eeuwige verwisseld. Maer l Burnside woonde nog in zyn armoedig huvsje en hield »og school. Hy was nu oud en zwak geworden leefde in zeer bekrompen toestand, in zynen besten leeflyd bad hy zyn gering inkomen vermeerderd door in zynen bof eenige groenten en gewoone vruchten te kweeken; maer thans was hy daertoe buylen slaet. Zwaarmoedige gedachten aen zyne armoede, het ver zwakken zyuer ligchaemskrachten en hel verlies zyner zuster drukten zynen geest, toen hy eens, bv hel ouder- gaen der zon, voor het venster van het scboolvertrek l stond en naer zee zag Hel venster stond open, want hel was «arm weder, en hy voelde zich verfrischt door bet windje, dal hem in het gerimpelde aengezigi speelde, «al hem echter voornamelyk daer ophield, was de buy- tengewoone verschyning van een oorlogschip; dal by ii entnor voor anker lag. Dit gezigt verlevendigde he'l geheugen des grysaerds, en hy dacht aen Harry Jackson wie» hy, op den dag van zyn verdwynen, cenc straf- Weluu, die koninglyke besluyten zyn zeker wel eene genoegzame waerborg over 'tbestuer der studiebeurzen, en de provinciale overheyd onder 'thollandsch gouvernement heeft ze al tv d stipte- lyk gevolgd zoowel als de bestendige deputatiën van Belgiën sedert 4830 gedaen hebben. Het stond dus eenieder vry de zaek der studiebeurzen te kennen en t'onderzoeken en nogtans zyn er nooyt diesaengaeude de minste klagten ontstaen. Hoe had het dan konnen mogelyk wezen dat de bestuerders, de vergevers of de ontvangers zich van diefte, onregtveerdigheyd of slecht gebruyk zouden hebben konnen pligtig maken, gelyk de liberhatersgazetten hun zoo schaemte- als eerloos te laste leggen Maer onderstelt dat er, niettegenstaende al die waerborgen nog misbruyken bestonden wie is daervan de schuld Het gouvernementeel be- stuer alleen, 't geen in zulk geval klaerlyk doet zien dat het, in weerwil het ontelbaer getal bureelkrabbers, die jaerlyks zooveel millioeuen aen de burgers kosten, alleen slechten bestuerder is en moedwiJliglyk zyne pligten verwaerloost. Wat meer is, de bestuerders wierden mees tendeels door 'tgouverr.ement zelfbenoemd, op bet advies der,provinciale overheyd, en 't waren meestal staetsbedienden, zooals distriktkommis-,- sarissen, prokureurs des konings, burgem.ees-4 ters of andere functionnarissen.... Was'dit ook'f geene waerborg voor 't goed bestuer? En indien de koninglyke besluyten niet zyn gevolgd geweest, 'tis het staetsbestuer dat aen zyne pligt te kort gebleven is, en 'tis aen 't staetsbestuer dat do liberhatersgazetten de misbruyken moeten ten laste leggen indien er misbruyken bestaeu. Maer dit zullen zy niet doen, omdat haer den goeden wind van daer komt. Ja, maer!.... ten zyn allemael die vyftien stuy- vers niet: wat ons aengaet, wy zyn zeker dat de provinciale besturen, ten allen' tyde, volgens pligt en geweten de fondatiën der studiebeurzen treffplyk bevvaekt hebben, en dat de byzondere bestuerders even deftig hunne pligten gekweten hebben, de jaerlyksche verslagen van al onze provinciën zyn daervan bet klaerste bewys. Dat de liberhatersbladen nu komen schreeuwen en tieren over misbruyken,onregtveerdigheden eu dieften, dit spel verstaen wy maer al te wel, de ki"zingen zyn aenstaende, zy gevoelen dat zy ver pletterd liggen onder deif vloek der openbare denkwyze, dien zy door hunne schandige roofwe't maer al te wel verdiend hebben. Zy zouden zich geern wit wasschen van dien schaudakt, en daer- om poogen zy 'tvolk te misleyden en te bedriegen, met aen 'tzelve poogen w.vs te maken dat de priesters en byzondere bestuerders van studie beurzen eenen hoop dieven zyn en dat er daerom eene roofwet op de studiebeurzen noodig was, zoe kende aldus eene valsche voorgewende vuylig- heyd door eene wezenlyk bestaende liberhaters vuyligheyd te bedekken. Doch uw uw lokaes, liberhaters, is te lomp, g'en zult er niemand meê foppen. Elkeen gevoelt dat gy met uwe zwarte spooken van doode hand, kloosters, Jesuitengeheymen invloed etc. by het naderen der kiezingen, niet meer durft afkomen, omdat deze bedrogsprullen op den draed versleten zyn en de menschen nu duydelyk zien hoe schan- laek had gegeven, omdat hy uyt dat venster naer zulk een schip stond te zien, terwyl hy zyn boek op de bank had geleed. Starend en peyzend bleef den meester slaen, terwyl de duysternis viel. Hand over hand nam dezelve toe, en legelyk berstte een onweder los, dal reeds eenige uren had gebroevd. Den meester sloot haeslig het venster, toen een bliksemslrael zyn gemymer stoorde. Hy keerde zich om en wilde hel scboolvertrek verlaten om naer zyne wooning te gaenMaer welke gedaenle was dat, die daer op de bank scheen te zitten, op dezelfde plek, waer Harry Jackson had gezeten, toen hy met zulk eene verwonderlvke vlugheyd zyne dubbele les leerde? Den schoolmeester vvierd eenigzins beangst en vroeg met eene flauwe slem Wal is hier? Ik, meester, Harry Jackson, antwoordde eene zwa re mannenstem, terwyl hy naer den grysaerd snelde en hem met de woordenMyn lieven ouden mees ter! aen zyn hart drukte. Genadigen Hemel, zyt gy het, gy, Harry Jackson riep den schoolmeester bevend uyt. Op dit oogenblik verlichtte eene bliksemslrael het vertrek, en den grysaerd zag thans eenen zeeofficier voor zich slaen, op wiens horst een eereteeken prykle. Gansch ontroerd hield Burnside de hand van den officier iu de zyne geklemd, en zoo gingen zy naer zyne wooning, waer hy eene koers ontstak, ei: ii) zyne ont steltenis eenige vervvaerde woorden over Harry, het schip en de dobbele les sprak. Den officier kon by die delyk gy ze daermeê bedrogen hebt. Ten anderen, het publiek is overtuygd dat uwe roofwet geen anderen oorsprong heeft dan uwen ingewortel- den haet tegen de Kerke, gelyk een uwer kop stukken eens openlyk heeft durven zeggenik zal aen de bisschoppen doen gevoelen En daerby, liet doel der roofwet is geen ge- heym voor niemandbet is geenzins oin inge beelde en uyl den duym gezogene misbruyken te beleugelenmisbruyken kon het staelbesluer ten alle tyde beleugelen, indien er misbruyken bestonden. Maer bet waer, het eenig doel der wet is, de francmagousche leerstelsels invoeren, dejongheyd op den liberliatersleest sclioeyën, vi'iendekens en kozyntjes bevoordeeligen, de catholyke duyten gebruykeu om er jonge franc- macons solidairen doctrinairen en soortge- lyken bucht van te kweeken, immers om den krakenden francmapons wagen nog wat le smee- ren en in gang te houden Dit en nog meer ziet, gevoelt en ondervind het publiek zoo duydelyk als 't zyn kan, dermate dat liet ons doctrinariscli francmapons ministerie te regt vergelykt aen een konvoy% dat uyt de sporen loopt en dat eerlang, door zyn oulieyl- spellenden gang, hel land zal in den afgrond doen storten. Doch de dorstige zuygers die uyt het schotel ken gelaefd worden, de hongerige slik kers die aen de staetskribben zitten te smeeren, •en de liberhaters plaetszoekers, gunstjagthonden enz. die op eenen slok zitten te wachten, deze zien of willen dit niet zien noch gevoelen, zy beöogen anders niet dan hunnen tegen woordigen en toekomenden liberhaters honger te verzadigen om het even van waer de lekkere beetjes moeten komenal kwamen ze van de schandelyke en on regtveerdige inpalming der catholyke studie beurzen, gesticht door Bisschoppen, Dekens, Kanonikken, Pastors of andere Geestelyken Voor de liberhatersgasten doen de catholyke vyffranksstukken twee guldens en vyftien, eu de Uberhaterstukkcn vyf en vyftig sluyvers. Met d'eene gaen zy zoowel naer de boter-kiekens- en-eyermerkten dan met de andere, en dit is voor die eerlyke menschen genoeg. Nooyt hebben de twee Verboudsscbryvers zoo bitterlyk met hunne eygene vrienden den spot gedreven dan verleden zondag. De aeuhoorders welke zy dynsdag te voren naer 't stadiiuys gelokt hadden, om de Ilaliaen- sche krinolien Sezzi te liooren klappen over de MODEN', hebben al geeuwend van Verveling de zael te verlaten. Het algemeen voisken der beeren was. De Sezzi is uytgeklapt, en de damen voelden zich zeer weynig gevleyd over zekere toilette beschryvingen van de vremde klapster. Hewel, wat vertellen nu de twee Yerbonds- heeren daerover? De lieftallige spreekster, zeggen zy, heeft op eene schitterende en verstandige wyze gehandeld van eenvoudigheyd, van grootheydvan gestrengheyd, vm wellustig heyd, van behaegzucht, van prachtzueht enz. enzEn met déze lof- tuytingen nog niet te vreden, balen zy nog eene zinsnede aen die, volgens hun, het opregte kort verhael- van g'heel de conferentie was, maer welke volgens ons, de grofste belediging is die eene klap- pey de damen kan naer 't hoofd werpen. Ziet hier herinnering zyne tr.inen niet wederhouden. Ily plaetsle zich naesl den grysaerd en vroeg Waer is uwe zuster, de goede Betsy? Helaeszv is sedert lang dood, zegde den school meester zuchtende zy sprak zoo dikwvls van u en zeg de altvd, dat gy nog eens zoml gevonden worden. Maer zeg eens, llarry voegde hy erby, waer hebl gy u al die jaren schuyl gehouden? Ik moest hel vcrlcdene uyUvisscben ik moest my van een gering pak lot dit verheffen, antwoordde den officier, en wees mol edele deftigheyd naer zyne gouden epauletu-n cn naer het eereteeken op zyne borst. En ik moest dit winnen, ging hy voort, terwyl hy eene met goud gevulde bcuis liet zien, om my te vreken over de plak, en uwe laelsie dagen le verzoeten, mynen ouden weldoener. Deze verandering komt u zeker verbazend voor, vervolgde Jackson, na eene poos slilzvvygcns. Zy is voor my zeiven somlyds nog verbazend maer het is aen u, Jat ik hel eerste begin daervan le danken heb. Ew monschlicvcnd onderwys, uwe geduldige poogmgen lol myuo verbetering, uwe gezegden over myne ondeu gend heyd, uw aeumoedigenden lof van myne talenten dit alles sprak lol uiyn bert en myn geweten, en prikkelde my tot hel besluyt om naer zee le gaen cn een nieuw leven le beginnen, liet gezigt van bel oorlog schip, uyl hel venster en de laetste oorveeg van den smid beslisten de zaek. Ik liep de klippen af.' vertelde myne omstandigheden aen hel bootsvolk van hel oor logschip, vvierd als kajuyijongen aen boord genomen, cn hel vneiluyg vertrok terstond. Ik hen slap voor slap deze zinsnede zooals zy door de lieftallige krino lien uvtgesproken en door de beleefde twee Ver- bondsheeren is aengehaeld De vrouwen houden zich slechts met vodden bezigmaer ook wat hebt gy haer undei s geleerd Leert de vrouwen denken, en zy zullen geene a COQUETTEN meer zynProficiat, iiber- hatersdameu, steekt dit schoon diploma in uwen zak en bewaert het als een familiestukIn dit diploma maken u de twee Verbondsheeren het voortreffelyk kompliment, dat gy u tot nu toe slechts met VODDEN bezig gehouden hebt, dat gy COQUETTEN zyt, dat gy eene SEZZI noodig hebt om te leereti DENKEN, en daerom hopen deze twee Verbondsschryvers de lieftallige con- femiMégeefster nog meer dan eens in liet toekomende winlersaizoen met u le zien komen kouten.... Nogtans, LEEREN DENKEN, dit is voor u, libei'hatersdamen, wat laetmaer voor uwe nakomelingen is het nog tyd daerom hebben onze stadhuysmannen reeds gezorgd voor uwe dochtertjes, scholen le bereyden waer men niet zal leeren 14 UYSHOIJDEN maer wel LEEREN DENKEN. Doch wy vragen of't zal leeren denken /.yn op de zelfde wyze gelyk de liberhaters-frane- maQonsche manspersoonen, die zoo lang denken, tot dat zy het laetste vonksken van religie en goede zeden in hunne ziel hebben laten uytdoo- ven Wy vragen daerop aen de Verbonds heeren eene antwoord ja, of neen. De twee heeren uyt 't Verbond doen gelyk de advokaten van slechte zaken: zy verdedigen tegen stroom op eene wet die 't regt van eygendom den nek omvringt, die de grypzucht bekrachtigt en g'heel Belgiën door geen anderen naem meer heeft dan dien van roofwetWaerlyk men moet een regtschapen hert in 't lyf hebben, gèlyk dc twee Verbondsheeren om eene wet te durveu voor- staeu, die niet alleen veroordeeld is door de wet van God, maer geschandvlekt door de wetgevende magt, den Senaei, geschandvlekt door de uylvoe- rende magt, den koning, geschandvlekt door de regterlgke magt, de regtbank van Doornyk, verstoo- ten en verloochend door de natie, door het volk in't algemeen De Belgen zyn catholyk, en wie catholyk is, is eerlyk, en daerom zullen zy nooyt eene zoo liato- lyke onregtveerdigheyd in hun regtschapen en fier gemoed aenveerdeu. De twee Staetsuniversiteyten zyn thans in be zit van zestig studiebeurzen van vier honderd franks ieder jaerlyks betaeld door de rykskas. Die som gaet vermeerderd worden met de ge- stolene beurzen welke meestal dien weg zullen moeten inslaen. 't.Gevolg daervan zal zyn dat de Staetsuniversi teyten vol beurzeniers zullen loopen. Ryke jon gens zullen er meermaels met het geld van den werkman studeren. 't Is ontëerend voor de Staetsuniversiteyten van zoo leeg in het volks vertrouwen te zyn'ge- daeld dat zy studenten moeten koopen. De Paix zegt dat men, voor 't eynde van 't jacr, een te kort voorziet van dry millioèn in de ont vangst der Staetsyzeren wegen. Vier millioèn zyn beloofd aen Brussel, en men verzekert dat het opgeklommen, ik heb vele gevechten bvgewoond. eu hier ben ik als kommandant van liet schip, wacrnoer gy stond te zien, toen ik liet scboolvertrek binnen kwam eu weder op myne oude plaels ging zitten. En ik hoop, zeyde den scboo'.meesler ernstig, dat gy de Vooizienigheyd dankbaer zyt die uwe zwervende schreden langs zulke vremde en mccyelyke wegen heefl gelevd. Dat zal ik, anlwoorddo den officier met eerbied. En nu ging hy voort, leeft mvu oom en myne tante nog? Reeds vele jaren zyn zy overleden, antwoordde den grysaerd. Dat spvt mv. Jk had nog geerne mei hen willen spreken over hunne vroegere verkeerdheden cu de myne, en het zon my acngenaem geweest zyn iets voor hen te hebben kunnen doen. Hoe klopte my hot hel voor het oude dorp, toen ik daer straks kwamflöe ongeduldig was ik om te weten of gv nog in hel leven wacrt Gy hebt een goed hert, en dit verheugt mv het meest, zeyde Burnside. Dat zult gy ondervinden, antwoordde don officier; want al wal maer voor geld le koop is of wat dankhaer- hevd geven kan, om uwe gezond heyd en uw genoegen- le bevorderen, dal zult gy van heden af hebben, myn goeden, ouden meester! En dit was ook zoo, want gedurende de nog weynfge jaren die Burnside geleefd heefl, wierden hem van wege Harry alle levensgemakken cn genoegen ten overvloede bezorgd. EY.NUÉ. Denderm. 5-20 8-28 9-45 -12-20 3-40 6-46 9-42 gg Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-46 jg Gend) 4 2-39 3-47) 3-18 6-46 6-39 8-37 9-18 Brus. 6-39E(4e2ee'J8-05 8-42 9-38 1-1-58 12-45 is; Doornvk, Korlrvk, Moescroeri, Ryssel (langs 2-38 2 55 5-27 E^le 2e c') 5-50 6-20 8-50 9-35 Gend) 6-47 8-44 42-39 3-48 6-39 8-39 Mech. Antw. 5-20 6-39 7-55 9-45 42-10 42-34 Doornvk Rvssel flanks ALhi 7-55 5-35 0-00 3-40 3 20 5-50 6-16 6 24 8-45 8-50 uooinjk mssei langs Atn.) 7 oo 5 35 u- u Leuv. Thienen Luyk Verv. Land. 5-208-42 9-38 Geerardsb., Alh, 7-55 2-55 5-35 8-50 9-45 12-45 3 40 g Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NAER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 44-00 2-30 4-00 7-' 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 40-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen a! de konvoys uytger.omen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8-05 42-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-42 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen stil al de de konvoys. Te Gyseghem slaen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staeu al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-47 42-10 42-28 3-08 6-03 6-06 9-05. VAN l.OKEREN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 9-30 3-05 ft-00 0-00. N'inove, Geeraerdsbërgen, Ath, 7-00 U-U0 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, N'inove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen; N'inove, Aelst 6-30 10-40 4-40 4-35 7-25. Brussel langs Denderleeuw) 6-30 10 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 40-40 1-40 4-35 7-25. l'ulqiie Kiiiim. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 4-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 1-0 f VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-45 6 00 8-05 8-10. N'inove. Geeraerdsbergen, Alli (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-45. VAN DENDERHOKDE NAER Brussel (langs Aolsl) 7-30 7-53 2-90 5-05 8-23 (langs Meell.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-3». Aelst 7-30 7-55 M-58 2-20 5-03 8-25 9-45.

De Denderbode | 1866 | | pagina 1