Allyd 't, zelfde liedje. •gouvernement komt af te staen het zuydkasteel, twee wapenhuyzen, en het militaire gastluiys, in Antwerpen, aen de londersche maetschappy Yorok, voor eene som van vyftien millioen. Dal is veel geld, en die millioeneu zouden goed doen, wiei'den zy gestort in de rykskas. Ongelukkig waer, zy zullen hunne dood vinden in den gron- deloozeu kuyl van Antwerpens versterkingen, inaer alles kan ingeslokt worden wat men maer kan byeenraspelen. Dit is liberhatersprogresde inkomsten van den staet niet alleen nutteloos verkwisten aen kasteelen en kazematten, lonkto- rens enz., maer daervoor nog de staeisgoederen verkoopen en alzoo kapitael en inkomen voor eeuwig verkaoeyën Den mapónnieken kompeerwinkel is donderdag in de Kamer al wederom wydoperigezet om er *t volk binnen te lokken en het zelve aen de sterkste kracht der l'opmachien ie onderwerpen. De voorop geschotelde interpellatie over mis- hrnykeu die zonden bestaen in zommige byzon- derè besturen van studiebeurzen is dan gedaen en den gewezen beursgenieter der Kanonikken van Doornyk, thans minister Bara, heeft ergeie- genheyd in gevonden al zyne mayonnieke gal uy.t te braken. De woorden dievery, verkwistingen, slecht bestuer, zorgloosheyd enz. enz. rolden uyt zyneu mond gelyk de vuyligheyd uyt eene goot die met geweld gespoeld word. De geestelykheyd en vooral de bisschoppen kregen er af dat het schande was om hooren. Maer den slimmen klap per was rap genoeg om niemand te noemen, by schermde gedurig in 't onbepaelde om des te meer galle te konnei; uythraken en aldus de kies- kwestie te gemakkelyker te konnen behandelen. Als de leden der regter zyde vroegen om al de stukken openbaer te maken en te drukken, dan weygeren de ministers, omdat zy voorzagen dat al 'L bedrog en de valschheyd zouden aen den dag komen. Dan is er door de catholyke representan ten voorgesteld een volledig verslag met de be~ wysstukken er by aen de Kamer voor te dragen, om haer met kennis van zaken te laten oordcelen. Maer dit wierd ook al geweygerd. Beschuldigen, liegen, lasteren zonder de zaken te laten onder zoeken, ziet daer de taktiek der liberhatery, in hoop dat zy door dees zoo hatelyk als schandig middel de kieziugeu ton barer voordeele zal doen uytvallen. Maer de kiezers zullen by tyd -verlicht en ondeiwezen worden en wy hebben de verze kering dat zy hunne pligten zullen verstaen. Wy komen op deze zaek terug. Een revolulionnair blad van Italien, il Corriere ilalianobewyst hulde aen de wonderbare gela- tenheyd welke Pius IX in de kwellingen toont Den eenigen, zegt by, die zyne geruslheyd van gemoed behoud is den Heyligen Vader. Gy zoud hem als een fatalist van den Oosten aenzien. Niets ontroert hem, niets baert hem onrust. Na eenige oogenblikkeii van droefgeestigheyd, word hy weder vreugdig, vol van vertrouwen, en ver wacht van den eenen tot, den anderen dag, met een onwankelbaer geloof^dat de Voorzienigheyd zyne zaken zal komen schikken... Zelfs in het midden van al \vat hem omringt, is hy van eene verbazende gelatenhevd... Wat er ook overkome, is Pius IX zeker van den zegeprael zyner zaek.— Dit fatalismus, deze bliudheych zullen u doen lachen wat my betreft, dezelve aenschouwende, bemerk ik er iets in dat buytengewoon statig is. Op Oostenryk, Pruysen, en Italian zyn nu aller oogeu gericht want den toestand tusschen die landen word inderdaed meer en meer gespannen en hoogst gevaerlyk. Pruysen heelt, door zyn verbond met Italiën, welk gretig van de gelegen- heyd gebruyk wilt maken om Venetiën intelyven, Oostenryk op zekeren wyze schaekmat gespeeld. De oostenryksche dagbladen zeiven beschouwen •den oorlog als schier onvermydelyk en doen reeds eenen krachtigen oproep lot de vaderlands liefde der verschillende bevolkingen. Zy stemmen erin overeen dat Oostenryk tegen wil en dank tot den oorlog gedwongen zal zyn, omdat Pruy sen en Italiën dien oorlog.ten allen pryze willen voeren. Doch allen zyn het ook eens om te verkla ren dat Oostenryk, tot de uytputting zyner laetste hulpmiddels, zyne zoo onrechtmatig aengerande monarchie en zyn goed recht zal verdedigen. Men voorziet dal Napoleon, die eenen buyten- gewonen Ministerraed heeft voorgezeten ter be- pleyting van het voorstel des Oostenrykschen gezanten, prins Von iMetternich namens zyne regering aenbiedende ook in Lombardiën en Venetiën te ontwapenen, -byaldien Italiën deszell's bewapeningen stake van deze goede kans ge- hruyk zal maken om, met aetibed van schadever goeding ol' aenwinst van een ander grondgebied, Oostenryk op eene behendige wyze te noodzaken Cot afstand van Venetiën aen italiën. Sinds eenige dagen is Napoleon in përsoonlyke wisseling van telegrams met zyne gezanten te Weeneu, Floren- ciëii en Berivnhy alleen geeft hun onderrichtin gen en bevelen'hy heeft dus een groot plan in "toog, welk men ai spoedig zal ter wete komen, aengezien den toestand te stral gespannen is, om nog langer de ontkuooping te kunen verschuy- ven. Doet Oostenryk afstand van Venetien dan ge wis zal Napoléon zyn bondgenoot worden, en Pruysen zich alras moeten haesten om de vlag te strykëu, wilt liet binnen een paer weken tyds zyne Rynprovinciën niet zien bedreygen, welker bevolkingen zoo hevig tegen het Staetsbestuer zyn ingenomen. Zoo niet, dan is het te voor zien dat Napoleon de zyde zal kiezen van Italiën: dus van Pruysen; en in zulk geval zouden wy iioginaels eenen der zwaerste en bloedigste ooriogen te duchten hebben. De tvdiugeii van Duytschland en Italiën heb ben thans eene onbetwistbare gewiglighéyd aen- genomen. Het iialiaensch leger is op den oorlogsvoet gesteld. Volgens een berigt bevat in de Perseve- raiiza, van Milanen, heeft men bevelen gegeven voor de toerusting van meer dan '100,000 mannen en de oproeping van alle de klassen beslist. De wapeningen van Oostenryk in Venetiën nomen aenzien lvke evenredigheden, en het kabi net van Weeneiï weygert langs dien kant te ont wapenen. De militaire toebereydsels door de oostenryk sche overheden- bevolen, en de onverwachte strengheyd met welke de terugroeping geschied der reserve, verwekken onder de venetiaensche bevolking eene levendige aendoening. De laetst ontvangen depêches doen voorzien dat eenen oorlog tusschen Oostenryk, Pruysen en Italiën met rasse schreden nadert, hoewel den Wanderervan Weenen, de hoop uyidrukke dat er nog mooglykheyd" op onderhandelingen be- staet, en er nog niet een geweerschot gelost zy. Het gister avond verspreyde gerucht, ter Pary- zer Beurze, dat de pruyssisehe troepen reeds op het grondgebied van Saksen waren getreden, is tot lieden namiddag niet bevestigd geworden. Doch een stellig feyt is't, dat Pruysen de'Sak sische regeering heeft opgeëyscht om te ontwa penen, onder bedreygirig van geweldige beteuge lende maetregels. Saksen geweygerd hebbende, kan men zich aen iels anders verwachten. Het is düydelyk dat Saksen, om zoo stout te durven spreken tegen eenen overrnachligen u'abuer, verzekerd moet zyn van den onderstand van Oostenryk en van dien der voornaemsle Middenstaten van den Duytschen Bond. Overigens heeft Pruysen op den zélfden toon gesproken in zyn laetste antwoord aen Oosten ryk: liet wilt dai Oostenryk ook.ontwapene in het. Venetiaensche. Dit zal Oostenryk gewis niet doen aengezien geheel Italië te wapen snelt en deszei fs oorlogsvloot bereyds de haven van Genua verla ten heelt. Zonder onverwylde en krachtdadige diploma tische tusschehkomsl, is Oostenryk op dezen' oogenblik iuderdaëd bedreygd met eenen oorlog in 't Noorden en eenen oorlog in 't Zuyden, die niet langer meer kunnen verschoven, worden, ten zy er een Europeescli Congres worde byeen- geroepen. Men schryft aen de Hollandschc Courant De B. C. gemeente Yzendyke heeft het geluk zich te mogen verheugen m hel bezit van een geheel nieuw slerksprekend, welluydend Orgel, besloten in eene wagenseholzen met prachtig sny- werk versierde kas, hetwelk door lieeren. ervaren in het orgelspel en door hel geheele kerkbestuer word bewonderden goedgekeurd. Dil orgel onder- scheyd zich door rykdom en verscheydenheyd van klanken, door ziiyverheyd, zwierjgheyd en zacht- lievd van toooen en door het eygeuaerdig karakter van elk spel, alsmede door de gemakkelykheyd der registers, klauwieren en blaeswerk. De 16 voet en 8 voet spelen en vooral de tongwerken dragen ieders goedkeuring weg; met één woord het za- menslel van het geheel orgel, als ook den lagen prys doen den vervae. diger, den Heer Ch. Annees- sens, orgelmaker te Geeraerdsbergen, in Belgiën, een welverdiende eer aen, waerom kenners en Heeren Gecslelyken den kunstenaer reeds met een goedguustu onthael vereerd hebben, zoodal het R. C. Kerkebesluer van Yzendyke den Heer An- ncesser.s in ieders gunst gerust durft uenbevelen als iemand die zyn vak zeer wel meester is en die het volste vertrouwen verdient. M. Braem, pastor te Gotlhem, is pastor te Ca- pryeke benoemd. M. F. Filleul, onderpastor te Vynckt, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Slevdinge over, en word te Vynckt vervangen door M. J. Baes, on derpastor te Thielrode. M. J. G. Barbiaux, coadjutor te Schoonaerde, is onderpastor benoemd te Thielrode. M. C. Posschelle, onderpastor te Viane, is pastor benoemd van Gotlhem, en word te Viane vervangen door M. J. Van Spaendonck, priester in liet seminarie. M. den advokaet De Witte, sehepene der stad Aelst, is alhier overleden in den ouderdom van 62 jaren. De Verledene week is den houten windmo len te Moorse! afgebrand. Dynsdag lest is te herdersem ook een huys afgebrand. b Den 25 april, heeft een brand te Sl-Ante- iinckx, een huys, eenen stal en eene schuer in assche gelegd, "toebehoorendé aen den herbergier S. Van der binden. De schade word geschat cp 2250 f\ - Bv koninglyk besluyt van 2 dezer, zyn de kieskollegien byeengeroepen om op 28 niey, om 9 's morgends. over te gaen tot liet kiezen van pro- vintiale raedsheeren, ingevolge de wet. By koninglyk beslnyt van 1 mev is den pro- vintialen raed van Oost-Vlaenderen in bnytenge- woonen zitlyd byèen geroepen op donderdag 17 dezer, om twee kandidaten voor te dragen voor de openstaende plaels van raedslieer by hei hof van beroep te Gend. Hel hof van beroep van Gend is overgegaen lot de aenbieding van twee kandidaten voor de plaets van raedsheér Van helzelfde hof. Dertien leden op veertien waren tegenwoordig. Afwezig: iM. DeSmet-Gréniefmyt hoofde van onpasselykheyd. Is als eersten kandidaet voorgedragen, mei 7 stemmen tegen 6, M. Blomine, prokurenr des konings te Dendermonde. M. Mechelynck heeft die 6 stemmen bekomen. Dynsdag is !e Brussel uylspraek gedaen in het proces van M. Claes van Lembeok. Dezen stoker is, voor het werken met eene geheyme slo- kery, door de rechtbank veroordeeld tot hel beta len eener boete van 522,410 franks. By gebrek van betaling word M. Claes veroor deeld tot een jaer gevangenis; verder zal hy te betalen hebben 556 franks voor gesmokkelde rech ten het alles by lyfsdwang en de kosten van proces. Maendag avond, om 9 uren, heeft een dood slag de..bevolking van het kwartier der vaert, Brandhoutkaey te Brussel ontsteld. Ten gevolge van eenen herbergtwist, heeft een kuyper eenen messteek toegebragt aen den genaemden Ferdi nand Van Herpe daglooner, en den zeiven in het hert ontvangen hebbende, is hy byna onmiddelyk aen zyne wonde bezweken. Het lyk is naer het St-Jaiis-hospitael vervoerd. Den pligtigen die, na het schelmstuk, de vlugt genomen had, is in eene herberg der Vlaender- seheslraet aeugehouden, nevens zyne wooning. Hy bekend zyne misdaed. Na eene ondervraging hy den instruktle-regler, is den belrgten opgesloten is het gevangenhuys der Kleyne-Carmelieten. Maendag voormiddag heeft in de ophemstraet te Brussel een schrikkelyk ongeluk plaets gehad. Twee schaliedekkers, vader en zoon, aen een dak aen 't werken zynde, is de stelling, waerop zy stonden, gebroken, en beyde zyn op den grond ge vallen. Den Vader wierd op den slag gedood den zoon leefde nog; men heeft hem naer het hospitael overgebragl, alwaer hy, zoo men meld, reeds over leden is. Den zoon was slechts een jaer getrouwd. Er heeft zondag eene meling van werklieden plaets gehad in het lokael der Lome, te Brussel. De aenwezigen waren ten getalle van 360. Na Na verscheydene leden aenhoord, le hebben heeft de vergadering de volgende besluvisels aeuveerd: 1° De meeting protesteert tegen het ontwerp van kieshervorming door het gouvernement uvlge- bragt en veiklaerl dat dit ontwerp geenzins de wet tige verlangens van het belgisch volk volbrengt. De meeting protesteert tegen de gedachten door Al. IIymans, den verslaggever- van dit ont werp uytgegeven, en voornamelyk tegen zyne be- weering van eene onoverschrydbare pael te stellen tegen de algemeeue stemming. 3° Er zal geene kieshervorming ernstig en vol ledig zyn zonder de algeineene stemming.. Verledene week heeft een brand te Onkerzeele de hofsteden van den genaemde Machtelinckx en Van Hecke, staende op de grensschevding der ge meente Grimniingen en Onkerzeele, met a! wal zy bevatten, vernield. Niets was verzekerd. Men kent de oorzaek der ramp niet. De Burgelyke Regtbank van Antwerpen heef: zaterdag middag uylspraek gedaen in zake d<-r stad Antwerpen tegen J. Van Uyswyck en den Koophandel, Zy heeft, by een lang gemotiveerd gewysde, de door de stad Antwerpen en haer colle- gie ingespannen actie der 21 raedsheeren, in oygen naein handelende ontvankelyk verklaerd. Vrydag namiddag is men le Antwerpen aen de Schelde getnyge eener ramp geweest. Rond 2 uren vaerde schipper Geens, met zyne schuyt Commerce de 'fermonde, geladen met ryst, uyt de Brouwersvliet, om naer Dendermonde te vertrek ken. Regt over hel Kraenenhoofd, omtrent het midden der Schelde, liep de schuyt legen de ketin- gen van het engetsch drymaslschip K. A. Bright, hetwelk mei guano was aengekoinen en aldaer op anker lag. Welhaest was de Commerce zoo zeer in de kelingtm verward dat zy gedeellelykomsloeg en zonk. Den knecht wierd by tyds door't scheepsvolk van hel engelse!) drvmastschip gered; doch pairoon Geens is op zyn schip gebleven lot hel. bvna ganseh onder water was. Alsdan klampte hy zich aen de keling vast, onder de boegspriet van de E. A. Brighten daeracn is hy blyven hangen tot men hem mei. den loodsboot en andere bootjes ter hulp kwam. De lading ryst van de Commerce bestond uyt 580 balen, ter weerde van ongeveer 11,000 fr. Gelukkig was de lading verzekerd. Vrydag namiddag tusschen 2 en 3 uren, heeft men de kasëmal, naby de Berchemschepoort te Antwerpen laien springen. Hierhy zyn er wede rom in verschillige wooningen der St-Jorispoort- slraet, le Antwerpen, zware steenen gevlogen ook in het gasthuys wierden verscheydene rtiylen verliryzeld. In eenen blikslagerswinkel kwamen er eene gansche massa steenen door het raem gevlo gen 13 i'uyten en 7 nieuwe petroleum lampen wierden er verbryzeld. In hetzelfde huys, boven op de eersle verdieping, kwam er een grooten steen juyst op de kommode te regt en sloeg gausch het servies aen stukken dat er op stond. Nevens dit huys, in eenen koordwinkel, vloog eenen steen dwars door de glazen deur. Een heer welken achter die deur stond te zien kreeg den steen op de schouder. Den slag was zoo erg, dat zyn schouder er van opzwol en hy zich in het gast huys moest gaen laten verzorgen. Denzelfden sleen verbryzelde vervolgens in dit huys nog een schab dat vol koorden lag. In eene herberg kwam er eensklaps eene gan sche masoa steenen gevlogen. Een grooten drong door de glazen deur tol op hel buffel, waer hy nog eenige schade aënrigtte'. Een behangersgast stond pp zyne zeven gemak ken te kyken, doch voorzigtigheydshalve hield hy eene groole slvfselplank voor zich, waerachter hy zich veylig waende. Onverwachts wierd de plank door eene gansche vragt steenen in twintig stukken geslagen, en den behangersgast was hlvde zich on gedeerd uyt de voeten le kunnen maken. SPOORWEGEN. PRYS V E R M IN DE R ING Wy hebben gezegd dat den minister van open bare werken vermindering toegebragt heeft aen de vervoerpryzen der reyzigers. Even als eenieder juyehen wy dezen maetrcgel toe: echter moeten wy ons spyt uytdrukken dal de vermindering het grootste is voor de lange afstanden, terwyl voor de korte overtogten den afslag der pryzen schier on gevoelig is. Met gevolg daervan Is, dal. de vremdelingen er meer zullen aen winnen dan onze landgenoote» zelve. 'By voorbeel lVan Brussel naer Oostende waren de prvzen voorheen; 7,50 voor eerste, en fr. 5,00 voor tweede klas; thans zyn de pryzen verminderd tot fr. 3,35 voor de eers'e, en lot fr. 2,50 voor de tweede klas. Dus eene vermindering van 50 per honderd, Voor de reys van Oostende naer Verviers waren de vervoerpryzen vroeger; fr. 14,50 in eerste, en fr. 9,70 in tweede klas; thaps zyn die pryzen ver minderd lot fr. 5, iO en 5.65; dai is eene verminde* ring van rond de 70 ten honderd of ongeveer twee derden afslag. Dien afslag is zeker groot eri zoo dezen nog aen- zienlyker ware, stellig zouden wy nog meer toe- juyehen; maer wy kunnen niet begrypen, waerom de vermindering niet even aenmerkelyk is voor de pryzen der kleyne afstanden, want terw.yl voor de lange reyzen de vermindering lot 50 en zelfs tol 70 l. h. loopt, bedraegt dezelve op de Irajekten van Antwerpen naer Brussel of van naer die laetste stad maer 13 of 15 t. h. dal is eene vermindering van eenige centiemen. Welnu, alleen de zoogenoemde toeristen of per- soonen, behoorende lol de welgestelde klas, die het goed kunnen betalen, doen groole reyzen, ter wyl kleyne burgers en neeringdoende zich by korte overtogt en bepalen. Zy die zulks hel minste noo- dig hebben zullen er net meeste by winnen. Het ware te wenschen geweest, en ook regtveerdig dat den afslag gelyk zou geweest zyn voor al de afstan den zonder onderscheyd, en wy hopen dat M. den minister niet lang zul wachten om deze hervorming tót volmaektheyd te brengen. Den spoorweg van Braine-Je-Comte naef Gend zal de volgende acht statiën tellen Rebecq, Galuiaerde, St-Maria-Lierde, Sotleg» m, Baelegem, Seheldewindeke, Moorlzeele en Landscauter. Dynsdag laetst is er le Ronsse een beween- Ivk ongeluk gebeurd. Het peerd van, den genaem den D., in eenen bierwagen gespannen, is ver- schiikt en niellegenstaende het geweld welk den voerman gebruvkle om hel te kunnen legenhouden^ geraekte het. op den iiol, aen den hoek der pries- tersslraet gekomen, wierp het een kind om verre dal ongelukkiglyk op den slag gedood wieid. Men leest in den Boterkooper van Dixmude Met sehynt ons toe da{ de nieuwsbladen tot het cynde der maend hunne lezers aprilvissehen willen op.'Jisscheu Zoo vinden wy in eene menigte dag blad, n een verhuel waerby in de omstreken vari Dixmude, in eene groole stokery, een bedrog zou oh!.lekt zyn, waervan het cyfer van proces verbael 216,600 franks bedraegt! Wy gëlooven temogen verzekeren dat er in onze omstreken geene stokery bestael waer zulkdanig bedrog is gepleegd. Men schryft uyt Winenue (Namen), den 26 april Dynsdag laetst, 24 april, heeft er een schrik- kelyken brand een deel van liet dorp van Winenue in assche gelegd. Dertig luiyzen, zonder de schuren of stall j.n le tellen, vvierden de prooy der vlammen in mill dan een uer. Het vuer is aen eene schouw begonnen die men nog den vorigen dag gekuyscht had. Er is geene kwaedwiliigheyd in de ramp die ons overgekomen is. Men poogde bet vernielend vuer in het midden te vergaderen waer het onlstüen was. Het was on- mogelyk. Het stiooven dak vatte welhaest vuer en aenslonds boden de Imyzen die paelden op eenen afstand van meei dan 3 J0 meters slechts eeri groo ten vuergloed aen. De verliezen worden geschat van 150,000 op 200,000 fr. Vyf of zes wooningen waren in geene der huyzen verzekerd die in assche gelegd zyn alles of byna alles is vernield. Er is vrydag laetst, 27 april, een schrikkelyk ongeluk gebeurd om 6 ure 's namiddags, in den pui N° i der köolmyn van Escoulfiaux naer Hornu. Ten gevolge van het breken der koorde by mid del van welke men dé keef optrok die vyf werklie den en dry werksters behelsde, is deze in de diepte van den pul geworpen van eene hoogte van omtrent 130 melers- Men heeft zich verhoest naer de plaets te gaen waer de keef zich bevond in duyzend stukken ge broken, en men heeft met eene diepe droefheyd beslatigd dat vier mannen en eene vrouw slechts schrikkelyk verminkte lykeil waren. Twee vrouwen zyn de dood' ontkomen, maer zy bevinden zich in eenen staet die geene hoop laet. Een enkel dezer slagloffers is getrouwd. De volgende oorzaek van dezen schrikkelyken voorval word aengeduyd De keef kwam boven; men weet dal om de wag- gelingen der keef te vermyden, men ze doet glyden by middel van Iiaeken/de lengte van schuyfluyken aen de boorden van den pul gelegd. Nu door eene oorzaek tol heden onuytiegbaer, was de keef uyt de groeven gemekt. Daer uyt geweldige waggeliu- gen die geeyndigd hebben met de koord Ie breken. Een liberhalersblad meld dat AL An&iau toe stemt om zich wederom te Soighies op den rang te lateii stellen. De twee anderen liberale kandi daten zouden zyn MM. de Bagenrieux en Bouc- queau. BÜYTEXLA1VDSCH NIEUWS* Den 1 mey, om 10 uren, is men in het slad- huvs van Parys tot de 18e loting overgegaen der obiigatien die moesten terug betaeld worden iu de leening door het departement der Seine in 1857 aengegaen. Er zyn 5005 nummers uyt het rad getrokken. De acht eersle hebban de volgende premien behaeld. Den n° 236220, 100,000 franks; de nos 123572, 47848, elk 10,000 franks; de nos i 43558, 137895, '107570, 254645, 199914 elk 1000 t franks. -- Alen schryft uyt Parys, 29 april Over-eenige dagen, ten gevolge van den voor ste! van wederzydsche ontwapening door Oosten- rvk gedaen, zegde men met eenen zucht van vol- doening Nu is den vrede zeker Heden in de tegenwoordigheyd der houding van Italiën en den twist door Pruysen gezocht aen liet kabinet van Weenen nopens ontwapeningen in Venelien, zegt men met een pyulvk gevoelen Den oorlog is drey- j gend Al wat er gebeurd verraed eene geheyme verstandhouding tusschen Florenliën en Berlyn, en hel zientyk aenrandend karakter der wapeningen vau italien beneemt alle hoop aen deze die het meest aen den vrede houden. Ziedaer een ingestorte» Staet, zonder geld en zonder krediet, onbëkwaern van den koupon van zyne rente te betalen, en die kanonnen en ge wee- ren koopt, die doet werken aen de versterkingen zyner steden, die spoedig alle zyne oorlogschepen svapent en die gisteren nog aen een groot huys van Parys eene d' hgende bestelling deed van 100,000 schakos! llue kan men een dergelyk gedrag uyllegj gen, ten zy door het vooruytzigt van een geschil dat fin.mtiele maetregels in extremis zal n.agtigen met verdere vergeldingen te doen verhopen? De italiaensche rente is gevallen aen 47. Den vyf ten honderd lot 47 En men verzekert dal de koersen nog leeger zullen dalen Men heeft geen voorbeeld eener dergelyke daling, en gisteren in de Beurs herinnerde men dat de grieksche fondsen, j over veertig jaren, eene dergelyke verzwakking hadden ondergaen, op het tydstip der geschillen van de onafhankelykheyd. Maer in de andere Sta ten van Europa, zelfs in het midden der om wen te- i lingen en liet vallen der troonen, is de rente van geen land oovt zoodanig verlaegd. Daer in is waerlyk eene les gelegen, want de vrees var. eenen oorlog is niet. voldoende om deze verwarring uyt (e leggen; men moeter heL weynig betrouwen in her kennen dat aen het kapitael de vasihevd en duer- zaèmheyd van het nieuw koningryk van Italien in boezem. Eiken schok doel voor hem de instorting van hel gebouw vreezen, en zyne opregtste vrien- ben zouden zelfs weygeren hunne fortuyn op zyne toekomst te steunen. Een anierikaensch dagblad bevatte onlangs de volgende samenspraek: Een krnydeuie»', die te gelykerlyd diaken van de eene of andere prolestanlsche kerk was, riep zekeren morgen aen den trap van den kelder, lot zyuen klerk, die zich in denzelven bevond; John, hebt gy water by den rlium gedaen? Ja^

De Denderbode | 1866 | | pagina 2