7 «20' Jaer. Zondag, 15 Mev IBö6. iV 1050. mm ÉPü VERTREKUREN EYT AEEST A A ER YERTREKUREN EYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JACRS. Aclsl BROEDER FRÈRE EN KEYZER NAPOLEON. Deti Oorlog. Den toestand. DEN DEN -..A Dcnderm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12 S3 Gcnd, Brugge, Oslcnde 7-47 8-25 (8-44 9-45 lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 Gcnd) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 Briis. 6-39 E (1e2e c1^ 8-05 8-12 9-38 11-58 12-15 Doornvk, Korlryk, Mooscroeri, Bvssel (langs 2-38 2-55 5-27 E (le 2e c') 5-50 6-20 8-50 9-35* (;enc|) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 niech. Aniw. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10 12-31 Doornvk Rv^scl (lahes Alh) 7-53 5-35 in a on .5-30 fi.-lfi 6-9A K-4.3 8-50 L'ÜUIMy,v' "j"61-1 I1-*»»*» Ain; i oo 6,i 3-10 3 40 S-S0 6-16 6 44 8-4Ö 8-50 ""V ,'üu 0'C0 J.euv. Thienen luvk Verv. Land. 5-20 8-12 9-38 &»«ove, Geerardsb., Alh, 7-55 2-55 5-35 8-50 9-45 12-15 3 10 Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nieolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7-i 0 9-00. van GEND NAER Lokeren, St-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Tc Lede staen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen slaen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staeiT stil al de konvoys. To Denderleeuw slaen al de konvoys uytgenomeri de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-OS 6 03 6-06 9-05. r - I.OKK11KN NAER 7-00 7-00 9-30 3-05 8-00 0 00. Ü-UÜ 3-05 7-45 0-00. 6-30 10-40 4-40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10 40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-2o. UnsïqjKe Suuui. Dendermonde, Aelst, Ninove, Gecraerdsbergön, Ath, VAN ATH NAER Geeraerdsbcrgen, Ninove, Aelst, Dendcnnonde, Lokeren Lessen, Geetfnerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Goud. Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audcnacrdc, 6 43 9-30 1-30 <4-00 8. NAER AEI.ST 8-00 9-00 11-35 4-33 5-00 5-37 6-43 8-0, VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN IJRNDEIÏMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-40 3-05 8-45 (langs Mooli.) 5-45 6-37 8-00 10-03 3-30 7-30, 7-30 7-55 11-58 4-40 5-05 8-45 9-45. AELST, DEV 15 MEV 1866. T'was onder dit opschrift dat de Gazelle de Liège onlangs een belangryk en geestig artikelken gaf over de samenspraek van onzen grooten geld- smid met keyzer Napoleon. 'T is curieus om zien hoe schoon de twee mannen daer in afgeschetst staen. Leest en 'oordeelt zelve. Tot nu toe, zegt '1 luyksch blad, is erin de ga- .y.etten wevnig gesproken van het bezoek dat broeder Frère, den geldminister, afgelegd heeft by Z. M. den keyzer iNapoleon. Die slilzwygend- heyd is van de gewoonte niet der liberale gazet- knoeyers op alle andere tyden zouden zy, uyt liefde voor den belgischen Bismark, die keyzer- lyko gunst opgehelderd en al hunne wierookvaten doen zwaeyen hebben naer het hoofd-van hunnen meester. Wacrom houden zy zich nu zoo stom ■stil? 'Tisklaer: omdat M. den belgischen mi nister hun zulke orders gegeven heeft. Maer waerom zulke orders gegeven 'T is toch niet uyt geest van ootmoedigheyd of zedigheyd, want M. Frère, ofschoon hy op den schoot eener prin ces niet gewiegd is, M. Guillérie en andere heb ben het genoeg ondervonden, M. Frère, zeg ik, leest noglans me.t veel sinaek en geluk af de lóf- luytende artikels die illustration zyne doorlucli- ■tige en opparmugtige personaedje toezwaeyt. M. Frère zal wacrschynlyk benauwd geweest zyn, Tan de publieke aendacht te verwekken over zyne samenspraek met den fransehen mohark, uyt vreeze dat alzoo het gevaerlyk onderwerp hunner onderhandeling zou kormeu aen den dag kornen. Nu, aengezien wy geénzins ten dienste staen van den geldbaes, zullen wy het geheym niet verborgen houden, maer aen onze lezers mede- deelen al wat wy nopens die byeerikomst op eene ibuytengewoone manier vernomen hebben. vGy moet u by het lezen van deze regelen niet verschrikken noch.peyzen dat M. Frère, ter oc casie van het geschil tusschen Pruyssen en Oos tenryk is gaen handelen over de vereeniging van Relgièn met Vrankryk. Néten, neen, M. Frère is veel te goeden patriot en acht zich veel te geluk kig van ons Belgiën naer zyn en wil te konnen bestieren om ons alzoo te verraden. Maer nog- tans, alhoewel inde hall' keyzerlyke en half mi nisteriele samenspraek van zulke gevaervolle zaken niet gehandeld zy, daerom laet zy niet ons aardige dingen te doen kennen, waeruyt wy veel kunnen leereu. M. Frère was nu binnen getreden in 's keyzers- gehoorzael en niettegenstaende hy eenen teers ten styverik is, plooyde hy met alle geweld zyn rug- gebeen om volgens gewoonte den keyzer te groe ten. Den keyzer gaf teeken aen zyne kamerlingen zich te vervvyderen en hem met den belgischen minister alleen te laten. Zy trokken heèn maer m eene aenpalende plaets bevond er zich eenen bedienden van het hof en de deur niet geheel digt gesloten zynde, legde hy zyne oor legen het IMEN GRAED VAN OFFICIER EN HET EEREKRUYS. Ilel was op een schoonon meymorgend van hetjaer 1834, Twee liuwelyken wielden in de kerk van den H. Thomas van Aquiner», tc Parys, door de baud des pries tersgezegend hel yene was dat van Joseph d'Esnos, kapiteyn van den straf, met Louiza .11 rij oral, zoon en dochter van twee schatrykc bankiers hel .andere dat van Willem Bernard en Marie Aubert, beyde van do werkende klasse. Willem was schrynwerker en zyne cchtgenoole borduersler. Maria Aiiberl was eene weeze, die vele jaren als dienslmeyd by de ouders van Louiza Mnjoral had gewoond en door hare uylnemende han- delwyzéde achting en genegenbeyd van deze had inge wonnen, en wel byzonder van Louiza, die hae'r immer als eene zusier bad bemind. Alvorens de bruvloft in de prachtige zael van M. Ma jors] zou aenvang nemen, liet de jeugdige gehuwde dame warie dooreeneu bedienden verzoeken van eens by liaer ie komen. Toen zy in de kamer kwam, waer het iiuwo- jykspaer vepeenigd was, zeyde Louiza tot M. d'Esnos, haren echtgenoot, met eenen glimlach - Gy weel, Joseph, dat ik thans mcesier van den bruydkorf ben, namelyk Den duyzend francs, die gy mv gisteren ter hand steldel? Zeker, Louiza; gy kunt daermede volgens uw goeddunken bandelen, zegde M. d'Esnos. Welnu, raed eens, wal ik.met die som voornemens hen te doen? slofgat (wat zyn die mannen toch curieus), en hoorde af al hetgene wy gaen verhalen. Den keyzer sprak natuerlyk dën eersten. Napol. Myn goeden vriend, zegde hy, ik ben bly van u te zien. 'T is al lang dat ik wenschle met u kennis te maken. Dat kan my voordeelig zyn, en my te kennen, dit zal u ook geen kwaed doen. Laet ons maer op ons gemak wat samen klappen of in andere woorden gezeyd laet ons nen keer ons hert ophalen. Frère. Sire, gy doet my veel eer aen.... Nap. Zwygt daer van, jongen steek maer al die groote woorden van Sire, Keyzer, Majesteyt in uwen binnensten broekzak, onder mannen van zelfden kaliber komt al dien rimram niet te pas. Noem gy my simpelyk kon frater.... Frère. Ik ben eonfues, Sire. over uwe goed- heyd. Nap. Nog al? Luyster: wy zyn hier te samen om malkanderen te helpen en om te beginnen zal ik u zeggen dat gy nog al eenen slimmen vos zyt en ik, om de waerheyd te zeggen, ik beu ook juyst geenen ezel. (Den keyzer grimlacht en Frère pinkt een lief tallig oogsken op hem). Als het is om den baes te spelen, daer in zyn wy t'huys. Onze politiek, zoowel de uwe als de myne, konfrater, is anders niet dan alleman voor onze voelen te doen knielen. Als men in een andermans laken snyd kan men niet te diep sny- den. Daer ligt geheel' onze kunst. Onze oppermagt zoover doen strekken als het mogelyk is. Frère. Stiliekens, Sire, als het u belieft. Nap.Zyt gerust, jongen...... Gy bekent' hel dat zulks onze politiek is Allo, Allo bekent het maer, 't en is immers aen geenen ouden aep dat gy zult leereh muylen trekken en wal meer is, ik ken uwe streken ik heb u ook aen 't werk •gezien. Frére. Kunt gy zwygen Nap. Maer peyst gy dat ik eenen sul ben van zoo onze eygene sekreten te gaen uytbab- belen (Frère met stille stem) LuysterGod heeft de volkeren g'eschapen voor de valmagtige Vorsten en ook voor de conslilutionnele ministers. Nap. Goed, jongen, alderhestdat woorde ken God komt hier wel te pas Wilt gy wel gelooven dat onze historie nog al wel op een trekt Frère. Dat doet my veel eer aen. 'T en doet my ook geen schande, konfrater, gy zoo wel als ik, wy hebben alle twee eenen coup d'état op onze maeg. Den mvnen dagleekeut van 485-2. Frère. En den mynen is vyf jaer jonger, hy is van 1-857. Nap. Dit doet. my plezier dat wy overeen komen gelyk twee mosselschelpen. Maer alles wel ingezien, uwen toer is beter gespeeld dan den myneu. Frère. Peyst gy dit? Nap. Ongetwyl'eld. Ik heb ik zelf moeten te berde komen en gy, gy zyt fynekes achter de gordyn gebleven.... Na al uwe orders gegeven te hebben aen de kasseywerpers, hebt gy myn heer De Decker, die u geroepen had, aller schoonst in de kleeren gesteken. Dien armen Wel, waerscbynlyk eene goede daed: immers, niets verschaft meer vreugde aen uw edelmoedig hert... Marie zegde zy, terwyl zy zich tot deze wendde, ter Herinnering van uw en myn huwelyk, dal lieden op denzellden dag voltrokken is, en als een Dewys der gc- negenheyd, die ik u steeds heb toegedragen,'schenk ik u vyf duyzend francs. Deuk dik wils aen rny! En by deze woorden reykte zy de gezegde som aen Marie over, die van verbaesdheyd en aeiidoening geoue dankuyldrukking kon vinden; hare tranen echter waren de tolken van haer hert. Marie, zegde den kaoileyn, opgetogen, ik wil u ook iels schenken; hel zou my niet fraey slaen, dal my ne echtgenote zich alleen milddadig toonde hel huys, dat hy myn hotel in de St. Dominicus-slrael gelegen is, kunt ge met uwen man gaen bewoonen, zoodra gy wilt. Nu, vaerwel, en dat den Hemel uw huwelyk zegene. God zal de schoone daed van u heyden in het groot gedenkboek aenleekeiien en uw huwelyk zegenen zegde den broeder van den gehuwden kapiteyn, den eerw. heer d'Esnos, die zich voor de vrernde missiën bestemde. Marie meende dat zy droomde. In aller yl ging zv haren man niet dit alles bekend maken, die niebminder verwonderd dan zyne vrouw opzag; Zy mankten een nuttig gebruyk van de hun zoo mild geschönkene som, waren eensgezind en werkten vlytig, terwyl huysselyk genoegen hen onringde. Dit genoegen wierd nog ver groot door de geboorte van een zoontje, wvelk in het doopsel den naem van Albert bekwam. Ook het huwelyk van den kapiteyn wierd bekroondeen aenminnig duts Ik, integendeel, ik heb wel honderd representanten moeten door myne gendarmen in't droog zetten. Dat maekte groot gerucht en had ik myn legér niet gehad, ik zou er gestaen hebben met myne zweelers. Maer gy, gy hebt het volk zoo schoon weten den kop te doen draeyen met eene der liefdadigste en regtveerdigste wet ten óp eene valsche en bedrieglyke manier uyt te leggen. Ik geloof niet dat ik zoowel daerin zou gelukt, hebben als gy. Zeg my eens, hoe hebt gy dien toer konnen spelen Frère. Konfrater, ik moet u zeggen dat het gemakkelyker is dan gy peyst. Nap. Laet hooren, 't is byna ongelooflyk. Frère. Met het belgisch volk en het zwart spook is my alles mogelyk. Nap. 'K heb ik voor myn part het rood spook voor de pinne gebragt. Frère. Oh't zwart is veel beter en de preuf daer van is, dat het rood spook byna geheel ver sleten is. Nap. Wat dat gy zegt Frère. Eu myn zwart spook kan niet ver- slyten. 'T is gelyk den schoen van den wande lenden jood. Als de Belgen ons beu worden, als onzen yzeren arm te zwaer op hun ruggebeen drukt, als zy hunne vrylieden zien naer den bliksem vliegen, als hunne beurzen zoo uytgepul zyn als eene afgemolkene koey en zy tot ons roepen, gy moet -sparen, als huime gods dienstige gevoelens de stem willLen verheffen en dat de Kerk die wy den duyvel aendoen tegen ons geweld protesteert, cilo roepen wy het zwart spook voor-den- dag.-Eensklaps word alles rustig en de iiberhaters Nap. Ja maer, gy komt wel met uw zwart spook voor den dag, maer hoe zyn uwe mede burgers dom en dwaes genoeg om' zich daerdoor te laten verschrikken Dat zuiks eens kan ge beuren, dit versta ik, maer van den tweeden keer at' moeten ze zien dat tiet een apenspel is. Dit geeft my geen groot gedacht van het Belgisch volk. Frère. 'T is waermaer wat geeft my dat, als ik ze maer kan by den hok zetten. Nap. Ik wil wel maer hoe, bliksem, kunt gy dat gedaen krygen Frère.'T is geheel simpel; ik geef ik het woord aen myn vrienden de f'r;n»cma<?ons, myne beste slaven. Deze stellen het over aen ouze libet- hatersbladen en aenstonds ziet gy 't landoverstroo- men van boeken, brochuren, feuilletons, artikels en zoo voorts en zoo voortsde pauselyke en cycliek, de bisschoppen, d'inquisitie, de tienden., (met ongerust.heyd) maer stil, 'k hoor ietszou den zy niet verstaen wat wy zeggen Nap. Zyt. gerustgv zyt te benauwd (al spot tende) ligt er misschien iets op uwe lever Ailez ga voort. (Om voortgezet te worden). De twee Verbondsheeren melden in hun diep zinnig overzigt der Kamer dat minister Bara de beraadslagingen' over de uytbreydiug van het kiezersregt onderbroken heelj, om aen zyn en kompeer meester Funck, zekere uytJeggiugen te geven over de fondatiën vau studiebeurzen. doclilerije, Enima gehceten, liet evenbeeld der moe.lei maekte bevder geluk en vreugde uyl. Welig als loederc spruyten groeyden deze t\vce kin deren op en vergrootten eiken dag hel genoegen ban ner ouders. Albert was door de zorgen van do echte lingen d'Esnos in een ondervvys-gesliehl besteld, en be kwam op zyn vyfliendo jaer dry eerste pryzen. Hy was opgernymd van vreugde, toen de kieyne Emma hem de lauwerkroon op het hoofd zette, en den beer d'Esnos, thans kolonel en officier van 'l eerelegiocu, hem de hand drukte, terwyl hy zeyde: -- Bravo, jongen vriend, ga zoo moedig voort: nog vier jaren ga el gy naer de miiitaire school, en eens draegt gy gewis de epauletten en hel eerekruys De vier jaren snelden heen, en Albert ging zyn exnem in de militaire school,van Saiiii-Cyr afleggen, toen op eenmaol dep oorlog in hei Oosten uylberstle. Op zekeren dag was de (amitic d'Esnos in de groote zael in de St. Dominicus-slrael by een vergaderd: bel was den kolonel, zyne echtgenote, zyn broeder, dén eerw. geestelyken, Emma en 41 bert Bernard in tc.nue van leerling der militaire school. Aen de vurigheyd van hel gesprek kon men opmerken dal nlon over eene zeer gewiglige zaek handelde. En dit was ook zeurden kolo nel ging mei den mnnschalk Soiul-Arnaud naer hel Oosten vertrekken. Zyn broeder, den priester, vertrok met hem in hoedanigireyd van aclmoesenier, in afwach ting dal hy naer de missie van China zou geroepen wor den. De groote zaek was om madame d'Esnos en hare dochter Emma tol een besluyt le krygen, welke verklaar den dat zy dadelyk mede naer Gonslanlinopol zouden vertrekken ol hem daer zouden komen vervoegen wan- Die uytleygingenzeggen gemelde twee Ver* boiidsheei'eii, zyn verpletterend geweestvoor den stouten kerel die ze durfde uytkrnmen, want lij' Kwam wel voor den dag met eene litanie mis- brnyken ten laste van priesters en andere catho- lyke beurzenbestuerders maer als 't er op aen- kwam de fondatiën aen te wyzen en de gevvaende misbruykeft te noemen, bleef hy zoo stom als nen stokviseh, en kon niet liet minste bewvzen van al wat hy zoo slout weg uylgekraemd iiad. Ook riep den lieer Oetheux hem met verontweerdiging toe UWE REDEVOERING IS EENE EER- ROO\ER\ IN'T GROOT. Waerop sieur Bara, waersc.hynlyk uyt schaemte, onder liet gelach van 't publiek aen 't loopen is gegaen. Den keyzer en de keyzerin der Franschen zyn eene reys gaen doen in liet departement van Vuiine. Antwoordende aen de redevoering van den nieyjer van Auxerre, beeft Napoleon III de gelegenbeyd waergenomën om eenige woorden uyt le spreken die eenen grooten weerklank zul len hebben in Vrankryk en in Europa: in Vrank ryk zy zyn eene regtstreeksche antwoord aen de redevoering van M. Thiers en aen 't algemeen vleyend onthael die zy op de banken der meer- derheyd van liet Wetgevende Korps ontmoet heeft; in Europa, omdat zy eene echte oorlogs verklaring zyn tegen de traktaten van 1818, waer- van men heden, beo ft den keyzer gezegd, de eenige basis van ons uytwendig politiek wilt maken, en die ik verloey. Zoo als wy itooger zeggen heeft Napoleon III in zyne antwoórd aen den meyor van Auxerre eene ware oorlogsverklaring gedaen; niettegenstaende z.vn volk, mettegenstkende de meerderhevd van liet Wetgevende Korps, die hem tot nu toe zoo levendig ondersteund had, verwerpt hy alle hoop van vrede, en verklaert dal hy de traktaten ran 1815 verloeyt. En welken oogenblik neemt Napoleon III daer voor? Hetgene op welk Pruysen, Oostenryk en Italic» gereed zyn om handgemeen te worden, en by stroomen bloed te doen vloeyen. Die woonden, in plaets van den vrede aen te bevelen, geven liet oorlogsteeken. In plaets van Pruysen en Oostenryk legen te houden, moedigt den keyzer hen aen te vechten. Allen twyfel is verdwenen, en binnen eenige dagen zullen de gebeurtenissen hel het woord Iiebbeu. Den franschen keyzer is het eens met Italien en Pruysen, en hy liereyd zich om nogmaels in Europa de vreede kwael des ooriogs te brengen. Hy had vcrklaerddalhet keyzerryk den vrede was: en hy toont dat het een bestendigen oorlog is. God zal hem oordoelen over het onevndig kwaed dat hy door zyne uytzinnige heerschzncht te wege brengt. Europa is met eenen bloedigen geesel he- dreygd... de optimisten zelve poogen vruchteloos zich nog gerust te stellen; in plaets van vrede, zien zy ui hel verschiet eenen sohrikkelykeu oor log die Duytschland eu Itffleri gaet tevsteren. neer zyne bestemming zou vastgesteld zyn. Den kolonel eu don geest- lyken, voorziende dat zy op hal srigveld misschien konden sneuvelen, vereemgden ;il hunne poOgingen om de reys der beyde vrouwen lo vertragen,' in de hoop, dal dezelve gcene plaets zou In hlien zoo ze uytgesleld kon worden. Doch moeder en dochter racclden Minne gedachten en drongen des to meer aen om hen (e volgen. Zy haelden de voorbeelden aen van mevrouw de Salnl-Arnaud, mevrouw d'Allon- ville en twintig anderen, die eenen echtgenoot, eenen vader of eenen broeder vergezelden. Wat denkt gy er van, M. Albert? vroeg Emma eensklaps aen den leerling der militaire school, in wien zy ecuigé hulp 'rekende te vinden. i>en jongeling wierd schacmrocd en verontschuldigde zich wegens zynen toestand als yrenidelirig. - Vremdefing! gy zegde Emma, noen, zoo moet V dit niet hteèchouweu Zeg, wal dunkt er van - Jufvrouw, zegde hy, cyndulyk, wanneer het per soon en betreft zoo als u en' madame inve moeder, sciiynt liet my toe, dal men aen T hert alk-, vryheyd tot verkleefdfieycJ cu opoffering moet laten. Men kan zeke re opofferingen weygeren zelfs zyn er, waerover uron met beraedslaegl Goed gesprokenzegde Emma, gpcsidrifug, zoo meen ik het ook. 0, niet waer, vader, voegde zy er by, wy vertrekken allen naer Conslanlinopel l Den kolonel en zyn broeder gaven eon toestemmend teeken. - Gy vertrekt allen, behalve ik, zegde Albert, zacht jes, die inmiddels aen do deur der zael was gogdci) en er droefgeestig uytzag.

De Denderbode | 1866 | | pagina 1