20''" Jaer. Zondag-, 21) ülev 11)116. X" 1051. üfl Wm VERTREKUREN UIT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAERS. BROEDER FRÈRE EN KEYZER NAPOLEON. Durven en konnen. Denderm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12 j Lollóeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 Itrus. 6-39 E le 2° C'J 8-05 8-12 9-38 11-58 12-15 ')-38 2-55 5-27 E (le 2* c') 5-50 6-20 8-50 9-35 Mech. Antvv. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10 12-31 3-10 3 20 5-50 6-16 6-24 8-45 8-50 Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Gend) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 Doornvk, Kortryk, Moescroen, Rysscl (langs j Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 j Doornyk, Rvssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 §j Ninove, Gcerardsb., Alh, 7-55 2-55 5-35 8-50 l,euv. Thienen Luyk Verv. Land. 5-208-12 9-38 g o„ 9-45 12-15 3 i0 Berger., Quievrain, Naruen, 7-5o 2-oo 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7-« 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lf.de staen al de konvoys uylger.omen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11 -25 2-06 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen stil ai de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. ifW. 4'!i5que Suain VAN LOKEHEN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. VAN ATII NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendenuonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 Lessen, Geeraerdsbergen. Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 Brussel (laugs Denderleeuw) 6-30 10-40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.naer aelst 8-00 9-00 1 1-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0. VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-30. Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. 7-25. 7-25. 7-25. AELST, DE\ 19 MEY' 1866. Frére. Zoo dan, gy zyt zeker dat er ons nie mand kan afluysteren Nap. Zy gerust, zeg ik u, ga maer voort. Frére. He wel dan, ik zeyde u, dat ik met myne francmac-ons en myne gazetten meer als genoeg lieb om g'heel Belgiën te scheeren zonder zeep. Neri francmaC'On alleen is genoeg om eene geheele stad by den neus te leyden ik geef hem een postje van eenige duyzende franks en daer voor zou den kerel zich Voor my doodwerken. Op weynig tyds sticht hy moortellogiekens, bibli otheken, alliancen, komediën, scholen voor jon gens en voor meyskens, conferentiën zooveel gy wilt en van 'tfynste puyk. Dit alles schiet daer in die stad uyt gelyk pisbloemen in de lente. En met myne gazetjes, dit is een plaisier om zien op min dan 24 uren kan ik geheel het land doen overstroomen met boekskes k la Reuan, a la Ouinet, k la Hugo, k la Jan Van Damme, it la Ron i face Nap. Wie is dat Boniface Frére.Boniface Kent gy Boniface niet? 't is hy die ons alle, met de begraving van Leopold I in slaep gewiegd heeft. Nap. Zit daer zoo nog iets in, in dien gast? Frére. Veel precies, oh neen 'tmaer hy komt ons wei te pas om veel lawyt te maken.... Dien kerel spreekt van alles van pauselyke En- cyclyken, van Bisschoppen, van tienden, van kloosters, van doode hand, van inkvüsilie, van erfroovingen, van onverdraegzaemheyd, van fana- tismus, van klerikalismus, van catholieismus, met een woord van alle de ismussen die op de wereld te vinden zyn en nog meerZie daer hoe het my gelukt de domme Belgen te ver schrikken en byna-de dood aen te doen. 'T is sur- toutmet de kiezingen dat ik die komediekens doen spelen. En wy lappen daer ook al 'teen of ander proces by op de kappe van den eenén of anderen paep, en met onze nieuwe mannen a la facon de Barrabi mon ami, wy zyn altyd zeker van te winnen. Nap. Gy zyt toch nen doortrapten Vos en dit alles heeft u gelukt Frére.Altyd, tot hiertoe ten minsten, en dit zal nog gelukken met de gratie Gods Nap. Tiens, met de gratie Gods wat zyt gy toch godvrugtig.... en zoo eene aerdige godvrng- tigheyd Gy houd niet op van den oorlog aen de Kerk te doen, en met al dat klapt gy gelyk nen kapucyn, van God, van de gratie Gods enz. enz. 't is curieus Frére. (Zich buygende). "F is aen u, Sire, 'k wil zegen konfrater, dat ik die godvrucht schuldig ben, ik volg uw lessen. Nap. Halteik, myne lessen gaen zoo verre niet, gy kunt toch niet zeggen dat ik den catholyken DEN GRAED VAN OFFICIER EN HET EERËKRUYS. Op hetzelfde, oogenblik bemerkte den kolonel d'Esnos, «lat hel buskruydmagazyn slechts door een huys, meer van den ysselyken brand was verwyderd. Met den vin ger toonde hy die wooning aen en snelde er met de soldalen heen. Weldra waren zy voor het grootste ge deelte door de vlammen omsingeld, en vielen verslikt of gekwetst neder. Alberlriep den kolonel d'Esnos, volg my kom langs hier Een jongen militair volgde hem met een vyftigtal manschappen in den vuergloed, en zy hakten zoo moe dig dooi, dat hel buys na verloop van vyfminuien begon te wankelen. Houd moed riep den kolonel, houd moed alles is weldra gered. Albert werkte met leeuwenmoed; alles viel voorzyne hylsla'genéyndelyk stortte het huys in en sleepte den dappgren jongeling met zich mede. Eemgo oogcnblik- kon later wierd hy door den eerw. priester d'Esnos van onder de puynen gehaeld hy had verseheydene brand wonden, doch was, als door een wonder, overigens niet gekwetst. lntussclicn hoorde men een herhaeld vreugdegejuyeb opstvgen het poeyermagazyn was behouden, daer hei inslorten van het huys het van den brand had afgezon derd, waervan men voorlaen meester was. Waer is den kolonel, uwen broeder vroeg Albert aen den aelmoëseniermy dunkt dal by mot my onder de puynen is gevallen. Zonder te aerzelen, loopt by, gevolgd van don gcesle- Godsdienst door het modder laet trekken, en alle dagen doe lasteren en versmaden. Frére. Daer in kunt gy gelyk hebben. Nap. Maer 'k zou wel'willen weten hoe gy, minister van een land waer d'overgroote meer- derheyd de catholyke religie oefent, hoe gy, zeg ik, die zelfde religie durft onder de voeten helpen? Staetkundig gesproken, zoud gy uw bestuerniet moeten schikken volgens de gevoelens van die meerderheyd Frére. Ja maer, ik heb dikwils bemerkt en meermaels ondervonden dat er niets zoo schade- lyk en vyandelyk aen de willekeurige magt is dan de vryheyd aen de catholyken te laten. Dus wy die geen ander gezag willen, zyn verpligt den oorlog tegen de catholyke Kerk te voeren, en zoo veel mogelyk dezelve onder onze vceten te ver pletteren. Wat wilt men doen met mannen die doordrongen zyn van de leerslelzels van regtveer- digheyd, en die 's menschens weerdigheyd be- grypen en boven alles weten te achten Met de liberhaters hebben wy zoo veel moeyte niet. Een postje, een lintje is genoeg om met hun te doen al wat men wilten met de doctrinairen is 't nog gemakkelyker, 't zyn de laegste en de verslaefd- ste der bedelaren voor eenen niet zouden zy wel 25 keeren de zolen van myne bottinen kussen. Maer met menschen die ten pryze van hun bloed de waerheyd en de regiveerdigheyd voorstaen, wat kunt gy daer meedoen Nap. Wel, jongen toch, my dunkt dat gy daer van uwe politieke vyanden nog al een schoon en treffelyk portrait maekt. Frére. Dat is wel onder ons, ik zal er u zelfs nog byvoegen dat ik overiuygd ben dat de catholyken altyd en overal de beste patriotten waren nog zyn en altyd zullen blijven. Zy alleen hebben goede grondstellingen en zy alleen ook weten ze te verdedigen. Maer 't is precies daerom dat ik ze voor onze gevaerlykste vyanden aenzie. Nap. Ik ben van t'zelfste gedacht, en daerom heb ik ze stillekens van kant gesteld en uyt alle posijes buytengesloten. Frére. Wel gedaen, konfrater, ik ook, ik heb ze uyt alle posten groot en kleyn buytenge sloten. Wat meer is, ben nu bezig, door eeneu schalken trek, de Kerk aen den staet te versla ven.... Nap. Watte Gy lacht er zeker mee Is de vryheyd van godsdienst niet gewaerborgd door de" constitutie van 't jaer dertig Frére. - '1' is wel de moeyte weerd, van zich daermeê bezig le houden. Nap. Gy zyt eenen stouten kerel. Frére.ïk heb door onze wet uytleggers doen zeggen dat de constitutie wel het vry uyloeffenen van den godsdienst waerborgt, maer geenzints de vryheyd van den godsdienst zelve. Nap. He ik en verstae dit niet Frére. Ik ook niet, maer myne getrouwe slaven en myne muscadins uyt de groote steden gelooven dat dit iets beteekent. Onder ons gezeyd, ik vaeg er myn bróek aen 't zy dat liet waer is of niet. Ik heb met onze Laurent Tielemans en an dere 0§|puBisj8A mannen een geestig stuksken gemaekt met opschrift. Wet over liet tydelyke der lyken, naer de puynen van 't gebouw, baent zich eenen weg door dezelve, en gelukt er eyndelyk in den kolonel onder eenen hoop neergestort houtwerk te vinden en er hem levend uyl te balen. Deze seboone daed bleef uiet onbeloond den volgen den morgen stond zynen naem op hel dag-orde van bet leger vermeld, met de benoeming van sergeant. III. In september bevond het fransche leger zicli le Eu? paloria om eerlang de Russen aen te lasten en Sebaslo- poi in le nemen. Daer ontving Albert twee brieven, waervan den eenen hem met vreugde vervulde, en den anderen heui«in de diepste droefbeyd dompelde. Den eenen was dien van jufvrouw d'Esnos, welke liern schreef Met een innig genoegen heb ik vernomen, dal gy mynen vader van een gewisse dood Ifebl gered. Dny- zeiidmnel dank Eiken avond zpl ik u in myne gebeden lol God gedenken. beu tweeden brief was dien van zyne moeder, welke hem meldde Geliefden zoon, uwen vader en ik hadden in uwe dienstneming toegestemd; doch de Voorzieniglieyd heeft onze scheyding niet gewild, Uwen vader is niet meer Wal my betreft, ik leef nog slechts door de hoop van u te vervoegen Ik zal zoo veel moed, ja misschien n g meer moed hebben dan jufvr. Emma en den eerw. heer d'EsnosDen Heinel hecfl my eene groote gunst ver leend welke gy zult vernemen wanneer ik in liet kamp zal aengekomen zynwant ik zal tot daerloe komen en u weldra zien en omhelzen. Uwe moeder, MARIE BERNARD. (c Marseille, aen boord van. den Egyptusin vertrek naer den Krim. eerediensten. 'T is eene soort van vogelmuyt waer in dat wy den catholyken godsdienst gaen op- sluylen. En nen keer dat hy er in zit, doen wy er mee wat wy willen, den godsdienst is immers gelyk den meusclihoewei geesteiyk in zyne groudstelsels, heeft hy oo'k sloffelyke middels noodig om te blyven bestaen, en met hem die middels t'ontnemen laten wy hem uythongeren daer is geheel het misterie. Nap. Waertoe dient dan de constitutie Frére. De constitutie weet gy wat eene constitutie is dat is anders niet dan eene kous van kaoutschoue, die rekt in allen zin, indien de congresman nen van 1830, die sedert eenige jaren overleden zyn, uyt hun graf kwamen, zy zouden voor zéker hun werk niet meer erkennen. Nap. Maer weet gy wel, met den godsdienst te kortvleugelen, dat gy tot het iaetste begryp van bestuer, van gezag, van regiveerdigheyd, van ey- gendom te niet doel en de deur breed en wyc! open zet aen de revolutie, aen 't socialismus, en aen alle de gruwelen der godloosheyd Frére. Dat is onvermydelyk, maer 't zal toch zoo lang duren als ik. Ik ben maer consliiutione- len minister, en myne zonen zullen my voor zeker niet opvolgen, wat dat er na my gebeuren zal, dit trek ik my niet aen. Nap. Ja maer, daer ik in liet. zelfde geval niet ben, en mynen troon en mantel aen mynen jon gen zou geern overlaten, zal ik u daer in niet volgen, ik zal de Kerk wel trachten onder myn gebied te houden, maer nooyt zal ik gedoogen dat zy versmaed, gelasterd en door 't modder ge sleurd worde. 'K heb ook dat systeem willen aennemen ik heb den Siècle d'Opinion nationale de Patrie enz. laten schreeuwen tegen de Kerk al wat zy wilden ik heb dit vlooyzakskeu van dien About over de Roomsche kweslie zynen zee vér laten uytbraken 'k heb de Societeyt van Viucen- tius k Paulo gekortvlerkt enz. en wie heeft daer nut uytgetrokkeh de revolutionairenGod weet waer ik tegenwoordig zitten zou had ik in tyds myne oogen niet geopend. Geloof tny vry, uw spel zal niet lang blyven duren, indien gy voorlgaet in uwen haetvollen oorlog tegen de Kerk dit zeg ik u als. vriend, alhoewel het mis schien tegen myne belangen is Frére. - Bah Bah 'k zeg het u nog eens, 't zal altyd zoo lang duren' als ik, mynen Journal de Liège en mynen Echo du Parlement zullen wel daer voren zorgen (hy schiet in een hertelyken lach). Zoud gy wel gelooven, konfrater, zegt hy, dat myne onnoozeie en eenvoudige Belgen, als Evangelie aenzien al wat die gazetten uytkramen? waerlyk dat gy het niet zaegt, gy zoud het niet konnen gelooven. En myne representanleu, jandore, dat overtreft nog alles. Nap. Wat is dat uwe representanten Frére. Alle myne liberhaters volksvertegen woordigers, ik mag wel zeggen myne, want zy durven zonder myne permissie hunnen bek niet open doen zoo verre heb ik ze gevormd, verne derd en onder mynen lui out gebragt, dat ze van den eersten tot den laetsten, zelf den president van de Kamer gedurig hun oogen op my geves- Groolen God riep Alberl nadenkend uyt, mvnen vader is overleden en myne moeder is op weg om naer hier le komen. En langen ivd bleef hv in diepe gedachten verzonken. IV. In september kwam liet leger op de Alma aen. Albert ging hier voor de eerste mael in den stryd en vocht moedig. Een der eersten herevkto hy den toren van den Telegraef met die dapperen, welke den maersehalk bad toegeroepen Hebt dank, gy hebt de overwinning beslist Hel vuer was van bevde zyden lievigreeds waren Fleury en Poiteviii gesneuveld, terwyl zy er bet fransche vaendel plantten. Onder het geschut der Russen ging men ben vervangen, loen door liet springen van eene bom den kolonel d'Esnos wierd omvergeworpen en zonder beweging bleef liggen. Öp dit gezigt hieven al de soldalen ontsteld staen in eens echter kwamen zy van hunne verstomming terug, toen Alben uylriep God dank den kolonel is niet dood hy is slechts buvien kennis Oen sergeant nam hem op, droeg hem achter eene borstwering en vreef zyn hoofd mei brandowyu. Langzamerhand kwam hy tol zyne kennis, deed zyn hoofd verbinden, wacraeii hy gekwetst was, slapie vervolgens le peerd en kwam wed',r by liet ver- baesde regiment, hetwelk den aenval van den toren met verdubbelden moed hervatte en de overwinning be haelde. Den dapperen Alberl wierd hierby aen den arm gekwetst. Den kolonel d'Esnos, die zich byzonder bad onderselieyden, wierd Lot generacl verbeven. Middelerwyl waren de gekwetsten naer Balaclava vertrokken, waer ook den maersehalk Saint-Arnaud, doodelyk ziek, zich bevond, die hel opperbevel aen ge- nerael Canroberl had ufgestaen. Op zekeren dag dat tigd houden om te weten op welken voet zy moe ten dansen. Nap. Nooyt had ik gepeysd dat Belgiën zoo diep gezonken lag. 'K was in 't gedacht dat gy als coiistilutionelen minister de meerderheyd van 't land zocht te volgen. Frére. Gy moet wel verstaen, konfrater, dat ik nooyt zoo verre zou gekomen zyn, had ik myn spel niet zorgvuldiglyk verdoken. Nap. Zoo dan de vryheyd in uw land is ook al naer den blixem Frére. De vryheyd Z'is dood en begraven ik mag u verzekeren dat ze nog zoo gauw niet zal verryzen, ten minsten zoo lang als ik leefen na my dat er van komt dat wille. Op den oogen blik kwam den pruyssenschen ambassadeur bin nen die M. Frère daer ziende, slim weg op den Keyzer grimlachte. Wat zou dien grimlach betee- kenen bedreyging of verachting Frère speelde schampavie. De liberhatersgazetten vragen byna alle dagen, heel serieus, de eene aen de andere zullen dé catholyken in de aenstaende kiesworsteling op treden of niet Schier al die gazetten zyn het eens om te besluy- ten dat de catholyke party noch zal konnen, noch zal durven Verstaet gy dien schalken vossentrek, catho lyke Belgen? De butgetvreters, de betaelde schry- velaers, de plaelszoekers enz. doen aen elkander berekende vragen en geven er nog meer bereken de antwoorden pp, om u eene pligtvervulling te doen verwaerloozen onder voorwendsel dat die pligtvervulling onmogelyk is Wy ook doen de vraegzullen de catholyken met de aenstaende kiezing in 't worstelspel tre den En wy antwoorden JA, zeker JA En waerom Omdat zy DURVEN en KONNEN. Waerom zouden de catholyken noch durven noch konnen, nu dat de zeven achtste van 't land duydelyk zien en ondervinden hoe scbandelyk de libèrhaïersparty de Belgen gefopt, bedrogen ver- leyri en bedorven heelt Waerom zouden de catholyken noch durven noch konnen, nu dat de libet hatersfrancmacons- party. door hare vuyge partyakten, door hare schreeuwende onregtveerdigheden, door haer schandig geweld, door hare onverzadelyke op- slokzucht, door hare dwingelandige overheer- selling, door hare schending van alle vryheden, door hare volksverpletterei-de contributiën enz. enz. de verachting en den walg des volks in den hoogsten graed heeft ingeloopen Waerom zouden de catholyken noch durven noch konnen worstelen, nu dat zy zien en weten dal de liberhatersparty zelve overiuygd is van den volksvloek die op liaer weegt en haer eer lang zal verpletteren, ja, dat de liberhatersparty zelve daervan zoodanig overtuygd is, dat zy ten allen kante met hoopen valsche kiezers moet fa- brikeren, zelfs, in maponnieke nesten, tegen den geest en tegen de letter der wet, liet getal repre sentanten heeft moeten vermeerderen? generacl d'Esnos, zynen broeder, den nelmoesenier, en Albert zich aen bel bed van den zieken bevonden, kon digde men aen dal er acht nieuwe Zusters van liefdadig- hoyd van Parvs waren aengekomen, welke verzochten om' ia re buide en vvenschen aen den maersehalk te mogen aenbieden. Toen zy binnen traden, ontsnapte aen Albert een gil en by viel buylen kennis. My had zyne moeder onder de Zusters erkendEen uer later vvus den maersehalk Saml-Aruoud niet meer. en Albert weende in de ermen zyner moeder. Deze had geen ander middel kunnen vinden om in den Krim by haren zoon te komen, dan onder het habyt dei Zusters van liefdaoig- lievd le vertrekken. v. Eyndelyk begon hel beleg van- Sebast pel, waer het leger zoovele ellende verduerde, doch ook zooveel roem verwierf. Die geduchte sterkte, die men als ouinnoeid- baer beschouwde, wierd door de Franschen oveVmees- terd. Albert had zich bier byzQnder oiuleiseheyden. Aen den voet der Iaetste bastion van Malakolï, had men hem met den generael d'Esnos, voor dood vinden liggen. Overdekt met wonden, waervan eene aen het hoofd, wist hy byna niet meer, dal hy was opgenomen en aen boord van 3en vaertuyg was gebragt Toen by tot zyiie kennis was gekomen, bevond hy zich in eene prachtige wooniug te Constanlinopel hy hoorde eenige stemmen rondom zyne legerstede en erkende die van M. en Mev. d'Esnos, van der. aelmoescnier, van zyne moeder en die van Emma. Waer ben ik vroeg Albert mot zwakke stem, een blik rond zich werpende. Te Constantinopel, by uwe vrienden, antwoordde zyne moeder, terwyl zy hein de familie d'Esnos toonde, die rondom zyn bed vergadord was.

De Denderbode | 1866 | | pagina 1