Minister Bara en de Studie- beurzen. Waerom zouden de ealholyken noch durven moch konnen, nu dat zy zien dat de libertiaters- partv met de snoodste oerrooveryim, met de wal- •gely'kste valsclilieden, met de onbeschaemdste leugens moet vooi' den dag komen om genen schyn van verregtveerdiging aen de door 'tvollt geschandvlekte bearzenwol te geven, en alzoo ■een beetje 't modder al' te spoelen waermcè zy zich ganscli overdekt heelt, al er de catUolyken te willen door bevuylen? Waerom zouden de datholykeri noch durven noch konnen, nu Jat zy de verzekering hebben dal, blyfl de francmaponsparty aen 't schotelken, zy niet alleen hunne reeds zoo drukkende conlri- butiën nog veel zullen voelen verzwaren, maer dal nog bovendien al hunne burgerlyke en godsdien stige vryheden roekeloos den nek zullen omge- vrongen worden, en dat er hun dan maer een regt zal overbleven te weten het règt van nog tietimael meer te lyden, te betalen en te zvvy- Waeroiri zouden de catholyken noch durven noch kunnen worstelen, nu dat zy weten dat er vele eertyds onverschillige catholyken en gema tigde liberalen de oogen hebben geopend en de onontbeerlyke noodzakelykheyd erkennen liet niapónniek"wangedrocht met alle geweld te he- stryden, ten eynde er niet met krot en mot van verslonden en opgeëten te worden? Neen, liberhalersschryvelners van allen kaliber, bedriegt er u niet meè de calhulyken konnen, durven, moeten en zulten worstelen, en worste len met eene krachtdadigheid waervan gy tot nu toe geen voorbeeld gezien hebt. 'T is meer dan tyd dat alle trelfelyke en invloedhebbende gods dienst- en vaderlandsvrienden zich onder ons worstelvaendel scharen en onbeschroomd zeg gen Wy willen van dien bloeduytzuygenden franemaponshaspel niet meer, die alles alleen opstrykt, inpalmt en opslokt en zelfs een ander zyne brokkelingen benyd Wech met dien be dorven en bedervenden liberhatersboel, die onzen godsdienst in 't slyk wilt versmachten, en daerby het iiuigt heelt meester te komen spelen in de Kerk en hare inkomen riaer zyn welbehagen.te besturen!.... Achtcruyt gy, verslaefd iogiege- span, dat met 't. geld der catholyken in koetsen en karossen rolt en de catholyken vrywillig met het modder uwer wielen zoud bespotten Maekt u van kant, gy allen, liberhatersknikkebol- len, gy allen verslaefde kerels, die, om acn den geklafgod te behagen, geholpen helu om de ca tholyken te verdrukken, hunne kerkhoven te schenden, hunne vrve scholen te verdelgen, hun vry kiesregt te vernietigen, priesters en religieu- te beschimpen en te lasteren enz. enz. enz Zoo zullen alle ware godsdienst- en vaderlands vrienden spreken, omdat, zy voorzien en maer al te zeer overtuygd zyn dat hunne werk- en moede- loosiieyd de ware party der orde voor goed zou iu den grond booren en opetie ermen geven aen den maponnieken kwelduyvol, die met zyne klau wen Godsdienst, Vryheyd en Vaderland zou van eenscheuren. Het is te Dóoruyk van iedereen gekend, zegt den Courtier de. VEscautdat cle studiebeurzeu van liet kapittel der kanoniken eene soort van majoraet uytmaekten, en om ons te bedienen var» de uytdrukking zelve des Ministers, eene doode hond ten gunste van de familie Rara. Gedurende 53 jaren hebben al de Bara's de klenkale beurzen opgestreken, en dit privilegiedit monopool, dit feodale regt, dit misbrui/k van een anderen tyd heeft maer opgehouden ten dage dat Bara den elfsten ophield naer het Atheneum te gaen Men mag dus wel verwonderd zyn, een lid der Bara familie te zien optreden, met gramschap en haet, en de algemeene aendacht vestigende op de hardnekkigheyd, met welke hy zyne oude weldoe ners vervolgt. Indien de catholyke geestelykheyd niet, op allo tydstippen, zooveel verkleefdheyd geloond hadde om de bevolkingen te verlichten en de weldaden van het onderwys te verspreyden in dien zy hoovt studiebeurzen hadden gesticht, ware het mögelyk dal Bara nooyl eenige studie zou gedaen hebben, en hel is maer aen de mild heden van leden der geestelykheyd te danken, dat hy thans op den ministerzetel zit in plaets van misschien op eenen schoenmakersdrypikkel Den heer Bara heeft heiland een droevig denk beeld van zyn karakter gegeven. Met zoo laeg, als op deze wyze, wapens te zoeken tegen de geestelykheyd juyst in de diensten, die zy der beschaving der mael'schappy bewezen heeft diensten van welke lieer Bara, meer dan eenigeri anderen de voordooien genoten heeft. Ziehier, Op dat oogenblik trad den doctor binnen. Hy bezag den zieken, schokschouderde en beval vaii - hem alleen te latenEmma hield een witten zakdoek voor de oogen en weende. Des anderendaegs was Albert nog verergerd en gcraekie in ecno yikoorts, gedurende welke hy ilik- wyis de- woorden officier en eerekruys uylsprak. Den geneesheer tiel weynig of geerie hoop meer op zyne herstelling blyken. Neen, neen, zegde Emma, niet vertrouwen, hy zal niet sterven Hy heeft myueu vader gered gy moei hem ook redden Jufvrouw, dat is een wonder, hetwelk myne krachten te boven gacl, sprak den doctor, ik zal al de middelen rayner kunst inspannen; doch ik vrees.... Twee dagen later diende liern den aehnoescnier de kvetsie tilt. Sacramenten der stervenden toe, tervvyl zyne moeder en do familie d'Esnos, in stommen wee moed rond het bed van den zieken waren neergeknield on hunne gebeden opwaerls zonden. Het scheen dal den Ihmei dezelve had verboord, want den volgenden dag bemerkte den doctor eene liglc verandering in zyn en toestand, welke vervolgens merkbaer toenam. Den tienden dag van de ziekte trad gene ra el d'Esnos mel de tranen in dc oogen en oenen brief in de hand binnen. Het is r.ct antwoord van den maerschalk Pólissier, aegde hy op wanhopigeu loon cn den armen jongeling zal sterven zonder het zelve te kennen. Vader, zegde Emma smeekend, deel hem den inhoud van den brief mede welligl diaegt dezelve lot zyne herstellij by. Den generael naderde het bed en zevdo zachtjes - Albert, hier is eenen brief van den maerschalk luvsler. inderdaed, het onloochenbaer bewys ervanhet is de tabel der catholyke beurzen, door de familie Bara sedert 4820 genoten Tijdstippen. Namen en voornamen. Stichtingen. 18-iü 1821. Bara (Alexander) Óespars, kanonik. 4 8*20 1821. Bara (Julius) 18-21 4822. Bara (Julpis) trouille Jacobi id. 1821 1822. Bara (August) 1823 i£24. Bara (Julius) - Trouille. 1823 1824. Bara (August) Jacobi. •1824 18-o Bara (August) Meaars, kanonik. 1832 1833 tot 1836. Bara (August) Despars geneesk. 1832 1833 tot omtrent 1840. Bara (Edunrd) Despars, andere. 1884 i 83-). Bara (Emiel) Despars, geneesk. 1848 1849 tol 1853. BARA (JUUUS) Despars. nu minister. 1848 1849 tot 1858. Bara (Mfons) Despars. 1856 1837 lot 1863. Bara (Emiel; Desparsnadien vervangen door de fondatie-l)f! Rasse. Aengezien de rninisteriëele drukpers zich zoo volgeerne bezig houd met de misbruyken in 'het beheer der Studiebeurzen, schynt het ons dat het majoraetingesteld ten profvte der Bara's wel een weynig eervolle melding hadde kunnen beko men ZITTING DER KAMER.BARA GESCïIUYFELD De zitting van zaterdag lest is zeker de belang- rykste van ganscli den tegen woo rdigen ziltyu. De redevoering van den Minister van Jusiilie is gansch aen stukken gel rokken geworden; er blyft geen steentje meer sta en van het gebouw der eeredievery, waeruen de -doclrinairen al hun zweet besteed hadden. Een ooggetuygen alleen kan den staot doen kennen, waerin de redevoeringen der heeren Thonissen en Jacobs den Minister van Justitie gebragt hebben. Den heer Thonissen beant woordende, zegt den Catholiqubehield den heer Bara nog eenige ellendige beweegredens, ge sterkt door eene gemaekte spotzucht, die hem toelieten eene zekere houding te nemen; maer toen den lieer Jacobs geëvudigd had, stond den heer Bara regt, begon te stamelen, en sprak eenige phrasen zonder zin en gevolgHet acht bare lid, dat zich zooeven nederzet,... heelt... hy heeft.... hy.... heeft..., Het was maer al te gemakkelyk om zien, wat hy gedaen hadhy had zynen onweerdigen tegen strever zedelyker wyze verpletterd! Om zyne verlegenheyd te verbergen, begon den heer Bara eene menigte documenten te ie- zen, met overhaesling, en op eene volstrekt on- verstnenbare wyze. Hy ging vervolgens voort met de stichting van Terninck, maer was op dit ter- reyn zeer ongelukkig; eyndelyk zocht hy, her- haelde mael, onderbrekingen uyt te lokken, dit laetste middeltje der redenaers, die niet meer weten wat zeggen. Zelf dien toeviugt ontschoot hem. Men liet hem zinken in zyne nederlaag en hy wierd in de tribunen geschuyffèld. De redevoering van M Thonissen was mede klner, krachtig en welsprekend. Die van den heer Jacobs omvatte de geiieele questie: het grondbeginsel en de byzönderheden. Het is een heerlyken zegeprael voor den nog jeugdigen Ant- werpschen Volksvertegenwoordiger, een groo- ten akt van rechtveerdigheyd, antwoordende op eenen grooten akt van eereschendéry. De lndépendanc.e Beige zelve is gedwongen, alhoewel met eenen valschen trek daeriusschen, hulde te brengen aen het schitierettde talent des overwin- naers van minister Bara. Het is te denken, als er gevoel van zelfsweorde m minister Bara steekt, dal hy voortaen zal voor- zigtiger wezen en zoo ligtzinnig niet meer den vryön loop aen ellendige een oofzucht geven, om zich niet meer bloot te stellen aen eene tweede parlementaire ofkoking die zyn politiek leven met schande.zou doen eyndigen- BOMBARDEMENT VAN VALPARAISO. Eene schandelyke daed, we life door iedereen zal gebrandmerkt worden, is het- bombardement van Valparaiso. Valparaiso is eene stad zonder verdediging. De inwoofters houden zich uytsluy- tend met den handel bezig, en zyn riiet gewoon met de-'wapens om te gaen."Dit belet niet dal het spaensche eskader, die vreedzame stad in gruys en puyn heeft geschoten, en dat de consuls der Mogendheden die vraekroepemie oumenschelyk- heyd lieten voltrekken. Erger dan dat, de Engel- sche on Fransche zaekgelastigden hebben laf her- lig de vlugt genomen en liunne landgenooten aen de vernieling blootgesteld. Moet die lafheyd der oorlogvoerders, den Antwerpenaer niet doen na denken en hem versterken in zyne oppositie tegen de forten en kasteelen? Wei is waer durft men in onze Kamer beweren, dat er geene steden meer En langzaem las hy het sink, dot van den volgenden inhoud was Gcnerael, ik kondig u aen dat den sor- gennL Bernard tol officier is benoemd. Ter holooning van zyn helahaftig gedrag hy den Malakoff loren. werd hy lenzelfden tydo tol ridder van het eerelegiocn be noemd. Daerna bragl hy hel kruvs en de blinkende epaulette voor zyne oogen en zeyde Herinnert gy u nog de woorden die ik u eens toesprak eens draegl gy gewis de epauletten en hel eerekruys. Dit gezegde is thans verwezenjykt. Het scheen alsof deze woorden eene plotselinge ver andering in den toestand van den zieken hadden Ie weeg gèbragl. Een glimlach kwam op zyne lippen en hy zeyde God dank, mynen wensch is vervuld ik voel my gansch helerii( denk dal ik weldra zal genezen, zyn. Ja, gy zult genezen, zeyde den doctor, die op het oogenblik binnen trad er is eene gelukkige terugwer king in li onistaen gy zyl gered. Gered riepen Emma on zvne'moeder to gelyker tyd uyt en sloegen eenen dankbaren blik ten Hemel. Vyfiien dagen Inter wandelde Alberl, in uniform van officier en met het eerekruys op de borst, aen de zyde van Emma, in gezelschap van hare ouders en zyne moe der, op de kaey le Constantinopel. Tc Parys lerugge- keerd, bekwam hy weldra den gracd van kapileyn en tevens Emma ten hinveiyk, hetwelk door den broeder van den generael wierd ingezegend, die later als missi onaris met den admirael Rigand de Genouiliy nacr China vertrok. EYNDE. gebombardeerd worden; maer de voorbeelden van het tegendeel ontbreken niet. Als vreedzame steden, zooals Valparaiso, reeds onbermhertig en barbaersch vernield worden, wat zou het dan zyn met Antwerpen, waer men den vyand natuerlyk tegenstand zou bieden? Wy laten hier de byzön derheden overheL bombardement van Valparaiso volgen, en zyn zeker dat iedereen zal verönt- weerdigd zyn, zooals wy, over de eerlooze han- delwvze van den spaeuschen admirae! Valparaiso is, zooals wy reeds gezegd hebben, gebombardeerd geworden. Nietlegenstaende alle protestation, heeft den admirael Nunnez de stad beschoten, op last van het spaensche Gouverne ment, dat lol, die uyterste maelregels heeft doen overgaen. Te Valparaiso wist men overigens wat er moest gebeuren; doch men hoopte dat de engeische vloot niet onwerkzaem zou zyn geble ven. Men hoopte tevens dat de schépen der ame- rikaenscho republiek de vernieling zouden heb ben belet Maer men is bedrogen geweest en Val paraiso ligt in assche!.... Oufwy zyn er af: na dat dc -ministers Bara en F ré re gisteren nog zes uren lang in de beurzen ge zeten hadden (een beetje uyt gewoon ie), heeft de Kamer dien geeuwverwekkenden redetwist geeyn- digel. Er is besloten geworden dat het bureel eene kommissie benoemen zal welke de indruk te geven stukken zal aendnyden. Wat er het klaersle uyt dien redetwist blykt is het volgende; er bestaen 785 for.dnt.ien van studie beurzen, en op dit groot getal duyd minister Bara maer 28 gevallen acn waer iu er onregelmatigheden bedreven zond n geweest hebben binnen den ivd vau 60 tol 400 jaren, enzulkste middender o:nw»'ii- b'dingen cn ooi logen die het eyndc der verledene eeuw en het begin der tegenwoordige gekenmerkt hebben Nu wy vragen het acn alle. onpartyuig man Mag men daer voor alle de andere bestuerders van stu diebeurzen beschuldigen? Betaeml het dat een minister van justitie daerom de lastering in 't groot komt bewerken, des te meer dat vele der 23 bedoelde feyten slechts kleyne onregelmatighe den uytmaken en zeer wel kunnen uylgelegd wor den? Neen voorzeker; dus zyn wy gemagtigd te zeggen dat de haudrlwyze van hel ministerie eene lalfe daed is. Prnysen is een despotiek gouvernement. De wetgevende Kamers zyn er op slraet gesmeten. M. von Bismarch, minister des konings, zegt er den Slaet, 'l is ik. 1 taliën is een bvna republikaensch gouverne ment. Den koning is daer, geiyk nog elders, hand- teekenzetter. En die twee Staten, wabr en vuerhoe heeft men die kunnen smelten tol eene oorlogvoe rende magl? Door de vrymetselary. De vrymetselary heei'l het meesterschap in Prny sen zy lieef'l het meesterschap in llaliën. Dal zegt genoeg. De vrymetselary dient alle gouvernementen. ïn Rusland helpt zy Polen dooden. In Hongariën is zy nn t den edeldom tegen de volksklassen. In llaliën is zy bvna reptiblikaenscli. Iu Vrank: vk kruypt zy op eenen knie voor den Keyzer. In Beluien De vrymetselary dient lieden alle gouvernemen ten. Al hare krachten vereenigt zy en bind zv samen tot één punt, te weten, de vernieling der catholyke Kerk. Dat zeggen ai de groote gebeurtenissen van sedert lachentig jaren. In alle landen is T volk vyandig aen den ormlog die volgens waerseliynlykl.eyd -nvtbersten moet. Al de gouvernementen zyn gelykertyd vyandig, wy uyfgenomen. Prnysen en Ifaüën willen den oorlog. Prnysen wilt eene magtige zeemogendheyd worden. Italië» arm gestolen moet springen of banen. Vrankryk dat achter de gordyn zat, laet meer of min zien wat het wilt. Wonderbaer tot zeker punt is het dat niemand de eer wilt hebben van te willen oorlogen. Zy wapenen. De legers worden gebragt op oorlogsvbet. En waerom is 't om aen te randen By verre niet. 'T 'is enkel om in gevalle van aenran- diug, geweld en onregi te kunnen afslooten. Van eene niogendhevd is 't /eker dat zy 't spel niet en zoekt 't is Oosfenryk. De geldkas van dit land laet geene oorlogen toe. De verschillende Stalen vvaeruyt Oosteuryk beslaet zyn le Iweedi'ag- lig. Buyten land vind Oostenrvk vier vyanden Prnysen, Vrankryk, llaliën en Rusland. Men denke nogthans niet dat Oostenryk nood- zakelvk den sleutel op 't graf zal moeten leggen. Ooslenryk heelt voor zich hel regt, het heeft voor zich de genegenheyd der duyischspi ekende bevol kingen. Met imlpe van Beyeren en Saksen brengt het zes honderd duyzend man te velde, het heeft groote generaeis.r Alles doet zien. dat keyzer Frans zoo lang het hem mogelyk was, dón oorlog heeft vermeden en wel besloten is niet het eerst 't kanon (e "lossen maer men voegt er ook by, dat men te Weenen den oorlog Stout iri het aengezigt ziet en men gee- kstap meer achleruyt gaet. Laet ons nu nog eenen oogenblik terugkoeren tol den Ryksdag van Frankfort, en zien hoe Duylschland zich verdeelt. Hebben zich verklaerd voor liet Saksisch voorstel, dus TEGEN PRUYSEN Oostenryk, dat een leger van meer dan 600,000 mannen kan leveren Beyeren, 200^000 mannen Saksen, 26,000 mannen. Baden. 48,500 mannen Groot-hertogdom.Hessen, 12,000 mannen Saksen- Koburg, 2,200 mannen; Brunswick, 5)00 mannen; Nassau, 6000 mannen Saksen-Meiningen, 2,000 mannen; Weimar, 5,500 mannen; Altenburg, 4,800 mannen Lichtensleyn, 4.500 mannen de Twee Reuss, 1,500 mannen Hessen-Homburg, 500 mannen; Schaumburg-Lippe, 300 mannen; Lippe- Ditmold, 500 mannen Waldeck, 100!) mannen. Al deze vereemgde kontingenten zouden een totael van 941,350 mannen vormen. VOOR PRUYSEN. Pruysen, 500,000 man; Mecklenhnrg-Schwerin, 6000 man; Meckledburg-Sliulitz, 2000 man; Keur- Messen, 15.000 man; Oldenburg, 4000 man; Anliait-Bernburg, 800 man; Schwarburg-Sonder- hausen, 880 man; Sehwarzbnrg-Rudo'sladt 1000 man; Kubcck, 800 nian; Franckfort, 1200 man; Bremen, 800 man; Hamburg, 2200 man; te samen 556,000 soldaten. Oostenryk heeft alzoo eens zooveel troepen als Pruysen ter zyner In-schikkingmaer men vergete niet dat een deel dezer troepen in llaliën moet verblyven, om dat deel van het keyzerryk te be schermen. Spant Pruysen met llaliën aen, dan zou Pruysen 120,000 man meer hebben dan Oostenryk. Indien er gevochten word, zullen de legers van Pruysen en Oostenryk elkander in Saksen ontmoe ten. Pruysen zal al doen wal. ir.ogelvk is om Dres den, de hoofdstad, le bezetten, en daer het mid denpunt van zyne opera tien le maken. Maer ook voor Ooslenryk is die positie gunstig, omdat Dres den maer 160 kilometers van Berlyn ligt en erop dien afstand geen hinderpaei voor een leger te vim den is. Na den eerst verloren veldslag zou den Oostenryker Ie Berlyn staen. Wie zal het eerst van al te Dresden zyn? Oosten rvk ligt met zvne troepen in B.diemen dat is op I- 64 kilometers der reuzen; Pruysen is er maer 52 van verwyderd. Wei is waer is Saksen een bond- genoot van Oostenryk, maer het heeft maer 25,000 man troepen en die zullen aen liet leger van Pruy sen niet veel weerstand kunnen bieden. Kon men evenwel het pruysische leger eenen oogenblik tegenhouden, dit zou voor de oostenryksche armeê vooi zeker de kans eënigzins beter maken. -Zondag heelt den liberalen kiiib van Soignies tot kandidaten benoemd voorde aenslaende kie zing der Kamer, MM, Joaret, Anciau en Bruneau. Dit hadden wy voorzien en voorzeyd uytgenomen van M. Bruneau, die le Aelsl zoo deer!yk" isafgë- kookt geworden, maer die toch goed genoeg schynl voor het libei halerswalenras, Wy wenschen de liberhaIers van Soignies proficiat met zulke kandi daten. M. Constant Van Cromphaut, oud-volksver tegenwoordiger, heeft er ir toegestemd zich te Dendermonde Ie laten voordragen als kandidaet voor de kamer, in vervanging van M. P. De Decker; die de Vernieuwing van zyn mandael laet varen. Hertelyk juyehen wy toe aen den keus van M. Van Cromphaut. Donderdag avond, by de aenkomst van het laetste konvoov, is in de gemeente Santbergen, een schrikkelyk ongeluk gebeurd. Een persoon, men zegt dat het den broeder is van den burge- meester van Vlierzele, weiken by eenen bloedver want een bezoek komen afleggen was, Vilde langs den spoorweg gaende naer Appeilerre gaen slapen, i wanneer hy onderweg ontmoet wierd door een koopwarentrevn die gewoonlyk op dituer aldaer doörryd, welks lokomótief Item aenraekte, eenige meters ver medesleepte terwyl hy door de wielen ïn verscheydene stukken wierd gesneden; zyn hoofd j was zoodanig misvormd dat hy schier onkeunelyk was. Men heeft liet misvormd ligchaem iu het Ge^ I meente-lmys gedeposeerd, tot dat zyne familie van het ongeluk verw itlig'd ter plaets was aengekomen. Het beroepshof van Génd, regt doende aen de besluytselen van het openbaer ministerie en ten deele een vonnis verbeterende van de regt bank van Dê'ndërmonde, heeft lot 8'maenden gevang veroop dee ld uyt hoofde van* aft,roggelarv, misbnivk van vertrouwen en bvzondere valsche handteekening, den genaemden Louveau, advókaet ,t.e Lokeren. Dezen heer was te Lokeren een aerbevdzaemsUi aenvoeders der liberale party; wy bevelen hem aen Bara opdat hy hem eene plaets bezorg e van werelm schen en oflicieelen bestuerder van eenen welk- danigen Berg van bermherlighéyd- De Gendsche nyverhevd gevoelt reeds ook den tegenslag der ooriogstoeberevdsels die ovei'lil geinaekt wordeneenige fabriekanten dezer stad hebben tegenbevel gekregen voor uenzienlyke com- manden, die hun geda n waren. Den heer Isidoor Frede rik Minne, geboren le Thielt, en sedert meer dan 20 jaren, pastorie Petegem, by Audenaerde, is aldaer den 42 dez'pr maend, na eene langdurige ziekte overleden, in dén ouderdom van bo jaren. Voor het assissenhof van Henegouwen is de zaek geiiragt. van Jan Baptist De Dessns-le-Mous- t lieren Désiré-Joseph Pouchaut» beschuldigd van le Chape-lJe-a-Wal.l.ines, gedurende den /nacht van i 4 tot 5 maerl 4866, vrywillig, niet voorbedachlheyd en -hinderlaeg eene moord te hebben begaeri óp 'j den persoon van Frans Adria, gezegd den Spam jaérd. zonder beroep, woonende te Chapelle-a Wattines, oom en peter van den beschuldigden De Dessus-le-M oustier. Dien ouderling had zyn goed aen zvnen neef ver- kocht, op vooiwvaerde dal hy hem en zyne vrouw hnysvesten en onderhouden'moest, én eene jaerlvk- sche rente van 100 IV. zou betalen, het was om zich van die verpligting te onlslaen, dut De Dessus- le Moustier, aen désiré Ponchaut vyftig franks be- i loofde om zynen qfm te vermoorden. Dezen narnden 'afs,chuweivken koop aen, en de moord wierd ge pleegd. Echler beweert Ponchaut dat De Dessus hem in het volbrengen der moord heeft geholpen. Mei is op eenen avond, zooals wy reeds vroeger hebben gemeld, wanneer den grysaerd uyt eene herberg naer luiys keerde, dat hy onderwege wierd overrompeld en vennoord. Fligtig herkend.' Ponchaut als dader en De Des- sus-le-.Vlonstier als medehelper, zyn zy beyden t°r dood veroordeeld. Het arrest luvd dal de halsregting zal plaets hebben op eene der openbare plaelsen van Bergen. De gemeente Uccle is maendag, 7 dezer, het fdOneel van eene hartscheurende gebeurtenis, geweest. Dien dag, rond 4 uren namiddag, begaf zich den genaemden De Naeyer, gelukkig en vroo- lyk, vergezeld door peter en meier, naer de kerk van zvne parochie, om zyn pasgeboren kind te doen doopen. Gedurende de plechtigheyd in de kerk, gebeurde een hartroerend drama in zyne woning. Een ander zyner kinderen, zyn zoon Jacob, oud 3 jaren, welkende vreugd van het huysgezin niaekte. was in eenen mestput gevallen, welken door de groote regens met water was gevuld. De noordkrelen door hel kind acngeheven, kwamen ter oor van de in haer bed liggende moeder. Door eene bovenmatige poging slechts haer moedêrhert raedplegende, wierp zy zich uyt haer bed, en on danks de gebeden van hare oude moeder, die haer verzorgde, liep zy het huys uyt. Op het neerhof gekomen, ziet zy haren zoon hoven het water in den put; in eenen sprong is zy tot de noodlottige plaets, tiekter het kind uyt, maer, eylaes! le laet reeds. Het was een lyk. On- dertusschen waren de geburen toegesneld; zv' droegen de arme moeder op haer bed, krachteloos en zinneloos van smart en wanhoop. Een niet min bedroevend tooneel had plaets, toen eenige min»-

De Denderbode | 1866 | | pagina 2