«21)'1" Jaer. Zondag, 27 Mey 1Ö06. V 1032. VERTREKllllEM UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAHRS. Mislukte komedie. Wat deden de .eatholyken En ziet. llfTKlc™ S-90 8-Ï8 9-45 12-20 3-49 6-16 9-42 Gcnd, Brugge, Oslentle 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-0(1 12 20 6-46 Genii) 42-39 3-40 3-48 6-46 6-39 8-37 9-48 (true 6-39 E (4e2e c'J 8-05 8-42 9-38 4 4-58 12-45 tg Doornvk, Kortryk, Moescroen, Rvssel (bugs '2-38 2-55 5-27 E (I» 2« c') 5-50 0-20 8-30 9-35 Gend) 6-47 8-44 42-39 3-48 6-39 8-39 Mecll. Anlw. 5-20 6-39 7-53 9-45 4 2-40 4 9-34 |)00rnyk, Rvssel (bugs Alh) 7-55 3-35 0-00 3-40 3 20 5-50 6-46 6-24 8-45 8-50 Ninove Gecrardsb., Ath, 7-55 2-55 5-35 8-50 '■^45 42-15e3 ioy Borgoc, Q,u|j| Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NAEU Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-50 11-00 2-30 4-00 7-'0 9-00. VAN GEND NAEU Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 40-35 2-25 6-25 7-23. Tc Lede staen al de konvoys uytgenomen *de vertrekken nvt Brussel van 7-1.5 8 05 12-00 6-00 8-03 en die van Gend 6-12 41-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw 'staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-OS 6-03 6-06 9-05. fulq«e Suum. 9-30 3-05 8-00 0-00. 0-00 3-05 7-4.H 0-00. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-W. 6-30 10-40 1-40 4-33 7-25. 6-30 10 40 4-35 7-25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN 1.0KEKEN NAER Dendermonde, Aelst, 7-00 Ninove, Gecraerdsbergen, Ath, 7-00 VAN ATH NAER Gecraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren Lessen, Gecraerdsbergen. Ninove, Aelst Brussel Gangs Denderleeuw) Gelid, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8.—naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 3-00 3-57 6-45 VAN BRUSSEL NAER Aelst., Gend, 7-15 7-25 8-00 8 03 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 3-00 5-15 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, All) (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-13, VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-03 8-25 (langs Mecll.) 3-45 6-37 8-00 10-05 3-30 7-38. Aelst 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 26 MEY 1800. ZITTING DER CATHOLYKE KANTONSAFGE- VEERDIGDEN VAN HET KIESARRONDISSE MENT AELST. Verleden maandag hebben de afgeveerdigden der Kantons van het arrondissement Aelst, onder' voorzitting van onzen achtbaren Senateur, Baron Dellafaille, vergadering gehouden ten eyndede kandidaten te benoemen voor de aenstaende kiezing der wetgevende Kamer. Na de lezing en goedkeuring van hel proces-verbal der algemeene jaerlyksche vergadering der Kantons, welke lest te Ninove had plaets gehad, is de vergadering tot hei benoemen der Kandidaten overgegaen. De twee eerste aftredende leden, de heeren I)e Naeyer en Van Wambeke, zyn by acclamatie als Kandidaten uytgeroepen. Voor den derden Kandidaet, in vervanging van M' De Ruddore, die, uyt hoofde zyner hooge jaren, van alle Kan- didatuer afziet, is men tot de stemming overge gaen, welke voor uytslag beeft gehad de benoe ming met algemeene stemmen van den beer Albert Lienart, advokaet te Aelst, sinds lang door de openbare denkwyze als Kandidaet voor de Volkskamer aengeduyd. De twee eerste Kandidaten boeven wy niet te doen kennen, de kiezers hebben ze aen 't. werk gezien en zich konnen overtuygen dal zy al hunne talenten en kennissen hebben gëbruykt, om de belangen van 't. land in T algemeen en degene van ons arrondissement, in 't byzonder op de deftigste wyze, met eenen onbesproken iever te beherti- gen en zich aldus voortdurend van bet volle ver trouwen der kiezers weerdig te maken. Wat den derden Kandidaet, den beer Albert Lienart, betreft, dezen hebben wy allen opgevolgd van zyne leegere studiën tot in bet, kollegie, van 't.kollègie naer de universiteyt en van daer naer liet openbaer advokaetsam'.t. In deze versehiilige tydstippen -zyns levens, beeft den beer Lienart steeds getoond wie en wat by was, zoodanig dat wy overbodig en gansch nutteloos achten zyne deftige catholyke principen, zyne schitterende bekwaemheden en voortreffelyke talenten te doen uytscbynen. Dit is eene taek die Mr Lienart zelf vervuld beeft door zyne diepgrondige studiën, door de lauweren die hy overal geplukt heeft en door zyne onbesprokene leefwyze zelfs in het midden der gevaren die hem omringd hebben. Het zyn deze beweegredens welke by de beraed- slagende afgeveerdigden der kantons in de weeg- schael zyn gelegd geworden en deze aengezet hebben aen den heer Lienart eenpariglyk bet vertrouwen hunner lastgevers te schenken. De eer is groot, de eer is uytgestrekt, maer eere aen wien zy toekomt, en volle eer namelyk aen hem die ze, door zyne eygene ware en schitterende verdiensten, weet te behalen. Het is dus met eene zekere fierbeyd dat wy, op last van het centralekomiteyt de dry achtbare en bekwame Kandidaten aen de heeren kiezers van het arrondissement Aelst voorstellen, voorop verzekerd dat deze met niet min fierbeyd al bun nen iever en invloed zullen in 't werk stellen om DEN LOTELIYG. r. Somber en treurig was den dag begonnen. Ven den vroegen morgend af hoorde men de trommel. De veld werken wierden onderbroken; de dorpelingen stonden in groepen byeon en spraken half luyde onder elkander over de kans der jongelingen, welke dien dag moesten loten. Op aller aenzigt was angst en vrees te lezen. Velen zuchtten en sloegen de oogen hemelwaerts. Nog eenige uren, en men zou een vreugdekreet of een droe vig snikken hooren.... Middelerwyl begaven de jonge lingen, de eenen treurig, de anderen lagehend en zin gend, zich naer do kantons hoofdplaels, waer de loting moest geschieden; doch die vreugde was niet gemeend en bedroog niemand. En waerlyk den lolingsdag bevat iels vreesinboezemends, iels huvverends, dewyl hy over eene zeer gewigtige zaek moet beslissen er in-of uvt- ïoten. Het is zoo bedroevend wanneer men bedenkt, dal men weldra het duerbare geboortedorp, geliefde ouders, vrienden en kennissen moet vaerwel zeggen, en men eenen vader, eene moeder, doorzynen arbeyd niet meer kan ondersteunen.... Andermael hoort men 'net tromgeroffelhet oogen- bl.ik van bet vertrek is daer. Men tracht elkander moed ïn Te boezemen en men begeeft zich op weg. De vaders vergezellen hunne zonen, terwyl de moeders met een angstig hert en weenende do wooning binnen treden, om geknield eene vurige bede ten Hemel te zenden, op dat hun zoon toch een gelukkig nummer moge trekken. Rampzaligen oorlog, wie zal ons loeh van u verlossen? 6y doel duyzende menschen sneuvelen en stort droefe nis en wanhoop in het hert der ouders; gy verandert de aen de heeren DE NAEYER, VAN WAMBEKE en LIENART eene meerderheyd te geven weerdig van de verdiensten der Kandidaten, en beant woordende aen de oude catholyke faem die ons voortrelïëlyk arrondissement in 't land geniet. Na de proclamatie der Kandidaten, welke met eenen levendigen geestdrift is toegejuyclu ge weest, beeft de vergadering eenpariglyk welge meende bedankingen gestemd aen den achtbaren beer DeRuddere de te Lokeren, welken zich, sedert zoo lange jaren, melde loffelykste zeifs- opoffering en met eenen zoo onafgebroken iever op de nauwkeurige vervulling van zyn volksman- daet beeft toegelegd. De vergadering beeft haer komiteyt gelast eenen brief in dien zien aen den beer De Ruddere te schryven en tevens ook de dry gekozene Kandidaten' over hunne benoeming berigt te geven. Waerna de zitting is geöyndigd. By het naderen van elke kiezing, heeft de francmaoonsparty de gewoonte haer grofste post- peerd te zadelen om g'beel heiland door bet orde woord aen al de betaeldeliberhatersmoortelgaslen te dragen. Doch vooraleer dien harddraver uyt tê zenden, spelen de opperbazen te Brussel eene komedie waerin alle soorten van rollen voorko men en die dan ook min of meer behendig uytge- voerd Worden. Dit mael had de groote francma- Qonskomedie voor onderwerp de zooyezegde mis bruyken der bijzondere beursbesturen. Deze komedie was des te noodzakelyker, omdat de scbandwet die eens anders goed laet rooven, in 't land eenen allerslechtsten indruk op de gemoederen tegen de liberhaters bad te weeg gebragt, by zooverre, dat bet ministerie.er eenen stronkeisteen in zag, waerover het zich onvermydelyk ging den nek breken, zoo dien indruk niet kon vernietigd wor den. Er wierd dus eenen maconnieken Jodenraed gehouden om te beraedslagen boe de komedie zou aen vangen en voortgespeeld worden. Dit middel was al gauw gevonden, want komedie spelen is eene kennis die de liberhaters in den hoogsten graed bezitten. Ziet hier nu boe alles toeging Den brusselschen representant, zekeren Sieur Funck, liberbater van zuyveren bloede, kwam mei: eene verbleekte phariseëntrouie godsjeudig weg aen den ouden beursgenieter der kanonikken van Doornyk, minister Bara, vragen of het waer was dater'zooveel misbruyken in de besturen der oude studiebeurzen bestonden Den slimmen kompeer voegde er by dat 't land daerover onge rust was en naluerlyk opklaringen verlangde Gelvk men gevoelt, sprong minister Bara op deze eerste vraeg niet in 't harnas, dit zou het voorbe- reyd komediespel al te zeer verraden hebben by antwoordde dan zachtjes weg dat hy de zaek zou onderzocht en, verlangde de Kamer zulks, hy haer verslag zou gédaen hebben. Ondertusschen trok denopperbaes by liet koordeken en deliberhaters- meerdeiTieyd knikte dat het waerlyk eene bene dictie was'om zien. Eenige dagen later, als Bara zyne stukken van grofsien kaliber (naluerlyk tegen de pastors) bad gereed gemaekt, kwam lngcbende graenakkers in een akelig slagveld en be- sproeyt dezelve met bloed; elk jaer ontrukt gv aen de huysg'ezinnen, aen den landbouw en de nyverheyd de jongelingschap: gy doet duyzende weduwen en weezen worden; gy doet zelfs eenen afkeer van den roem kra gen, wanneer men bedenkt ten welken pryze men den- zelven betalen moet! Louiza, hoe laet is hel? vroeg voor de twintigste mael, sedert het vertrek der lotelmgen, eene ongeluk kige weduwe, die angstig tnssohen hoop en vrees zweefde. Het is reeds twee uren, vrouw Loneux zeyde het meysje droefgeestig. Nog maer twee urenwas het antwoord dien dag duert lang. Maer het is waer. voegde zy er by, indien het nieuws slecht zou zyn, zal bel nog altyd vroeg ge noeg komen, zoo myn zoon Ferdinand er in moest loten - Het kan nog goed uytvallon, zegde Louiza troos tend, alhoewel de vrees haer zelve had bevangen. Nauwelyks waren er eenige oogenblikkou verloopen, of men hoorde eenige jongelingen luvdrüchiig zingen. Do beyde zonen der weduwe, Ferdinand, den loteiing, on .losepb traden de wooning binnen. Moeder, sprak Ferdinand, bleek en bevende, het lot is inv ongunstig geweest: ik heb n* 14 getrokken, dus.... soldaet. Vrouw Loneux weende en snikte, en kon slechts de woorden: O myn God, sla my toch by! uy Is preken. Ook Loliiza slctte tranen. Wees getroost, moeder, zegde Ferdinand, bet is immers loeh zoo. Myn brooder Joseph zal voor u zor gen. sieur Funck al wederom voor den beetel en vroeg andermael boe bet. stond met de misbruyken in de byzondere besturen der studiebeurzen, zeg gende dat T land met ongeduld naer opklaringen wachtte enzEn ziet, dan sprong Bara eens klaps in zyne grootste gendarmsbotten op den maponniek'en barddraver, liaeide eenen beschul- d'igingsakl van zes voet lang uyt den zak en be gon tegen de byzondere bestüerders, (natuerlyk meestal pastors) eene ronkende litanie van onre gelmatigheden, verziiymenissen, en zelfs van schandige dieve-yéa uyt te donderen, by zoo verre, dat de Kamer als verslagen stond, en dat Bara dacht dat de komedie volkomen gelukt was Maer, o wisselvalligheid der aerdsehe zaken, en boe waer is liet spreekwoord dat schoone dingen niet lang duren Zy waren den onvoorzigtigen komediant te slim, zy hadden gevoeld dat Bara, in zyne ge- niaekle verontweerdiging, noch persoonen, noch plaetsen, noch tydstippen bad genoemd noch aengeduyd, dat by gedurig in 't volle ruyrn be schuldigd had, juyst gelyk de roofvogels die van 't een boerenhof nen kalkoen, van 't ander een kieken, van 't geen eene duyf enz. aengrypen, zonder zich met den naem des pachters, der ge meente of met den tyd des jaers te bekreunen Doch 't was juyst daer dat de catholyke repre sentanten den weg versperden aen den woeden den kavalier Bara, die. tot. dan toe gelyk een konvoy d grande vit esse gereden badDen bard draver hield met eenen keer stil en Bara had hem schoon zyne gendarmssporen in de flanken te drukken; het dier bleef pal staen en den ma- connieken ruyter wierd tot rekening van zyne onbeschaemde uvtvallen gepraemd. MINISTER BARA, GY HEBT DAER EENE EER- ROOVERT" IN 'T GROOT UYTGEBRAEKT, duwde hem den achtbaren lieer Detheux Loe waer zyn de bewyzen van de schandfeyten die gy hebt voorgebragt Wie zyn de eei'looze dieven,die gy hebt aengeklaegd Waer en wanneer zyn de waigelyke scburkeryën bedreven die gy aen het land komt denonceren Wy willen de stukken, wy willen de papieren en fondatieakten zien en onderzoeken waeruyt gy beweert uwen verplet terenden beschuldigingsakt ppgemaekt te heb benZonder dat gy ons dit alles onder d'oogen brengt, gelooven wy u niet en herbalen u dat de liberiiatersparty de pastors tot nu toe maer uyt- gescholderi heeft voor fanatieken, kiesdravers, iichtdompers, overbeerscbers, mannen van de doode band, maer nu wilt gy er eenen troep DIEVEN van maken, om aen uwe dupen pastors vleesch met alle saucen, zelfs met dievensauce te konnen opdienen Zoo eene krachtdadige tael schokte Bara met eenen keer uyt zyn lood, en 't ministerken zou geern die nypend'e vragen ontweken hebben. Maer er was geen doen aen, de catholyke repre sentanten hielden hardnekkiglyk vol, zy drongen met meer en meer geweld aen en sommeerden hein zoo stellig, dat Bara eyndelyk tegen wil en En ik ook. voegde er Louiza by, ik zal ieverig voor uwe moeder werken, voor die goede vrouw, die my, arm weeskind van myn ze venue jaer al' heeft op genomen en als eene echte moeder voor my gezorgd, ja, ik zal dankhacr zynik zal dag en nacht voor haer werken en verder alles doen om haer hel leven te ver- aengenamen. Den Hemel zal uwe goedhevd niet onbeloond laten, zegde Ferdinand, zorg voor haer gelyk gy zegt, dan vertrek ik èenigzins getroost. En den Hemel wille u beschermen, sprak de moe der, terwyl zy hare matte blikken ten Hemel sloeg. li. Wy zullen niet trachten het treurtooneel te beschrv- ven, toen Fedinand moest vertrekken om soldaet te worden. Zulk tooueel laet zich gemakkelyker hegi-ypen dan uytdrnkken, Deii jongen soldaet, die te Toulon by eer. linie regi ment was ingelvfd, schreef van tyd tot tyd eenen,brief aen zyne moeder, waerin hy een ïangwylig verbad van zyne bevinding en van den krygs.sland deed, en waerin lilkens de dankbaersle gevoelour. van zyn bert oyischó nen: Elke mael slórto de goede weduwe tranen v;,n aendoening, wanneer Louiza haer den inhoud voorlas, en ook elke mael wierd aen den geliefden zoon een ant woord gezonden. Twee jaren gin sen er zoo vnobv. In dien tusschen- tyd was Joseph in den echt getreden, en Luuiza bleef nu alleen by de weduwe Loneux, wie zy de lieldcrykste zorgen toedroeg. Dry maenden later kreeg men weder eenen brief van-Ferdinand, maer dilmael was cienzelven uyt; Algiers gcdagleekend en meldende dat bv sergeant was. De weduwe scheen een oogenblik over deze be dank moest wykenDe stukken, die Bara ge durende weken en maenden, tydens welke het maQonniek komediespel voorbereyd wierd, dooi- snuffeld had, wierden dan ter beschikking der catholyke representanten gesteld, en 'tis uyt eenen g'beelen berg oude papieren dat deze in twee a dry dagen tyds al de verminkingen, al de achterhoudingen, al de leugens, al de valsch- lieden moesten uytpluyzen. Ilier vinden zy beurzeslicbtingen welkers goe deren door de franscbe fraiicmaQons-liberbatérs van 1789 waren verkocht en waervan zy 't. geld in bunnen zak hadden gesteken. Daer vinden zy geincrimineerde beurzestich tingen, namelyk te Doornyk, waervan geheel de familie Bara, den tegenwoordigen minister, den ondankbaren beursgenieter der kanonikken er onder begrepen, gedurende rond de vyftig jaren een groot aendeel van genoten beeft en waervan, volgens de eygene verklaring der provintiale overheyd, de bestüerders all yd met iever en gewe ten hunne bediening vervuld hebben. Ginter ontmoeten zy twee beurzen die minis ter Bara valschelyk gezegd bad door eenen en zelfden student genoten te zyn geweest, daer het by nader onderzoek, duydelyk bleek dat er we» zenlyk twee versehiilige persoonen, die wel.den zeilden familienaem maer niet den zelfden doop- naem droegen, van genoten hadden. Verder treffen zy eene fondatie, aen welkers goederen er door eene Iiberliatersprovincieover- heyd verbeteringen zyn bevolen die 32,800 franks hebben gekost en waervan minister Bara bet misbruyk op den byzonderen bestuerder durft leggen, terwyl de liberhatersprovincieoverheyd er alleen pligtig aen is, gelyk den tegeuwoordi- gen liberalen gouverneur van Brussel zelf, tot schande van Bara, bet beeft moeten bekennen. Nog verder vinden.zy eene fondatie welkers inkomsten tot 8,800 franks ten achter staen, omdat de liberhatersprovincieoverheyd den by zonderen bestuerder gedwongen beeft de goede ren openbaer aen den meestbiedenden te ver pachten, en er alzoo eenen hoop dronkaerds, kaelbroeken en slechte betalers zyn aengekomen die niet betalen. Zoo lang den byzonderen be stuerder uyt er hand aen treffelyke pachters m'ogt verburen, is dit. te kort nooyt konnen bestaiigd worden. Van eene andere fondatie van 8000 franks in goederen, die minister Bara stoutweg gezegd bad teenemael verloren en verdwenen te zyn, is er eenen titel gevonden die vermeld dat die fondatie 99 fr. 33 ceutimen opbrengt. Indien liet capitael of de goederen gansch verloren zyn, van waer komen dan die 99 ir. 33?? In nog eene andere fondatie wierd, met stuk ken in d'hand, bestatigd dat eenen liberhaters contributie-en aceynsenontvanger kapitalen van de fondatie ter aflossing bad ontvangen en dat by quittance gegeven had op den titel zelf, doch zonder de ontvangene sommen aen zynen opvol ger te hebben overhandigd. Den liberhalersont- vanger is om zeep gegaen eenen hoop schulden nalatende die de fondatie en verscheydene ge- vordering opgeruymd, doch weldra verviel zy in eene soort van zvvaermoedigheyd, wanneer zy de moevelyke togten en de. oorlogsgevaren bedacht, waeraen iiy zou blootgesteld zyn. Lang, zeer lang, liet. een tweeden brief uyt Algiers zich wachten, en dit maekte do weduwe. Loneux er. Louiza zeer ongerust. Het weeskind ging dikwyls, op verzoek barer pleeg moeder, het nieuwsblad halen, om de tydingen wegens de verschillende gevechten in Algiers te lezen, tenvji de weduwe dan met. de grootste a en dacht luysterde, even alsof' den naem van haren geliefden zoon er in zóii voorkomen. Op zekeren dag las LoUiza het volgendeVei droefheyd moeten wy meiden, dat een gedeelte van het garnizoen van Nemours is gedood geworden .door de heldhaftige onvoorzigtigheyd van derzelver aenvoerdof, en dal. bv zelf in die ongelukkige zaek is gesneuveld. Uyt de stad getrokken acu het hoofd van 330 jagers van Orleans, onder voorwendsel van eene militaire wande ling ie doen, ging hy den 20 december kamperen op den regtcn oever do Oced Meta, op vier uren afstand van Neuroma in eene» uy (gestrekte vlakte, welke in gl hare rigtiugen met kreupelhout was doorsneden. Abd- el-Koder, die vernomen had hoe zwak die kolom was. besloot dezelve le vernietigen en gelnkle hierin maer al te wel, echter kwam hem den zegepincl duer te staen. Dit is do eeuigsle vertroosting, die ons overhlyft, wan neer wy aen de dood van zoovele dapperen denken. Een enkel man was aen dit bloedbad ontsnapt; hei. gelukte hem Nemours le kunnen hereyken, waer hy dat ver- schrikkelylv nieuws verhaeldo. Het niéuwsblad viel uyt de handen van Louiza. Den

De Denderbode | 1866 | | pagina 1