Radicalen en de kiczingcn van Juny. Onlusten ie Gend. 'I1—1-.* i UJ 1' M -1*!1 L'1 ifieentens zullen moeten verliezen enz. enz. enz., Wilden \vy ons onderzoek voortzetten, twintig .N™ van ons blad zouden niet vergenoegen om Ba ra en zyne medekomedianten met scbnemte en schande te overgieten. Maer de catholyke re- denaers, en vooral M' Jacobs van Antwerpen, hebben'! gedaen, want zy hebbenden minister zoodanig op alles en in alles geklopt en herklöpt, gevrongen en geperst, dat hy zynen aessem niet meer kon halen en dat al de lynste vossen der libei'hatery hem gedurig moesten byspringen om te beletten dat by niet teenemael den kop zou verloren hebben. Al waer er inisbruyken of'die- veryën konden bestatigd worden, zyn zy altyd loodzvvaer op het hoofd van liberliaters terug gevallengeen ee-nen pastor, geen eeneii treffely- ken catliolyken is door Bara met waerheyd van de minste ongetrouwheyd konnen overtuygd worden. En dit verwondert ons niet, de catlio lyken die hunnen godsdienst naleven weten dat er in 't zevenste gebod staet; WACHT U VAN STELEN, terwyl de magounieke liberliaters, die God verloochenen en zyne religie vermaledyden, de Geboden Gods in 't slyk willen versmachten, om ongestoord hunne begeerlykheyd in alles en vóór alles, te konnen voldoen. Men zal ons zeggen dat minister Bara wel in zyne onbesehoftlieyd hardnekkig gebleven is, maer dit verwonderd ons ook niet, terwyl de on dervinding leert, dat bet aen de berekende en moedwillige kvvaed lerdigheyd eygen is, obstinaet te zyn, maer by is in de publieke volkstribunen scLuidelyk geschuyfeld en alzoo onder zyne ey- gene viivge mislukte lasterkomedie verpletterd geworden. Wy zullen hierop terugkeeren. Onze twee diepzinnige Verbondsheeren schre ven in hun bladje van 6 mey dat MT Detheux waerschynlyk uyt schaemteonder 't gelach van het publiek aen 'f loopen is yegaen. Welnu, 0111 zich een gedacht te maken hoe verre de onbcschamndheyd dezer twee scliryve- laers gekomen is, slaeteens de annales parlemen- taires open en daer zult gy vinden M. Bara.Overigens ik ga aen den eerzamen yraef Detheux de proef geven..,. Een lid. Hy vertrekt. Een ander lid. Henen deurwaerder der Kamer komt hem daer zooeven roepen. Uwe bemerking in ten uyterste onbetamelijk. M. Rover-de Behr. Oen Graef Detheux heeft (Ie gewoonte niet de beraedslagingen te onlvluyten In deze woorden hebt gy de waerheyd. Stelt ze nu eens nevens de woorden van 't Verbond, en gy zult met walg zien boe onbeseliaetnd die twee slimmerikken aen hun paer dozynen lezers de waerheyd, verbergen, al hun in plaets van de waerheyd, gewoonlyk eene schotel gestoofde leugens.op te dienen. Den Denderbode heeft, in zyn Nr van 15 mey, hunne eygene onbeschofte leugens aen hun adres teruggezonden, en daerop zyn de twee liefhebbers in zulke razende kolère geschoten, dat zy niet alleen tegen don Doiderbode, maer zelfs tegen onze deftigste mannen, tegen de heeren Detheux, Thouisseu, Decliamps etc. zyn uytgevallcn Maer och arme Het Vèrbondskoppel legen iVl. Detheux Wel 't is Donquichotte tegen de wind molens!.. Mr Detheux is immers altyd Mr Detheux, geëerbiedigd van de liberhatqrsministers zelve die er zoo weynige eerbiedigen.... Maer wat is 't, de nachtuylen haten het licht omdat het hun de oogen kreveert Met de zelfde woede vallen de twee Verbonds- fynaerds uyt tegen M. Thonissen omdat hy de liberliaters aen port tot vrede en verzoening. 'T is wel te zien dat de liberliaters den oorlog en geenen vrede willen, en waerom Omdat er in den vrede voor hun niets te vangen is, zy inoeteri visschen in troebel water, zy hebben immers niets te verliezen met de revolutie, maer alles te winnen, en daerom lacht liet koppel Mr Thonissen uyt met zyne gevoelens van vrede, en dit zelfs op het oogenblik dat het oorlogsvuer eiken oogenblik in Europa kan uytbersten, volgens hel zoo verstandig voóruytzigt van Mr Dechamps wiens b roe hu er nog niemand kan vergeten hebben, zegt liet koppel Verbondsheeren, en wel met reden. 'T is geinakkelyk de ellendige knoeyeryën van 't yerbond te vergeten, 't ware zelfs eene soort van martelie dezelve, al ware 't maer eene uer te moeten onthouden maer schriften gelyk degene welke uyt de pen van Mr Dechamps vloeyërt, die kan inderdaed niemand vergeten. Het Verbond heeft dus by uytzondering eens waerheyd gesproken. Maer une fois n'est pas con tinue, zegt den fransehman, dit beleekent dat nen haes vangen met een trommel zoo wonder is als, oen leugenaer de waerheyd hooren zeggen.... laetslen brief van Ferdinand was uyt Nemours geschre ven Kemel! riep de moeder weenend uyt, dan is myn zoon gewis onder de tföoden.. Nooyt zal ik hem nog wederzien Ontrust ij zoo zeer niet, antwoordde Louiza met sêhynbare kalmte; niets zegt tol nu toe dal Ferdinand gesneuveld is; en is dit herigt wel eeht? Mogl gy waerheyd spreken zegde de weduwe op wahliopigou lóón doch iels zegt mv dal hy dood is. Niels kwam bevestigen dat Ferdinand in hel gevecht was gesneuveld, en ook kwam geen brief van hem het zelve tegenspreken. Men verkeerde dus lusschen angst en hoop. Intusschon kwam eene zware ramp. Louiza op eene smerlelyke vvyzc Ireden; de weduwe wierd door de. typhitS-koorls aengelasl, en na een hevig lyden van .'.-twintig dagen stierf zy, voorzien van het Brood der En gelen. lusschen de armen van hel weesmeysje, terwyl nog tiel woord Ferdinand! van hare stervende lippen kwam Louiza was over dit verlies onlroosthaer en stortte tranen by het herdenken der leedere zorgen, welke die deugdzame.vrouw haèr immer had loegewyd. Ook liet zy niet na dikwyls op hel graf der duerbare overledene eene vurige dnnkbede -'c storten. III. ft3l huvyólyk van Joseph Lonenx was niet gelukkig, Hy gaf zich aen den drank over en verloor daerdoor den lust tot het werk. Weldra kwam dus de armoede de wooning bezoeken, ondanks'de onvermoeyde vlvtigheyd van zyne arbeydzam9 vrouw. De edelmoedige Louiza, die. na de dood barer weldoenster, met een ander - Aeesmeysje tarnen was gaen woónen, kende den nood van iiet huvsgczHi Loneux, en nam een der bevdc kin- Dien zucht naer peys en vrede is,- volgens 'f Verbond een nieuwen list der klerikalen om de kiezingen te escamoterenMaer weel. gy wel, slim koppel, wat escamoteven beteekent? Kiezingen escamoteren, is maken dat er geetie kiezingen plaets hebben.... Eu gy beweert dat zulks het in- zigt is der 'catliolyken Dat zy het verfoeyelyk sla- venjok't geen op hun neerdrukt zoeken te behou den Frère, Bara tutti quanti aen het altyd uyt- gelekt schoielken laten?.... Mist gy dan uwe zin nen, koppelken Den 12junyzalu leeren of wy de kiezingen zoeken te escamoteren, den kieske- tel staet hier al gereed en den azyntobben ook indien gy met kandidaten durft afkomen. Het plai- sant koppelke eyndigt zyn zvvaerlyvig artikel van dry kolonnen met de eenvoudige buytenlieden te beklagen en over bun krokodillentranen te stor ten, omdat liet hun, op doodzonde, verboden is de liberhatersbladen te lezen. Maer waerom spreekt hel koppel over d'eenvoudige buytenlieden alleen Is dit ook niet verboden aeu de meervoudige bin nenbeden en zelfs aen de dobbelvuudiye \ü\id- en stedelieden, aen welke 't koppel wekelyks zyn francmaconsbladje gratis toestucrl? O Sedert dat de catliolyken met vaste beraden- lieyd liet vaendel der populaire hervormingen hebben in hdnden genomen, en het volk hebben doen begrypen dat in hun kamp alleen de ware verdedigers der volkszaek en der vryheyd in alles en voor allen te vinden zyn, was het voor ons buyten twyfel dat de democraten van alle kleur ten langen laetsle hun de hand zouden leencn ter nedervelling van den gemeenzamen vyaad, het doclrinarismus. Wy lezen in den Echo de Uège. het voornaemste orgaen der geavanceerden, de volgende verkla ring De questie der uytbreyding des stemregts is eene van die waaromtrent de party der pro gressisten niet wyken kun. AKvie haer op dit terreyn bevecht word liaer onverzoenbaren vy- and. De doctrinaire afgevaerdigden der arrondis sementen, waer de medehulp onzer vrienden noodzakeiyk is tot de kiezing, zullen in het. paleys der natie niet meer terugkeeren. Deze is onze overtuyging, gegrond, wy mogen het zeggen, op onbetwvfelbare opgaven. Den onderang van liet doktriiiarismus gaet uytgesproken worden. Den Echo de Uège weet voorzeker beter dan wy wat in de party, waervau hy den erkenden tolk is, desaengaeude besloten is geworden. Wy wensclien de radicalen geluk over hunne tegen woordige houding. Zy zullen dan in de kiezingen liet vernederend en bedroevend schouwspel niet meer geven van eene party, welke onophoudeiyk het doclrinarismus bestryd en in den beslisse'n- den oogenblik tot deszells zegeprael medewerkt. Zy zullen dan eyndelyk de kracht vtndeu om de oude vooroordeelen tegen den klericael af te wer pen, en met de echt vaderlandsche en vryhèyd- minnende party der catliolyken tot den triomf der volkszaek medewerken. Maendag2en Sinxen-dag, hebben wy te Gend eenen voorsmaek gehad van de wanorders die de ministeriele party opwekt by liet naderen van elke kiezing voor de kamers, of wanneer de bur gers aen die party niet toebelioorende, gebruyk willen maken van het een of ander consiilution- neel regt. Den Landdag van het Vlaemsch Verbond is het voorwendsel geweest dat de ministeriele oproer makers te baet genomen hebben om hunne bal dadigheden uyt te zetten. Langen lyd eer de zitting in Parnassus, op de Houtley beginnen moest, was de zael opgepropt met werklieden die men by middel van geld en drank opgewekt had om de rust te stooren. Een duyvelsch lawyt belette de inrigters van den Landdag eën enkel woord te spreken men zong, men huylde, men tierde, men -wierp alle slacli van voorwerpen naer liet hoofd der leden van het bureel, en de politie, die daer was, nam hoegenaemd geene maetregels opdat de leden van den Landdag hun grondwettig regt hebben zouden kunnen uytoe- fenen. Wat meer is, al wie verdacht wierd van aen den ministerieelen boel niet toe te behooren, wierd door de opleyders aen de wulpsche werk lieden aengeduyd, mishandeld en op straet ge worpen. Gevechten op alle de deelen der zael hadden plaets en vele catholyke jongelingen zyn zwaer mishandeld geworden. Doch men heeft meermaels de lafhertigheyd van het liberael ge- deren van de echtelingen by zich, om do ongelukkige vrouw alzoo den last wal le verligteu. Louiza, die steeds nog ongerust over net lol van Fer dinand was, begaf zieh op zekeren dag Raer den ineyer van hel dorp, en vroeg of hy met ter wete zou kunnen komen of Ferdinand Lorieux gesneuveld was ii; het ge vecht, dal den lezer reeds kent. - Ik zal er my mede gelasten, antwoordde den goed- daerdigen man ik zal my tot den minister van oorlog wenden, om de namen te kennen der soldalen, die in hel gevecht van Sidi-Brahim gesneuveld zyn. Denzelfden dag volbragl uen meyer zyne belofte en eenige dagen later ontving hy du lystFerdinand Lo- noux bevond zich op dezelve: hy was dood! De ciroef- lieyd van Louiza was kalm en weerdig. Dit nieuws was, om zoo ttj zeggen, de bevestiging van helgene zv bv de gekende lezing had voorgevoeld. Van ual óegenhlik af las zy geene tydingen uyt Al giers meer. Haer «enigste genoegen was ïeverig le wer ken, teerder voor haer aengeuomen kind, de kleyne Maria, le zorgen, en verlrouwelyk met hare vriendin om te gaen en te spreken. Op zekeren namiddag, toen de bevde weesmeysjes zich met hun handwerk bezig hielden, hoorde men op eens de trommel er waren soldalen in hel dorp aeoge- komei). Tien minuten later wierd er eensklaps aen de geklopt. Kom binnen riep Louiza. De deur wierd geopv.-nd en een officier met een bruyn- kleurig en vermagerd gelael trad in de wooning. Verschoon my zegde hy, groetende, ik ben hier met een detachement manschappen gekomen en zou goenie weten iioc het met do familie Loneux gaet, die spuys kunnen bestatigen toen er twintig tegen een waren, kregen sommige kerels uiuylpeeren dat zy naer hunnen kop zochten. Wy hebben aen versdieydene der mishandelde persoonen gesproken, en. allen hebben verklaerd dal zy hoegenaemd door de politie niet beschermd waren geweest. Om 12 1/2 ure, wierden eenige catholyke jon gelingen achtervolgd door eerte bende van om trent 500 oproermakers tot in den calholyken Kring, op den Poei, waer er met kloefen en stee- neu geworpen wierd. Een lid van den Kring, die vreedzamig op de straet stond, wierd aen het gespuys aengeduyd, en zoodanig mishandeld dat men hem in 'tbureel der kommissionarissen beeft moeten dragen. Dien achtbaren burger, die reeds, eenen rypen ouderdom bereykt, was met slagen overvalien geworden. De bende bleef nadien gedurende een uer voor den calholyken Kring schreeuwen en liuylen. Zy vertrok maer om hare woestheden te gaen ple gen tegen de leden, der Associatie van den H. Franciscus Xaverius, waervan de jaerlyksche al- gemeene vergadering plaets had. Vele van die leden byna allen bewooners van te lande, zyn aengerand en mishandeld geworden door hel opgehitste volk, en menig gevecht heeft in de straten plaets gehad. Het vaendel der Asso ciatie van Nevele is in stukken gescheurd; het kruys dat boven het vaendel was, is verbryzeld, en versdieydene leden hunne inedaiie van de borst gerukt. Toen de baldadigheden ten eynde liepen, is den fameuzen burgemeester opgekomen, en hy heeft zyne pligt gedaeu gelyk hy ze altyd doet in derge- lyke omstandigheden. Maer het doelwit der party aen welke Baes Kimpe toebehoort was bereykt; vreedzamige bur gers waren geweldadiglyk belet geworden van bet regt van associatie uyt te oefenengodvruch tige persoonen, die slechts naer Gend kwamen om te bidden en eene godsdienstige vergadering by te woonen, zyn mishandeld geweest dus, hour- raliü! voor M. den burgemeester. Zyne party ge voelt dat zy te Gend ten onderen guet, en en uvant de brutaiileyt Deze regelen ontleenen wy aen 't Vlaemsche Land, doch wy eyndigen ze met de vraeg: hoe lang zal ditschandig spel duren? En wy antwoor den zoolang de catliolyken willen Toen den dikken burgemeester maendag te Gend Ier plaets aenkwam waer de wanorders had den plaets gehad wendde hy zich tot het nog samen- gescholen gespuys Allans, myfie vrienden, zey hy gaet nu naer buys. Zyn dal uwe vrien den, ar.lwooj-dde een defligen calholyken, ik wensch er u proficiat mee. M. den burgemeester. En den burgemeester stond te gapen Verstond hy het komplimeutNeen, hy is le oolyk. Maendag iaelslleden, tweeden Sinksendag, heeft plaets gehad de derde algemecne vergadering van.de genootschappen van den 11. Franciscus-Xaverius des Bisdoms Gend, in hel lokael van den 11. Jozef Meer dan 300ü leden waren er tegenwoordig. Voor limine intrede in liet lokael, wierden zy begroet door hel geschreeuw eu geroep van'eene bende rustslporders, die hun den doorgang wilden beletten, eenen siandaerd poogden le ontrukken, bel Kruys verbryzelden, en die vreedzame landliedeu met seheldvvoordeu en bespollingen o\er- laedden. De deelgenooten, versterkt door hun kloekmoedig geloof, loonden in den lafiiertigên aeuval dier opgehit ste bende, de deftigste en kuelbloedigste houding, eu de vergadering begon in rust en kalmte hare werkingen. De harmonie» van Eeke en Wachlebeke speelden beurtelings voor de aenkomsl van Monseigneur. Toen den Bisschop gezeten was, wierd den schoonen lofzang van den H. Geest door meer dan 200 stemmen, ouder hel bestuer vau den eervv. heer J.-B. Ervinck, onder pastor van SailVlare, aengeheven, en opende de pleeh- ligheyd. üp dit liarlroereud gezang, volgden twee an dere stukken, door het lot aeiigewezen, en die met veel smaek door de leden van Wachlebeke en Landegein uylgevoerd wierden. Nadien las den eervv. P. Van der Stappen, S. J., alge- meenen Besluerdei der Genootschappen in het Bisdom Gend, zyn verslag voor, met zooveel nadruk en l-uudig- heyd, dat hy meermaels door de vivals der deelgenoo ten onderbroken wierd. Na nem, nam Z. Hoogw. den Bisschop zelf het woord en herinnerde aen de leden van liet Genootschap, den geest van zelfopoffering en werkenden zieleniever, 'die hen moest bezielen Gaet voort, riep hy uyt, met a uwe phglen le kwyien van goede Christenen hel is hier niet op aerde, dal gy uwen loon verwachten moet voor uwe goede werken het is in den Hemel hoe meer vervolging, hoe meer bespottingen, hoe meer scheidwoorden, hoe meer opspraek der boozen, hoe heler! roept uyt met den II. Franciscus-Xaverius: nog meer vervolgingen en tegenstand Zy kunnen poogen uwen siandaerd te verscheuren, uwe herten, uw geloof kunnen zy niet schenden Zoo sprak den eerbiedweerdigen Kerkvoogd, en zyne diepgevoelde woorden boèzemden aen de omstanders eenen nieuwen moed en hoogeren geestdrift in. Her- haelde toejuyehingen begroetten zyne geeslverrukkende aen tvakkering. Hel voorstel,.door den eerw. P. Van der Slappen ge daeu, eenen brief van eë'rbewyzing, liefde eu loegime- geniieyd der leden van het Genootschap aeu Zyne iley- ligbeyd, die 23 onzer Xaverius' zouaven in zyn legér telt, wierd met donderende toejuyehingen en geestdrift ontvangen, goedgekeurd, en door besluerders en leden onderteékend. Alsdan trokken de verschillige Genoolschappen, voor- gegaeri en vergezeld door de spelende liarmoniën, met hunne Eervv. Besluerders sloetsgevvyze naer de kerk der Eervv. Paters Jesuiten, Oosl-Éeeloo, om hunne dank zeggingen en heylige voornemens aen 0. L. V. van Vlaendereu op te dragen. Met allo regt, want die Godde- lyke moeder, in den naem van Z. lleyligheyd Pius IX over G jaren gekroond, cn onder wier bescherming dit Genootschap van den beginne geplaelst wierd, doet steeds de heylzame uytvverksels harer magt gevoelen by ".ooverre dal, in lü4 parochiën, het Genootschap van Xaverius 3e,885 werkende, en 73,309 biddende leden le samen 103,194, lelt. Den zegen van hel Allerheyligsle en het Te Deüm door Zyne Hoogw. kwamen die sehoone plechiigheyd sluvlen Vreedzaeni eu bemoedigd keerden de leden huysvvaerst! DE KERK VAN LAKEN. De Kamer der Volksvertegenwoordigers is ver- ledene wéék uyteengegaen, om niet meer byeen te komen. Zy heeft in galop een groot getal wets ontwerpen gestemd, zonder het minste onder zoek. 't Waren byzonder geldvragen, die het Mi nisterie op liet laetsle van den zittyd bad inge diend, ten eynde alle onderzoek te vermyden. Ziehier hoe het Vlaemsche Land zich daerover uytlaet: Onder de gestemde wetsontwerpen is hetge- ne dat eene som van 150 duyzend franks toestaet voor de kerk van Laken, en eene byzondere aen- dacht verdiende, örv ingenieurs, die.de kerk on derzocht hebben, vinden ze in eenen slechten staet, en wyzen menigvuldige gebreken aen. Daerna komt den bouwkundigen én de commis sie, die de werking heeft bewaekt, en natuerlyk deze vind dat er niets of byna niets aen ont breekt. En niettemin, in deze twyfelachtigheyd, beeft liet Ministerie nog eene som van 150 duy zend fr. doen stemmen, welke waerschynlyk zal verloren zyn gelyk al de millioenen, die men reeds aen dit gebouw werk wist heeft! hier in dit dorp moet woonen. Ik heb een' kameracd in Algiers gehad, welken dien naem voerde, en.... 0, ja. waerschynlyk Ferdinand Loneux, antwoord de Louiza tranen stortende, doch dezen is ongelukkiglyk dood. Toch niel, zegde den officier, alhoewel hy lang dood heeft geheeten. Als hy een wonderwerk is hy aeu eene versehrikkelyke moordery ontsnapt, was daerna gedurende twee jaren krygsgevangen hy de Arabieren, en heeft eyndelyk, na veel lyden eu vermoeyenissen, zyn vaendel kunnen vervoegen. En gy hebt dien kameraed in Afrika gelaten vroeg Louiza, bewogen, terwyl zy sluykswyze den offi cier beschouwde, die ook getroffen scheen. Neen, was het antwoord. By zyn regiment geko men en door een lang lyden uylgepul, heeft !iv voor bekomene wonden zyn ontslag van den dienst'en een pensioeu gekregen, en ziet thans zyn vaderland, zynen geboortegrond weder. Ik ben dienzell'den Ferdinand Loneux, dien men voor dood geloofde. Eu gy, neen, ik bedrieg my niet, gy zyl Louiza Hemel nep Louiza in de uyterste verbazing uyt, terwyl zy de banden zamen sloeg, o j;r, gy zyl het"gy zyt Ferdinand J Uwe veranderde gelaelstrekken en uw uniform hadden my vooreerst u met doen kennen. 0, voegde zy ei by, waerom kan uwe goede moeder hel geluk niet meer hebben u wederzien Myne moeder! riep hv uyt, zy is dood - Ach, ja, antwoordde Louiza treurig, en het laetste woord, dal hare stervende lippen uytbraglën, was Ferdinand By deze woorden kon zy hare tranen niet wederhou- deu, waërin zy door hare vriendin en den officier uaye- M. Andreas De Brabanter, onderpastor te Lo keren, is pastor benoemd van Peteghem by Au- denaerde. By koninglyk beslayi is M. F. Scliepmaiis, ontvanger der kontributien te Ternalh, van zyne bediening ontslagen, met vermogen van zyne reg- ten op een pensioen ie doen gelden. Men ineld dat MM. Joóstens en Michiels, van Antwerpen, het inzigt hebben hun ontslag van senaleurs te geven. Hun mandaet verviel slechts |iet toekomende jaer. Het ontslag van den lieer J. De Bruyn, ont vanger der reclilslreeksche belastingen eri accyn- sen te Baesrode, is amveerd. Den heer L. Van Campenhout, iiispeclenr van hét enregistremenl en der douanen van 2ukl;!s, te Hasselt, is benoemd tot bewaerder der hypo theek te Dendennonde. Wanneer een handelshnys aen e^nen handeU- revziger alle magt onttrekt om voor en in zynen naem geld te ontvangen, en ual, van dan af, het mandaet van dezen zieh by den verkoop bepawlt, zyn de betalingen, die hem gedaen zyn door de kalanten, in de onwetenheyd van de intrekking der gezegde magt, toch geldig. (Hof van Gend 2 April 18G6). Hel feyt van in zvn magazyn iets te hébben dat afgeschaft is, zelfs als hel niet bewezen is dat men er gebruyk van gemaëkt heeft, stelt eene overtre ding daer. Belgisch Hof van Verbreking18 April 4866). ASSISENHOF VAN BRABANT. ZAER BLOCKEREYE. MOORD! OGING. Zitting van 24 Mey. Zaterdag verscheen voor het Assisenhof van Braband den genaemden J.-B. Blockerye, oud 2Ü jaer, schoenmaker te Sl. Martens-Lenuik, beschul digd van zyne vrouw en hare familie, by middel van kopjes van fosfoorstekjes, te hebben willen vergiftigen. Ziellier de byzoudersle gedeelten uyt de besciiuJdigingsakte. Den beschuldigden was over dry jaren te Wam- beek, met Rosalie De Backer in huwelyk getreden. In den eersten lyd woonde hy by de ouders zyner vrouw, maer aengezien hy dikwyls dronken was in plaets van te gaen werken, en meer verleerde dan hy won, ontstonden er dikwyls twisten, zoodat de jonggehuwden eyndelyk op hun eygen gingen woo nen. Zvn gedrag wierd er echter niet te beter om, en welhaest verliet hem zyne vrouw en ging terug naer hare ouders, om zich aen zyne bedrevgmgen te onttrekken. Tweemae! keerde ze tot hen» terug, en tweemae! was ze gedwongen hein opnieuw te verlaten. volgd wierd. Zy sprak hem verder van zynen broeder i Joseph en loonde hem zyn. docluerje, de kleyne Maria, dat hy teeder omhelsde. Ferdinand verhaalde in korte woorden de moeyelyke toglen, die hy had gedaen, de gevaren die hy geloopen, de verschillende gevechten, die hy by gewoond had, en waerby hy den graed van luylenant en vervolgens dien van kapileyn had bekomen. Vervolgens op Maria wyzen- de,zegdehy Louiza, ik bemerk dat gy steeds mei dezelfde- goedheyd, hetzelfde medelyden zyt bezield gebleven: ook zegt myn hert, dat gy voor myne moeder tol aen haren laelslen snik teeder hebt gezorgd, zoo als gy het. i voor myn vertrek beloofdel. Louiza zégde geen woord, en sloeg de oogen ten gronde. 0. ja, mynheer, zy was altyd zoogoed, zoo be- zorgd voor moeder zaliger, zegde de vriendin van Louiza, en dit kind past zy zoo liefderyk op. I Immer zal ik u wel doen, uwe edelmoedige han del wvze gedenken zeyde Ferdinand, en verliet by deze woorden de wooning, om zieh naer zynen broeder le begeven. Eene maend later, op eenen dynsdag, was er eene j bnyleugewoónc beweging in hel dorp. Vele persoonen t waren mei elkander druk in gesprek en begaven zich naer de kerk. Welk was dé reden dezer ongewoone be- weging Het huwelyk van den gepensionneerden kopi: t levn Loneux met Louiza wierd door de hand des pries- j ters ingezegend.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2