2ö',e Jaei\ Zondag, 5 tinny 11166. iV' 1055. VERTREKUREN UYT AELST NA ER VERTREKUREN1 UYT VOLGENDE STATIËN li KRANKS 'S .lAi-IÏS. LANDGENOTEN, LET WEL OP Wat wilt hel volk II 'at wilt de überhaters-franc- nwqonsparly Daerom kiezers-landgenoten DEN DËNQERBODE. llnnderm 5-20 8-58 9-43 15-40 3-10 6-16 9-12 S Gelid, Brugge, Oslende 1-47 8-26 (8-44 9-4S Boteren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 jfj Gend) 12-39 3-.10 3-18 6-16 6:39 8-37 9-.18 Lokeren o-^n 0-20 u-uu \z zu o-iu u,-"u/ - v w v tïrus 6-39E(1e2eelJ8-05 8 12 9-38 11-58 12-15 HL Doornvk, Korlrvk, Moescröeii, Rvssel (langs 2-38 2-55 5-27 E 2* c') 5-50 6-20 8-50 9-35 w Gend) 6-47- 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Meeh. Antw. 5-20 6-39 7-55 9-45 12-10 12-31 Doornvk, Rvssel (langs Alh) 7-55 5-So 0-00 3-10 3 20 5-50 6-16 6 24 8-45 8-50 Ninove, Gëerardsb., Ath, 7-55 2-35 5-35 8-50 Leuv. Tlnenen Luvk Verv. Land. o-208-12 9-38 oü 9-45 12-15 3 10 g] Bergen, Quievrain, Namen, <-oo 2-o5 5-3o VAN ANTWERPEN NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-00. van GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7#-25. Te Lede slaen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05*5-00 6-02 8-05 - Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-OcT 1.2-00 6-00 8-°5 8-40 en uyt Aelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6 03 6-06 9-05. Dendermonde, Aelsl, Ninove, Geeraerdsbergen, Alh, VAN LOKEREN NAER 7-00 7-00 9-30 0-00 6-30 6-30 6-30 6-10 3-05 3-05 10-40 10-40 10 40 10-40 8-00 7-45 1-40 1-40 4-35 1-40 0-00. 0-00. 4-35 4-35 7-25. 4-35 7-25. 7-25. CllilJlK' Kuilll VAN ATH NAEIl Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl, Dendermonde, Boteren Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelsl Brussel {langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN OEND NAER Audenaerdc, li-46 9-30 1-30 6-00 8.NAER aelst 8-00 9-00 11-36 4-35 5-00 5-57 6-15 8-0 VAN BRUSSEL NAER Aelsl, Gend, 7-15 7-25 8-00 S OS II 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6-00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Alli (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6 37 8-00 t'i-05 3-30 7-30. Aelsl 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-46. AELST, DEN 2 .11 \Y I860. KANDIDATEN DER GRONDWETTIGE BEWA RENDE DENKWYZE VAN 'T ARRONDISSEMENT AELST. MM. Jas EE NAEYER, uyttredende leden, Victod VAN WAMBEKE,) Albert LIEN'ART, advokaet, te Aelst. Als men voor het opregten van een gebouw eenen slechten grond ve* kiest, als men daei'by, in plaets van goede steenen en besten klalk- moortel, gruysch en slechten zavelmoortel voor de fondamenten gebruykt, wat moet er naluerlyk en noodzakelyk gebeuren Nauwelyks is 't gebouw voltrokken, en ziet liet begint op verschillige plaetsen in te zakken, te scheuren, te bersten en voor- of achterover te hellen. Dan heeft den verschrikten bouwmeester •schoon te roepen Gauw, jongens, hier eenen ■steun, daer eenen schoor, ginter eenen anker, langs dezen kant een trekyzer langs genen kant eenen drummer enz. enz., 't is al verlorene moeytc, de inzakkingen gaen haren gang, de muren scheuren voort, ankers en balken verlie zen hunne houvasten, en na weynig tyds laet een •algemeen gekraek zich hooren enpardoef! ifheel het gebouw stort ineen Zoo is 't ook gelegen met de doctrinaire-liber- haters-francmacorispolitiek en dit hebben wy gezien met Josephus 11, met Robespierre, met Napoleon I, met Willem den Koppigen, met Lodewyk-Philips enz. Er. dit zullen wy in 't korl zien met Victor-Emmanuel en met de vnyge hals- brekerspolit'iek van Frère-Rogier-Bara. Daer de laetste ons Vaderland in 't. byzonder aengaet, zullen wy dan ook op deze aileen de aendacht vestigen al onze landgenoten toe te roepen verplettert die sehaemtelooze francma- conspolitiek, die politiek van schande en ontëe- ring, ,roor wie het niet genoeg is de catholyke Delgen den laetsten druppel merg en bloed uyt te zuygen en alles alleen in slokken, maer die nog bovendien bet land in 't uyterste verderf zoekt te storten al te poogen den catholvken godsdienst in modder en slyk te versmachten..... Het is die doctrinaire franemapouspolitiek die in Beigieu ook op slechte fondamenten, op fon damenten van de snoodste driften gebouwd, staet in puyneri te storten, omdat onze landgenoten te regt vermoeyd zyn nog langer den hatelyken willekeur, de schreeuwende vryheydsmoorde- ryën, de kwetsende godsdienstverdrukkingen, de oriverdragelyke geldafpersingen en den aenstoo- telyken partygeest der heerschende francmapons- kliek te dulden. 'T is 't geen de opperbazen van den truweelbak maer al te wel gevoelen, en 't is ook datgene wat hun de mislukte schaudkomedie beeft doen spelen waervan wy in ons vorig Nr gesproken hebben. Want wat beoogden zy alleen door die walgelyke komedie? Niets anders dan het volk begoochelen, de oogen verblinden, de catbolyke party door leugens, smaed en laster batelyk maken, om aldus hunne vallende, lieer- schappy, door de bedrogene kiezers, door de verleydde kiezers, nog wat regt te houden. Maer't is verloren gelasterd, verloren gelogen, verloren de kiezers gefopt en misleyd, het volk moet nu klaer zien ot't en zal nooyt klaerzien. Het volk weet. wat het wilt doch het ziet nu ook wat de liberhatersfrancmagonsparty wilt. 1" Het volk wilt dat de grondwet, die alle Belgen gelyk stelt voor de wet, geene dootle letter, geene bittere beschimping zy, gelyk de liberhatersfraucmapons er van maken, met stel selmaliglvk al wie catholyk zyn uyt alle plaetsen uyt alle v'oordeelen, uyt alle eerambten buyten le sluyten, en ze maer goed te kennen om gedurig de lediggetrokkene schatkist met hun zweel en bloed aen te vullen. 2" Het volk wilt dat den godsdienst zyner voor ouders, zvnen eenigen troost in lyden en verdriet, den eenigen en zekerslen steun des vaderlands, geëerbiedigd worde in plaets van hem gedurig te zien verdrukken vervolgen en versmaden zoo in zyne leering als in zyne bedienaers, zoo in zyne instellingen als in zyne regten. 3° Het volk wilt dat den eygendom ongeschon den blyve, dat den uytersleu godvruchligen wil van weldenkende testamentmakers uytgevoérd worde, en dat deze er van genieten die er volgens regt en regtveerdiglieyd toe aengewezeu zyn. 4" Het volk wilt gematigde en rcgtveerdiglyk gehevene lasten en contributiën betalen, om de noodige onkosten van liet bestuer te bestryden Daervoor wilt het zich geern alle opofferingen en beroovingeu opleggen. Maer hét wilt niet dat zyn in zweet, zorg en kommer gewonnen geld schan- delyk verkwist worde om nuttelooze ambtenaers in weelde en overvloed te laten zwemmen om rampzalige prachtlheaters te houwen op wier voorgevels men zou mogen schryven hier ver hoopt men zielen om nuttelooze kasteelen en ka zematten op te reglen, die weieens van het. ryke Antwerpen een tweede ongelukkig Valparaiso zullen maken het volk wilt"zyn geld niet zien verspillen aen Iraricmapons scholen en univer- siteyten, waer God verloochend en vervloekt word, waer den grondsteen gelegd word van 't ongeluk der jeugd, van 't verdriet der familiën, van de vroegtydige dood der ouders immers liet volk wilt zyne afgeperste contributiën niet zien verkwisten aen honderde zaken die er zoo noodig zyn als 't vyi'de wiel aen nen wagen, en waervan er zoovele zyn zedelyk en stoffelyk geluk moeten tergiftigen en verdelgen. 5° Het volk wilt dat zyne burgêïyke vryheden ongeschonden blyven het wilt zyne burgemecs'- ters en schepenen zelf noemen, zyne gemeente- raedsleden, zyne provincie en kamerheeren kie zen, maer ze vrylyk kiezen, zonder dwang, zonder bedreiging van zyn brood te verliezen, zonder bedreyging'van in contraventie geslagen le worden, zonder bedreyging van door de politie die het rykeiyk betaelt of door andere overheden onregtveerdiglyk gekwollen, vervolgd of gecha- grintierd te worden. 6° Het volk "wilt dat. zyne godsdienstige vryhe den niet verkreukt worden dat liet vry en iiber in leven en sterven ongehinderd konne blyven in zyne godvruchtige gevoelens dat liet konne be graven worden in gewyde aerde, in eenen grond gezegend door de religie, waer liet kan deelachtig zyn van de gebeden der levenden en van de ver diensten der Kerk, en niet in afschuwelyke vleescliakkers, waer lyken in gedolven zyn van kerels die, met den vloek des hémels beladen, wanhopend naer 'l ander leven vertrokken zyn. Het volk wilt dal de kerken en bare goede ren bestuerd worden door de wettige herders en door brave onbësprokene catholyken, in wie liet volle trouw mag stellen en van welke het geen- zins te vreezen heelt dat zy, door een schandalig leven of anderzins, de geloovigeti zullen vererge ren, van de ware godsdienstgevoelen aftrekken, de goederen der Kerk, gebruvken om slechten invloed, dwang en geweld op de gemoederen van afhanglyke kiezers te doen drukken 8° Het volk wilt dat het vaderlyk, onpartydiglyk en treffelyk bestuerd worde dat de eene party de andere niet straffeloos moge verdrukken, ver volgen en mishandelen dat d'eene party alleen niet alle bescherming in hare regten en goederen geniete, terwyl de andere aen woest geweld, scliaiidige ba'idadigheyd en toomelooze woede overgeleverd en ten prooy geworpen worde. Dit alles en nog meer wilt de overgroote meer- derheyd des volks, maer 't is juvsl dit alles en nog meer wat de liberh.iters-maconnieke-doctri- naire dwingelanden van heden en van alle tyden niet willen, 'i geen zy nooyt gewild hebben en nooyt zullen willen. Enwaerom? Omdat hunnen aerd en hunne grondleer zyn alles overheerschen, alles als roofgieren alleen inpalmen en op de puynen der verdrukte volksvrvheden hetvaendél der verbeestte hoosheyd planten, waer zy met satan, hunnen meester en geleyder, gezworen hebben Christus, zyne Kerk en zyne Leering, onder den schroomelyken vloeknaem van EER- LOOZEN te verpletteren, gelyk den liberhaters- doctrinaris-franomapon Voltaire zelf in volle let ters geschreven heeft. Schroomelyken wil, schrikverwekkende stre ving, afschuwelyk werk, waertegen de volkeren zich uyt al hunne krachten moeten verzetten, willen zy er de rampzalige slagtoffere niet van worden. Maer wy vragen nu in 't byzonder, ln De Francmaconsparty wilt de gelykheyd der Belgeu voor de wet niet aennemen ten zy in schyn. En waerom wilt zy die gelykheyd niet aennemen? Omdat zy dan hare vriendekens, hare voorstaenders, hare kliekgasten niet kan begun stigen met vetbetaeide plaetsen, met ryke v-oor- deelen, met verlokkende gunsten die ten allen lyde gediend hebben om de menschelyke zwak heden te verleyden en te veschalken. 'T zyn im mers de gunsten, 't zyn de ambten, 't zyn de stof- felyke voordeelen met eene gevloekte partydig- heyd uytgedeeld, die den eenigen steun zyn der francmaconsparty; ontneemt haer dien steun, en zy valt onder de schuyfelende verachting zelfs van deze die er van genoten hebben. 2° De Francmaconsparty wilt den catholyken godsdienst verpletteren, omdat het haer onmoge- lyk is een vólk dataeri dezen godsdienst verkleefd blyft te overheerschen. Den godsdienst geeft sterkte, moed en krachtdadigheyd om het ónregt, de schande en d'eerloosheyd te bevechten. Neemt den godsdienst weg, doet. de tien Geboden Gods van onder een v fik verdwynen en wat zal het geworden? Een dievenvolk, een overspelersvolk, een moordenaersvolk, eene barbaersche horde b.y welke het regt van den sterksten bet beste zou wezen. Had den Heere met zynen goddelyken vinger in de steenen wetstafels en in de herten der menschen niet gegriffeld wacht u van stelen! wacht u van overspel en ontuchtslael niemand dood etc. etc. men ziet en kent nu zooveel be dekte ryke dieven, die met. liet zweet van wedu wen en weezen in de weelde rollen; men ziet en kent nu zooveel overspelers en overspeelsters, die kolossale fortuynén verkwisten, hunne kin deren arm en ongelukkig maken en den geessel der samenleving zynmen hoort nu zooveel van moorden en zelfsmoorden die meest allen 't ge -" volg zyn der ongodsdienstigheyd etc. etc. Wat zou het dan zyn? Onze haireu gaen omhoog, als wy aen do afgryslyke verwoestingen deuken die hei menschdom zouden overstelpen. 3° De Francmaconsparty wilt dal zy den eygen dom moge aentasten in testamenten, in fouda- tiën, in beurzestichtingen, omdat zy daerdoor hare verpestende leerstellingen en liaer verderl- lyk gebied kan uytbreyden. De gruwzaemste godsvertoochening, de heylloosste geloofsverza king, de rampzaligste twyfelleer aen de catbolyke jeugd konnen inplanten en dit wel met het geld van godminnende en heylige zielen, is dit niet schroomelyk En nogtans 't is zoo, en 't is daer- om dat de francmaconsparty op alle wettige tes tamenten en fondatiën die 't onderwys voor doel hebben, de hand legt 4° Het volk kermt en smeekt gedurig om afslag in de contributiën en lasten waeronder het ge drukt gaet; liet volk weet hoe liet elk gewonnen v\ili anksstuk met zyn zweet beeft moeten benat- ten, zich van vele onontbeerlyke zaken berooven, schralen kost eten enz. enz. en met grievend hertzeer ziet het zvne vyffrankstukken in roeyën en wissen verkwisten. Maer de francmaconsparty wilt van geene contributievermindering hooren, uyt vreeze dat hare onverzadelyke inslokkings- zucht zou gespeend worden, uyt vreeze dat zy hare genoegtens en plaisireu zou moeten inioo- men. Alles voor ons en niets voor de catholy ken, zoo roepen de liberhatersl'rancmacons enz... 5° De Francmaconsparty wilt blyven heer- schen, en dacrom wilt zy dat de bazen van Brus sel zooveel zy maer konnen de burgerlyke vryhe den den nek omvringen. Mogt het volk vry en zonder dwang zyne eygene burgemeesters en schepenen benoemen, de francmaconsparty zou velen harer kwanten van de sladhuyzen zien af- tuymelen en in de nietigste verachting begraven wórden. Maer dit zou hare rekening niet maken en welhaest zou haer ryk van dwingelandy en schande ten eyndeloopen. 6" De Francmaconsparty zoekt, 'tgeen zy de vooroordeelen des volks noemt, de begeerte, den wil van met catholyke plegtigheyd iri gewyden grond begraven te worden, uyt de herten en geesten te doen verdwynen, om alzoo het volk aen de religie onverschillig te maken, hetzelve allengskens aen de goddeloosheyd te gewennen en het evndelyk aen de onsierflvkheyd der ziel. aen de overheerlyke belooning van 't goed"«en de scliroomelyke bestraffing van 't kwaed in 't anier leven te doen twyfelen, en het alzoo des te ge- nïakkelyker aen baren riem te krygen, hel in haer baldadig leven meê te rukken en aldus hare heerschappy te versterken. Ware de lraiicma- cons-solidaire begraving met geenen yslyken volksgruwel geslagen, volksgruwel die voortspruyt uyt het catholyk geloof en gerigt is Legen die ver stokten versteend blyven zelfs by hel naderen der ontzaggelyke dood en het vreeslyk oordeel Gods, de francmaconsparty zou zich om den vvensch der catholyken van hunne gewyde kerkhoven onge schonden te bewaren, niet bekommeren. Maer't zyn deze godsdienstige gevoelens des volks welke die schandparty generen en aenzetten om die grond wettige godsdienstvryheyd roekeloos te vernieti gen, hopende aldus deze godsdienstige, gevoelens zelve teenemael uyt te dooven. 7° De Francmaconsparty wilt ten allen pryze, het bestuer der kerken en harer goederen over weldigen, om hare schootvelgasten m de kerk meester te konnen laten spelen, om den heylza- men invloed der pastors te verkrenken, om de vurigheyd der godsdienstprincipen onder 't volk t.e verdóoven, om er bedienden naer haren smaek in te noemen, en met derzelver goederen ellendi ge kieSagenten en vernederde slaven van 't ma- conniek gebroed te konnen maken. Deze hatelyke party had eerst altyd geroepen en geschreeuwd: den pastor meester in de kerk en den burgemeester op 't stadhuysMaer'twas bedrog, 't was valsch- heyd, 't was hypocrietery. Nu dat hare moortel- broers by na overal op het stadhuys meester zyn, wilt zy ze ook meester maken in kerk en sacristy. Zy heeft immers met de onbeschoftste driftver- voeriug durven uytroepen: Aen ons het onder wys Aen ons het liefdadigheydsbestuerAen ons het gouvernement! Aen ons de meesterschap in alles en over allen 8° De Francmaconsparty kan noch wilt hooren van een vaderlyk bestuer. Dit is legen baren geest, tegen hare principen, tegen haer bestaen zelf. Haer inzigt en werkingen zyn orn zich zoo veel aenhangers mogelyk temaken, en daer de goede brave menschen zich onder eene door de Kerk gedoemde party niet mogen noch willen scharen, zoo moeten deze natuerlyk henadeeligd, gekwollen en verstooten worden ten voordeele van andere, die den kreet van hun geweten ver- smooren, zich blindelings in 't verderf naer ziel en ligcl.aem storten, en allengskens de gezwo rene vyauden worden van al wat heylig, gods dienstig en deftig isMaer al Christus, al zyne Kerk, al zyne Leering ouder den walgnaem van den EEREÖOZEN te willen verpletteren, zal de francmaconsparty haer eygen zelve verpletteren en, op haer uyterste, al knerstandende van ra zende wanhoop, hare eygene vuyligheyd versliu - den gelyk den maer al te beruchten volksbeder ver Voliiire in zyn laetste uer gedaen heeft. Over de francmaconsparty zal de Kerk de doodsklok kleppen; over de francmaconsparty zal dc Kerk zegevieren en hare eeuwenoude glansryke ïnajes- teyt zal nog oneyndig verjongd wezen, dan, wan neer de francmaconsparty in de verrotting barer gruwelyke ongeregtigheden zal bedolven zyn. Doch w'ee aeu lien die aen den trioml der Kerk niet. zullen medegewerkt hebben als zy het kon den doen. Overweegt wel wat gy met de aenstaende kie zingen le doen hebtberekent wel de uytgestrek- te verantvvoordelykheyd die gy hebt van namelvk uw almagtig kiesregl te gebruyken gelyk hel be hoort, tol welzyu van Godsdienst en Vaderland, al voor mannen te stemmen en te werken, die de francmaeonsprincipeu baten en uyt ganacber liftte verfopyën, die bet geloof en zyne voo,r- sehrilten, bét volk en zyne vryheden belydeu, volgen eu beminnen. Het is van u, landgenoten- kiezers, dat zal afhangen of wel de openbare ver- heerlyking van het goed, van de vvaerliryd en regtveerdigheyd, en dus het geluk van 't Vader land, ol wel de verheerlyking van bet kwaed, van de leugentael, van bet onregt, die 't volk eii u met eenen zullen martelen en kwellen. Den rna- connieken harddraver die, van over eenige weken g'heel Relgiën door met eene ontzettende vragt laster, valscliheden en leugens tegen bisschop pen. priesters en andere deftige catholyken was uitgestormd, dien maconnieken harddraver is nu wel ingetoomd eu zynen kavalier is wel in 't stof gevallen doch dit is maer tydelykdier en

De Denderbode | 1866 | | pagina 1