Ael terschea kiesbeyaerd. Liberhaïerstrekken. Eeaie doctrinaire Domheyd. m iHHUWWii II «Ji- •■meester zullen moed eri kracht herscheppen om 11 mei meer geweld te overrompelen, indien gy door uwe stemmen geene hinderpalen in den weg legt. Neemt eenen spiegel nacr Ilaliën, naer dit land van verwoesting, wee en volksverdrukking, waer kerk- en kloostergoederen door de liberhaters- francmagonsparly gepakt en verkocht zyn, et» waer eylaes, nieltegénsiaenue die onmetelyke rykdom- men, de staelsbankroet voor de deure staet. Pie- mont moest ook francmacons voor wetgevers en bestuerders hebben; welnu, le t heeft francmagons, maer wal heeft liet er by Armoede, ellende, ver drukking, revoiulie, oorlog en boven op den hoop eene massa schulden die het niet meer betalen kan. Met krediet van dit ongelukkig land is zoo verre vernietigd, dal het op den zelfden doolweg gesuk keld is waer in 1793 het ongelukkig Vrankryk en Belgiën meê gesukkeld hebben-. In 1793 tot in 1793 wierden er in Vrankryk en Belgiën voor VIER MILLIARDS assignaten of pa pieren geld door het francjnagousgrspiiys gedecre teerd eu aen '1 volk ter betaling opgedrongen. En wat weerde hadden die vier milliards of VIER DUYZEND M1LLIOENEN FR A Mi S op het eynde der revoiulie? Nanwelyks nog zes millioenen, zoo danig dal by honderde duyzende merschen er plat door geruïneerd en dal de schoonste fortuynen gansch verdwenen waren, terwyl veel ander schurf tig volk er schatryk meê geworden was. Maer waeröm hier die vreeslvke errinnermg van het bloedzuchtig fransch fraucmagonsbestuer by- gebragl? Om ii te doen gevoelen, landgenoten-kiezers, dat de zctl'de oorzaken doorgaens de zelfde uytwerksels lu bben. Hel revoliilionnaire macontiiek Piemont van heden heeft de zelfde oorzaken gegeven als het revolutionnaire macouniek Vrankryk in 1793, en 't zyn ook de zelfde uytwerksels die Italiën of Pie- inoul beginnen te leysteren. Zyn geld is op, zyne 'schuld' u zyn vertiendobbeld en reeds de verledene maend zyn er al voor VEERTIG MILLIOENEN FRANKS assignaten of papieren geld lot gedwon- gene ontvangst in 't publiek geworpenDoch, dit is maer een begin, gv zult het er later anders hooren rammelen, want de francmaconswoede is een onverzadelyk wangedrogt waer geen geld aen -helpt, het zou immers de gansche wereld inslikken, waren de inwooners overal goed genoeg om het meester te laten. Daerom zeggen wy u, landgenoten, prïncïpïis obstale, weerd het kwaed in zvn begin, als het nog tyd is, als gy nog meester zyl. als gy nog de magt hebt, want als gy het later znll willen doen, als't kwaed gansch de overhevd zal hebben, dan zul len uwe poogingen viuch'eloos wezen het kwaed zal u door geweld en vreedheyd overrompelen en u sleclits het regt laten van uwen laetsten stuyver af te geven, te lyden en te zwygenDit is de beteekenis van 'het volgende latynsche spreek woord Si quid mali. movendum sitin initio remove, postquam autem malum increverit, magis remedia nocerit quarn prosunt. Voo- uyt dan geëerde kiezers der arrondissemen ten Aelst, Gend, St. N'icolaes, Leuven, Dender- monde, Audenaerde, Brussel en meer andere, tot welke den Dendürbode d'eer heeft te spreken doel voor 't goed 't geen de boozen doen voor 't kwaed, wykt voor geene inoeyte terug, onderrigt, over- tuygt, overreed en smeekt de min verlichtte kie zers, opdat zy toch hunne stem aen geene franc- magonskandidaten geven maer wel aen catholyken; doet hun 'l gevaer zien 't geen ons bedreygt, en weesl verzekerd dat gy eenmi akt van schitterende verdiensten voor God en Vaderland zult daerge- steld hebben. De twee Verbondsheeren kondigen ook de kandi- daluer aen van M' Lienart, doch 'lis nog al curieus om die annonce te lezen. Na eene g'heele week al hun verstand in 't werk gesteld en g'heel .hunne hersenpan uytgekoterd te hebben, vinden zy tegen Mr Lienart maer eene grief Ie weten dat hy nog te jong is!!Juyst alsof de kongresmannen van 1830 met wisten wat zy deden, toen zy in de grondwet art. 50 nyldrukkelyk vaststelden dat eenen jongeling van 25 jaren kiesbaer is Was den beurzenstudenl Bara ouder dan Mr Lienart als hy in de kamer kwam? Was hy niet te jong toen hy aen zyii 295le jaer als minister van justitie en eerediensl optrad? Was hyyp en ervaren genoeg om over regt en wet te beslissen? Eylaes, Belgiën weet er van te spreken, de roofwet der studiebeurzen zal als eeuwig gedenkstuk van Bara's regtveerdigheyd in onze wetboeken pronken. M' Lienart is te jongzeggen de twee Verbonds heeren, hy heeft nog geene ondervinding, men weet nog niet of hy zat rede naer zyn of enxclyk maer eeuooudigen stemmerDit was nogtans gemak- kelyk om weleli, hadden zy het eens willen vragen aen hunne eygene liberhatersvrienden van den jongen barreau van Brussel, die Mr Lienart zoo dikwils gehoord hebben er. die hem, om zyn ver heven talent en krachtige welsprekendheyd, met eenparige stemmen, verkozen hebben om by de heropening der gerehtshoven de plegtige rede voering aen de maetsehappy te doen. Hadden de twee Verbondsheeren zaterdag lest in de catho- lyke kiesvergadering tegenwoordig geweest, zy zouden wel weten of Mr Lie.iart redmaer is. 'T en was niet: He.llinckx, lael nen keer uu-en prys ~ien. Altyd sterker en sterker. Gy de zyt de zyl de. opvolgers van Guillaume Teil. Den heer schepen De Rvck zegde daerop dal MT den Burge meester wel gesproken had. en Mr Eyerman nam ook het woord en sprak: MT den schepen heeft ge- lyklll Op zulke verhevene welsprekendheyd kan jip Lienart voor zeker ge. ne de minste pretentie 'maken, dit talent is en blylt uytsluytelyk den ey- gendom onzer stadhuysliollen, en wy wenschen er hun proficiat meê .IP \jienart, zeggen de Iwee heeren, zal nog lang mogen studeren vooraleer hy de noodige kennissen. en ondervinding zal bezitten enzIndien het ware om slechte wetten Ic- maken, om als franc- magon de Kerk te versmaden en baer goed aen te slaen, om hel onderwys en d'opvoeding der jeugd te bederven, o ja, daervoor zou hy nog veel en lang moeten studeren, want al wal deugenietery, goddeloosheyd en pnregt betreft, daerin, dit be kennen wy, is hy inderdaed zeer onervaren. Maer voor alles wal regt, tretïelyk deftig en voordeelig is, dit zal hy op eene uyt muntende wyze weten te handhaven en te verdedigen. Daervan vinden wy alle waer borg in zyne ware talenten, zyn grondig versland, zyn edel gevoelen en in zyn tot nu toe onberispeiyk eu weerdig gedrag. De twee Verbondsheeren voegen er nog by dat zv onderstellen dal VI. Lienart (ol.de klerikale party behoort, en daerin ligt g'heel het geheym. .VIT Lienart behoort tolde klerikale party eu 'l is juyst om die reden dat zy hem te jong, te ouryp, te onervaren, te onhekwaem vinden Het vos- ken der fabel sprak ook zoo, ziende dat rekken en springen niet kou baten, Foev foey zey vos, wat kan ik daermeê doen, die druyven zyn te groen, ik zal ze aen anderm laten. Hadden zv hem, over twee. a dry jaren, toen g'heel de alliance hem aen d>* statie ging begroeten en geluk wenschen, discoersen en komplimenten aflezen, in hunne nelten konuen vangen om er een francmagousken van t»' maken, o dan zou liy by d*> Verbondsheeren zoo groen, zoo om vp, zoo jong, zoo onervaren niet geweest hebben', maer wel het fyuste puvk der kandidaten, den eerst» n pheiiix van g'heel 'l land. Doch 't was mis. Mr Lienart hoorde en zag alles, maer hy beet in het magonr.iek lokhnes niet, hv had immers te deftige priucipen, en was daerbv te fyn om zich door de liberhaters- fopmachien te laten treilen. Nu dat de twee Verbondsheeren gewaer worden dat \lr Li» nart hun voor aiiyd ontsnapt, is, zyn zy hunne spylige galle niet meer meester. MT Lienart, zeggen zy. heeft veel gestreeld om Kandidact te tooi den Maer dit is op zyn Bara's gehandeld: liegen en lasteren, dit is hun groot wapen Bara schermt er ook meê in de Kamer, want schaem- leloos komt hy eenen langen reessem feyten aflezen van slechte heurzenbstuerders, beurzendieven êct., en als men hem vraegt waer, door wip, wanneer, welke beurzen zyn er gestolen dan blyft hy stom en moet hooren dat men hem den naem. van laste- raer in 't. groot toewerpt. Zouden de twee Verbondsheeren den zelfden eeretitel als Bara niet verdienen Dal zy ons eens zeggen waer, wanneer, by wien Mr Lienart veel gestreeld heeft? Doch daervan zullen zy zich wel wachten, zy zullen daerop stom blyven gelyk hun nen Bara baes in de Kamer Van den anderen kant, 't was Mr Lienart niet die de kiezers moest streelen, 't zyn de kiezers die Mr Lienart gestreeld, hebben. Deze kenden hem, zy wisten dal hy geenen ellendigen vremdeling is, maer een echt. aelstersch kind, wiens schitterende hoedanigheden hun sedert lang in d'oogen spron gen en hun sinds lang deden zeggen Dit is den onzen Om echter de ware streelers en vleyers te vinden, hoeft men zulks maer aen de twee heeren uyt het Verbond te vragen deze kennen de gasten die weten wat streelen en vleyên is'deze weten wie er met streelen en vleyën een zeker getal onbe- dachtte en beklugelyke jongelingen zoo verre ge- bragt hebben, dat deze van goede christenen onge lukkige francmagons geworden zyn, vyandig aen Christus en. zyne KerkDoch hechten wy aen 't gezeever van't koppel ni t meer prys dan het verdient, wyl de afkeuring van zulke mannen eene goede aenbeveling is bv de catholvke kiezers. Deze weten by ondervinding dat het slechte kiekens zyn die verre van buys leggen. Wy zvn verwonderd geweest dat den naem van Mr Van Wambeke in 't Verbond zoolang achter wege gebleven is, maer nu heeft men ons verzekerd dat het koppel er'zich eens aen verslikt had en ten dien gevolge zeer onpasselyk is geweest. Van die onpasseiykheyd rui hersteld heeft de gulzige afgunst wederom de overhand gekregen en schreef het koppel zaterdag dat bet in zyn Nr van heden Mr Va'n Wambeke wel in duyzend beetjes gaet kap pen. Wy zyn nieuwsgierig naer den uylslag, maer wy vreezen dat 's koppels wapen niet lang genoeg of te bot zal wezen om Mr Van Wambeke te kwet sen. Het zyn immers al geen kappers die eenen sabel dragen, velen onder hun zouden zich dood loopen moesten zy maer een om.oozel pennemes zien. Wat he-t zy, wy wachten, en hopen eens her- telyk te zullen konnen lagchen. Wy die zien en weten wat de oorzaek en de dryfveer is van 's kop pels vyandtgheyd tegen Mr Van Wambeke. vinden er ons vermaek in, te meer omdat wy aen die twee heeren durven-voorzeggen dat, wachten zy .naer de verwezenlvking van den vurigsten hunner wen schen, zy nog al lang zullen wachtenDip naer eens anders schoenen haekt moet lange barrevoets gaen. Het liberhalersalliancekoordeken dezer stad, kanton en arrondissement kan geene kandidaten vinden voor de aenstaende kiezing. Alle zyn be nauwd van den kit'Sketel, en daerom heeft het koor deken beslist niet in worsteling te treden. Volgens bengt der twee Verbondsheeren, heeft de Aelstersche alliance, op voorstel van M. Ch. Cumonl, besloten eene petitie aen den provincie- raed in te dienen, ten eyude de 10 opcenten op genever en tabakverkoopers en 6 opcenten op an dere winkeliers geheven te doen afschaffen. Op 't eerste zigt zou men dit besluyt als mensch- lieveud konnen aenzien maer by nader onderzoek ziet men duydelyk van welken deessem het gebak ken is. Zegt ons eens, verstandige kopstukken, indien gy waerlyk ten doel hebt u aen onze medeburgers nuttig te maken, waerom uwe weldaden zich meest aen de geneversehenkers en tabakverkoopers be palen? Waerom gy alle die lot de alliance behoort en sedert zooveel jaren aen 't sladsbestuer zyt. waerom begint gy niet met de stedelyke lasten te verminderen die meer en meer op de burgery, en door haer op den werkman drukken Is 't niet belachelyk die zelfde mannen die aen emie g'heele stad 60 a 70 ten honderd opcenten doen betalen om zaken te verriglen welkers nutlig- heyd zeer problematiek is, is 't niet belugehelyk die mannen te hooren spreken van eene petitie in te dienen om de provinciale opcenten van 4 of 2 ten honderd op de patenten van een kleyn getal contribuabelen te doen intrekken In 1847, als de catholyken aen't sladsbestuer waren belaelden de burgers maer ZES DUYZEND TWEE HONDERD FRANKS opcenten, en in 1866 zal die geringe somme zwellen lot het verbazende cv fee van 57,351,78 fr zegge: ZEVEN EN VYFTIG DUYZEND, DRY HONDERD EEN EN VYFTIG FRANKS 78 CENTIMENMag men hier niet zeggen: schynheyligen, doet eerst den balk uyt uwe eygene oog en dan zult gy zien om het slrooy- ken uyt d'oog nwes broeders te trekken lV't nieuw besluyt d»'r alliancemannen is dan ulleenlyk eene nieuwe oogenverblinding of fop pery. Alles wel ingezien, is 't nog dnyzeadmael beter dat de opcenten op de geneversdrinkers ge steld .worden dan op het brood, op het zout en andere dingen van eeisle noodzakelykheyd. Men leeft gemakkelvk zonder genever maer onmogelyk zonder brood. Maer wat is't, de liberhaters oor- deelen noodig hunne erkentenis te bewyzen aen de genevermans, 't is immers aen deze dal zy meer- maels tot nu toe hunne overwinning te danken hebben. Zoodanig dat g'heel dit petitiespel hierop uvikonit asinus asinutn fritut. dit wilt zeggen dal de liberhaters ulleenlyk voor liberhaters zorgen en den catOolyken burger laten loopen. Zv klappen omtrent gelyk van Maanen praaien moogt-ge, maer betaalen zult ge.... UYTSLAG DER PROVINTIALE KIEZINGEN. Den 28 mey is een gloriervken dag voor de catholyke party in de beyde Vlaenderen. Overal •waer er worsteling is geweest, zyn de liberaters geklopt, uylgenomen in ééne plaets, te weten te Veurne, en daer nog hebben zy slechts behouden de leden die zy in den raed hadden. Elders is het klopping op klopping geweest. De catholyke meerderheyd die in den provin- lialen raed van Ooslvluenderen bestond, is nog versteTkt geworden, en zoo ook zal het zyn met. de bestendige deputatie die men gansch catholyk maken moet. M. Groverman, die zyn ontslag ge geven heelt, moet door een catholyk lid vervan gen worden, en er kan noch mag geene kwestie meer zyn van M. Beyaert als lid der bestendige deputatie te herkiezen. In West-Vlaenderen is den zegeprael der kat- holyken volledig en luysterlyk. De ministeriele party is ten gronde geworpen en verpletterd. Kortryk komt op met 7 catholyke raadsleden; Thourout brengt er 4 by: Dixmude geeft zyn aen- deel van één, en aldus bestaet er eene overgroote catholyke meerderheyd in den proviritialen raed. Tot nu toe, was die meerderheyd slechts van ééne stem; nu zyn er 46 catholyken tegen 22 li beralen. De afkoking is in't groot geschied en dan ook mag men er de vruchten van verwachten, Eere zy dan aen de catholyken van de twee Vlaenderen. Deftig hebben zy hunne pligi gekwe ten, en zeker is 't dat hunnen zegeprael van 28 mey grooten invloed hebben zal op de kiezingea van;12juny. In de zitting van 22 mey van den gemeenteraed van Sl-Nikolaes, is er een zvvaerwigtig feyt om- gegaen. De uytschrabbing uyt de kiezerslvst der gebroeders Philip, Florimond .en Frederik belrée, negociante'n in gemelde stad, was gevraegd ge^ worden. Die heeren Delrée behooren toe aen het fynsle liberliaters-puyk van St-Nikolaes. Eenen hunner is major der garde-civiek. Tegen die reldamatie bragten zy dry akten in, waer onder eenen akt van associatie op zegel geschreven, krachtens welken de gebroeders Delrée de patent onder hun dryen verdoelen, en uyt dien hooide beweeren alle dry het kiezersregt te bezitten. De kommissie, die deze stukken onderzocht, verklaerde dat die beweering niet kon aenveerd worden, en zy bestatigde dat den akt van asso ciatie een acle simulé is (geve'ynsden akt) aenge- zien het stuk dagteekent van 1838 terwyl het op eenen zegel geschreven is van 1884 in an derewoorden, dat het geschrift zes jaren ouder is dan het papier waerop liet geschreven is dus, dat het een valschen akt is. Deze verklaring heeft de grootste onsteltenis in de zael verwekt. De ontroering was algemeen, zoo het blykt uyt het volgende verhael dat wy aen de Klok ontleenen. M. de Sehoutheele vraegt hierop het woord voor eene voorafgaendelyke kwestie, lly zegt dat in legenvvoor- digheyd van zulk feyt, dit van eenen vervalschen aki «Jen gemeenteraed eene belangrvke pligt heeft te vervullen Volgens de voorschriften der wet moet er omuldelvk overgegaen worden tol het opmaken van een proees-verbael en moet hel stuk aen den heer poli tie - kommissaris besteld worden die hel zelve zal overle veren in de handen van den heer prokureur des ko- nings. Deze gezegdens worden door M. Dhanens kracht dadig bestreden. M. Dhanens tracht zoo veel mogelyk liet stuk en de gebroeders Delrée te verschooneii. Hy steunt voor al zich hierop dal hel stuk in kwestie maer eefi politiek karakter draegl en niemand benadceligt, en diensvolgens het gcvvigl met heeft wal men hier wilt aen hechten. M. de Sehoutheele het zich echter door deze reden niet omklappen, en stelde dees dilemma voorIs het een valscli stuk ja of neen Niemand gaf hierop een ontkennend antwoord. En gezien dal het in der waerheyd een valschen akt is, wat zyn de pliglen van een wettig samengesteld korps Hierop geeft M. de Sehoutheele lezing van de voor schriften der wet, die den gemeenteraed in deze zaek zou dienen te volgen. Welnu, gaet hy voort, zyn wy hier in het geval niet hetwelk de wet heeft voorzien? Moeten wy dus dien valschen aki aen den heer prokureur des Konings niet ter hand stellen En is dit niet volgens wet en pligt, ja oi neen Ik voor my, myuheeren, ik ben bereyd tot het vervullen myner pliglen, en geen vvelkdanig geval zal my ooyt hel minste kunnen doen afwyken van den weg die my door de wet is voorgeschreven hoe hatelvk en hoe krieliseh die pliglvervulling ook moge wezen. Enik verklaer liet opentlyk, dat ik 'nog liever myn manduel van gemeenteraedslid zou neder- leggen, dat een oogenblik onder uwe oogen te blyven met de overluyging dal ik aen myne pliglen ben te kort gebleven Deze krachtdadige verklaring verwekte onder de aen- wezigen eene hevige opschudding, en allen bewonder den den moed van M. de Sehoutheele. Eeuige leden niet wetende wat kant kiezen, vroegen eenen uytslel om over het geval met kalmte te beraed- slagen, anderen zochten er zich niet direkt mede in te laten, alhoewel hun innig gedacht was, van den heer de Schoutheete hy te springen. Eyndelyk stelde M. Van Haelst de parafering als waer borg voor van meergemelden akt, in geval de heeren Delré, hun stuk mogten lerug eysetien, alsook om ei* kopy van te nemen, welk voorstel wierd aengenomen. lnlusscheniyd dat deze belangryke kwestie verder wierd besproken, had 111. de Sehoutheele de zael verla ten en trad eenige oogenblikkcn later, vergezeld van den heer polilie-kommissaris, de zael weder binnen. Het verschynen van dezen ambtenaer verwekte eene groole ontsteltenis onder de aonwezigen. M de Sehou theele hem de stukken der heeren Delrée onder oogen brengende, zegde: M. den Kommissaris, aen ons wettig samengesteld korps, is een valschen akt ter hand ge steld mei inzigt van ons te bedriegen hel sink draegt de handlcekens van de gebroeders Delrée met bet jaer- tal van 1858 jaer!al waerop den zoogezegden akt zou moeten gepasseerd zyn, terwyl het zegelpapier waerop den aki geschreven is hel jaertal draegt van IS64. Ik verzoek u hier nota van te nemen en bel stuk naer den heer prokureur des Konings Ie sturen. In geval niemand myner kollega's het proees-verbael will oiiderieekenen zoo zal ik alleen mynen naem daertoe leenen en alles op myne vcranlwoorde'.ykheyd nemen. Op dit gezegde boden M. A. De Meester en M. Verdnr- men zich aen als medeonderteekenaers en ging M. den kommissaris onmiddelyk over lot bel opmaken van het proees-verbael. De gebroeders Delrée zyn alle dry uyt de kie- zers-lyst geschrabt geworden. Hel ware le wenschen dat alle Catholyke ge- meenteraedsleden de zelfde kracludadigheyd toonden van M. Schoutheete, want dan zouden de liberhaterstoutigheyd en ouS>eschoftheyd wel- haestgekortvlerkt wezen. Wy juyehen levendiglyk de handelwyze van M. Schoulheete toe als zynde deze van eenen waren delligen vertegenwoordi ger zyner medeburgers. Men verzekert dat den volkomen authentieken brief' van Z. M. Leopold I aen den Kardinael- Aertsbisschop van Meclielen, en dien verschey- dene Staetsmannen van de regter zvde gelezen en herlezen hebben, binnen kort. zal openbaer ge- maekt worden. Het zal een monument zyn, dat aen de toekomende geslachten de veroordeeling 1 van het valsche liberalismus overbrengen zal, door den eersten Koning, den stichter onzer dynastie uytgesproken. Er is nog een anderen brief van Leopold I, even zoo en misschien nog meer belangryk doör de staetkundige denkbeelden, welke er in uytge- drukt zyn. Hel is namelyk een schryven aen den heer Van de Weyer, onzen afgezant te Londen. Z. M. heeft dien getoond aen eenen der Staetsmi- nisters, die op de banken der regterzyde zetelt Men leest daerinINDIEN BELGIËN OPHIELD VAN CATHOLYK TE ZYN, ZOU HET GEENE REDEN VAN BESTAEN MEER HEBBEN. Maken wy de conclusie van deze koninglyke woorden, die het politiek testament van onzen eersten Vorst zyn: Indien Belgiën geene andere reden van best aen, heeft, dan zyn catholyk geloof, dan is hetwie dit geloof bevecht, een vyand des lands, en, als hy zegepraelt, zal hy hel naer zynen ondergang brengen. Dat de kiezers deze kortinklyke woorden goed in 't geheugen printen, aleer de stembus te nade ren. Eene wet is altyd regtveerdig, zegde d»v.er dagen den President der Kamer tol den lieer Del- cour, die de wet op de studiebeurzen eene onregt- veerdige wet had genoemd. Hebt gy nog ooyt zulke do'mhevd hooren staende houden? Alzoo zyn de doclrinairen onfaelbaer! Zy, die de oïifaelbaerheyd der Kerk loochenen, gaen ze nu aen zich zeiven toeschryven Eene wel is altyd regtveerdig? Dan is eene j revolutie ook altyd onrëgtveeidig. Dan is onz<* om wenteling vau 1830 ook eene misdaed; want de j haudeiwyze van Koning Willem is altoos strikt wettelyk gebleven. Eene wet is altyd regtveerdig. Dit is de stel ling der tvrannen van alle tvden en plaefsen. Eu mannen, die zich UberaoL noemen, dui ven zulke woorden van het spreekgestoelte der Kamer lalpn vallen!... Ten jaere 1864 lelde het kiesarrondissement Gend ongeveer 6600 kiezers; thans bevat de lyst 7262 namen, nagenoeg eene vermeerdering van 500 a 600 kiezprs. Er is voor de aenstaende kiezing één bureel meer ingerigi: er zullen er vyttien zyn. Eene geheele verandering is iiï de kiesbureelen gedaen men heeft de landelyke kiezers zooveel mogelyk afgezonderd en by de Gentenaren ge voegd. Onze vrienden hebben bv gevolg de pligt, meer werkzaem en meer oplettend dan vroeger te zyn. Den uylslag der provinciale kiezingen heeft de behoudende gezindheyd volkomen genist gesteld over den uytval der stemming vanl2juny: maer laten wy die geruslheyd niet tot weikloosheyd overstaen Den vyand waekt, of liever, hy werkt in het donker, om de plaetsen, waer hy ziet dat zynen invloed niagtig veel verloren heelt, te poogen iets wéér' te winnen. Opgepast De uvtnoodigingsbrieven ter deelname aen de Paryzer Conferentie, zyn nu door Vrankryk, Enge land en Rusland aen al de belanghebbende Mo gendheden verzonden, en men verwacht derzelver bytreding met of zonder voorwaerden. Een groot feyt is dus reeds verkregen, te weteiu dat den algemeenen oorlog, eerst zoo sterk ge vreesd, verwyderd is, ten gevolge der gezament- lyke pooguigen die dry groote onzydige Mogend heden ler vereffening der hangende geschillen tns- scheu Oostenryk, Pruysen en Italiën. Mogt het Kongres ook den gewenschten uylslag niet hebben, dan zal toch de worsteling beperkt blyven ttisschen de dry thans in geschil zynde landen, en voorzeker zoo spoedig mogelyk gestaekt worden door de tusschenkomst der nu reeds bemiddelende groote Mogendheden. Aller oogen gaen dus nogmaeis gerigt zyn op Parys, alwaer, welligt binnen eenige dagen, de be raadslagingen over de kwestiën der Elye-herlog- dommen, der duytsche Bondshervorming en van Ilaliën aen vang zullen nemen, en met eene alge- nieéne belangstelling gevolgd zullen worden. M. Van Damme, pastor van Welle, is pastor be noemd te Cruyshautem, te Welle is hy vervan gen door M. Anthunus, onderpastor te Lede by Aelsl.

De Denderbode | 1866 | | pagina 2