Beu Priester en de Liber- haterv. Kieskronyk. Oorlogs-geruchlen. Uytleg van de historie «ai den ofïeï'S>lok. Eyrtdelyk op den ketsten oogenblik, 's zondags Om 12 uren van den nacht, heeft den garenfabri kant, Mr Carolus Cuinont, zich laten overhalen, iedereen gevoelt waèrom, zonder dat wy er nader moeten tusschen komen. Over twee jaren was 't Mr Emilius Cumont die alhier eene buys kwam solliciteren heden is het den heere Carolus den naesten keer zal 't den heere Valerius zyn. Wy zullen dus ons best doen opdat iedere buyze zoo wel geproportionneerd zy, dat het als een moey meubeltje zal verstrek ken om den drager wat relief by te zetten. Van den kiesketel zullen wy nu niet spreken, vermits er maer weynig aen is om af te koken. Ondertussclien vinden wy geraedzaem de Kie zers tegen de liberhaierslisten te wapenen. Zeer waerscbynlyk zullen de liberhaters vlevers tot hun komen en zeggen als't u belieft, heer kiezer, stel toch Mr Charles op uw briefken neven Mr Liénart't is toch ook nen braven jongen 't is den zoon van dien braven heer Cumont die zooveel goed aen ons arron- dissement gedaen heefteene slem min of meer kan toch aen de catholieken geen kwaed doen, en 't ware toch zoo spy tig dat dien bra- ven jongen 'heer g'heel en gansch verstooten vvierde enz., enz. Met zulke vleyeryën zal de francmaponskliek tot u komen, kiezers. Maer let wel op, catholy ken, dien braven jongen heer is kandikaet der ifrancmaeonsalliance envoorstaender van al hare ;godde'looze principenhy zal dus voorzeker al de .stemmen der liberhaters krygen, die alhoewel (hiér in overgroote minderheyd, nogtans een tnmeiyk getal stemmen opleveren. Indien hy daerby, door bovenstaenden list, alhier en aldaer nog wat catholyke stemmen bykreeg, zyn buys- ken zou waerlyk te kort zyn en hy zou zich kon nen genegen voelen er op nen anderen keer nog een elleboogsken by te solliciteren. En dit ware spytig vttor eenen zoo braven jongen beer. Daerom, catholyken kiezer, last u noch foppen noch verleydbn door het solliciteren om een en kel stemmekenwant het stemmekeu dat de li- berhatersvleyërs u zullen komen afbedelen, zul len zy by honderde uwer medekL-zers gaen af- smeeken, en aldus trachten een paer honderd of meer stemmen van onzen kant naer den hunnen te brengen. En dit ware niet alleen spytig, maer 't ware zelfs zeer nadeelig voor de catholyke party; want a! bekwamen de liberhaters voor hunnen jongen heer maer twintig stemmen meer dan in de kie zing van over twee jaren, ze zouden triomfroe- pen en overal uyttrompetten dat zy in ons catho lyk arrondissement voortuytgaenterwyl wy hun integendeel moeten leeren dat hunne goddelooze en verderflyke poogingen alhier langsommeer verstooten, verzaekt en verfoeyd worden. Eenen goeden kok moet altyd d'eene oog naer de panne en d'andere naer de kat hebben. Wat aengaet het samenstellen der namen Liénart en Cumont, dit schynt ons veelte be- lagchelyk om door wien het zy voor serieus aen- zien te worden. Mr Liénart beeft sinds lang te Brussel en on langs alhier de schitterendste bewyzen van een uytmuntend en ryp talent gegeven, terwyl Mr G. Cumont hier alleenlyk gekend is als nyve- raer die op zynen bureau werkt, en om mei het Verbond te spreken, niets bewyst tot heden of hy eens een welsprekenden redenaerdan wel of hy een eenvoudiglyk, stemmendafgeveerdigden zal wezen hy die zich tot nu toe uytsluytelyk met garens en hoppe bezig gehouden heeft, hy zal de maetschap- pelyke en politieke vraegstukken nog lang moeten be studerenen ondertussclien zyne fabriek en han del laten varen, vooraleer hy de vereyschle politieke kennissen en de ondervinding zal bezitten, welke den wetgever onontbeerlyk zyn Gevoelt gy, twee slimmerikken uyt 't Verbond-, hoe deerlyk gy u de vingers verbrand hebt? Maer wat willen wy zeggen, 't en is de schoonste br'uyd niet die meest opgesmeukt en geblankel is. De voórgaende regel n stonden gezet, toen wy een manifest ontvingen, geteekend: Charles Cu mont-Faider. Dit manifest is waerlyk preuschWy wisten niet dat wy in M. Gumont-Faider eenen zoo edelmuedigen en dapperen held hadden. O wat edele zelfsopolferingOndanks de redenen van persuun- lyke belangensvoldoet hy aen 't verzoek van kie zers ditj niet weten wat zy willen, die den zaterdag besluylen geen en stryd aen te gaen, en den zon dag, gelyk de kinderen die soldaelje spelen, 't wa pen opvatten en hem v^endeldrager hunner bende noemen! Aen den wensch van zulke windhanen verklaert M' Cumont-Faider te voldoen, zoo groot is zyne edelmoedigheydJa, indien deze nieuwge- bakkerie krygsmanuen morgen of overmorgen nog eens yan gedacht veranderen, en soldatenkazak en wapens aflegden, Mr Cumont-Faider zon zonder .murmureren wederom stillekens naer zyne fabriek tei ugkeeren, zoo groot is de edelmoedigheyd van Mr Cninont-Faider Maer wat zullen wy van zyne dapperheyd zeggen? Don Quicholte was voorzeker dapper toen hy tegen eenen windmolen ging vechten. Maer wal is deze dapperheyd in vergelvking met degene van M' Cu- nidiil-Faider. die het op zich neemt den staet te versterken tegen den Furopeaenscken oorlog die van dag tol dag kan iiylbersiemËWat is de dapper heyd zelf van eenen Césur, van eenen Napoleon, vergeleken met degene van M. Cumont-Faider, die zyne wakkere krygsbenden bveenroepl om met hem hoog en onwankelbaer het vaendel van hel libe- ralismus te dragen en te samen eenen troep vyau- den en, och heere.! achleruythruypendc en hy ge volg FAMEUS GEVAERLYKE vyanden te gaen bevechten?? Wie dees manifest opgesteld heeft, dit weten wy niet. Maer 't geen wy weten, is dat. indien den opsteller voor oogwit gehad had Mr Cumont-Faider belagclu lyk en hatelyk le maken, hy zich niet be ter had konnen uytdrnkken. Ondertussclien, door liet opmaken, teekenen of aenveerden van dit manifest, toont Mr Cumont- Faider wat hy geworden is. Dy die de reputatie had nog al gematigd te zyn, verklaert zich openlvk den g. zworen vyand der catholyke grondstellin gen: hy zal, zegt hy, in alle gelegenheden met kracht opkomen tegen de vorderingen der klerikale party, dit is te zeggen tegen het behouden der catholyke kerkhoven, tegen liet besluer der kerkgoederen door catholyke kerkfabrieken, tegen den vrydom van den pastor in zyne kerk, tegen liet christelyk onderwys der kinderen door den priester in de scholen, tegen de benoeming van ambtenaren die hunne christelyke pligten kwyten en liever naer de kerk dan naer de logiegaen; met een woord tegen alles wat de catholvken, in naem hunner onveran- derlyke principen, moeten eysscheu, en vervolgens integendeel voor alle uiaelregelen die deze princi pen konnen ten gronde helpen Daer is den kandidaet, catholyke kiezers, die uwe stemmen komt vragen. Oordeelt er zelf over. Wat ons betreft, wy vinden dat Mr Cumont Fai- der of zelf zeer onvoorziglig is geweest m zyn ma nifest, ofwel zeer onbehendige raedgevers heeft gehad, die hem zoo deerlyk hebben doen aen de galg klappen. Dit zal Mr Cumont dynsdag toeko mende zeer duydelyk ondervinden. Over een paer dagen bad SI. Cumont-Faider zyne aen- konist voorop doen annonceren in eene groole parochie niet vvyd van stad, alwaer ten minsten 50 deftige kiezers woonen. Den versoh gebakken kandidaet der alliance kwam daer inderdaed op fixe gestelde «er aen, geflan keerd van MM. Eyerman en De Ryck, en "begaf zich direct naer bel bestemd locael, alwaer hy een tolael van twee mensehen vond "1 was indrukwekkend. J Het is nu de tweede mael dat liet koppel Verbonds- beeren zich bezig houden mei een mandement van on zen hoogw. Bisschop, waervan zy niets verstaen. Den vuylen Journal de Gand roept uyta la bonne heure, den bisschop predikt de eendragl, de pastors zullen niet mogen rondlocpen voor de kiezing. Hola schreeuwen den Journal de Liège en de Etoile Beigedaer zit iets achter, 'lis een kiesmandement om te Gend zeven kleri- kalen le doen kiezen!' De twee Verbondslieeren en bunnen konfraler de Lierenaer houden 't met den Journal de Gaud, en den eenen kopieert den anderen, om tvvee- mael 'l zelve te zeggen. Wat is hiervan de waerheyd? Mgr. Bracq looft de eendragt tusschen de twee mag- len, de geesteJyke en wereldlyke, en iiy beroept zich hiertoe op de vermaerde Encycliek van onzen 11. Vader, in welke deze eendragt even zoo geprezen word. Hy looft deze eendragt als iels dat eerder te wenschen dan beslaende is, hy voorbeeld in hier en daer eerie parochie, vvaer Burgemeester en Pastor samenwerken voor 'tgeluk der parochianen, en eyndigl met zyne diocesane*) aen le porren om te bidden dat deze een dragt moge herlezen in al de parochiën onzer Vlaen deren. Men ziet dol er in dit alles geen enkel woord over kiezingen gesproken word. Doch, aengezien al onze liberhaters ter dezer gelegeuheyd wederom het regt der getsielyken tydens de kiezingen bevechten, zullen wy, hier in 'l kort de ware principen aenhalen. Volgens onze grondwet, is in ons land de wetgevende magt meester. Deze magt bestael uyt de twee kamers én den koning. Maer aengezien den koning zich allyd voegt naer de meerderheyd der kamers, mag men zeg gen dat hel meesterschap eygeulyk in d'handen der twee kamers is. De leden dezer kamers worden ge noemd door hel volk, vertegenwoordigd door de kie zers. Hel hangt dus van de kiezers alleen af dal hel land wel of slecht bestuerd worde. Hieruyt volgt dat de geestelyken die deel maken van 't volk en meestendeels kiezers zyn. niet alleen gelyk alle andere burgers 't regt hebben zich met de kiezingen le hemoeyën, maer zelfs dal het voor hun in zekere omstandigheden eene zware phgl is. En wie zou konnen zeggen dat wy thans in deze om standigheden niet leven Sedert tien jaren leven wy onder een slaelsbestuer dal alles aeuwend om de godsdienstige gevoelens in de herten der meerderjarigen uyt te dooven en eene nieu we generatie zonder God, zonder geloof aen te kvvecken. De middels die er tot verderf der meerderjarigen gebruykt worden z-ynalliancecerkels, franomagonslo- giën, bibliotheken, theaters, placlsen groote en kleyne voor de kliekmannen alleen, iiberhalersgazetten onder steund doV argent pour la bonne presse, wetten legen de regten der Kerk, legen haren eygendom, legen hare vryheyd. tegen den predikstoel, kerkfabrieken, kerkho ven, laster en smaed tegen de geestelyken enz. enz. enz. alle zaken die met catholyk geld belaeld worden. Voor de jonglieyd van in de wieg gebruykt men an dere middels als namelyk bewaerscholen, scholen van alle slach zonder priester, atheneums, universileyten, beurzerooveryën, geldverk Aisting om 't vry catholyk ondéi'vvys te verdelgen, norinaelscholer. vvaer meesters op zyn fr^cmagons gevormd worden, ,tot de arme vveezen toe onttrokken aen den invloed der religie enz. enz. dit alles al wederom met catholyke penningen En iii.zulke omstandigheden zouden de geestelyken om wille der eendragl, zich moeten onthouden en den francmaQonskanker laten voort verwoesten? A lions done, gy zoud 't regt hebben, gy liberhaters, hun vlakaf te zeggen dat zy met de helsehe wolven nieédoen om de kudde van Christus te verscheuren. 0! indien wy een slaelsbestuer hadden, wy zeggen niet 't geen de H. Kerk voorstaet en helpL in hel hand haven barer region en in 't uytoefenen barer pligten, maer len minste dal hoer loeloet zonder hindernis hare regten te genieter, en hare pligten le kwyten, o alsdan zouden onze bisschoppen en priesters met de kiezingen veel liever l'liuys blyven, dan zich onder 'l gewoel te vermengen. Rekent, er dus niet op,liberhaters, dat de priesters zullen l'huys blyven, maer dat zy zullen afkomen, en volgens hunne strenge gewetenspligl, niet handen en voeten werken om een ha.elyk hestuer te helpen in den grond booren, waervan den godsdienst, de catholyken en al wie wezenlyk In'aef is niet anders te verwachten hebben dan verdrukking, vervolging, smaed en ouregt. Dit hatelyk en verfoeyelyk spel móet uyt zyn, 't heeft maer al veel te lang geduerd. Den kiestryd zal voornamelyk hevig wezen te Gend. De catholyken toonen er zich moedig, sterk en vastbe raden van voor geene hoegenaemde bedreygingen of vreesaenjagingen eenen halven duym le wyken. Wy juyclien deze liandelwyze uvl g'heel ons herte toe. Dal zy, zich vereenigd houden, tier 't hoofd op steken en laten welen dat zy hunne regten en vryheden unguibns etroslro zullen handhaven en verdedigen, en 'l maC'Onniek klieksken zal van lafherligheyd in den grond kruypen. Dit gespuys is maer stout en onhandel- 'haer als de catholyken le goed en te langmpeuig zyn. Nu, dit spel moet evndigen, of't maponniek wange drocht zal ons met krot en mol opeten. Wy smeeken de catholyke Kiezers van al de arron dissementen vvaer er worsteling is van voor GEHEEL de lyst der catholyke Kandidaten te stemmen er. er voor geene hoegenaemde beweegredens den naem van den eenen of anderen Kandidaet uyt te laten. Het moet eene stemming zyn van principen, eeno stemming die beslisse over den val ol hel behoud vau ecu fraueuiaconsniinis- terie, 'l welk 't ongeluk van 'l land uytgemaekl. Er mag naer geene persoonlyke vriendschap gezien worden. Catholyk moet catholyk wezen, gelyk liberhaler altyd liberliater geweest is. Niet eenen catholyken zou oovt eene enkele stemme van eenen liberliater krygen, welnu de catholyken moeten ook zoo handelen. Die MET het goed niet is, is TEGEN het goed, geen middenpunt meer. Dus stemmen voor GEHEEL de catholyke lyst zon der verdeelirg, ziet daer den grondsteen van onzen zege- prael en de verplettering van het liberhaterslrancmapon- nismus, 't geen niet anders zoekt dan Geloof, Kerk en Christus ouder den vermaledydensweerden vloeknaem van EERL00ZEN wilt verpletteren, en in modderen slyk le versmachten. Die gruwelyke godslasteringen hebben die kerels in volle letters durven sehryven in een catho lyk land, 't welk aen 'L Geloof onzer voorouders zyn be- slaen, zyn geluk, zynen roem en allen luyslei' verschul digd is. Opdan, catholyken, moed, onverschrokken- heyri, zonder schroom en zeker zyl gy van den zege- praei over uwe vyaiidëu. Wy vernemen uyt goede bron dat M. Orts, lid van de Kamer van Brussel, oenen hertelyken brief geschreven heeft aen M. D'Elhoungne, om zyn ver langen te kennen te geven van hem gekozen le zien. Wy zpllen, zegt den Brusselaer, zyn Myk twee han den op een buykske. De Gazette de Mons zegt uyt goede bron te weten dat MM. Gillion en Alfred de Thuin, leden van den provintialen raed van Henegouwen, hunne kandidaluer te Bergen daerstellen voor de Verte genwoordigers-Kanier. Te Mechelen zyn, tegen gewoonte, twee liberha ters gekozen voor den provincialen raed. ïu de stad hebbep zy de meerderheyd niet ge had. Hunne meerderheyd is gekomen van de buy- len ge meenden. Velen dier buy ten kiezers zyn pachters van hos- pitiën, dischgoederen en hebben uyt dwang of zon der dwang, liberae! gestemd. De dischgoederen zyn 't kiezings-werktuygeu? -~ Neen.'t Zyn eerst ende .vooral middelen tegen ly- den en armoede. Wie zyn de gevers van de oude dischgoederen? '-Priesters en oatholieke wereldlyken in 't alge meen. Hunne goederen gebruyken om te doen stemmen in den zin der lugiën, is dat hunnen wil volbren gen Neen. Iemands gift gebruyken tegen den wille des ge vers is dat stelen? ja. Waerom willen thans vele liefdadige persoonen hunne eeuwigdurende giften niet toevertrouwen aen armbesturen en hüspiliën? Omdat zy niet zeker zyn van vroeg of laet hunne gift legen hen zei ven niet te zien gebruykt worden. Daerom geven zy niet. En zy doen wel. Men schryft uyt Gend aen het weekblad la Paix: Zich uytende nopens de petitie van M. Neut betrekkelyk de wanorders die te. Gend op twee-, den Sinxendag hebben piaets gehad, heeft M'. den minister van buytenlandsche zaken verklaerd dat het gouvernement de maetregels zou nemen die het in zyn bezit heeft opdat de regtzinnigheyd en de vryheyd van den kiezer volkomentlyk gewaer- borgd we ze. De oppositie zou groot ongelyk hebben van blin delings op die belofte te betrouwen. Hoe schoon ook de redevoeiing van den minister weze, biyfL altyd het vi aegpunt of zyne akten aen zyne woor den zullen beantwoorden. Woorden woorden van eenen minister Wat is het anders, zeer dikwyls dan hetgene men, onder het oud stelsel, hofwywater noemde? Deze van M. Vau den Peerebooui moeten de kiezers niet beletten van zelve de maetregels le nemen bekwaem om aen eenieder de regelmatige uytoefening zyher reglen te verzekeren. Indien de overheyd hare pligt doet, des te beter, die maet regels zullen nutteloos zyn, indien zy dezelve inte gendeel verwaerloost, zou het geeii ongeluk zyn dat. zoo veel eerlyke lieden in staet niet zyn van zich te beschermen tegen onregtveerdige en woeste aenrandingen Zich biindeliflgs betrouwen op de goede meening van zyne tegenstrevers is geene grootmoedigheyd van ziel, 't is weleer het bewys eener overtollige eenvoudigheid. Men zegt dat eene lieete kat het koud water vreestwy zullen wel zien ol de oppositie van het arrondissement van Gend het spreekwoord zal bewaerheden. 'T is niet genoeg aen de kiezers de zekerheyd le geven dat zy niet zullen gekweld worden in de oefening van hunne regten, inen moet ze nog in staet stellen van zich te verzekeren dat de kiesbe- werkingen niet regtzinnigheyd en gelrouwhevd ge daen worden, in 1864, was dit gevoelen nog te zeer verspreyd, dat den zegeprael van het doktri- narismus moest aen het bedrog toegeschreven worden. Den twyfel was hier uyt oulsiaen dat het geenzins mogelyk was geweest aen de oppositie van op eene ernstige wyzè na le zien het gene er in sommige bureeien geschied was. Men zou overi gens niet kunnen betwisten da! er dwalingen be- gaen wierden. Aldus verzweeg den voorzitter eener seklie tweemael den naem van M. De Baels die zich op bulletyns bevond waer van hy luyd op le zing gaf. Wy gelooveu voigeern dat de dwaling on- vrywillig was, maei in kiesstol dwaling en bedrog geLeyden tol de zelfde gevolgen, en men verstaet deze die even streng verdeden. Waertoe zal de byeenkomst der mogendheden dienen? Volgens de allergrootste waersehvnlyk- heyd, om tyd te winnen. Eu die tydwinst zal kun nen gebruykt worden tot zoek van middels om Oosteuryk te overrompelen. Indien zin schryft eene briefwisseling van den Catholyken waeruyt wy de volgende regels overne men. By middel van den verkregen iivtslel is men gelukt in den goeden wil lam te maken der mo gendheden van tweede klas in 't duytsch verbond, en men zal er prolyl uyt trekken om omwentelin gen beter in te rigten door geheel Oostenryk. 'l Is nauwkeurig den zelfden middel dien men te werke gesteld heeft in 1860, tegen den koning van Napels, waervan men morgen gebruyk maken zal tegen Rusland, als Oostenryk overwonnen wordtrou wens Vrankryks keyzer heelt zich eene zending op- geleyd die hy vervolgen zal tol levens evnde toe: al de stamhayzen ouder dan het zyne afbreken of onder dch brengen. De tyden willen hem mede de metselary der zetels iu Europas vooitiaemste kabinetten is met hem. De hoop op de vereeniging der Paryzer Conferentief verydeld. Oostenryk heeft stellig geweygerd het vrae» stuk van Venetië te bespreken, voor men een grond»' bied kunne aenduyden welk als schadeloosstelling zol kunnen dienen. Daerby heeft hel Weener kabinet de hi slissing der queslie van de Elve-hertogdommen ondci worpen aen den Duytschen Ryksdag van Franciort. Den paryzer Constitutionnel kondigt een medeg? deeld artikel af, welk dal feyt bevestigt en den Loodt nei Times zegt dat de fransche regeering bereydsoti die van Engeland kennis heeft gegeven dat de Conferee tie zich niet zal vereenigén ter oorzake der voorbehot dingen van Oostenryk. De gezanten der*dry groote oc zydige Mogendhedem le VVeenen, hebben dezelfde vei klaringen afgelegd. Pruvsen vraegt mi dat Oostenryk zyn voorstel, in dei Ryksdag betrekkelyk de Hertogdommen gedaen, inlret ke, en verklaert dal eene" weygering beschouwd v, worden als eene oorlogsoorzaek. Den vreeslyken oorlog staet dus voor de deur, Waer: sehynlyk zal het aen geld uytgepulte Ilalien de eerst vyandelykheden. plegen, 'l zy in Tyrol of langs de kusiei van Dalmaliën. De Pruysen gaen Holsteyn bezetten welks besluer aen Oostentyk behoorde; de aldaer eehj gerde brigade oosleriryksehe troepen zal zieti nae Sleeswyk-Holsteyn, welligt naer Hanover, vervvyderei Zal den Duytschen Ryksdag de Bouds executie tegen lie onwillige Pruysen bevelen en ten uytvoer brengen? In dit geval, zoü Oostenryk slechts eene betreklieljf geringe strydmachl noodig hebben om Pruysen te hi vechten, en tevens de Italianen 'l hoofd kunnen biede in zyn veneliaensch koninkryk. Onder de hand sluyt Vrankryk, naer men verzékcii eene nieuwe geldleening, en versterkt het heymell zyne strydkrachten. Zou Louis-Napoleon, in de vvev'f ring van Oostenryk om zich.aen zynen wil ter Conferoi tie le ondei werpen, misschien een voorwendsel zoekt; om voor de tweede mael het ongehoord en schimd; feyt te plegen van, zonder recht en reden, Ooslenrj! le bevechten, quasi ter gunste van Ilalien, doch indéi daed met het oog op de Rynprovinciën God alleen weet de toekomstdoch wy zullen t spoedig zien wat men le Parys in '1 schild voert. Inlus schen kan men zonder moeyte bevatten dat, ten gevolgi van dien bedreygenden toestand, de fondsen nogmael in daling zyn op al de groote Beurzen van Europa. Wy roepen, zegt de Gazette van Thiclt, de ae» dacht onzer lezers en de aendacht aller onaflm kelvke gazetten van 'l land op den volgenden brief, die ons toegezonden is geweest, om eene lastennj te weerleggen welke, geheel 't land door, grol gerucht gemaekt heeft, en lol hie' toe in 't open. baer niet gelogenstraft is geweest Poperinge, den 29 mey 1866. Mynheer, In uw veelgelezen blad las ik, op 18 april laetsli leden, de historie van eenen oilm-blok. Er w geene queslie van O.-L.-Vrouw ten Traen, maenvii van een eerbiedweerdigen pastor die de rail] van Fustus gespeeld had maer indien er traim' kunnen vau voortkomen, 't zal voor zeker wel it de oogen zyn van vuyge lieden, die niet vrcem eerlooze lasteringen uyt le braken tegen de geestel lykheyd, tol meerder welzyn van 'l liberalismus Den heer Bara verlangt zeker om die historie ie opene Kamers te vertellen maer 't is te vreezeiij dal hy er de occasie niet toe zal hebben. Eenen korn spondent van den Journal de Cm leroy zey, dat hy de volgende zaek uyt den moiif van eenen godvruchtigen liberalen senateur vai West-Vlaenderen gehoord had, die terzelfder tyili burgemeester was van eene gemeente derzelfili provincie, en alwaer hy zyn verblyf en kasteel had. Dien burgemeester-senateur zou alle zondagea,. na de misse, in den offerblok der kerk 1 franl steken; en Feilden 'tjacr zou de opbiengst vat den offerblok slechts 4(5 IV. bedragen. Daer hy vooi zyne rekening alleen 52 franks gaf, was hy daer over groolelyks verwonderd en uyt vreéze vai voor beurzeiisnyaer uylgegeven te worden (bel lachelyke vrees, indien men niet phgtig isdoni hy geene bemerkingen maken, maer reclameert eenen tweeden sleutel, om dezen in handen- te stel len van eenen der kerkmeesters en sinds dal dei pastor den sleutel alleen niet meer had, bragt dei offerblok, dank aen de giften van iederen zondal de verbazende somme van 500 franks op. Tot bier de beschuldiging. Dus, 't is klaer gelyk den dag den pastor H de vorige jaren aen zyu zelveu restitutie gedaen vat een rond sommeken.... Iedereen wist seffens, dat e- maer kwestiee| kon zvn van de gemeente Proven, daer zy I, eehigste is, die de eer heeft eenen Senateur vs| Wesl-Vlaenderen, die daerby godvruchtig en libt-i raei is, voor burgemeester te hebben. Daer dei pastor van Proven voor zyne nauwkeuriglieydii 'I besturen en zyne eeilykheyd, van geheel hetarj rondissement, te beginnen met den heer Mazemaii- z-=»lf, gekend is; zoo verwachtte ik alle dagen eet antwoord op die groote beschuldiging, die in dei name van den heer Mazeman ging gedaen zyn Doch niéts vernemende, wilde ik weten wal er vm de zake was en daer ik met den onderpastor vai Proven goe kennisse was, zoo ben ik hem gaer bezoeken, en hem spreken over die laffe stilzwv gendheyd. Maer daer heb ik vernomen, dat men eenen ge heel anderen weg ging inslaen dan van een anl woord te geven aen de lasterende gazette vai, Charleroy, en aen onvoorziglige lasteraers duchtige lesje geven. God lof! er zyn nog rechten te Berlyn. Eu hier is nu een staelken van de liberale eerlylj regtzinnigheyd. ISooyt he.efl den blok meer dan 40 frank opgebraf. Den heer Mazeman weet het wel. ISooyt heeft dt heer pastor eeneri sleutel gehad van den blok nooj heeft hy T geld daer uytyehaeld, maer wel eene der kerkmeesters, een treffelyk man, een goede vriend van den heer Mazeman, en tresorier de kerkfabriek. Dus den heer Mazeman heeft geenfl tweeden sleutel moeten noch kunnen reclameren 't was noodeloos. Indien er diefte is, den M Mazeman, als werkzamen burgemeester en kei kW moet den tresorier rekening vragen voor het gfj regten dien braven man is niet benauwd vol» beurzensnyder door le ga'jn zyne consciënties zyne daden geven er getuygenis van. En ziet ge, hoe dat alles leugen en valschheyd in die mannen

De Denderbode | 1866 | | pagina 2