Ii0'le Jaei'. Zondag-, '21 Juny 1806. 1056. VERTREKUREN! UYT VOLGENDE STATIËN VERTREKUREN UYT AELST NAER 6 FRANKS 'S JAERS. I'll LEGGEN! Wat is de waerheyd Den kus van Judas Dmiierm 5-SO 8-28 9-45 12-40 3-10 6-16 9-14 18 Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-43 Lokereu S-40 8-28 0-00 14 20 6-16 Gend) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 llrus. 6-39E (l*2"eV8-05 8-!2 9-38 11-58 12-15 g Doornvk, Kortryk, Moesereen, Ryssel (langs 2-38 2-55 5-27 ti(l* 2« c') 5-50 6-20 8-30 9-35 Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 Meuk. Antw. 5-40 6-39 7-35 9-45 12-10 12-31 jg Doornyk, Byssel (langs Alh) 7-55 5-35 0-00 SKK «08-<2 9-38 Ninove, Geerardsb. Alh, 7-55 4-55 5-33 8-50 13-45 12-15 3 10 g, Bergen, Quievrain, Namen, 7-5o 2-oo 5-35 van ANTWERPEN NAER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7-i 0 9-00. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-*00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. VAN LOKEREN NAER Dendcrmonde, Aelst, 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendennonde, Lokeren 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw} 6-30 10-40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-5T 6-45 8-8- Cuique Sunm. VAN rrussel naer Aelst. Gend. 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Atb (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelsl) 7-30 7-55 2-20 5-05 8-25 (langs Mech.) 5-45 6-37 8-00 10-05 '3-30 7-30. Aelst '7-30 7-55 41-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 25 JUNY 1866. ÏR lig BI heid, '-RBk heid, lom fi- - •erna in de MTA urnen mot K 4» iveri- bniik ïfn» me el uerg- tien. iruikt H. c OP» erief» i. w. doof» ,81«: le»e». P.» 4* Tip en heden 8.721 - nllard enden N«Wet 1 kit» ?neoi» rmciu fet (t«p leuf- fiO.üW Wat gezegd is, gebeurt: la Paix kondigt aen, dat men in het departement van Oorlog de inroe ping van 30,000 militianen gereed maekt. Men heeft voor de kiezing die oproeping niet durven doen uyt vrees dat zy het volk zou hebben doen i schreeuwen. Nu 't schaep in huys is word het 'geschoren, de kiezers die voor de liberhaters i gestemd hebben, hebben gestemd voor de ver meerderingen van uytgaven, voor de verhooging van lasten, etc. Nu, als men de uytgaven en lasten wilt vermeerderd en verhoogd hebben, dan moet er, natuerlyk geld zyn En van waer moet dit geld komen Meent gy misschien kiezers, die voor den fiiberhaters verkwistduyvel gestemd hebt, dat het gouvernement ergens eenen bosch bezit die be plant is met boomen waerop stukken van twintig franks groeyën, of eenen stal ezels die goud k Neen, neen, meuschen, zoo is 't niet. Het gou vernement. heeft wel stallen ezels, maer ezels die goud eten en zoodanig goed van appetyt zyn, dat het schotelken altyd ledig is...... Wacht' dus maer een beetje, en weest niet ver- vonderd als de kamers in buytengewoonen zit- tvd byeengeroepen worden om al wederom het liberhaters stemmachien op 't land te doen wer ken. De ministers zullen den weg naer uwe geld- horzen wel vinden, zy zullen't schotelken we derom wel vol krygen en misschien meer dan eenen keer. Nu hebben zy eenen schyn van regt geld te vragen, zy konnen zeggen: de kiezers hebben het alzoo gewild en gestemd, zy hebben ons de meerderheyd in de Kamer en in den i Senaet. gegeven, dit is te zeggen dat zy onze poli tiek goedkeuren. Laet ons nu maer vragen zoo- veel wy willen, 't en steekt op geen handvol millioenen min of meer, de kiezers zullen nu geven en leggen dat het eene benedictie zal zyn om zien etc. etc Zoo zullen de ministers .mogen spreken en handelen, voorop verzekerd dat de kiezers, die voor hunne kandidaten gestemd hebben, zich wel zullen moeten wachten van klagen of kermen, I want men zou hun konnen toeduwen: 't is wel besteed, g hebt het gezocht, g'hebt er voor ge stemd en gewerkt, houd nu wat.er komt van mannen naer de kamer te zenden die altyd zeggen: Me domine benedicere, 'tgeen beteekent: trekt maer aen 't koordeken en 't. knikken zal gaen ge- lyk een fiuytje van een oordjeMaer 't eynde zal wezen: leggen en veel leggen, want er is veel iioodig Men verzekert dat er eene groote bedryvigheyd ^heerseht in de bureelen van het departement van 'oorlog. Men houd er zich bezig om tegen alle voorvallen bereyd te zyn. Al de noodige stukken tot het op voet van oorlog stellen van ons leger zyn opgemaekt en gansch gereed; de dagteeke- ning alleen moet ingevuld worden Het bovenstaende was geschreven en gezet toen wy uyt Brussel stellige berigten ontvingen meldende dat de Kamers in den aenvang van de maend july en misschien nog vroeger, zullen byeengeroepen worden, om nieuwe kredieten te «stemmen voor het departement van oorlog. De DEN BEUL Een vft'haei uyt den lyd van Bobespierre. I. to den jare «1793, op den 22 january, rond acht uren 's avonds, terwyl de Jacobyuen inel dolle woede zich aen de grootste wandaden overgaven, kwam eene oude vrouw van de boogie af, welke uytkoml voor de kerk Vin St-Laureyns le Parys. Er was' dien dag zooveel sneeuw gevallen, dat men uauwelyks iemand kon hoo- renaenkomen. Op slrael zag men geene ziel, cn de vrees, welke door die algemeene stille ontstond, wierd door den schrik, die toen in Vrankryk schier iedereen bezielde, nog vermeerderd. Do oude zette haren weg voort zonder een levend wezen te ontmoeten baer zwak gezigt belette haer in de verte, by bet licht der lanieerns, de schaersch.c voetgangers te onderscheyden die, even als schaduwbeelden, wegdreven over' hot myme pleyn waer zy overging. boeh nauwelyks was zy door de Doodcnatrnet gegaen, of zy hoorde achter zich, naer zy meende, do zware voetstappen van eenen man. Bevend by de gedachte, «ai men hacr naging, verliaestte zy hare schreden om oy het licht, dat uyt een winkel scheen, zich te verze keren, of haer vermoeden gegrond was. Toen zy den milicianen, en niet minder dan 40 a 50,000, zullen onder de wapens geroepen worden, liet ziet er lief uyt. De liberhaters dagbladschryvers nemen er be hagen in, de leugen te herhalen dat het belgisch volk een der minst belastte volkeren is van Europa vermits het slechts 30 fr. per hoofd betaelt, ter- wyl zyne geburen geschat worden op 32 tot 60 fr. Üe waerheyd is dat de belasting per hoofd tot 34 fr. in Belgién beloopt, niettegenstaende de aenzienlyke vermeerdering der bevolking, en dat dit cyfer noch onze plaetselyke contributiën be helst, die zeer hoog zyn, noch het gemeente fonds, in 1860 gesticht na de afschaffing der octroyëri. Verre van zich op de laetste plaets, wegens de schattingen, naest Zwitserland, Denemark en Zweden te bevinden, bekleed Belgiën de hoogste, achter Engeland. Holland en Vrankryk. Indien een goed deel der 170 millioen, die wy jaerlyks aen den Staet geven, toegewyd wierd aen werken van openbaer nut, zouden de schat- pligtigen vrywillig .dien zwaren last dragen; maer zy beklagen en verbitteren zich met reden, als zy de helft van die rykdommen toegepast zien aen militaire verkwistingen en uytgaven van cen tralisatie, moeyaldery, kozynenwirikel etc. Dat de doctrinaire-liberhaters alle soorten vari rollen kunnen spelen, dit is sinds lang gekend. De ondervinding leert dat de allesinslokkende doctrinaire heerschzucht voor byzonder kenmerk heeft de dobbelhertigheyd, en dat den dobbel- hertigen kan vleyën, streelen en loven met den zelfden mond, met de zelfde pen waermeê hy versmaed, beledigt en lastert. Over eenige dagen nog', waren de catholyken in de o'ogen der doctrinarische overheerschers SLECHTE VADERLANDERS, EENE SCHANDE VOOR BELGIËN, een gevaer voorat land en meer andere schoone dingen te langen te veel om te melden. Heden dat de kiezingen voorby zyn en dat, dank aen de snoodste .middelen van geweld, vréesaenjaging, smaed en laster met hoopen, ten voordcele der doctrinarische liberhatery zyn uytgevallen, wat gebeurt er Ahden politieken gezigteynder verdonkert, men ziet een geweldig orkaen in de veite samenpakken, de liberhatersministers vree zen met reden dat wy hier zouden konnen van de brokkelingen krygenj en als schotelbazen, hebben zy vooral geld noodig, daerom belasten zy hunne betaelde schryvelaers van allen kaliber den vrede en de eendragt onder al de Belgen te prediken Nu is er op 't smaed- en schandliedeken, dat de catholyke slechte patriotten, eene schande voor Belgiën, een openbaer gevaer voor 't land zyn, een ander refrein gezet, én de mac-onnieke-liber- hatersbladen zingen nu dat de catholyken en de liberalen zicli moeten errinueren dat zy allen belgen zyn, dat de unie noodig is om 't land te redden, dat de eendragt de magl en de sterkte van 't land uylmaektetc. etc. Maer wat hebt gy met de eendragt gedaen, gy, dobbelhertige liberhaters Gy hebt ze versmacht onder 't gewigt uwer schuymende drillen van geweld, partygeest, on- vvinkel bereykt had, zag zy plotseling op en bemerkte, door de duysternis heen, de gedaenie van een mensche- lyk wezen. Deze flauwe onderkenning was voor haer voldoende zy rilde van angst, daer zy geenszins twy- fel de of dien vremden persoon was haer van dat oogen- hIik af, dat zy hare wooning verlaten had, reeds ge volgd. Doch haer verlangen om aen eenen spióen te ontsnappen wekte haren moed op. Zy verhaeslle op nieuw hare schreden, in de ydele hoop eenen man le kunnen ontkomen die natuerlyk harder liep dan zy. Nadat zy nog eenige minuten lang zoo vlug zy kon geloopen had, kwam zy voor oenen suykerbakkerswin kei, dien zy binnentrad, en zette zich of zonk veeleer op eenen stoel ter neêr, die voor de toonbank stond. Op den oogenblik dal zy de klink der deur had opgeval, zag zy eene jonge vrouw in den winkel door het raem op de strael zien en, zoohnest deze de oude vrouw ge- vvaer wierd, opende zy eene lade der toonbank en deed zy als of ze er iels uyt. nam dat zy haer overhandigen moest. De. houding en de gebaren der jonge vrouw gaven duydelyk den wensch le kennen dat zy de binnen komende weór gauw weg wilde hebben, als iemand die het gevaerlyk was lang aen den klap te houden. Haer ongeduld scheen zy nog meer aen den dag te leggen, toen zy de lade ledig vond. Zonder op de Legenwoordighevd van de oude vrouw le teilen, verliet zy den winkel, ging in eene kamer regt en onverzadelyke heb- en alleenheersch- zuclitGy hebt ze versmacht, die zoo schoone eendragt, om aen 't roer te kunnen blyven. en ware den politieken toestand nog zoo gevaerlyk, gy zoud ze nog Tersmachten, indien gy aen de geldschotel niel gezeten waert Komt ons dus van geene eendragt meer spre ken, want als dit woord van uwe lippen valt of uyt uwe pen vloeyt, is 't een gedistileerd vergift, dat wy in afkeer'en gruwel hebben gelyk den kus van Judas!.... Als dezen snooden schandkerel alle weldaden, alle goed van zynen Goddelyken Meester genoten had, dan verried hy Hem door eenen dobbel- hertigen kusQuid vultis milii dare, wat wilt gy my geven, en 'k zal hem u leveren, had dien snoodaerd aen de Joden gezegd Als de catholyken aen 't land alle goed gedaen hebber» door 't stichten met eygene penningen van ontelbare liel'dadigheydshuyzenscholen, studiebeurzen, pensionnaten, kollegiën, univer- siteyt, seminariën enz. enz. enzWat doet gy, liberhaters"? Gy stelt ze buyten de wet, gy behan delt hun als 't schuym der samenleving, gy slaet dit alles onregtveerdiglyk aen, gy roept eri tiert dat zy eene schande, een gevaer zyn voor 'tland, en nu komt gy hun den kus der eendragt of des vredes aenbieden Maekt u weg, dobbel- hertigen, met u is noch vrede noch eendragt mogelyk ten zy 1° Gy ophoud onze gewyde kerkhoven te schenden 2° Gy onze gestolene studiebeurzen weergeeft; 3° Gy de voile vryheyd aen den predikstoel herstelt 4° Gy ons de vryheyd van stemmen geeft 5° Gy ons vry' onderwys met onze eygene pen ningen niet meer verdrukt noch vernietigt 6° Gy uwe overweldiging over kerk en autaer laet varen 7° Gy ons alle gelyk stelt voor de wet 8° Ten zy eyndelyk gy aen elk geeft wat hem toekomt, suum cuique Overpeyst, liberhaters, of gy dit alles kunt doen zoo ja, komt en spreekt een enkel woord, en de catholyken zullen alie ongelyk vergeten en vergeven, zy zullen doen gelyk zy in 't jaer 1830 gedaen hebben... Zoo neen, loopt naer den weer licht mei verraders en dwingelanden zullen de catholyken nooyt verbroederen. Men spreekt van buytengewoone credieten, die de Kamer zou moeten stemmen. Die credieten zouden onbepaeld moeten zyn. Maer waer zal men het geld zoeken Dat is de groote vraeg. Eene vry willige leening, zegt een blad, zou al heel moeylyk zyn eene gedwongene leening al iieel impopulair. Wy kunnen het niet gelooven, en toch word het openlyk gezegd, dat het Ministerie loe- vlugt zou nemen lot eene gedwongene leening, en zelfs spreekt een correspondent van den gedwon gen loop der biletlen van de Nationale Bank Beurzen-Courant Het treffelykste gedeelte van Vrankryk wilt geenen oorlog. De Napoleonisten zyn verdeeld. De gematigden zyn voor den vrede. De demokraien met prins Napoleon aen 't hoofd, zyn voor den oorlog en niet voor eenen enkelen oorlog, maer voor eenen oorlog van verovering, die Belgenland, de Kyn-proyiueiën en Sardiniën voegen zou aen Vrankryk. daer naest en riep baren min die dadelyk kwam. Waer hebt ge dal gelegd vroeg zy met eene geheymzinnige beweging, en zy wierp op do oude dame eenen zydelingschen oogslag in plaets van hare vraeg te voleyndigen. Hoewel don suykerbakker alleenlyk den wydeu zwar ten zyden manlek niet strikken van violetkleurige linten bezet, zien kon, die de kleeding der oude vrouw uyl- maekte, wierp hy toch dadelyk eenen oogslag op zyne vrouw, welken zooveel te kennen gaf, als Denkt ge dan dat ik zoo dom ben om datgene, wacrnaer gy vra'egl, in deze lade le sluyten en met een verdween by zoo spoedig hy kon. Verwonderd over de stilzwygendheyd en de bedaerd- heyd, welke de oude aen den dag legde, ging de jonge vrouw naer haer toe, en tervvyl zy haer flak in hel aeu- gezigt zag, verried zy ecnig medelyden en ook wel eenige nieuwsgierigheyd op haer gelaet. Hoewel het gezigt der oude vrouw van nature niet veelkleur had. als iemand die langen tyd aen een strenge levenswyze gewoon is, zoo kon meu eventwel spoedig bespeuren, dat eene kortelings plaets gehad hebbende ontmoeting haer gelaet met êene nog groo- tere bleekte had overlogeii. Haer.hoofddeksel was zoo danig opgemaekt, dal men hare hairen volstrekt niet kon zien en het ov-r haer gelaet eene Lint van godsdieh- stigen ernst vprspreydde, Dat ware de studiebeurzen in een ander kleedi gestoken. De party der socialisten wilt ook oorlog. Hy moge kwaed of goed afloopen. 't Zal altyd troebel water zyn. En dat gaet hun. En Hoornen De party van prins Napoleon verhoopt als gevolg van den oorlog de vernieling der Pauzelyke Staten en eene kerkelyke scheuring tusschen Vrankryk en den Paus. M. d'Elhougne heeft op 12 dezer eenige woor den gesproken aen 't adres van onzen nieuwen koning. Den koning' moet liberael bestieren, en dan zal hy groot man zyn. In 1789, spraken de liberalen op gelyke wvze tot Louis XVI, koning van Vrankryk. By elke toegevendheyd van zynen kant hieven zy hem hemelen hoog. In 1793 sloegen zy hem 't hoofd af. Liberael zyn, dat is thans by ons, oorlog voe ren tegen de catholyke Kerk, medewerken om het. catholyk geloof Le vernielen. Nu wel, koning Leopold I heeft verklaerd dat, hielde Belgenland op catholyk te zyn, onze nationaliteyt geene reden meer hebben zoude van bestaen. De vrymetselary werkt om de catholyken, de dry vierden der natie, onverschillig ie maken voor de nationaliteyt en het konings stamhuys. Zy heeft reeds vele veld gewonnen. Zal den koning medewerken? Den tyd zal antwoorden. Het fransch gouvernement is volkomen verge noegd over onze kiezingen van 42 juny. De Patrie van Parys, napoleontisch blad, ziet met voldoe ning de scheyding tusschen het vlaemsch ras en het waelsch ras. Dezen geest van vyandlykheyd groeyt jaerlyks aen. Hy kan, zegt het, welhaest moeyelykheden veroorzaken waeruyt niet zal gerakelyk zyn. Deze woorden van het keyzers blad, vervoegd by den brief waerin Napoleon zyn ontwerp van annexie nauwelyks verduykt, zyn bediedeni? vol. Wat zeggen de liberale kiezers ervan? DEN OORLOG IN DUITSCHLAND. Men schryft uyt Berlyn Von Bismarch heeft zyn doelwit bereykt: hy heeft den oorlog in Duvlschland doen uylbersten. Men mag zeggen dat hy alles met eene wiskundige juystheyd voorop berekend heeft. Niets vvederhoud hem noch de Kamer der Afgeveer- digden, noch het gemor des legers, noch de gramschap van geheel de Natie. Het kvvaedstichtend genie van dien Slaetsman heeft de tweedracht in den boezem van Duylschland weten aen le vuren, en de beschaving aclHeruyt doen gaen. Wy leven niel meer in de negentiende eeuw wy zyn terug gedeynsd naer de tyden der fcodaliteyl. Den 44® juny, 's avonds, ontving men in de hoofdstad de lyding der stemming van den Duytschen Ryksdag men had daervan reeds het bedroevend vooigevoel gehad. Eventwel, zoo alle hoop om Duylschland van dt* afgrysseivkheden eens oorlogs te redden, was opge geven, kon men zich nog niet gewennen aen hel denk beeld van de worsteling tusschen de broedervolken te zien uylbreken. Gedurende heel den nacht van den 14 en den 15, waren de stralen van Berlyn bezaeyd met. volk. Hel was een zoo schoonen nachtmen hadde gezegd, dat den Hemel zelf den Irotsehen Minister Von Bismark tol betere gevoelens wilde overhalen. Heinesdm teerling is geworpen het duytsche bloed zal noodeloos slroomen den broedermoordenden oorlog is begonnen In dien tyd waren (Te gewoonten by de deftige liedeu en die van lageren rang zoo versehilllend, dat. men. op hel voorkomen zelfs, zeer gemakkelyk eenen persoon van aenzien kon onderscheyden. Dus ontdekte de vrouw vail den suykerbakker dadelyk, dat die oude eene ari stocratische ofto eene edelvrouwe was. Mevrouw riep zy, tervvyl zy vergat dal deze lilulatuer, gelyk alle andere titels, -door de republiek verbannen waren. De oude gaf geen antwoord, maer hield hare oogoR onafgewend op het raem van den winkel gerigt, alsof daer achter zich iemand bevond die haer vrees aenjoeg. Wat wilt ge, burgeres vroeg den suykorbakker, die op dezen oogenblik voor den dag kwam, en haer uyt gepeyns opwekte door haer eene bordpapieren doos, die met blauwe papieren was omwikkeld, te over handigen. Niels, niets, besten vriend, antwoordde zy heel zachtjes cn zag den suykerbakker aen met eenen dank baren oogslag. Daer wierd zy de revolutionnaire roode muts op zyn hoofd gewaer, en zy riep plotseling Gy zyt eön republikein Gy hebt my bedrogen Den suykerbakker en zyne vrouw gaven met eomg0 veronlweerdiging door teekens to kennen dal dit ver moeden ongegrond was. Do oude vrouw wierd veei*- rood, toen zy dal merkte, helzy uyt schaemle dat zv r^ie

De Denderbode | 1866 | | pagina 1