Een hevige» storm woed sedert gister avond op de vlaeinsehe kusten. Te Biankenberge, onder andere, ontwaerde men eene Fransche sloep, wel ke, in nood verkeerende, omtrent 5 uren, op kor ten afstand des badstrands het anker liet vallen. Heden morgend, ten 9 uren, was den storm zoo geweldig geworden, dat dit vaertuyg, genaemd Sylvie, van Paimpol (by Bordeaux), ten gevolge yan het losrukken zvner ketens, het niet meer kon volhouden, en strandde voor hel groot E'amüiën- holel. Gister om 2 uren namiddag was het Duyu- kerke uytgeyareu, Den reddingsboot, onder besluer des heeren Eug. Desmet, van Oostende, onlangs tot die bedie ning door het gouvernement aengesteld, alhoewel alle loilelyke poogingen aen den dag gelegd heb bende om de bemanning van dit schip te halen, heeft dit laetste niet kunnen bereyken, Ier oorzake der onstuymige baren die den boot gedurig terug sloegen. Eyndelyk hebben de aen boord zynde zeelie den zich genoou/.aekt gevonden met hunnen eygen boot aen wal te komen, alvvaerden heer A. Bürdm, gemeente-secretaris en commissaris van het zeewe zen, hem afwachtte, en hen onmiddelyk alle noodi- ge zorgen, kleeding, warming, enz., toediende. Hel kajuytjongentje, een knaep van ongeveer 12 jaren, bleef alleen op het strand, en stond er door nat te bibberen van koude, te midden der toege snelde visschers, die het naer hunne woning wilden medenemen. Neen, antwoordde het, ik blyf hier wachten, tot dat mvn kapiteyn terugkeert! Men verzekert hier dal de engelsehe regering aen de Belgische den raed heeft gegeven om met de vesting werken van Antwerpen den groolslen spoed te maken. Dynsdag was den landbouwer B. Vekcmans, Ie Herenthals met zynen zoon eenen biezwerm aen 'l van gen, die in eenen appelboom gevlogen was. Den jonge ling ontving hierby eenen steek onder het regter oor, welken hem eene hevige pyn veroorzaekte. Hy ging in huys om water te halen, doch viel buyten kennis-; lot zich zeiven gekomen, is hy opnieuw ten gronde geval len, en alsdan was hy een lyk. BUYTEN LA NDiSCH NIEUWS- OORLOGSBEÏUGTEN. Maendag 18 en Dynsdag 19 Juny. De Wiener Zcytuiiy berekent dal de gemobiliseerde duytsche Bondsconlingenten, met weglating der dry thans vyandelyke, pruysische korpsen, een elTectief zul len vormen van 180,000 man infanterie, .omtrent de 30,000 man artillerie en 3,0i;0 man technische troepen. Hierby zvn de oostenryksche bondsconlingenten niet begrepen, die alléén schier zoo sterk zyn als al de opge- noemden te zamen. De ZctjCung beslatigt dat Oostenryk in de duytsche Bondsstaten voor zich heeft eene slrydmagt van 137,000 soldalen terwyl er maer 57,000 langs den kant van Pruysen zyn. Eene eerste vyandlyke ontmoeting heeft zaterdag reeds plaets gehad tusschen de Oostenryksche en Pruysische cavallerie op den grooten weg naer Ruin- burg, op de grenzen van Boheinen. De Pruysen zyn op dat punt teruggeweken doch zy bezeilen in sterk aen- tal een standpunt by Wurzelsdorll', alvvaer zy zullen trachten Boliemen binnen te dringen. Marienlhal, Ostriz en Leuba (in Saksen) zynden 17 bezet geworden door twee pruysische regimenten infanterie en een regiment huzaren. Bernsladt word bezet door twee regimenten pruysische ruytery. Woensdag 20 Juny. Den 12 juny, heeft, Z. Em. den kardinael-aerts- bisschop in de hoofdkerk van Weénen, na hel vaendel gezegend te hebben van de kompagnie der jagers van den Tyrol, aer. die moedige vrywilligers de volgende woorden toegestuerd Wy leven, heeft dien prins der Kerk gezegd, in da gen die deze treurige rust herinneren welke de onwe- ders voorgael. Bod heeft de magt van mogelyk te maken hetgene onmogelyk is maer, volgens de denkwyze der wereld, is den oorlog onvertnvdelyk. Indien hy uytberst, is het zeer stellig dal deze die onder de vaendels van Oostenryk zyn, zullen stryden voor de reglveerdigheyd, het welzyn der volkeren niet alleeuiyk van Oostenryk, maer van gansch Europa. Glorieryk en heylig is bygevolg den strvd voor wel ken gy den degen uyltrekt, gy u wapent mei uwekara- bynen.' Moedige Tyroliers! onder de bevelen van den ervaren oversten, wiens moed en gelrouwheyd reeds zoo veel onderstaen hebben zuil gy aen uw vaderland kun nen bewyzen dat gy weerdig zyt van uwe voorouders. a God veracht de liooveerdigheyd en de hardnekkig- heyd des herten van dezen die hel goed van anderen be trachten, die niet aerselen aen hunnen afgod liet bloed der mensehen op ic offeren, maer hy aenveerd als eene hulde den spoed van dezen die hun leven ten besten geven voor den autaer, hel regl en het vaderland. Men schrvfl uyl Berlyn Hel getal vlugieude vrouwen en kinderen die van de grenzen van Silesien naer hei binnenland gaen overtreft alle de vooruylziglen. De vrees der bevolkingen met alle de rampen van den oorlog bedreygd vermeerdert van uer tot uer. Dc algemeene schatkisten der ste.den aen de grenzen palende, de teslamenden en andere papieren zyn in veyliger plaetsten gebragt. In hoog Silesien bereydeu zich de besluerders van postbureelen om de vlugt te nemen by het naderen van den vyand. Hoornen, 13 juny. Persoonen die den heyligen vader deze laetste dagen gezien hebben zeggen dat hy zeer bedroefd is over de tydingen die hem van alle de kanten van het schierey- land toekomen. De wet Crish is tegen de geestelykheyd uytgeoefeud met eene ongehoorde slrengheyd. Het is genoeg dat ee:i bisschop te veel van Roomen spreke, dal een priester of een kloosterling vrienden te Roomen hebbe, van Roomqn kome, s|»reke van er te gaen brieven van Roomen onivange of aenzien worde als vveynig verknocht aen liet nieuw ordè van zakén, opdat het komiteyt der stad die hy bewoont hem buyten de wet stelle en hem tol gevang of lol de verbanning ver» oordeele. De wereldlyken worden niet gespaerd. Vreedzame eygenaers van het zuyden zyn op alle wyze gekweld geweest omdat zy te Roomen naestbeslaenden liebbeu in de Kompagnie van Jesusziedaer een slaeltje van hel iogiek der hervormers van Italië». De ryken zyn reeds aengeduyd aen do woede en de begeerlykhevd der parlysgezinden. Een omwenlclaers dagblad van Napels, de Pierre Infernalezegt hun regt uyl: Geeft uw goud, uylzinnige inillioenbezilters, in- dien gy wilt redden helgene u zal overblyven en uw eygen leven den dag op welken de sier van llaliën zou verduysleren in den oorlog die gaet beginnen. 'T is geene geringe bekommernis voor de lieden die zich verrykt hebben melde ongelukken van ltaliën en de openbare amblenaers van te welen hoe zy hunnen buyt zullen verzekeren en op welke wyze zy voor de toekomst zullen zorgen. Onder die leden moet men als een der .voornaenisle rekenen een markies, M. Joachim Pepoli, die, nietiegenstaende zyn groot verwantschap mei de Bonaparten en de Ilohenzollern, oponherlig liét ryk van den Heyligen Vader als alleen vorzekeid aenschouvvt. Het fran'sch keyzeiryk, schryft hy aen eenen zaekhandelaer, te Roomen, is Hiel ecuwig. Het koning» ryk van Ilalicn naekl zyn eynde, en ik verlang eene rustige stad te bewoonen als de groole wanorde zal begonnen zyn. Zegt dus aen M B"' dal ik voor hem aen den zelfden prys van 200 dukaten de eerste slagie blyf huren van inyn paleys le Roomen, maer dat ik er onder versla hel kon trok t naer mvnen zin te mogen breken en van dit appartement in de 24 uren bezit le nemen, indien de gebeurtenissen my veipligten naer Roomen terug te keeren. Donderdag 21 juny. Den eenigen stryd die tusschen de Ooslenrykers" en de Pruysischen plaets gehad heeft, bepaell zich by eene; schermutseling van peerdevolk op de grenzen van Saxen en Bohemen. De Pruysischen hebben zich verwyderd. Een ander gevecht heeft plaets gehad by Frankfort, tusschen de Hessischcn en de Pruysischen uyl Giessen komende. Daer zou het voordeel aen die van 'Pruysen gebleven zyn, die hunnen togl hebben kunnen voortzet ten na den yzeren weg veroverd te hebben die naer Frankfort geleyd. Deze stad is verdedigd door het 8* korps van het federale leger. Hanover en Kassei reeds veroverd hebbende, zyn de Prnyscheu in Dresden gelreden. Zy bezeilen dus de hool'slad der dry staten die zy aengerand hebben voer aleer den oorlog aen Oostenryk te verklaren. Men duyd groole verzamelingen aen van pTuysisb'tiè en oostenryksche troepen naer het Oosten, op de gren zen van Silesien, in de omstreken van Troppau. Een telegraphisch berigt uyl Southampton dliyd de de aenkomst aen in die haven, uyl Bremen komende, van den algemenen sekretaris van het ministerie van finanlien van Hanover met 85 kisten geld die neêrgelegd zyn iu de Bank van Engeland. Pruysen doet groole poogingen om eeu bondgenoot schap samen le stellen by middel der Stalen die het met den duylschen Ryksdag niel houden het groot-hertog» dom van Oldenburg en hel hertogdom van Anhalt hebben, zich van den Ryksdag afgescheyden men zegt dat t Thuringen dit voorbeeld volgen zat; den hertog van j Saxen Coburg en den grooi-bertog van Mechlcmburg spannen mei Pruysen doch die zyn de kleynsle landen van Duylschland. Oostenryk heeft met zich Saxen, Hanover, Nassau, de. beyde Hessen, Beyeren en Wurtenberg. Men weet nog niet wat den groot-hei tog van Baden doen zal Een dagblad van Parys, den Tcmps, verzekert dal den italiaenschén minister te Parys zich by M. Drouyn de Lhuys begeven heeft hem officieelyk de uvlgaef melden de van het manifest van Viclor-Einmapuel en het begin van den veldtogl in ltaliën. Van den anderen kant, bevestigt 'den Moniteur dat Pruysen en ltaliën gelyktydig eene oorlogsverklaring aon Oostenryk gezonden hebben. Naer men beweert, lael Oostenryk, met inzigt, Pruysen zyne strydmaglen uytbreyden tol onder de muren van Francfort en in Hleziën, naer Breslau 'lor* gau, Leipzig en Munden. Die' troepen zullen eene lyn vormen van byna honderd en vyftig mvlen uytgestrekl- bcyd. Nu, zulke lyn is ligt om doorbreken, al wierd zc ver dedigd door eene slrydmagt van 600,uOU soldaten. Prins Karei van Beyeren, opperbevelhebber der duyt sche Bondstroepen, is het daeromtreilt eens mei der. ooStenrykschen grooten legerstaf. Er zyn heden geene stellige tydingen uyt Silcziën. De voornaenisle punten van Saksen bevinden zich in de magt der Pruysen hel Saksische leger, zoo men weet, zicii by lyds met de Ooslenrykers vereenigd hebbende in Bohemen. Gister ochtend hebben de Pruysen bezit genomen van de Saksische hoofdstad Dresden, Zonder slag of stoot zyn zy er binnen gekomen. Waersehynlyk zal ten noorden van de bergketen, die d'ooslenrykschö grenzen van Saksen en Pruysen soheyd, den eersten grooten veldslag worden geleverd tusschen het oosten ryksche noordleger, aerigevoerd door den veldmaer- sehalk Von Benedëk, en de zuyderlyke slrydmagt der Pruysen. Het oostenryksche leger slaet sacmgehoopt op de lyn tusschen Praeg en Pardubitz, derwyze dat hel oogenb'likkelyk yoorwaerls kan rukken om de Pruysen aen le tasten in de richtingen van Praeg, Dresden en Berlyn van Lobau, Franclorl en Berlyn, of van Dresden en Berlyn. De positie der Pruysen is derhalve zeer moeylyk de verbondenen, waerop hel rekende, komen niet toege sneld om hel te helpen, behalve Mecklemburg, dal Hol- steyn bezet, en zyne troepen liggen dusdanig ver uylgc- spreyd, dal er reeds, Ier versterking, bevel is gegeven om den tweeden ban der laudwoer onder de wapens le roepen en levens vryvvilligerskorpsen aen le werven. Waer zal men die nog vinden Vrydag, 22 Juny 1866. Stellige beriglen melden dat vyf oostenrykscho regi menten peerdevolk door twaelf pruysische regimenten zyn ovenasl geweest op dan weg van Rumburg. lai De telegrafen zyn afgesneden de yzeren wegen op- gebroken in geheel Duylschland zyn koophandel en nyverheyd verlamd, in den grond geboord; de fabrieken staen stil. De magazynen en groole winkels zyn geslo ten, als ware geheel de stad in rouw. Nu reeds is men bedacht om hier eene soort van nationale werkhuyzen te maken, len eynde te beletten dal de armoede en ellende de welkende klassen verbitteren en lol opstand brengen. Al d^ verantwoordelykheyd van dat nutteloos ver spilde bloed en goed, van dén ondergang van handel en nyverheyd, valtïoodzvvaer terug op de heerschzuchlige en hardnekkige staelkunde des ministers Von Bismarck. Met geweld, heeft hy een nyver, beschaefd en vboruyt- strevend volk tot den oorlog gedwongen bet eerste gevolg hiervan \Vas de fabrieken en werkplaelsen te ontvolken, om regimenten soldaten le vormen. In plaets van zich aen de wettelyke beslissingen des Duylschen Ryksdags te onderwerpen, heeft Pruysen den Duylschen Bond als ontbonden verklaerd, en de naburige Staten Saksen, Hanover en Keurhessen, op- gceyscht om zich te ontwapenen dit was hunne zelf moord vragen. Thans is Von Bismark nog verder gegaenhy heeft besloten den Keurvorst van Hessen vervallen van den troon te verklaren prins Frederik Willem van Hessen, getrouwd met de nicht des Konings van Pruy sen, word als zynen opvolger aengeduyd. Gedurende het gedonder der kanonnen, wilt Von Bismark voort- gaen met de duytsche Bondshervorming hy wilt eenen nieuwen Bond 'slichten, onder het meesterschap van Pruysen, en zich daerdoor bemind maken by de duyt sche bevolkingen. Naer men zegt, maekt den hertog van Mecklemburg-Schwerin gemeene zaek met Von Bis marck. De wey'nige Staten, die le Francfort voor Pruysen hebben gestemd, zullen door de pruysische troepen be zet worden. •Den Kroonprins slael aen 't hoofd der troepen op de fgreiizen van Silezië hy beeft dry legercorpsen onder zyn bevel, en zal waersehynlyk de zoogenaemde eere van den eersten veldslag hebben. Hel T° zyner legercorp sen, vormende den reglervleugel word aengevoerd door den infanterie-generoel Van Bonin, le Itewenberghet 2® vormt het centrum en heeft als opperhoofd den luv- tenant-generael Von Slevnmelz, en bevind zich dicht by Liegnitz; het 6® corps, den regter vleugel, onder bevel des luytenants-generaels Von Mulius, slaet in de omstre ken van Altwasser, in de richting van Breslau. Hel lo- tael der Pruysische troepen in Silezië beloopt tot 60/;0P mans. Wegens de geheyme plannen van Napoleon III en Wilhelm I, de toenadering van Rusland tot Oostenryk, en de huydige staetlcundige positie van Paus Pius IX, leest men in eene diplomati sche correspondentie, de volgende belangryke bvzonderheden, voor welker echtheyd wy nog- thans niet kunnen instaen Men wilt weten, dat tusschen Pruysen en Vrankryk het plan tot verdeeling van Luxemburg, tusschen die twee ryken en Belgiën, "zou zyn beraemd. Eene van het Zuydoostelyke punt in Westelyke rigting tot Arlon getrokken rechte lyn, zal het Zuyderlyke deel vart Luxemburg voor Vrankryk afsuyden. Hot overige gedeelte zou door eene van het noorden naer het Zuyden gaende lyn, in twee gelyke deelen worden ge splitst, waervan het oostelyke deel met de Bonds- vesting Luxemburg aen Pruysen, en het weste lyke deel aen Belgiën zou worden atgestaen. Dae- rentegen zou Belgiën zich, ten gevolge dezer vergrooting van zyn grondgebied, eene grens regeling ten gunste van Vrankryk moeten laten welgevallen, waerdoor het zuyderlyk gedeelte zyner provinciën Luxemburg en »Namen, hetwelk door eene verlenging van bovengenoemde lyn over Arlon naer de Fransche grenzen, ten noor den van Givet word afgesloten, by Vrankryk zou worden gevoegd. Den tyd zal leeren, wat waer is van dat byna ongelootlelyk plan, waerdoor eene met Pruysen en Vrankryk bevriende Mo- gendheyd van zyn gebied zou worden beroofd. Gy zult u herinneren, dat ik u reeds sedert een paer weken geschreven heb omlrent eene toenadering tusschen de Hoven van St-Peters- burg en Weeneu. Die toenadering is thans zoover gevorderd, dat er eene overeenkomst tusschen Rusland en Oostenryk is tot stand gekomen, vol gens welke eerstgenoemds Mogendheyd zich verbind, in zekere omstandigheden, met een legerkorps in Styriën en Dalmaliën te verschy- nen, ten eynde ltaliën in bedwang te houden. Wanneer ik geloof kan hechten aen eenen •brief gezonden aen den Paus, waerin ophelderin gen worden gegeven naer aenleyding der opmer king van Oostenryk waerom den Paus niet tot -bywoonen der Conferentie was opgeroepen. Indien brief word de verzekering herhaeld, dat de wereldlyke magt des Pauses geen ge- vaer heeft te duchten, en word zelfs het aen- bod gedaen om, wanneer den Paus dit mogt verlangen, het fransche garnizoen t.e Boomen <te versterken. Ik deel u dit slechts onder reserve mede. Den brief aen Zyne Eminentie den kardinael, waerin Koning Leopold de wet op de studie beurzen ten sterkste blamert en het gedrag van de antwerpsche senateurs MM. Joostens en Mi- chiels-Loos indirektelyk brandmerkt, heelt des te meer indruk gemaekt, daer men nu weet dat den kardinaeLaerlsbisschop van Mechelen van hooger hand gemagtigd was, gebruyk vanden brief te maken. De ministeriele gazetten hebben zich wel gewacht dien brief te doen kennen lieden verdacht had, helzy uyt blydséhap dat zy eenig vertrouwen had gevonden Vergeel my, zegde zy, en zy haelde eei; louis dor uyt haren zak, u hier hebt ge, vervolgde zy, den bepaelden prys. Er is eene soort van armoede, die sommige armen van zelf voor den toeschouwer blootleggen. Den suv- kerbakker en zyne vrouw zager: elkander aen, bezieid door hetzelfde denkbeeld, hel was misschien den lesten louis dor dien de oude dame bezat. Toen zy het goud-stuk uvlstak, beefde h»re hand zy zag het met kommervolle, maer geenszins begeerige oogen aen, en dtiydelyk bleek hel dal zy veel opoflerde. De beyde echtgenoten, op gelyke wyze bewogen, poogden hun geweien, door suykerzoele woordjes aen de oude vrouw toe te voegen, gerust te stellen. Gy schynt in armoedige omstandigheden te verkee- ren burgeres zegde den suykerbnkker Kan ik u niet dienen met eene kleyne verkwikking, mevrouw viel zyne vrouw hem dadelyk in de rede. Wy hebben zeer goeoc soep, ging den man voort. De koude heefl u zeker wat aengedaen, vervolg- 'y-'Oiiw verder, kom, bid ik u, binnen en fr\ hcerd. u republikanen zyn, zegde den man, ->s:r .-:>;;--vf:l is altyd zoo zwart niet als zy hem M.Desiderius Clerebaut, onderpastor te Mee- rendré, gaet in dezelfde hoedanigheyd naer Beer- velde, en M. Pctrrs de Vos, onderpastor te Beer- velde, is onderpastor van Meerendré bénoeind. Dry priesters zyn uyt het amerikaenseh seminarie der Onbevlekte Ontvangenis van Leuven, naer hunne zendingen vertrokken. Het zyn MM. J. Revebenbach, van Detroit (Michigan), naer de zending van Detroit C. Velge, .van Tnerlsbisdom van Mechelen, naer de zen ding van 't aerlsbisdcm van Porl-d'Espagne en L. Van de Poel, van hel aerlsbisdom van Utrecht, naer de zen dingen van hel bisdom van Buffalo. Antwerpen heeft een sinertelyk, een zwaer verlies ondergaen iVl. Jan-Joseph-Beinier barou Osy de Wychen, lid van het Senuet, is gisteren nacht op zyn hof, te Boulaer, naby de Gietschotel, aen eene geraektheyd overleden. Eergisteren mor gend was den achtbaren man nog in stad geweest,- gisteren wierd hy bediend van de tlH. Sakramen- ten, en 1s nachts gaf hy, met een opregt christen gemoed den geest, omringd door zyne familie. De zaek van den burgemeester Standaert, van Capryck, tegen .VIVan Damrne, komt zyne ontknooping te bekomen. De ktirrektionele regt- ba'nk van Gend heeft den burgemeester, uyt hoofde van willekeurige aenhouding, veroordeeld tot 50 fr. boete en de proceskosten. Hel assisenhof van Braband heeft vrygesproken den genaemden J -B. Blockerye, schoenmaker le St- Marlens-Lenr,inck, beschuldigd van gepoogd le hebben om zyne vrouw té vergiftigen. Historisch kasteel, van den graef van Egmondle Sottegem. Wy komen te vernemen, dat Woensdag laetst, het kasteel van den graef van Egmond te Sottegem, bewoond by d'heer Julien Ceuterik-Leleup, door dezen is aenge- kocht, jegens de heeren Graven Duehaslel, voor de som van fr. 80,11!Ü. Er zyn valsche stukken vaneenen frank, met de beeldlenis van Leopold I, jaertul 1844, en van Napo leon Hl, 'ISön, in omloop. De revs welke den koning en de koningin der Belgen deze'week in Engeland moesten doen, is uylgo- gesleld. Zoo is het ook gelegen met den uytslap van den graef van Vlaenderen naer Londen. Men bemerkt dal onze ministeriële drukpers in massa de politiek van M. von Bismarck ondersteunt, terwyl de hollandsche bladen hel eens zyn om dezelve te blameren Welk belang kan het belgische gouverne ment hebben om de pruysische aenhechting te begunsti gen, welke zeer waersehynlyk dc fransche aeuhechliug ten gevolge hebben zou? De hotels van Brussel zyn sedert twee dagen vol vremdelingen. Het zyn Frandbrleiiaers, die voor den oorlog vluglon. Ook de spelers le Wiesbaden zyn voor de pruysische bajonetten geweken. Deze uytwyking is zeer groot. Eenen brand, welke schrikkelyke gevolgen had kunnen hebben, is verleden donderdag avond, op het Zand, te Appels, ineen woonliuys uylge- borslen. Den brand was zoo hevig dat hel huys in weynige oogenblikken in assche wierd gëlegd en liet vuerzich aen de andere gebouwen mededeelde; het pompiers-ko'-ps van Dendermonde bevond zich met twee spuyten Ier plaets en werkte ieverig, ten eynde het vuer uyt le dooven. Karei De Ryck, schipper te Appels, welken vrydag met eene lading leuvensch bier van Leuven naer AppHs moest varen, was in den namiddag te Gampenhont met zyne schuyt in het sas gaen liggen om 's anderendags zyne reys voort te zetten. 'S avonds ging hy onder in het vaertuyg een slaep- kussen halen, toen hv eensklaps, men denkt door de uytdamping van bier, bedwelmd ten gronde viel. Toen de bemanning hem na eenigen tyd niet zag terugkomen, ging men zien waer hy bleef en alsdan vond men hem ten gronde liggen, hy had reeds opgehouden te leven. De verledene week is het negenjarig doch tertje van den politieagent Van Vlennneren te Den dermonde in de rivier gevallen en verdronken. Maendag namiddag heeft men le Geerards- bergen den genaemden Anlonius Missiant, eigaren- maker, dood uyt het water des Denders gehueld, waerin hy, al een bad te gaen nemen, versmoord was. Vrydag is er te Antwerpen een diefslal in de volgende omstandigheden gepleegd: Èen man van ongeveer 3D jaren, volgens men meent een Duylseher, was vrydag in eene herbeig der Roodeslruet komen logeren. Zaterdag voor middag, toen de andere logistgasten reeds naer hun werk vertrokken waren, kwam hy insgelyks beneden nadat hy katfe gedronken had, zegde hy, dat hy naer de statie eene boodschap moest gaen doen, en verliet het huys. 's Middags was den gast nog niet terug, en als dan begon men slechte vermoedens le krygen. Men doorzocht al de kamers, en eyndelyk bevond men dal er een koffer van een anderen logistgast was opengebroken, en dat er de volgende voorwerpen uylgeroofd waren Eene zilveren horlogie en dito eene keting, eene broek, gilet en hemd, twee gouden oorbellen, eene gouden keting met dito hart en schuyf. Daerby nog 400 franks in goud en 60 franks in zilveren geld. Alles te samen word berekend op eene weerde van 350 fr. Onmiddelyk is den bestolenen op zoek gegaen om den dief le ontdekken, doch alles was nutteloos. CORRESPONDENTIE VAN DE ZEEKUST. Men schryft uyt Biankenberge aen den Beurzen courant, van 17 juny 4866; Door deze vrieudelyke woorden min of meer gerust gesteld, vertelde de oude vrouw, dat haor een man, die er zoo vremd uvlzag, had gevolgd en datzy nu baug was om alleen naer bays toe te gaen. Is dat alles hernam den braven winkelier. Dadelyk ben ik gereed om u naer buys te brengen, burgeres. Hy gaf aen zyne vrouw den louis doren hy haestte zich toen, dankbaar als hy was, gelvk alle winkeliers die voor een voorwerp van weynig beleekenis eene groole som ontvangen, om zyneu uniform van nationale wacliLle gaen aenlrekken, spoedig verscheen hy geheel als krygsman gekleed, lnlussclien had zyne huysvrouw ruymschools tyd van overleg gehad, en zy sloot hare hand wéér, die reeds geopend was tol milddadigheyd. Vreczende, dat haren man in moeyelykheden kon gera ken, zocht zy hem van zyn voornemen af te houden maer, in zyii'eerslgenomen besluyl volherdcude, stond den braven man er op, om de oude huyswaerls te leyden. Gelooft ge, mevrouw, dat den man voor vvicn ge bang zyt nog voor de deur op u slaet te wachten vroeg de jonge vrouw. lk goloof bet stellig, antwoordde de oude. Als het een spioen ware Of de geheele zaek een komplót legen u Ga dus niel ineê Ontneem haer weêr de doos, die wy liaer gegeven hebben Deze woorden, die de vrouw baren man in het oor vezelde, deden zynen moed wankelen. lk wil met dien gehevmzinnigen persoon daer buy ten een paer woorden spreken om u van allen over last le bevryden zegde hy, en hy ging den winkel uyt. 'Geduldig als een kind en min of meer in verwarring, ging de oude vrouw wéér zitten. Het duerde niet lang, of den suykerbakker kwam weêr binnen. "Hv zag er doodsbleek uythy scheen dooi zulk een schrik bevangen le zyn, dat zyne boenen onder hem sidderden en zyne oogen in zyn hoofd rol den, alsof hy dronken ware.... Hebt ge 'L daerop toegelegd, -dat ons de keel zou worden afgesneden, gemeen aristokratisch wyf! r riep hy in woede. Wildet gy my in een komplot wikkelen? Spoedig, maek dal ge weg zyl en kom niet weder onder myne oogen Onderwyl trachtte hy de doos. die de oude in haren zak gestoken had, haer wéér af le nemen. Zoobaest hy haer by haer kleed vatte, scheen haer hel gevaer op straet, in vergelyking mot- hel verlies van datgene vvaer- voor zy zoo even eenen zoo hoogen prys belacld had, zoo gering, dat zy met jeugdige vlugheyd naer de deur sprong, haer mei geweld opende en voor de oogen der beyde eclitgenoolen, die elkander verwonderd aenza- gen, verdween. Toen zy op straet kwam, liep zy zoo snel zy kon 't maer hare krachten verminderden plotselings, toen zy onder de zware voetstappen van den spioen, die haer zoo i onbermhertig vervolgde, den sneeuw hoorde kraken. i Onwillekeurig stond zy eenen oogenblik stildit i deed ook den man die haer vervolgde. In den beginne kon zy van angst niel spreken noch omziet*maer het ligt in de naluer van den mensch, ook van den j zwak sten, dadelyk na eene opwelling der hertsloglen, in eenen slaet van kalmte terug le zinken want hoewel onze gewaerwordingen geene grenzen hebben, zoo zyn 2 toen de organen, waerdoor zy wei'ken, beperkt. Daer r nu dc oude geenen eygeutlyken overlast van haren ver- meenden vervolger had te verwachten, zocht zy zich 11 wys le maken, dal het een geheymen vriend van haer was, die haer naging, om haer desnoods te beschermen, i en terwyl zy het gebeurde zich le binnen bragt, toen by voor het eerste haer begon te begeieyden, overreedde zy zich zelve, dat zyne inzigten eer van goeden dan van kwaden aerd waren. I Zy wandelde dan ook, de vrees vergelende die den suykerbakker had ingeboezemd, met volle vertrouwen J f voort. Na een half uer haren togl ie hebben voortgezet, kwam zy aen een huys, dat op den hoek van eene straet stond, die heenleydde uacr eene der eenzaemste vvyken der stad. (Word voortgezet.)

De Denderbode | 1866 | | pagina 2