2öde Jaer. Zondag, I July 111(16. JV 1657 VERTREKUREN UYT A EEST NA ER wmm VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN FRANKS 'S JAFRS. Aclsl ZY ZYN WOEDEND.... Eene stellige antwoord. EN DAN, Benderm. 5-ÏO 8-28 9-4S 12-20 3-10 6-16 9-12 a Geml, Brugge, Ostende 7-11 8-2S (8-44 9-43 lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 g Gend) 1*2-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 flrus. 6-39 E(1«2ecV8-05 8 <2 9-38 11-58 12-15 ig Doornvk, Kortryk, Moescroen, Byssel (langs 2-38 2-55 5-27 E (1« 2» c') 5-50 6-20 8-50 9-35 ra Gend) 6-47 8-44 12-39 3-18 6-39 8-39 1 "oornyk Ryssel (langs=Alh, 7-55 5-55 0-00 leuv. Tliienen Luyk Ver*. Land. 3-20 8-12 9-38 f N'"«re. Geerardsb,, Ath, 7-o8 2-5o .-.-35 S-oO 9-45 12-15 3 10 jg Berger., Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7-' 0 9-00. -van GEND NA ER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede staen al de konvoys uylgenomen'de vertrekken uvt Brussel van 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 H-25 2-05 5-00 6-02 8-05 Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uylgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uylAelsl 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw naer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-OS 6-03 6-06 9-05. ('u!qu« Snus Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, VAN I.OKEREN NAER 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. 7-00 0-00 3-05 7-45 0-00. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. 6-30 10 40 4 4-35 7 -25. 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokereti 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6-45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-15 7-25 8-00 S-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-40. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 5-56 8-25 (langs Mecli.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-30. 7-3U7-3Ö 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST-, DEN 50 JUNY 1860. .la, zy zyn woedend de doctrinaire schotel- ibazen, omdat op den eersten kreet van eendragt, de catholyken niet seffens gereed zyn liet hoofd in den schoot te leggen en op de kniën te vallen al smeekende -« Ach 1 liberhaters-doctrinairen, red ons, want wy zyn op het punt van te ver- gaen. De doctrinaire schotelbazen, zeggen wy, zyn verwonderd en toonen zich ten uytertst verbol gen, omdat de catholyke gazetten, in dezen riete- ligen oogeublik, liet hool'd durven opheffen en vlakaf zeggen Neen, neen, liberhaters-doc- irinairen, wy luysteren naer uwen oproep tot unie en eendragt nietdien oproep komt uyt een valsch hert, dit is te zeggen dat hy niet gemeend is en dal hy slechts van uwe judaslippen valt, omdat gy benauwd zyt niet van het vaderland of .onze instellingen te compromitteren, dit hebt gy swterx lang' gedaen maer omdat gy vreest voor iuwe ipei'soonlyke position, omdat gy benauwd zyt van het schotelken weggeschopt te wordefi, omdat gy vreest uwe onverzadelyke heersch- zucht, uwe schandige dwingelandy niet meer te konnen voldoen en involgen. In 4848, toen het land gelykelyk iu gevaer verkeerde, deden wy, catholyken, tot u, liberhaters-doctrinairen,. eenèn rëgiziiinigenoproep tot eendragt en unie, en wat o hebt. gy gedaen G'hebt ons daerna duyzendmael beschimpt, bespot en gelasterd gy zegde ons dat wy 't. land in gevaer gebragt hadden, dat wy lafhertigen waren, dat wy met de dood op het lyf liepen etc. ete. Die schandtael hebt gy hon derd mael herhaeid en in de Kamers, en in pu blieke coifferenliën, en byzonderlyk in de druk pers. Het was altyd hetzelfde liedeken, en hoe meer de catholyken tegen die lasterende leu gen tael protesteerden, hoemeer gy dezelve her haalde Niet noglhans dat wy dan iets te verliezen hadden, wy waren aen 't bewind niet, wy hadden maer eene allerkleynste minderheyd in de kamer, en gy, gy waert ten vollen meester, gy deed al wat gy wilde. Doch, het gevoelen, van vader landsliefde had hy ons, catholyken, de boven hand, en 't was dit gevoel van eer en verknocht- heyd aen onze instellingen dat ons den oproep tot eendragt deed doen, opioep dien gy, liberha- ters, zoo eerloos tegen ons g'exploiteerd hebt...» Maer, zal iemand ons vragen, omdat de liber haters-doctrinairen u zoo schandelyk behandeld hebben, is dit wel eene reden om hun op de zeilde wy-ze te behandelen, nu dat het land we- zenlyk in gevaer is en dat onze instellingen zou- - den konnen opgeschept worden Daerop antwoorden wy dat wy, als ware catho lyken en als ware vaderlanders,, onze instellingen beminnen en aen dezelve uyt ganscher herte verknocht zyn dat wy, tot derzelver handhaving bereyd zyn alle opofferingen te doen en van onze DEN BEUL Een verhael uyt den lyd van Robespierre. le Vervolg. Een scherpen noordenwind vvocy over de armzalige wooningen dezer onbewoonde wvk welke iu hare ver- lalenheyd hel ualuerlyke loevlugïsqord der armoede en ellende scheen te zyn. Den vremdehng die steeds het spoor der vrouw ge volgd had, scheen door iels dal zyue aendachl boeyde getroffen le zyn hy bleef slil staen, in gepeyns verlo ren en scheen eenigzins te beven. Zyne lange gestalte wierd flauwelvk verlicht door een lanteern, welks •schyiisel Ier nauwernpod door de duysternis heendrong. De vrees had de oogon der oude gescherpt, zy meende nu iets vröesaenjagend in de trokken van den vremde hng le bespeuren althans haren vroeleren angst over viel haer weêr en de oagenhlikkelyke besluylelooshoyd van dm: man ten nutte makende, 'vloog zy in alleryl in hun donker naer de deur van een eenzaem huis, drukte op de voèr der klink, en verdween zoo snel als een spooksel. Den vremdehng stond nog al lyd onbcwegelyk stil en bekeek hot huis, dal er even armoedig uvlzag als al het overige in de voorstad. Uyt losse sleerièn opgebouwd en mol wat gecle kalk overdekt, schóól) het buys, dat vol spleten in de muren was, slechts oenen harden'ruk wind uoodig le hebben, om geheel omver te wacyèn. fortuyn, en van onze rust, en zelfs van ons bloed, maer dat wy die kostelyke panden noch konnen, noch willen toevertrouwen aen gasten gelyk eenen Ba-ra, eenen Frère, eenen Rogier en tutti quaiiti die ons vertrouwen niet bezitten en nim mer zullen bezitten. In onze oogen zyn zy onze ergste vyanden, zoodanig dat wy vlakaf durven zeggen dat wy noch van de Fransehen, noch van de Piemontezen, noch van de Pruysen eene slechtere behandeling te vreezen of te verwach ten liebbèn, dan van het belgisch liberhaters doctrinarismus. Het fransch bestuer boevt wel de vryheyd van spreken, schryven en vereenigen in Vrankryk, maer dit volk is niet ryp voor de vrvlieyd, het maekt er meest altyd misbruyk van als het de zelve geniet. In Belgiën word de vryheyd van spreken en schryven door kwel wetten, door boeten en kotzittingén den nek omgevrongen. In Vrankryk is men vry door testamenten het goed te doen zoo en gelyk men het verstaet in Belgiën komt het gouvernementen legt seffens de hand o,p de liefdadige testamenten en fon- daliën als het dezelve naer zynen zien niet mag besturen. In Vrankryk word den catholyken godsdienst geëerbiedigd en worden deszelfs aenranders seffens kort gezet in Belgiën is men by de opperbazen altyd willekom, als men maer den godsdienst aenrand, deszelfs bedienaers be schimpt en belastertals men maer god deloos is en zyne goddeloosheyd openlyk durft belyden en laten kennen. In Vrankryk worden wel by voorkeur de aen 't bestuer toegedane persoonen tot ambten en plaetsen benoemd, maer men maekt er geen ver schil tusschen de catholyken en de fruncmagons. In Belgiën, integendeel, moet men francmagon, godsdiensthater zyn, noch van kerk noch van kluys houden, priester en religieus beschimpen en vyandig zyn, den godsdienst halen, immers 'hoe goddeloos hoe liever zyn om eene plaets of ambt te bekomen. Voorde ware catholyken, voor deze die Gods geboden eerbiedigen en waer- lyk braef en deftig-zyn, voor deze is erin Belgiën niets te verkrygen dan den last van gedurig het uytgelekt schotelken aen te vullen, te betalen en langsommeer te betalen In Pruysen is de bloedwet voor iederen, zelfs voor de zonen des Konings. In Belgiën is die schandwet voorden armen burger alleen. Terwyl den ryken maer een enkel papierken van zynen reessem bankbriefkès te scheuren heeft om zich vry te koopen, moet den armen werkman, den ongelukkigen landbouwer, den kleynen burger zyue zonen zien naer ff leger trekken dan zelfs wanneer zy beginnen onderstand aen 't huysgezin le konnen doen en eenen afgesloofd en vader te konnen sparen die door bovenmatig werken, zwoegen, slaven en zweeten te vroegtydig zyne krachten verloren heeften onbekwaemgeworden is zyne familie het brood te bezorgen. In Pruysen is men vry van stemmen en kiezen voor wien men goedvind in Belgiën worden de afhanglyke kiezers liet mes op de keel gezel en met eene volslagene ruine bedreygd, als zy niet stemmen, zelfs tegen hun geweten, voor franc- mapons en kerels die noch eerbied, noch achting, noch vertrouwen genieten. liet dak, van bruyne pannen, met dik mos begroeyd, was op verschillende plaetsen ingevallen en scheen de massa sneeuw, die er op lag, niet le kunnen dragen. Iedere verdieping had dr.y vensters, waervon de ramen door de vochligheyd veel hadden geleden en door de strenge zonnehitte'waren gespleten, zoodal de koude gcmakkelyk er kon doordringen. Die theurige, eenzame wooning geleek aen eenen ouden toren dien den lyd vergeten had omver te stoolen. Een zwak licht sche merde door het bovenste venster overigens zag alles er donker uyt. Intusschen klom de oude niet zonder moeyte eenen ouden vervallen trap op, terwyl zy zich aen een touw, dat hier de plaets innam van eene leuning, vasthield. Op geheymzinnige wyze klopte zy op de deur van een dakkamertje, waeropzv door eeh ouden man met zeer veel haest wierd binnen gelaten. Uytgepulvan vermoey- enis, zonk zy dadeiyk op eenen stoel ter neêr, dien men haer aenbood. Berg u, berg.u, iiep zy, hoe zelden wy ook uyt- gaen, zoo vervolgt moil ons toch waer wy gaon, en weet men wal wy doen. Wal is er dan gebeurd vroeg eene andere oude vrouw, die by den heeid zat Den man, dien wy gister-avond naby dit huys heb ben zien wandelen, heeft my dezen avond vervolgd, antwoordde zy. Op hel hooren dezer woorden, zagen de dry bewoo- ners van het armoedige vertrek met slomme verbazing elkander aen. Den ouden man was het minste ontsteld'van allen, misschien dacrom dat hy, wal zyn persoon betrof, aen In Pruysen worden de religieusen geëerbie- digd, geacht en gezocht, by zooverre, dat liet gouvernement ze met eerekruyssen en titels van onderscheyding belaed in Belgiën worden zy gehoond, versmaed en als eene pest der samen leving uytgescholden die men zelfs met ff geweld moet uytroeyënMinister Frère durfde zelfs op de nationale spreektribueu den nooyt genoeg gescbandvlekten revolutionnairen kreet uytbra- ken a bas les convents! Wech met de kloosters orders In Italiën gaet 'net erger dan in Belgiën, dit bekennen wy, maer 't is hier op den zelfden voet, en word er geen pael of perk aen de francma- ponsoverweldiging gesteld, 't zal er welhaest het zelfde liedeken zyn gelyk in Italiën, en misschien nog slechter, want.de* straffeloosheyd is een ge durig aeuloksel tot meerdere boosheyd. In Italiën steelt men wel de kloostergoederen maer in Belgiën steelt men de studiebeurzen. En waerom slaet men hier de kloostergoederen niet aen Eenvoudiglyk omdat de kloosters geene goederen hebben. In Italiën slaet men wel de fondatiën aen maer men doet betook in Belgiën. In Italiën maekt men zich gereed om de kerk goederen in te palmenmaer in Belgiën doet men juyst het zelve. In Italiën eerbiedigt men wel geene liefdadige testamenten meer maer men eerbiedigt ze evenmin in Belgiën. In italiën verbant en verjaegt men wel de bis schoppen en priestersin Belgiën versmaed en daegt men ze voor de regtbanken als zy, uyt pligt en geweten, weygeren meê te werken aen eene stroopwet die het zevende gebod wacht u van stélen, afschaft en roekeloos wilt vernietigen. In Italiën begunstigd men wel officiële vuyl- koten, huyzen van ontuchtmaer in Belgiën ondersteunt men zedelooze theaters, die scholen van overspel on verleyding, duit men zedeschen- dende karikaturen, wulpsche volksballen en meer andere deugenieteryën die wy hier niet noemen willen, enz. enz. enz. Gyliberhaters-doctrinaire-francmagonsgy roept om eendragt, om unie, onder u en onder ons catholyken Maekt u eens een beetje van kant dan, valsch slangengebroed, g'hebt ons nen keer gefopt, maer g'en zult het geeneu tweeden keer gedaen krygeu. Wy herhalen het u, gy zyt onze ergste vyanden, van niemand konnen wy slechter behandeld worden dan van u. En wat er meer van is, uwe gazetten hebben openlyk geschreven dat de catholyken wettiglyk moeten weggevaeyd of wel revolüiionnairlyk verdelgd iu orden, dat het eerlooze schandgeweid van ver woesting van catholyke huyzen, van opstraet- werping der wetgevende Kamers, van aenranding van vrye godsdienstgestichten, en zelfs van levendig religieusen op brandstapels le braden in alle groote omstandigheden gelyk in 1857 zal vernieuwd worden.... En dan, gy zoud willen dat wy u thans zouden ondersteunen, de hand leen en en u aen 't schotelken houdenAllons done, zoo zot niet. Indien den ezel zoo slim is nooyt tweémael tegen den zeilden steen te stöoten, dan het grootste gevaer was bloolgesteld. Te midden van tegenspoed en vervolgen, is liet de grondstelling van een moedig man, om zich zeiven op le offeren en de redding van anderen te beproeven. De gewaorwordm- geu der beyde vrouwen, zigtbaer op haer gelaetj zoo dikwyls zy den ouden man aeuzagen, gaven duydelyk genoeg te kennen dat hare bezorgdüeyd voor hem hel grootste was. Laet ons op Gods goedheyd vertrouwen, zusters, zegde hy op geruststellenden loon. Wy zongen zells Zynen lof le midden van de moofdtooneelen die in ons klooster plaets grepen. Indien hol Zyn wil was, dat ik pen het verschrikkelyk bloedbad, dal op die gewyde plaets door de republikanen wierd aengerigl, ontrukt wierd, dan geschiedde dat zonder twyfel om my voor eene andere bestemming le bewaren, waeraen ik zon der oenig morren my onderwerpen moet. God vvaekt over Zyne uytverkoreuen en beschikt huil lot, naermale het Hem het beste toeschynt. Denkt maer aen u zelveu, zusters, en niet aen my Oumogelyk zegde eene oer vrouwen; wal beteekenl ons leven, hel leven van twee aruio nonnen, in vergelyking met het uwe, in vergelyking niét hel leven van eenen priester? lher, vader, zegde de non, die pas l'luiys geko men was, hier zyn de hostiën die gy my gelast hehl le halen, en zy gaf hem de doos die zy van den suykerbakker ontvangen had. Luyster, riep dc andere non, ik hoor voet stappen op den trap. Zy noorden allen zoo scherp mogeiyk het geluyd lier voetslappen hield op. moogt gy het nog min kwalyk nemen (lat. de catholyken zich geen tweeden keer door het maeonniek fopmachien laten treffen. Wilt den Koning geen ander bestuer noemen, hy moet het weten, maer hy mag er ook by weten dat de catholyke Belgen niet van zin zyn zich door verbasterde belgische 1te laten opvreten. De francmagonsgazetten vertellen al wederom dat er onder de liberhatersmeerderheyd der kamer nie mand zal gevonden worden die het bestuer zal willen aenveerdendit hadden 'wy verwacht, 't is de oude taktiek van het magonniek doctri narismus, maer als wy catholyken, gelyk de liberhatei sgazetten ons nog, over eenige dagen, schaemteloos hebben durven schryven toch moe ten verpletterd en versmacht worden, scheelt het ons weviiig door wie zulks gebeurt, doch men wete het wel, dit en zal nooyt gebeuren of wy zullen er by zyn. De twee heerèn uyt ff Verbond zyn nog altyd aen ff jammeren en '(.klagen over de onherstel bare afkoking van hunnen kandidaet. 'T is waer- lyk een plaisier om hunne liberale jeremiaden te lezen en d'uytleggingen van die slimmerikken over den uytslag der laetste kiezing te aenhooren. De verpletterende neêrlaeg van hunnen lieven liberhater Benjamin, op welken sedert lang alle francmagonsboop berustteheeft ze zoodanig ontsteld, dat zy er teenemael het hoofd van ver loren hebben en als uytzinnigen raeskallen over de oorzaken van hunnen rampspoed. Om hunne dupen nog meer le verblinden, leg gen zy er natuerlyk de schuld van op de pries ters en de boeren. Dit is hun oud liedje. 'T zyn de pastors, zeggen zy, die de buytenkiezers even als onredelijke veekudden naer de stembus opdrijvenen tegen die blinde stemmers is men in het arrondisse ment Aelst nog magteloosZy hadden er gerust mogen bvvoegenen wy zullen magteloos blyven. Maer de buytenkiezers zullen hel kompli'ment van het koppel Verbondschryvers wel onthou den en ff zal hun zeker veel populariteyt geven by de buytenkiezers welke zy in hun vuylblad aen redelooze dieren durven vergelyken. Wy zullen ff ook onthouden en er op tyd én stond d'errin- nering van doen, dan als die zelfde Verhonds - krabbelaers de buytenkiezers zullen vleyën en streelen om er- hier en daer, in andere omstan digheden, een stemmeken van te krygen. Dan zullen zy gevoelen hoe duer den honing is als zy hem van de dooihien zullen moeten lekken. In zyn hoofdartikel van Zondag lest meent het: koppel den nagel op den kop ^esiageri te hebben. Maer ff was mis. liet. kan beter de menschen op den kop slaen dan den nagel. Het koppel zegt. dat de catholyke dagbladen niet overeeiikomerL wegens de oorzaken van hunne nederlaeg. 'T zyn die afschuwelijke francmayons, zeggen- déeene 't is hel ministerie dat misbruyk gemaekt: heeft van zyne positie om op de kinzin gen te wegen, zeggen d'andereff zyn de geweldenarijen van de liberale boxeurs van de schooljongens uyt de gend- sche universiteyt, zegt een derden neenneen,. zegt een vierden, ff zyn onze eygene vrienden die c> Verontrust u niet, sprak den priester,. wat cr ook gebeuien moge, ik heb reeds iemand, op wiens- trouw wy ons verlaten kunnen-, voor ons gcwormen. Die zal u in zekerheyd over de grenzen breugen, om u voor hel marielaerschap le behoeden, dal volgens den gruwzamen wil van Robespierre voor de dienaren der- herke is bestemd. Zyt gydan niet voornemens, vader, ons te verge zellen, vroegen de beyde nonnen, ver&chnkt als'zv waren. Zusters, myne plaets is by de martelaren, niet by de geredde», antwoordde bedaerd deu eerweerdigeu priester. Luysterwcér gerucht op den trap weêr hooren wy dien zwaren voetstap, van zoo even, riepen de beyde vrouwen- Dezen keer hoorde men, door de stille van den avond,, de voelsiappen op den trap zeer duydelyk. De nonnen, hoe meer zy de voetstappen hoorden naderen, drongen den priester in eene plaets aen hel niidofe. oynde der kamer, sloten daerop de deur en hiugeu.in ailervl öenige kleedingslukken daervoor. Eenen stond latei schrikten zy hevig, op een drymael herhaekl ge klop buyien op de deur. Den persoon, die wenschte binnen gelaten le worden schoen hel slilzwygen, uat dc liónueu na zyn kloppeu aeu den dag legden, voor een teeke» le houden uat Uy mogt binnen komen. Hy opende dus zelf de deur, en de beyde vrouwen herkenden vol schrik in hem den man die hare wooning had b< spied, den spioen, dm eene van haer beydón dien avond op strael had achtervolgd... (Word voortgezet).

De Denderbode | 1866 | | pagina 1