Waerop ie veel goe trouw stelden in de liberhaters en niet genoeg gewerkt hebben, in een woord't is een concert, zegt het koppel, van tegenstrydige waer- deringen. Maer zegt ons eens, gy, de zoogezegde voor- uytgangers, gy, de verlichters van het menscli- dom,-zegt ons eens, indien er ergens eene som van 100,000 franks gestolen ware en dat de kle rikale dagbladen die diefte bekend makende, zegden d'eene't is omdat den dief des nachts ingedrongen isd'andere omdat de deur niet genoeg verzekerd waseen derden omdat men den dief niet gewaer geworden is een vierden omdat de inwooners vari 't buys te vast sliepen enz. zegt ons eens zou die diefte daerom min gepleegd zyn en zouden al die klerikale' gazetten niet volstrekt in de waerheyd overeenkomen als zy schryven dat er gestolen is Welnu, past dit toe aen de kiezing en aen uwe victorie, en dan zult gy mogen zeggen dat gy den nagel op den kop slaet. Maer zooveel eerlyklieyd bezit gy nietgy hebt liever te slaen niet op den kop van den nagel, maer op den kop van de priesters en van de caiholyken; gy hebt liever, in plaets van de,waerheyd, uwe gewoonlyk'e leugens en lasteriael uyt te kramen die altyd en overal uy t komen, Op de tienden, op de doode hand, op de mid deneeuwen, de misbruyken van andere tvden en 't, bygeloof Gy noemt den Roomsch-Catholyken Godsdienst een bygeloof, maer zegt ons eens Is bygeloof de overtuyging te hebben dat men niet mag stelen noch ontveerdig leven Is bygeloof het gebod te onderhouden dat men eens anders vrouw moet eerbiedigen Is t bygeloof het gebod na le leven dat ons voorschrvft niemand te bedriegen, nooyt te lie gen, in processen of koopmanschap geene valsch- heyd te gebruyken, geenen valschen eed te doen etc? Js t bygeloof zich wél te 'doordringén dat men noch weduwen noch wezen mag verdrukken? Dat men niemand mag doodslacn, kwetsen, merkelyk hinderen of daertoe raed of hulpe geven Is 't bygeloof zich wel te wachten den loon van den armen werkman te onthouden enz. enz. enz.. Als gy dit alles en nog meer bygeloof durft heeteu, dan zult gy u doen kennen gelyk gy zyt, maer daervan zult gy u wel wachten, g'hebt lie ver de huychelaers te spelen en door alle midde len bedekie en andere de bevolkingen van het catholyk geloof te verwvderen om ze aen uwe goddciooze leerstelsels te verslaven. En waljdoef gy daertoe Gy zeevert gedurig over d'onwetendheyd der 4 cat.holyken en stelt; u voor als verlichters van 'i menschdom. Men heeft maer uwen artikel van zondag te lezen om zich te overtuygen hoe vyan dig gy zyt aen het catholyk onderwys.Maer indien het catholyk onderwys verbannen ware, waer zoud-gy de wetenschap nog vinden Wat zou ons catholyk land aen verlichting winnen, indien wy anders niet hadden dan uwe franc magonsscholen met hare morale indépendante Het schooljongenskongres van Luyk en de inhul diging van het standbeeld Verhaegen hebben genoeg getoond wat het land van uw onderwys te verwachten heeft. Neen, neen, koppel, gy zyt de mannen niet om andere te verlichten gy kent zelfs het licht niet: gy noemt het licht duysternissen en de duyster nissen noemt gy het licht. Gy zoud ons zoodanig verlichten, dat wy welhaest zoo klaer zouden zien als d'uylen in den dag. En daerom zeggen alle ireffelyke menschen van zulke verlichters verlos ons, Heere Men verzekert ons op de stelligste.wyzc dal. de kiesviktorie te Gend door de liberhaters behabld by middel van bedrog en geweld hun omtrent 100,000 franks gekost heeft. De rekening alleen der spotprinten en schandige plakkaerten die men kent, beloopt zegt men ons, op meer dan 5000 franks. De logie van den Septentrionwaervan den ou den orangist Metdepenningen den venerabelen is, heeft tot die onkosten voor 15,000 franks byge- •dragen: Te Antwerpen, gelyk men weet, worstelde M. De Boe tegen M. Gerrits, die den zegenprael be- haeld heeft. Volgens den Esc au t, zyn er 150,000 franks betaeld door of voor M. De Boe. 7fr^T~ Het Aelstersch publiek zal dees jaer het genoegen hebben met de kennis den behendigen heer Grandsart-Courtois in zyne verbazende goo c.iicltperen te kounen bewonderen. Naer wy 'ver nemen, moet den schoonzoon van Papa Courtois voor zyneu schoonvader niet onder doen en zal hy aen de liefhebbers bewyzen geven van behen- digheyd die zy tot nu toe nog niet gezien hebben. (Zie de bekendmakingen). Men leest in de Gazette van Deudermonde: Men is op dit ougenblik yverig bezig met het wapenen der vestingen onzer stadbehalve de bat tery grofgeschut alhier ko. telings aengekomen, zullen er toekomende week nog 400 soldalen en 20 officieren van het korps mineurs komen garni zoen honden. De veslingswerken in aenvang worden met buytepgewoonen spoed voortgezet. Den algemeenen opzigter, generael Weiller, word binnen onze stad verwacht. Men leest in den Moniteur Het bestuer berigt hel publiek dat de onde post zegels, te rekenen van 1 july aenstaende, niet meer geldig geldig zullen zyn voor het frankeeren der brieven, enz.: allen biief, met oude postzegels bestempeld, zal als on gefrankeerd aënzien worden Te rekenen van 1 july en g- durende dry maenden, zullen de onde postzegels, in al de posthureelem tegen nieuwe kunnen verwisseld worden. Na dien tyd, zullen degenen welke in cirkulalie blyven, limine weerde, verliezen. Te Oulfre zyn den 19 en 20 dezer ineen huvs dry persoonen van den cholera gestorven, en een vierden persoon is aengetasl. doch is nu op betere zyde. De ge met nte-overhevd heeft alle ésehikle maétregelen genomen. Men schryit dit geval toe aen de aenkomst eener vrouw van Oullre uyt Laekpn, waer haer echtgenoot den 18 dezer aen de gevolgen dier ziekte overleden was, Al. Blomnie, ridder van het Leopolds-orde, en die slechts sedert 4 dezer maend raedsheer by het hof van beroep ie Gend genoemd was geweest, is aldaer overleden. M. Bionime was maendag morgend om 10 ure by Alev. Ganser, weduwe van den heer prokureur, generael van dien naem, te Genu uyt Deudermonde aengekomen, en er onpasselyk geworden. Alle mogëlyko zorgen wierden hem toegediend, maer vruchteloos! maendag avond overleed M. Blom- me omringd van zyne zonen en eeoige leden der familie die men haeslig met den telegraef verwittigd had. Hy was (32 jaren oud. Sedert verscheydene dagen, trekken er door Gend artiilerystukken van beleg uyt het arsenael van Oostende komen.ie, en worden naer Antwerpen verzonden met den vzeren weg van het Land van Waes. Die kanons moeten dienen zegt men, om de afgezonderde forten, &en het- Vlaemsch-Hoofd ge legen, te wapenen. Maendag heeft de eerste verko'oping van koolzaed te velde, in den Zwin polder, onder Sluys, plaets gehad. Het is Voor den prys van ruym 300 fr. per 44 aren 55 c. verkocht, meerefideels. aen belgische kooplieden, die vroeger veel vlas te velde kuchten. Men weet dat den gemeenteraed van St.-Ni- colaes aen den prucureur des konings verzonden had eenen alct, ingediend door de gebroeders Delrée, om hun kiesregt te bewyzen, en dat dien akt, gedagteekend van den 1 january 1858, ge schreven was op eenen zegel van 1864. Nu, de raedkamer der regtbank van Deudermonde heeft verklaerd dat er geene redens om te vervolgen beslaen. Dit vonnis is geslaefd op de volgeiide beweegredens Aengezien de gebroeders Delrée. voluyt \er- regtveerdigd hebben van het bestaen der mnet- schappy, onder hen gecontracteerd op date van a 1 january 18-^8; dat van toen af den akt, welken zy aen het sledelyk bestuer van St-Nicolaes heb- ben overhandigd om hunne kiesregten le ver te reglveerdigen, maer het bewysstuk van eene voorgaendeen erkende overeenkomst is; datdiens- volgens de feyten noch misdaed noch overtre ft ding daerstellen. Wy eerbiedigen de regterlyke uytspraek, doch het is onmogelyk le begrypen, hoe eenen akt ge dagteekend van den i january 1858, kan geschre ven zyn op eenen zegel gemaekt in 1864. Men spreekt ve -l te Brussel over de onver- klaerbare veidwyning van dennederlandschen konsul uyt «lie stad. Wel had men het gerucht vers pre vd dat hy ceuige dagen geleden, tol staking zyner betalingen door de regtbank was gemagtigd, maer die bewecring was valsch. Die magliging was overigens onnoodig, gelyk uyt iiet. volgende zal blyken. Op het «ogenblik van zvn vertrek gaf hy aen de wooning van den advokaet V. M„ een zyner vrienden, een vergezeld pak af, waerin eene vol- inagt was besloten, krachtens welke dien heer met hel beheer der zaken wierd belast. Indien dat reeds de verbazing van M. V. M. gaende maekte, dan steeg die nog, toen hy bevond dat de zaken van den konsul zich.niet alleen in zeer gutisligen toestand bevonden, maer dat het aktief daerenbo- ven eenige niillioeuen bedroeg. Niettemin is het sedert dat tydstip, waerover nu reeds 14 dagen zyn heengeloopen, niet mogen gelukken den ver misten te ontdekken. Zaterdag 25 juny om 10 uren 's avonds, heeft er te Sleydinge eene gebeurtenis plaets ge had, die onzes dunkens, hoogst weerdig is be loond te worden. Zy viel voor aen den grooten bassin of vyver van het voormalige kasteel des heeren De Keysen, .welken ruym 35 aren opper vlakte en ruym 3meters diepte heeft. Eenige persoonen waren er zich gaen baden, toen eens klaps een algemeen noodgeschrey zich deed hoo- rende baders vlugtten beangst uyt het water en zagen dcu genoemden A. Van Vlaenderen brouwersdienstbode, op liet punt van te verdrin ken, worstelen tegen eene gewisse dood. Bernaerd De Pauw, arbeyder. vader van dry kinderen, hoorde op 20ü' meters afstand het noodgeschrey. In alleryl snelt hy 'naer gemelde plaets, werpt zich gekleed .in den grooten vyver. niets'dan zynen moed en zyne menschlievend- heyd raed plegende, schiet hy naer bedoelde plaets, duykclt en h'erduykelt en tracht met over- groote krachstinspanning den ongelukkigen te redden. Eene wanhopige worsteling, die om trent eene halve uer duerde, vangt aen. Meer maals is hy op het punt het slagtoffer zyner menschlievendheyd te worden. De verschrikte aensöhouwers staen besluyteloos dit schrikkelyk schouwspel aen te staren. Zy yzen en trilden door al hunne leden wanneer zy Bernaerd De Pauw, door dezen dien hy redden wilt meerma len zien vastgegrepen worden en minuten lang zien verdwynen. De lompen zyner kleederen, welke door den krachtige» drinkeiing hem onder water van het lyf gerukt worden, zyn de kenteekens van wat in de diepte plaets grypt. Andermael komt den zwemmer boven, ademt en herduykelt nog omditmael A. Van Vlaenderen bewusteloos boven te brengen. Daerom komt hy zegepralend uyt het water met gescheurde klee deren, half verworgd, en buyten adem. Eenige uren waren voldoende om redder en drinkeiing te herstellen. Eenieder hoopt dat den redder over zooveel bewyzen van moed en zelfsverloochening, uyt liefde tot den naesien, naer verdienste zal be loond worden. Eenen voorval die de beweenlykste gevolgen zou kunnen gehad hebben, heeft woensdag, 20 de zer, plaets gehad in de statie van Marbais van Oost-België». Den reyzigerstreyn van 10 1/2 ure uyt Charleroy komende, had zich op weg hegeven, toen hy de statie verlatende van de sporen liep. Het tuyg riglfe zich legen de schuviiie niet zoo groote vlugheyd dat hel ten minsten 1 meter in den grond zonk. Verscheydene reyzigers hebben kneuzingen ont vangen, gelukkiglyk weynig gevaerlyk. Alen siddert als men denkt aen de noodlottige gevolgen welke dezen voorval kon hebben indien hy eenige meters verder ontstae.n was, waer er een aenzienlyken hoop aerde ligt. Verscheydene sporen zyn gebroken. Dezen voorval moei schynt het, toegeschreven wor den aen de onvoorzigtigheyd en onaclit'.aemheyd van eene b- dienden der statie. Eenen brief van Wiesbaden, toegesluerd aen eenen persoon van ons land die eygendommeu bezit in de omstreken van die. stad, zegt dal de Pruvsischen sedert verschevde dagen het veld door- loopen en zeer weynig het goed van anderen eer biedigen. Den angst heerscht in gansch de streek. Een anderen brief bevestigt dat pruysische afdf-elingen een konvoov hebben doen van de spo ren loopen bestaen de uyt soldaten van Hessen en ze vermoord hebben in het gewoel dat op den voorval gevolgd is. Die feyten dienen niet uytgelegd te worden. fiileuse). Een brief toegesluerd uyt Oeppelwitz, by Oppeln (Silesien), onder dagteeker.ing van 15 juny, aen eenen inwooner van Brussel, door eenen Duylschman die deze stad bewoonde en in de land- wei,r is gelyfd, zegt dat men zich van den eenen oogenbiik tol den anderen aen. eene ontmoeting verwacht. De Oostenrykers' waren le Ratibor, op eenen afstand van 20 uren. Het bevel was gegeven van naer Gleywitzop te trekken, De pruysische. soldaten stierven var. hanger en dorst. Het land, zegt den brief, is lelterlyk verwoest door de troepen die er reeds doorgetrokken zyn en de boeren hebben geen brood meer genoeg voor hunne kin deren. Ik zou een ey 1000 franks betalen dat men er mv geen een in gansch Silezien zou kunnen ver schaffen. •Het dient tot niets geld te hebben; er is niets te koopen. Men vlugt langs alle kanten op onzen doortogt. Wy hebben zoo weynig troepen sedert dat den Ryksdag tegen ons is, dat wy verlangen onmiddelyk den oorlog te mogen beginnen. God zal ons beschermen. Wy zullen onze pligt doen, zonder geestdrift nogtans, maer wy zullen optrek ken. Sedert dat wy uyt Breslnu vertrokken zvn, hebben wy niet een bed gezien. Men heeft ze allen in de hospitalen noodig, Den Constitutionnel van Parys meld lieden eene nota in welke men zich heklaegt, op eenen bitteren toon die zeer zal bemerkt worden, over de onuyt- legbare straffeloosheyd met welke de aenmoedigin- gen lot de koningsmoord zich in Belgiën blyven voortzetten. Het voorwendsel van deze nota is eene spotprinl door een scliimpachtig dagblad van Brus sel uytgegeven, blad dat geenzius de ruglbaerheyd verdient welk aen liet zelve het officieus dagblad scheukt. Men moet niettemin de biiylensporiglieden be treuren die kunnen aeuleyding geven tot dergelyke reklamatien. Volgens een gerucht te Brussel verspreyd en dat wy onder alle voorbehoudiug melden, zou de nota van den Constitutionnel slechts den weergalm zyn van eene klagt langs den diplomatieke» wa g toege komen. BUYTEÜVLANDSHSl NIEUWS. OORLOGSBESIIGTEM, Maendag en Dynsdag, 25 en 26 .iiiny. Alen schryft uyt Parys dat hel. f'ranscli gou-ver- noment aen zyne vertegenwooidigers by de duyl- sehe vorsten gemagtigd, zou bevolen hebben van deze te volgen waer zy zouden gaen. De ministers van Vrankryk, Engeland en Rusland i>y hel hof van Saxen, hebben Dresden verlaten om zich naer het hoofdkwartier by'dt-u koning jan le be geven. Woensdag, 27 Juny. Het begin der vyandelvklieden in iialien is eene nederlaeg geweest voor de troepen van Viclor- Emmanml. Die troepen waren den Mincio overgetrokken zy hadden Goïto, Vallagico en Giirtanone bezet, vermeenende dat de Oostenrykers zich over de Adigo bevonden maer zondag zvn die laclstge- noemden schielyk op het. italiaensch leger geval len, en hebben twee vleugels van hetzelve ver stoeten. Zy namen daerna stormenderhand Monievei.to en Custozza in, overal de Italianers wegdryvende, hun vele kanons ontnemende en twee diiyzend krygsgevangenen makende. 'T was den koning Viclor-Emnianuel zelve die liet gebied voerde over de verslagene troepen. Verseheyde italiaensche generaels zyn gekwetst, als ook den prins Araedeus, zoon van den koning Victor-Emmanuel. T was zondag den verjaerdag van den veldslag van Solferino, en de Itaiianers luidden gemeend dal zy nogmaels eene victorie zouden behaeld heb ben, maer zy hebben gewaer geworden dal Vrank ryk nevens hen niet meer vocht. Dewyl een berigt uvt Brescia beweert dat de Itaiianers hunne staudplaetsen behouden hebben, vernemen wy dat Victor-Emmanuel en zyne troe pen van zondag avond al wederom over den Alincio gedreven zyn geweest. Dien eersten zegeprael zal eenen grooten invloed hebben op hel overig van den veldtogt. SAKSEN^EN SILEZIE. Waeróm hebben 53,000 Saksers hunne hoofd stad Dresden verlaten? Waerom is Benedek hen daer niet ter hulpe gekomen in de verdediging dier stad? Omdat in den oostenrykschen grooten leger staf de bovenhand is gebleven aen het stelsel om al de grondgebieden eerst vry en open te laten. Om Dresden behoorlyk le verdedigen, moest men de omringende bergen minstens met 200 kanonnen be planten en eene strydmagt van 40,000 soldalen er stand doen nemen. De Oostenrykers hebben het gedacht de Pruysische legerscorpsen zich le doen verspreyden, dus te verzwakken, en hen, by den eersten grooten aenval, op lalryke punten tot den slag te dwingen. Zie hier den oorspronkelyken tekst der proklamatie van den oostenrykschen generael Benedek Hoofdkwartier van Olmutz, 17 juny. Soldaten, Z. Al. den keyzer meld heden aen zyne getrouwe onderdanen dat alle zyne po'ogin- geii voor het behouden van den vrede vruchteloos zyn, en dut hv verpligt is den degen te trekken voor de behouding der eer, der onafhankciyk- heyd en der magt van Ooslemyk en van zyne edele bondgenoten. De onzekerheyd die op ons drukte, heeft, dan opgehouden en ons soldatcnhert kan vrylyker kloppen. Onzen «Joorluchligen meester roept ons tot de wapens. Vol betrouwen in God, gaen wy eenen reglveerdigen en hey.'igen oorlog te gemoed. Eh wel dan, soldaten, onze grootste taek begint. Van verre en van by, Duytschers, Hon garen, Slaven, Itaiianers, hebt gy u gespoed oïr u onder de slrydvaendels van den keyzer niet eene vreugdige verknochlheyd te begeven. Ziet ze dan weder ontvouwd; zy roepen u lot den slryd voor het goed regt van den keyzer, voor de heylig. sle belangen van Oostenryk, voor liet opperste welzyn van Europa. Die slrydvaendels zuil gy hoog en moedig houden met de hulp van God zuil gy ze glorieryk naer den zegenprael geleyden. Neemt de wapens dan Gy weet soldaten wat ik voor u ben, wat ik voor u gevoel, wat ik van u eysch en verwacht. Dat eenieder dan uyt gansch zyn hert en uyt alle zyne krachten, door zyneu vluggen moed en de verachting der dood, verregl-J veerdige het betrouwen van onzen keyzer, van onzen welbeminden en zoo diep beproefden meester, opdat ik ii welhaest vieugdig moge toeroepen. Gy hebt u moedig gedragen gelyk het betaem- de aen de kinders van Oostenryk. tiet vaderland is trotsch over u, der. keyzer is over u le vrede. Op de grenzen van Bohemen hebben de Pruy- sischeü Oswiczim aengerand; zy zyn verslooten geweest door de Oostenrykers met een verlies van aeiit doode» en verscheydene gekwetsen. De Oos- rykers hebben byna geene verliezen gedacn. ITALIË EN VENETIË. DEN VELDSLAG VAN CUSTOZZA. Donderdag 28 juny. De heden ontvangen telegrams brengen byzon-i derheden aen, die volkomen het aenbelang van den veldslag van Custozza ophelderen. De gevechten zyn hevig en langdurend geweest; nitdlegenStaetiiiej eene schier versmachtende hitte, is men zes Hstttl lang slaeg gebleven. De eerste italiaensche divisie heeft, voet voor voet, het terreyn verdedigd doe? Victor-Eiiimanuël eerst veroverd maer zy heeft moeten wyken. Alen weet nog niet jnyst, of den Koning van Pie^ mont voornemens was tusschen Peschiera en Verona zich naer de rivier de Adige te rigten, daerover te trekken ten zuyden van V»*rona, om aldus Vicensa te bereyken. Wal daervan zy, op die wyze had het leger van den Mincio zich kunnen vereenigen met dat van den Pö, onder Cialdini, en eene strydmagt vormen van 120;000 mannen. Zvn linkervleugel moest eerst post vallen tusschen Peschiera en Verona, derwyze om demaetitogt van de 2U en 3° legèrskorpsen le beschermen maer de zelve is terug geworpen op het centrum, dat. onder- wyl reeds aengevallen was door de Oost'enrykscbe bezettingstroepen uyt de vesting van Verona. De nederlaeg is zoo erg geweest, dat Victor» Emmanuel in den nacht het hoogst noodig heeft ge oordeeld over den ALmictb terug te trekken, ten eynde niet blootgesteld te zyn aen eenen tweeden slag met den rug naer dien rivierslroom, in den welke zyn leger, door behendige bewegingen des vyands, hadde kunnen geworpen en verongelukt worden. Ware de beweging van generael Cialdini gelukt, dan hadden zyne troepen de Oostenrykers in den rug kunnen vaiien. Zoo men weet, heeft hy 70,000 soldalen onder zyn bevel. Maer hy heelt, over den Pö op 't oostenrvksehe legerkorps van generael Har wich gëStooten, en men weet. op dezen oogenbiik nog niet wat er van hem geworden is op die sleclilej gronden en moerassen tusschen Vicensa, Rovigoj en Legnano, alwaer hy zich/elven nu afgezonderd schynt te hebben. Men kent nog het wederzvdsche verlies niet in dooden en gekwetsten. Prins Amedeus, generad Cerale, benevens verscheydene andere italiaensche hoofdofficieren zyn min of' meer zwae-- gekwetst; 2.000 italianen zyn krygsgevangen genomen en een groot aental kanonnen veroverd geworden, ter- wyl 600 Oóstenrykeis in handen der Italianen zyn gevallen. Ter Beurze van Parys was gisteren namid dag 't gerugt verspreyd, dat een gevecht had plaets gehad tusschen Zit.au en Reyehenberg, waerby dn Oostenrykers 5,000 Pruysen krygsgevangen hadden gemaekt. BYZONDER BERIGT. Vryuag 29 juny. De Pruvssischen hebben gisteren eenen grooten veldslag te Neustadt (Bohemen) verloren. Zy zyn in alïogt. Het is een zeer bloedig gevecht geweest. Een berigt van 27 's avonds meld dal er van ten 10 uren 's rnorgends een kanonvner gestadig tus- schen de Pruyssisclien en Oostenrykers wierd los gebrand. De Pruyssischeri ïyn t^gen Irialitz gestoo- ten waer de ruylery deel genomen heeft aen den slag. Om 6 nren 's avonds hebben d-- Pruyssisclien het strydveld, waer hunne gesneuvelde eu'gekwet sten lagen, verlaten. Alen meld uyt Hanover dat den generael be-, velhebber der pruyssische troepen die het koniiig- ryk bezetten op ue inwooners eene oorlogsbelas- ting gelegd heeft die overeenstemt met het di-vdab- bel der regtstieeksehe kontribulien. De stad van llanover is, ten dien eynde, verpligt eene leening van 500,000 thalers aen te gaen. Men leest in het Fremdenblatt van Weenen: Het groot vaderlandsch komileyt dal. zoo veel goed binst den oorlog van 1859,gedaen heeft, heelt zyne wei ken hernomen. Op aile de hoeken van de straten ziet men plakkaerten die den heldenmoed j beroepen nopens de gevoelens van vaderlandsche lieldadigheyd der bevolking van Weenen, 't is lift zelfde in de provintien. Hel middenkomiteyl van alle de catholyke socieleyten heelt insgelyks een hospitael voorde gekwetsten le slichten, de leden j van diesocieleyten zullen er het bestuer en de i waekzaeinheyd over nemen, en zich bezig houden met voor de zieken te zorgen. Verscheydene bis schoppen, als déze van Torenten, Brixen, Raap,. Brunu, Pragua, Leitniontz, enz., hebben reedsj herderlyke brieven aen hunne geloovigen gestuerdl ten eynde ze aen te moedigen om alle de mogelykej opofferingen te doen voor het vaderland dat in gevner is, ter zeiver tyd gebeden en processién voorserhyvende om den zegenprael te bekomen. Het mandement van Z. Em. den kardinael aerlsbisschop van Weenen heeft voornamelvk eeDen- diepen indruk verwekt, zelfs op deze die gewoon- iyk de lezing niet beminnen van de schriften der kerkelyke herders. 'T is een schrift bezield door eene vurige vaderlandsliefde door het edel gevqe- gevoelen der liefde, voor de regtveerdigheyd en den afschrik der revolutionnaire leerbegrippen. Zelden is hel verachlelyk politiek der twee hondge- uooten van Sprée en Arno mei eene krachtdadi gere tael geschandvlekt. Een bezonderen brief meld dat de hongaer- sche geestclykheyd op hui c goederen 20 miljoenen

De Denderbode | 1866 | | pagina 2