20,le Jaer. Zomlag-, II July I«66. .V 11)511, I-si" 1 D<S$v« a ilT^üvW088 VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STAT IËN 6 FRANKS 'S JAKRS. GEEN WONDER. Wat gebeurt er in Belgièn I - Magt fs geen regt. Denderm. 5-20 8-28 9-45 12-20 3-10 6-16 9-12 S Gend, Brugge, Ostende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 Gend) 12-39 3-10 3-18 6-16 6-39 8-37 9-18 '"Wl 1 Alh) 7-SS 5-35 0-00 J.euv. Tliieneo Luyk Verv. Laud. 5-208-12 9-38 S; "lll0ve> Geerardsb., Ath, 7-55 2-55 5-35 8-50 9-45 12-15 3 10* j| Bergen, Quiëvrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NA ER Sl-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 41-00 2-30 4-00 7-' 0 9-00. VAN GEND NA ER Lokereu, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede slaen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 11-25 2-05 5-00 6-02 8-05 - Te Idegem en Santbergen staen stil al de de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uylgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw uaer Brussel 8-12 8-17 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. VAN LOKEREN NAER 7-00 7-00 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermoude, Lokeren Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 9-30 0-00 3-05 3-05 8-00 7-45 0-00. 0-00. 6-30 6-30 6-30 10-40 1-40 10-40 1-40 10 40 4-35 4-35 4-35 7-25. 7-25. 6-30 10-40 4-40 4-35 7J Uuïque Suuni. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst Brussel (langs Denderleeuw) Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). VAN GEND NAER Audenaerde, 6 45 9-30 1-30 6-00 8. naer aelst 8-00 9-00 11-35 4-35 5-00 5-57 6-45 X-6 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend. 7-15 7-25 8-00 8-05 11 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-15 6 00 8-05 8-40. Ninove. Geeraerdsbergen, Alh (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-45. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55*2-20 5-05 5-56 8-25 (langs Mecb.) 5-45 6-37 8-00 4 0-05 3-30. Aclsl 7-3U 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. AELST, DEN 7 JULY 1866. Allerzwaerwigtigste gebeurtenissen doen zich ithans in Italiëu en Duytschland op. Eenen ver- schrikkelykeu oorlog stelt er alles te vuer en te zweerde, maeyt er duyzende en duyzende men- schen levens weg en teystert die zoo schoone landstreken op eene zoo gruwelyke wyze, dat men volgeern de oogen van die yslyke menschen- slagteryër. zou afwenden, ware in deoritkriooping van dit bloedig drama de oplossing van het toe komende niet gelegen- Van den eenen kant ziet men Pruysen, een Iiithero-caUinistiscli koningryksamenspannen jnet het paushatend en kerkverdrukkend Piemont en eene strydmagt van over 't millioen soldaten in slagorde samenbrengen. Van den anderen kant ziet men bet ontzagwekkend catholyk Oos tenryk, dat zich reeds verscheydene mael tegen de louregtveerdigste snoodheden heeft moeten Tayitputten, al zyne beschikbare legerbenden ten •slryde voeren. Die twee legers hebben natuerlyk «elk een verschil lig doelnogthans moet het van weerskanten ten koste van stroomen menschen- bloed, verwoestingenen aide yslykheden van 4en oorlog bereykt worden. Pruysen en Piemont hebben geen ander doel dan hunne vuyge begeerlykheyd, hunne snoode hebzucht, bet nooyt genoeg geschandvlekt prin ciep van inpalming van eens anders goed, te voldoen. Oosteniyk, integendeel, heeft hier geen ander inzigt dan zich te verdedigen en'aldus het prin «iep van regtveerdigheyd te handhaven. Ja, zoo waer is 't dat deze catholyke Mogendheyd niets anders dan haer aengeraud zelfbestaan, haer éygew goed verdedigt, dat gansch Europa hare zaek uyt ganseher herte toegenegen is en de vurigste wensehen slaekt voor haren zegeprael. Iiilkoint hieruyt, dat het princiep van eeuwige regtveerdigheyd by de Volkeren nog boven ligt en nog erkend word als de -een i ge gröndzuyl der maetschappelyke samenleving. Doch, en dit is't geen wy hier willen besta- tigen, Men ziet een groot, deel der doctrinarische üiaconiiieke liberliatersdrukpers reykhalzénd de nederlaeg, ja, zelfs de algelieele verdelging van Oostenryk betrachten En wit mag die verraderspers tot dit eerloos schandgedrag aendryven ■Niets anders dan den verblindden haet tegen den catholyken Godsdienst, welken de francma- cons gezworen hebben in modder en slyk te versmachten. Zy welen en gevoelen dat den zegeprael van Oostenryk en de nederlaeg van Pruysen en Piemont zouden voordeelig wezen aen den triomf dei' Kerk welkers ondergang zy zoo vurig wensehen. Zy voorzien dat den grooten christen Keyzer van Oostenryk alles zou te pande brengen om de overweldigde regten der Kerk te hersteilen als 't zou in zyne magt wezen. Daerom spannen zy te samen met de geban- DEN BEUL Een verhael uyt den lyd van Robespierre. 2® Vervolg. II. tien vremdeling was een langen, sterken man maer •och op zyn gelaet, noch in zyn geheele voorkomen had hy iets, dut vrees aenjoeg. Zonder hel stilzwygen te verbreken, zag hy heel bednerd de kamer eens door. Twee bossen slroo, op de planken liggende, dienden h* Slaepplaets voor de beyde nonnen. In het midden eer lamer stond eene tafel vvaerop een brood te zien was Een vuer brandde er in den heerd en den geriil- se voorraed hout, die daer nacsl lag, verried dnydelvk ««armoedig de bewooners hel hadden. He oude m'u- ree.die hoelang reeds geleden, gewit waren, geiuvg- «n hoe ellendig hel met het dak geschapen stond, daer z» ten gevolge van het doorsypelen des waters er wylersl vochtig uylzageu. Eene heylige re'ükwie, die wjerschynlyk hv het plun deren van liet klooster waerloc den pricsler e'n de bevde ■oonen behoord hadden, nog gered was, stond op den «Morsteen-mantel. Dry stoelen even zooveel doezen «i eene oude kommode maeklen er het geheele ameu- Wemenl uyt. I" den eenen hoek, naest de plank met kleêren, was «ne deur, die toondo dat daer nog eene tweede kamer was. Scdclyxfen was' te h'e'rkénnen op hel gelaet van den vloekte kerkvervolgers, met de geesteiyke goed- roovers, met de ketters en haters van't Paus dom. Want alles wat den godsdienst kan nadee- lig wezen, is altyd zeker by die gasten byval, goedkeuring en ondersteuning te ontmoeten. Alle andere beweegredens moeten voor hunnen ingekankerden godsdiensthaet zwygen. En daer om is het snood gedrag onzer francmagonspers voor ons geen wonder. Politiekelyk gesproken, zouden de belgisclie francmagons zich wel moeten wachten de neér- laeg van Oostenryk te verlangen het is immers Oostenryk dat stryd niet alleen om zyn evgen goed te behouden, maer nog om aen de kleynere staten van Duytschland hun volksbestaen te handhaven tegen de inslikkingszucbt van Pruy sen, 't geen juyst wilt doen wat Victor-Emmanuel in Italiën ge.daen heeft. Victor-Emmanuel beeft in Italiën, Napels, Siciliën, Toskanen, Parma en een deel der Pauslyke Staten ingepalmd. Pruysen wilt al de hertog-prinsdommen en kieyne konicg- ryken van liet Duytsch Verbond aen zyn koning ryk hechten, om als de grootste magt van Üuytschland te konnen optreden en deszells volkeren onder zyneu yzeren wil te doen bukken. En dat het francmagonnismus hieraen niet vremd is, dit is voor ons-geen wonder. Indien onzen magtigen gebuer, onder 't een of 't ander staetkundig voorwendsel, ons kleyn Belgiën eens kwame aenheebten, zouden de kieyne staten van üuytschland ons met regt niet zeggen Belgiën, 't is wel besteed g'hebt het on regt, de inpalming, de diefte toegejuicht welnu, ondervind nu eens de gevolgen van het kwaed dat g'aen een ander gejond hebt. Word gy nu gestraft langs waer gy meest gezondigd hebt, ziet nu dat g'er af of uyt geraekt. Eu gebeurde zulks, dit zou voor ons geen wonder wezen, want 't is dit vooruytzigt en die vrees welke ons steeds hebben aengedreven om do belgische liberhaters- francniagons doctrinarispolitiek aen te randen, politiek die twist en tweed ragt in 't land gezaeyd en aldus de magt van Belgiën totael verlamd heeft.. Om die magt te doen herleven komen de magonnieke haspelmannen nu de eendragt pre diken, maer gy hebben de zelve vernietigd, ja, zoodanig vernietigd, dat hare verryzing onmoge- lyk, geworden is ten zy als de ware oorzaken van hare verkwyniiig weggenomen worden en vol- komentlyk ophouden. Deze oorzaken hebben wy in ons vorig Nr aengeduyd en zullen er op terug- keeren als 't nog noouig zal wezen. is meestal gelegen in geletterde stedelingen en universiteyts-studeht'en. Zy voert den naem van volksvereyn of national vereyn, en ondersteunt Pruysen. Het volk wilt het oude üuytschland. zoo als het van over eeuwen bestaet, 'ten wilt geene hergieting. 't. Is verre bovenmagtig in de buyten- gemeenten. Het wilt Oostenryk. Oostenryk word ook ondersteund door de min dere vorstendommen; zoo niet uyt liefde, ten minste uyt baet. Zy weten genoegzaern dat den uytslag van den oorlog voor hen een vraegstük is van leven of van dood. Veronderstellen wy dat Oostenryk verpletterd worde, zal daerom Pruysen meester zyn van Üuytschland? 't Is wel te peyzen van neen. üe vrymetselary wilt eene duytsche republiek. Reeds van nu is er spraek van, als Oostenryk overwon nen word, eenen oproep te doen aen 'tvolk, in massa op te staen voor Üuytsehlands vryhevd, en het duytsch verbond in te rigten op het plan van Zwitserland, en de Vereenigde Staten. Pruysen heeft het kwaed ontbonden, en zoude gemakkelyk door den stroom kunnen meJege- sleept worden. T En ware geen wonder, en 't ware regt. Den oorlog is begonnen door Pruvsen en Italiën. Het zyn twee landen waer de vrymetse lary tot hooge magt is geklommen. Hooger dan in andere landen van Europa. Achter Pruysen en Iialiën zit Vrankryk. De meerderheyd van 't volk is den vrede genegen. Anders is het met de Socialisten en de Bonapar- tisten van 't koleur van prins Napoleon. Wat den keyzer aengaet, wy gelooven dat hy mede doet. 't Is het algemeen gevoelen. Duytschland is eene verzameling van vorsten dommen. In die verzameling werken twee mag- tende vrymetselary en 't volk. De vrymetselary wilt de ineensmelting van al de duytsche stalen, tot eenen staet. Hare kracht vremdeling, toen zyne oogen die der nonnen ontmoet ten, nadat hy de kanier opgenomen had. Hy verbiak 't eerst het stilywygen, terwyl hy de bcydo vrouwen die voor hem stonden, allervriendelyksl aensprak, zoodal haren vreeslvken angst wel wyken moest. Burgeressen zoo begon hy, ik kom hier niet. als vyand. Hy hield eenen oogeublik stil en vervolgde toen wéérIndien ramspoed u getroffen heeft, kunt gy verzekerd wezen, dat ik daer geene schuld aen heb. Üe reden, wacrom gy mv hier ziet, is alleen om eene groote gunst van u te verzoeken. De nonnen zwegen. Als nivne tegenwoordigheyd u vrees aenjaegt, ging hy voort, zoo zeg hel mv dan, en ik zal my dadelyk verwydcren. Slaer gelooft my, ik ben u gunstig gezind, en als ik u in eenig opzigt van dienst kunne wezen, vertrouwt dan geheel op ray. Ik ben misschien in geheel Parvs, nu wy geenen koning meer hebben, den eenigen man dra boven de wel verheven is. Er lag in den loon, waerop hy (Jeze woorden uvl- sprak, zooveel opregtheyd, dal zuster Agatha, de non, met wie den lezer, in den beginne van dit verhael, hel eerst kennis heeft gemaekt en die eene zeer beschaefde opvoeding had genoten, den vremdeling eenen stoel wees, als noodigde zy hem uyt om te gaen ziilen. Ily verried, toen zy hem deze opmerkzaemheyd bewees, op zyn gelaet eene mengeling van vreugde en droef- heyd. Hy maekte van dit aeubod niet eerder gebruyk dan nadat de beyde nonnen zeiven waren gaen zitten.' a Gy hebt hier, ging hy voort, eene schuylplaels gevonden voor eenen priester, die op wonderbaerlyksle Terwyl men de catholyken uytnoouigd tot vre de, tot eendragt, tot vergeteui's van 't ongelyk, tol slagtoffering van 't geleden pnregt op den autaer des vaderlands, een liberael blad, den Echo Provincial schryft Ware 't zake dat de catholyken de overhand hadden bekomen in de stemming, dan hadden zy 't hoofd moeten buygen voor de kasseysteenen. Hetzelfde blad voegt erby dat zulke overwin ning het kommandoteeken zoude geweest zyn van wanorde, van oproep in de straten, dat de kasseysteenen zouden hebben geantwoord aen de stembne/kes. 't En is den Echo alleen niet die spreekt in dezen zin. Het ministerie keurt dit goed, zwygeud en oogluykende ten minsten. Nu viagen wy: Waertoe dienen nu de kiezingen nog?—- Waer- toe dienen politie, justitie, legermagt? Gy ontneemt ons onze burgerlyke en natuerlyke reg ten en gy gebaert te klagen te klagen, dat wy de nationaliteyt niet vastgekleefd zyn? Bestael er nationaliteyl zoncror burgerlyke en natuerlyke regten? Er zyn menschen die meenen dat het voldoende is van in de kiezingen ft is eender op welke ma nier) te gelukken, om gelyk te hebben. Onze ministeriële» zyn van dat getal. Zy hebben de magt, den invloed van het Gou vernement, liet geld van de algemeene kas, en een leger ambtenaren die hunnen meester on derstand biedenwant gelyk bet spreekwoord zegt wiens brood men eet, diens woord men spreektzy hebben bovendien hunne burge meesters, hunne distrikt-kommissarissen, hunne gouverneurs, die zich niet schamen gelyk liet te Gend met den heer burgemeester de Kerkhove wyze aen het bloedbad ui een Karmeliler-klooslcr ont komen is. Zyt gy den persoon, vroeg Zuster Agatha, die bestemd is om ons op onze vlugl te beveyligen tegen?...» Ik ben niet den genen Uieu gy wacht,antwoord de hy. Ik verzeker u, mynheer, viel de andere non ver schrikt hem in de rede, hier is geenen priester. Gy moet dan by eene andere gelegenheyd wal zorg vuldiger den schyn weten te bewaren, antwoordde hy, en hy nam een lalynsch gebedenboek van de tafel op mag ik u ook vragen, of gy latyn verslaet liet hy eeuigzins spotachtig daerop volgen. Zy antwoordde uiel. Den oubeKendcn den angst be speurende, die op hel gelaet der nonnen zigtbaer was, en ziende hoe al hare leden boeiden en (tel hare oogen vol tranen schoten, begon te vreezen da* hv te ver was gegaen. Stelt u gerust. zegde hy, secferl dry dagen ken ik den ongelukkige» toestand, vvaerin gy verkeert. Ik weel zouwel de namen van u luwden, .als dien vaD den eerweerden priester, die hier verborgen is. Hy lraet. Sl! spreek hem niet uyt, riep zuster Agatha, ter wyl zy den vinger op hare lippen legde. Ik heb genoeg gezegd, vervolgde hy, om u te toonen, dat als ik oogmerk hadde, om u te verraden, ik myn doel reeds vroeger hadde kunnen bereyke». Na deze beluyging kwam den priester, die alles wat gesproken was gehoord had, uyl zyne schuylplaels ie voorsehyu. Ik kan niet gelooven, Mynheer, zegde hy, dal en met distrikt-kommissaris Dommer geplogem is om de catholyke kiezers van de trappen van het Stadhuys te werpen; zy hebben ook nog hunne krygsbenden vrymetselaers en aenhangers van denzellden kaliber altoos gereed, om by elke groote gelegenheyd, (liet zyn de eygene woorden van den doetrinairen Journal de Gand, en daer- by de schandalen die weynigen tyd voor de kie- zing te Brussel en te Gend plaets gehad hebben, bewyzen het genoeg), altoos gereed, zeggen wy, om de buytenkiezers aen te vallen en priesters af te slagen, en om by elke groote gelegenheyd, de sehandige tooneelendat is te zeggen, de schitterrende manifestation van 1857 te vernieu wen Dat alles hebben zy en, in tyd van nood, de kasseysteenen en de brandstapels op den hoop toe, om hun vaderlyk gezag te doen eerbie digen en hunnen zegeprael te verzekeren en, dank aen al die magt, aen al dien invloed, aen al dat geweld, aen al die onwettige middelen waerover zy beschikken, gelukt het hun in de kiezing van 12juny de victorie te behalen Schoon wy beter verhoopt hadden, zal zich nogtans niemand over die victorie verwonderen maer wat dient opgemerkt te worden, zyn de gevolgen die onze tegenstrevers uyt hunnen zege prael trekken, De ministeriele politiek, roe pen zy uyt, is door de pleglige goedkeuring van het kiezerskorps bekrachtigd het Land is met ons, en wy hebben gelyk. Onnoozelen praet I Zoo spraken de Fransche beulen der jaren 90 ook zy ook hadden de magtmaer hadden zy daerom gelyk Was daerom het Land met hen Wilde daerom het Land waerlyk al die rnoorde- naryen, al die gruwelen, al 'die uytziiiuigheden, al die eerloosheden, die er alsdan plaets grepen? Was daerom het volk waerlyk voor de konings moord, voor de guillotien, voor het bloed en voor de brandstapels .Men moet van zyne zinnen beroofd zyn om zulks te beweren. En zoo redeneren noglans onze tegenstrevers Blaer of zy de weldenkende burgers zullen overfuygen dat is wat anders (Gazette van Lier.) VltANKRYK'S STAETKÜNDE. Wy roepen de aendagt op den volgenden ar- tikei Den hall-officiëelen Constitutionnel kondigt he den morgend bet onderstaende, blykbaer van hooger hand medegedeelde artikel af: De openbare denkwyze, zoo diep bewogen en ontroerd by 't begin des oorlogs. loont zich kalmer en meer vertrouwend, nu den oorlo™ in Duytschland en Italiën in gang is, en wy van'uer tot uer de tydiugen van vreëslvke gevechten ver nemen. Dat is een gelukkig verschvrisel: het bewvst dat de politiek, ontwikkeld in den brief des Kei zers aen den lieer Drouyn de Lhuys, en door de fransche regeering in practyk ge'bragt dagelyks heter begrepen en gewaerdeerd word. Vrankryk kan geene redens hebben om zich te vereenfgeti met driften die oorlog wilden. Het kan evenmin geheel en al onverschillig blwen aen zulke groote worsteling en aen derzelver uv't- slageu. gy met niyne vervolgof» gomeene zack maekt. Ik ver trouw dus volkomen op 11. Wat is uw verlangen? hit ede] vertrouwen van den man en de Oliregtlieïe' die op zyn gelaet Ie lezen stond, zouden zelfs eeiieii moordeiraer met eerbiedigen schroom vervuld liehben Den gelioymziniiigen vremdeling, die zich te midden t-ii dit Looiieel van nood en onlbcering. in dit dakamerlir liad binnengedrongen, zag eenen oogeublik de drv ncr- soonen, welke voor liem stonden, slilzwygend aèn en sprak daerop niet eene gesmoorde slem lól'den pi iesler- Vader- ik beu hier gekomen ,om u Ie verzoeken eene mis te doen voor de zieierusl van hem., van hem Wiens leven eens door de wet vooronsclieudbaer wie'rd gehouden, maer wiens Hgohaem toch in gewvde aerde nfet mag rusten. Eene huivering; beving den priester, die min of mei r vermoedde wat deze woorden te beieekciirn haddm De nonnen die niet, bcgrvpeo konden, waerop den deling zinspeelde, zagen hem mei niel minder nieuws gierige dan onrustige oogen aen. Uwen wepsub zai vervuld worden, zcy den prirs Ier, koin tegen middernacht weder hier en ei mil my bereyd vinden om de lykmis le doen, - bet eeniv wat de kerk doen kan, ter verzoening der misdeed waerop, naer ik meen, gy doelt. D.en onbekenden beefde hevig, maer hv- herstoi-G» zich spoedig, grootte de» priester en de 1 -g. noy en verwyderde zich, zonder een woord meer te z, (Word voortgezet.) ("j Lodew vk XVI, 31-guilliolinecrd drn 22 jimuary J7P3

De Denderbode | 1866 | | pagina 1