Dc wyze voorbehocdzaemheyd, in dewelke het Gouvernement des Keyzérs zich handhaeft, doet wel aen allen zyn dubbel besluyt kennen hy zoekt noch aenvaerd eene gelegenheyd voor Vranltryk om oorlog te voeren, omdat hv aen Vrankryk eenen duerzamen en eervollen vrede wilt verzekeren doch hy aenveerd evenmin, dat eene der oorlogvoerende partyen, ten gevolge van behaelde overwinningen, zich voordeelen toeëigene die van aerd zouden zyn om den staet van Europa te wyzigen, met daerin nieuwe oor zaken van beroeringen te werpen. Dat is zeer duydelyk, zeer klaer voor al de genen die de zaken zien, zooals ze zyn, en de eygenlyke waerde der woorden verstaen en^r- kennen. Evenwel zyn er dagbladen die nog geba ren twyfel en onrust te hebben. Zy volharden in het vragen naer ophelderingen wegens de juyste beduydenis der oplettende onzydigheyddoor den keyzer aengekondigd, en van het Eurofteesch even- wigt, welk den keyzer verklaerd heeft te willen behouden en vrywaren. Waerom toch vraegt men uytleggende bepa lingen voor woorden, die zich zelveu zoo juyst bepalen? Al de rechtzinnige geesten weten zeer wel wat de politiek heteekent van dewelke 's Keyzers briefde zoo duydelyke en schitterende uytdrukking is. Waertoe zou het dan dienen pogingen aen ie wenden om het licht te doen schynen voor hen, die vrywillig de oogen sluyten? Ingeval den keyzer den oorlog hadde gewild, om daerin voldoeningen of voordeelen te zoeken, welke hy noodzakelyk voor Vrankryk hadde ge acht, zou hy van den beginne af fusschen geko men zyn; hy hadde zyne bondgenoolen niet laten verzwakken, om daerna hunne zaek te her stellen. Er zouden zich dus gewigtige omstandighe den moeten voordoen, in den aerd dergenen wel ke den keyzerlyken brief heeft moeten voorzien, voorlspruytende uyt de gevolgen van den huydi- gen oorlog, om den keyzer tot eene tusschen- komst te doen besluytem Welnu, dezen oorlog doet zich voor als van beyde kanten zeer groote pogingen en opofferingen eyschende, wie daerin ook den overvvinnaer moge wezen, zal hy na de worsteling genoegzaem beproefd zyn om te vreezen zich aen eene nieuwe worsteling bloot te stellen. In de door hem geeyschte redevoor- waerden, zal hy geene grieven durven stellen, die de billyke lichtgeraektheyd van Vrankryk .zouden kunnen opwekken. PROVINTIALEN RAED VAN OOST- VLAENDEREN. Zitting van 4 july. Om 14 ure IS minuten, begint de zitting. Den raed gaet over tot de benoeming van een lid der bestendige deputatie, in vervanging van M. den baron de Pelichy, wiens mandaet eyhdigt. Er zyn 73 leden aenwezig. M. den baron de Pelichy word herkozen met 33 stemmen. Er waren 48 witte briefkens inde stembus. M. A. Vergauwen heeft 2 stemmen be komen. Men gaet over tot de benoeming van een lid der bestendige deputatie, in vervanging van M. Belle- mans, wiens mandaet eyndigt. 73 stemmen nemen deel aen de stemming. Er zyn 21 witte briefkens. M. Bellemans word herkozen met 52 stemmen. Aen het dagorde is nu de kiezing van een lid der bestendige deputatie in plaets van-M. Cro- verman, die zyn ontslag gegeven heeft van pro- vintialen raedsheer. Het getal stemmers beloopt tot 73. Er zyn 22 witte briefkens in de stembus. M. den advokaet Van der Heyden, van Aelst, bekomt 49 stemmen, en word lid der besten dige deputatie verklaerd. M. Solvyns bekomt 2 stemmen. Eene vierde stemming heeft plaets voor het benoemen van een lid der bestendige deputatie, in vervanging, van M. Beyaert, wiens mandaet geeyndigd is. Er zyn 73 leden aenwezig; 2 witte briefkens zyn in de stembus. Volstrekte meerderheyd, 36. M. Solvyns bekomt 39 stemmen M. Beyaeri 32 ingevolge is M. Solvyns lid der bestendige deputatie benoemd. Zoodanig is den uytslag dezer kiezing, dat g'heel de bestendige depulate nu is samengesteld uyt catholyke leden. Onze stad in 'tbyzonder en ons arrondissement in 't algemeen mogen zich trotsch en gelukkig achten den heer advokaet Van der Heyden als lid der bestendige deputatie te hebben zien benoemen, omdat zy op de dienst- veerdigheyd en toeganglykheyd van dit achtbaer lid mogen rekenen. En de deputatie zelve mag er zich zelve gelukkig over achten, omdat zy in Mr Van der Heyden eenen hoogst bekwamen medehelper zal hebben. De grondige kennissen en voortreffelyke werkzaemheyd van M' Van der Heyden zyn daervan de zekerste waerborg, 't is ook 't geen den provintiaien raed reeds lang had doen besluyten dezen heer tot dien gewigtigcn post te benoémen. VVy raden onze medeburgs en liefhebbers van kunde met'gretiglieyd aen de nog overblyvende dagen van de nakermis niet te laten voorbvgacu zonder het verrukkend kabinet van physische of natuurkundige instrumenten en daerby de wondere kunst- en goocheltoeren van den vermaerden heer Grandsart-Cpurlois te gaen zien. In feyte van be- hendigheyd en begoochelende rapheyd durven wy verzekeren dal M. Grandsart-Courtois tot nu toe xyns gelyken niet gevonden heeft, en dat al de liefhebbers die er eenen of meer avondstonden hebben doorgebragt. op de voor den kunstenaer vleyendste wvze hunne algeheele le vredenhevd en bewondering hebben uvlgednikt. De beloove- rende verrukkende toeren besehrvven, dit konnen wy niet, men moet ze met eygene. oogen zien om er zM'h een denkbeeld van le kunnen maken Wat er meer van is, en dit achten wy 'I hvzon- dersle, alles is er deftig, zedelyk en in den hoogsien graed t»nb erispelyk. CORRESPONDENTIE. Ontv. van M. E. te Wachtebeke 6 fr. Item van M- K- te Brussel 6 fr. Item van M. G. Ramsdonck 6 fr. Item van M. D. B. te Calloo fr. 6,40, Vriend D. B. Ik zal met d'eerste gelegenheyd aen uw verzoek trachten te voldoen. Maer gy moogt niet te haèstig zyn, ik moet daertoe tyd hebben. iVI.C. Van Driessche, onderpastor le Beveren (Waes), is pastor van Dcfiinge benoemd. M. P. De Schoesilter, onderpastor van Doorse- laeve, gaet in dezelfde hoeduuigheyd over naer Beveren (Waes), en word te üoorselaere vervan gen door M. P. Van Hoorebeke, oud onderpastor te Mechelen. Mgr den bisschop van Brugge heeft tot pastors benoemd. Te Antryve, M. Foulon, pastor te Varssenaere; Te Varssenaere, M. li ee ne, onderpastor te Eernegem. Donderdag lest is den genuemden Constan- tinus Fransar, veldwachter te Erembodegem, oud 50 jaren, in de Molenbeek op Aelst-Mylbeke vei- dronken gevonden. Men kent de oorzaek van dees ongeluk niet, echter dient er bestatigd te worden dal men geene leekens van geweld op zyn lyk ont dekt heeft. By koninglyk besluyt van 26 juny, is den heer A. Van Engelen, aavokaet te Gend, vrede- regier van hel kanton Caprycke benoemd, in ver vanging van den heer De Hoon, ontslaggever. By besluyt van denzelfden datum, is den heer E. Van Dainme, kandidaet-nolaris te Nederzwalm- Hermelgeni, greffier benoemd van het vredegeregt van Wetleren, in plaets van wyleu Jen heer Wal- tens. De volgende heeren van arrondissement zul len in den aens'aenden zit tyd van liet assisenhof van Oost-Vlaeuderen moeten zetelen als jurés Titulaire Jurés. MM. E. Kiekens, geneesheer te Herzeele. De Troel), geneesheer te Haeltert. Gh.^Baeten, geneesheer te Nieuwerkerken. Uilèrsprot, schepen le Erweteghem. L. Rens, notaris te Geeiaerdsbergeii. Van den Bossche, geneesheer te St-Lievens- Essche. De Cock, geneesheer le Geeraerdsbergen. Den Monitmr bevat het koninklyk besluyt, waerdoor het kieskollegie van hei arrondissement Antwerpen word byeengeroepen tegen 17 jnly om 9 uren 's morgens, ten eynde over te gaen tot den keus van eenen senateur in vervanging, van M. den baron üsy. Men schryft uyt Brussel dat de catholyken en de Meeting van Antwerpen de kandidatuer van den heer baron De la Faille, lid van den pro vintiaien raed en oud-representant, voorstellen in vervanging van wyien den baron Osy, als lid van den Senaet. Van eenen anderen kant leest men in de Union de Charleroi Wy welen niet welke kandidaten zullen voor komen. Men hoopt echter, schryft men uyt Ant werpen, dal den heer Cogels-Osy, schoonzoon van den overleden senateur, wel zal willen eene kandi datuer aennemen maer men weet daer niets stel ligs van, want er is hem nog geen aenbod gedaen geworden. Den heer baron de St-Symphorien heeft al- gezien van het beroep, dat hy ingeslagen had legen hot vonnis der korreclionnele regtbank van Bergen, welk hem tot. een jaer gevang en de boet van 444 duyzend franks had verwezen, voor bedrieglyke stokery. Den handel en c!e nyverhevd worden te Brus sel sterk gehinderd door de geldcrisis. Verschey- dene voorname hankhuyzen hebben hunne betalin gen gestaekt, en de handeldryvende klasse heeft veel moeyte voor escoinpteering van haer papier. Het schynt echter, dal de crisis niet lang zal duren, en dat er weldra krachtige maelregelen zullen ge nomen worden, niet alleen om in den tegenwoor- digen toestand te vooi zien, maer ook om het open- baer crediet. betere grondslagen te geven. Er is geene enkele stad in geheel Belgiën, waer den handel zooveel nioeylykheden en beletsels ontmoet als le Brussel. Ziehier een middel, welke door de bvzondere geneeeheoren van Brussel, die in het hospitael Sl.-Jan aldaer hunne menschlievende bedieningen uytoefenèn, tegen den cholera word aengep.ezen Menlhe-wuler, 60 grammenkaneel-vvaler, 60 grammen; Hoffman, 4 grammen; extract van opium, 45 centigrammén. Als de eerste voorteekens (buykpynen, maeg- kiauipen) zich doen gevoelen, van die mengeling eene») lepel per uer nemen. Het gerucht loopt te Brussel dat er een schelmstuk te Beukem ontdekt is. Hel lyk van eenen onbekenden is uyt de wat°rs der vaert van Leuven getrokken op het grondgebied van Beukem. liet slagtoffer had de handen en voeten gebonden. De gemeente van Beukem (arrondissement van BrussslJ is gansch ontsteld. De justitie heeft zich ter plaets begeven. Gedurende het, onweder van verleden maen- dag namiddag zyn den zoon en den knecht van den landbouwer Verhulst, te Emhlehem, by Lier, ter- wyl zy op het veld zich onder eenen hooyopper wilden verschuylen, door den bliksem getroffen en gedood,geworden. Het schynt dat twee soldaten, welke op den weg van de Marckgraveley naer het Kiel, le Antwerpen, onder eenen boom schuylden, insgelyks door den bliksem zonden doodgeslagen zyn. Te Aersehot is een wachthuvsje van den yze- renweg door het hemelvuer vernield. Men schryf'l uyt Audenaerde. Woensdag, omtrent een uer nanoen, heeft boven onze stad en omstreken een groot onweder, verge zeld van stormwind, hagelsleenen en stortregen, gewoed. Volgens wy vernomen hebben, is den dondei op verscheydene plaelsen in onze stad gevallen, maer heeft gelukkiglyk geene groote schade veroorzaekt. (n de omstreken van Louise-Maria, Schoorisse, Marke-Kei khein, Zegelsein, Eist, Michelbeke, Sl- Cornelis-en Mana-Iloorbeke. Mater, Biasius-en Denys-B.uele, hebben de veldvruchten en fruyl- bootuen veel le lyden gehad. Vele landbouwers dezer gemeenten hebben groote schade bekomen; zelfs zvn er personen die hunnen oogst geheel ver pletterd hebben. Een hndbouwer, wiens oogst geheel is vernield, heeft dien op meer dan 45.000 fr. schade gerekend. ScheUegahn Men schryft uyt den Maeg dat het pruysisch gouvernement aen de kabinetten van 's Graven- bage en Brussel, de magt gevraegd heeft, voor de troepen gelast met de gezoiidheydslyn tegen dc veeziekte, van hel hollandsch en belgisch grond gebied door te trekken, ten eynde door den kor sten weg, de legers in optogl te vervoegen. Hel hollandsch gouvernement heeft geantwoord dat het verlangde de stipsle onzydigheyd te be houden lusschei) de oorlogsvoerende en aen geen van beyden eene gemakkelykheyd kon loeslaen waerover de andere zich kon beklagen. Wat het belgisch gouvernement betreft, liet heeft zich te vrede gehouden met te doen bemer ken dut de vraeg van hel kabinet van Berlyn legen- strydig was aen den stelligen t<'kst der Constitutie, volgens welke geene gewapende vremde troepen het belgisch grondgebied inogen doortrekken zon der de toelating der Kamers en deze zyn niet ver gaderd. Het schynt dat het gouvernement van Pruysen op zyne vraeg niet aengedrongeu heeft. De liberale vereeniging van Hoey, heeft in hare zitting van zondag den heer Eduard Preud- homme, advokaet, provinciael raedslid en schepen van Hoey, tot kandidaet. uytgeroepen voor de kie zing van een lid der Kamer, in vervanging van den heer Gironl, overleden. Men schryft uyt Middelburg, den 30 juny Zaterdag laetsl heeft een persoon te Yzendyke, na vooraf eenige borreltjes te hebben gedronken, 47 harde eyeren, 7 korenlebroodjes, 2 glazen bier, 44 kommen kaffe en een aker kond water gnbrnykt ten gevolge waervan hy weldra door zulke hevige kramppynen wierd aengedaen, dat hy als een woe denden alles aen stuk sloeg, wat onder zyn bereyk was, en men h'-m slechts met veel moeyte kon bedwingen. Terstond is geneeskundige hulp inge roepen en verleend, doch by tiisschenpoozen her halen zich nog de krampachtige aendoeningen, zoo dal men voor het behoud van zvn leven vreest. Een meldensweermg hüwelyk. Den Jour nal de Villefranca geeft kennis van liet volgende huweiyk,- welk heef' plaets gehad te Amplepuys: Den heer X... weduvvnaer van zyne tweede vrouw, is in het huweiyk getreden met mad. Y.., die reeds weduwe is vau een zesden echtgenoot. Den heer X. is negentig en mad. Y eenenlnchtig jaren oud, BUYTEXLAXDSCH NIEUWS, OORLOGSBERIGTEN. Woensdag 4 July. Den koning van Pruysen. die zyn hoofdkwartier te Reychenberg gevestigd heeft, zal waerschynlyk het bevel voeren over zyne legers in hel groot ge vecht dat nakende is. Den koning is vergezeld van zynen broeder, den prins Frederik-Karel-Alexander, opperbevelheb ber der prtiysische artillery, en heden 65 jaren oud. Den prins Frederik-Karel, die het leger der Elba aenvoert, is zoon van dezen laetslen en den neef des konings. Hy is 59 jaren oud en word als een der beste generaels van Duytschland aen- schouwd. De Correspondance rasse is een dagblad dat een officieus karakter heeft. Urn die reden, is zyn ge zegde belangryk, voornamelyk als er kwestie is van het europeaensch politiek. Den russischeri tolk zegt dat het vermetel zou zyn van voor het oogen- blik de uvtslagen le vermoeden van den stryd die in Duytschland en 1 talien uytgeborsten is; hv besta ligt daerna dat alle de landen van Europa den vrede verlangen. Zal den oorlog zich bepalen hy de he den slrvdende mogendheden, of zal hy overal uyt- bersten? daer is garisch de kw< slie. Den oorlog bepaeld zynde gelyk lieden, zou europeaensch worden zegt den officieusen tolk, a uoor de ge wapende tussciienkomst van eenige mogend heyd tot heden ouzydig gebleven. Zonder le voorzeggen dat er een algemeenen oorlog zal uylbersten, ver- klaert het dagblad in kwestie dat het geenzins den brief, door Napoleon III aen zynen minister van buytenlandsche zaken geschreven, als eene waer borg van vrede kan beschouwen. 'IV St-Peterburg gelyk elders, aenziet men dus den keyzerlyken brief als eene bedreyging van aerd om den alge meenen vrede iu Europa le stooren. Het officieus dagblad van Moskou vermaent de groote mogendheden tegen de ontwerpen van Na poleon en zegt dat de taèk der onzvilige mogen- a heden op verre naer niet vervuld is want hare pligt en haer belangen zyn gelegen in de gebeur- tenissen nauwkeurig op te volgen en le waken opdat geene nieuwe sloffe de tegenwoordige a moevelykheden vermeerdere. Dit is eenen wy- zen raed en eene voorzigtige voorzorg. Den Journal de Suint-Petersbourg, gekend als den half ofïiciëelen tolk van prins Gortehakoff, laet niet eene gelegenheyd voorby gaen om zyne toegenegen heyd voor Oosten rvk aen den dag le leggen en dei; Duytschen Bond te verdedigen. Volgens liet Weener Fremdenblatten, heeft den Keyzer van Rusland Keyzer Franz-Joseph dooi den graet Von Stockelherg geluk doen wenschen over den schitterenden zegeprael, door de Ooslen- rykers behaeld te Custozza, en daerby de hoop doen uytdrukken, dat die overwinning niet de lael- ste zal zyn !)e overwinning der Pruysen teGitschen kan niet betwis' worden. Een telegram uyt Weenen bevestigt dut het Saksische legerkorps, door de Pruyssische troepen terug gedrongen, naer de richting van Koeniggraetz zyn geweken, alwaer den yeldmaerschnlk Von Benedek nu zyn hoofdkwar tier gevestigd heeft en welk hel laeiste strategisch verdedigingspunt van Bohemen is. Den reglerkanl der Boheemsche valley is nu in bezit der Pi uysen, die langs daer naer Praeg kunnen opmarcheeren doch men ziet duvdelvk dat Von Benedek de Boheemsche hoofdstad niet meer dekt, maer wel die yan Oostenryk, de hoofdstad Weenen. Volgens het officieel bei igt van den franschen Monite.ur Universelzyn de Oostenryksche troepen nu samengetrokken rond de sterke vestingstad Koeniggractz, derwyze dat ze T hoofd bieden aen hel groote leger des Kroonprinsen van Pruysen, en tevens aen dat van prins Frederik-Farel, die van den noordooslelyken en noordwesleiyken kant derwaerls oprukken. De terugtrekking van het oostenrvksche leger korps, uyt de omstreken van Munehengraetz, op Josephsfadt en Kceniggrsels, is door nieuwe en bloedige gevechten gekenmerkt geworden, name- lyk te Jiein; dae,rdoor is Praeg niet meer gedekt, en het ware geen wonder, deze stad bezet te zien worden door de pruyssische troepen, onder bevel van prins Frederik-Karel. Men ziet nu duydelyk. dat Benedek eenen groo- ten en beslissenden veldslag wilt leveren. Hy heelt zyne strydmagten samengehoopt langs den grooten yzeren weg van Josephsladt naer Pardubitz, en de pruysische troepen komen langs twee verschillende kanten 'opgezet om dien spoorweg inbedt te ne men r aldaer zal welligt eene der hardnekkigste en bloedigste worstelingen plaets hebben, welke men in de rampgescliiedeniSsen der oorlogvoerende volkereu kunne aen treffende yslyksle en godde- loosste broedermoord, welke, behalve in Amerika, ooyt op aerde gepleegd is geworden. Word dien slag door de Gosleurykers gewonnen, dan zal den liuydigen' oorlog den naem dragen van Veldtocht van Bohemen. Zyn de Pruysen overwinnaers. dan zullen deze daeraen den naern geven van Veldtocht van Weenen. Bygevolg zal er nooyt een meer beslissenden oorlog voor Oos- tenryk, of wel voor Pruysen. plaets hebben gehad, dan dengenen derjulymaend 1866. Het is nu bewezen dat de pruysische juyst- heydswapens en Zundnagelgeweren juyst mikken en eene verre dragt hebben, zoowel als hunne ge groefde kanonnen met kantige kogels. De Pruysen kunnen zes schoten lossen per minuet; als men nu maer vier minuten rekent voor de chai'gen met de bajonet, moet den Öostenrykschen infanterist, met dc gevelde bajonet, vier en twintig geweerschoten van den Pruys trotseeren, alvorens de kans te heb ben zynen tegenstrever man tegen man te kunnen bevechten. Den prins van Pruysen zegde daerom in zyne proclamatie: Soldaten, hebt vertrouwen in de ge- rechtigheyd uwer zack, en in uwe juystlreffende wapens. j> Het schynt. oyerigens, dat die nieuwe wapens yzelyke moorderyen aenriglen. Den berg pas van Nachod lag bezaeyd met dooden en ge- r kwetsten. Geheele bataillons tyroler jagers vielen als weg gemaeyde korenhalmen door het artillerie- vuer; het 57e regement fuysiliers van Westpalen, de eerste scherpschutters van hel pruysische leger, hebben eene verschriklyke menschenslachtery aen- gericht. Donderdag 5 july. Het is zeker, dat zaterdag nieuwe; en moordda dige gevechten hebben plaets gehad in de omstre ken van Gitschin, reeds tweemael zoo hardnekkig veroverd, verloren en heroverd; de omstreken dier stad liggen bezaeyd met dooden en gekwetsten; het bloed heeft er gevloeyd, niet alleen over het vlakke veld, maer tot over de slialen der binnenstad. De worsteling moet yslyk, hardnekkig, echt moordda dig zyn geweest, zooals we 'l gisteren voorzagen, en. volgens de pruysische dépêches, zyn de Ooslon- rykers achleruyt geslagen tot aen de vestingsteden Josephstad en Koeuiggraetz. Het hoofdkwartier van prins Frederik-Karel van Pruysen, waerin Koning Wilhelm zich nu ook be vind, is voorwaerts gelegd tot aen geene zyde van Gitschin, en luydens die dépêches zyn verscheydene oostenrvksche regimenten, vooral der dappere korpsen van Gablenz, zelfs van den onverschrok ken Clam Gallas, door hel moordend lood der ge groefde kanonnen en der Zuiidnagelgeweren als weggemaeyd geworden. Eene telegram uyt weenen, gedagteekend van gisteren, schryft den tegenspoed der Oostenrykers iii Bohemen toe aen de voortreffelykhevd der pruysische wapens, vooral hunner kanonnen en geweren. Een rapport van den pruysischen geherael Von Blumenthal, stafoversten des legers van den Kroon prins eergisteren avond, kwart na elf ure, uyt Gitschin naer Berlyn gezonden, kondigt aen dat de Ooslenrykers, enkel in hunne gevechten tegen dat leger, sinds het begin der worsteling te Skaliizen Trautenau, 23,000 man, 24 kanonnen en 7 vaendels verloren hebbendat hun tolael verlies wel tot 40,ü0'J man moet beloopen, rekening gehouden der krygsgevangenen en italiaeusche overloopersdat de oostenrvksche soldaten ontmoedigd zyn, en ue gevangen genomen officieren zeiven bekennen dat ze. ten gevolge der slechte waerdeeringen van de bewegingen en inzigteii des vyartds, ook slecht acngevoerd zyn geweest. Hoe schroomlyk veel bloed er reeds vergoten zy, mag men zich dus voorop verwachten aen lydingen van nieuwe, hardnekkige gevechten, van overwin ningen en neêrlagen, van duyzenden en dnyzenden vermoorde broeders, noodeloos en nutteloos ge slachtofferd aen de heersch en roofzucht der Irot- sche en gehaelte regeerdeis van Pruysen. De bezetting van Gitschin door de Prnvsi- schen en de samenkoming der legers van den prins Frederik Karei en van den koninglyken prins zyn ongelukkiglyk waer. 'T is voor hel pruysisch leger een by val die hem geheel het noord-westen van Bohemen levert en misschien zelis de hoofdstad Piagua. De gevechten die plaets hebben gehad in de vier laeiste dagen van juny, hebben by na de even redigheden gehad van groote veldslagen. De verlie zen van beyde kanten zyn overgroot. Hel men- schenbloed heefier gestroomd. Eens zal het op den koning van Pruysen en op M. de Bismarck wedervallen. Vrydag, 6 July. Eene droevige tydftïg is ons uyt Berlyn met den telegraef toegekomen. Het groot gevecht dat met zoo veel aendoeuing en angstige bekommernis ver wacht wierd, voornamelyk sedert den aftogt der Ooslenrykers uyl Gitschin, is dynsdag in de om streken van Koeniggioelz, geleverd. Hel heeft niet min dan acht uren geüuerd. De verliezen zyn aen- zienlyk langs beyde kanten. Den zegeprael is aen de Pruysische gebleven en dit bedroeft ons, want de heldhaftigheyd den moed en het goed regl be- zwyken onder de moordende slagen van het ver beterd wapen waer van het pruysisch leger voe^N zien is. 'na™d| Den korrespondenl van het blad le Siècle se uyl Nachod 11* Wat het schouwspel betreft van het sla enM, verwacht van my niet dat ik u hetzelve als z ^T'TlsCi heschryve. Laet my u toonen de Johannit, ridders van St-Jan, den willen armband mei rooi kruys, de gekwetsten bystaende ouder hel gr* leyde. van den prins de Pless, gelast door de» koning mol het verzorgen van alle hulpmiddels nvt hel byzonder initiatief komendeei. de veldhospi talen de luzarethgelyk men ze in Pruysen noemt, waer ue vyanden van heden, op het bed van smer- ten verzoend, wonderbaer verzorgd worden. Alle de dorpen zyn door hunne inwooners ver laten. Met vind er niets: zelfs.geen stuk brood, zelfs geen water in vele pulten, ten volle geledigd

De Denderbode | 1866 | | pagina 2