20,u' Jacr. Zondag,"* f«> July 11166. )N° 1659. °Pi VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAKÏIS. Aelsl '*"«4 Onireys van ff ff. Majesteyien den Koning en de Koningin. LiberaIe meicschlievendhevd kier: stel ente )hae zulle dit ■vezt ;1 vr geii} «ABII t. - g Denderm. 5-20 8-28 9-45 42-20 3-40 6-16 9-42 Gend, Brugge, Oslende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Lokeren 5-20 8-28 0-00 12 20 6-16 1 - Gend) 42-39 3-40 3-18 6-16 6-39 8-37 9-48 Brus. 6-39 E (1e2eclJ 8-05 8-42 9-38 44-58 12-45 Doornvk, Kortrvk, Moescroen, Rvssel (langs 2-38 2-55 5-27 E (1e 2e c') 5-50 6-20 8-50 9-35 |j Gend) 6-47 8-44 42-39 3-18 6-39 8-39 Mech. Aniw. 5-20 6-39 7-55 9-4512-10 I2-.31 Doornvk Rvssel (lanes Alhl 7-33 3-33 0-00 3-10 3-20 5-50 6-16 6-24 8-45 8-50 y j 5o 5 65 0 U Leuv. Thienen Luyk Verv, Land. 5-208-12 9-38 S N,110ve' beerardsb., Ath, /-55 2-55 5-35 8-50 9-45 12-45 3 40 gj Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 11-00 2-30 4-00 7- 0 9-0.0. VAN GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Antwerpen, 4-(K> 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede staen al de konvoys uylgenomen de vertrekken uyl Brussel van 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-12 14 -25 2-05 5-Ó0 6-02 8;-f Idegem en Santbergen staen stil ai de de konvoys. - Te Gyseghem staen stil al de'ko«.v'oys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 0-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyl Denderleeuw naer Brussel 8-42 8-47 12-10 12-28 3-08 6-03 6-06 9-05. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 8-00 0-00. 7-45 0-00. I'iitqHC 5u!in VAN ROKEREN NAER 7-00 9-30^.1-05 7-00 0-00 ^3-05 VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokoren 6-30 10-40 4-40 4-35 7-25. Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 7-25. Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 40 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede)*. 6-30 40-40 4-40 4-35 7-25. VAN GEND NAER Audenaerde, 645 9-30 1-30 6-00 8. naek aelst 8-00 9-00 14-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0 VAN BRUSSEL NAF-B Aelst, Geiid, 7-15 7-25 8-00 8 05 II 20 i-i-00' s,) 4-35 5-00 5-45 6-00 8-05 8-40. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-15 8-45. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2-20 5-05 5-56 8-25 (langs Mecb.) 5-45 6-37 8-00 10-05 3-èo 7-30 7-30 7-55 41-58 2-20 5-05 8-25 9-45. e-'')' e do; lies! IKÏ /ade zoet iddr slui, ansc SLIM ande (ht- ziokl s.ja.i in iiislji .GIL raki,,! lo< wartf-j baerlit udeil» pk i ng. e hees en in VA 1,1 folkoin ierd I nlaeu uy oyrt gëbn op (Sno,,. ke n Ce s gt-brii 416 ige ,4,81 't Ie, •kief,, kramp j'righfl o 48. 4 1 lit^en 1TTII lei. Ie» ar. 50,' AELST, ÖEN '14- JULV 1866. Verleden maendag hebben HH. Majesteyten, den koning en dé koningin de omreys in 't land begonnen, die by elke nieuwe troonbeklimming gebruykelyk' is. De stad Aelst beeft d'eerste de eer gehad, door bet orgaen Jiarer overlieden, den nieuwen Vorst en deszelfs doorluchtige Wederhelft, by bun kort stondig vertoef in onze statie, te groeten. Rond elf uren voormiddag was 't üytgestrekt beluyk onzer statie bezet door de burgerwacht, liet bataillon troepskinderen, de leerlingen van het kol.legie der eerw. paters Jesuiten, degene der gouvernementsschool, de werklieden onzer vier groote nyverheydsgestichten, eene ontzaggelyke volksmenigte en eyndelyk de geestelyke, burger- lyke en militaire overheden, welke regiover de 'deur der wachtzael ter begroeting van'de door luchtige reyzigers post geval hadden. Ken weynig na elf uren kwam den vovstelyken treyn onder het spelen van 't muziek, het geronk van den beyaerd, 't gebulder des kanons en voor al onder't dreunend jubelgeroep des volks statig de statie binnengestoomd. De koninglyke berline hield.juyst stil voor de deur der waeiitzael. Den koning en de koningin stapten uyt het rytuyg en dadelyk wierd er aen de minzame vorstin eenen voortrelfelvken bloemruyket' door een in 't wit gekleed muegdeken aengeboden. Den heer burge meester verzocht HH. MM. de wachtzael binnen te treden aiwaer hy aen den jongen souvereyn, iu naem des volks, een komplimeut van welkom afgelezen heeft. Onder andere heeft M. den bur gemeester volgens hét verslag der dagbladen gezegd ,1a, sire, al deze bevolkingen die u omringen weten dat gy waekt over het geluk van het vry en voorspoedig vaderland, en zy zeggen u door tnyne stem dat hare liefde en hare erkentenis u voor altyd geschonken zyn, en dat gy in alle omstandigheyd vastelyk op hare onverbreke- lyke verkleefdheyd moogt, rekenen. Volgens gemeld verslag, heeft de aeiispraek van den burgemeester den koning zienlyk getrof fen. Z. M. de hand op zyn hert" leggende heeft geantwoord Mynheer den Burgemeester, De koningin en ik bedanken u zeer levendig- lyk over de putriotieke gevoelens die gy zoo even op eene zoo welsprekende wyze hebt, uyt- gedrukt.. Het blyft verstaen, niet waer, Myn- heeren, gelyk wy te Laeken zyn overeengeko- men, als ik het genoegen gehad heb u te ont- vangen, dat ik g'heel in 't kort de stad Aelst zak komen bezoeken. Wy zullen dan de gele- genheyd hebben met elkander beter kennis te maken. Ik draeg de stad Aelst al 't belang toe dat wylen den koning myrien vader haertoe- droeg, belang dat zy zoowel verdient. Nog eens, ik bedank u zeer regtzinniglyk en bid u te gelooven dat ik eene zoete errinnering van uwe hertelyke onthaling zal behouden. - DEiY BEUL Ken verhael uyl, den tyd van Robespierre. 3e Vervolg en Slot, III. Een pa er uren ISler kondigde een zacht geklop op de (leurde terugkomst aen van den geheymzinnigen be zoeker. Hy wierd door zuster Agatha binnengelaten, die hem in eene tweede kamer leydde, waer alles voor de middernachtsmis was in gereedhevd gebragt. Nevens den schoorsteen hadden de nonnon de 'oude kommode ftezet, die lomp bewerkt was, en haer overdekt met een alberkleed van groen fluweel. Een groot elpenhoulen kruysbeeld was aen den nachten muer opgehangen. Vier kleyne keersen, met lak aen het altaer bevestigd, wierpen op hel kruysbeeld ecu zwak en geheymzinn'ig licht, dat nauwelyks tot de overige muren van hel Vertrek doordrong. Dacr dit keerslichl byna alleen de heylige voorwer pen scheen te verlichten, was het als'of het een he- niclsch schynsel ware, welk uil eenvoudig en onver sierd altaer bedekte. Den vloer.der kamer was vochtig en het brooze dak, aen de eene zyde ingevallen, hier en daer met galen voorzien, waerdoor 'do koude nacht licht binnendrong. Zelden zag men eenvoudiger loebe- reydsels voor eene zielmis maken, en toch had het. ge- De woorden des konings zyn met de geestdrif- tigste vivats door de omstaenders begroet ge worden, welke vivats door de ontelbare menigte "volks binnen en büyten de statie herhaeld wier- den. Daerna heeft den zeer Eerw. heer Pastor -De ken zich aengeboden en in weyuige maer welge paste woorden de gevoelens uytgedrukt van verknochtheyd en liefde waermeê de geestelyk- heyd jegens den souvereyn en 't. vaderland be zield is, wélke uytdrukkin'g den koning zoo aen - genaem en treffend voorkwam, dat hy als ganseh zyn hert uytstortte om den heer Deken te bedan ken en met hem nog eenigs oogenblikken in 't minzaemste gesprek over te brengen. Vervolgens heeft den koning de burgerwacht en de troepskinderen in oogenschouw genomen en is door hen met de warmste toejuyehingen en vivai begi'oet geweest. Onmiddelyk nadien zyn de doorluchtige reyzi gers in liet koninglyk lyluyg gestapt en beeft'den treyn langziem, onder het gebulder des kanons, het spelen des muzieks en de vreugdekreten des volks, de statie verlaten in rigting naer Ger.d, aiwaer HH. MM. verwacht wierden. 't Is toch spytig dat er christelyke liefdadig heid hestaet: ware zy vernietigd, gelyk MM. Frère en Bara liet willen, de arme menschen zouden leven gelyk visschen in 't water, zonder zorg, zonder kommer; alles zou hun toegewor pen worden door de liberale menschlievendheyd. De ministeriële bende zou feesten geven om hunne menschlievendheyd uyt te oefenen, en zy zou eten en drinken tot overdaed toe om.de arme lieden te spyzen, wel verzekerd dat wan neer zy haren huyk gevuld heeft, de ongelukki- gen geenen honger meer hebben. De stad Luyk geeft ons daer van nu een zeèr proper staelkén, 't welk wy vinden in eene reke ning dezer dagen toegestuerd aen het weldadig- heydsbiireel. - Tydens den laetsten karnaval, was er in die stad, waer het liberalismus krielt en woelt naer Frère's bert, kwestie van eene kavalkade ten behoeve van den armen in te rigteri. Den koning lijken Kring G re try belastte er zich mee, en wy mogen het zeggen, hy deed de zaken koninglyk', misschien al te koninglyk. Volgens de rekening die hy aen liet weldadig- heydsbureel komt in te zenden, heeft hy inschry- vingen gehad tot beloop van. fr'. 1402 52 De omhaling heeft opgebragt. 1904-42 3506-94 5381-67 Totael. De onkosten beloopen tol. Zoo dat er een te kort is van. 74-67 Wat hebben de armen van Luyk kermis moeten houden met de opbrengst van df'e menschlievende liberale kavalkade! Dry duyzend dry honderd franks ontvangen, en 75 franks te kort. komen Men zegt niet of den koninglyken Kring van Gret- ry geevscht heeft dat den armen van Luyk hem dit te kort terug gaf! heel iels plegtigs. Eene verhevene stille die het minste geraes op sn aet vememen deed, verhoogde nog den indruk van dit iiaclilelyk looneel. Aen de boyde zyden van liet altaer lagen de twee nonnen geknield op cfpn vloer, en schenen om die vochligheyd niet te geven. Zy baden te gelyk met den priester die, in zyn geestelyk gevvaed gekleed, eenen gouden kelk, met kostbare sleenon versierd, in de. hoogte biefhet oenig gewyde stuk van het vveynig dat uyl de plundering van 'het Karmeliterklooster was kunnen gered worden. Den onbekenden naderde en knielde met eerbied tusschen de bevde nonnen néér. Toen hyzyne oogen opliet kruysbeeld sloeg, zag hy dat er cone zwarte bioem aen gehecht was. Dit eenvoudige teeken van. stille droefheyd scheen verscbrikkelyke herinneringen voor hem op te vyekken dikke zweetdroppels perelden op zyn voorhoofd. Langzamerhand begonnen de zielen dezer vier per- soonen, die samen zoo hertelyke baden, met eikanderen samen ie neygen daer hetzelfde gevoel hen bezielde. Onder dit .vermolmde dak smeekten zy, in die dagen van sclirik en regeringloosheyd, met gevaer buns levens, tot God voor het heyl van den ongelukkigen Lodewyk den XVI, dié op het schavot gestorven, zonder eenige de minste staetsie begraven was. Het was eene daed van den zuyverstcn eerbied, waermeê geen evgeh be lang was gemoeyd en dat ten bëvvyzc strekte, dat die lieden trouwbertigbeyd met moed paerden. Hel laetste overblyfsel van de trouw der onderdanen was inde armoedige kamer blykbaer in het gebed diens priesters en dier twee nonnen. Misschien ook was den woes Ion geest der omvven- En ziedaer'waer in die liberale menschlievend heyd hestaet! Veel geklater, veel geschater, en hel geld voorden armen verzameld word erin verkwist, zonder ooyt den uytslag na te speuren. Maekte de christelyke iiefdadigbeyd voor welke het ministerie zyne kwellingen en' zyne vervol gingen voorbehouden heeft, zich pligti'g aen eenen uytslag gelyk aen dengenen van deif Luykschen kring, al de liberliatersgazetten riepen en tierden er tegen; maer"tzyn "vrieudekens die het be werkt hebben, en na dat zy 3300 franks verkwist hebben welke de armen hadden moeten genieten, mogen zy 75 franks te kort komen. Dat heet libe rale menschlievendheyd DEN TOESTAND NA HET AFSTA EN VAN VENETIËN. Sedert'Öostenryk Venetiën aen Vrankryk heeft afgestaeu, is Napoleon, zooveel als iemand het ooyt zyn kan, heer en meester geworden der noodlotten van Europa. Nu is hy door de beweegkracht gedwongen op eene werkzame manier te bewyzen de opeegtheyd zyner meermaels herhaelde be'tuygingen van ae'n- gekleefdheyd aen den Heyligen Stoel! Afstandhouder van Venetiën, om liet op zyne beurt af te staen aen Victor-Emmauuël en om dien souvereyn in 't bezit te stellen van een koningryk dat zicbj zal uytstrekken van af bet Alpisch gebergte tot aen de adrialische zee, kan den keyzer der Fransehen dien afstand doen op zekere geruststellende voorwaerden voor de ca- tholyken, die maer met al te veel regt, veront rust zyn over de onafhankelykheyd van liet pau- zelyk koningdom. Zal Napoleon dat willen doen en, indien hy liet nog -'wilde, zal hy durven? Ziedaer het eerste vraegpunt dat alle ware vrienden der Kerk heb ben daer'gesteld zoohaest zy den belangvollen voorstel vernomen hebben door Oostenryk ge- daen aen het kabinet der TuyJeriën. Die kwestie leyd noodwendig!,\k tot het onder zoek van den algemeeneu toestand en der voor waerden op dewelke den vrede zou konnen ge sloten worden en der beletsels die zich tegen het besluyten van den vrede zouden konnen stellen. Indien bet, levolutionnaire Italiën, niettegen-: staende zyne schandige nederiaeg, zyn oogwit bereykt, men heeft zich van dien kant aen de moedwilligste en hoogmoedigste eyschen te ver wachten. Meester van Venetiën en van den Vier hoek, het zal zich met geweld willen meester maken van de catholyke wereld die slechts tegen de pligtige rooveryen verdedigd is door de zede- lyk.e kracht van bet Pausdom, door de kinderivke aengekleefdheyd van geheel het christendom. Van den kant van Pruvsen, opgeblazen door zyne zegepralen, beeft men niet min overtollige eyschen te vreezen. 't En zal zich met de hertog dommen niet meer vergenoegen. M. de Bismarck zal meer en meer den Cavonr willen worden van Duytschland en de pruysische monarchie willen uytstrekken ten koste van het duytsch Verhond en van Vrankryk zelve. Men ziet liet', den toestand en is zoo klaerniet als dat velen het schynen te gelooven, en muer dan eene donkere wolk kan nog den dagraed van teling daer tegenwoordig en wierd hy verpersoonlykt door den onbekenden man, wiens voorkomen, tervvyl by voor hel altaer knielde, de hevigste gevvelcnskifa- gmgen verried. De prachtige mis in de St-Pielerskerk Ie Roomen had zulk een edel schouwspel niel kunnen opleveren,' als de vier biddenden hier, onder dit nederig dak. Terwyl de plegligheyd plaets greep, zagen de nonnen den on bekenden de tranen over «Ie wangen -vloeyën het was toen Onzen Vader gebeden wierd. Wanneer de mis nfgeloopcn was, gaf den priester aen de beycle nouncii een .toeken, waerop deze uadclyk het vertrek verlieten, en als hy met den vremdeling alleen was, sprak hy dozen aldus aen Myn zoon, wanneer gy uwe handen in het bioed van den als slag toffer gevallen koning gedoopt hebt, stel dan uw be trouwen op my en op myue heylige bediening: Een berouw, zoo diep en opregt als gy aen den dag legt, kan zelfs in Gods oogen do misdaed van koningsmoord uyiwisschen. Eervveerden vader, hernam den anderen, met bevende stem, niemand is minder schuldig aen hel vergoten koningsbloed dan ik, Geerne wil ik u gelooven, anlwoordde den pries ter en Ijy zweeg eene poos; daerop zag hy den berouvv- vollen zondaer, die voor hem sLond, scherp in de oogen cn vervolgde bedenk, myir zoon, gy kunt van de misdaed voor koningsmoord niel vry gesprokén wor den, alhoewel gy daerioe niet mcêgeweria 'hebt. Zy, m wier neigt het stond hunnen koning te 'verdedigen, en die dë^niolioinin iiun zweerd in de sciieeje heblien gelaten, zullen op den dag des oordeels eene zware vrede komen verduysteren die scheen op te staen op de slagvelden welke met het bloed van zooveel slaglofïërs doorweekt zyn. Wat er van zy, de zending van Napoleon III, zoo wel als het godsdienstig belang en het belang van Vrankryk, vorderen van hem in Duytschland gelyk in Italiën eene conservatieve politiek. Zal den keyzer die politiek volgen? Zal hy zich door de revolutie niet laten medeslepen of den schrik aenjagen? Wy zullen het iu 't kort weten, maer wy konnen de inzigten niel doorgronden van den ondoorgron- delyksten der menschen. Hetge.ne wy weten, T is dat den fransehen invloed, indien hy ten dienste der omwenteling gesteld ware, op Europa en ongelukkiglyk op ons Vaderland, onwaardeerbare ongelukken zou de ophoopen en rampen waervan den tegenwoor- digen oorlog zelfs geen gedacht kan geven. Waertoe dient hint-Pieterspenning? Om de kroozen te betalen der schuld van de Pauzelyke Staten. Van waer komen die schulden? Van de italiaensche liberhaiers-francmapons. Het meeste deel van die schulden zyn gemaekt in 1849, door de revölutionnairen, meesters van Roomen, terwyl den Paus vlugtig was te Gaëta. Sedert wSnnéer heeft den Paus Sinte Pieters penning noodig om gemelde kroozen te bétalen? Sedert dat, in 1860, de vrymctselary dry vierde gedeelten van 'i inkomen zyner Staten hem heeft ontstolen. Waerom belaelt den Paus de kroozen van lee ningen, bezet op landen die hem ontnomen zyn? Om zyn hand teeken te eerbiedigen, en den schyn niet te hebben van, 't is gelyk hoe, mede te werken aen 't onregt waervan hy 't slagtof fer is. Hel bestuer der stad Aelst heeft verleden maendag een bewys gegeven van zyne partvdig- lieyd en onbeleefd heyd, welk dient gekend te worden, om onze medeburgers te doen begrypen hoe verre hier eenige vremdelingen met'g'heel de bevolking van Aelst den spot durven houden. Met de grootste verwondering bemerkte men maendag lest dat er, by de onthaling des Konings, noch Senateurs noch Volksvertegenwoordigers on zes arrondisseméïtls aenwezig'waren. De re dens zyn zeer gemakkelyk te begrypen men had goed gevonden deze achtbare heeren niet uyt te noödigen, eh terwyl al de andere overheden uylnoodigingsbrieven ontvangen hadden, waren de eei'ste en hoogste vertegenwoordigers onzer stad en arrondissement in den hoed gelaten M1 Van Wambeke zelf, die tot alle plegtigheden steeds als bvregter van het vredegeregt des kan tons Aelst uvtgenoodigd word, is in die hoeda- nigheyd ook voorbygegaen geworden L... Ware Mr Cumonl gekozen geweest, ha dan zou het g'heel anders geweest zyn maer nu dat wy vry en zonder dwang onze'gekozenen naer Sénael én Kamer gezonden hebben, zyn deze niet weerdig in de tegenwoordigheyd van onze groote mannen te verschytien.... Niet nogtans, dat deze hee;en er achterloopen om zich by onze verstan- vefanlwooiding hebben voor den Koning der Koningen eene vrecslykè verantwoording want, lervvvl zv'zicli I vd el yk gedroegen, wierden zy, huns ondanks, 'mede-, pliglig aen die schandelyke moord a Gelooft dan. eerweerden vader, mompelde den onbekeiulen met schaemle, dal i cd eren oiire^t- slreekscbe medepligiigheyd strafwoerdig is? Is den soidael, die, geboorzacm aen de bevelen zyns overgh-n, bel schavot bewaekle, ook schuldig aeii Lodcwvks. dood Den priester aerzelde eemgzins hierop antwoord te gever.. Min of .mem verheugd over den verlegen loesland, vvaerin hy,den ouden man gebragt had, vervolgde den onbekenden Ik durf het niet wagen, u voor oe mis 'die gy gedacn hebt, eene gcldelyke heloouing aen te bieden. Zulk eene edele baudelwyze kan met zulk een geschenk niet vergolden worden. Maer bewys my de eer deze bevlige relikwie aen te nemen misschien komt eens den oogenblik dal gy er de weerde van begrypen zult. Onder bet uylspreken van deze woorden overhandigde by den priester eene kleyne doos. Don ouden man nam haer onwillekeurig aen, wyl den plegtigen toon, waerop den vremdeling sprak, zulk een geweldigen indruk op hem gemaekt bad. Hy dankte met Korte woorden voor het geschenk en hybragt zyn en gast in de andere kamer waer de nonnen ben wachtende waren. Het buys, hetwelk gy bewoont, zey den on be- kenden legen de nonnen, behoort iemand toe die voor het uytcrlyk een republikaen nmer in zyn hert een koningsgezinden is. Hy was vro(;gcr jager ui dienst vau

De Denderbode | 1866 | | pagina 1