i dige stadhuysmannen te bevinden, oh verre van <laer maer zy zouden voorzeker deze omstan- digheyd hebben willen te baet nemen om aen •den Koning een bewys te meer hunner verkleefd- Jieyd en liefde te geven. Wy raden onze achtbare Senateurs en Volks vertegenwoordigers aen zich daeraen maer zeer weynig te stooren, meer dan eene gelegenheyd zal zich welhaest voor hun opdoen om aen Zyne Majesteyt zelve dien onbegrypelyken aki van onbeleefdheyd kenbaer te maken, indien wy daervan spreken, is 't slechts om de verregaende partydigheyd der aenleyders van onzen gemeen teraad te laten kennen* en om aen de stad Aelst, waer eertyds vrede en eendragt heersehten, te doen begrypen hoe zeer hare weerdigheyd ver- eyscht dat zy het jok afschudde waeronder zy gebukt- gaet. Meer willen wy er voor den oogen blik niet van zeggen. Den Echo nu Parlement, en andere doctrinaire bladen, denken dat de Provinciale Raden van Oost- en West-Vlaenderen misbruyk hebben gemaekt van hunne macht tegenover de minder- heyd, door hunne bestendige Deputatie samen te stellen uyt leden, die in de denkwyze van de meerderheyd deelen. Een simpel vraegsken Noemt eeus dc catholyke leden van de besten dige deputation te Brussel, te Luyk, en te Bergen? In afwachting dal wy in den Moniteur de koningiyke besluylen diensaengaende aentivffen, ^rmeldcn wy de benoeming tol ridders der Leo- jpoldcorde van de heeren Minard, Miry en De Vos. «Den lieer Lelièvre, voorzitter der regtbank van lcu aenleg, is, zegt men tot commandeur, en Mgr. Bracq, Bisschop van Gend, tot officier der Leopolds orde benoemd. Men verzekert dat den heer Burgemeester van Aelst komt gedecoreerd en Mr Van Langenhove tot. schepen der stad benoemd te worden, in ver vanging van Mr De Witte overleden. M. P. F. Lippens, sedert 1859 pastor te As- pelaere, is in die parochie, den 9 july overleden, in den ouderdom van 76 jaren, ten gevolge eener langdurige en pynlyke ziekte. POSTZEGELS. Tol meerdere inlichting van het publiek, denken wy het noodig nogmaels het volgende bei'igt in ons blad op te nemen: Het bestuer bei-igt het publiek dat de oude post zegels, te rekenen van 1 july, niet meer geldig zyn •voor het frankeren der brieven enz.; alle brieven, met oude postzegels bestempeld, zullen als onge- frankeerd aenzien worden. Te rekenen van 1 july en gedurende dry maeuden, zullen de oude post zegels, in al de postbnree.lon, tegen nieuwe kunnen verwisseld worden. Na dien I yd zullen degenpn die dn de cirknlalie blyven, hunne weerde verliezen. Men verhaelt ons dal er gisteren te St-Denvs- Westrem eene dubbele moord, bygevolg van een gevecht, gebeurd is. De regterlyke overheyd is ter plaets geweest, en de pügtigen zyn aenge- houden. Men schryft uyt Berlaere (Gost-Vlaenderen) july Een groot ongeluk heeft onze bevolking in ver- ^lagenheyd gedompeld. Verleden nacht is een der ketels gesprongen, van het nylputtingsmachien van Broeck, (eygendom van den baron rle Hirsch, ban kier, te Brussel.Ten gevolge van die ramp wier- den de twee stokers en een jongeling, die er zich omtrent bevond, door den damp als het ware ge braden; het vel hunner handen bb-ef aen de voor werpen kleven, welke zy hadden aengeraekt. Alle dry zyn overleden. Eene moord heeft zondag de karmis van Et terbeek bedroefd. Een jongeling van 22 jaren is in eene herberg, by gevolg van een geschil vermoord. De Meeting van Antwerpen heeft dynsdag avond de kandidatuer aenveerd van M. Cogels-Osy als lid van het Senaet, in vervanging yan wylen /zynen achtbaren schoonvader, M. den baron Ósy. De kiezing zal den 17 dezer plaets hebben. Den provintialen raed van Namen heeft, in zyne zitting van maendag, een helangryk besluyt ge nomen. Hy heeft de afschaffing gestemd der pro- viutiale barrieren te dagteekenen van 1ejan«ary 4868. In den nacht van den 4 tol 5 dezer, zyn er dieven in deu meersch gedrongen, eene haeg over- klimmende gelegen omtrent 200 meters van de hofstede der genaemde Barbara van Nes te, weduwe Coucke, landbcuwster te Lauwe, en hebben eenen stier gedood, waervan zy het vleesch medegenomen hebben. Men heeft op die plaetsen, het vel, den kop, de de vier pooten, die men tol aen den knie afgesne den had, eri de ingewanden gelalen; de geudarme- ry doel opzoekingen. Vrydag is een droevigen voorval te Houcke gebeurd, op ongeveer twee men afsland van Brugge. Verscheydene jongens vermaekteu zich met by middel van eenen handboog naer de pers eenen Bourbon, den prins de Conti, vvien hy alles wal hy bezit le danken heeft. Zoolang gy in dit buys blyft, zyl gy zoo veylig als ergens elders in Vrankryk. Blyft dus hier. Gêtrouvve dienaren zullen u van al liet'noodige voorzien, dat gy hier eeuer. meer gunsligen tyd kunt afwachten. Heden over een jaer, den 22 january, zal ik, zoo gy dan nog in deze wooning verhiyfi, terugkeeren, en met u, gelyk dezen nachl, eene lykmis vieren. Hy zweeg: mackle daerop eene buyging en na nog een oogslag op de armoedige meubelen geworpen te heb ben, verliet by de kamer. Voor de eenvoudige en onnoozele nonnen had deze gebeurtenis al hel eygénaerdige van een raedsel. Toen den priester haer bel geheymzinnige geschenk mede deelde, dat den onbekenden hem op zulke plegtige wyze bad overhandigd, klom hare nieiiwsgierigheyd ten top. Zuster Agatha deed dadelyk de doos open en vond daerin eenen fynen wilton doek, waerop zweetdrup pels zigtbaer waren.... Nog meer nieuwsgierig, be schouwden zy den doek nader en bemerkten, c|nl hy op enkele plaetsen mei donkere druppels was bez.oe- deld.... Dat zyn bloeddruppels riep den priester. Den doek is met de koningskroon geteekend I schreeuwde zuster Agalha. Verschrikt lieten de nonnen de relikwie, met konings bloed doortrokken, op den grond vallen. Het geheyniziunrg licht, dat den onbekenden omgaf, schoen nu deze eenvoudige zielen nog donkerder en akeliger toe. Wat den priester aenbelangt, van dezen oogenblik af, deed by geeuè enkele pooging meer, zells dacht hy er te schieten, waervim de gaeykens niet spoedig vie- j lenby toeval kwam aldaei' den provisoire» ont vanger der douane, l\l. J. Sneyers, met een zyner onderhoorigen, wiens geladen karabyn hy vroeg, zeggende: Wacht eens, ik zal die gaeyën spoediger afkrvgen. Hv maekt zich gereed om te schieten, trekt den haen van het wapen over waervan den loop naer de jonge schutters gerigt was, en helaes! door een beweenlyk toeval, gaet het schot af, den kogel dringt door hel lyf van een der jongens en bereykt nog een anderen knaep. Den eersten was oogenblikkelyk dood, den tweeden, ook doodelyk getroffen, is des anderdaegs overleden. Men schryft uyt Yperen, 11 july Er is zaterdag lae'st om 4 uren namiddag een schelmstuk begaen. Twee serjanten waren in twist geraekt nopens eene verbryzdde ruyl zegt men. De ongelukkigen, waerschyndyk om te bewvzen dat zy onbekwaem waren van eene dergelyke mis- daed, besloten elkander te dooden. Zy wilden in tweegevecht gaen. De miliitaire overheyd weyger- de. Zy volherdden niettemin in hun rampzalig voornemen eti zy begaven zich met vier getuVgen op den weg van den omtrek aen de reglerzyde, •buyten de oude Kysselschepoort. De twee vechters ontkleedden zich lot aen den gordel en de degens wierden gekruysler was een gekwetsten. Men hooi de dan roepen voor het leven De de gens wierden weder gekruystden jongsten rolde op den grond schrikkelyke zuchten werpende den degen van zynen tegenstrever had hem onder het hert geraekt, hy spuwde slroomen bloed. Men ging eenen geneesheei halen en eenen priesterhel slagtoffer wierd zoo bleek als de dood. liet volk was io menigte toegeloopen, het begon den ouden serjant le bedreygen die den slag bad loegebragt, en ging hem mishandelen toen men er in gelukte hem le verwyderen. liet slagtoffer biechtte en ontving het 11. Olyssel. Eenieder was gefolterd door de pynlyksle aendoe- niugen. Het slagtoffer wierd eyndelyk vervoerd, het was in den beweenlykslen toestand. Gelnkkiglyk was de bloeduitstorting opgehouden en den onge lukkrgen jongeling scliynt heden aen de beternis te zyn. De geiuvgen en hy die den gevaerlyken slag loe- bragt zitten in bel gevang, het vonnis afwachtende. Men schryft uyt Ste-Cathanna-Wavre Gisteren avond, tnsschen 8 en 9 ure, kwam Mev. de baronnes Van Ryuegom terug van een be zoek aen eenearnm familie gedaen, en bevond zich op 200 stappen van haer kasteel, toen een persoon met een dolk gewapend van achter eene haeg kwam, zich op de dame rigi-te. haer omverrc wierp en het wapen op de borst zettende uytriep. Ik vermoord u indien gy my uw geld en uwe juweelen niet geeft. Een halve uer nadien, vond een voorbygaenden persoon de baronnes op den weg liggenden kwaeddoener had hare horlogie en gouden keling genomen als ook een porternon- naie. Den dader van dit voorbedacht schelmstuk is tot heden aen de opzoekingen van hel regt ont snapt. Alhoewel aenstonds lot haer zelve terrugge- komen, heeft Mev. Van Bynegom eenen he'vigen zenuwachtige» schok gevoeld. BUYTJSNLANDSCH NIEUWS- CORUOGSBEIUGTEN. maendag 9 en Dynsdag 10 july. Ter vergunning van den wapenstilstand vraegt Pruysen de overhandiging der voornaemsle oosleu- ryksehe" vestingen in Bohemen en de geheele be zitting der iyn van den Noorder yzerwpg tnsschen Josephsladt en Koeniggraetz. De ilaliaensche regee ring vraegt de onmiddellyke onlrnyming van 't Venetiaensche koninkryk door de Oostenryksche troepen en de overhandiging van twee vestingen (les Vierhoeks. Een Parvzer blad voegt erbv, dat de pruvsische troepen, gedurende den loop der onderhandelin gen, de huvdige standpunten zouden blyven bezet ten, en ouderiioudpn worden ten koste der landen welke zy thans bezetten dat Oostenryk noch het aental zyner troepen, noch krygsmafceriael zal mo- gan vermeerderen in Bohemen noch ii. de Duytsche Staten. Een der vestingen van den Vierhoek zou door italiaensche troepen bezet worden. Om eenen wapenstilstand le sluvten, moest men derhalve e^rst le akkoord zyn gekomen op de voor- uaemste voorwaerden van den vrede. Men kent de overdreven eyschen van Pruysen en den overdreven geestdrift der Italianen. Welnu, de wyziging der duytsche Bondsconstitn- lie, door Pruysen gevraegd, word niet alleen ver worpen door Oostenryk, maer ook door Rusland, wiens gevoelen gedeeld word door Engeland en Vrankryk. Men ziet derhalve dat er langdurige on derhandelingen welligt een Enropeeseh Congres, noodig zullen zyn om al de verschillende moeylyk- heden te verdienen. En wat zullen, in afwachting, de oorlogvoerende partyen in Bohemen en Italiën doen? volstrekt niet aen om ter wele te komen, wie den onbe kenden mogl zyn, of op welke wvze hy in hel bezit van 's konings zakdoek was gekomen. Te midden der gruwelen, die gedurende een jaer door het schrikbewind wierden gepleegd, zagen de dry vlugtejingen zich immer beschermd door dezelfde zor gende hand. In den beginne ontvingen zy ryke onder steuning aen levensmiddels en brandstoffen. Soms meenden de nonnen dal eene ha rei' zusleren zich met haren onzigtbaren beschermer vereenigd had want zy wierden van het noodige linnengoed en de kleeding voorzien die haer in stael stelde uyt le kunnen gaen, zonder de aendaehi der voorbygangers tot zich te trek ken. Buytendien wierd den priester er dikwyls geheel onverwacht en hy lyds gewaerschuwd, dal er hem eenig gevaer bedreygde. Trots den hongersnood, die toen le Parys heersctito, vonden de bewooners van het dakkamertje eiken morgen voor hunne deur een heerlyk wittebrood liggen, dat daer door eene onzigtbare hand wierd gelegd. Zy kwamen dus op het vermoeden, dan den man, die met hen eene lykmis voor de rust der ziel des konings gevierd had. Van daer dat den wondcr- lyken persoon met zekeren eerbied herdacht wierd, door den priester zoowel als door de nonnen, daer hun tegenwoordig beslaen en hunne hoop in de toekomst van hem afhingen. Zy peysen op hem eiken dag morgen en avond in hunne gebeden. IV. Eyndelyk brak den langverwachten nacht aen van den 22 january, 1794, en juysl op klokslag van tvvaelven kondigden zware voetstappen op den trap de komst aen van den vrëmden heer. De kamer was voor zyne komst Gisteren waren er zeer onrustbarende geruchten in omloop gebragt. Eene telegram, uyt Weenen, meldde dat de Italianen de wapens hernomen en hunne sir yd machten eene tweede poging van aen- val tegen den Vierhoek ondernomen hadden, en tevens de terugtrekkende Oostenrykers vervolgden en aenr.mdden. De Pruysen zouden insgelyks de gevechten hebben voortgezel, zonder zich aen Vrankryk's voorstellen te stooren ineen woord: de revolulionnaire party hield de bovenhand iu Italiën, en de Bismarksche in Pruysen. Men vrees de den algemeenen oorlog. Er heeft inderdaed, op den boord van het meer Idrio, ten zuyden des Vierhoeks, een gevecht plaets gehad, docli op italiaensch grondgebied, le Borgo- Forte, een dorp op eenigen afstand van Guastella, by de monding der Oglio, hebben de italiaensche troepen, beproefd een bruggenhoofd op de Pó le veroveren, om hun den weg naer Mantua vry te maken. Even als by de Idrio de vrywilligers, zyn de geregelde italiaensche troepen, met een gevoe lig verlies, welke zv nchter verbloemen, terug ge slagen te Borgo-Forte. De Oostenrykers verlaten langzamerhand den Vierhoek. Naer men zegt, zyn reeds 50 tot 40 duyzend man hunner troepen vooruytgelrokken van Este naer Albaito, om zich, langs Troviso en Udino, op den yzeren weg naer 't noorden te be geven. De prnysische dagbladen willen van geene wa penschorsing noch vredevooi'waerden hooren spre ken. Geene toegevingen; zy zeggen dat de overwin ning der Pruysen van den 25-24 juni en 5 july de tegenhangers zyn der groote veldslagen van Magen ta en Solferino, en die schitterende zegepralen der halve de verwachte vruchten moeten voortbrengen. Jn Saksen vloeyt geen bloed, maer worden de kostelykste wynkelders bestolen... De dagbladen van Parys doen ons de ant woord kennen der kabinetten van Berlyn en Flo- rentiën aen de ëerste brieven van den keyzer Na poleon UI betrekkelyk den wapenstilstand. De antwoord van Pruysen is in princiep eene aenveerding dei' voorstellen van, den keyzer. Den koning Willem, zegt de Patrie, verklaert dat de gevoelens van wederzydsch vertrouwen die bestaen tusscheo de twee gouvernementen van Vrankryk en Pruysen hem met spoed de bemidde ling van den keyzer doen aen veerden. Hv be dankt goedwillig Zyne Majesteyt over zyne aenbie- ding en eyndigl byna woord voor woord in dezer voegen Ik zend aen mynpn afgezant te Parys een be- rigt in eyfers om de voorwaerden van den wapen stilstand te regelen, die noodzakelyk met den koning van Italiën moet beslist worden. Buyten die krygsverrigtmgen van het itali aensch leger hebben wy geene tvdingen le melden van de verschillige oorlogsloonèeleii. Het. ooslen- ryksch leger, heelt zich ria hel gevecht van Koenig- graslz eerst té Hohenbrack vergaderd en bedekt nog de engten die Bohemen van Moravien afsnyden. Diesaengaende legt er den Constilutionmi zich op toe van te doen uytkomen dat indien het oosten- ryksch leger in plaets van zich te Brunn en Olninlz te vergaderen om den toegang der hoofdstad te verdedigen, liet zich op de grenzen van Bohemen verdedigt, dit gesciiied omdat hel zich nog in slaet gevoelt van den s'ryd te hernemen. Deze tael van het fransch dagblad komt geenszins overeen met li<H tafereel welk een dagblad van Weenen. de Osl- Deutsche Post geelt van den rampzaligen aftogl van het overwonnen leger. Sedert den doorlogt der Rérésina, in 1812, zegt dit dagblad, bied de hedendaegsche geschie denis van Europa geen voorbeeld aen van eene zoo ongelukkige gebeurtenis. Wy betreuren noch de kanons noch de gevangenen die men ons ontnomen heeft, het. zyn herstelbare verliezen maer dp ber gen van lyken die de watergroeven en de rivieren bezetten, die duvzende gekwetsten en verminkte die op ue wegen kruypen, welk al'gryslyk schouw spelWy hebben de gevechten verloren van Wagram, Magenta, Solferino zonder iels te verlie zen van de eer onzer wapens maer deze woeste vrees die zich in het gevecht van Koeiiiggroetz meester heeft gemaekt van onze batailjons is slechts toe te schryven aen hel nieuw mikwapen. De ovei'blyfsels van ons Noorder leger zullen ten hoogsten 140,000 strydbare mannen tellen. Hel gedrag van deze der aartshertogen van Oostenryk die deel maken van liet oostenrykscii leger is waerlyk wonderbaer. Men duvd bovenal als hoogst lofweerdig den moed aen door den aerts- hertogen Josef en Willem getoond, die zich in het Noorderleger bevonden en zich op eene buvtenge woone wyze ohdersclieydeu hebben iri hel gevecht van Sadowa. Den eersten dezer prinsen is broeder van de koningin der Belgen en neef van den keyzer Frans-Joseph. Hy heeft eene dapperheyd getoond welke de bewondering der soldaten verwekte. Men mag zeggen dat hy als een leeuw gestreden heeft. IIy heeft dry peerden onder hem dood. en den ■moedigen aertshertog is aen den arm gekwetst. Den aertshertog Willem, insgelyks neef' va'n den behoorlvk ingerigt, hel altaer in gereedheyd gehragt en de nonnen openden ditmael. voordat zy hem nog hadden hooren kloppen, de deure. c< Welkom herlelyk welkom riepen zy, wy hebben u mei verlangen verwacht. Den vremdeling hief zyn hoofd op, bekeek de nonnen met donkeren oogslag en antwoordde niet. Door deze koude bejegening tegenover hare vriendetyke ontvangst getroffen, durfden zy geeu woord verder spreken,"op eenen oogenblik had hy alle gevoel van dankbaerheyd en alle toegenegenheyd, die zy gedurende het vervlogen jaer voor hem gekoesterd hadden, uyt haer hert ge- wischl. Zy zagen nu duydelvk dal hy haef volstrekt on bekend wilde blyven en dal zy alle hoop, om hem lol haren vriend le maken, moesten opgeven. Den ouden priester meende, toen den vremdeling binnentrad, een iacbje op zyne lippen le bespeuren mgev (lil lachje, zoo het waer was, verdween dadelyk wéér, toen hy de voor hem gemackte toebereydsels aenscliouwde. Ily knielde ter neer, om de lykmis le hooren bad aen- daehtig en vol gevoel, gejyk vroeger, nam daerop spoedig afsbbeyd, en bedankte kórtelyk en in beleefde bewoordingen voor de eenvoudige verkwikking, die men hem na den afloop der godsdtenstplegligheyd aenbood. Den eenen dag na den anderen verliep er, en de be- woo'ners van het dakkamertje vernamen niets meer van den vremdeling. Na den val vau Robespierre was de kerk van alle vervolging vry, eu den priester en de Donnen konden zich weder, zondei eenig gevaer, in het openbaer vertoonen. Den ouden dienacr Gods bezocht den eersten keer keyzer, heeft ook zeer moedig gestreden. Hy is aeu hei hoofd gekwetst. Maer gelukkiglyk de wonden van die twee vorsten, die zoo wel hunne schuld aen hel vaderland betaeld hebben, zyn niet gevaer- lyk. YVy zullen niets zeggen van den aertshertog Albert, opperbevelhebber van het leger dat in Venetien krygsverriglingen gedaen heeft. Onder betrek van moed, van koelbloediglieyd en militaire wetenschap heeft hy zich eenen groolen roem ver worven. liet is schoon van dergelyke voorbeelden zoo iioog te zien spreken. Den soldaet put er eene nieuwe vurigheyd en een nieuwen geestdrift in van vaderlandsliefde en moed. Woensdag 11 en Donderdag 12july. De tyding van de intrede der Ilalianei'S in Vene tian, heeft gelyk men er zich moest aen verwachten eenen grooteu indruk te Parys verwekt. Vruchte loos poogt de italiaensche gezinde drukpers de stoutmoedige daed van Viclor-Emmanuel uyt le leggen, beweerende dat den afstand van Venetien aen Vrankryk niet als beslissende, kan aanschouwd worden vnor de aenveerding van den wapenstil stand. De schikkingen tnsschen Vrankryk en Oos tenryk daergesteld voor wat Venetien betreft, zyn gansch verschillend van den voorstel van wapen stilstand. Den keyzer van Oostenryk, aen den keyzer van Vrankryk eene zyner provintien afstaen- de, heeft van zyne vorstelyke regten gebrnvk ge maekt, juyst gelyk hy hem Lombardien le Viila- fianca heeft afgestaen. Den afstand van Lombaiv dien, om geldig le zyn, moest geenszins onderwor pen wezen aen de voorafgaendelyke toestemming van Victor-Emmanuel, die dan nogtans den bond genoot was van het zegen pralend Vranki yk nu, des te meer kan hv geen grondgebied terug eyschen tol bezitting van 't welk hy geen anderen titel heeft dan zyne nederlaeg van Cuslozza. De Pruysischen zetten hunnen togt in Bohemen voorts, waervan zy byna de zuyderlyke grenzen bereyken. De Oostenrykers verwyderen zich in Moravienhun hoofdkwartier moet slechts eenige stappen verplaetst worden om in Ollmutz te zyn, vanwaei'het de hoofdstad zal bedekken Nieuwe voorstellen van wapenstilstand in het Pruysisch kamp door den generael de Gablenz voorgedragen, zyn verworpen. Den Koning van Pruysen eyscht voorwaerden die met door Oostenryk, zelfs niét door Vrankryk, aenveerd kunnen worden. Daeroin heeft den Key zer van Oostenryk nu een Manifest afgekondigd aen zyne volkeren, in hetwelk hy hun nieuwen by- stand vraegt om den oorlog voort le zetten en zyn goed regt tot het uyterste le verdedigen, hun te vens kennis gevende dat hy de bemiddeling des fraiïsclien Keyzers voor 'L bewerken eens wapen- stilstands en het herstel van den vrede, aenveerd heelt, maer dat hy nooyt eenen vrede zal sluyten waerdoor de groudslagén en de magt van Oosten ryk zouden kunnen waggelen. Oostenryk word be proefd. zegt Franz-Joseph 11 doch is geens zins ontmoedigd noch ter neer geslagen. Al de be schikbare troepen zyn vereenigd; de aeinvervingen en de vrywilligers zullen de leemten in hei, leger aenvullen, en de volkeren van, Oos'enrvk hebben zich nooyt groolei' geloond dan in den tegenspoêdi Men ziet dan klaer, dat. den Keyzer van Oosten ryk Venetië» aen Vrankryk heeft afgestaen om zyn Noorderleger te kunnen verster ken. Vrydag 15 july. Den Monileur prussienyan den 10 dezer' meld dat den koning van Pi uysen als onaennemelyk de herhaelde voorstellen verworpen heeft, door Oos tenryk aen het pruysisch hoofkkwartier gedaen, voor het siuyten van eenen wapenstilstand met aen- hiedingvan aen de troepen des konings de sterkten van Josephsladt en Theresienstadl te overhandigen. Volgens het. blad la France, zouden brief van den koning Willem eergisteren avond te Parys door den prins de Heuss aengebragt, de hervorming vragen van het bondgenootschap by iiylsluyting van Oostenryk, de militaire en diplomatieke opper- heerschappy en de aeuhechting van een deel grond gebied door zyne troepen bezet. Dezen brief kwes- tien van europeaensch belang verwekkende, zou aenstonds medegedeeld zyn aen de hoven vau Lon den en St-Petersburg, omdat zy slechts door een europeaensch kongres kunnen beslist worden, Men heeft vernomen dat 80,000 mannen van het ooslenryksch leger van het Zuyden Venelien onlruymd en zich reeds by het Noordei' leger ge voegd hebben. 60,000 mannen der landwehr zyn insgelyks uyt verschillige punten van Pruysen vertrokken om de legers te versterken van den koninglyken prins en van den prins Karei. De fransche krygsvloot van Cherburg, ondpr het bevel van den ndmirael La Boncière, is onder sloom bereyd om in zee te gaen. Er zyn heden te Toulon bevelen gegeven voor de wapening van acht linieschepen. Men leest in eene korrespondentie van Berlyn: In den algemeenen biddag door den Pruysi schen koning bevolen om aen God den zegenprael te vragen, heeft een proteslansehen dominé van Berlyn dien ik zou kunnen noemen, in den pre dikstoel uytgeroepen dal. het zwcerd der Uabsbur- dal hy uytging, den winkel van eenen reukwerker, die vroeger aen hel hof gelevérd had en de koninklyke familie getrouw was gebleven. Den priester, nu weder in zyn geeslelyk gewaed gedoseht, stond aen de deur van den winkel met den winkelier te pralen, en le mid den van dat gesprek zag hy eene memgle menschen met gioole haesl acnkomen. Wal is daer le doen vroeg hy den reukwerker. Niels van belang, zey dezen, het is de karre met veroordeelden die naer de gereglsplaels vervoerd worden. Niemand beklaegl hen en heeft ook reden om hen te beklagen. Gy spreekt niet zoo ais hel een Christen betaemt, zey den priester. vvaerom zouden wy geen medelyden met hen hebben Wel, hernam den winkelier, de menschen die daer naer de gereglsplaels worden gevoerd, zyn de biet ste medepligligen zyn van Robespierre. Zy gaen nu den- zelfden weg in dien zoo vele onschuldige slagtoffer» voor hen gegaen zyn. Inlusscheu was de kar met de gevangenen, die ge guillotineerd zouden worden, vlak voor den winkel aengekomen. Toen den priester zyne oogen naer de kar riglle, zag hy te midden van de diep ter néér gebogene misdadigers den man regiop en onverveerd regt slaen, op wiens wensch hy tvveemael eene lykmis voor den onthoofden koning van Vrankryk gedaen had Wie is hy, die daer in eene zoo stoute houding op de kar stael riep hy als buyten zich zeiven. Den reukwerker zag op naer de lor eu antwoordde Dit is den beul van Lodowvk XVI EVNDE. lee "rei lot net Ris Vin jill; >til( grs liet Kis |6rn ii b F *1 n w i; «en kon der rati dat We. ont: niet iden kilo pot Slon fyks toni )0g( Wir; |.Ji Sas bni pi feet

De Denderbode | 1866 | | pagina 2