li O" «Jaor. Zondag-, 3 August y 1 HOI». JN" 1042. VERTREKUREN UYT AELST NAER VERTREKUREN UYT VOLGENDE STATIËN 6 FRANKS 'S JAIÏRS. WORDEIV ZE BE NAUWD? Nogthans, 1EI DEN1I1-B§DE. Gend, Brugge, Ostende 7-47 8-25 (8-44 9-45 Gend) -12-39 3-40 3-18 6-16 7-39 8-37 9-48 Denderm. 5-20 8-28 9-45 42-20 3-4 0 6-16 9-12 Lokeren 5-20 8-28 0-00 42 20 6-4 0 0rus.6-39E (4e2eclJ8-05 8-12 9-38 44-58 -12-45 s» Doornvk, Kortrvk, Moescroeri, Rvssel (langs 2-38 2-55 5-27 E (le 2* e') 5-50 6-20 8-50 9-35 jg Gend) 6-47 8-44 42-39 3-4 8 6-39 8-39 Mech. Aniw. 5-20 6-39 7-d5 9-45 42--1Ü 42-34 Doornvk Rvssel (lan^s Alhl 7-55 5-35 0-00 3-40 3 20 5-50 6-46 6-24 8-45 8-50 J "00,nUv' KJbsel lan*>s Altl) 7 5o 5 u"lu leuv. Tinenen Luyk Verv. Land. 5-208-42 9-38 f. Ninove> Geerardsb., Ath, 7-55 2-55 5-35 8-50 9-45 42-45 3 40 gj Bergen, Quiévrain, Namen, 7-55 2-55 5-35 VAN ANTWERPEN, NAER St-Nicolaes, Lokeren, Gend, 5-00 8-30 41-00 2-30 4-00 7-'0 9-00. Van GEND NAER Lokeren, Sl-Nicolaes, Anlvverpen, 4-00 6-30 9-20 10-35 2-25 6-25 7-25. Te Lede staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken uyt Brussel van 7-15 8 05 12-00 6-00 8-05 en die van Gend 6-42 14 -25 2-05 5-00 6-02 8-05. Te Idegem en Santbergen staen stil al de "de konvoys. Te Gyseghem staen stil al de konvoys. Te Denderleeuw staen al de konvoys uytgenomen de vertrekken van Brussel 7-15 8-05 12-00 6-00 8-05 8-40 en uyt Aelst 6-39 9-38 2-38 5-27 6-29 8-30. Vertrekuren uyt Denderleeuw tiaer Brussel 8-12 8-47 4 2-10 42-28 3-08 6-03 6-06 9-05. Dendermonde, Aelst, Ninove, Geeraerdsbergen, Ath, 7-25. 7-25. 7-25. 4'ulque Stmiw. VAN ROKEREN NAER 7-00 9-30 3-05 8-00 0-00. 7-00 O-OO 3-05 7-45 0-00. VAN ATH NAER Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst, Dendermonde, Lokeren 6-30 40-40 4-40 4-35 Lessen, Geeraerdsbergen, Ninove, Aelst 6-30 10-40 1-40 4-35 Brussel (langs Denderleeuw) 6-30 4 0 40 4-35 7-25. Gend, Brugge, Oostende (langs Lede). 6-30 10-40 1-40 4-35 VAN GEND NAER Audcnaërde, 6-45 9-30 4-30 6-00 8. naer aei.st 8-00 9-00 41-35 4-35 5-00 5-57 6-45 8-0 VAN BRUSSEL NAER Aelst, Gend, 7-45 7-25 8-00 8 05 4 I 20 12-00 1-20 2-35 4-35 5-00 5-45 6 00 8-05 8-10. Ninove. Geeraerdsbergen, Ath (langs Denderleeuw), 7-30 2-20 5-45 8-15. VAN DENDERMONDE NAER Brussel (langs Aelst) 7-30 7-55 2 20 5-05 5-56 8-25 (langs Meelt.) 5-45 6-37 8-00 40-05 3-30 Aelst 7-30 7-30 7-55 11-58 2-20 5-05 8-25 9-45. aelslcrschen burgemeester, heeft dezen besloten dat de volksvertegenwoordigers tol de omhaling hunner Majcsteyten niet zonden uytgenoodigd worden. Men heeft voorzeker des avonds in de 'klerikale herbergen herlelyk moeten lagehen met die geestige klucht van a den geesligen burgemeester. Eenige dagen later, in eenen brief uyt Aelst, door de verlichtte koppen van het schepen kollegie opge- sleld, en zulks in eene tael weerdig van hel tegen- vyoordig aelslcrs.ch stadhuvs, wiei'd Belgiën onder- rigt dal de vertegenwoordigers des lands niets hoe- te genaemd vertegenwoordigen wanneer zy zich in hun arrondissement bevindenDal zy maer een officieel <t karakter hebben te Brussel als zy daer vergaderen, maer dal zy in 't midden der bevolkingen die hun ge- kozen hebben, niets meer zyn dan enkele burgers! ls dit nu niet zooveel als gezegd, o naiven burge- meestér, dat gy buytén uwe stadhuyszael niets meer zyt dan eenen enkelen sterveling? Ten ware mis- schien gy nog eens wilde bevvyzen dat liien ten zelfden tvde eenen grooten sul en eenen groolen burgemees- ter kan zyn. 'T is hetgeen gy lot nu toe op de duyde- lyksle vvyze hebt doen zien. Een ander geestig weekblad, le Cherubinzegt het volgende: Er is geen zanggeiioolscbap, geenen ophiöleiden- blazer, geenen triangelspeler zelfs die niet is aenge- nomen om voor den tweedon conslilulionnelen mo nark van Belgiën le defileren. Maer lusschen eenen volksvertegenwoordiger en eenen ophicleideublazer beslaet er, volgens de reyentievan Aelst, een groot ver- .schil dat ten voordeele van den volksverlegenwoordi- ger niet is. De regen tie zal muziekkorpsen uylnoodi- gen om de Brabangonne te spelen, maer zy zal de representanten van het arrondissement verwyderen, omdat zy geen deel maken van de stactsoverheden Ziet gy hetaldus zal den koning in de groote sleden ontvangen worden door al de amblenaers, door al de leden der diplomatie, door de consuls der vremde mogendheden etc. Maer, le Aelst, mannen die geheel het arrondissement vertegenwoordigen, mannen voor wie den koning den eed, van getrouwheyd aen de conslilulie heeft moeten afleggen, mannen die Leo- pold II koning gemaekt hebben* deze zuilen zich te gelykei' tyd met het volk op zynen doorlogt niet mo- gen bevinden en hem zeggen sire, gy hebt in onze handen in het palcys der Natie uvveiVeed afgelegd, en 't volk juychl heden den eed loc waervan wy geluygen geweest hebben. Te Aelst by hel schepenkollegio hebben die bemer- kingen geene hoegenaemdeweerde, omdat de reprc- senlanlen, zoo hel sciiynt, gelyk den slimmen brief van het slim schepeiikollegie zegt, maer gezag heb- ben als zy te Brussel vergaerd zyndaer zyn ze het eerste gezag van '1 land Gy schryft nog, MM. van den Aelslcrschen gemeen- teraed, dal de representanten van Aclsl te beleefd zyn om niet te ycrslaen dal gy in niets van hunne medewer- king noodig liebl om op de volkomenste wyze aen HU. MM de patriotieke yelukwenschingen der stad Aelst uyt te drukken, en dat hunne tegenwoordighcyd niets zou bijgedragen hebben aen het gccstdnfeig oidliael der in- wooners van de stad.... Ziel daer twee onbeschoftheden in de zelfde zinsnede, en ter zelfder tyd twee preteu- tién van uwen 't vvege die vvelligi. zeer gewaegd zyn de eerste geeft geliiygeuis van uwe ciccroniaensche vvelspi'ckendheyd om de patriotieke gelukvven- schingen. van cene geheele stad uyt le drukken; de tweede om door uwen enkelen wil van de algemeene vreugd le vervvydëren dry stemmen die het welligt aen den koning zeer aengenaem zou geweest hebben in deze omsV-indigheyd le hooien en in alle geval aen de lalryke kiezers die ze gekozen hebben. Het zyn dus de dry representanten van Aelst alleen niet die döor de regentie van Aelst miskend zyn ge- vveesl, maer wel g'heel de kamer. Er is hier geene kwestie van party, maer wel van biltykheyd en vvelleveudheyd.... etc. etc. Of onze stadhuysmannen dit koppel pilleken3 zullen doorkrygen zonder een scheef gezigt te trekken, dit is hunne zaek; maer of hei koppol, dat den onnöözéieit regentiebrief in 't Verbond geplaetst heeft, er zal op antwoorden, dit zullen wy afwachten. Ziet hier den brief dien onzen geachtten nieuw gekozen volksvertegenwoordiger M' Liénart, aen den ffiinisterielen Echo du Parlement geschreven had, om het valsch gerucht te leugen straffen door dit blad afgekondigd dal Mr Liénart uyt de conferentie der jonge advokaten gesloten was, omdat, volgens den ministeriel en kwakkelschie ter, de hoedanigheyd van M' Liénart als lid der commissie, gelast met de redevoering uyt te spreken by het heropenen der conferentie, een zyner titels van vertrouwen by de kiezers was geweest. Aelst, 23 july 4866. Mynheer den Opsteller, ln uw Nr van 21 July kondigt gy met eene weynig bedekte voldoening aen dat ik zou uyt de conferentie der jonge balie van Brussel gesloten zyn; 't is ongelwy- feld uyt de commissie der conferentie dat try hebt willen zeggen. Er heeft inderdaed eene kiezing plaels gehad om te voorzien in de vervanging van de leden der commissie waervan ik deel maekte. Als uylgaende maer herkies- baér lid, had ik myne vrienden verzocht iny hunne 'stemmen niet meer te géven,omdat myn'e nieuwe benoe ming als afgeveerdigden my in d'onmogelykheyd stelde my met de werken der conferentie in het toekomende bezig te houden. Ik veroorloof my le gelooven dat, zonder myne wey- goring, myne jonge kon fraters my voortdurend met huu inandael zouden vereerd hebben want ik denk niet dat ik mv van bun vertrouwen onvveerdig gemaekt heb sedert dal zy my onlangs de eer gedaen hebben my met ttlgcmecne stemmen le benoemen om de openingsrede voering uyt te spreken. Gy sciiynt integendeel le ondersteken dat deze ge- waende uylsluyling om politieke redens zou gedaen geweest zyn. Dat, ware zulks echt, 't geen ik niet ge loof, ik voor myn deel eenen maetregel niet zou te be klagen hebben waervan den eliendigen aerd veeleer op de conferentie dan op my zou terugvallen. Maer indien ik volstrekt geene redens heb de inten tion mynér jonge konfraters te verdenken, ik heb er vele van ray te beklagen over de kwaedwillige vvyze op de welke gy dit feyl aen uwe lezers bekend gemaekt hebt. Hier le Aelst wacht men tot dat eenen afgeveer digden in fonelie getreden zy, vooraleer hem Lol eene officiële omhaling uyt te noodigen - by u, M' heb ik eene vergoeding gevonden gy"bebt my als calholyken afgeveerdigden behandeld, zeifs voor de aflegging var. den eed. Aenveerd etc. Alb. Liénart. Men schynt somtyds verwonderd van te liooren dal de Etoile Beige deel maekt der nieÏÏwsblade- ren die door liét bisschoppelyk gezag verboden zyn. Weihoe, zeggen flauwe calholyken, een zoo gematigd bladje, zoowel opgesteld en dat nog al dikwyls de regteu der religie en der geestelyken voorstaet zulk een bladje verbieden te lezen, 't is onmogelyk AELST, DEN 4 AUGUSTY 1806. Ja, de twee Verbondsheeren worden benauwd, fictober nadert, er moet gemeentekiezing zyn, en zy vreezen dat den reessem liberhators voor de helft zal ingekort worden. Zy gevoelen in hun geweten dat de liberhatery de burgers maer al teveel getergd heeft, en dat deze van zin zyn er voor goed onder te klippelen, wyl zy dit hatelyk ■spel volkomen beu zyn. En inderdaed, liet kan niet anders 1" De stad Aelst is sedert eeuwen catholyk, *ni de liberhatery is oneatholyk. 2" De stad Aelst bemint en eert godsdienst en priesters, de liberhateiy haet en veracht ze. 3° De burgers willen vrye catliolyke scholen die hun geen duyt kosten, en de liberhatery wilt liberhatersscholen die met duyzende en duy'zende franks aen de burgers kosten. 4° De Aclstenaers willen geene sermoenen van Apostaten en ketters hooren, de liberhatery roept ze op het stad buys en juyclit ze toe. 5° De Burgers betalen geern eene redelyke belasting, maer de liberhatery ziet er niet naer tiun onder de lasten te verpletteren. 6° De stad Aelst wilt de gelykheyd der bur gers, maer de liberhatery slikt alles alleen in. 7° De stad Aelst wilt een catholyk gewyd berkhof, waer hare inwooners in de 'schaduwe van het kruys konnen rusten en deelachtig wor den van dp gebeden der Kerk, maer wat zal de liberhatery willen als zy meester is? etc. etc. etc. Immers het ware te lang om de hatelyke han- delwyze der liberhatery thans aen te halen, dit zal op tyd én stond gebeuren; spreken wy er heden van, 't is maer om te doen aenmerken dat het geenzins te verwonderen is dat. het koppel uyt 't Verbond met de vrees op 't lyf loopt. Met de voorzigtigheyd van *t serpent bezield, durven de twee Verbondsscliryvers niet openlyk ■over d'aeustaende kiezing spreken zy vefgenóe- gen zich met al hunno mannen te wapen te roepen tegen de buytenlieden. Dit is eenen list het koppel weet wel dat er op den buyten genoeg door dé liberhatery gewerkt word, en dat zynen oproep ongegrond en belagchelyk zyn zou, indien hy de stadskiezing van October aeiistaende niet uytsluytelyk beoogde. Wat word er immers niet al gedaen om den buyten op den liberhatersleest te schoeyen E Welke scholen sticht de liberhatery op den buyten Al waer er catliolyke vrye scholen, be- staen, worden dezelve gedood en te niete gédaen door de concurrentie eener officiële school, welke onder het onmiddelyk toezigt staet van eenen liberhater inspecteur, die meest van tyd er al- lengskens de liberhalersprincipen weet in te voeren. HET AVONTUER VAN DEN PIIOFFESSOR. Acht of negen jaren geleden maekte ik, in de groole y.omer-vacanlie, eene reys do >r de Alpen in Savoye. Ik was alleen. Myn doel was minder uylspanning dan studie. Ikvbekleed een pi ofessoralcn leerstoel en was toenmaels' bezig met bet verzamelen van bouwstoffen voor een werk over de bloemen der hoogere Alpen en reysde, om dat doel te bereyken, meestal le voet. Myn wég voerde mv ver..van gebaonde voetpaden af. Dikwyls zwierf ik dagen lang'door streken waer herbergen noch dorpen te vinden waren. Meermalen liep ik van het aenbreken van derf dag lot hét invallen der duysterms toe over de dorre, steyle'hoogtein die zelfs de herders der hoogste weydén onbekend waren en nooyl anders dan door gemzen-en Alpenjagers waren betreden. Ik achtte my in dien tyd gelukkig, wanneer ik des avonds myn weg kon vinden naer de eene of andere hul waer ik, in gezelschap van ecu half wilden bergbewoo- neren eene kudde geylen, onder dak mogt zyn, en 'myn macl kon doen met roggenbrood en melk. Op zekeren avond was ik verder dan gewocnlyk afge- dwaeld, in bet zoeken van eene zeldzame plant, welke ik lol nog toe gemeend had in de Zuydelyke deelen van dei; Mont Rosa te buys te bcbooren," ma'cr waervan ik hier een of twee niet zeer fraeye exemplaren had aen- geti'offen. Het was eene woeste, dorre streek, die nau- vvelyks duydelyk op myne kaert stond aengovvezen, in de hooge bergenglen van dc Val de Bagnes, tusscl^en den Mont Pleureur en den Grand Combm. In deze woesteny van met mos begroeyde rotsen waerop ik stond, was geen scbyn van eene mcnschelyke woon- Welke onderwyzers worden er naer den buy ten gezonden Zooveel de liberhatery het kan doen zend zy er mannen die hare principen zoo niet openlyk, ten minste bedektelyk deelen, en die bygevolg gevaerlyker zyn dah 'opénbaer ge kende liberhaters, van welke de brave buyten lieden eenen gruwel hebben. Welke burgemeesters worden er meest be noemd Doorgaens liberhaters, die zich eenen titel maken van tegen den pastor te durven op- staen, van liberhatersklubsen deel te maken, slechte gazetten te lezen enz. Welke ontvangers, notarissen, secretarissen etc. worden er naer den buyten gezonden of be noemd Zoo veel 't kan zyn en meest van tyd' gekende liberhaters, die met bert en ziel aen 't liberhatersbestuer verknocht, alles aenwenden om de leerstelsels van het gouvernement te ver- spreyden enz. Welke gazetten zend en verspreyd de liber hatery op den buyten Al waer zy kan, franema- eonsgazelten, die niels anders werken dan om de buytenlieden tegen hunne herders te verbit teren en ze daerdoor van kerk, sermoenen, biechtstoel en communiebank te verwyderen, om ze aldus van goede zeden en geloof af te trekken. Waerom rigt de liberhatery byna overal, tot in de kleynste steden f'rancma^onslogiëu in Om aen de buytenlieden gemakkelyk de gelegenheyd te verschaffen in die satans vergaderingen hunne goede principen te verliezen, hun geloof, hunne ziel en zaligbeyd te verspelen, enz. enz. enz. Oy ziet dus wei, Verbondsheeren, dat er.genoeg gedaen word om den buyten te verliberateren, maer weet het, dat de buytenlieden op hunne hoede zyn, en van ul. geene raedgevingen willen, van ub die ze zoo dikwils geschandvlekt hebt al's dommerikken, als ploegen die in God geloo ven, als redeloos kiesvee enz. enz. Spreekt dan maer regtuyt als gy over kiezingen handelen wilt en zegt dat gy uytsluytelyk -de stadskiezing v.tn October voor doel hebt. Weest maer gerust, gy zult de catholyken op uwen weg ontmoeten, eii als den tyd zal gekomen zyn, zullen wy de con sciëntie van u en uwer opperbazen helpen onder zoeken. Wy zeggen helpen, omdat wy voorop verzekerd zyrr dat, zonder onze medehulp, gy vele en zeer vele belangryke punten zoud overschrik- kelen, punten nogtaus die de burgers wei moeten kennen. Wy lezen in den Bien Public van 31 july Den heer Burgemeester van Aelst en zyne steertdra- gers hebben duer moeien boelen hunne domme en boerscho handelwyze jegens de catholyke Senateui's en Representanten van het arrondissement, op den door- togl HH. MM. den Koning en de koningin. Zy hebben geenen enkelen verdediger gevonden, noch in al de lihcrhalersgazetlen van 't land noch zelfs niet onder de ministeriele leerzenpoetsers van den Echo du Parlement. Een liberael dagblad, zeer weynig van klerikalismus verdacht, la Liber'é, drukt volgendei' wyze zyn gevoelen uyt over het gedrag dier Aelslersche stadhuysheeren De stad Aelst is de eerste geweest die hunne Ma tt jesteyten heeft mogen ontvangen. Den gemeen teraed der hoppeslad heeft die eerste onthaling g jdaen door eóne doctrinaire straeyongensmanier van uytgulezen smaek. Daer de vertegenwoordigers des arrondisse- ments van den politieken smaek niet zyn van den plaels le zien. Boven my lagen de groole ysvelden van Corbassière, waer boven de zilveren toppen van den Graffenière en Combin nog uytstaken. Aen myne linker hand, daelde de zon met snolheyd achter cene massa bergtoppen waervan de hoogte, voor zoo ver ik er vol gens myne kaert over kon ooi'deelen, den Mont Blanc de Chcilon moest zyn. Binnen nog tien minuten zouden al die toppen in purper gehuld zyn binnen een half uer wachtte ik volslagene duysternis. Op de Alpen, door den nacht overvallen te worden tegen liet laetsl van September, is geen zeer benydens- weerdigen toestand. Ik had dat nog onlangs ondervon den en verlangde geenszins dezelfde proef nogmaels door le staen. Ik .ging dus zoo snel als ik kon op myne schreden terug, in eene Noordweslelyke rigling afda lende, lerwyi ik scherp rond my heen uytzag naer eenen hoek die my eene sehuylplaets in den nacht zou kunnen verschaffen. Zoo voortgaende, bevond ik my weldra aen liet hoofd van een smallen hollen weg die als hel ware in de oppervlakte van een plateau scheen uylgehold. IK aer- zelde; hel scheen my, in de steeds toenemende duyster nis, alsof ik bieren daer de sporen van een platgetreden pad in het diepe gras kon onderscheyden. Ook ver beeldde ik my dat den bollen weg voortliep naer de bergweyden vvaerheên ik myne schreden ngile. Door dien weg te volgen, kon ik byna niet.verdwalen. Waer gras is, vind men gewoonlyk eene kudde geyten en eene herdershut, en ik zou welligt spoediger eene rusl- plaets vinden dan ik gedachl had. ln ieder geval besloot ik het te beproeven. Den hollen weg bleek korter te zyn dan ik gemeend had en, in plants van terstond naer om leeg le leyden, kwam hy op een tweede plateau uyt, waerop een goed onderhouden voetpad my plotseling noopte om links om te sla en-. Toen ik dal voetpad zoo snel mogelyk afliep, kwam ik", na verloop van eenige minuten, aen eene helling, aen welker voet ik een kleyn donker water, eenig weyland en een hul ontdekte. Eer ik langs de helling afdalen, rond hel water heen loopen en de kleyne hoogte beklimmen kon waerop hel huvs stond, door een achtergrond van rotsen genig- gesleund, was het geheel duyster en de starren flikker den is de lucht. Ik trad naei de deur toe en klopte aen niemand ant woordde. Ik deed dc deur open alies was er donker. Ik bleef staen, luyslerde met ingehouden adem en ver beeldde my dat ik een zacht geluyd hoorde als van iemand die ademhaelde. Ik klopte nog eens dat twee de kloppen wierd gevolgd door een plotseling gedruvsch als of men eenen stoel achteruyl schoof en eene man nenstem klonk schor Wie is daer Een reyziger, antwoordde ik, die eene sehuyl plaets zoekt voor den nacht. Een zwaren voetstap klonk door hel vertrok, een licht flikkerde eensklaps door de duysternis, en ik zag by de vlam van een fosfoorken een 'man over eene lautèern heen buygen. Toen hy de lanleern had aengestoken, sprak hy, nauwelyks een blik slaende op den ingang der deurkom binnen, reyziger, waerna liy naer zynen stoel by den ledigen haèrd terugkeerde. Ik trad binnen. De hut was eeuigzins beter dan die welke men gewoonlyk op die hoogte aenlrefl en be stond in een stal, ecue woonkamer en een zolder. Een tafel en dry of vier hopten stoelen stonden in bel mid den van hel woonvertrek. Aen de balken hingen bossen gedroogde kruyden en lange rissen Turksch koren. In een der boeken tikte eene borlogie eene soort van stroozak op schragen stond in een anderen hoek noest den haerd, uyt den stal die van het woonvertrek ge- scheyden was, hoorde ik de kocyen vreten aen de ruyf. Eemgzins onthutst door de /.onderlinge ontvangst die my te beurt viel, ontdeed ik my van reystas en poer- doos, nam plaels op den eersten stoel den besten en vroeg of ik ook wat eten kon krygen. Myn gastheer keek op, met bet air van iemand die van gausch andere zaken vervuld is. Ik herhaelde myn verzoek. Ja wel, sprak by, op n;atten toon, u gy kunt elen Krygen, reyziger. Met die woorden ging hy naer de andere zyde van den liaeid, huklè over een donker voorwerp, dal ik een hoek ineen gedoken lag, maer dat ik tot nu toe niet gezien had, en mompelde een paer woorden in onver- staenhaer patois. Hel voorwerp kreundeligtte een bleek onlsleld vrouwengelael op en stond langzaem regl. Den herder wees naer de tafel en ging weder in dezelfde houding als te voren op zynen sioel zitten. De vrouw keek een o'ogenblik verward rond zich heen als of zy moeyle deed om zich iets te binnen te brengen, ging daei-op naer den stal, kwam met een brood en eene kom met melk terug en zette dal voor my op de tafel néder. Zoo lang ik leef, zal ik de uytdrukking van dal vrou wengelael met vergelen. Zy was jong en schoon maer die schoonheyd scheen versteend, lederen trek droeg het merk van onuytsprekelyken angst. Al hare gebaren waren wcrkluygelyk. In de rimpels van haer voorhoofd

De Denderbode | 1866 | | pagina 1